Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz: Big Brother Seni İzliyor mu?

Teknoloji hızla büyüyor ve bununla birlikte hükümetlerin gözetim yeteneklerini de artırıyor. Birçok insan küresel gözetimin gerçekleştiğinin farkındadır, ancak neler olduğunu bildiğinizden emin olmak istiyoruz. Ne kadar invaziv olduklarını görebilmeniz için Beş Göz, Dokuz Göz ve 14 Göz ittifakı hakkında bir rehber hazırladık.


İnsanlar, tarayıcı geçmişlerinden anneyle özel görüşmelere kadar, kendileri hakkında ne kadar çok şey bilindiği konusunda endişe duyuyorlar. Sonuçta, herkes bir tür gizlilik istiyor. Maalesef içinde yaşadığımız dünya pek bir şey sunmuyor. 

Birçok ülkede gözetim sistemleri vardır, ancak Beş Göz, Dokuz Göz ve 14 Göz ittifakındaki ülkeler büyük çapta veri paylaşmak için birlikte çalışır. Adil olmak gerekirse, bu gözetimin çoğu terörizm ve organize suçla mücadele için yapılır. Bu masum insanların neden her gün casusluk yaptığını açıklamıyor. 

Verileriniz birçok şekilde toplanabilir. İngiltere gibi bazı ülkelerde veri saklama zorunludur. İnternet servis sağlayıcıları tarama geçmişinizi toplayabilir ve VoIP ve çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarını kullanan birçok kişi ile çok daha fazlası kaydedilebilir. Telefon görüşmeleri, kısa mesajlar, e-postalar ve hatta konum geçmişiniz toplanabilir.

Beş Göz, Dokuz Göz ve 14 Göz grubu küresel gözetim oyununda büyük oyunculardır. İlgili her ülke belirli bölgelerde gözetim yapabilir ve ittifaktaki diğer kişilerle paylaşabilir.

Bu makalede, hangi ülkelerin bu ittifaklarda olduğunu ve neler yapabileceklerini inceliyoruz..

Beş Göz Nedir?

what-is-beş gözler

Beş Göz ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dır..

FVEY olarak da bilinen Five Eyes ittifakı 14 Ağustos 1941’de kuruldu ve İkinci Dünya Savaşı dönemine kadar izlenebiliyor. İkinci dünya savaşı sırasında, İngiltere ve ABD arasında istihbarat bilgisi alışverişi önemliydi ve ortaklık daha sonra devam etti.

1946’da, İngiltere ve ABD arasındaki ortaklığı resmi olarak kuran UKUSA Anlaşması kabul edildi; bu ülkeler ülkeleri bir dinleme merkezi ağıyla birbirine bağlayarak istihbarat bilgilerinin toplanmasına ve aralarında paylaşılmasına izin verdi. O zamandan beri gözetim yetenekleri güçlendi. 

Önümüzdeki 10 yıl boyunca Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ittifaka katıldı ve 1955’e kadar anlaşma resmi olarak dahil edilecek şekilde güncellendi. Bununla birlikte, çok gizliydi, Avustralya başbakanına 1973’e kadar var olduğunu söylemedi. Ayrıca, anlaşmanın var olduğu gerçeği 2005’e kadar bilinmiyordu ve içeriği daha sonraya kadar halka açıklanmadı.

Beş Göz Ne Yapabilir?

Five Eyes istihbaratı, araya girerek bilgi toplamak için geliştirdikleri bir ECHELON gözetim sistemi içerir. Başlangıçta eski Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku’nun iletişimini izlemek için kullanıldı, ancak şimdi dünyadaki insanların özel iletişimini izlemek için kullanılıyor. 

Telefon aramalarınızı dinleyebilen ve diğer çevrimiçi iletişimleri kesebilen güçlü bir araçtır. Milyonlarca bilgi kaydı toplayabilir ve saklayabilir. Bu sistemin kanıtı zamanla büyüdü, ancak ABD ve İngiltere, 1990’ların sonuna kadar kamuya açıklandığı zamana kadar varlığını reddetti. 

Terörle Savaş 2001’de başladığından beri, Beş Göz’ün gözetim yetenekleri, özellikle çevrimiçi olarak genişledi. 2013’te eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı yüklenicisi Edward Snowden, yol boyunca sıradan vatandaşları yakalayarak ne kadar gözetim gerçekleştirildiğini açıkladı ve NSA ve Birleşik Krallık Hükümet İletişim Merkezi en kötü suçlulardı. 

Kullanılan izleme teknolojisi, istilacıdır ve herhangi bir hat veya sinyal yoluyla gönderilen veya internete bağlı bir cihazda depolanan çoğu bilgiyi toplayabilir. Snowden, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gözetim programını ortaya çıkardı:

  • İlişkileri ve örüntüleri analiz eden bir araç olan THINTHREAD. Monitörlere hangi dinlemeleri gerektiğini ve neleri aramaları gerektiğini söyler.
  • XKEYSCORE, e-posta adresleri, IP adresleri, telefon numaraları, meta veriler ve benzeri gibi bilgileri birden çok global sitede depolayan bir analiz aracıdır.
  • Denizaltı fiber optik kablo bağlantılarından istihbarat toplayan bir program olan TEMPORA.

Five Eyes anlaşması ayrıca iletişim dışı istihbarat toplanmasını da içeriyor. Bunun yapılmasının birçok yolu vardır:

  • SIGINT, ittifakın öncelikli olarak ele aldığı iletişim sistemleri, silah sistemleri ve radarlardan veri toplar. Sizin için bu, birisiyle herhangi bir elektronik iletişimin izlenebileceği anlamına gelir.
  • Bir insan kaynağından toplanan verileri içeren HUMINT. Bu, casuslar ve sorgulamalar tarafından toplanan bilgiler olabilir.
  • İnsan görüntüleri hakkında bilgi almak için uydu görüntülerinin, haritaların ve planların kullanıldığı GEOINT.

Her ne kadar çoğu ülke hükümetlerinin vatandaşlarını gözetlemesini yasaklasa da, gözetim ile yapılmadıkça, Beş Göz anlaşması bir boşluk sağlıyor. Bu sayede diğer ülkeler onlar için o ülkenin vatandaşlarını gözetleyebilir ve elde ettikleri bilgileri paylaşabilir. Ne sıklıkta gerçekleştiğine dair çok az kanıt var, ancak bunu gösteren durumlar var.

Kısacası, Beş Göz ittifakı dünyanın en güçlü gözetim ajanslarına ev sahipliği yapıyor.

Dokuz Göz Nedir?

what-is-dokuz gözler

Nine Eyes ittifakı, Beş Göz ülkesinin yanı sıra Danimarka, Fransa, Hollanda ve Norveç’ten oluşur. Dokuz Gözün ve 14 Gözün var olduğuna dair kanıtlar olmasına rağmen, yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında çok az şey biliniyor.

Bildiğimiz şey, Nine Eyes grubunun, Toplu Gözetim yoluyla bilgi toplamak ve paylaşmak için benzer işbirliği ile Beş Göz ittifakının bir uzantısı olduğu. Bu istihbarat paylaşımı ek ortaklar için daha kısıtlıdır, ancak Hollanda’nın en iyi VPN’imizde okuyabileceğiniz gibi Hollanda’nın en az bir casusluk dizisine ev sahipliği yaptığı söyleniyor..

Five Eyes ülkeleri arasında otomatik veri paylaşım anlaşmaları olmasına rağmen, ek ülkeler üçüncü taraf üyeler olarak kabul edilir ve daha az tasfiyeye sahiptir. Bu, istihbarat paylaşma yeteneklerinin daha dar olduğu, ancak yine de gözetim altında kalabildikleri anlamına geliyor..

14 Göz Nedir?

14 Göz ittifakı Nine Eyes ülkelerinin yanı sıra Almanya, Belçika, İtalya, İspanya ve İsveç’ten oluşuyor. Beş Göz ve Dokuz Göz ittifakının bir uzantısıdır, ancak asıl adı SIGINT Seniors Europe’tur.. 

Amacı, üyeleri arasında askeri işaret istihbarat değişimini koordine etmektir. Paylaşılan istihbarat sadece bitmiş raporlar değil, ham veri olabilir. Yine, var olduğunu bilsek de, 14 Göz ittifakının ne yaptığı hakkında çok az bilgi var.

Beş Göze Katılan Diğer Ülkeler

Üçüncü taraf ağındaki bazı ülkeler Beş Göz ittifakına katılmakla ilgiliydi veya ilgileniyor.

ABD, Fransa’nın Altı Göz olmak için Beş Göz ittifakına katılmasını önerdi. Yine de Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’ye diğer müttefiklerle aynı statü verilmesini istedi. Bu, ülkelerin birbirleri üzerinde istihbarat toplamamasını sağlamak için casusluk anlaşması imzalamayı da içerir..

NSA’nın direktörü bu şartı onayladı, ancak CIA ve Başkan Barack Obama’nın direktörü bunu yapmadı, bu yüzden Fransa reddetti. Bununla birlikte, daha yeni raporlar Fransa’nın onlarla daha yakın çalıştığını gösteriyor.

Ayrıca Almanya’nın Dokuz Gözler grubuna, belki de Beş Göz’e geçmek istediği bildirildi.. 

Diğer ülkeler Beş Göz ile de, 14 Göz artı Afganistan’a Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvvetleri üyesi olan 43 Göz gibi gözetim ortaklıkları kurmuştur. Bu Afganistan’da NATO liderliğindeki bir güvenlik misyonu için kuruldu. 

Ayrıca, 1971’de kurulan AB’de 28 eyalette istihbarat paylaşım hizmetleri için bir forum olan Club de Berne var. Yine de gönüllü alışverişlere dayanıyor ve ABD üye değil.

Huawei’yi çevreleyen güvenlik endişeleri 

Huawei’nin 5G ağları oluşturma konusundaki katılımıyla ilgili ciddi endişeler var. Çin telekomünikasyon devi devlete ait değil, ancak kanıtlar Pekin’e telefonlarına casus yazılım yüklemesine izin verdiğini gösteriyor. Artı, Huawei diğer telekomünikasyon ekipmanı için birçok parça üretiyor, bu yüzden başka neler olduğunu biliyor.

Çin’in ne kadar kötü olduğu konusunda, bir Çinli şirketi bu kadar önemli bir altyapı inşa etmeye dahil etmek iyi bir fikir değil. Teknoloji uygulandıktan sonra ülkenin neler yapabileceğini bilmenin bir yolu yok. Potansiyel olarak Çin’in herkes üzerinde gözetim yapmasını sağlayabilir. 

Bununla birlikte, Huawei, 5G altyapısı için gerekli ekipmanı üreten az sayıda şirketten biri, bu yüzden birçok seçenek yok. 

Bu endişeler, ABD’nin bilgilerin nasıl paylaşılabileceğini ve Beş Göz ittifakını etkileyebilecek ekipmanı kullanan müttefiklerle nasıl bağlantılı olduğunu yeniden değerlendirmesine neden oldu..

Son düşünceler

İzlendiğimize dair bildiriminizden kaçamazsınız, ancak bu makalenin size neler olduğunu daha derinlemesine bir şekilde görüntülediğini umuyoruz. Bilgi uçurucuları ve bilgisayar korsanları olmadan, hükümetlerimiz tarafından yürütülen gözetimin yarısını bilemeyiz.

Teknoloji geliştikçe, gözetim yetenekleri de artar. En iyi seçeneğiniz, anonim kalmanıza yardımcı olmak için kendinizi güvenli bir VPN ile donatmaktır. Çevrimiçi ortamda güvende olma konusunda daha yararlı makaleler için güvenlik kitaplığımıza göz atın. Bir şeyi dışarıda bırakırsak yorum bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me