2020’nin En İyi Tarayıcıları: Vivaldi, Firefox, Chrome ve Daha Fazlası

Web tarayıcıları, işletim sisteminin kendisi hariç, belki de günlük yaşamımızdaki en önemli yazılım parçasıdır. Bilgisayarı olan hemen hemen herkes dünya çapında web’e günlük olarak erişmek için bir tarayıcı kullanır, bu nedenle kullanmak için birini seçmek karmaşık bir karar olabilir. Bu makalede, size en iyi web tarayıcılarının hangileri olduğunu söyleyeceğiz.


Vivaldi bu karşılaştırmanın açık galibi. Özelliklerle dolu olmasına rağmen mükemmel performansa sahiptir. Özelleştirme seçenekleri neredeyse sınırsızdır ve Chromium’a dayandığından, Vivaldi tarayıcısı Chrome uzantılarını da kullanabilir. Bütün bunlar büyük bir güvenlik ve gizlilik ile eşleştirilir, bu da büyük dezavantajları olmayan bir tarayıcı sağlar.

Bu karşılaştırma ölçütlerimiz özellikler, kullanım kolaylığı, performans, güvenlik ve gizliliktir. Bir internet tarayıcısı bunlardan bir veya daha fazlasında mükemmel olsa da, bu mutlaka harika bir tarayıcı olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, güvenlik açısından büyük bir puan genellikle mahremiyet pahasına gelir ve bu böyle devam eder. Bu listedeki her girişe daha ayrıntılı bir görünüm için tarayıcı incelemelerimize göz attığınızdan emin olun..

Listenin kendisine geçmeden önce, “tarayıcı güvenliği” ve “tarayıcı gizliliği” terimlerinin yanı sıra bir web tarayıcısının gerçekte ne olduğu da dahil olmak üzere bazı temel konuları ele alacağız..

2020’nin En İyi Tarayıcıları

Tarayıcı Nedir?

Son iki veya otuz yılda bir bilgisayar kullandıysanız, bir web tarayıcısı kullanmış olabilirsiniz. Bir web tarayıcısı, kullanıcıların dünya çapında web’e bağlanmasını sağlayan bir yazılım parçasıdır. Bu genellikle eylemlerinizi ve verilerinizi web sitesi sunucularına ve geriye taşıyan HTTP ve HTTPS protokolleri üzerinden yapılır..

Bir seçim yapmadan önce, web tarayıcılarının geçmişini anlamak yararlı olabilir. İnternetin ilk günlerinde seçim yapabileceğiniz çok daha az seçenek vardı. Netscape Navigator bir zamanlar egemen oldu, ancak 1990’larda Microsoft’un varsayılan tarayıcısı Internet Explorer (Internet Explorer incelememizi okuyun) tarafından artık “tarayıcı savaşları” olarak anıldı.

90’ların sonunda, giderek daha fazla tarayıcı kırpılmaya başladı ve Microsoft’un o zamanlar baskın olan konumuna meydan okudu. İlk örnekler Firefox ve Opera tarayıcılarını (Opera incelememizi okuyun) içerir, ancak 2008 yılında Google Chrome’un lansmanı, tarayıcı oyununu sonsuza dek değiştiren şeydir. O zamandan beri Chrome, bugüne kadar en popüler web tarayıcısı haline geldi ve şimdi endüstri standardı.

Web Tarayıcı Gizliliği

Çevrimiçi gizlilik, Google, Microsoft ve Facebook gibi teknoloji devlerinin kullanıcılarının gizliliği ile ilgili çeşitli skandallarda kendilerini buldukları son yıllarda halktan önemli ölçüde artan bir konu..

Web tarayıcıları söz konusu olduğunda, “gizlilik” büyük ölçüde şirketin yazılımı geliştiren ve bakımını yapan kullanıcıların kullanıcıları üzerinde toplayabildiği ve istediği bilgileri ifade eder. 

Google gibi bazı şirketler, tüm işletme modellerini, kullanıcılarına daha alakalı reklamlar sunmak için profillemeye dayandırırken, Opera tarayıcısı gibi diğerleri ise kişisel bilgilerinizi en yüksek teklifi veren kişiye satma hakkını saklı tutar..

Krom-Google-Hizmetler

Bir web tarayıcısının gizliliğine karar verirken, bakılması gereken ilk şey şirketin veri toplama veya gizlilik politikasıdır. Bir şirketin ürünlerini kullanırken tüketiciler üzerinde hangi bilgileri topladığını ve bu verileri herhangi bir üçüncü tarafla paylaşıp paylaşmadığını belirtmesi gerekir..

Krom-Gizlilik denetler

Gizlilik, sadece tarayıcıyı geliştiren şirkete karşı sizi korumak anlamına gelmez. Anonimliğinizin çevrimiçi olarak, genellikle izleyici ve çerez olarak bilinen yöntemlerle ele geçirilmesinin birçok yolu vardır. Bu nedenle, tarayıcılar, tercihen hangi çerezlere izin vereceğinizi seçmenize ve seçmenize izin veren ayrıntılı seçeneklerle bunları engellemenin bir yolunu sunmalıdır..

Web Tarayıcı Güvenliği

Güvenlik, web’e göz atmanın başka bir sık ​​gözden kaçan yönüdür ve unutulmadığında, iki kavram sıklıkla birbiriyle çelişse de, genellikle gizlilikle karıştırılır veya karıştırılır.

Gizlilik, sizi web tarayıcı yapan şirkete ve etkinliğinizi dinlemek isteyen diğer üçüncü taraflara karşı korur. Bu arada güvenlik, sizi siber suçlulara, kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı düzenlerine karşı korumakla ilgilidir. Bunu sağlamak için tarayıcılar güvenli tarama veritabanlarını, güvenli olmayan bağlantı uyarılarını ve içerik engelleyicileri kullanır.

Krom-Güvenlik-Ayarlar

Güncelleme sıklığı da kritik öneme sahiptir, çünkü tarayıcının her sürümü arasında uzun bir süre gitmek siber suçlulara ve bilgisayar korsanlarına yazılımın güvenliğindeki kusurları keşfetmeleri için yeterli zaman sağlar. 

En iyi güvenliği sağlayan üç tarayıcıyı daha aşağıya ele alacağız, ancak bu ölçütlerin daha ayrıntılı bir şekilde dökülmesi için en güvenli web tarayıcı listemize göz atabilirsiniz..

Tor Web Tarayıcısı

Tor Tarayıcı, az önce değindiğimiz gizlilik ve güvenlik arasındaki ikileme mükemmel bir örnektir. Tor ağını kullanarak, tarayıcı hedefinize ulaşmadan önce trafiğinizi üç ayrı düğümden yönlendirir.

Tor-Zincir

Bu, anonimlik için mükemmeldir, çünkü her iki uçta dinleyen herkes, trafiğin gerçekte nereden geldiğini veya verinin büyüklüğüne ilişkin ağır bir analiz yapılmadan nereye gideceğini fark edemeyecektir. Tor ayrıca kullanıcılara, sunucularının fiziksel konumlarını gizleyen “soğan adresi” kullanan web sitelerinden oluşan “karanlık web” e erişme olanağı verir..

Tor-Soğan-Adresi

Ancak, bu yaklaşım kullanıcıyı güvenlik açısından inanılmaz derecede savunmasız bırakır. Trafiğiniz düğümlerden geçtiğinden, üçüncü ve son düğümü (“çıkış düğümü” olarak bilinir) kontrol eden ve koruyan tüm trafiğinizi görebilir. 

Daha da kötüsü, bu trafiği, bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı yazılımları enjekte etmek ve dahil olmak üzere istedikleri şekilde değiştirebilirler..

Bu güvenlik sorunu yalnızca HTTP bağlantılarıyla ilgili bir endişe olsa da (tüm verilerin şifrelenmiş olduğu HTTPS’nin aksine), tarayıcı için hala ciddi bir sorundur ve Tor in üzerinden sanal bir özel ağ önermemizin nedenlerinden biridir. VPN vs proxy vs Tor makalemiz. Çevrimiçi gizlilik ve Tor ile ilgileniyorsanız, Tor incelememizin tamamını okuduğunuzdan emin olun..

2020’nin En İyi Web Tarayıcıları

Girişler yapıldıktan sonra, kullandığımız ayrı ölçütlere ve farklı tarayıcıların ne kadar başarılı olduğuna bakalım.

Özellikleri

Bakacağımız ilk kriter özelliklerdir. Bu geniş bir kategoridir ve temel olarak bir tarayıcının yapmanıza izin verdiği her şeyi kapsar. Buradaki önemli faktörler cihazlar arası senkronizasyon, özelleştirme, üçüncü taraf uzantıları ve PDF okuyucular, ekran görüntüsü araçları ve benzeri küçük özelliklerdir..

Vivaldi

Vivaldi incelememizi okuduysanız, tarayıcının Cloudwards.net’teki açık favorimiz olduğunu biliyorsunuzdur. Özellikler dahil olmak üzere her kategoride yüksek puanlar alır ve çoğu Google Chrome uzantısıyla uyumlu olmasını sağlayan Chromium’a (Chromium incelememizi okuyun) dayanarak büyük ölçüde yardımcı olur..

Tarayıcı yazı tiplerini, temaları ve renkleri değiştirmenize ve arayüzü beğeninize göre yeniden düzenlemenize ve kendi klavye ve fare kısayollarınızı ayarlamanıza izin verdiği için bir ton özelleştirme de mevcuttur..

Vivaldi-Özelleştirme

Vivaldi tarayıcı, işlevlerinin çoğunu sağlamak için uzantılara kolayca güvenebilse de, tarayıcı yine de küçük özelliklerle doludur..

Metninizi web sayfalarına ve ekran görüntülerine (yerleşik araçla kolayca yakalanabilen) bağlamanızı sağlayan bir notlar işlevi vardır. Ayrıca, daha kolay okuma için web sayfalarını okuyucu görünümü ile silebilir ve ayrıca birden çok tarama profili ayarlayabilirsiniz.

Vivaldi-Notlar

Senkronizasyon sağlamdır, her şeyi yer imlerinden ve geçmişten ayarlara ve etkin sekmelere aktarmanıza olanak tanır. Bir hesap oluşturmak ayrıca bir Vivaldi e-postasına ve bloguna erişmenizi sağlar, ancak bunlar oldukça basittir. Bu kesinlikle güzel bir bonus olsa da, bloglama konusunda ciddiyseniz, en iyi web barındırma sağlayıcıları listemize göz atmalısınız..

Vivaldi-Sync

Son olarak, etkin olmayan sekmelerin ses oynatmasını engelleyebilir ve bant genişliğinden tasarruf etmek için animasyonlu görüntüleri ve gifleri yalnızca bir kez oynatmak (veya hiç oynatmamak) için ayarlayabilirsiniz..

Cesur

Brave, parlayan bir inceleme yaptığımız başka bir tarayıcı. Vivaldi gibi Brave de, kullanıcı arayüzü ile oynatılmayan çoğu Google Chrome uzantılarıyla uyumludur, bu da özellikler açısından büyük yarar sağlar.

Ayrıca, WebTorrent (torrentleri tarayıcının içine indirmenize izin verir) ve Google Hangouts (hizmet için bildirimleri etkinleştirir) dahil olmak üzere, hareket halindeyken yerleşik birkaç uzantı vardır..

Cesur-WebTorrent

Senkronize etmek için Brave, cihazlarınızı “senkronizasyon zinciri” olarak adlandırdığı şeye bağlamak için bir kerelik doğrulama kodlarını seçer. Bilgilerinizin kimliğinize bağlı olmadığı için bu gizlilik açısından harika, ancak maalesef süreç yalnızca yer işaretlerinizi senkronize ediyor.. 

Bir reklam engelleyici de dahildir ve “beğen” düğmeleri ve giriş formları gibi yerleşik sosyal medya içeriğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Cesur-Blok-SocialMedia

Mobil cihazlarda bir PDF dönüştürme aracı var, ancak okuma görünümünü önceden etkinleştirmediğiniz sürece bu işe yaramıyor.. 

Son olarak, “Cesur Ödüller” programı, insanların daha sonra içerik oluşturucularına bağışlanabilecek puanlar karşılığında kişiselleştirilmiş reklamları görmeyi tercih etmelerini sağlayan yeni ve ilginç bir reklamcılık yaklaşımıdır. Bu ve genel olarak tarayıcı hakkında daha fazla bilgi için, tam Cesur incelememizi okuyun.

Cesur-Ödüller

Mozilla Firefox

Zengin özelliklere sahip bir tarayıcı arıyorsanız Firefox başka bir harika seçenektir. Vivaldi kadar kapsamlı olmasa da, tarayıcının özelleştirme seçenekleri sağlam ve Chromium’u temel almamasına rağmen çok sayıda eklenti mevcut. 

Senkronizasyon işlemi de mükemmel. Kurulumu hızlı ve kolaydır ve yer işaretlerinden ayarlara kadar ihtiyacınız olan her şeyi senkronize eder.

Firefox Sync

Küçük özellikler açısından Firefox, uzunluklarına bakılmaksızın tüm web sayfalarının ekran görüntüsünü, okuyucu görünümünü ve temel PDF okuyucuyu oluşturmanızı sağlayan yerleşik bir ekran yakalama aracı ile birlikte gelir. 

Ayrıca, web sayfalarını düzenlemenize ve çevrimdışı olduklarında içeriğe erişmenize olanak tanıyan Pocket (en iyi organizasyon uygulamalarımızdan biri) ile yerleşik entegrasyon da vardır.

Firefox Yakalama-Aracı

Mobil cihazlarda söylenecek daha az şey var, ancak Firefox hala burada bazı kullanışlı küçük özelliklerle geliyor. de. Bu, belirli web sayfaları veya sınırlı bant genişliği olan tüketiciler için harika olan tüm resimleri devre dışı bırakma yeteneğini içerir.. 

Firefox Mobile Menüsü

Ayrıca, bir QR okuyucu yerleşiktir ve kötü optimize edilmiş mobil web sitelerinden kaçınmak için masaüstü modunu etkinleştirebilirsiniz. Mozilla’nın tarayıcısının tam bir dökümü için Firefox incelememizi okuyun.

Kullanım kolaylığı

Şimdi özellikleri ele aldığımıza göre, kullanım kolaylığına bakma zamanı. Bu, en öznel kriterdir ve bir dereceye kadar kişisel zevkinize bağlı olacaktır. Bununla birlikte, burada Cloudwards.net’te, genellikle temiz ve düzenli bir arayüz tercih ediyoruz ve sekme yönetimi bu kategoride merkez sahne alıyor.

Tenta

Tenta’nın yenilikçi ve konforlu tasarımı, Android tarayıcılar kitlesinin öne çıkmasını sağlıyor. Sekmeleriniz, her biri ayarlayabileceğiniz ayrı ayarlara sahip “bölgelere” ayrılmıştır. Her bölgede VPN ve reklam engelleme ayarlarını, DNS sağlayıcınızı, varsayılan arama motorunu ve diğer birkaç küçük ayarı değiştirebilirsiniz..

Tenta-Bölgeleri

Ekranın altında, geçmişiniz, yer işaretleriniz ve medya kasanız gibi çeşitli öğelere kolay erişim sağlayan hızlı erişim menüsü var. 

Ayrıca, bir alandaki geçmişinizi nuking, masaüstü modunu açma ve yeni bir sekme açma düğmeleri bulunur. Her zaman olduğu gibi, tarayıcının güçlü ve zayıf yönlerine tam bir genel bakış için Tenta incelememize göz atın..

Tenta-Hızlı Erişim

Vivaldi

Vivaldi tüm kategorilerimizde iyi puan alıyor ve kullanım kolaylığı da bir istisna değil. Göz atma deneyimini bir esinti haline getiren birkaç akıllı özellik vardır; bunlara, sizi yalnızca son sayfa yerine ziyaret ettiğiniz önceki alan adına geri götüren geri sarma düğmesi dahildir. 

Web sitelerini ekranın sol tarafındaki menüye sabitleyerek kendi sekmelerini vermeden onlara sürekli erişim sağlayabilirsiniz..

Vivaldi-Sabitlenmiş-Web sitesi

Sekmelerden bahseden Vivaldi, bunları yönetmek için size birçok seçenek sunar. Sekmeleri, sekme menüsünde değerli gayrimenkulleri birleştirerek kaydeden “yığınlar” halinde gruplandırabilirsiniz. Sekmeleri bir yığına yerleştirerek, ekranı aralarında da bölebilirsiniz; bu, çoklu görevleri yerine getiriyorsanız veya web sayfalarını karşılaştırıyorsanız çok yardımcı olur..

Vivaldi-Tab-Stack

Ayrıca, etkin sekmenin genişliğini değiştirebilirsiniz ve tarayıcı, bir sekmeye bakıp bakmadığınızı belirtir ve henüz okumadığınız takdirde okunmamış olarak işaretler.

Sekme işlemcisini, açık sekmelerinizi görüntü önizlemeleri veya basit bir liste olarak görüntülemek üzere yapılandırılabilen “ctrl + sekme” ile açabilirsiniz. Ayrıca, ekranın sol tarafında, o anda açık ve yakın zamanda kapatılmış sekmeleri gösteren başka bir sekme menüsü daha vardır. Bu menü de aranabilir, bu da güzel bir bonus.

VivaldiTab-Menüsü

Google Chrome

Chrome birçok yönden “yolun ortasında” bir tür tarayıcı olmasına rağmen, kullanım kolaylığı mükemmeldir. Tarayıcı gittikçe daha baskın hale geldiğinden, kullanıcı arayüzü, özellikle birçok rakip, Chromium’un temel çerçevesini kullanmak için kullandığından, endüstri standardı haline geldi..

Krom-BasicUI

Chrome, en gelişmiş işlevselliği sağlamak için devasa uzantı kütüphanesine güvendiği için arayüzün kendisi basit ve düzenli.. 

Bu, ileri düzey kullanıcılar için bazı ekstra kurulumlar gerektirse de, tarayıcının başınızı almasını ve kutudan çıkar çıkmaz kullanmasını kolaylaştırır. Hareket halindeyken sınırsız seçeneklerde yer almak yerine gerçekte hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu seçebilir ve seçebilirsiniz..

Krom-Tabs

Sekme yönetimi bir genel bakış menüsü veya yatay kaydırma ekleyerek kesinlikle geliştirilebilse de, kesinlikle kötü değildir. Sekmeler önemli ölçüde küçültüldüğünde bile, farklı alan adlarını ayırmak yine de kolaydır, ancak aynı alan adındaki siteler farklılaştırmak için daha zor olabilir.

Krom-Görüntü-Arama

“Görsel için Google’da ara” bağlam seçeneği gibi bazı kullanışlı kolaylık özellikleri de vardır. Bir resmi sağ tıkladığınızda, benzer görselleri veya orijinal kaynağı bulmak için Google’da hızlı bir şekilde ters resim araması yapmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Chrome’un bu kategorinin dışında nasıl performans gösterdiğiyle ilgileniyorsanız, resmin tamamı için Chrome incelememizi mutlaka okuyun.

Verim

Üçüncü kritere göre, performansa odaklanacağız. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ham hız burada bakılması gereken en önemli şeydir. Bununla birlikte, kaynak tüketimi ve bant genişliği yükü de önemlidir ve benzer hızlara ulaşan iki tarayıcı arasında kolayca fark yaratabilirler.

Cesur

Brave, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda çok hızlı bir tarayıcıdır. Birincisinde, hızı sadece Vivaldi tarafından aşılır ve ikincisinde sadece Firefox daha hızlıdır. Dahası, Brave hızını, özellikle Chromium tabanlı bir tarayıcı için dikkate değer olan çok az kaynak tüketirken başarıyor, çünkü bunlar özellikle büyük miktarda RAM,.

Vivaldi

Vivaldi masaüstündeki en hızlı tarayıcıdır, ancak tarayıcının bu sürümü hala beta aşamasında olduğu için mobilde de gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği görülmeye devam etmektedir. Brave gibi, Vivaldi de Chromium tabanlı bir tarayıcı için çok az kaynak alıyor ve Chrome’un RAM kullanımının yaklaşık yüzde 80’ini ortalıyor.

Ayrıca, hazırda bekletilen sekmeleri sıfırdan yeniden yüklemeniz gerektiğinden RAM tüketimini önemli ölçüde düşüren ancak bant genişliği yükünüzü artıran sekmeleri de hazırlayabilirsiniz..

Vivaldi-Hazırda-Tabs

Safari

Safari tarayıcısı birçok yönden kusurlu olmasına rağmen, performans söz konusu olduğunda parlıyor. İOS cihazlarda, en hızlı tarayıcıdır. Apple hem tarayıcıyı hem de işletim sistemini geliştirdiğinden, bu muhtemelen platforma çok iyi optimize edilmesinden kaynaklandığı bir şeydir.

Safari, diğer tüm büyük tarayıcılardan daha az kaynak kullanır ve çoğu zaman Chrome’un kullandığı RAM’in yarısı kadar az yer kaplar. Performansı mükemmel olsa da, Apple tarayıcısı, Safari incelememizi okuyarak her şeyi öğrenebileceğiniz diğer birçok konuda yetersiz kalıyor.

Güvenlik

Kötü amaçlı yazılım ve siber suç konusunda özellikle endişeleniyorsanız, bir web tarayıcısı seçerken güvenlik en önemli endişeniz olmalıdır. Önemli faktörler arasında güncelleme sıklığı, güvenli tarama veritabanları, HTTP bağlantıları için uyarılar ve reklamlar, pop-up’lar ve JavaScript gibi öğeleri engelleme yeteneği yer alır.

Şifre kullanımı da çok önemlidir, ancak tarayıcınızın giriş bilgilerinizi ne kadar iyi koruduğundan bağımsız olarak en iyi şifre yöneticilerimizden birini kullanmalısınız.

martı

Güvenlik konusunda, tarayıcının oluşturulma şekli nedeniyle başka hiçbir tarayıcı Puffin ile rekabet edemez. Web sitesi kodunu makinenizde yerel olarak çalıştırmak yerine, Puffin tüm işi kendi sunucularında yapar. Bu, kötü amaçlı yazılımların gerçek cihazınıza asla ulaşmayacağı anlamına gelir, bu da makineyi geleneksel yollardan enfekte etmeyi imkansız hale getirir..

Web sitelerini makinenize etkili bir şekilde “akış” haline getirme yaklaşımı, diğer güvenlik ölçütlerimizin çoğunu ilgisiz kılar. Çünkü Puffin’in sunucularının arkasında korunduğunuzda JavaScript engelleme, sık güvenlik güncellemeleri veya güvenli tarama veritabanlarına gerek yoktur.

Bununla birlikte, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısına göz atmak hala bir risktir, çünkü trafiğiniz Puffin’in sunucuları ile erişmeye çalıştığınız web sitesi arasında ele geçirilebileceği anlamına gelir. Ne yazık ki, Puffin bu olduğunda kullanıcıları uyarmak için çok iyi bir iş yapmıyor, çünkü tek gösterge HTTPS bağlantıları için standart yeşil asma kilit bulunmamasıdır.

Puffin-HTTP Uyarı

Puffin ile bu, gizlilik için güvenlikten daha fazla bir sorun haline gelir, ancak şifrelenmemiş trafiğinize müdahale eden herkes dinlemekten başka bir şey yapamaz. Yerleşik bir reklam engelleyici de vardır, bu iyi bir şeydir tarayıcı için kullanılabilir üçüncü taraf uzantıları olmadığından. 

Puffin’i, özellikle çok hızlı olduğu ve çevrimiçi oyunlar için yerleşik kontrollerle birlikte gelen Android veya iOS’ta kullanmanın birçok iyi nedeni var. Bu benzersiz ve ilginç tarayıcı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Puffin incelememizi okuyun..

Tenta

Tenta özellikle güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir tarayıcıdır. Tarama sırasında güvenliğinizi artıran bir reklam engelleyici ve tüm web sitelerini HTTPS üzerinden bağlanmaya zorlayan HTTPS Everywhere uzantısı gibi bir dizi özellik vardır.. 

Hiç HTTPS bağlantısı sunmayan web siteleri için, Tenta güvenli olmadığınıza dair açık bir uyarı sunuyor.

Tenta-Uzantıları

Tarayıcı da tamamen şifrelenmiştir. Aslında, Tenta klasörünü bile görmek için Android cihazınıza root erişiminizin olması gerekir ve eğer öyleyse dosyalar hala şifrelenir ve cihazınıza erişimi olan herkes için işe yaramaz.. 

Ne yazık ki, güvenli tarama veritabanı yok ve JavaScript’i devre dışı bırakmanın veya engellemenin bir yolu yok, ancak Tenta’nın tüm harika güvenlik özellikleri göz önüne alındığında bunlar küçük sorunlardır.

Dahili VPN’yi etkinleştirdiğiniz sürece, gerçek tarama deneyiminiz de AES-256 şifreleme kullanılarak korunur (bu konuda daha fazla bilgi için şifreleme makalesi açıklamamıza bakın). 

Ayrıca, tarayıcının “mimicVPN” protokolü, çoğu web sitesinin VPN bloklarını bir VPN kullanmadığınızı düşünmeye kandırabilir. VPN’lere ve protokollerine aşina değilseniz, VPN protokolü dökümümüzü inceleyin.

Fiziksel saldırılara karşı daha da fazla koruma sağlamak, ekran görüntülerini devre dışı bırakan “tarayıcıyı maskeleme” yeteneğidir. Tarayıcıyı, tarayıcıyı her kapatışınızda tüm sekmeleri otomatik olarak sonlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz..

Tenta-Maske-Tarayıcı

Tarayıcıyı düzgün bir şekilde ayarlarsanız, tarayıcıyı herhangi bir sunucuda saklanmayan bir PIN’in arkasına kilitleyebileceğiniz için bu korumalara gerek yoktur. Bu, bir veri ihlaline maruz kalmayacağı veya Tenta’nın sonuna sızıntı yapmayacağı anlamına geliyor.

Vivaldi

Önceki iki girişimiz kadar güvenlik üzerine lazer odaklı olmamasına rağmen, Vivaldi bu konuda hala iyi bir iş çıkarıyor. Haftada bir kez yeni bir sürüm aldığı için güncelleme sıklığı mükemmel.

Vivaldi-Hizmetler

Tarayıcı ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı web sitelerinden korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır ve bu da iş için mükemmel bir seçimdir.

Vivaldi-HTTP Uyarı

Güvenli olmayan HTTP bağlantıları uyarısı açık ve görülebilirdir ve önceden yüklenmiş reklam engelleyici veya başka güvenlik uzantıları olmamasına rağmen, Vivaldi’nin çoğu Chrome uzantısıyla uyumluluğu bu özelliklerin kolayca eklenmesini sağlar.

Gizlilik

Son olarak, hangisinin en iyi özel tarayıcı olduğuna bakacağız. Veri toplama politikaları, şirketlerin kendilerinin itibarı, izleme ve çerez kontrolleri de dahil olmak üzere bir web tarayıcısının gizliliğini tam olarak neyin tanımladığını konuşmak için biraz zaman harcadık..

Tor doğal olarak anonimlik için mükemmel bir seçenektir, ancak bunu makalemizin başında zaten ele aldığımız için, aynı doğal güvenlik sorunlarıyla karşılaşmayan üç geleneksel tarayıcıya daha odaklanacağız.. 

Bir tarayıcının gizliliğinizi korumak için yapabileceği çok şey olduğundan, kullandığınız tarayıcıdan bağımsız olarak anonim tarama kılavuzumuzu okumanızı öneririz..

Mozilla Firefox

Firefox gizlilik konusunda mükemmeldir ve bu muhtemelen tarayıcının en büyük gücüdür. Muhtemelen, Firefox tarayıcısını geliştiren şirket olan Mozila’nın, bilgilerinizi toplamak için teşviki olmayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olması gerçeğinden kaynaklanıyor.

Tarayıcı ayrıca işteki en iyi gizlilik denetimlerinden bazılarıyla birlikte gelir ve tam olarak hangi izleyicilere ve çerezlere izin vermek istediğinizi seçmenize ve seçmenize olanak tanır.

Firefox Gizlilik Ayarları

Şirketin gizlilik politikasını okumak ve anlamak kolaydır ve Mozilla’nın topladığı tek verinin gelişim amaçlı olduğunu ve bireysel kullanıcılara kadar izlenemeyeceğini açıkça belirtir.. 

Bu küçük veri toplama bile ayarlarda devre dışı bırakılabilir ve Mozilla her yıl bir kazanç raporu yayınlar, böylece kullanıcılar paranın nereden geldiğini ve nereye gittiğini görebilir.

Tenta

Güvenlik bölümünde belirtildiği gibi, Tenta da büyük ölçüde gizliliğe odaklanmıştır. Anonim kalmak istiyorsanız yerleşik VPN çok büyük bir anlaşmadır ve Tenta gizlilik politikasında tarama geçmişinizin günlüklerini hiçbir şekilde saklamadığını belirtir. Bu harika, çünkü VPN’ler çalıştıran şirket yaptığınız her şeyi kaydederse gizlilik için kolayca yararsız hale getirilebilir.

Tenta-VPN

Ne yazık ki, VPN’yi tarayıcının dışında kullanmak için bir abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor, bu nedenle cihaz genelinde bir VPN istiyorsanız, en iyi VPN listemize gidebilirsiniz..

Tenta’nın kaynak kodu, uzmanların ve programcıların gizlilikle ilgili iddialarını doğrulamasına olanak tanıyan GitHub’da herkese açıktır. Bu makalenin yayınlanmasından itibaren, bu konuda hiçbir kırmızı bayrak kaldırılmadığından, Tenta’nın gizlilik iddiaları su tutuyor gibi görünüyor. 

Ayrıca, kullanıcının performans veya gizliliğe öncelik vermek isteyip istemediğini seçmesini sağlayan benzersiz bir özellik olan birkaç DNS sağlayıcısı arasından seçim yapabilirsiniz..

martı

Gizlilik ve anonimlik konusunda endişeleriniz varsa, başka bir mükemmel seçimdir. Tüm trafiğiniz Puffin’in sunucularından geçtiği için, ziyaret ettiğiniz hiçbir web sitesi sizi söz konusu sunuculardan daha fazla izleyemeyeceğinden, birçok yönden tarayıcı VPN’si olarak işlev görür..

Şirketin gizlilik politikası da iyidir, kullanıcılar hakkında hiçbir bilginin üçüncü taraflarla paylaşılmadığını ve günlüklerin temizlenmeden önce yalnızca 100 gün boyunca saklandığını açıkça belirtir. Bu günlükler, geliştirme amacıyla toplu raporlar oluşturmak için kullanılır, ancak günlükler temizlendikten sonra bilgilerin hiçbiri belirli kullanıcılara bağlanamaz.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, burada Cloudwards.net’te Vivaldi’nin büyük hayranlarıyız. Bu makaledeki beş kategoriden dördünde ortaya çıktı ve gizlilik söz konusu olduğunda da diğerlerinin çok gerisinde değil. Brave bizim ikinci tercihimiz ve özellikle özelliklerle dolu hızlı bir tarayıcı istiyorsanız iyi. Mozilla Firefox ayrıca birçok işleve sahiptir ve gizliliği her şekilde mükemmeldir.

Bununla birlikte, gizlilik ve güvenlik birincil endişelerinizse, her iki tarayıcı da bu alanlarda mükemmel olduğu için Tenta veya Puffin ile yanlış gidemezsiniz. Chrome ayrıca iyi tasarlanmış ve düzenli arayüzü nedeniyle bu listede yer aldı, bu nedenle en basit kullanıcı deneyimini arıyorsanız Google’ın tarayıcısını aklınızda bulundurmalısınız.

Günün sonunda, burada listelenen tüm tarayıcılar mükemmel seçeneklerdir ve aralarındaki seçim, performans, özellikler, güvenlik veya başka bir şey olsun, en çok değer verdiğiniz şeyle ilgilidir.. 

Tarayıcı seçimlerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? En sevdiğini özledik mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me