Kimlik hırsızlığı yeni bir kavram değil, ama şimdi her zamankinden daha önemli. Sosyal medyada paylaşılan çok fazla bilgiyle – çevrimiçi alışveriş devriminden bahsetmemek gerekirse – bulutta her zamankinden daha fazla kişisel bilgi depolanıyor. İnternet kimlik hırsızlığına yeni riskler getirmesine rağmen, buna karşı korunmanın yeni yollarını da getirdi. 


En iyi kimlik hırsızlığına karşı koruma kılavuzunda, sizi dolandırıcılık, sahtekarlık ve diğer herhangi bir cezai tatsızlıktan koruyan hizmetleri vurgulayacağız. Yol boyunca, kimlik hırsızlığı korumasının sizi nasıl güvende tuttuğu, bunun siber suçlarla nasıl ilişkili olduğu ve riskinizi azaltmak için kendi başınıza neler yapabileceğiniz hakkında da konuşacağız. 

Kısaca göreceğiniz gibi, IdentityForce’u diğer tüm hizmetlerden daha yüksek olarak derecelendiriyoruz. En ucuz seçenek olmasa da, kolayca en iyisidir. Tam özellikli bir izleme hizmetine ek olarak IdentityForce kapsamlı öğrenme kaynakları sunar. Ayrıca iki haftalık ücretsiz deneme süresi var, bu yüzden denememek için bir neden yok.

En İyi Kimlik Hırsızlığı Koruması

Fiili en iyi kimlik hırsızlığı korumasını seçmek zordur, çünkü sizin için “ideal” hizmet özneldir ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Bu nedenle, rehberimizi beş bölüme ayırdık – özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, koruma ve destek – her biri üç öneri, ardından kimlik hırsızlığı ve koruma hakkında bazı genel bilgiler. 

Bununla birlikte, en iyi genel kimlik hırsızlığı korumasını arıyorsanız IdentityForce bir göz atmaya değer. Sonsuza kadar yanındaydı ve bu süre zarfında sağlam ve eksiksiz bir kimlik hırsızlığı koruma hizmetine dönüştü.

Özellikler: En İyi Kimlik Hırsızlığı Araçları

Fiili en iyi kimlik hırsızlığı korumasını seçmek zordur, çünkü sizin için “ideal” hizmet özneldir ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Bu nedenle, rehberimizi beş bölüme ayırdık – özellikler, fiyatlandırma, kullanım kolaylığı, koruma ve destek – her biri üç öneri, ardından kimlik hırsızlığı ve koruma hakkında bazı genel bilgiler. 

Bununla birlikte, en iyi genel kimlik hırsızlığı korumasını arıyorsanız IdentityForce bir göz atmaya değer. Sonsuza kadar yanındaydı ve bu süre zarfında sağlam ve eksiksiz bir kimlik hırsızlığı koruma hizmetine dönüştü.

IdentityForce

IdentityForce, bir dizi sosyal ve tarayıcı koruma özelliği ile izlemenin ötesine geçer. Sosyal güvenlik numaranızı ve banka hesabı bilgilerinizi izlemenin yanı sıra IdentityForce, dolandırıcılık faaliyeti için Facebook, Twitter, YouTube, Google+ ve Instagram hesaplarınızı da izleyebilir. 

identityforce-slider5

IdentityForce ayrıca tarayıcınızda kimlik avı ve keylogging koruması sağlar. Bitdefender gibi tam bir antivirüs düzeyinde olmasa da (Bitdefender Antivirus incelememizi okuyun), bu araçlara sahip olmamak daha iyidir. 

Kimlik avı koruması sizi kötü amaçlı e-postalardan korurken, anti-blolog yazılımı yazdığınız her şeyin bir saldırgana gönderilmemesini sağlar. 

Ayrıca IdentityForce, örnek kredi anlaşmazlık mektupları, kapsamlı bir finansal terimler sözlüğü ve kredi karşılaştırma hesaplayıcısı dahil olmak üzere birçok öğrenme kaynağı içerir. IdentityForce incelememizde olanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Kimlik Koruması

Identity Guard’ın özü, IBM’in tarama için dağıttığı “Watson” yapay zekasıdır. Aşağıdaki “koruma” turunda bunun hakkında daha fazla konuşacağız, ancak burada da kayda değer. Koruma ile ilgilidir, ancak Watson diğer kimlik hırsızlığı koruma hizmetleriyle görülmeyen bir özelliktir ve Kimlik Korumasını rekabetin üzerinde güçlendirir. 

Ayrıca, Identity Guard bir dizi tarayıcı gizlilik aracı sunar. Bir VPN içermemesine rağmen – bunun için en iyi VPN kılavuzumuzu okuyun – Güvenli Tarama uzantısı tarayıcınızı güvende tutabilir. Reklamları ve flash istekleri engeller, web sitelerinde HTTPS’yi zorlar ve kimlik avı URL’lerini izler. 

kimlik koruma-review-güvenli-tarama

Ayrıca, Güvenli Tarama uzantısı, çeşitli sosyal medya hesapları için gizlilik ayarlarınızı yönetebileceğiniz tamamen yeni bir tarayıcı panosu açar. 

Facebook gizlilik kılavuzumuzda görebileceğiniz gibi, bu ayarları kendi başınıza yönetmek zor değildir, ancak onlar için tek bir noktaya sahip olmak göz ardı edilmemelidir. Identity Guard incelememizde gizlilik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

EverSafe

EverSafe, kimlik hırsızlığı modelinde benzersiz bir bükülme sunduğu için özellikler turumuzda bir yer kazanıyor. EverSafe, yalnızca bireysel destek sunmak yerine aile ve kıdemli koruma konularında uzmanlaşmıştır. Birden fazla kişiyi korumak istiyorsanız veya başkası adına koruma satın almanız gerekiyorsa, EverSafe tam size göre.

eversafe-slider2

Bir aile planının ilk üyesinin tam fiyatı ödemesi gerekmesine rağmen, her ek üyeye yüzde 30 indirim uygulanır. Yani $ 14.99 “artı” planı dört kişilik bir aile için aylık 46,47 dolara mal olacak. Ayrıca, her hesap tek bir kontrol panelinde bulunur, böylece tüm ailenizi etrafta atlamadan izleyebilirsiniz. 

Yaşlılar için EverSafe, hesabınıza sizin adınıza erişebilecek savunucuları belirtmenize olanak tanır. Kimlik hırsızlığı genellikle çevrimiçi tabanlı korumayı bilmeyen yaşlıları hedef aldığından, avukat atama yeteneği çok büyüktür. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi EverSafe incelememizde bulabilirsiniz..

Fiyatlandırma: En Hesaplı Kimlik Hırsızlığı Koruması

Fiyatlandırma, abonelik tarzı hizmetlerde, ancak özellikle kimlik hırsızlığı korumasında önemlidir. Gerçek şu ki, hizmet ne kadar pahalı olursa, iptal etme şansınız o kadar yüksektir. Amaç, kimliğinizin asla çalınmamasıdır, bu nedenle bu bölümde, en uygun fiyatlı kimlik hırsızlığı korumasını arıyoruz. 

ADT Kimlik Hırsızlığı Koruması

ADT, karşılaştığımız en ucuz kimlik hırsızlığı koruma hizmetini sunar. Birden fazla katman veya farklı özelliklerle uğraşmaz. Aylık 9.99 dolara mal olan tek bir plan var. Bu plan her şeyi içerir, yani 1.000.000 dolar kapsama alanı, karanlık web izleme ve ADT sahtekarlığı çözünürlüğü elde edersiniz.

EverSafe gibi, bir plana en fazla beş üye ekleyebilirsiniz, ancak fiyat, sahip olduğunuz kullanıcı sayısına göre değişmez. Her üye ayda aynı 10 ABD Doları’nı çalıştırır, ancak bunun ne kadar ucuz olduğunu düşünürsek,. 

Düşük fiyat cazip, ancak ADT’nin saçma sapan yaklaşımı onu bazı olumsuz alanlara taşıyor. Daha uzun süreler için herhangi bir indirim yapılmaz ve kesin bir geri ödeme politikası yoktur. İptal etmeye karar verene kadar ayda 10 dolar – her ay – ödersiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi ADT Kimlik Hırsızlığı Koruması incelememizde bulabilirsiniz..

ID Watchdog

ID Watchdog’un bazı kullanılabilirlik sorunları var, ancak fiyat çok iyi olduğu için bunları göz ardı etmek kolaydır. Temel plan ayda sadece 15 $ olup, 1.000.000 $ kapsama alanı, özelleştirilebilir uyarılar, yönetilen kimlik hırsızlığı çözümü ve karanlık web izleme olanağı sunar. Üç büroluk bir kredi raporu ekleyen aylık 20 ABD doları planı da var. 

Yukarıdaki tablodaki fiyatlar aylık planlar içindir. Bununla birlikte, ID Watchdog, IdentityForce gibi, size iki aylık ücretsiz hizmet veren yıllık bir faturalandırma döngüsü de sunar. Bununla birlikte, bu turda bir dübel çaldı çünkü deneme süresi yok ve geri ödeme politikası dayanıksız. Bunu ID Watchdog incelememizde okuyabilirsiniz.

IdentityForce

IdentityForce, en pahalı olandan uzak olsa da, en ucuz hizmet değil. ADT ve ID Watchdog’dan daha pahalıdır, ancak özellikler ayda birkaç ekstra dolar harcamayı haklı çıkarır. Temel plan olan UltraSecure, 1.000.000 dolarlık sigorta, kayıp cüzdan yardımı ve karanlık web izleme de dahil olmak üzere tam kapsama gelecek. 

Aralıkta, UltraSecure + Credit çoğunlukla aynıdır, ancak ayda 6 $ ekstra üç büro kredi izleme içerir. Hangi planı seçerseniz seçin, aylık veya yıllık olarak ödeme yapabilirsiniz. 

Yıllık plana gitmek, iki aylık ücretsiz hizmet alacağınız anlamına gelir, bu da 10 ayın maliyetini 12’ye yayar. Ek olarak, ilk iki hafta ücretsizdir, böylece IdentityForce’u para kaybetmeden deneyebilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı: En İyi Kimlik Hırsızlığı Koruma Hizmeti

Kimliğiniz çalınırsa neyin önemli olduğunu anlamak. Korkunç bir an, bu yüzden restorasyon sürecini başlatan kolay sindirilebilir bir arayüz çok önemli. Bu bölümde, bir felaket durumunda bile her şeyin anlaşılmasını kolaylaştıran en iyi kimlik hırsızlığı koruma hizmetini arıyoruz..

Kimlik Koruması

Ana sayfadan kontrol panelinize kadar Identity Guard kimliğinizi korumayı kolaylaştırır. Web sitesi temiz bir şekilde düzenlenmiştir ve neredeyse tüm düğmeler sizi ödeme sayfasına yönlendirir. Kaydolduktan sonra, hesabınızı oluşturmak basittir; Identity Guard sizi kontrol paneline atmadan önce bazı temel bilgileri ister. 

kimlik koruma-review-pano

Gösterge tablosuna girdikten sonra yeni uyarılarınızı görüntüleyebilir, Identity Guard’ın hangi hesapları izlediğini görebilir ve bilgilerinizin karanlık web’de herhangi bir yüzeye çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz. Risk puanınızı görüntüleyebileceğiniz bir “risk yönetimi” sekmesi de vardır. Identity Guard, bu puanı ilk kez kontrol paneline indikten sonra cevapladığınız bir dizi soruya dayanarak oluşturur.. 

Sorular, hangi mağazalarda alışveriş yaptığınız ve hangi sektörde çalıştığınız gibi alışkanlıklarınızla ilgilidir. Bu bilgilerle Identity Guard, yalnızca bir risk puanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Watson’u alışkanlıklarınız hakkında da eğitebilir. Bu nedenle Identity Guard herhangi bir anormal davranışı tanımlayabilir. 

EverSafe

Yaşlılara odaklanan bir kimlik hırsızlığı koruma hizmeti olduğundan EverSafe’in kullanımı kolay değildir. EverSafe işlemi en üste yükler, yani kayıt olurken bilgilerinizi girersiniz. Bu, hesap gösterge tablosuna geldiğinizde zaten korunacak şekilde yapar. 

eversafe-review-eklenti hesap

EverSafe, gösterge tablosu söz konusu olduğunda Identity Guard ve IdentityForce’un tam tersidir. Kullanıcı arabirimi temizdir ve izlenenler hakkında yalnızca temel bilgiler sunar. Uyarılarınızın dışında, bildirim ayarlarınızı değiştirebilir ve EverSafe’in kredi raporunuzda bulduğu hesapları onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

EverSafe, Identity Guard ve IdentityForce işlevlerini sunmasa da, saçma sapan yaklaşımı bazı kullanıcılar için cazip olacak. 

IdentityForce

IdentityForce’un bir plan seçerken bazı sorunları var. Dizilim yeterince basit, ancak ana web sitesinde çok fazla seçenek var, bu da ödeme sayfasını bulmayı kafa karıştırıcı hale getiriyor. 

Bununla birlikte, bir hesaba kaydolduğunuzda IdentityForce bir rüyadır. Kontrol ettikten sonra, IdentityForce’un sizi hemen korumaya başlaması için tüm kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir.. 

identityforce-review-pano

Gösterge tablosunda IdentityForce’un hangi öğeleri taradığını ve sahip olabileceğiniz uyarıları hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca, otomatik kiralama, ipotek ve kredi kartları sözlüğü ve hesaplayıcılarını bulabileceğiniz bir “kaynaklar” sekmesi de bulunmaktadır.

IdentityForce’un parlaklığı, bilgiyi bölümlere ayırabilme yeteneğinde bulunur. Gösterge panosu kullanıcı dostu ve kullanışlıdır, aynı zamanda ilgili bilgileri hızlı bir şekilde görmenizi sağlarken, aynı zamanda öğrenme kaynaklarının hazine hazinesini sağlar.

Koruma: En İyi Kimlik Hırsızlığı Kapsamı

Sonraki üç hizmet en iyi kimlik hırsızlığı kapsamını sağlar. Bu, sizi korumak için iyi bir sigorta, bol miktarda öğrenme kaynağı ve sofistike bir izleme sistemi kombinasyonu sundukları anlamına gelir. 

IdentityForce

İncelememizde IdentityForce’a, kimlik hırsızlığı koruma hizmetine verdiğimiz en yüksek koruma puanı olan yüzde 98’lik bir puan verdik. IdentityForce sosyal güvenlik numaranızı, banka hesap bilgilerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı izleyerek temel kapsam sağlamdır. Ancak, bu izlemenin kapsamı çok büyük. 

IdentityForce, bilgileriniz için mahkeme kayıtlarını, maaş kredisi hizmetlerini, seks suçlusu listelerini ve USPS Adres Değişikliği veritabanını izler. Ayrıca, sağlık sigortanızı kullanan tek kişi olduğunuzdan emin olmak için tıbbi kimliğinizi kontrol panelinde görüntüleyebilirsiniz. 

identityforce-review-hesap makineleri

Bu koruma ile bile, kaynaklar en göze çarpar. IdentityForce, otomotiv anlaşmazlıklarını çözmekten spam postaları devre dışı bırakmaya kadar her şey için bir kaynak sağlar. Ayrıca, tüm bu kaynaklar tek bir noktada. 

Diğer kimlik hırsızlığı koruma hizmetleri bir şey olup olmayacağını görmek için beklerken, IdentityForce proaktif araçlar sağlar, bu yüzden ilk etapta daha küçük bir şans vardır.

Kimlik Koruması

Belirtildiği gibi Identity Guard, IBM’in Watson yapay zekası tarafından desteklenmektedir. Pazarlama saçmalık gibi görünse de, Watson ciddi anlamda etkileyici. Kanser tedavi yollarını belirlemek için uygulandığı birçok alanda, özellikle de tıpta kullanılmaktadır. Dahası, Watson sadece izlemekle kalmıyor; öğreniyor. 

Diğer araçların aksine, Watson davranışınızı izleyebilir ve hileli etkinliği tanımlamak için bu profili kullanabilir. Yapay bir zeka olarak, girdiğiniz bilgilere dayanarak öğrenir, böylece diğer hizmetlerle çatlaklardan düşebilecek bilgileri yakalar. 

Watson’a ek olarak Identity Guard, hesabınız için özel bir vaka yöneticisi de sunar ve ilgili herhangi bir veri ihlali olup olmadığını size bildirir. 

Identity Guard, tek bir uçakta çalışmak yerine, kimliğinizin çalınması olasılığını büyük ölçüde azaltan çok katmanlı bir yaklaşım sunar. Risk yönetimi puanınızla da ne kadar iyi korunduğunuzu izlemek kolaydır. 

ID Watchdog

İncelememizde, ID Watchdog koruması için neredeyse mükemmel bir puan aldı. Gösterge tablosunun güncellenmesi biraz zaman alsa da, hangi bilgilerin tarandığını ve bir veya iki saat sonra uyarıları hızlı bir şekilde görebilirsiniz. 

Standart izleme paketine ek olarak, ID Watchdog sosyal medya hesaplarınızı da kontrol eder, ancak bundan daha fazlası, belirli bir etkinliği izler. 

id-bekçi-review-sosyal-medya-ayarları

Sosyal medya hesaplarınız alkol ve uyuşturucu içeriğinden ırkçılığa kadar 14 kategoride taranır. Bu kategorilerin her biri için önem derecesini de ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir barmen ve alkol hakkında çok fazla gönderiyorsanız, ID Watchdog’a alkolle ilgili içerik sosyal medyanıza gönderildiğinde sizi uyarmamasını söyleyebilirsiniz..

Identity Guard gibi, ID Watchdog tüm izlemelerini bir maruziyet raporunda birleştirir. Maruz kalma raporu çoğunlukla sosyal medya ile ilgilidir ve paylaştığınız ve sizi riske atabilecek herhangi bir bilgi olup olmadığını size bildirir. Identity Guard’ın risk yönetimi puanı kadar kapsamlı değil, ama yine de olması güzel.

Destek: En İyi Kimlik Hırsızlığı Yardımı

Kimlik hırsızlığı koruması söz konusu olduğunda destek ve koruma yakından ilişkilidir. Bir şeyler ters giderse, genellikle destek birimine ulaşırsınız. Bu nedenle, bir çeşit canlı sohbet işlevselliği gibi 24 saat telefon desteği önemlidir.

IdentityForce

IdentityForce’un sunduğu öğrenme kaynaklarının ne kadar sağlam olduğu göz önüne alındığında, desteğinin mükemmel olması biraz şaşırtıcı olmamalıdır. Bilgi bankası, hizmetle ilgili soruları yanıtlayarak ve kimliğinizi nasıl koruyacağınızı daha iyi anlamanıza izin vererek eğitim ve desteği birleştirir.

identityforce-review-bilgi bankası

Herhangi bir kimlik hırsızlığı koruma servisi için geçerli olduğu gibi, herhangi bir sorununuz varsa IdentityForce 24 saat telefon desteği sağlar. Destek temsilcileri temel soruları yanıtlayabilir, ancak kendi başınıza çözemeyeceğinize dair bir uyarı almanız durumunda size yardımcı olmak için hazırdırlar. Daha az acil bir sorununuz varsa, IdentityForce’a bir e-posta da gönderebilirsiniz.

LifeLock

LifeLock, overpriced ve eksik özelliklere sahip olduğu için bu kılavuzda herhangi bir onay almadı. Bununla birlikte, destek mükemmel. Farkında değilseniz, Norton LifeLock’un sahibidir (Norton Security incelememizi okuyun). LifeLock bir virüsten koruma devine bağlı olduğundan, Norton’un zaten mevcut olduğu güçlü destek sisteminden yararlanabilir.

LifeLock-review-bilgi bankası

Bilgi tabanı temiz bir şekilde düzenlenmiştir, soru sorabileceğiniz ve 7/24 destek temsilcilerinin bulunduğu bir forum bulunmaktadır. Destek birden fazla dilde de mevcuttur. LifeLock’un sosyal medyasını incelerken İngilizce, İspanyolca ve hatta Japonca yanıtları bulduk. 

Sosyal medyadan bahseden LifeLock, Twitter ve Facebook aracılığıyla soruları cevaplıyor. Çoğu kimlik hırsızlığı koruma hizmetinin sosyal medyası olmasına rağmen, LifeLock kullanıcı mesajlarına gerçekten yanıt veren az sayıdaki kişiden biridir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi LifeLock incelememizde okuyabilirsiniz.

myFICO

myFICO gerçekten bir kimlik hırsızlığı koruma servisi değildir. Aksine, tam özellikli bir kredi izleme hizmetidir. Bu koruma için yetersiz kalsa da, destek söz konusu olduğunda myFICO kendi liginde. Çok eğitici bir araç ve destek bunu yansıtıyor. myFICO, kredi ve finans hakkında daha fazla bilgi edinmek için birden fazla kaynak sunar. 

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, e-posta veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz. Ancak, e-postalar iki iş günü teslimat süresi gerektirir ve telefon desteği yalnızca çalışma saatlerinde kullanılabilir. Neyse ki, cevaplarımı 7/24 myFICO’nun forumlarından alabilirsiniz.

myfico-review-forumlar

Doğrudan destek için uygun bir yedek olmasa da, forumlar çok aktiftir. Son gönderilere baktığımızda, neredeyse tüm ileti dizileri birkaç dakika içinde yanıt verdi. Forumlar ve destek sistemi hakkında myFICO incelememizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Kimlik Hırsızlığına Karşı Koruma Buna Değer Mi?

Bu, cevaplanması zor bir sorudur, çünkü koşullarınıza bağlı olarak bir evet veya hayır olabilir. Açıkçası, kimlik hırsızlığı koruma hizmeti kendi başınıza yapamayacağınız hiçbir şey yapmaz. Sigorta sağlama dışında, bir koruma hizmetinin yapabileceği her şeyi izleyebilirsiniz. 

Bununla birlikte, bunu yapmak her gün birkaç saat çalışacaktır. Kredinizi burada ve orada kontrol etmek kolay olsa da, karanlık web’de gezinmek ve her gün USPS Adres Değişikliği veritabanını çekmek kolay değildir. Bir yapay zekayı sizin için yapacak şekilde kullanmadıkça, kimlik hırsızlığı koruma hizmetinin yaptığı her alanı izlemek mümkün değildir. 

Kimlik hırsızlığı korumasına ihtiyacınız yoktur, ancak buna sahip olmak kötü bir fikir değildir. Sigorta satın almak gibi, kimlik hırsızlığı da bir sayı oyunudur, bu yüzden desteyi lehinize ne kadar fazla istiflerseniz, kimliğinizi çalmaya ne kadar az eğilimli olursunuz.

Kimlik Hırsızlığı Türleri

“Kimlik hırsızlığı” nı bu kılavuzda geniş bir terim olarak kullanmamıza rağmen, bilmeniz gereken belirli türler vardır. Çoğu insan en az birkaç tür kimlik hırsızlığına aşinadır, ancak hiç duymadığınız bazı formlar vardır. 

Hesap Kimlik Hırsızlığı

Hesap kimlik hırsızlığı, kimlik hırsızlığının en yaygın biçimidir. Bir suçlu, sosyal medya, bankalar veya başka herhangi bir şekilde mevcut hesaplarınıza erişir. Ayrıca, bu kimlik hırsızlığı biçimi, adınıza yeni hesaplar açan suçluları kapsar. 

Neyse ki, özellikle kredi ve çevrimiçi hesaplarınızı izliyorsanız hesap kimlik hırsızlığını tespit etmek kolaydır. Kimlik hırsızlığı koruma hizmeti sosyal güvenlik numaranızı, banka hesap bilgilerinizi ve daha fazlasını güvenceye almanıza yardımcı olsa da, hesap kimliği hırsızlığı genellikle zayıf parolaların sonucudur. 

Bu sorunla mücadele etmek için, sahip olduğunuz her hesap için rastgele oluşturulmuş uzun bir şifre kullandığınızdan emin olun. Dashlane gibi en iyi şifre yöneticisi seçimlerimizden birini kullanarak şifreler oluşturabilir ve saklayabilirsiniz (Dashlane incelememizi okuyun). 

İstihdam Kimlik Hırsızlığı

İstihdam kimlik hırsızlığı, genellikle sabıka kaydı sonucunda bir suçlu iş bulamadığında kullanılır. Sosyal güvenlik numaranızı ve kişisel bilgilerinizi, adınızdaki bir işe başvurmak için kullanırlar. Maaş çekini sizin adınıza toplasalar da, her yıl gelir vergisini ödemek için kancadaki siz olacaksınız. 

Vergi Kimlik Hırsızlığı

Vergi kimlik hırsızlığı, bir suçlunun sizin adınıza vergi beyan etmesi ve masada vergi beyannamesi almasıdır. ABD’de vergilerinizi beyan ettiyseniz ve IRS bunları reddettiyse, birisinin daha önce sizin adınıza vermiş olması mümkündür..

Tıbbi Kimlik Hırsızlığı

Tıbbi kimlik hırsızlığı, bir saldırganın sağlık sigortanızı kullanarak bakım almasıdır. Tıbbi kayıtlarınızla uğraşmanıza ek olarak, tıbbi kimlik hırsızlığı kredinizi ciddi şekilde etkileyebilir. Faturalar ödenmezse, masraflardan siz sorumlu olursunuz. Saldırganın bilgilerinizi nasıl kullandığına bağlı olarak, tahsilatta olana kadar faturalardan habersiz olmanız mümkündür. 

Suç Kimlik Hırsızlığı

Son olarak, suç kimliği hırsızlığı, birinin bilgilerinizi işledikleri bir suç için kullandığı zamandır. Bu genellikle sahte kimliklerle kendini gösterir, örneğin birinin hızlı bir bilet alabilmesi ve polis memuruna bilgilerinizle sahte bir kimlik vermesi gibi. 

Kimlik Hırsızlığı Nasıl Bildirilir

Kimlik hırsızlığını bildirme, yaşadığınız yere göre değişir. ABD’de yaşadığınızı varsayarsak, rapor etmek zor değildir. İdentitytheft.gov web sitesi kimlik hırsızlığını bildirmek için üç adımlı basit bir işlem sağlar. Kimlik hırsızlığını bildirmek için atmanız gereken ilk adım bu olsa da, bu son değil. 

kimlik hırsızlığı raporu

Ayrıca, Federal Ticaret Komisyonu’nu Kimlik Hırsızlığı Yardım Hattı’ndan (877-438-4338) arayabilirsiniz. Orada, bir ajan sinirlerinizi sakinleştirmeye ve bir iyileşme planı oluşturmaya yardımcı olacaktır. Kredi kaydınıza bir sahtekarlık uyarısı yerleştirmek için üç büyük kredi bürosuna (Equifax, TransUnion ve Experian) çağrı yapmak da iyi bir fikirdir.. 

Bundan sonra, beklemek ve hasarın çok ciddi olmadığını ummak önemlidir. Kimlik hırsızlığı koruma hizmetiniz varsa, bir suçlunun çok fazla soruna neden olması olası değildir, ancak hizmet bir sorun algıladıktan hemen sonra bu eylemleri uygulayabileceksiniz.

Kimlik Hırsızlığı Sigortası ve Kimlik Hırsızlığı Önleme

Yukarıdaki hizmetlerin çoğu kimlik hırsızlığı sigortası ve önleme sağlamaktadır. Ancak, ikisi arasındaki farkı bilmek önemlidir. Kimlik hırsızlığı sigortası, kimliğinizin çalınması durumunda sizi kapsar. Kimliğinizi geri kazanmaya yönelik alınan para veya cepten yapılan harcamalar genellikle politika kapsamındadır. 

Kimlik hırsızlığı önleme ise ilk etapta bunun olmasını engellemeye çalışır. Bir dizi izleme hizmeti sayesinde kimlik hırsızlığı önleme, bilgilerinizin nerede olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında döngüde olmanızı sağlar.

İzleme, yukarıdaki seçimlerimizden birinden gelse de, kimlik hırsızlığını önlemeye de katılabilirsiniz. Kendinizi korumanın sayısız yolu vardır; bunlardan bazıları önemli belgelerin çapraz parçalanması, sosyal medyanızın gizli tutulması ve bir antivirüs programı kurulması (en iyi antivirüs yazılımı kılavuzumuzu okuyun).

Son düşünceler

LifeLock gibi daha popüler olanlardan bazılarını önermememize rağmen, çok sayıda kimlik hırsızlığı koruma seçeneği vardır. Araştırma ve deneyimlerimize dayanarak, en iyi iki seçenek Identity Guard ve IdentityForce. Her ikisi de önyükleme için kapsamlı koruma ve birçok özellik sunar. ADT kadar ucuz olmasa da, ekstra maliyet buna değer. 

Bir aile için veya bir yaşlı için satın alıyorsanız, EverSafe de iyi bir seçenektir. Benzer şekilde ID Watchdog’un fiyatını da seviyoruz. 

Hangi kimlik hırsızlığı korumasını yapıyorsunuz? Neden onu seçtin? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me