2020’nin En İyi Şifreleme Yazılımı: Boxcryptor, NordLocker & More

Verilerinizi siber suçlara karşı koruma söz konusu olduğunda, şifreleme yazılımını yenmek zordur. Güvenli bir antivirüs, bir şifre yöneticisi ve bir VPN kullanmanız gerekse de, dosyalarınızı korumanın en iyi yolu doğrudan şifrelenmektir. Bu kılavuzda, verilerinizi güvende tutabilmeniz için en iyi şifreleme yazılımını çözeceğiz. 


Bazıları ücretsiz, bazıları ücretli altı seçeneğimiz var. Her şeye rağmen, her biri özellikler, kullanılabilirlik veya güvenlik açısından benzersiz bir yeteneğini masaya getiriyor. Her yazılım parçasına kısa bir genel bakış sunacağız, bu yüzden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özel incelememizi mutlaka okuyun. 

Kasnak atlamak istiyorsanız, Boxcryptor ile bir hesap açın. Boxcryptor’un sunduğu her şeyi almak için premium bir plan için ödeme yapmanız gerekse de, fiyat buna değer. Kullanılabilirlikten özelliklere, güvenliğe kadar, Boxcryptor her şeyi doğru yapar, bu yüzden hızlı bir yazılım parçası istiyorsanız, bu sizin için olanıdır. 

En İyi Şifreleme Yazılımı

 1. Boxcryptor
 2. Cryptomator
 3. NordLocker
 4. AxCrypt
 5. BitLocker
 6. VeraCrypt

1. Boxcryptor

Açık kaynaklı şifreleme yazılımlarıyla dolu bir pazarda, Boxcryptor daha ticari bir yaklaşım benimser. Her ne kadar teknoloji somunları için esnek olmasa da, Boxcryptor her durumda çalışan özellik yoğun bir kapalı sistemle telafi ediyor. Fiyatlandırma da cömert bir serbest plan ve işletmeler için düşük oranlar ile doğru. 

boxcryptor-slider1

En göze çarpan şey Boxcryptor’ın erişilebilirliğidir. Genellikle teknik bir yazılım parçası alır ve ulaşılabilir kılar. Uygulamayı yüklediğinizde, sisteminizde yüklü olan bulut depolama klasörlerini hemen bulur ve konum olarak ekler. Oradan, sadece dosyaları ve klasörleri doğru konuma sürükleme meselesi; otomatik olarak şifrelenecekler. 

boxcryptor hesap-link

Paylaşım, 30’dan fazla bulut depolama hizmetini destekleyen Boxcryptor ile çok kolaydır, ancak şifrelenmiş dosyaları doğrudan da paylaşabilirsiniz. Son kullanıcının, elbette, şifrelenmiş verilere erişmek için bir Boxcryptor hesabına ihtiyacı olacaktır. Ancak, bunu yapmak tamamen ücretsizdir. Boxcryptor sınırlı bir ücretsiz planı desteklediğinden, kişisel verileri güvenli bir şekilde paylaşmak sorun değildir. 

Boxcryptor, makul fiyatlandırma, mükemmel güvenlik ve harika platform desteği ile yapması gereken tüm kutuları işaretler. Daha fazla bilgi edinmek için tam Boxcryptor incelememizi okuyabilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz bir plan çıkarabilirsiniz.

2. Şifreleyici

Cryptomator, en iyi TrueCrypt alternatiflerimiz arasında yer alan birçok TrueCrypt çatalından biridir. Boxcryptor ile karşılaştırıldığında özelliklerden yoksun olsa da, Cryptomator mükemmel kullanılabilirlik ve sağlam güvenlik ile telafi ediyor. Ücretsiz bir şifreleme aracı arıyorsanız, Cryptomator tam size göre. 

cryptomator-review-şifreli klasör

Boxcryptor’ın aksine, Cryptomator tamamen ücretsizdir. İsterseniz yazılımı kullanmak için bağışta bulunabilirsiniz, ancak zorunlu değildir. Crytomator’ın ne kadar kolay kullanıldığını düşünürsek, ücretsiz olması şok edici. Bununla birlikte, bir fiyat etiketi eksikliği birkaç uyarı ile birlikte gelir, yani özellikler söz konusu olduğunda. 

Şifreleme, üçüncü taraf hizmetlerle entegrasyon eksikliği nedeniyle en iyi şifreleme yazılımı değildir. Dosyalarınızı herhangi bir bulut hizmetiyle kaydedebilirsiniz, ancak tek bir şifreli kasa oluşturmak yerine Cryptomator bir klasör hiyerarşisi oluşturur. Bu, dosyaları uygun klasöre biraz tıkanık hale getirebilir. 

Buna rağmen, Cryptomator, ücretli bir yazılım parçası gibi hissetmesine rağmen ücretsizdir. Tam disk şifrelemesini kaçırıyorsunuz, ancak ücretsiz dosya şifrelemeye gelince, Cryptomator’u yenmek zor. Daha fazla bilgi edinmek veya indirip kendiniz denemek için tam Cryptomator incelememizi okuyabilirsiniz..

3. NordLocker

NordLocker, NordVPN ve NordPass’ın arkasındaki dev teknoloji şirketi Tefincom’un en son üyesi. NordLocker sanal özel ağ karşılığı kadar zengin özelliklere sahip olmasa da, yine de makul bir dosya şifreleme aracıdır. 

nordlocker-review-pencere

Kullanım kolaylığı nedeniyle listemizi yapar. NordLocker, şifrelenmiş dosyalarınızı ve klasörlerinizi görüntüleyen bir Windows Explorer-esque arabirimine sahiptir. Şifreleyiciden farklı olarak, bilgisayarınızda tek bir dosya olarak saklanan kilitler oluşturmanız istenir. Şifrelenmiş biçimde tek bir dosya gibi görünseler de, dolabınız tam bir klasör hiyerarşisine sahip olabilir.

nordlocker-review-create-soyunma

Sınırsız dosya uzantısı ve boyut desteğiyle NordLocker için güvenli veriler sorun oluşturmaz. Ancak, bu sınırsız desteğin ayrıcalığı için güzel bir kuruş ödemeniz gerekir. Sınırlı bir serbest plana sahip olmasına rağmen, NordLocker, mevcut en pahalı şifreleme yazılımlarından biridir ve ayda yaklaşık 10 $. 

Ücretsiz plan da deneme sürümü gibidir, NordLocker verilerinizi sadece 5 GB ile sınırlar. Buna rağmen, yazılım harika bir sezgisel arayüz ile rakiplerinin üzerinde duruyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için NordLocker incelememizi okuyabilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz planı indirebilirsiniz..

4. AxCrypt

İlk olarak 2001 yılında piyasaya sürülen AxCrypt, mevcut en eski şifreleme yazılımlarından biridir. Birden fazla güvenlik ve gizlilik seçeneğiyle sağlam bir araçtır. Ancak, mümkün olduğunca etkili olabilmesi için hendeklere girmeniz gerekecek. AxCrypt’in yüklediği varsayılan ayarlar bazı dosyalarınızı savunmasız bırakır. 

axcrypt-review-klasör-konumları

Bu, AxCrypt’in alt klasörleri nasıl ele aldığıyla ilgilidir. Varsayılan olarak, AxCrypt şifrelenmiş bir klasördeki alt klasörleri şifrelemez. Bu, birkaç klasörü bir üst klasörün altına sürükleyebileceğiniz ve şifrelenmeyecekleri anlamına gelir. Neyse ki, bu sorunu atlamak için “alt klasörleri dahil et” seçeneğini açabilirsiniz. 

Aksi takdirde AxCrypt harika. Ücretli sürümü öneriyoruz, ancak ücretsiz ve premium planlar var. Size 128-bit veya 256-bit AES şifreleme arasında bir seçenek sunarken, serbest plan sadece öncekine sahiptir. Yine de, AES şifrelemesi kullanıyor, bu nedenle dosyalarınız güvende. 

axcrypt-review-pencere

AxCrypt birkaç önemli alanda yetersiz kalır ve onu listemize daha da yerleştirir. Buna rağmen, şifreleme yazılımında iyi bir seçim. Ücretsiz plan daha az güvenli olmasına rağmen cömert ve paylaşım seçenekleri mükemmel. AxCrypt incelememizde olanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz.

5. BitLocker

Kullanımı kolay bir şifreleme yazılımı parçası arıyorsanız, BitLocker’dan daha kullanışlı olmaz. Farkında değilseniz, BitLocker, Windows’un tüm sürümleriyle birlikte gelen şifreleme aracıdır. Dosya şifreleme söz konusu olduğunda çok iyi olmasa da, BitLocker tüm birimi şifreleme yeteneğine sahiptir. 

windows-bitlocker

Bu nedenle, bu listedeki diğer seçenekler gibi dosya şifreleme yazılımı olarak adlandırmayacağız. Dosyalarınız teknik olarak şifrelenmiş olsa da, BitLocker bunları dosya veya klasör düzeyinde işlemez. Aksine, tüm sabit sürücüyü veya sabit sürücüdeki belirli bir birimi koruyabilen bir disk şifreleme aracıdır.. 

Bununla birlikte, BitLocker’ı endişe duymadan kullanmamalısınız. Yalnızca dosyaları şifrelemediği için, şifrelenmiş disk çıkarılabilir medyadan önyüklendiğinde BitLocker soğuk önyükleme saldırılarına açıktır. Ayrıca, BitLocker anahtarları sistem belleğinde saklanır ve bu da onları başka saldırılara maruz bırakır. 

Bu güvenlik sorunlarının farkında olmanıza rağmen, sizi BitLocker’dan uzak tutmamalıdırlar. Yerel olarak odaklandığından, saldırganın şifrelemeyi geçersiz kılmak için makinenize erişmesi gerekir. BitLocker, tüm disk şifrelemeye ihtiyaç duyan Windows Pro ve Enterprise kullanıcıları için hala mükemmel bir araçtır.

6. VeraCrypt

VeraCrypt, 2014 yılında kullanımdan kaldırıldıktan sonra TrueCrypt kaynak kodunu temel alan mevcut en popüler TrueCrypt çatallarından biridir. Kullanımı zor olsa da, VeraCrypt son derece özelleştirilebilir olup, teknisyenler için en iyi şifreleme yazılımı arasında yer almaktadır..

veracrypt-review-sürücü monte

Özelliklere geçmeden önce, VeraCrypt’in tamamen ücretsiz bir şifreleme yazılımı parçası olduğunu belirtmeliyiz. Boxcryptor ve NordLocker ile görülen bazı yaşam kalitesi özelliklerinden yoksundur, ancak ücretsiz düşük fiyat için şikayet etmek zordur. Doğrudan küçük geliştirme ekibine giden projeye bağışta bulunabilirsiniz.. 

Yukarıda belirtilen araçların aksine, VeraCrypt dosya şifrelemenin yanı sıra tüm disk ve sistem şifrelemesi de sağlar. Bununla birlikte, her şey Windows tarafından bir birim olarak ele alınır. Herhangi bir dosyayı saklamadan önce bir birim oluşturmanız ve boyutunu belirtmeniz gerekir. Birimde ne kadar veri depolanırsa saklansın, yazılımı kurarken belirttiğiniz boyutta görünür. 

Makul inkâr edilebilirlik söz konusu olduğunda da birkaç benzersiz özellik vardır. Bir birimi seçerseniz bir birim içinde ve hatta bir işletim sistemindeki bir işletim sistemini gizleyebilirsiniz.. 

Bu, birisi sizi kişisel olarak tehdit etse bile, gerçek olanınız yerine sahte bir işletim sistemine veya birime önyükleme yapabileceğiniz anlamına gelir. VeraCrypt incelememizle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Şifreleme Yazılımı Nedir??

Şifreleme yazılımı tam olarak göründüğü gibidir: dosyalarınızı ve klasörlerinizi şifrelemenizi sağlayan yazılım. Bununla birlikte, birkaç farklı şifreleme yazılımı türü vardır. En yaygın olanı, adından da anlaşılacağı gibi, dosyaları ve klasörleri şifrelemenize izin veren dosya şifreleme yazılımıdır.. 

Burada dikkat edilmesi gereken önemli olan, şifrelemenin hangi seviyede gerçekleştiğidir. Windows veya kullandığınız herhangi bir işletim sistemi şifreli dosyayı veya klasörü başka bir dosyaymış gibi işleyebilir. Bu şifreleme araçları, birkaç dosyayı paylaşmak için diskin tamamını şifrelemeniz gerekmediğinden veri paylaşımı için en pratik yöntemlerdir. 

Yalnızca tek bir dosyayı şifrelemek istiyorsanız, dosya şifreleme yazılımı kullanmanız gerekir. Sürücü şifrelemesi ise çevrimiçi yedekleme gibidir. Disk şifreleme yazılımı dosya ve klasörleri işlemek yerine tüm sabit sürücüyü veya birimi güvenli hale getirebilir. 

Birim şifreleme yazılımı, oturma verileri veya tutarlı erişime gerek duymadığınız veriler için peşinde olmanız gereken şeydir. Bu, tüm sürücünüzün ve hiyerarşisinin güvenli olmasını sağlar, böylece klasör yapısı ve dosya adları gibi şeyler verilerin şifresi çözülene kadar okunmaz.

En İyi Şifreleme Yazılımını Seçme

En iyi şifreleme yazılımını seçmek güvenlikle başladı. Çekirdek 256 bit AES şifreleme olmalıdır, çünkü daha az bir şey kullanan yazılımlar zaman kaybetmeye değmez. Bizim için endişe yerel şifreleme değil, hesabınızın nasıl doğrulandığı ve şifrelenmiş dosyalarınızın cihazlar arasında nasıl senkronize edildiği ile ilgilidir.. 

Çoğu şifreleme yazılımı güvenlidir ve yukarıdaki seçeneklerden herhangi birine sadık kalırsanız iyi olacaksınız. Bulutu kullanmanıza ve dosyaları paylaşmanıza olanak tanıyan yazılım, şifrelenmiş dosyaları internet üzerinden aktif olarak aktardığınız için daha büyük bir risk oluşturur. Alıcının dosyanın şifresini çözebilmesi için dosyayla birlikte aktarılan bir anahtara ihtiyacı vardır. 

Güvenlik dışında kullanılabilirlik önemli bir konudur. Dosya şifreleme yazılımı göz korkutucu olabilir, bu nedenle modern bir şifreleme işlemi önemlidir. Sonuçta verilerinizi korumak zor olmamalı.

Sonunda fiyatı düşündük. Windows, ücretsiz BitLocker şifreleme aracını içerir ve birçok ücretsiz, üçüncü taraf şifreleme aracı vardır. Ücretli şifreleme yazılımlarına karşı değiliz. Ancak, bunu yapmayı seçerse, ekstra özellikler, daha derin entegrasyon ve son derece kullanışlı bir arayüz ile ücret haklı çıkarılmalıdır..

Dosyalarınızı Şifreleme

Dosyalarınızı özel olarak şifrelemek için dosya şifreleme yazılımı gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu, tüm disk veya sürücü birimi yerine dosya ve klasörleri işleyen bir yazılımdır. Süreç farklı yazılım parçaları arasında biraz değişir. Ancak, Windows’da, genellikle işleri Windows Gezgini ile işleyebilirsiniz. 

Bununla birlikte, özellikle şifrelenmiş klasörler söz konusu olduğunda dikkat etmek isteyeceğiniz birkaç şey vardır. Bir klasörün şifrelenmiş olması, içinde bulunan klasörlerin de şifreli olduğu anlamına gelmez. Çoğu modern yazılım alt klasör sorunlarını ele alır, ancak dosyalarınızı korumaya çalışırken bunu aklınızda bulundurun. 

Dosya şifreleme de klasör şifrelemenin bir yan ürünü olmayabilir, bu nedenle verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için şifrelenmiş klasör içinde kontrol edin. En iyi durumda, kullandığınız yazılım, yazılımı kullanarak yükleyebileceğiniz dosya, klasör ve klasör yapınız için veri içeren tek bir dosya oluşturur.

Son düşünceler

Şifreleme yazılımı söz konusu olduğunda, açık kaynağa gitmek veya Windows BitLocker’a bağlı kalmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın birçok seçenek vardır. Bununla birlikte, yukarıdaki önerilerimizden biriyle gittiğiniz sürece, güvende olacaksınız. Bununla birlikte, Boxcryptor’u sadece kullanımı kolay olduğu için değil, aynı zamanda zengin özelliklere sahip olduğu için en çok tavsiye ediyoruz. 

Ne düşünüyorsun? Kaçırdığımız bir yazılım var mı? Hangi seçenekle gidiyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map