2020’nin En Güvenli Web Tarayıcısı: Çevrimiçi Güvende Kalmak

İnternet, bilgisayar savunmasındaki güvenlik açıklarını ve boşlukları bulmaya çalışan riskler ve siber suçlular ile doludur. Hepimiz internete her gün web tarayıcıları aracılığıyla eriştiğimizden, saldırı için uygun yollar. Web tarayıcıları sizi güvende tutmak için birkaç adım atabilir ve bugün hangi web tarayıcısının en güvenli olduğuna bir göz atacağız.


İlk olarak, tarayıcı güvenliği ile ne kastettiğimizi ve geliştiricilerin tarayıcılarının mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olmak için neler yapabileceğini netleştirmemiz gerekecek..

Güvenlik ve gizliliğin aynı olmadığını ve aslında iki kavramın genellikle birbiriyle çeliştiğini belirtmek önemlidir. Çünkü güvenliği artırmak genellikle kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi toplamak anlamına gelir. Gizlilikle ilgili olarak güvenlikten daha fazla endişeleriniz varsa, anonim tarama kılavuzumuzu da okuyun..

Doğrudan bu listedeki en iyi tarayıcıya geçmeyi tercih ediyorsanız, devam edip Puffin’i indirebilirsiniz.. 

İncelememizde ele aldığımız gibi, Puffin tarayıcısı, büyük ölçüde, web sitelerini kullanıcılara aktarmadan önce kendi sunucularında çalıştırması olağandışı bir şekilde, güvenlik konusunda son derece iyi. Yine de bir adım geri gidelim ve tarayıcı güvenliğinin ne anlama geldiğini belirleyelim.

En Güvenli Web Tarayıcısı Nedir?

Çevrimiçi ortam sürekli geliştiği için, güncellemeler ve yamalar tarayıcı güvenliğinin en kritik yönüdür. Güvenlik açıkları ortaya çıktığında, geliştiricilerin bilgisayar korsanlarının avantajlarını önlemek için bunları mümkün olduğunca çabuk kapatması gerekir. 

Google Chrome, sık sık güvenlik güncellemeleri alan ve genellikle zayıflıkları bir günden daha kısa sürede yatıran güvenli bir tarayıcı örneğidir.

Aynı nedenle, genellikle tarayıcınızın güncellemelerinin otomatik olarak indirilmesini ve yüklenmesini istersiniz. Bu, en dikkatsiz kullanıcının bile yeni güncellemeleri düzenli olarak kontrol etmeyi hatırlamak yerine onlara güvenmek yerine korunmasını sağlar. Otomatik güncellemeler gibi güvenlik özellikleri olmadan, geride kalmak kolaydır ve yakından ilgilenseniz bile sizi savunmasız bırakır.

HTTP ve HTTPS arasındaki farkı anlamak da çok önemlidir. HTTPS üzerinden bir web sitesine bağlanırken, trafiğiniz şifrelenir ve bu da onu yolda yakalamayı başaran herkes için işe yaramaz hale getirir. Bunun tersi, sizi dinleyen kötü amaçlı yazılım enjeksiyonu, kimlik hırsızlığı ve daha fazlasına açılan normal HTTP bağlantıları için geçerlidir..

Dolayısıyla tarayıcılar, kullanıcıları HTTPS kullanmayan sitelerde olduklarında açıkça bilgilendirmelidir. Sunulan uyarı, Mozilla Firefox veya Microsoft Edge’in kaçırması kolay uyarıları yerine net ve görünür olduğu için Tenta harika bir örnektir.

Tenta HTTPS-Uyarı

Web tarayıcınızın sizi koruyabilmesinin başka bir yolu da güvenli tarama veritabanlarıdır. Bunlar, kötü amaçlı yazılım, kimlik avı düzenleri veya diğer kötü amaçlı öğeler içerdiği bilinen web sitelerinin listeleridir.

Güvenli tarama veritabanlarının amacı, kullanıcıların bu sitelere erişmesini ve kendilerini saldırılara maruz bırakmasını engellemektir. Google’ın Güvenli Tarama sistemi veya Microsoft’un SmartScreen’i gibi bunun gibi çeşitli veritabanları vardır.

Tarayıcı Açılır Pencere Engelleyicileri

Pop-up’lar ve reklamlar kötü amaçlı yazılım yayınlamak için en yaygın vektörlerden bazıları olduğundan, bunları engelleyen tarayıcılar genellikle daha güvenlidir. Hemen hemen tüm modern tarayıcılar bir pop-up engelleyici ile birlikte gelirken, genellikle olabilecekleri kadar iyi değildir. 

Bu nedenle, en iyi pop-up engelleyicilerinden birini indirmek, maksimum korumanın tadını çıkarmanızı sağlamak için harika bir fikirdir..

Krom-PopUp-Engelleyici

Daha az yaygın olsa da, yerel reklam engelleyiciler Tenta ve Vivaldi gibi tarayıcılara dahil edilmiştir ve bu güvenlik özelliklerinin, yerleşik bir reklam engelleyici ile gelmeyen tarayıcılar için üçüncü taraf uzantıları veya eklentileri şeklinde bulunması kolaydır..

Tenta-Reklam-Engelleyici

Kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım için bir diğer yaygın dağıtım mekanizması JavaScript’tir, bu nedenle kullanıcıların belirli web sitelerindeki komut dosyalarını yerel olarak engellemelerine izin veren Google Chrome veya Vivaldi gibi tarayıcılar bunun için ekstra puan alır..

Günümüzde çoğu tarayıcı giriş bilgilerinizi ve şifrelerinizi kullanım kolaylığı için saklayacağından, şifrelerinin kullanımı da kritik öneme sahiptir. İdeal olarak, saklanan şifreleriniz, birisinin cihazınıza fiziksel erişimi olsa bile güvenli olduğundan emin olmak için sistem veya hesap kimlik bilgileri kullanılarak otomatik olarak korunmalıdır.. 

Şifrelerinizi korumak için güvenlik özelliklerine sahip bir tarayıcı kullanıyor olsanız bile, yine de en iyi şifre yöneticilerimizden birini indirmelisiniz..

Vivaldi-Parola Koruma

Son olarak, “korumalı alan” olarak bilinen bir işlem, web tarayıcılarının sizi ve bilgisayarınızı koruyabilmesinin başka bir yoludur. Her sekmeyi ve web uygulamasını sınırlı ayrıcalıklarla kendi işleminde (veya “korumalı alan”) izole ederek, tarayıcılar web sitelerinin ziyaret ettiğiniz diğer siteleri veya cihazın kendisini kolayca değiştirememesini sağlayabilir. 

Google, 2008’de bunu ilk kez tanıtan ilk kişi oldu, ancak o zamandan beri standart bir özellik haline geldi.

Görev-Manager-Krom

Bu kapsamda, en güvenli beş internet tarayıcısı listemizi ve bu listede zar zor bulunmayan onurlu sözlerimizi gözden geçirmenin zamanı geldi.

En Güvenli Web Tarayıcısı: Puffin

Puffin, tarayıcı güvenliğine radikal ve son derece etkili bir yaklaşım uygulamaktadır. Puffin, yerel makinenizde web sitesi kodu çalıştırmak yerine, kullanıcıya web sitesinin bir aynasını göstermeden önce sunucu tarafındaki her şeyi işler. 

Bu, bir web sitesinde bulunabilecek kötü amaçlı yazılımların kendi cihazınız yerine Puffin’in sunucularına yüklendiği anlamına gelir ve bu da makinenize bu şekilde bulaşmasını imkansız hale getirir.

Puffin-yeniden-To-Sunucu

Web sitesi kodu makinenizde hiç çalışmadığında güvenli tarama veritabanları, korumalı alan oluşturma veya komut dosyası engelleme gibi güvenlik özelliklerine gerek olmadığından, bu akıllı yaklaşım aslında yukarıdaki ölçütlerimizin çoğunu alakasız hale getirir. Bu nedenle, etraftaki en güvenli internet tarayıcısıdır..

Tarayıcı, kullanıcıları güvenli olmayan bağlantılara karşı uyarmak için iyi bir iş yapmasa da, Puffin ile bu, bir güvenlik sorunu yerine bir gizlilik sorunu haline gelir, çünkü Puffin ile HTTP üzerinden bağlanmanın tek olumsuz sonucu, birisinin tarama sırasında dinleyebilmesidir..

Puffin’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Mükemmel güvenliğinin yanı sıra Puffin’in gizliliğe olan bağlılığını da takdirle karşılıyoruz. Göz atmaya yönelik bulut tabanlı yaklaşım, izleme koruması sağlayarak web sitelerinin sizi yalnızca Puffin’in sunucularına geri izleyebileceği anlamında bir VPN gibi çalışmasını sağlar. 

Bununla birlikte, coğrafi engellemeyi atlamak için kullanamayacaksınız, bu yüzden ihtiyacınız olan şey buysa en iyi VPN sağlayıcıları listemize göz atın..

Puffin’in mobil sürümü de inanılmaz derecede hızlı, ancak maalesef aynı şey masaüstü varyantı için söylenemez. Ayrıca, dosyaları diğer bulutların da uygulaması gerektiğini düşündüğümüz Dropbox ve OneDrive gibi doğrudan bulut hizmetlerine kaydetme gibi bazı şık küçük özellikler de vardır..

Puffin-Kaydet-To-Bulut

Son olarak, Puffin diğer tarayıcılara kıyasla çok az RAM kullanır ve her web sayfasından size gönderilen veri miktarını sınırlayarak önemli bant genişliği tasarrufu sağlayabilir. Tarayıcının tüm artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi için Puffin incelememize göz atın..

Tenta

Tenta, güvenlik ve gizlilik göz önünde bulundurularak açık bir şekilde oluşturulmuştur. İnternette gezinirken kullanıcılarını güvenli ve güvenli tutmayı amaçlayan güvenlik özellikleri ve gizlilik araçları ile doludur.. 

HTTPS Everywhere uzantısı doğrudan tarayıcıya yerleştirilmiştir, bu da tüm web sitelerini mümkün olduğunda güvenli bir bağlantı kullanmaya zorlar. Hâlâ normal HTTP üzerinden bağlandığınızı fark ederseniz (web sitesinin HTTPS’yi desteklememesi nedeniyle), bunun gerçekleşmekte olduğu konusunda net bir uyarı alırsınız.

Ayrıca, ücretsiz yerleşik VPN’yi etkinleştirdiğiniz sürece, tüm tarama geçmişi verileriniz, Android cihazınızda depolanan yerel dosyalar için de geçerli olan AES 256 bit şifreleme ile korunur. Tenta klasörünü görmek için cihaza root erişimine ihtiyacınız var ve bunu yapsanız bile, bulacağınız tek şey şifrelenmiş ve okunamayan bir grup dosya.

Tenta, eklentiye gerek kalmadan hem reklamları hem de pop-up’ları engeller. Ayrıca, tarayıcı açıkken “maske tarayıcısı” adı verilen bir ayar ekran görüntülerini engeller ve tarayıcıyı çıkışta tüm açık sekmeleri kapatacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bu güvenlik özelliklerinin her ikisi de, birisinin cihazınıza kısa bir süre fiziksel olarak erişmesi durumunda, ekstra güvenlik ve gizliliğin güzel parçalarıdır..

Tenta-Maske-Tarayıcı

Bununla birlikte, tarayıcıyı PIN gerektirecek şekilde ayarlayabileceğiniz için bu genellikle Tenta ile ilgili bir sorun olmamalıdır. Bu, birisinin cihazınız olsa bile tarayıcıyı açamayacağı anlamına gelir. Bu PIN, Tenta’nın sunucularında da saklanmıyor ve şirketin tarafındaki veri ihlallerine ve sızıntılarına karşı ekstra güvenlik sağlıyor.

Tüm bu harika güvenlik özelliklerine rağmen, Tenta, özellikle kötü amaçlı web sitelerini hiçbir şekilde engellemediği veya JavaScript’i devre dışı bırakamayacağınız için göz atarken kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olabileceğinden Puffin ile oldukça rekabet edemez..

Tenta’yı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Mükemmel güvenliğinin yanı sıra, Tenta hakkında sevilecek çok şey var. Gizlilik politikası açık ve özlü olduğu için gizlilik de eşit derecede iyidir ve Tenta’yı geliştiren CloudMosa, kullanıcıları hakkında kişiselleştirilmiş veri toplamaz.

Arayüz tasarımı da mükemmeldir ve temel olarak çeşitli ayarlarla uzmanlaşabileceğiniz sekme grupları olan “bölgeler” olarak adlandırılan sekme yönetimine yenilikçi bir yaklaşım sunar. Ayrıca, ortam kasası, her türlü medya dosyasını indirmenize, kaydetmenize ve şifrelemenize olanak tanır ve onlara istediğiniz zaman kolay ve özel erişim sağlar.

Tenta-Bölgeleri

Tarayıcıda hala tam olarak karar vermediyseniz, tam bir döküm için Tenta incelememizin tamamını incelediğinizden emin olun..

Vivaldi

Diğer pek çok tarayıcı gibi Vivaldi de kullanıcıları kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı düzenleri içeren kötü amaçlı web sitelerinden korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanır. Bu, en iyi güvenli tarama veritabanlarından biri olduğu için mükemmel bir seçimdir.

Tarayıcı, gerektiğinde hızlı bir şekilde güvenlik güncellemelerinin yanı sıra haftada bir kez yeni bir standart sürüm aldığı için güncelleme sıklığı da birinci sınıf. 

Reklamlar, Vivaldi’nin “kötü niyetli siteler” olarak neyi sınıflandırdığı konusunda varsayılan olarak engellenir, ancak tarayıcı bunun neyi gerektirdiğini netleştirmez. Genel olarak reklamları engellemek istiyorsanız, Chrome Web Mağazası’ndan bir reklam engelleyici indirmeniz gerekir.

JavaScript genel olarak veya site bazında engellenebilir. Ayrıca, güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı üzerinden bir web sitesine bağlanırsanız, güvenlik açığından haberdar olduğunuzdan emin olarak açık ve görünür bir uyarı sunulur..

Vivaldi JavaScript

Vivaldi’nin güvenliği çoğu tarayıcıyla karşılaştırıldığında mükemmel olsa da, Tenta’nın sunduğu çok sayıda güvenlik özelliği ve Puffin’in bulut tabanlı taraması tarafından yeniliyor, bu yüzden tarayıcı listemizdeki üçüncü noktayı kaplıyor.

Vivaldi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Vivaldi en iyi tarayıcı seçimlerimizden biridir ve iyi bir nedenle. Sadece inanılmaz derecede hızlı değil, aynı zamanda şaşırtıcı derecede düşük bir RAM kullanır. Ayrıca, tarayıcının görünümü ve hissi üzerinde özelleştirme ve kontrol düzeyi benzersizdir.

Vivaldi-Özelleştirme

Sekme yönetimi de mükemmeldir, çünkü size göz atmanızı takip etmek için bir dizi araç sunulur. Sekmeleri sabitleyebilir, hazırda bekletebilir ve sesini kapatabilir, ayrıca ekranınızı birden çok web sayfası arasında bölebilir, böylece çoklu görevi bir esinti yapabilirsiniz. 

Tarayıcı Chromium’u temel aldığından (Chromium incelememizi okuyun), kullanıcı arayüzünü değiştirmeyen çoğu Chrome uzantısı Vivaldi ile uyumludur.

Vivaldi-Split-Screen

Vivaldi ayrıca gizlilikle de harika. Yalnızca anonimleştirilmiş kullanım verileri toplar ve gizlilik politikası, bu bilgilerin hiçbir zaman dahili analiz dışında hiçbir şey için kullanılmadığını açıkça belirtir, yani üçüncü taraflarla asla paylaşılmaz. Tüm bunları ve daha fazlasını Vivaldi incelememizde ele aldık, bu yüzden henüz yapmadıysanız.

Krom

Google Chrome’un güncelleme sıklığı, güvenlik açıkları Google’ın güvenlik açığı bulduktan sonraki birkaç saat veya gün içinde kullanıma sunulacak. Tarayıcı ayrıca kullanıcılara güvenli olmayan bir HTTP bağlantısı kullandıklarında açık bir uyarı sağlar ve JavaScript tamamen veya belirli web siteleri için engellenebilir.

Pop-up’lar otomatik olarak engellenmesine rağmen, yerleşik bir reklam engelleyici yoktur, ancak Chrome Web Mağazası’nda ücretsiz olarak sunulan birkaç tane vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Chrome, kullanıcıları zaten ele aldığımız gibi bu görevde iyi olan kötü amaçlı web sitelerine karşı korumak için Google’ın kendi güvenli tarama veritabanını kullanıyor.

2013 yılında, Google Chrome’da kaydedilen tüm şifrelerin herhangi bir kimlik doğrulamasına gerek olmadan düz metin olarak kolayca erişilebileceği ortaya çıktı, ancak bu o zamandan beri değişti ve şifreler artık sistem kimlik bilgileri kullanılarak korundu.

Krom-Parola Koruma

Google Chrome’un güvenliği esas olarak Vivaldi ile aynı olsa da, Chrome’daki kötü niyetli siteler için yerleşik bir reklam engelleyicinin olmaması, bu amaç için kolayca bir uzantı ekleyebileceğiniz için, çok fazla olmasa da Vivaldi’ye avantaj sağlıyor.. 

Bu makale öncelikle güvenliğe odaklandığından, web tarayıcılarının kralı hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek için Google Chrome incelememizi okumanızı öneririz..

Chrome’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Google Chrome, dünyanın en popüler tarayıcısıdır ve bu sebepsiz değildir. Endüstri standardı haline gelen sezgisel ve basit bir tasarıma sahiptir.

Krom-Google-Çeviri

Chrome aynı zamanda çok hızlı, diğer tarayıcıların çoğunu sadece birkaç istisna dışında geride bırakıyor ve devasa uzantı kütüphanesi rakipsiz. Cihazlar arasında senkronizasyon çok kolaydır ve tarayıcı çeşitli Google hizmetleriyle iyi entegre edilmiştir.

Cesur

Brave, güvenli bir web tarayıcısı için mükemmel bir seçimdir. HTTPS Everywhere varsayılan olarak etkindir ve yine de bir web sitesine normal HTTP üzerinden bağlanmanız gerekiyorsa, Brave bu olduğunda net bir uyarı verir.

Cesur HTTPS-Heryerde

Kalkanlar menüsü, bakmakta olduğunuz web sitesinde şu anda engellenen şeyleri takip etmeyi kolaylaştırır ve ayrıca çeşitli güvenlik ayarlarına hızlı erişim sağlar. 

Cesur-Shields-Menüsü

Reklamlar ve pop-up’lar varsayılan olarak engellenir ve ayrıca komut dosyası engellemeyi de etkinleştirebilirsiniz. Listedeki diğer birçok kişi gibi Brave de kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı gibi çeşitli siber suçlara karşı korunmak için Google Güvenli Tarama’yı kullanıyor.

Ne yazık ki, Brave’nin güncelleme sıklığı istenen bir şey bırakıyor, çünkü tarayıcı nadiren üç haftada bir kereden daha sık güncelleme alıyor, bu da güvenlik söz konusu olduğunda biraz yavaş. Sadece Brave bu listede beşinci sırada yer alıyor..

Cesur Olmamızın Diğer Nedenleri

İncelememizde kapsanan Brave, bu listedeki son noktayı işgal etmesine rağmen her kategoride iyi puan alıyor. Cesur hem hızlıdır hem de şaşırtıcı derecede düşük miktarda RAM tüketir. Ayrıca, sosyal medya içeriğini engelleme ve mobil cihazda bir sekme çubuğu sağlama gibi çeşitli ilginç güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.

Cesur-Shields-Menüsü

Bu makalede ele alınan diğer Chromium tarayıcıları gibi, Brave de çoğu Chrome uzantısını kullanabilir ve tarayıcının hemen hemen her alanda yapabileceklerini büyük ölçüde genişletir..

Gizlilik de birinci sınıftır ve olağandışı bir hareketle Brave, anonim iletişimi sağlayan (Tor tarayıcısı ile karıştırılmamalıdır) ücretsiz açık kaynaklı yazılım olan Tor’u bile yerel olarak destekler. Bu çok yönlü mükemmel ve güvenli tarayıcı hakkında daha fazla bilgi için Cesur incelememize göz atın.

Mansiyonlar

En güvenli tarayıcılardan beşinin listesi her zaman biraz kısıtlayıcı olacaktır; İşte bu kadar zor olmayan iki tarayıcı.

kenar

Güvenlik, Microsoft Edge tarayıcısının övgüyü hak eden tek parçasıdır. SmartScreen sistemi kötü amaçlı web sitelerini engeller ve bunu yapmak Google Güvenli Tarama’dan daha iyidir. 

Kenar-HTTPS Uyarı

Ne yazık ki, düşük güncelleme sıklığı (kabaca ayda bir kez) ve kaçırılması kolay, güvenli olmayan bir bağlantı uyarısı, Microsoft Edge tarayıcısını en güvenli ilk beş tarayıcımızın dışında tutar. Tarayıcı hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Edge incelememizi okuyun.

Firefox

Mozilla Firefox, listemize zorlukla girmeyen başka bir tarayıcı. Güncelleme sıklığı mükemmel ve tarayıcı kullanıcılarını korumak için Google Güvenli Tarama’yı kullanıyor. 

Firefox Master Şifre

Buna rağmen, Mozilla Firefox’un fark edilmesi zor olan güvenli olmayan bir bağlantı uyarısı vardır ve ana şifreyi manuel olarak etkinleştirmediğiniz sürece yerel olarak saklanan şifreler tamamen korunmaz. Tarayıcı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Mozilla Firefox incelememize göz atın..

Son düşünceler

Tarayıcı seçerken güvenlik önemli bir husustur. Ne yazık ki, genellikle göz ardı edilir, çünkü web taramasının performans veya özellikler gibi diğer yönleri kadar fark edilmez.. 

Bir tarayıcının sizi (özellikle kendinizden) korumak için yapabileceği çok şey olmasına rağmen, burada listelenenler sizi riske sokan göze çarpan zayıflıklar veya güvenlik açıkları olmadığını bilerek internette dolaşmanıza izin verecektir..

Güvenlik konusunda özellikle endişeliyseniz, Puffin’i yürekten tavsiye ediyoruz, ancak bu listedeki diğer girişler de sağlam bir seçimdir. Tarayıcınızın güvenliği hakkında ne düşündüğünüzü duymak isteriz. Listemizde yer almıyorsa ve hak etmeyi hak ettiğini düşünüyorsanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bu tarayıcıların güvenlik dışında nasıl karşılaştırıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, tarayıcı incelemelerimize göz atın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map