2020’de Kamboçya için En İyi VPN: Phnom Penh’de Gizlilik

Kamboçya’yı ziyaret ettiğinizde, Angkor Wat’ın güzelliğini hissedebilir, ülkenin tarihinin derinliklerine dalabilir ve bir tuk-tuk’un arka koltuğunda eğlenebilirsiniz. Ülke turistlerle doludur, ancak tamamen ızgaradan düşebileceğiniz gizli cennetler bulabilirsiniz. Yine de, çevrimiçi olduğunuzda, Kamboçya seçimleri için en iyi VPN’larımızdan birini kullanmak iyi bir fikirdir.


Günümüzde tüm dünyada sansür ve gözetimin artması nedeniyle sanal özel ağlar bir zorunluluk haline geliyor. Bunlardan birini kullanarak, herhangi bir izleme ve diğer çevrimiçi tehlikelerden korunursunuz. Ayrıca, sansür ve coğrafi engeller gibi diğer kısıtlamalardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir..

Örneğin, Netflix’in kütüphanesi, harika Netflix yasağı sayesinde, kullanılabilir olduğu her ülkede farklıdır.

Dolayısıyla, Kamboçya’nın kütüphanesinde bazı ilgi çekici şovlar olsa da, ülkenizin versiyonunu kaçırıyor olabilirsiniz. Netflix ABD’ye erişmek için bir ABD IP adresine ihtiyacınız olacak ve bir VPN bir tane almanıza yardımcı olabilir. Seçim çemberini atlamak istiyorsanız, ExpressVPN ile bir hesaba kaydolun.

Kamboçya 2020 için en iyi VPN

VPN’i Kamboçya için En İyi Yapan Nedir

VPN incelemeler listemiz arasından seçim yapabileceğiniz birçok iyi sağlayıcı var, ancak Kamboçya’da kullanılmaya uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor. 

Ülkenin çevrimiçi izleme tehdidi ve artan siber suç seviyeleri, güvenliği burada en önemli faktör haline getiriyor. Büyük bir güvenliğe sahip olmak sizi tehlikelerden koruyacak ve meraklı gözlerden uzak tutacaktır. Bir kill anahtarının dahil edilmesi de iyi bir fikirdir, çünkü VPN başarısız olursa tamamen bağlantıyı kesecektir.

Gizliliğiniz de önemlidir, ancak iyi bir güvenliğe sahip olmak, otomatik olarak dahil edildiği anlamına gelmez. Şirketin günlük tutmamasını sağlamak şarttır. Bu onaylandıktan sonra, yetkililerin bilgi isteyip istemedikleri önemli değil çünkü teslim edilecek hiçbir şey olmayacak.

Sansür veya coğrafi engelleri aşmak için, iyi bir sunucu ağına sahip bir VPN seçmelisiniz. Ne kadar çok ülkede sunucu varsa, herhangi bir kısıtlamayı atlatmanız o kadar kolay olacaktır ve aralarından seçim yapabileceğiniz iyi bir sayıya sahip olmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, Kamboçya ile sınırlı içeriğe erişmek istiyorsanız, orada sunucuları olduğundan emin olmak istersiniz..

İyi hızlar, sınırsız bant genişliği gibi sinir bozucu yükleme ekranlarından kaçmanıza yardımcı olmak için faydalıdır, bu nedenle sınırınıza dikkat etmeniz gerekmez. Çünkü bir sınıra ulaşırsanız, VPN çalışmayı durdurur ve korumasız kalırsınız. 

Bu özellikler akış için de kullanışlıdır. Bu yapmak istediğiniz bir şeyse ve Netflix’e erişmek istiyorsanız, VPN’nin Netflix’in VPN dedektörlerini geçebildiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapabilen çok fazla VPN yok, ancak Netflix için en iyi VPN parçamızda yapabilenleri tamamladık.

Ayrıca, hangi cihazlarla uyumlu olduğunu, ne kadar kolay olduğunu ve kaç bağlantıya izin verdiğini de düşünebilirsiniz. İyi müşteri hizmetlerine sahip olmak iyidir ve VPN’lerin değişen fiyatları vardır, bu nedenle maliyetten memnun olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Kamboçya için En İyi VPN: ExpressVPN

ExpressVPN, Kamboçya’nın galibi. Stressiz bir internet deneyimi için ihtiyacınız olan her şeyi sağlayan mükemmel bir VPN’dir.. 

Varsayılan olarak 256 bit şifrelemeye ayarlanmış harika bir güvenlik özelliğine sahiptir, ancak isterseniz bunu artırabilirsiniz. Bir kill anahtarı sağlanmıştır ve bu varsayılan olarak etkindir. Ayrıca, sıkı günlük tutma politikası ile gizliliğiniz güvende.

expressvpn-review-hız testi

ExpressVPN, 94 ülkeyi kapsayan 3.000’den fazla sunucuyla etkileyici bir sunucu ağına sahiptir. Artı, Kamboçya’da bir kısmı var ve pek çok VPN’nin. 

Kamboçyalı içeriğe erişmek bir zorunluluksa, ExpressVPN’i veya beşinci önerimiz HideMyAss’ı seçmeniz gerekir. Ayrıca onursuz sözümüzün seçeneği de var, ancak bunun neden kötü bir fikir olduğunu öğrenmek için bu bölümü okuyun. 

ExpressVPN’e dönersek, iyi güvenliği Kamboçyalı sunucularla birleştirmek en iyi VPN’dir, daha iyi bir şey elde edemezsiniz, nokta.

Piyasadaki en hızlı VPN’dir ve sınırsız bant genişliği elde edersiniz. Bu özellikler ve herhangi bir akış platformuna girebilmesi, akış karşılaştırması için en iyi VPN’imizde en üst sırada yer aldı. Hizmet hakkında daha fazla bilgi için ExpressVPN incelememizi okuyun.

ExpressVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

ExpressVPN Windows, macOS, Android ve iOS’a yüklenebilir. Aynı anda beş bağlantıya izin verir ve Firefox, Chrome ve Safari için tarayıcı uzantıları vardır. 

Kullanımı kolaydır ve sadeliği nedeniyle yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, teknoloji odaklı peep’ler de ayarlarla uğraşabilir. Önce ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun.

Sıkışırsanız, yararlı bir bilgi tabanı mevcuttur. Ayrıca, 7/24 sunulan canlı sohbet ve e-posta yoluyla destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Yine de daha fazla teknik sorun için e-posta yoluna gitmelisiniz.

ExpressVPN pahalıdır ve bu düşüşü gizlemek yoktur. Ancak, daha uzun planlarından birine abone olarak maliyeti düşürebilirsiniz. Beğenmemeniz durumunda 30 günlük para iade garantisi de vardır.

NordVPN

NordVPN mükemmel güvenlik sunan bir diğer sağlayıcıdır. Aslında, piyasadaki en iyi güvenliğe sahip. Varsayılan ayarlarıyla sizi koruyacak, ancak bağlantıya daha fazla koruma ekleyen çift sekmeli sunucularının kullanımını da sunuyor. Bir öldürme anahtarı içerir ve günlükte sağlam bir kayıt tutmama politikası vardır.

nordvpn-review-sunucu-navigasyon

Sunucu ağı, ExpressVPN’lerden daha geniştir ve 5.600’den fazla sunucu mevcuttur. Ancak, sadece 60 ülkeyi kapsıyor ve Kamboçya’da da hiç sunucu yok.

Bazı sunucularda hızlar yüksektir, ancak daha uzaktaki hızlar daha düşük hızlardan muzdariptir. Bant genişliği için sınır yoktur ve tüm akış hizmetlerine kolayca girebilir. Daha fazla bilgi için NordVPN incelememize göz atın.

NordVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Windows, macOS, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz. Aynı anda altı adede kadar cihaz bağlanabilir ve Firefox ve Chrome için tarayıcı uzantıları vardır. Müşterilerin kullanımı da kolaydır.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, en yaygın sorunların çözülmesine yardımcı olacak bir bilgi tabanı vardır. Canlı sohbet ve e-posta desteği de 7/24 mevcuttur. Her iki durumda da, yardım iyidir, ancak canlı sohbet size en hızlı yanıtı verecektir.

NordVPN paranızın karşılığını verir. Aylık plan harika değil, ancak daha uzun olanlar daha ucuza çalışıyor. 30 günlük bir geri ödeme penceresi var, bu yüzden kaybedecek bir şey yok.

VyprVPN

Kamboçya için başka bir iyi seçenek de VyprVPN’dir. İlk iki seçtiğimiz tüm zil ve ıslıklara sahip olmasa da, mükemmel bir güvenlik var. Özelleştirilebilir, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı protokollerle birlikte, ekstra koruma için kendi Chameleon protokolüne sahiptir. Bir kill anahtarı dahildir ve günlük içermeyen bir politikası vardır.

VyprVPN-Client

Kamboçya hükümeti özel iletişimi izlerken, VyprVPN’i işleten şirket olan Golden Frog’un Cyphr adlı ek bir servisi olduğunu da belirtmek gerekir. Tüm mesajlarınızın şifreleme ile korunmasını sağlayan bir uygulamadır. Android ve iOS ile uyumludur ve ücretsizdir, bu yüzden kesinlikle gitmeye değer.

Sunucu ağı diğerlerine kıyasla küçüktür, ancak 64 ülkede 700’den fazla vardır ve bu hala seçim yapmak için yeterlidir. Yine de Kamboçya’da hiç sunucu yok.

VyprVPNs hızları iyi, ama harika değil. Yine de çoğu etkinlik için iyi olmalı ve çoğu akış hizmetine girebilir. Ayrıca sınırsız bant genişliği elde edersiniz. Daha fazla bilgi için VyprVPN incelememizi okuyun.

VyprVPN Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Windows, macOS, Android ve iOS ile çalışır ve seçtiğiniz plana bağlı olarak aynı anda beş cihaza bağlanabilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve mobil uygulamaları mevcut en iyilerden bazılarıdır ve bu da Android için en iyi VPN seçimlerimizden biridir..

Basit bir bilgi tabanı mevcuttur. Canlı sohbete 7/24 erişilebilir, ancak başlangıçta sizi bir bota bağlar, bu da sizi bilgi tabanına yönlendirir. Bir insanla bağlantı kurmanızı sağlayacak bir düğme var, ancak bekleme süreleri değişiyor. E-posta da 7/24 kullanılabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki paket vardır: “standart” veya “premium”. “Standart” paket size üç bağlantı sağlar, ancak “premium” paket beş bağlantı ve Chameleon protokolünün kullanımını sağlar. 

Hangi paketi istediğinizi seçtikten sonra, aylık veya yıllık plandan seçim yapabilirsiniz. Her yıl uzun vadede daha uygun fiyatlı hale gelir, ancak fikrinizi değiştirmeniz durumunda 30 günlük para iade garantisi vardır.

CyberGhost

CyberGhost başka bir saygın hizmettir. Varsayılan olarak iyi bir güvenliğe sahiptir ve otomatik bir öldürme anahtarı içerir. Açmayı unutacak biriyseniz, otomatik bir tanesine sahip olmak iyidir. Bununla birlikte, CyberGhost’lar kalıcı olarak etkindir, bazıları kontrol edemeyeceğiniz için bir dezavantaj olarak görülebilir. Gizlilik için de kayıt tutmama politikası var.

CyberGhost-review-genişletilmiş ui

Geniş bir sunucu ağına sahiptir, ancak sunucu toplamı her gün yukarı ve aşağı gidebilir, bu nedenle 80’den fazla ülkede 5.000’den fazla olduğunu söyleyeceğiz. Yine de Kamboçya sunucusu yok.

Hızları hızlıdır, ancak NordVPN’e benzer şekilde, uzun mesafelerde yavaşlayabilir. Bant genişliği sınırı yoktur ve çoğu akış hizmetine girebilir. CyberGhost incelememiz daha ayrıntılı.

CyberGhost’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

CyberGhost, Windows, macOS, Android ve iOS için istemcilere sahiptir ve aynı anda en fazla yedi cihaza bağlanmanıza izin verir. Bununla birlikte, yedi tane yükleyebileceğiniz sınırdır. Chrome ve Firefox için de tarayıcı uzantıları var. Özellikle son güncellemesinden bu yana kullanımı kolaydır.

Bilgi bankası harikadır ve kapsamlı kendi kendine yardım sunar. Ayrıca hızlı ve 7/24 ulaşılabilen canlı sohbet var. Ancak, daha teknik bir sorununuz varsa, bunu e-posta ekibine yönlendirmeniz daha iyi olur.

Aylık plana uymamanız koşuluyla ucuzdur. Android ve iOS kullanıcıları için ücretsiz bir deneme sürümü var. Ayrıca, aylık planın 14 günlük para iade garantisi vardır ve daha uzun planların 45 günü vardır.

HideMyAss

Seçtiğimiz son hizmet HideMyAss ve ülkede sunuculara ihtiyacınız varsa seçim tamamen ikinci bir seçenek olmaya dayanıyor. 

Varsayılan olarak 256 bit şifrelemeye ayarlanmış iyi bir güvenlik özelliğine sahiptir. Bir öldürme anahtarı da dahildir. Günlük içermeyen bir politikası var, ancak rahatsız edici çünkü bazı günlükleri tutuyor. 

hidemyass-slider4

HMA IP adresinizi kaydetmediğini, ancak zaman damgaları, kullandığınız sunucunun IP adresi ve diğer bilgiler gibi diğer verilerle yaptığını söylüyor. Veriler 30 gün boyunca saklanır ve verilerin kendisi bir sorun olmasa da, kayıt bilgileriniz nedeniyle size geri bağlanabilir. 

HMA’nın şu anda 1.000’den fazla olan çok sayıda sunucusu olmamasına rağmen, 190 ülkeyi kapsamaktadır, bu da diğer herhangi bir sağlayıcıdan çok daha fazladır. Kamboçyalı içerik için Phnom Penh’de iki tane var.

Hızları etkileyici, ancak mevcut olan en hızlı değil. Bant genişliği sınırı yoktur ve Netflix de dahil olmak üzere bazı akış ağlarına girebilir. Daha iyi bir anlayış için HideMyAss incelememizi okuyun.

HMA’yı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

HMA, Windows, macOS, Android ve iOS’u destekler. Aynı anda beş bağlantıya izin verir ve arabirimin kullanımı kolaydır.

Kendi kendine yardım için birçok bilgi ve kılavuz içeren kullanışlı bir bilgi tabanı var. Canlı sohbet ve e-postalara 7/24 erişilebilir. Canlı sohbet size en hızlı yanıtı verecektir, ancak en iyi temel sorular için kullanılır. Daha teknik bir sorununuz varsa, e-posta yolu en iyisidir.

Fiyatı iyi değil ve aylık plan seçeneği yok, bu nedenle daha uzun bir hesaba kaydolmaktan başka seçeneğiniz olmayacak. Mevcut en kısa plan bir yıldır, ancak gönül rahatlığı için 30 günlük para iade garantisi vardır. Yedi günlük ücretsiz deneme var, ancak bulmak için biraz kazma yapmanız gerekecek.

Kamboçya’da Online Sansür

Kamboçya’nın internet özgürlüğü, dünyanın en uzun süre hizmet veren başbakanı Hun Sen’in otoriter eğilimleri altında kötüleşti. Web siteleri, özellikle Kamboçya Halk Partisi’nin (CPP) yönetimini tehdit eden bilgiler yayınlarlarsa, düzenli olarak engellenir. Pornografi ve diğer açık web siteleri de engellenebilir.

Birçok haber web sitesi engellendi, özellikle Kamboçya Gazetesi. Haber servisi, ülkede birçok yolsuzluk skandalı ve insan hakları sorununu ortaya çıkardı ve basılı baskısı ve Phnom Penh ofisi 2017’de kapatıldı. Ancak, ülke dışından çevrimiçi içerik yayınlamaya devam ediyor..

Diğer haber siteleri 2018 genel seçimlerinden sadece birkaç gün önce engellendi. Bu nedenle, Başbakan Hun Sen ve CPP’ye üstünlük veren muhalefetin kapsamı yoktu. 

2018 yılında hükümet, tüm ISP’lere yazılım yüklemelerini ve web sitelerinin ve sosyal medyanın izlenebilmesi için kendilerini gözetim araçlarıyla donatmalarını emreden bakanlıklar arası bir “prakas” yayınladı. İSS araçları daha sonra yasadışı, ayrımcı veya ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edilen her şeyi filtreleyecek ve engelleyecektir..

Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları serbestçe kullanılabilir. Bu, birçok kişi için önemli bir haber kaynağı olan YouTube ve Facebook’u içerir..

Kamboçya’da Çevrimiçi Gözetim

Kamboçya hükümeti sadece vatandaşların halka açık çevrimiçi faaliyetlerini izlemekle kalmıyor, aynı zamanda özel iletişimleri de izliyor. Bunu yapabilirler çünkü 2015 telekomünikasyon yasasının izin veren hükümleri var. 

Örneğin, Madde 6 telekomünikasyon işletmecilerinin bu tür özel iletişim bilgilerini Yargı ve Telekomünikasyon Bakanlığı’na adli gözetim olmadan sunmasını gerektirir.  

Ayrıca, 97. madde, normal vatandaşlar tarafından gizlice dinlenmeyi bir suç haline getirse de, “meşru otoriteler” in onayı ile gizli gözetim sağlar. Haberleşmelerin habersiz izlenmesine izin veriyor.

Hükümetin, gerekli internet gözetleme araçları nedeniyle aşırı gözetim yapılmasına izin veren 2018 bakanlıklar arası prakaları yayınladığı aynı yıl, hükümet ülkedeki tüm ağ trafiğinin yeni oluşturulan Veri Yönetim Merkezi’nden (DMC) geçmesini emretti. Yine de bu bilgiler için herhangi bir güncelleme bulamıyoruz.

Hükümet ayrıca SIM kartların sahiplerine kaydedilmesini gerektiriyor, ancak Kamboçyalılar – bazı hükümet yetkilileri de dahil – iletişim gözetimi riski nedeniyle şifreli uygulamalar kullanmaya başvurdular.

Daha önce de bir kimlik girişimi hükümet tarafından duyurulmuştu. Bununla birlikte, tüm vatandaşlara 10 haneli bir kimlik numarası verilecek, ancak kişisel bilgi için güvenlik eksikliği nedeniyle eleştirildi. 2019’da başlayacaktı, ancak yeni bir bilgi yok.

Kamboçya’da Çevrimiçi Konuşma Özgürlüğü

Anayasa’nın insan hakları standartlarında ifade özgürlüğü sağlanıyor, ancak kısıtlamalar var. Başbakanın açık eleştirisi cezalandırılabilir ve İSS’ler tarafından izleme yazılımının kurulması, bunu yapanları disipline etmeyi kolaylaştırmıştır.. 

Ceza kanunu birçok insanı belaya sokar. Kamu düzenini bozduğu veya bireylerin ve kamu görevlilerinin saygınlığını etkilediği için tutuklanabilirsiniz. Hakaret ve kamu hakaretini yönetir ve yeni bir lèse-majesté suçu içerecek şekilde değiştirilmiştir. 

Bununla birlikte, kralı karalamak, hakaret etmek veya tehdit etmek yasadışıdır ve bunu yapanlar beş yıla kadar hapis ve 10 milyon riel’e kadar para cezası (yaklaşık 2.460 $) ile karşı karşıya kalabilirler. Yasa, bireylerin yanı sıra medya organlarına da uygulanacak ve otosansüre yol açacak.

İnsanlar yasalara göre cezalandırıldı. Örneğin, 2018’de bir ilkokul öğretmeni, kral hakkında rahatsız edici Facebook yorumları yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Aynı yıl başka bir vatandaş, Facebook’a krala hakaret ettiği düşünülen bir resim ve metin paylaştığı için tutuklandı.

2018’de yeni bir sahte haber yasasının müzakereleri ortaya çıktı, bu da ifade özgürlüğü üzerinde daha fazla kısıtlama anlamına gelecektir. Henüz hiçbir şey taşa konmadı, ama hala düşünülüyor. 

Gazeteciler sık ​​sık Kamboçya’da şiddet ve tehditlerle karşı karşıya. Birçok medya kuruluşu devlete aittir, ancak hükümet özel medyayı dava ve kovuşturmayla korkutmaktadır.

Kamboçya’da Siber Suçlar

Tayland seviyesine yakın bir yerde olmasa da (Tayland için en iyi VPN parçamızı okuyun), Kamboçya son birkaç yıldır siber suçların adil payını gördü. Rakamlar, saldırı sayısının 2017’den beri arttığını ve 2018’de 4,590,076 saldırı tespit edildiğini gösteriyor. 

Şebekeden uzak olmadığı sürece siber suçlardan hiçbir yerde güvenli olamaz ve bu bireyler ve işletmeler için önemli bir tehdit oluşturmaz. Neyse ki, bir VPN sizi bu tür tehditlerden koruyabilir, ancak iyi bir antivirüsün yüklü olması akıllıca olacaktır..

Son düşünceler

Kamboçya’da “hakaret” konuşmasının sorun olması için gözetleme, sansür ve ceza verilmesi nedeniyle, çevrimiçi olduğunuzda bir VPN kullanmanız gerektiği açıktır. Sizi herhangi bir çevrimiçi tehlikeden koruyacak ve sizi anonim tutacak ve aynı zamanda başka yararlı özellikler de sunacaktır..

Kamboçya için, iyi güvenlik ve gizliliğe sahip bir VPN’nin yanı sıra herhangi bir bloğu aşmak için iyi bir sunucu ağı seçtiğinizden emin olmalısınız. Kamboçyalı kısıtlı içeriğe erişmek istiyorsanız, ülke içindeki sunuculara ihtiyacınız olacağını unutmayın. 

ExpressVPN, mükemmel güvenliği ve gizliliği, geniş sunucu ağı ve Kamboçya sunucuları nedeniyle Kamboçya’nın galibi. Ülke içinde sunucuları olan birkaç VPN seçeneği vardır, ancak yalnızca ExpressVPN sizi tamamen güvende tutmak için gerekenlere sahiptir. Neden 30 günlük para iade garantisi ile denemiyorsunuz??

Kamboçya’da bir VPN kullanma deneyiminiz varsa, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map