2020’de IP Adresinizi Gizleme ve İnternette Güvende Kalma

Sürveyans devleti çağında yaşıyoruz ve bu sadece sürveyans devleti de değil. Hükümetler ve şirketler, jackbootlarla kilitlenerek totaliterciliğe giden yolda el ele yürüyorlar. Bunu değiştirmenin birçok yolu olmasına rağmen, bu makalede, IP adresinizi nasıl gizleyeceğinizi göstererek bundan nasıl kaçınacağınızdan bahsedeceğiz.


Bunun ardındaki mantık basit: Kim olduğunuzu veya nereden geldiğinizi bilmiyorlarsa, kimse peşinizden gelemez. IP adresinizi gizlemek sizi daha güvenli hale getirir ve çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzda atabileceğiniz en önemli adımlardan biri olarak öneririz..

Bonus olarak, en iyi pop-up engelleyicilerinden birini kullanmak yine de iyi bir fikir olsa da, dünya genelinde coğrafi olarak engellenen içeriğe daha kolay erişebilirsiniz. Netflix VPN yasağını aşma makalemizde daha fazlasını konuşuyoruz.

IP Adresimi Nasıl Gizlerim?

IP adresinizi nasıl gizleyeceğinizi tartışmadan önce, ne yaptığınızdan bahsedelim. Birincisi, adresinizi başka bir adresle değiştirmek kadar gizlemiyorsunuz. IP’nizi karartmak veya çıkarmak imkansızdır. Bu olmadan, web sitelerini ziyaret edemez hatta yerel bir ağa erişemezsiniz. Tüm bunların ne anlama geldiğinden emin değilseniz, DNS kayıtlarının nasıl çalıştığına ilişkin kılavuzumuzu okuyun.

IP adresinizi değiştirmek için başka bir sunucuya göndermeniz gerekir. Normalde, internet servis sağlayıcınıza bir sinyal göndererek internete erişirsiniz ve oradan gitmek istediğiniz yere gider. Varlığınızı gizlemeye çalıştığınızda, sunucunuzun IP adresiyle gizlemek için ISS’nizden sonra ikinci bir sunucuya göndermeniz gerekir.

Örneğin, Los Angeles’ta olduğunuzu varsayalım. Normalde internet bağlantınızı dünyaya, örneğin Burbank, California’daki bir veri merkezi aracılığıyla gönderirsiniz, ancak yaptığınız şeyi ISS’nizden ve buna ek olarak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan ve PRISM programından saklamak istersiniz. Bunu yapmak için, Burbank tabanlı bir sunucunuzdan sonra üçüncü taraf bir sunucuya bağlanmanız gerekir.

Bunu yaptıktan sonra, sizin için bir fırsatlar dünyası açılır. Kaliforniya’da ve hatta ABD’de bir sunucu seçmeniz gerektiğini söyleyen bir kural yoktur. Örneğin, diğer ülkelerdeki Netflix tekliflerine erişebilir veya yurtdışında bankacılık yapabilirsiniz. Olasılıklar neredeyse sınırsızdır, ancak bir sunucu ne kadar uzakta olursa bağlantınız o kadar yavaşlar.

IP adresinizi gizleyerek, meraklı gözlerden uzak durmayacaksınız, kendinizi bir eğlence dünyasına da açacaksınız. Burada bir Avusturya IP adresi alıp halka açık televizyon seyredebilir veya İngiltere’ye bağlanıp her mevsimi izleyebilirsiniz. Doktor Kim BBC’de.

Ekstra güvenlik önlemi ve eklenen eğlencenin yanı sıra birkaç daha karmaşık olanı almanın iki kolay yolu vardır. Vekillerle başlayarak onları tek tek ele alacağız.

Proxy Tarayıcısı ile IP Adresini Gizleme

IP adresinizi gizlemenin en basit yolu bir proxy kullanmak veya daha teknik olarak doğru olmak gerekirse bir proxy tarayıcı kullanmaktır. Çoğu durumda, hizmetin web sitesine gidersiniz, gitmek istediğiniz web adresini girersiniz ve proxy tarayıcınızı özel bir pencerede “devralır” ve sizi istediğiniz yere götürür. Bu kadar basit.

HideMe-vekil

Bununla birlikte, basitliği, özellikle güvenlik olmak üzere birkaç dezavantajla birlikte gelir. Bu yazıda, VPN ile proxy vs Tor arasındaki artıları ve eksileri tartan makalemizden bahsediyoruz, ancak kısa versiyon vekillerin doğal olarak güvensiz olduğu. Bağlantınız yeniden yönlendiriliyor, ama hepsi bu. Aklınızdaki herkes ne yaptığınızı görebilir.

En iyi ücretsiz proxy’ler bile bu kusurdan muzdariptir, bu yüzden Cloudwards.net’te bunun yerine sanal bir özel ağ kullanmanızı öneririz.

VPN ile bir IP Adresini gizleme

Bir VPN, trafiğinizi yeniden yönlendirmesi ve aynı zamanda şifrelemesi için standart bir bağlantıdan çok daha iyi olan bir proxy’den bir adım önde. Bunu VPN güvenlik kılavuzumuzda ayrıntılı olarak açıklıyoruz, ancak sonuç olarak bir VPN, IP adresinizi gizlemek için altın standarttır. İyi bir tane kullanırsanız, Büyük Güvenlik Duvarı ve Rus VPN yasağını kolaylıkla geçebilir.

expressvpn-review-hız testi

VPN’ler, coğrafi blokları aşmada vekillerden çok daha iyidir, bu da onları daha küçük kardeşlerine tercih etmenin başka bir nedenidir. Bununla birlikte, iki dezavantajı da var.

Birincisi, VPN’lerin kullanımı genellikle proxy’lerden daha zordur ve bir istemcide kurulum ve etkileşim gerektirir. Çok kötü değil, ancak VPN incelemelerimize göz atarken, “kullanım kolaylığı” bölümümüze daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz..

Diğer dezavantajı daha somut, yani fiyat. İyi VPN’ler paraya mal olur ve en iyi VPN seçimlerimiz sizi yılda 30 ila 100 dolar arasında geri alır. Ücretsiz VPN’ler var, ancak en iyi ücretsiz VPN makalemizde okuyabileceğiniz gibi, genellikle ücretli seçeneğin sürümlerinden çıkarılırlar. Genellikle ayda ne kadar kullanabileceğinizi veya sizi genellikle yavaş olan birkaç sunucuyla sınırlandıracaklardır..

Parayla ayrılmak asla kolay olmasa da, VPN’ler kalbinizin içeriğine akış yapmanıza izin verme bonusu ile çevrimiçi güvenliğinize ve anonimliğinize yatırım yapmanın en iyi yoludur.

Tor ile IP Adresini Gizleme

dik ve kayalık tepe

Bir IP adresini gizlemek istediğinizde üçüncü bir seçenek Tor kullanmaktır. Bir süredir etraftaysanız, muhtemelen TOR olarak biliyorsunuzdur, çünkü ad aslında “Soğan Yönlendirici” nin kısaltmasıdır. Tor, aslında, herhangi bir iz bırakmadan internete erişmek için gönüllüler tarafından kurulan sunucuları kullanan açık kaynaklı bir tarayıcı ağıdır..

Bağlantınızı evinizden ISS sunucunuza göndermek yerine, internetin daha geniş dünyaya yayıldığı noktalar, birkaç düğüm etrafında sıçrarsınız. Siber suçluların peşinden gittikleri TV şovlarındaki aptal sahnelerden farklı değil ve araştırmacıların kötü adamları birkaç bağlantıdan takip etmesi gerekiyor.

Yine de, Tor’u kullanmanın birçok kullanıcı için tavsiye etmemizi engelleyen birkaç ciddi dezavantajı var. Merkezi olmayan, açık kaynak yapısı sayesinde, İpek Yolu ve siber suçların geliştiği diğer eşitsizlikler gibi karanlık web sitelerine hızlı bir şekilde erişmenin standart yolu haline geldi..

Bu nedenle, kolluk kuvvetleri bir Tor düğümünden geçebilecek trafiği izlemekle yakından ilgileniyor, bu yüzden FBI veya Europol’un radarında görünmekten sadece bir adım uzaktasınız. Yerel polis karakolunuzun önündeki yolda hız sınırını aşmak için siber eşdeğerdir..

Bunun da ötesinde, çoğu web sitesi Tor bağlantısıyla gelen trafiği reddeder çünkü karanlık web ile ilişkilendirilmekten kaçınmak isterler. Ana internet bir likör mağazasıysa, Tor kullanıcıları kapıların dışında asılı duran yıkanmamış reprobatlardır.

IP Adresinizi Gizlemenin Diğer Yolları

IP adresinizi VPN’lerin, proxy’lerin ve Tor’un yanı sıra gizlemenin başka yolları da vardır, ancak bunlar genellikle pratik olmayan, etkisiz, ahlaki olarak belirsiz veya üçünün birleşimidir..

IP adresinizi gizlemenin bir yolu, akıllı telefonunuzun mobil verileriyle internete erişmektir. Hatta bilgisayarınızı ona bağlayabilirsiniz. Ancak, internette gizli kalmanın iyi bir yolu değildir, çünkü SIM kartınız genellikle adınıza ve adresinize bağlanır. Ayrıca, akıllı telefon kullanıcılarının çoğu izlenebilir ve sağlayıcılar yasalarla işbirliği yapmaktan her zaman mutlu olur.

Başka bir seçenek, başka birinin WiFi bağlantısını kullanmaktır, ancak bu arkadaşınıza davranmanın berbat bir yoludur. Bu güvenlik kameraları çağında, giriş yapmak için bir kafeye gitmek de sizin istediğiniz kadar güvenli değil. Bu, özellikle Avrupa’da veya ABD’de torrent almak veya fikrinizi Rusya veya Çin’de konuşmak gibi yasadışı bir şey yapıyorsanız, sorunu davet etmenin başka bir yoludur..

Son düşünceler

IP adresinizi gizleyecekseniz, bunu yapmak için bir VPN kullanmanızı öneririz. Proxy’ler ücretsiz olmasına rağmen, etkisizdirler ve bir VPN’in güvenliğine yakın hiçbir yerde sunmazlar. Tor ve diğer yöntemlere gelince, çok az etkilidirler ve muhtemelen değerlerinden daha fazla sorun olacaktır. Hızlı bir öneriye ihtiyacınız varsa ExpressVPN incelememize göz atın.

Sizce IP adresinizi gizlemenin en iyi yolu nedir? Bunu yapmanın güvenilir yollarını kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Orada güvende kalın.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map