2020’de HTTP ve HTTPS: Ne Nedir ve Farkı Nedir?

Web tarayıcınızın adres çubuğunun sol tarafındaki küçük yeşil asma kilidin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? İlk web sitenizi oluşturuyor musunuz ve kullanıcılarınızın web sitenizi güvenli bir şekilde ziyaret edebildiklerinden ve ayrıca Google arama sonuçlarınızı optimize ettiğinden emin olmak mı istiyorsunuz?? 


O zaman doğru yere geldiniz, çünkü bu makale hem kullanıcı hem de web sitesi sahibi olarak HTTP ve HTTPS’nin sizin için tam olarak ne anlama geldiğine ışık tutmaya yardımcı olacak..

Teknik bir geçmişiniz yoksa, ikisi arasındaki farkları anlamak zor olabilir ve herhangi bir açıklama kaçınılmaz olarak jargon ve muhtemelen aşina olmadığınız teknik terimlerle doldurulacaktır.. 

Protokollerin bazı teknolojiler olmadan nasıl işlediğini açıklamak imkansız olsa da, bu makale layman’ın terimleriyle bunu yapmayı ve göründüklerinde teknik ifadeleri açıklamayı amaçlamaktadır..

HTTP Nedir?

HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelir ve basitçe söylemek gerekirse, bir web sitesini alıp siteye erişmeye çalışan kullanıcılara sunmaktan sorumludur. Temel olarak, bir istemci (örneğin bir web tarayıcısı) sunucuya bir HTTP isteği gönderdiğinde, istemcinin istediği web sitesini veya kaynağı ve bazı meta verileri içeren bir yanıt döndürülür.

HTTP isteği

HTTP uygulama katmanında çalıştığından, iletiyi gerçekten aktarmak için bir aktarım katmanı protokolü gerektirir. Varsayılan olarak, HTTP güvenilir bir aktarım protokolü kabul eder ve bu amaçla genellikle İletim Kontrol Protokolü’nü (TCP) kullanır, ancak Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) gibi daha az güvenilir protokoller kullanmak üzere de değiştirilebilir..

Dikkat edilmesi gereken nokta, HTTP’nin yalnızca istemci ve sunucu arasındaki istekleri ve yanıtları iletmekle ve bunun tam olarak orada nasıl aktarıldığını göz ardı etmekle ilgili olduğudur. Bu nedenle HTTP, ele aldığı bilgilerin güvenliği ile ilgilenmez, sadece bilgi hedeflenen hedefe ulaşır ve web sitesinin sahibinin amaçladığı şekilde görünür.

HTTP Tepki

HTTP, internetin kendisi kadar eskidir ve 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü’nde (CERN) Tim Berners-Lee tarafından World Wide Web projesinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. O zamandan beri HTTP, sunucular ve istemciler arasındaki iletişimden sorumlu olan internetin temel bir bileşeni olmuştur..

Uzun zamandır HTTP, gizli olmayan bir nitelikteki trafik için yeterli olarak kabul edildi, ancak World Wide Web’in güvenliği ve gizliliği konusundaki endişeler arttıkça, eski protokolün daha güvenli HTTPS ile değiştirilmesine yönelik kademeli bir baskı yapıldı..

HTTPS Nedir?

Teknik olarak, HTTPS protokolü HTTP için gerçekten ayrı bir protokol değil, HTTP’nin 80 numaralı bağlantı noktası yerine 443 numaralı bağlantı noktası üzerinden aktarılan TLS tarafından sağlanan ek bir güvenlik katmanı olan HTTP’dir..

HTTPS başlangıçta Netscape tarafından 1995 yılında web sayfalarının istemci ve sunucu arasında taşınması için güvenli bir protokol sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Başlangıçta, protokol işlemin her iki ucunu da doğrulamak için Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullandı, ancak o zamandan beri daha güvenli Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) protokolüne taşındı.

SSL ve TLS arasındaki farkın aşırı teknik bir teknik olmadan açıklanması zordur, ancak layman’ın terimleriyle, TLS, ikincisinin çeşitli sınırlamalarını ve güvenlik açıklarını yamanlayan yükseltilmiş ve daha güvenli bir SSL sürümüdür.. 

Çok benzer oldukları için, SSL adı kullanımdan kaldırılmasına rağmen takılmış durumda ve güvenlik sertifikaları hala yaygın olarak “SSL sertifikaları” olarak adlandırılıyor.

SSL Sertifikası

İşlemi doğrulamak için HTTPS, web sitelerinin güvenilir bir üçüncü tarafça SSL sertifikaları vermesini gerektirir. Uzun bir süre boyunca bu, web sitesi sahipleri için pahalı bir süreçti, bu nedenle HTTPS kullanımı, ek güvenliğin hayati kabul edildiği bankacılık veya kredi kartı işlemleri gibi gizli bilgilerle sınırlıydı..

Ancak, 2016 yılında Electronic Frontier Foundation (EFF), web sitesi sahiplerini HTTPS’ye geçmeye teşvik etmek için bir kampanya başlattığında ve “Let’s Encrypt” adlı bir kâr amacı gütmeyen kuruluş, web sitelerine ücretsiz olarak güven sertifikaları vermeye başladığında değişti.

O zamandan beri, çoğu web tarayıcısı, kullanıcıları normal HTTP kullandıklarında bağlantılarının güvenli olmadığını bildirmeye başladı. Ancak bu uyarıları belirlemek oldukça zor olabilir, bu da en güvenli web tarayıcılarını sıralarken dikkate aldığımız bir ölçüttür.

Krom-HTTPS Uyarı

HTTPS standart HTTP’den çok daha güvenli olmasına rağmen, mükemmel değildir. Yalnızca HTTP iletisinin kendisini şifrelediği için, IP adresleri ve bağlantı noktası numaraları da dahil olmak üzere işlemin temelini oluşturan bazı meta verileri gizleyemez..

Bu, işlemin içeriği güvenli olsa da, gizlice dinleme yapan bir kişinin istemci ve sunucu arasındaki bağlantının yapıldığını, üzerinden ne kadar veri iletildiğini ve bağlantının ne kadar süreyle sürdürüldüğünü belirleyebileceği anlamına gelir..

Bu nedenle, çevrimiçi işlemlerinizde tam gizlilik sağlamak istiyorsanız, HTTPS yeterli olmaz ve sanal özel ağlara bakmanız gerekir. En iyi VPN hizmetleri listemiz başlamak için iyi bir yer ve en iyi seçimimiz olan ExpressVPN incelememiz.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark

Muhtemelen yukarıdaki açıklamalardan tahmin ettiğiniz gibi, HTTP ve HTTPS arasındaki büyük fark, ikincisinin sunduğu gelişmiş güvenliktir. 

HTTPS, işlemin her iki ucunu da doğrulamak için TLS protokolünü kullandığından, aktarılan tüm veriler hem sizi hem de kullanıcılarınızı kötü amaçlı yazılım yerleştirme veya sadece düz gibi çeşitli ortadaki saldırılardan koruyan şifreleme ile korunur. yaşlı casusluk.

Teorik olarak, iki protokol arasında bir performans farkı da vardır. HTTPS’nin TLS anlaşmasını gerçekleştirmek için ek bilgi işlem kaynakları kullanması gerekir, bu nedenle teknik olarak HTTP’den biraz daha yavaştır. 

Ancak, web siteniz çok fazla trafik almadığı sürece, bu ekstra sunucu yükü, fark edilmeyecektir, çünkü herhangi bir soruna neden olacak kadar şiddetli olmayacaktır..

HTTPS’ye Geçmelisiniz?

Kısa cevap, şüphesiz, evet. Web sitenizi ve alan adınızı HTTP’den HTTPS’ye geçirmek, çok fazla olumsuz ve neredeyse hiç olumsuz yanı taşımaz. Çok sayıda ziyaretçinin ortalamasını alıyorsanız, performansınıza hafif bir teorik vuruşun yanı sıra, geçiş yapmanın olumsuz sonuçları yoktur.

Ayrıca, HTTPS’ye geçmek, kullanıcıların trafiklerini şifreleyerek göz atma işlemlerini daha güvenli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda Google’daki görünürlüğünüzü iyileştirerek size yardımcı olur. Bunun olmasının nedeni, Google’ın HTTPS adreslerine sahip sonuçlar için sıralı bir destek verme kararını 2014 yılında geri alması.

Nesnelerin kullanıcı tarafından, HTTPS’ye gerçekten “geçemezsiniz” çünkü genellikle hangi protokolü kullanacağınıza karar veren ziyaret ettiğiniz web siteleri. Yapabileceğiniz şey, HTTPS Everywhere (en iyi güvenlik uzantıları listemizde yer alan) gibi bir uzantı yüklemektir; bu, HTTPS için ayarlanmış tüm web sitelerini varsayılan olarak bu protokole zorlar.

HTTPS Everywhere

Diğer bir seçenek de, bu işlev yerleşik olarak gelen Brave (Brave incelememizi okuyun) gibi bir tarayıcı kullanmaktır. Bunun ötesinde, bir web sitesi sadece HTTP sunduğunda ve güvenli olmayan bilgiler üzerinden hangi bilgileri gönderdiğinize dikkat etmelisiniz. bağ.

Cesur HTTPS-Heryerde

Genel olarak konuşursak, bankacılık veya ödeme bilgileri gibi her türlü gizli bilgiyi işleyen web siteleri ve hizmetler varsayılan olarak HTTPS’yi varsayılan olarak kullanır (ve bunu yapmamaları durumunda, iyi anlaşılır bir şekilde yönlendirmeniz gerekir). 

Ancak, e-posta adreslerini ve diğer kişisel bilgileri işleyen daha küçük web siteleri işe yaramayabilir, bu nedenle şu anda hangi protokolü kullandığınızı bilmek her zaman yararlıdır.

Son düşünceler

Burada, HTTP ve HTTPS’yi neyin teknik olarak açıklayabileceğimiz gibi ayıracağı hakkında bilmeniz gereken her şey var. Yalnızca kendi web sitenize sahip olmayan bir kullanıcıysanız, bilmeniz gereken tek şey HTTPS’nin sizinle ulaşmaya çalıştığınız sunucu arasındaki işlemlerin içeriğini şifrelediği ve koruduğu.

Bununla birlikte, bir web siteniz varsa, daha fazla dikkat etmeniz gereken bir şeydir. Google ve diğer şirketler veya kuruluşlar HTTPS kullanımını teşvik etmeye devam ettikçe, HTTPS’ye geçmezseniz, web sitenizin rekabette – özellikle SEO söz konusu olduğunda – kaybettiği bir konumda kolayca bulabilirsiniz..

HTTP ve HTTPS rehberimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazı ortak teknik terimleri açıklığa kavuşturduk mu yoksa hâlâ ikisi arasındaki farkı anlamakta zorlanıyor musunuz? Belki de çok önemli olduğunu düşündüğünüz bazı detayları kaçırdık. Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me