2020’de Firefox Yer İmlerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Yer işaretlerinizi yedeklemek, çoğu web tarayıcısının önemli bir özelliğidir ve Firefox bir istisna değildir. İster yeni bir tarayıcıya geçiyor olun, ister yeni bir cihazda Firefox kurun veya en sevdiğiniz web siteleri listenizi güvende tutun, Firefox yer işaretlerini nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi bilmek inanılmaz derecede faydalı.


Neyse ki, Firefox, Firefox’a özgü bir JSON dosyasında yedeklemeden tüm web tarayıcıları tarafından okunabilen bir HTML biçiminde içe ve dışa aktarmaya kadar bunu yapmak için bir dizi farklı yol sunar. Tarayıcıyı henüz kullanmıyorsanız, sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için Firefox incelememizi okuyun..

Chrome (Google Chrome incelememizi okuyun) veya Opera (Opera incelememizi okuyun) kullanıyorsanız, Firefox’un mevcut tarayıcınızla nasıl karşılaştırıldığını görmek için Opera ile Firefox ve Firefox ve Chrome savaşlarımızı da inceleyebilirsiniz..

Firefox Yer İşaretlerini Yedekleme

Tek yapmak istediğiniz, Firefox yer işaretlerinizin bir cihaz çökmesi durumunda güvenli olmaları için bir yedek oluşturmaksa, daha sonra Firefox’a kolayca geri aktarabileceğiniz bir JSON arşivi oluşturabilirsiniz.

Bir Firefox hesabına kaydolduysanız, tarayıcının yer işaretlerinizi otomatik olarak yeni bir cihaza veya yeni bir yüklemeyle içe aktarılabilecek şekilde senkronize ettiğini unutmayın. Ancak, bu kılavuz bu görevi manuel olarak nasıl gerçekleştireceğinize odaklanacaktır..

Firefox Kütüphane

Tarayıcıyı başlatarak başlayın ve Ctrl + Shift + B tuşlarına basın. Bu, kütüphanenin “içe aktarma” yı seçebileceğiniz yer işareti bölümünü getirir & yedekleme “yi tıklayın. Ardından, JSON dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi seçmeye devam edin..

Firefox Yedekleme-Dialog

Bunun, yer işaretlerinizi korumak için yeterli olmadığını unutmayın, çünkü yaptığınız tek şey onları barındırmak için yerel bir dosya oluşturmaktır, bu da Firefox dosyalarının kendileri gibi çökmelere veya veri kaybına karşı savunmasızdır. Düzgün bir şekilde korunduğunuzdan emin olmak için JSON dosyasını bir tür bulut depolama alanına veya çevrimiçi yedeklemeye kaydetmeniz gerekir.

JSON-Arşiv

Zaten bir bulut depolama hizmetiniz veya çevrimiçi yedekleme çözümünüz yoksa, mümkün olan en kısa sürede bir tane almayı düşünmelisiniz. Yalnızca Firefox yer işaretlerinizi değil, aynı zamanda bir kilitlenme durumunda kurtarmanız gerekebilecek diğer dosyaları da güvenli bir şekilde yedeklemenizi sağlar..

Tüm sisteminizi yedeklemeniz gerekmiyorsa, en iyi bulut depolama sağlayıcıları listemize göz atın veya doğrudan en iyi seçimimiz olan Sync.com incelememize atlayın..

Öte yandan, tüm sisteminizi otomatik olarak buluta yedekleyen bir şey istiyorsanız, istediğiniz bir çevrimiçi yedekleme hizmetidir. Favori sağlayıcımız olan IDrive incelememizi okuyabilir veya alanın tam bir resmini elde etmek için en iyi bulut yedekleme hizmetlerinin tam listesine bakabilirsiniz..

Firefox Yer İşaretlerini Yedekleme

 1. Firefox’u başlat
 2. Ctrl + Üst Karakter + B tuşlarına basın
 3. “İçe aktar” ı tıklayın & yedekleme ”
 4. “Yedek yer imlerini” seçin
 5. JSON dosyası için kaydetme konumunu seçin

Firefox Yer İşaretlerini Dışa Aktarma

Yukarıdaki adımları izleyerek yer işaretlerinizi yedeklemek, gelecekte Firefox’u geri yüklemenize izin verse de, Firefox yer işaretlerini tamamen ayrı bir web tarayıcısına dışa aktarmak istiyorsanız çok yardımcı olmaz. Ancak, yer işaretlerini Firefox’tan dışa aktarırsanız, yer işaretlerini Firefox’tan Chrome’a ​​veya başka bir tarayıcıya aktarabilirsiniz.

HTML Arşiv

Bunun için yer işaretlerinizi bir HTML dosyası olarak dışa aktarmanız gerekir. Firefox’u başlatıp Ctrl + ÜstKrkt + B tuşlarına basarak ve ardından “içe aktar ‘ı tıklayarak işlem bir yedekleme yapmakla neredeyse aynıdır. & yedekleme “yi tıklayın. Ardından, dosyanın kaydetme konumunu seçmeden önce “yer işaretlerini HTML’ye aktar” ı seçmeniz gerekir.

Firefox İhracat-Diyalog

Bir kez daha, bu dosyayı buluta kaydederek (örneğin, OneDrive veya Dropbox ile) veya dışa aktarmayı tamamladıktan sonra yedekleme hizmetinizi çalıştırarak düzgün bir şekilde koruduğunuzdan emin olun..

Firefox Yer İşaretlerini Dışa Aktarma

 1. Firefox’u başlat
 2. Ctrl + Üst Karakter + B tuşlarına basın
 3. “İçe aktar” ı tıklayın & yedekleme ”
 4. “Yer işaretlerini HTML’ye aktar” ı seçin
 5. HTML dosyası için kaydetme konumunu seçin

Firefox Yer İmlerini Geri Yükleme

Firefox yer işaretlerinizi bir JSON dosyası olarak yedekledikten sonra, Firefox’u yeniden yüklemek veya tarayıcıyı yeni bir cihaza kurmak isteseniz de, Firefox yer işaretlerinizi kolayca geri yüklemek için bunu kullanabilirsiniz.. 

Yedeklemede olduğu gibi, bu, hesabınızda oturum açtıysanız Firefox’un otomatik olarak yaptığı bir şeydir, ancak aşağıdaki talimatlar size bunu manuel olarak yapma olanağı verecektir..

Firefox Sync

Önceki talimatlarda olduğu gibi adımlar basittir. Tek yapmanız gereken Firefox’u başlatmak ve yer imi kitaplığını getirmek için Ctrl + Shift + B tuşlarına basmaktır. Buradan “içe aktar” ı tıklayın & yedekleme “yi seçin ve” geri yükle “yi seçin.

Firefox Restore-Açılan

Artık Firefox tarafından otomatik olarak oluşturulan listeden bir yedek seçebilir veya manuel olarak seçmek için “dosya seç…” e tıklayabilirsiniz. Bu, yedekleme sırasında oluşturduğunuz JSON dosyasını seçebileceğiniz bir dosya diyalogu getirecektir ve tüm yer işaretleriniz artık Firefox’a geri yüklenecektir.

Firefox Restore-Dosya-Diyalog

Firefox Yer İmlerini Geri Yükleme

 1. Firefox’u başlat
 2. Ctrl + Üst Karakter + B tuşlarına basın
 3. “İçe aktar” ı tıklayın & yedekleme ”
 4. “Geri yükle” yi seçin
 5. Listeden bir yedekleme seçin veya “Dosya seç…” i tıklayın ve geri yüklemek istediğiniz belirli yedekleme dosyasını seçin

Firefox Yer İşaretlerinizi İçe Aktarın

Geri yükleme seçeneğinin aksine, içe aktarma işlemi, önceden bir HTML dosyasına dışa aktarıldığı sürece tüm yer işaretlerinizi herhangi bir kaynaktan almanıza olanak tanır. Bu, örneğin bir tarayıcıdan diğerine geçiyorsanız Chrome yer işaretlerini Firefox’a geri yüklemenize olanak tanır.

Firefox yer işaretlerini içe aktarmak için yapmanız gereken tek şey bir kez daha tarayıcıyı başlatmak, Ctrl + Shift + B tuşlarına basın ve “içe aktar & yedekleme “yi tıklayın. Şimdi “yer işaretlerini HTML’den içe aktar” ı tıklayın ve size sunulan iletişim kutusunda ilgili HTML dosyasını seçin.

Yer İşaretlerini HTML Arşivinden Firefox’a Alma.

 1. Firefox’u başlat
 2. Ctrl + Üst Karakter + B tuşlarına basın
 3. “İçe aktar” ı tıklayın & yedekleme ”
 4. “Yer işaretlerini HTML’den içe aktar” ı seçin
 5. İçe aktarmak istediğiniz HTML dosyasını seçin

Son düşünceler

Orada, Firefox yer işaretlerinizi yedekleme, geri yükleme, içe aktarma ve dışa aktarma hakkında bilmeniz gereken her şey var. Bu bilgiyle donanmış, yer imleri listenize hiçbir zaman erişimi kaybetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz ve ayrıca birkaç basit tıklamayla yeni tarayıcılar veya cihazlar da ayarlayabilirsiniz..

Firefox yer işaretlerini yedekleme ve geri yükleme hakkındaki kılavuzumuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu nasıl yapacağınız konusunda bir anlayış kazandınız mı, yoksa hala belirsiz olduğunuz sürecin bir parçası var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me