2020’de Facebook Forever Nasıl Silinir?

Facebook veya Instagram hesabınızı silmek için birçok neden vardır. Gizlilikle ilgili endişeler en olası nedendir, ancak belki de 500 arkadaşınızın sadece küçük bir yüzdesinin tanıdığınız insanlar olduğunu fark ettiniz. Her iki şekilde de, her iki platform da bunu kolaylaştırmaz, bu yüzden size Facebook’u sonsuza kadar hayatınızdan nasıl sileceğinizi göstereceğiz.


Bu sizin için çok sert görünüyorsa, Facebook gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için bir kılavuzumuz var.

Sosyal medya birçokları için günlük yaşamın bir parçası haline geldi. İnsanlar, telefonlarından gelen bildirim seslerine her şeyden daha fazla uyum sağlıyorlar. Bazıları kahvaltı için yediklerinden köpeklerinin en yeni Snapchat filtresi ile ne kadar sevimli göründüğüne kadar tüm yaşamlarını paylaşıyor. İnsanlara hayatımızın her parçası hakkında bilgi vermek korkunç bir şekilde normal hale geldi.

2018’de, Dünya’daki her insan için saniyede 1.7MB veri oluşturulduğu ve bu rakamın büyümeye devam ettiği tahmin edildi. Soru ona ne olduğu.

Bir kayanın altında saklanmadıkça, Facebook’un haberlerde olduğunu biliyorsunuz çünkü pazarlama şirketi Cambridge Analytica, en az 50 milyon ABD’li seçmenin verilerini mayınladı. 

Ayrıca, Facebook insanların verilerini yıllardır topluyor ve kullanıyor ve Messenger uygulamasının, kişi listelerini paylaşmayı kabul eden Android telefon kullanıcılarından aramalar ve metinler günlüğe kaydettiği bulundu. #Deletefacebook’un bir trend haline gelmesi şaşırtıcı değil. 

Instagram da masum değil, ancak Facebook’un 2012’de satın alması göz önüne alındığında sürpriz değil. Bu nedenle, her iki şirketin veri toplama yöntemleri birleştirildi. Instagram’ın, kullanıcıların bilgilerinin bir kopyasını oluşturmasına olanak tanıyan “verilerinizi indirin” aracı, kullanıcıların şifrelerinin sızdırıldığı bir güvenlik sorununa sahipti.

Facebook hesabınızı veya Instagram hesabınızı silmek istemenizin nedeni ne olursa olsun, bunu yapmak için çembere atlamak istemezsiniz. Ne yazık ki, sosyal medya devleri sizi güçlük istemeyecek ve sonunda kalmak istemeyeceğiniz umuduyla sizi yapar. Sizin için kolaylaştırmayı deneyeceğiz. 

Özellikle verilerinizi önce indirmek istiyorsanız, bunu bir tarayıcıda yapmak en iyisidir. Ayrıca, Instagram hesabınızı uygulama aracılığıyla silemezsiniz. Adım adım talimatlarımız, hesaplarınızı sonsuza kadar silmenize yardımcı olacaktır. Daha ayrıntılı kılavuzlar için aşağı kaydırın.

Facebook’u Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

“Sil” düğmesini tıklamanın hesabınızı hiç olmadığı gibi sileceğini düşünürsünüz, ancak durum böyle değildir. Profil bilgileri, fotoğraflar ve yayınlar gibi oluşturduğunuz her şey silinecek, ancak hakkınızda sizden gelmeyen herhangi bir şey kalacak. 

Diyelim ki arkadaşınız utanç verici bir resim yayınlıyor. Kalmak için oradalar, çünkü gönderdiler, sen değil. Hesabınızın bir parçası olmayan hiçbir şey silinmeyecek. Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar yine de onlar tarafından görülebilir.

Facebook ayrıca, hesabınızı sildikten sonra günlük dosyalarının tutulduğunu ancak adınızın onlara eklenmediğini söylüyor. 

Facebook hesabınızla Spotify veya Pinterest gibi başka uygulamalara kaydolduysanız, hesabınız silindikten sonra bunlara giriş yapamazsınız. Devam etmeden önce bunu çözmelisin.

Son olarak, devre dışı bırakıldığı zamanın aksine, hesabınızı silindikten sonra yeniden etkinleştiremezsiniz. 

Hesabınızı devre dışı bırakmak, hesabınızı devre dışı bırakır. Profiliniz görünmez, ancak fotoğraflarınız, videolarınız ve diğer verileriniz korunur. Ayrı olarak devre dışı bırakmadığınız sürece Messenger’ı da kullanabilirsiniz. Hesabınızı yeniden etkinleştirmek için Facebook’ta tekrar oturum açın veya başka bir hizmette oturum açmak için hesabınızı kullanın.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek, yüklediğiniz tüm fotoğraf ve videoların, yaptığınız yayınların ve yaptığınız her şeyin sonsuza dek gideceği anlamına gelir. Bunlardan hiçbirini alamayacak veya Messenger’ı kullanamayacaksınız. Facebook, her şeyi silmenin 90 gün sürebileceğini, ancak işlem sırasında yine de başkalarına erişilemediğini söylüyor.

Yine de panik yapmayın, çünkü Facebook bilgilerinizin bir kopyasını indirmenize izin verir. Kararınızdan pişman olursanız, 30 gün içinde hesabınıza giriş yaparak hesap silme işlemini iptal edebileceğinizin de rahatlığı vardır. Bundan sonra, işlemi tamamlamamış olsa bile hesabınıza erişemez veya hesabınızı yeniden açamazsınız.

Facebook Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Facebook’u hayatınızdan silmeye hazırsanız, aşağıdaki adımları izleyin. Facebook hesabınızı uygulamadan silebilirsiniz, ancak kılavuzumuz bunu bilgisayardaki bir tarayıcıda yapmak içindir, bu da verilerinizi indirmek istiyorsanız en iyisidir.

İlk olarak, Facebook’u açın ve giriş yapın. Hangi sayfada olduğunuz önemli değildir, çünkü hepsinin menü çubuğunun sağ üst kısmında aşağı ok vardır. Bir açılır menünün görünmesini sağlamak için tıklayın. Bu menüden “ayarlar” ı seçin.

nasıl yapılır-silme-facebook-ayarlarla

Ardından, soldaki sütunda “Facebook bilgileriniz” yazan sekmeyi tıklayın.

nasıl yapılır-silme-facebook-bilgi

Şimdi “hesabınızı ve bilgilerinizi silin” yazan bölümü tıklayın.

nasıl yapılır-silme-facebook-silme-hesap

Yeni bir pencere açılacaktır. Facebook, silme işlemi başladıktan sonra hesabınızı veya bilgilerinizi alamayacağınız konusunda uyarır. Ardından size iki seçenek sunar: bunun yerine hesabınızı devre dışı bırakın veya bilgilerinizin bir kopyasını indirin.

Birincisi, tekrar giriş yapana kadar hesabınızın uykuda kalacağı anlamına gelir. Henüz yapmadıysanız, ikincisini yapmak iyi bir fikirdir. Facebook, yüklediğiniz değerli fotoğraflar da dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi içeren bir dosya oluşturur. 

Hesabınızı silmeye hazırsanız, “hesabı sil” i tıklayın.

nasıl yapılır-silme-facebook-seçenekleri

Facebook sizden şifrenizi tekrar girmenizi isteyecektir. Bunu yapın ve “devam et” i tıklayın.

nasıl yapılır-silme-facebook-şifre

Bundan sonra, Facebook size son bir uyarı verecektir. Hesabınızı silmek istediğinizden eminseniz “hesabı sil” i tıklayın.

nasıl yapılır-silme-facebook-uyarı

Facebook Forever Nasıl Silinir

 1. Herhangi bir Facebook sayfasının sağ üst tarafındaki aşağı oku tıklayın ve “ayarlar” ı seçin
 2. Soldaki sütundan “Facebook bilgileriniz” i seçin
 3. “Hesabınızı ve bilgilerinizi silin” i tıklayın
 4. “Hesabı sil” i tıklayın
 5. Şifrenizi girin ve “devam et” i tıklayın
 6. “Hesabı sil” i tıklayın

Instagram’ı Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde, hesabınızdaki her şey de silinecektir. Tüm fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız ve diğer etkinlikleriniz kaldırılacak. Doğrudan iletileriniz de silinecek ve diğer kullanıcılar artık onları görüntüleyemeyecek. 

Instagram hesabınız silindikten sonra, yeniden etkinleştirmenin bir yolu yoktur. Instagram, aynı kullanıcı adıyla da kaydolamayacağınızı söylüyor. Bunun yerine hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz, ancak amaç burada değil. 

Instagram fotoğraflarınızı yedeklemenin başka yolları da vardır, ancak Instagram verilerinizi indirmek için bir istekte bulunmanıza izin verir, bu da sizi e-posta yoluyla bir dosya olarak gönderir. 48 saate kadar sürebilir, ancak test ettiğimiz dakikalar içinde bir e-posta aldık. 

Instagram Nasıl Kalıcı Olarak Silinir

Instagram hesabınızı uygulamadan silemezsiniz. Bir tarayıcıda yapılması gerekiyor. Bu Instagram hesabından vazgeçmeye hazırsanız, aşağıdaki kılavuzu izleyin. 

İlk olarak, “hesabınızı silin” sayfasına gitmek için burayı tıklayın ve giriş yapın. Bunu yaptıktan sonra Instagram size hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakma seçeneği sunacak. 

Kalıcı olarak silmek istediğiniz için nedenini soracaktır. Açılır menüden bir neden seçin. Diğer bilgilerin açılmasını önlemek istiyorsanız “başka bir şey” i seçin.

nasıl yapılır-silme-instagram-silme sayfalık

Şifrenizi girmeniz gereken yeni bir kutu görünecektir. Bunu yapın ve kırmızı “hesabımı kalıcı olarak sil” düğmesini tıklayın. 

nasıl yapılır-silme-instagram-şifre

Son olarak, hesabınızı silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir pencere açılır. Eğer öyleyseniz, “Tamam” ı tıklayın.

nasıl yapılır-silme-instagram-onaylayın

Instagram sonsuza kadar nasıl silinir

 1. “Hesabınızı silin” sayfasına gidin ve giriş yapın
 2. Açılır kutudan hesabınızı silme nedeninizi seçin
 3. sifrenizi tekrar giriniz
 4. Kırmızı “hesabımı kalıcı olarak sil” düğmesini tıklayın
 5. Emin olup olmadığınızı sorduğunda, “Tamam” ı tıklayın

Son düşünceler

Bu kılavuzun Facebook veya Instagram hesabınızı nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Sosyal medya, uzak arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanın harika bir yolu olsa da, şirketlerin kişisel bilgi toplaması için de harika bir yoldur. Hesabınızın olmaması, bilgilerinizin belirli bir süre için korunduğundan emin olmanın tek yoludur.

Bununla birlikte, hesaplarınızı silmeden önce, değerli fotoğraflarınızı almak için bilgilerinizin bir kopyasını almayı unutmayın. Facebook’un silme işlemini iptal edebileceğiniz 30 günlük bir süresi var, ancak Instagram devam etmeden önce istediğiniz bilgileri aldığınızdan emin değil.

Kaçırdığımız bir şey varsa veya sosyal medya hesabını silmeye hazırlanmak için ipuçlarınız varsa, yorumlar bölümünde bize bildirin. Diğer güvenlik makalelerimize de göz atın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map