2020’de Chromebook’ta VPN Nasıl Kurulur

Hafif bilgi işlem görevleri için Chromebook’lardan çok daha iyi olamaz. Ucuzdurlar, ihtiyaç duyulan kaynaklarda kolay ve taşıması kolaydır. Chrome OS, etkileyici bir güvenliğe sahip olduğundan, web’e göz atma, e-posta ve kelime işleme için ideal bir seçimdir. Bununla birlikte, mükemmel değiller. Hala ağ tabanlı tehditlere karşı savunmasızlar.


Chromebook’ta nasıl VPN ayarlanacağı hakkındaki bu kılavuzda, Chromebook’ların neden sanal bir özel ağa ihtiyaç duyduğunu ve nasıl yapılandırılacağını açıklayacağız. Yol boyunca birkaç öneri yapmak için en iyi VPN kılavuzumuzdan da çekeceğiz.

Üç kurulum yöntemi vardır. Kullandığınız, sahip olduğunuz Chromebook modeline bağlı olacaktır. VPN dünyasında yeniyseniz, VPN güvenlik kılavuzumuzu da okuyun. Burada ne hakkında konuştuğumuzu anlamak için sağlam bir temel sağlayacak.

Chromebook’ların Neden VPN’e İhtiyacı Var?

Chromebook’lar Windows cihazlarından daha güvenlidir. Bilgisayarların büyük çoğunluğu Windows kullanıyor, bu yüzden yazılım mühendislerinin suçluları çalıştırması için kötü amaçlı yazılımlar yazması sürpriz olmamalı. Bir Chromebook ile virüsten koruma yazılımına ihtiyacınız yoktur, ancak yine de en iyi virüsten koruma yazılımı kılavuzumuza göz atmalısınız.

Sınırlı depolama alanı ve özelliklerle Chromebook’lar en iyi şekilde web’de gezinmek, e-postaları yanıtlamak ve belki de kelime işlemek için kullanılır. Güvenlik açısından, işletim sistemi sağlam.

Yani, OS-agnostik olan saldırılar hariç. Ağ-tabanlı tehditler, ister ortadaki adam saldırıları, isterse sadece biraz gözetleme olsun, adil bir oyundur. Diğer tüm makineler gibi Chromebook’larda da kablosuz antenler vardır ve ağ üzerinden veri aktarabilirler.

VPN devreye giriyor. VPN, bilgisayarınız ve açık internet arasında aracı görevi görüyor. Önce VPN sunucusuna bağlanırsınız ve bu ilk bağlantı şifrelenir (şifreleme açıklamamızda bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz). Akışınız VPN sunucusuna ulaştıktan sonra şifreleme kaldırılır ve siz internete girersiniz.

Bu şekilde bağlanırken, başlangıç ​​IP adresinizi ve trafiğinizi maskelersiniz. İlk bağlantınız şifreli olduğu için, kimse makinenizden hangi isteklerin geldiğini veya kimden geldiğini göremez. Bunun yerine, VPN sunucusundan bağlanıyormuş gibi görüneceksiniz.

IP adresinizi değiştirerek, bir VPN çevrimiçi görünmez olmanıza izin verir, yani hiç kimse – devlet kurumları, şirketler veya gözetmenler bile – sizi izleyemez. VPN’ler ayrıca akış platformlarında bölge kilitli içeriği atlamayı tersine çevirir. Eğer ilgileniyorsanız Netflix için en iyi VPN’imizi okuyun.

Chromebook’lar güvenlik için mükemmeldir, ancak ağ söz konusu olduğunda hala bir boşluk vardır. Bir VPN ile, yalnızca kimliğinizi korumakla kalmazsınız ve dünyadaki yeni içerik kitaplıklarına erişmezsiniz, aynı zamanda Chrome OS güvenlik paketindeki küçük bir deliği de yayarsınız.

Chromebook’ta VPN Nasıl Kurulur: Android

Chromebook’lar Android uygulamalarını desteklemeye başlıyor, bu nedenle Google Play’e erişimi olan daha yeni bir cihazınız varsa iş yerinizdesiniz. Bir VPN hizmetinin Android uygulamasını kullanmak size yerel kurulumun kolaylığını ve çoğu durumda özelliklerin tam listesini sunar.

nasıl yapılır-kurulum-a-vpn-on-Chromebook'unuzu-robot

İlk olarak, cihazınızın desteklendiğinden emin olmanız gerekir. Öyleyse ve Google Play Store’u bulamıyorsanız, etkinleştirmeniz gerekir. Ayarlarınıza gidin ve “Google Play” i arayın. İlgili ayarı işaretleyin ve uygulama indirmeye başlayabilirsiniz.

Bundan sonra, Google Play Store’da yüklemek istediğiniz uygulamayı bulmak ve çalışmasına izin vermek önemlidir. Android için en iyi VPN kılavuzumuz sağlam bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak VPN yorumları listemizden de seçim yapabilirsiniz..

Yine de Google Play Store’dan bir VPN indirmeyle ilgili göze çarpan bir sorun var. En kötü ücretsiz VPN kılavuzumuzda görebileceğiniz gibi, arama sonuçlarında dolandırıcılık sıkıntısı yoktur, bu nedenle kişisel verilerinizi ifşa etmemek için uyanık olmanız gerekir. İncelemelerimizin VPN hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için harika bir iş yaptığına inanıyoruz, bu nedenle güvende kalmak için seçimlerimize bağlı kalmanızı öneririz.

Karşılamadığımız bir seçenek bulursanız, bunun farkına varmadığımız için değil. Aksine, bunun nedeni genellikle uygulamanın bilgilerinizi günlüğe kaydetmesi veya kötü amaçlı yazılımlarla dolmasıdır. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir, bu yüzden tutarlı bir sicile sahip sağlayıcılara sadık kalın.

Cihazınızın Google Play Store’u desteklememesi ve bir yazılım güncellemesiyle düzeltilememesi olasılığı da vardır. Android yüklemesi, Chromebook’ta bir VPN yüklemek için en iyi yöntemdir, ancak bu sizin için mümkün değilse, diğer yöntemlerimizden birini kullanmanız gerekir.

Chromebook’ta VPN Nasıl Kurulur: Chrome

Android uygulamasını yüklemek bir seçenek değilse, bir Chrome uzantısı kullanabilirsiniz. İdeal olandan daha azdır, çünkü bir uzantı kullanmak yalnızca web trafiğinizi kapsar, ancak Chrome OS için, yine de korumak istediğiniz şeylerin çoğu budur.

nasıl yapılır-kurulum-a-vpn-on-chromebook-uzantısı

Yine de bu birkaç şey gerektirir. Birincisi, yalnızca Chrome trafiğinizi korumanız gerekir ve ikincisi, seçtiğiniz VPN’in bir tarayıcı uzantısına sahip olması gerekir. Ayrıca, bu tarayıcı uzantısının VPN’yi kontrol etmenize izin vermesi gerekir. Örneğin CyberGhost bir tarayıcı uzantısı sunuyor, ancak yalnızca ücretsiz bir proxy kullanıyor (CyberGhost incelememizi okuyun).

Çok fazla seçenek de yok. ExpressVPN, Windscribe (ExpressVPN incelememizi ve Windscribe incelememizi okuyun) gibi sağlam bir tarayıcı uzantısına sahiptir, ancak Mullvad gibi bazı yol seçenekleri bir tane sunmaz (Mullvad incelememizi okuyun).

Kısacası, kontrol etmeden önce kontrol etmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, uzantının VPN’yi kontrol etmenize izin verdiğinden emin olun. CyberGhost örneğinde olduğu gibi, tüm tarayıcı uzantıları bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlanmamıştır.

Kurmaya gelince, süreç basittir. VPN’nizin web sitesine veya Chrome Mağazası’na gidin ve ihtiyacınız olan uzantıyı arayın. Chrome’a ​​yükleyin, adres çubuğunuzun yanında görünecektir.

Chromebook’ta VPN Nasıl Kurulur: Manual

Son seçenek VPN’yi manuel olarak ayarlamaktır, ki bu da şükür ki Chrome OS’yi kolaylaştırır. Bununla birlikte, ciddi bir çalışma olmadan OpenVPN’i VPN protokolünüz olarak kullanamayacaksınız. Bir tane ayarlamak için Chrome OS’nin göbeğinde Linux’a girmeniz gerekiyor ve birçok sağlayıcı bunun nasıl yapılacağıyla ilgili talimatlar sunmuyor.

nasıl yapılır-kurulum-a-vpn-on-chromebook-eklenti bağlantısı

Eğer yapabilirsen, devam et. Bu kılavuz OpenVPN kurulumunu kapsamaz. Sonuçta, bu düzeyde Linux’u nasıl düzeltebileceğinizi biliyorsanız, muhtemelen bu kılavuza ihtiyacınız yoktur.

OpenVPN’in sorunlarının nedeni, Chrome OS’nin ortak sertifikaları ve anahtarları kabul etmemesidir. Google’ın size seçenek sunmasına rağmen, OpenVPN bağlantısını masaüstünden yapılandıramazsınız. Konsolu kullanarak ayarlamanız gerekir.

HideMyAss’ın nasıl yapılacağına dair bir yazı var, ancak kalbin zayıflığı için olmadığına dikkat edin. Chromebook’unuzda OpenVPN için bastırıyorsanız, HideMyAss incelememizi de okumak istersiniz..

Chromebook’larda manuel kurulumu kapsayan çoğu VPN ile birlikte, bunun yerine bir L2TP / IPSec bağlantısı kurma hakkında konuşacağız. Ne yazık ki bu, güvenlik yolunda çok fazla vazgeçeceğiniz anlamına geliyor. ExpressVPN’in belirttiği gibi, “L2TP-IPSec zayıf güvenlik avantajları sağlar ve yalnızca anonimleştirme veya konum değiştirme için kullanılmalıdır.”

ExpressVPN bizim en üst düzey sağlayıcımızdır, bu nedenle Chrome OS’de nasıl ayarlanacağını ele alacağız. Süreç diğer uygulamalar için benzerdir, ancak bilgi tabanında bilgi için bir rehber aradığınızdan emin olun..

Yapılandırmadan önce, başka bir ekranda veya bir kağıtta bilgi toplamanız gerekir. VPN’yi yapılandırırken pencereler arasında geçiş yapamazsınız, bu nedenle ihtiyacınız olan bilgilerin elinizin altında olması önemlidir.

ExpressVPN’de oturum açtıktan sonra, kontrol panelinde “daha fazla cihazda ayarla” yı tıklayın. Devam edin ve seçeneklerden “manuel yapılandırma” yı, ardından “PPTP” yi seçin & L2TP-IPsec.” ExpressVPN size bu protokollerin kullanıcı adını ve şifresini ve bunları destekleyen sunucu adreslerinin bir listesini sunar..

Devam etmeden önce kullanıcı adını, şifreyi ve sunucu adresini ayrı bir ekrana veya bir kağıda kopyalayın. VPN’yi yapılandırmak için onlara ihtiyacınız olacak. Bu manuel kurulumun yalnızca kopyaladığınız sunucu adresine bağlantı için iyi olduğunu unutmayın. Sunucuları değiştirmek isterseniz, işlemi tekrar yapmanız gerekir.

nasıl yapılır-kurulum-a-vpn-on-chromebook-eklenti vpn

Masaüstünüze dönün ve kullanıcı panelindeki dişli çark simgesini tıklayarak veya tıklayarak ayarlar menünüze gidin. Ağ ayarlarınıza gidin ve yeni bir bağlantı eklemek için sekmeyi bulun. Bir WiFi bağlantısı kurmak yerine “OpenVPN / L2TP ekle” yi tıklayın.

nasıl yapılır-kurulum-a-vpn-on-chromebook-L2TP

Doldurulacak bir grup alan içeren bir pencere açılacaktır. Yapmanız gerekenler:

 • Sunucu ana bilgisayar adı: daha önce kopyaladığınız sunucu adresini girin.
 • Hizmet adı: Boş bırakın.
 • Sağlayıcı türü: açılır menüden “LT2P / IPSec + önceden paylaşılan anahtar” ı seçin.
 • Ön Paylaşımlı Anahtar: “12345678” veya VPN’niz tarafından sağlanan anahtarı girin.
 • Kullanıcı adı: daha önce kopyaladığınız L2TP kullanıcı adını yapıştırın.
 • Parola: daha önce kopyaladığınız L2TP şifresini yapıştırın.
 • Grup ismi: Boş bırakın.

Bunu yaptıktan sonra “bağlan” a basmanız yeterlidir. Ayarladığınız tüm WiFi ağlarında olduğu gibi, VPN kullanıcı panelinde görünür ve Chrome OS’ye hizmeti tercih etmesini, unutmasını veya bağlantıyı kesmesini söyleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Chrome OS için iyi bir VPN bulmak, özellikle uygulamaların garip kurulum yöntemleri ile kolay değildir. Bununla birlikte, geleneksel olmayan kurulum, bir tane almanın zor olduğu anlamına gelmez. Yukarıdaki üç yöntem işe yarar ve daha ileri gitmek isterseniz, OpenVPN ile manuel olarak da bağlantı kurabilirsiniz..

İnceleme boyunca birkaç iyi seçenek sunmaya çalıştık, ExpressVPN en iyisidir, ancak daha kapsamlı bir liste arıyorsanız, Chromebook için en iyi VPN kılavuzumuzu okuyun.

Chromebook’unuzda hangi VPN kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map