2020’de Chrome için En İyi Gizlilik Uzantıları

Çevrimiçi gizlilik, dünyadaki dev teknoloji şirketleri ve ulusal hükümetler, tüketicileri ve vatandaşları hakkında daha fazla veri toplayıp saklarken gittikçe artan bir ilgi görüyor (daha fazla bilgi için Bulutun Durumu sütunlarımızı okuyun). 


Tüm bunlardan korunmanıza yardımcı olmak için, Chrome için çevrimiçi etkinliklerinizi meraklı gözlerden korumaya yardımcı olacak en iyi gizlilik uzantılarının bir listesini hazırladık.

Bu Google gizlilik uzantıları sizi gözetlemekten korumakla kalmaz, aynı zamanda müdahaleci reklamları kaldırarak ve sizi kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik avından korurken tarama deneyiminizi önemli ölçüde geliştirebilir ve çeşitli kullanıcı hesaplarınızı ve şifrelerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki uzantıların tümü doğrudan Chrome web mağazasından alınır, bu nedenle bunları yüklerken herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Tarayıcının genel olarak bazı gizlilik sorunları olsa da, bu Chrome gizlilik uzantıları sizi güvende tutmalıdır.

Gizlilik için En İyi Chrome Uzantıları Nelerdir?

 1. Ghostery
 2. Gizlilik Rozeti
 3. Son Geçiş
 4. Telgraf
 5. Sıcak Nokta Kalkanı
 6. uBlock Menşei
 7. DuckDuckGo Privacy Essentials
 8. Her Yerde HTTPS
 9. Unshorten.link
 10. Google Şifre Kontrolü
 11. Tıklayın&Temiz
 12. ScriptSafe
 13. Panik butonu

Chrome’daki gizlilik uzantıları çok çeşitli görevler yerine getirir ve genellikle en iyi tarayıcı güvenlik uzantıları makalemizde ele aldığımız, güvenlik odaklı olanlarla önemli ölçüde örtüşür. Bu liste bir sıralama sağlamasına rağmen, bu uzantıların değişen doğası, sıkı bir elma-elma karşılaştırması olmadığı anlamına gelir.

Bu liste Google Chrome’a ​​(Google Chrome incelememizi okuyun) odaklansa da, tüm seçimlerimiz Brave (Cesur incelememizi okuyun), Opera (Opera incelememizi okuyun) ve Vivaldi (okuyun) gibi çeşitli Chromium tabanlı tarayıcılarla da uyumludur Vivaldi incelememiz). Özellikle gizliliğe odaklanıyorsanız, Tor projesinin tarayıcısı (Tor incelememizi okuyun) dikkate almanız gereken bir şeydir)

1. Ghostery

Ghostery, gizlilik ve iyi bir nedenle en iyi ücretsiz Google Chrome uzantılarından biridir. Ghostery’nin birincil görevi, internette gezinirken sizinle ilgili bilgi toplayan reklamları ve çeşitli izleyicileri engellemektir. Chrome uzantısını, ne kadar katı olmasını istediğinize bağlı olarak dört farklı engelleme düzeyiyle ayarlayabilirsiniz..

Ghostery-Blok-Seçenekler

Ghostery, tüm temel işlevlerini ücretsiz olarak sunsa da, Pro planına aylık 2 $ karşılığında da abone olabilirsiniz. Bu, öncelikli desteğe, arayüz temalarına ve ayrıntılı istatistiklere erişmenizi sağlar. Bununla birlikte, ücretli plan herhangi bir ek koruma sağlamaz.

Ghostery-Planlar

Ghostery ayrıca, engellenemeyen izleyicileri tanımlayan ve kişisel veya tanımlanabilir bilgileri çıkarmaya devam eden ayrı bir algoritma olan “gelişmiş anti-izleme” özelliğine de sahiptir. Ayrıca ziyaret ettiğiniz web sitelerinden görsel reklamları kaldırarak standart bir reklam engelleyici gibi davranan “gelişmiş reklam engelleme” de vardır.

Son olarak, “akıllı engelleme” ayarı, web sitelerinin çalışması için gereken ve güvenli olduğu bilinen belirli izleyicilere izin vererek tarama deneyiminizi optimize eder. 

Ghostery-Gizlilik

Ghostery’i kullanmanın hoş bir bonusu “ödül” programıdır. Bu, ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetler için teklifler ve indirimler sunan bir algoritmadır. Yüzeyde bu çok tehlikeli görünüyor, ancak hepsi makinenizde yerel olarak yapılıyor ve alışkın olan hiçbir veri “ kilidini aç ”teklifleri hiç Ghostery’nin sunucularına geri gönderilir.

Ghostery-Basit-View

Araç çubuğundaki uzantı simgesi hem basit bir görünüm hem de ayrıntılı bir görünüm sağlar. Bunlar, yukarıda belirtilen ayarların yanı sıra, ziyaret etmekte olduğunuz web sitesinde şu anda hangi izleyicilerin ve isteklerin engellendiğine erişmenizi sağlar.

Ghostery-Ayrıntılı-View

2. Gizlilik Rozeti

Ghostery gibi Privacy Badger, tarama etkinliğinizi izleyen veya kişisel bilgilerinizi toplayan her türlü izleyiciyi engelleme konusunda uzmandır. Çoğu anti-izleme yazılımı bunu filtre listelerine (bilinen izleyicilerin anlamı listelerine) başvurarak yapacak olsa da – Privacy Badger farklı bir yaklaşım benimsiyor.

PrivacyBadger

Privacy Badger’ı ilk kullanmaya başladığınızda, pek bir şey yapmaz. Bunun nedeni, uzantının taramanızdan öğrenmesidir ve üç farklı web sitesinde aynı izleyiciyi algıladıktan sonra, onu engellemeye başlar. 

Bunun, güncellenen filtre listelerine güvenmeme avantajı vardır ve ayrıca, uzantının çapraz referanslama yapması gerekmediğinden daha düşük kaynak tüketimine neden olur..

PrivacyBadger-Ayarlar

Ayrıca, WebRTC’nin IP adresinizi sızdırmasını engellemek için Gizlilik Rozeti’ni ayarlayabilir ve sizi hiç izlemediği anlaşılan bir web sitesinde ne zaman olduğunu size bildirmesini isteyebilirsiniz, bu da iyidir. Privacy Badger ile Ghostery arasındaki eşleşmede Ghostery kazanır, ancak Privacy Badger hala iyi bir seçenektir. 

Ek olarak, Gizlilik Porsuğu Electronic Frontier Foundation tarafından geliştirilir ve korunur, böylece emin ellerdesiniz.

3. LastPass

Çevrimiçi güvenlik ve gizliliğinizin yanı sıra tarama deneyiminizi de geliştirmek istiyorsanız, özel bir şifre yöneticisi kesinlikle gereklidir.. 

Dashlane (Dashlane incelememizi okuyun) en iyi şifre yöneticisi için seçimimiz olmasına rağmen, masaüstü uygulamasına büyük ölçüde güvenirken, LastPass tamamen tarayıcınızda çalışır ve sadece tarayıcı uzantılarına bakıyorsanız daha iyi bir seçimdir.

Son Geçiş

Ayrıca, LastPass test ettiğimiz herhangi bir şifre yöneticisinin en iyi ücretsiz planına sahiptir ve gizliliğe yönelik daha fazla özellik içerir. Uzantının temel amacı kullanıcı hesaplarınızı ve ilişkili şifrelerinizi takip etmektir, ancak bunu daha çok gizlilik yerine “güvenlik” kategorisinde sınıflandırırız.

Gizlilik için harika olan, adresler, ödeme kartları ve banka hesapları gibi otomatik doldurma içeriğini depolayabilmenizdir. Bu, Google’ın saygınlığı göz önüne alındığında, yaşadığınız yer, ne tür bankacılık kullandığınız ve benzeri gibi kişisel bilgilerinizi toplamak için kullanılan Chrome’un sunduğu varsayılan otomatik doldurma özelliğini atlamanızı sağlar..

LastPass-Adresi

LastPass’in özelliklerinin tam bir özetiyle ilgileniyorsanız, şifrelerinizi saklama konusunda nasıl çalıştığına daha ayrıntılı bir bakış da dahil olmak üzere, daha fazla bilgi edinmek için LastPass incelememize gidin.

4. Telgraf

Çoğu büyük mesajlaşma uygulaması, kullanıcıları hakkında veri toplamak söz konusu olduğunda çok az sıkıntıya sahip büyük şirketlere aittir.. 

Facebook Messenger’ın açıkça özel olmadığını söylemeye gerek yok, ancak bir zamanlar uçtan uca şifrelemesi ve kullanıcı gizliliğine karşı büyük duruşu nedeniyle övülen WhatsApp gibi uygulamalar bile, gobbled oldukları için bu günlere güvenmek zor Facebook gibi şirketler tarafından.

Telgraf

Telegram bu soruna mükemmel bir çözümdür. Uygulama içinde gönderilen tüm iletiler uçtan uca şifreleme ile korunur. 

Bu WhatsApp için hala geçerli olsa da, fark, Facebook tarafından satın alınmasından bu yana, WhatsApp uygulamasının, şirketin cihazınızda depolanan tüm sohbetleri toplaması için kapıyı açan Messenger gibi diğer Facebook uygulamalarıyla iletişim kurabilmesidir. ne zaman isterlerse.

Telgraf-Ayarlar

Öte yandan, Telegram korumalı alan aracılığıyla bu yöntemden düzgün bir şekilde korunur, yani kendisi ile cihazınızdaki diğer uygulamalar arasında ileri geri veri gönderemez.. 

Bunun yanı sıra, Telegram grup sohbetleri, bildirimler ve kişiler gibi bir mesajlaşma uygulamasından beklediğiniz tüm özellikleri içerir. Ayarlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir telefon numarasıdır (doğrulama SMS’ini almak için) ve gitmeye hazırsınız.

5. Sıcak Nokta Kalkanı

Hotspot Shield, tarama yaparken sizi güvende tutması gereken ücretsiz bir Chrome VPN’dir. Mükemmel olmasa da – bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hotspot Shield incelememizi okuyun – IP adresinizi ilgilenen tüm sitelerden koruyacaktır. 

Sanal özel ağ Tor tarayıcısına benzer şekilde çalışır, ancak çok daha az sıçrama noktası vardır. Bir VPN doğrudan erişmeye çalıştığınız web sunucusuna bağlanmak yerine, önce uzak bir sunucuya bağlanır. Bu uzak sunucuda IP adresiniz değiştirilir ve böylece çevrimiçi olarak gizli duruma geçersiniz. 

Hotspot Shield ücretsiz bir plan sunsa da, günde 500 MB ile sınırlıdır. Yine de yaklaşık 100 $ için üç yıllık indirimli bir plan var ve önyükleme için 45 günlük para iade garantisi ile geliyor. 

6. uBlock Menşei

Reklamları engellemek, kendinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın en etkili yollarından biri olduğundan, uBlock Origin en iyi Google Chrome güvenlik uzantıları listemizde belirgin bir şekilde yer aldı. Dahası, en iyi reklam engelleyici için iki numaralı seçimimizdi ve fiyat etiketi taşımayan en iyi reklam engelleme yazılımıdır.

uBlock-Main-Panel

Gizlilik açısından, uBlock Origin birkaç harika özelliğe sahiptir. Uzantı bloğunu önceden getirme isteklerine sahip olabilirsiniz; bu, tarayıcının ziyaret etmek için bağlantıyı tıklamadan önce web sitelerine bağlantı kurmasını engeller.. 

Ayrıca, temel olarak tarayıcı şirketini hangi bağlantılara ne zaman tıkladığınızı bildiren bir “telefon ana” özelliği olan köprü denetimini engelleme seçeneği de vardır. uBlock ayrıca WebRTC çerçevesi üzerinden IP adresi sızıntısını engelleyebilir ve son olarak CSP raporlarının gönderilmesini devre dışı bırakabilir. 

CSP, siteler arası komut dosyası oluşturma ve kod yerleştirme gibi kötü niyetli davranışlara karşı sizi koruyan bir güvenlik sistemidir; CSP raporlarını devre dışı bırakmak, sistemden aldığınız korumayı kaldırmaz, yalnızca raporlar sorumlu şirkete geri gönderilir.

uBlock-Gizlilik

Son olarak, iyi bir reklam engelleyici gibi, uBlock Origin de sizin hakkınızda bilgi toplayan çok sayıda izleyiciyi ve tarama etkinliğinizi durdurur.

uBlock-Filter-Listeleri

7. DuckDuckGo Gizlilik Temelleri

DuckDuckGo Privacy Essentials, Chrome için bir başka anti-izleme uzantısıdır. Uzantı sizi izlemekten korumanın yanı sıra, mümkün olduğunda HTTPS ile olan bağlantılarınızı da varsayılan hale getirir ve bir web sitesinin herkese açık olduğunda gizlilik uygulamalarının bir özetini sunar.

DuckDuckGo-Main-Panel

Ziyaret ettiğiniz her web sitesine HTTPS sunup sunmadığına, sitede kaç izleyici bulunduğuna ve gizlilik uygulamalarının bilinip bilinmediğine bağlı olarak bir gizlilik derecesi verilecektir.. 

Daha sonra, biri uzantıdan önce web sitesi ile ilgili olan ve ikincisi DuckDuckGo’nun izleyicileri engelleyerek gizliliğinizi ne kadar artırdığını yansıtan iki ayrı sınıf oluşturulur..

DuckDuckGo-Gizlilik Dereceli

Varsayılan olarak, DuckDuckGo Privacy Essentials ayrıca gömülü tweetleri de engeller, ancak bu, uzantının tamamen yok sayacağı sitelerin bir beyaz listesini de ayarlayabileceğiniz ayarlarda kapatılabilir..

DuckDuckGo-Ayarlar

8. Her Yerde HTTPS

Bu, en iyi güvenlik uzantıları listemizde de yer alan başka bir seçimdir. HTTPS, sizi içerik enjeksiyonuna karşı koruyarak çevrimiçi güvenliğinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda önemli ölçüde ekstra gizlilik sağlar. 

Bunun nedeni, HTTPS üzerinden işlenen trafiğin (standart HTTP protokolünün aksine) tümünün şifrelenmiş olması, böylece herhangi birinin yoldaki trafiğinize müdahale etmesini engellemesi veya daha doğru bir şekilde, yapamayacakları her şeyi işe yaramaz hale getirmesidir. içeriğin şifresini çöz.

HttpsEverywhere

Yıllar geçtikçe, giderek daha fazla şirket varsayılan olarak HTTPS’yi benimsiyor, ancak yine de geçişi yapmayan birçok web sitesi, özellikle de daha küçük web siteleri var.

Reklam engelleyicileri, gizlilik paketleri veya sanal özel ağlar gibi birçok başka uzantıların da bu özelliği sunduğunu unutmayın, bu nedenle NordVPN (NordVPN incelememizi okuyun) veya DuckDuckGo Gizlilik Temelleri gibi bir şey zaten kullanıyorsanız, HTTPS Everywhere gereksiz hale gelir.

9. Unshorten.link

Kısaltılmış bağlantılar, siber suçlular için şüpheli olmayan kullanıcıları web sitelerine çekmenin en yaygın yollarından biridir. Kısaltılmış bağlantılar genellikle iyi olsa da, sorun, tıklamadan önce söylemenin bir yolu olmamasıdır. 

Çevrimiçi gezinirken dikkatli olanlar bile bu tuzaklardan birine düşebilir ve aniden kendilerini izleyicilerle veya daha da kötüsü kötü amaçlı yazılımlarla dolu bir alanda bulabilir.

UnshortenLink

Unshorten.link, bu sorunu çözmek için mükemmel bir uzantıdır. Kısaltılmış bir bağlantıyı her tıkladığınızda, erişmeye çalıştığınız sitenin güvenli olup olmadığını size bildiren bir sayfaya yönlendirilirsiniz; bu noktada devam etmek isteyip istemediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Uzantı ücretsiz olmasına rağmen, yılda 7 $ karşılığında bir Pro sürümü de mevcuttur. Bu, iki ek özelliğe ve filtrelediklerinizin ayrıntılı bir geçmişine erişmenizi sağlar.

UnshortenLink-Ayarlar

İlk olarak, Pro sürümü, web sitesine girmeden önce ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin anlık görüntüsünü gösteren önizleme ekran görüntülerini etkinleştirmenizi sağlar. Ayrıca, bağlantının güvenli olduğu belirlenirse filtre sayfasının hemen ötesine geçecek pasif filtrelemeye erişebilirsiniz..

10. Google Şifre Kontrolü

Password Checkup, tek bir görevi gerçekleştiren çok basit bir uzantıdır: sizi veri sızıntılarından korumak. Google tarafından geliştirilen bir uzantı eklemekten çekinmemize rağmen (kullanıcı gizliliğine daha az adanmış bir şirket bulmakta zorlandığınız için), şifre kontrolü yeterince masum görünüyor.

PasswordCheckup

Bir web sitesine her giriş yaptığınızda, uzantı web sitesinde kullanıcı adlarının ve / veya şifrelerin ele geçirildiği bilinen veri ihlallerinin bir listesine bakar. Söz konusu web sitesi listede görünüyorsa, uzantı sizi uyarır ve hesabınızın hala güvenli olduğundan emin olmak için şifrenizi değiştirmenizi önerir..

11. Tıklayın&Temiz

Tam olarak söylediklerini yapan basit bir uzantı, Tıklayın&Temizle, tüm tarama verilerinizi temizlemenin hızlı ve kolay bir yolunu sunar. Temel olarak, uzantı ayarlarınıza bağlı olarak Chrome’u kapatacak, göz atma geçmişinizi silecek, önbelleğinizi boşaltacak, dizine alınmış veritabanlarını silecek ve daha fazlasını yapacak “güvenli bir şekilde tarayıcıyı kapat” etiketli bir düğme sunar.

ClickAndClean-Ayarlar

Kaydedilmiş şifrelerinizi, indirme geçmişinizi temizleyebilir ve kaydedilmiş form verilerinizi silebilirsiniz. Tüm bunlar, bilgisayarınızı tarama etkinliğinizden temizlemenizi sağlar ve tüm bunları manuel olarak yapmanıza kıyasla önemli ölçüde zaman kazandırır.. 

Tüm bu bilgileri bir kerede silmek biraz aşırı görünüyorsa,&Clean ayrıca her bir seçenek için ayrı silme düğmeleri içerir, böylece mevcut ihtiyaçlarınıza bağlı olarak seçim yapabilir ve seçebilirsiniz.

ClickAndClean-MainPanel

12. ScriptSafe

İzleyicilerin kendilerini engellemenin yanı sıra, web sayfalarında çalışan çeşitli komut dosyalarını devre dışı bırakmak, izlemeyi ve tarama sırasında güvenlik ve gizlilikle ilgili diğer sorunları önlemenin en etkili yoludur..

ScriptSafe-Ayarlar

ScriptSafe, her türlü komut dosyasını engelleyebilmenin yanı sıra, kötü amaçlı yazılım içeren siteleri, parmak izine karşı korumayı, sosyal medya öğelerini web sayfalarından ayıran bir “antisosyal mod” ve WebRTC korumasını da içeren güvenli bir tarama modu içerir.. 

Ayrıca, saat dilimi, kullanıcı aracısı ve yönlendiren için kimlik sahtekarlığını açabilirsiniz; bu da kimliğinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden veya sonunda dinleyen herhangi bir kişiden gizlemeye yardımcı olur..

ScriptSafe-Gizlilik Ayarları

Araç çubuğunuzdan erişilebilen ana panel, geçerli web sayfasında engellenen her şeye ve tek tek komut dosyalarına veya geçerli alan adında çalışan her şeye izin verme veya reddetme seçeneğine genel bir bakış sunar..

ScriptSafe-Main-Panel

13. Panik Butonu

Bu listedeki diğer seçimler gizliliğinizi neredeyse sizi casusluk yapan birinden korumaya odaklanmış olsa da, Panik Düğmesi bunun yerine sizi fiziksel casusluktan korumayı amaçlamaktadır. Hiç omzunun üzerinden bakan ve ekranınızda bir şey gördüğünüzde özel kalmayı tercih ederseniz, Panik Düğmesi ihtiyacınız olan şeydir.

Panik butonu

Özellikler açısından, tam olarak kulağa benziyor. Uzantı, bir kez basıldığında, o anda açık olan tüm pencerelerinizi ve sekmelerinizi sizi izleyenlerden gizleyen gerçek bir panik düğmesi sağlar. Bunu bir klavye kısayoluyla eşleştirebilir ve gizli tutmak istediğiniz sekmelerin yerine açılan bir “güvenli sayfa” ayarlayabilirsiniz.

PanicButton-Seçenekler

Ek koruma istiyorsanız, gizli sekmeleri yeniden açmak için bir şifre oluşturabilir ve etkinleştirildiğinde araç çubuğunuzdaki panik düğmesi simgesini gizleyebilirsiniz..

Son düşünceler

Bununla, Chrome tarayıcısı için en iyi gizlilik uzantıları listemizin sonuna ulaştık. Bu listedeki seçimler arasında (örneğin Ghostery Chrome eklentisi ve Gizlilik Porsuğu arasında) çok fazla çakışma olduğu için, her birini yüklemek en azını söylemek aşırıya kaçar. 

Bunun yerine, gizlilik ve performans arasında güçlü bir denge kurmak için çok fazla örtüşmeyen bu uzantılardan birkaçını seçmenizi öneririz. Buradaki seçimlerimizden bazılarını güvenlik uzantısı listemizdekilerle birleştirerek, sizi güvende tutmak için Chrome için en iyi güvenlik ve gizlilik uzantılarına sahip olacaksınız..

Gizlilik için en iyi Google Chrome uzantıları listemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Göz atmanızı güvenli ve gizli tutmak için kullandığınız önemli bir yazılım parçasını dışarıda bıraktık mı, yoksa seçimlerimizden biriyle ilgili kötü bir deneyim yaşadınız mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map