2020’de Avrupa için En İyi VPN: Old World, New Tech

Avrupa, ülkelerin bir yama çalışmasıdır. Her ülke ünlü bir dönüm noktası, tarihi olay veya muhteşem mimari gibi bir şeyle bilinir. Farklı kültürlerden ve yiyecek çeşitlerinden bahsetmiyorum. İster belirli bir ülkeye seyahat ediyor olun isterse yerleşmiş olun, Avrupa için en iyi VPN’lerimizden biriyle kendinizi çevrimiçi korumak akıllıca bir seçimdir.


Nerede olursanız olun sanal bir özel ağ kullanmak iyi bir fikirdir. Sizi çevrimiçi tehlikelerden koruyabilecek güvenlik gibi özelliklerle yüklüdürler. Ayrıca, coğrafi adres engelleri gibi geçmiş kısıtlamaları almak için IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Bazı ülkeler internetlerini diğerlerinden daha fazla sansürlemektedir. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı ne kadar kötü olabileceğinin iyi bir örneğidir.

Diğer VPN makalelerimizde görebileceğiniz gibi herkesin ihtiyaçları farklıdır ve güvenliğin yanı sıra bir VPN kullanmaktan faydalanmanızın nedenleri de vardır. Belki yer değiştirdiniz ve TV şovlarınızı kaçırıyorsunuz. Bir VPN, konumunuzu aldatmanıza ve alışık olduğunuz şovlara ek olarak başka bir ülkenin kısıtlanmış içeriğine erişmenize olanak tanır.

Belki Netflix’te belirli bir programı izlemek istiyorsunuz, ancak ülkenizde mevcut değil. Netflix’in kütüphanesi ülkeden ülkeye değişmektedir. ABD sürümü en fazla sayıda şova sahip, bu yüzden birçok kişi buna erişmek istiyor. Netflix VPN yasağı üzerindeki parçamız daha ayrıntılı.

Seyahat ediyorsanız, çevrimiçi bankacılık hesabınıza veya diğer önemli hizmetlere erişemediğinizi görebilirsiniz. Birçok banka, müşterilerin yalnızca aynı ülkeden giriş yapmalarına izin verir. IP adresinizi o ülkeye değiştirmek için bir VPN kullanın; her zamanki gibi giriş yapabilirsiniz.

2017 İnternet Organize Suç Tehdidi Değerlendirmesi’ne göre Avrupa, finansal güdümlü siber suçlar için büyük bir hedef. İyi bir güvenliğe sahip bir VPN, güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olur ve iyi bir antivirüs kurmanın da yararı olmaz.

Her ülkenin çevrimiçi yasaları ve düzenlemeleri de farklıdır. Kendinizi belaya sokmamak için onlarla güncel kalmak iyi bir fikirdir. Torrent yapmayı seviyorsanız, bazı ülkelerde telif hakkı ihlali yapanlara daha sert cezalar verilir.

Ayrıca, birçok hükümet çevrimiçi gözetim altındadır. Bir VPN sizi bu tür invaziv programlardan gizler.

Bununla birlikte, daha az müdahaleci olan ve gizliliğinizi korumak için İsviçre, Norveç ve İzlanda gibi güçlü yasalara sahip Avrupa ülkeleri vardır. Daha fazla bilgi edinmek için hangi ülkelerin en iyi gizlilik yasalarına sahip olduğu parçamızı okuyun.

Şimdi, invaziv gözetim sistemleri ve endişe verici diğer nedenleri olan ülkelere bir göz atalım.

AB’deki Ülkeler

Avrupa’daki 44 ülkeden sadece 28’i AB’de, en azından İngiltere söz konusu olduğunda. Mayıs 2018’den bu yana, bu ülkeler Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymak zorunda kaldı. GSYİH, AB vatandaşlarının verilerinin mevcut korumalarını artırıyor. Yönetmeliklere uymayan şirketlere ağır para cezası verilir.

Almanya

Almanya’da, bazı çevrimiçi konuşma kategorileri yasa dışıdır. Nazizmi öven her şey yasaklandı ve Holokost inkârı, beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilen federal bir suçtur. Alman Ceza Kanunu uyarınca dinlerin karalanması ve terörist gruplar oluşturulması yasa dışıdır.

Torrent yapmayı seviyorsanız, Almanya’daki telif hakkıyla korunan malzemenin torrentinin yasadışı olduğunu ve para cezası veya hapis cezası ile cezalandırılabileceğini bilmelisiniz. Telif hakkı trollerinin, Alman IP adreslerinin hareket halindeki insanları yakalamak için popüler torrentleri izlediği biliniyor.

Kullanıcıların meta verilerinin toplandığı ve Federal İstihbarat Servisi’nin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ile işbirliği yaptığı bildirildi. Almanya için en iyi VPN parçamızda daha fazlasını okuyun.

Birleşik Krallık

İngiltere’nin istilacı gizlilik kuralları vardır. Snoopers Charter olarak da bilinen Soruşturma Yetkileri Yasası, kolluk kuvvetleri ve diğer İngiliz ajanslarına internet geçmişinizi arama emri olmadan görüntüleme gibi gözetim yetkileri verir. Diğer yasalar gözetim yetkisi veriyor, ancak gazeteci Ewan MacAskill bunun batı dünyasındaki en kapsamlı gözetim güçlerini tanıttığını söyledi.

Orada ziyaret etmeyi planlıyorsanız İngiltere için en iyi VPN’imize bir göz atın.

Fransa

Fransa, 2015’teki Paris saldırılarından bu yana terör tehditlerini ele almak için önlemler almıştır. İnternet özgürlüğü, artan çevrimiçi sansür ve gözetim güçlerinden etkilenmiştir. Kullanıcılar internet servis sağlayıcıları tarafından izlenir ve şüpheli davranışlar istihbarat servislerine yönlendirilir.

Yasadışı bir biyometrik veritabanı da 60 milyon vatandaşın verilerini içeren gizli bir şekilde oluşturuldu. Yetkililer ulusal güvenlik için gerekli olduğunu söyledi.

Ayrıca, Fransa’nın korsanlıkla mücadele yasası uyarınca, telif hakkıyla korunan içeriğe sahip olursanız size ağır bir para cezası verilebilir veya internetten yasaklanabilirsiniz. Fransa için en iyi VPN kılavuzumuzda ülke hakkında daha fazla bilgi var.

Yunanistan

Hakaret ve cumhurbaşkanına hakaret etmek, para cezası veya hapishane gibi cezai cezalarla sonuçlanabilir. Dava bir kamu görevlisini içeriyorsa, ceza daha şiddetli olabilir.

Çevrimiçi iletişim Yunanistan’daki gizlilik yasalarıyla korunmuyor, bu da yetkililerin Yunanistan için en iyi VPN kılavuzumuzda belirttiğimiz gibi yasal olarak istedikleri gibi gözetim gerçekleştirebileceği anlamına geliyor..

İsveç

İsveç, korsan içeriğin en büyük tüketicisi olarak biliniyor, ancak yetkililer harekete geçmeye zorlandı. İsveç hükümeti, İsveç’in önde gelen İSS’lerinden biri olan Bahnhof’a telif hakkı yasalarını ihlal edenlere ilişkin ayrıntılar vermesini emretti.

Ayrıca, Spridningskollen girişimi, telif hakkıyla korunan içeriği indirenleri ayıklamak için özel bir yazılım kullanır. Yakalanırsa, ihlal başına 250 dolara kadar para cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için İsveç için en iyi VPN’imize göz atın.

İrlanda

İrlanda sansür ve diğer istilacı yasalar konusunda büyük değildir, ancak yetkililer çevrimiçi iletişiminizi engelleyebilir. Bu ciddi suçlarla mücadele etmek ve devletin güvenliğini korumak için yapılır. Daha fazla bilgi edinmek için İrlanda için en iyi VPN makalemizi okuyun.

AB Dışında: Rusya

Rusya’nın internet özgürlüğü arzulanan bir şey bırakıyor. Siyasi muhalefet, Ukrayna ve LGBT topluluğundaki çatışmalarla ilgili içerik engellendi. 2017’de İSS’lere telif hakkı ihlaliyle mücadele etmek için 8.000 korsan web sitesini engellemeleri emredildi. Yetkililer, siteleri de engellemek için VPN’ler sipariş ederek 2019’da bahisleri yükseltti.

Rusya 2017 yılında VPN hizmetlerini engellemeye başladı. Kullanıcıların engellenen web sitelerini ziyaret etmesini engellemeyi kabul eden VPN sağlayıcılarının çalışmaya devam etmesine izin verildi. Birçoğu uymayı reddettikten sonra para cezası uygulandı, ancak şart iyi uygulanamadı. Rus VPN yasağına adanmış parçamızda bunun hakkında daha fazla şey var.

Bölücülük ya da aşırılık uyandırmak, Rus ceza yasası uyarınca hapis cezası ile cezalandırılabilir ve nefreti kışkırtmak altı yıl hapis cezasına neden olabilir. LGBT aktivistleri de kendilerini çevrimiçi ifade ettikleri için cezalandırıldı.

Rusya, güvenlik hizmetlerinin İnternet trafiğini İSS’ler aracılığıyla izlemesine izin veren SORM gözetim aracını kullanmaktadır. Yarovaya yasası yetkililere kullanıcı verilerine erişim izni verir. Ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Rusya için en iyi VPN parçamızı okuyun.

Avrupa için En İyi VPN 2020

VPN’i Avrupa İçin En İyi Yapan Nedir

VPN incelemelerimizde sağlayıcılardan herhangi birini seçebilirsiniz, ancak seçtiğiniz kişinin Avrupa için iyi olduğundan emin olmanız gerekir. VPN’lerin birçok özelliği vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha iyidir.

Avrupa’daki birçok düzenleme nedeniyle, büyük güvenlik ve öldürme anahtarına sahip bir VPN seçmek istiyorsunuz. Güvenlik sizi siber suç gibi tehlikelerden koruyacaktır. VPN başarısız olursa kill anahtarı internet bağlantınızı keser ve hassas bilgilerinizi meraklı gözlerden korur.

Güvenlikten ayrı gizlilik de önemlidir. Çevrimiçi etkinliklerinizin kaydını tutmayacağını gösteren bir gizlilik politikasına sahip bir VPN seçin.

Ayrıca, özellikle Avrupa’da, geniş bir sunucu ağına sahip olanı seçmelisiniz. Mümkün olduğunca çok yerde ne kadar çok sunucu mevcutsa, kısıtlamalarla karşılaşma şansınız o kadar artar. Belirli bir ülkeyle sınırlı içeriğe erişmek istiyorsanız, sağlayıcının orada sunucuları olduğundan emin olun.

Netflix’te en sevdiğiniz şovları izlemek istiyorsanız, VPN algılama sistemini geçebilecek bir şova ihtiyacınız olacak ve sadece birkaç tane var. Netflix için en iyi VPN parçamızın özel önerileri var.

Hız, özellikle akış yapmayı veya torrent yayınlamayı planlıyorsanız, başka bir önemli faktördür. Kimse yavaş yükleme sürelerini sevmez, bu yüzden hızlı bir tane seçin. Ayrıca sınırsız bant genişliğine sahip olması gerekir, böylece bir sınıra ulaşmazsınız.

Düşünmek isteyebileceğiniz diğer faktörler, hangi cihazları desteklediğini, müşterilerinin ne kadar kolay kullanabileceğini, aynı anda kaç cihazın bağlanabileceğini, müşteri hizmetinin ne kadar iyi olduğunu ve maliyetini.

1. Avrupa için En İyi VPN: ExpressVPN

ExpressVPN, Avrupa için en iyi VPN’dir çünkü tüm kutuları işaretler ve genel olarak en iyi VPN’dir. Rusya gibi katı ülkeleri ziyaret etmeniz için gerekli olan AES 256 bit şifreleme ile mükemmel bir güvenlik özelliğine sahiptir. Kayıt tutmayan güçlü bir politika da var, bu nedenle çevrimiçi etkinlikleriniz kaydedilmeyecek. Dahili öldürme anahtarı varsayılan olarak etkindir, bu yüzden endişelenmenize gerek kalmaz.

ExpressVPN-Web sitesi

ExpressVPN-Kayıt

ExpressVPN-Speedtest

ExpressVPN-Tünel-Seçenekler

ExpressVPN-Tam App

Önceki

Sonraki

94 ülkede 3.000’den fazla sunucuyla sunucu yayılımı çok büyük. Buna 45’ten fazla Avrupa ülkesi dahildir ve bu diğer tüm sağlayıcıların sunduğundan daha fazladır. Daha fazla bilgi için ExpressVPN incelememize göz atın.

Hız konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız çünkü piyasadaki en hızlı VPN. Sınırsız bant genişliği de içerir. Bunları, diğer akış hizmetlerinin yanı sıra Netflix’in uluslararası sürümlerinin çoğuna girebileceği gerçeğiyle birleştirin ve akış için en iyi VPN’imizde ve Netflix makaleleri için en iyi VPN’de ilk sırada yer alması şaşırtıcı değildir. Torrent’e de izin verir.

ExpressVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

ExpressVPN’in Windows, macOS, Linux, Android ve iOS için istemcileri ve Chrome, Firefox ve Safari için tarayıcı uzantıları vardır. Arayüz kullanımı kolaydır ve yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Bir seferde en fazla beş cihaz bağlanabilir, bu da yeterli olmalıdır.

Müşteri desteği iyidir. 7/24 canlı sohbet ve e-posta desteğinin yanı sıra küçük sorunlar için geniş bir bilgi tabanı var. Daha teknik bir sorununuz varsa, e-posta kullanmaktan daha iyi durumda olabilirsiniz.

ExpressVPN daha pahalı VPN’lerden biridir. Bununla birlikte, mükemmel bir hizmet sunuyor, bu yüzden paraya değer. Ayrıca, daha uzun bir abonelik seçerseniz uzun vadede tasarruf edersiniz. Kaydolma konusunda endişeleriniz varsa, 30 günlük para iade garantisi vardır.

2. NordVPN

NordVPN Avrupa için iyi bir seçimdir. Kafa kafalarımızda görebileceğiniz gibi, ExpressVPN’e birçok açıdan benzeyen harika bir sağlayıcı. VPN tünelinin güvenliğini artıran çift sekmeli şifrelemenin eklenmesiyle güvenliği en iyiler arasındadır. Hizmete bir kill anahtarı dahildir ve günlüksiz katı bir politika da uygulanır.

NordVPN-Slider1

NordVPN-slider2

NordVPN-slider3

NordVPN-slider4

NordVPN-Slider5

Önceki

Sonraki

NordVPN’in 36.000 Avrupa ülkesine yayılmış 2.369’u ile dünya çapında 5.000’den fazla sunucusu bulunmaktadır. Hızları iyidir, ancak uzaktaki bir sunucuya bağlanırsanız yavaşlayabilirler. Bununla birlikte, sunucuları değiştirmek hızlıdır ve sınırsız bant genişliği ile birlikte gelir.

Netflix gibi gerçek zamanlı aktarım servislerine sorunsuz bir şekilde erişebileceksiniz. Torrent yapmak istiyorsanız, torrent için de en iyi VPN’imiz olduğunu duymaktan memnuniyet duyarsınız. Servise daha iyi bakmak için NordVPN incelememizi okuyun.

NordVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

NordVPN Windows, macOS, Android ve iOS’a yüklenebilir. İstemcilerin kullanımı kolaydır ve aynı anda altı cihaza kadar bağlantı yapabilirsiniz.

Sorunlarla karşılaşırsanız, küçük sorunları çözmek için kullanışlı bilgi tabanını kullanabilirsiniz. Bir personelle istediğiniz zaman canlı sohbet ve e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Canlı sohbet size en hızlı yanıtı verecektir, ancak personel her iki şekilde de yardımcı olur.

NordVPN’in aylık ücreti uygun fiyatlıdır ve hizmet para için büyük bir değerdir. Yine de, daha uzun bir plana kaydolarak paradan tasarruf edebilirsiniz. 30 günlük bir geri ödeme penceresi var ve test etmeniz için yeterli zaman veriyor.

3. CyberGhost

Avrupa için CyberGhost da kullanabilirsiniz. İyi bir güvenlik sağlar ve katı bir kayıt tutmama politikası vardır. Kalıcı olarak etkinleştirilen bir öldürme anahtarı var, bu yüzden endişelenmenize gerek yok. CyberGhost incelememizde bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.

CyberGhost-Slider1

CyberGhost-slider2

CyberGhost-slider3

CyberGhost-slider4

CyberGhost-Slider5

Önceki

Sonraki

CyberGhost’un sunucu ağı geniştir ve Avrupa’da 30’dan fazla ülkede dahil olmak üzere dünya çapında 4.000’den fazla sunucudur. Hızları hızlıdır, ancak NordVPN gibi uzun mesafelerde yavaşlayabilirler. Bant genişliği sınırı yok. CyberGhost torrent kullanımına izin verir ve çoğu akış hizmetine girebilir.

CyberGhost’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

İstemciler Windows, macOS, Android ve iOS için kullanılabilir. Arayüz çok uzun zaman önce güncellenmedi. Kullanımı kolaydır, ancak buna alışmak zaman alabilir.

Aynı anda bağlamak istediğiniz birçok cihazınız varsa CyberGhost iyi bir seçimdir çünkü yediye kadar izin verir. Bu, birden fazla cihaz için en iyi VPN listemizde ikinci sırayı kazandı. Bununla birlikte, yedi de kurulum sınırı.

İhtiyacınız olursa yardım alabilirsiniz, ilk durak çoğu sorunu kapsayan kapsamlı bir bilgi tabanıdır. Canlı sohbet 7/24 kullanılabilir, ancak en iyi yöntem basit sorgular için kullanılır. Daha teknik bir sorununuz varsa, e-posta kullanmak daha iyidir.

Uzun vadeli bir plan seçerseniz CyberGhost ucuzdur. Aylık fiyat iyi değil. Hoşunuza gidip gelmediğini görmek için Android ve iOS için yedi günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Tüm platformlar için geçerli olan bir para iade garantisi de vardır. Aylık plan için 14 günlük bir penceredir, ancak daha uzun planlar için 45 gün alırsınız.

4. TorGuard

TorGuard, özellikle VPN konusunda deneyimli iseniz iyi bir sağlayıcıdır. Özelleştirilebilir ayarlarla ve çok sayıda protokolle güçlü bir güvenliğe sahiptir. Bir sunucuya bağlandığınızda otomatik olarak etkinleştirilen yerleşik bir kill anahtarı vardır. Ayrıca, kayıt tutmayan sağlam bir politika var.

TorGuard-Slider1

TorGuard-slider2

TorGuard-slider3

TorGuard-slider4

TorGuard-Slider5

Önceki

Sonraki

Bazıları 30 Avrupa ülkesinde bulunan 3.000’den fazla sunucuya sahiptir. Hızları yüksektir, ancak ayarladığınız yere ve güvenlik düzeyine bağlı olarak değişebilir. Sunucu geçişi can sıkıcıdır, çünkü bunu yapmak için VPN bağlantısını kesmeniz gerekir. Bununla birlikte, sınırsız bant genişliğinden yararlanacaksınız. TorGuard da torrentlere izin veriyor.

Yine de akış vuruldu ve özledim. Testlerimiz sırasında TorGuard, Netflix veya BBC iPlayer’ın ABD veya İngiltere sürümlerine erişemedi. Bununla birlikte, ülkeye girmenizi sağlayacak özel yayın IP adresleri sunar ve diğer akış hizmetlerinde sorun yaşamaz. Özel IP adresleri, gezginler için en iyi VPN’imizde en üst sırada yer aldı.

TorGuard’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

TorGuard Windows, macOS, Android ve iOS’ta kullanılabilir. İstemcilerin kullanımı kolaydır, ancak mobil cihazlarda kurulum bir acı olabilir. Varsayılan olarak en fazla beş cihaz bağlayabilirsiniz, ancak daha fazlasına ihtiyacınız varsa, her biri 1 ABD doları için 20 adede kadar satın alabilirsiniz. TorGuard incelememizde daha fazlasını okuyun.

Yardıma ihtiyacınız varsa seçenekler çeşitlidir. Kullanışlı kendi kendine yardım kılavuzları ve çevrimiçi bir forum var, ancak bir personel ile sohbet etmek istiyorsanız, rakiplerinden daha az erişilebilir. Canlı sohbet için bir seçenek var, ancak TorGuard bunu dış kaynak kullandı. Bu, teknik sorgular için iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir. E-posta seçeneği,.

Fiyat fena değil ve daha uzun süre abone olarak tasarruf edebilirsiniz. TorGuard yedi günlük ücretsiz deneme sürümünü tanıtıyor, ancak gerçekten yedi günlük para iade garantisi çünkü bunu kullanmak için hala ödeme yapmanız gerekiyor.

5. AirVPN

Avrupa için son seçimimiz AirVPN. Mükemmel, özelleştirilebilir güvenlik sunan ancak diğer alanlarda eksik olan iyi bir sağlayıcıdır, bu yüzden son gelir. AirVPN incelememiz daha ayrıntılı.

airvpn girişi

airvpn sunucu listesi

airvpn hızları

airvpn genel ayarları

airvpn müşteri alanı

Önceki

Sonraki

Öldürme anahtarı sağlamaz. Bunun yerine, VPN üzerinden geçmedikçe tüm iletişimi engelleyen bir ağ kilidi vardır. Bu kötü değil, ama AirVPN’in sunucularıyla bağlantısı kesilmiş olsa bile her zaman açık olduğu anlamına gelir. AirVPN mükemmel bir gizlilik politikası sunuyor, ki bu günlük tutmuyor.

Sunucu yayılımı diğer seçeneklerimize kıyasla eksik. Yine de, 15 Avrupa ülkesinde 136 sunucu sunuyor. Hızları tutarsız, ancak çoğu zaman kötü değiller. Akışa gelince, Netflix engellenir, ancak Hulu gibi diğer akış hizmetlerine girebilir. Ayrıca, torrentlere izin verir.

AirVPN’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

AirVPN Windows, macOS, Android ve iOS’ta kullanılabilir. Görünüşe göre arayüz iyi. Bununla birlikte, yeni başlayanlar kullanımı zor bulabilir. Aynı anda beş cihaza kadar bağlayabilirsiniz.

Sorun yaşarsanız, yardım için çevrimiçi SSS’leri veya forumu kullanabilirsiniz. Ancak canlı sohbet yoktur, bu nedenle personelin bir üyesiyle konuşmak istiyorsanız, e-posta desteği için çevrimiçi formu doldurmanız gerekir..

Fiyat avro olarak gösterilir, ancak kötü bir oran değildir. Yine de herhangi bir geri ödeme yapılmaz. Ücretsiz deneme sürümü mevcut, ancak bunu talep etmeniz gerekiyor. Denemek için 1 euro için üç günlük seçeneği de seçebilirsiniz..

Son düşünceler

Avrupa için uygun bir VPN seçmenize yardımcı olduğumuzu umuyoruz. İyi bir güvenlik ve gizlilik ile iyi bir Avrupa sunucu yayılımı seçtiğinizden emin olun. Akış yapmak istiyorsanız, istediğiniz hizmetlere girebilecek bir taneye ihtiyacınız olacaktır. Sınırsız bant genişliğine sahip hızlı bir tane seçmek en iyisidir.

ExpressVPN, kıtadaki birçok sunucunun yanı sıra mükemmel güvenlik ve gizlilik sunduğu için Avrupa için en iyi VPN’dir. Ayrıca hızlıdır, bant genişliği sınırı yoktur ve akış için mükemmeldir. Ayrıca, 30 günlük para iade garantisi ile kaybedecek bir şey yok. Her Avrupa ülkesine hitap etmenin imkansız olduğunu biliyoruz, ancak ExpressVPN en iyi işi yapıyor.

Avrupa için bir VPN kullanma konusunda deneyiminiz varsa veya bir şeyi kaçırdıysanız, lütfen yorumlar bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map