2020 İçin En İyi Ücretsiz Şifre Yöneticisi: Bargain-Bin Bodyguards

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda, bir şifre yöneticisinden daha az gerekli olan birkaç araç vardır. Uzun, rasgele oluşturulmuş şifreleri kullanmanıza izin vererek tarama deneyiminizi daha güvenli hale getiren şifre yöneticilerine ek olarak, tarama deneyimini de kolaylaştırır. Otomatik doldurma, filtreleme ve özel girişler desteği ile şifre yöneticileri kişisel verileriniz için tek adres. 


En iyi ücretsiz şifre yöneticisinin bu kılavuzunda, şifrelerinizi tarayıcınızda depolamanıza yardımcı olacağız. En iyi şifreleme konusunda girişlerinizi güvence altına alacak ve süreçte bazı ek özellikler sunan en iyi şifre yöneticisi kılavuzumuzdan beş tane seçtik. 

Kasnağı atlamak istiyorsanız LastPass ile abone olun. Mükemmel bir şifre yöneticisi olmasa da, LastPass ücretsiz sürümü ile diğer tüm araçlardan daha fazlasını sunuyor. Bununla birlikte, aşağıda daha fazla okuyabileceğiniz Bitwarden dahil olmak üzere bazı değerli alternatifler var..

En İyi Ücretsiz Şifre Yöneticisi 2020

  1. Son Geçiş
  2. Bitwarden
  3. KeePass
  4. NordPass
  5. RememBear

1. LastPass

LastPass bir nedenden ötürü en iyi ücretsiz şifre yöneticisi konumundadır: çoklu cihaz senkronizasyonu. Dashlane, 1Password ve Sticky Password gibi sayısız başka araçla gördüğümüz gibi, çoklu cihaz senkronizasyonu premium katmanlar için ayrılmış temel özelliktir. Ancak LastPass ile ücretsiz olarak alabilirsiniz. 

LastPass-slider1

Çok cihazlı senkronizasyona sahip tek ücretsiz şifre yöneticisi olmasa da, birazdan diğerleri hakkında konuşacağız – LastPass en iyisidir. Herhangi bir ücretli araçtan bekleyebileceğiniz özelliklere ve kullanılabilirliğe uygun ticari bir üründür. Bu, mükemmel otomatik doldurma, bir güvenlik sorunu ve harika bir tarayıcı arayüzü içerir. Ayrıca iyi bir şifre üreticisi ile birlikte gelir.

LastPass-review-otomatik doldurma

LastPass güvenlik konusunda da sağlam. Araç 2015 yılında bir saldırıya uğramış olsa da, LastPass’ın sıfır bilgi modeli kullanıcıların verilerini korudu. Saldırganlar şifreli veritabanlarıyla çıktı, ancak LastPass ana parolanızı (verilerin şifresini çözmek için kullanılan anahtar) saklamadığı için, bilgisayar korsanları anlamsız bir yığından başka bir şey bırakmadı. 

Popüler, ücretsiz bir şifre yöneticisi olan LastPass, 2015 hack’iyle ilgili bazı tartışmaların hedefi oldu. Ancak, testlerimizden itibaren LastPass, verilerinizi korumak söz konusu olduğunda başka bir şifre yöneticisiyle baş başa olabilir.

LastPass Premium’a yükseltme

LastPass’in ücretsiz planı harika olsa da, ücretli seçeneğe kıyasla bazı özellikleri eksik. Aylık 3 ABD doları abonelik, öncelikli teknik destek ve bire çok paylaşım ekler. Ücretsiz plan bire bir paylaşımla sınırlıdır, yani bir şifreyi yalnızca bir kullanıcıyla paylaşabilirsiniz. 

Daha da önemlisi, Premium uygulama otomatik doldurma özelliğiyle birlikte gelir. LastPass’in yerel bir uygulaması olmamasına rağmen – araç tarayıcınız için ayrılmıştır – ücretli aboneler Uygulamalar için LastPass’i indirebilir. Bu araç, tarayıcınızda olduğu gibi yerel uygulamalar için şifreleri otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır. 

LastPass, aileler için en iyi şifre yöneticimize layık bir aile planı da dahil olmak üzere başka üyelik seçeneklerine sahiptir. Tüm LastPass incelememizde bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bununla biraz pratik zaman geçirmeyi tercih ediyorsanız, hesap için de kaydolabilirsiniz.. 

2. Bitwarden

Bitwarden, test ettiğimiz LastPass’i tahttan indirmeye yaklaşan tek şifre yöneticisidir (Bitwarden vs Lastpass parçamızı okuyun). Kullanımı şaşırtıcı derecede kolay olan açık kaynaklı, ücretsiz bir şifre yöneticisidir. Daha ticari şifre yöneticilerinin bazı kolaylıklarından yoksun olmasına rağmen, Bitwarden diğer açık kaynak araçlarını utandırıyor. 

bitwarden-slider2

Hiç para harcamadan, Bitwarden çok cihazlı senkronizasyon, sınırsız depolama alanı ve iki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri sunar. Bir Premium plan da var, ancak Bitwarden incelememizde belirttiğimiz gibi, “geliştiricileri destekleyin” planı her şeyden daha fazla. 

Bununla birlikte, Premium planın yıllık 10 dolarlık ucuz olması, öncelikli müşteri desteği, 1GB dosya depolama, ek 2FA seçenekleri ve şifre sağlık raporu ekliyor. 

Bir aile ve iş planı da dahil olmak üzere çok kullanıcılı planlar da vardır. Bitwarden’in işletme odaklı planı olan Enterprise, küçük işletmeler için en iyi şifre yöneticileri listemizi oluşturdu. Active Directory entegrasyonu gibi gelişmiş özelliklerle birlikte gelse de Zoho Vault gibi diğer işletme şifre yöneticilerinden daha pahalıdır. 

Şaşırtıcı Bir Şekilde Açık Kaynak

Açık kaynak araçların çoğunun kullanımı zordur (bundan sonra böyle bir örneğe ulaşacağız). Neyse ki, Bitwarden için durum böyle değil. Güvenli bir şifre yöneticisidir, Cure53 tarafından yapılan genel bir denetime, sıfır bilgi modeline ve GitHub’da herkese açık kaynak koduna uygundur. Diğer açık kaynaklı yazılımların tanıdık hikayesi gibi görünse de, Bitwarden ticari bir ürün gibi hissediyor. 

bitwarden-new-tema

Arayüz temiz, Bitwarden birden fazla temayla esnek bir UI uyumu sunuyor. 1Password kadar özelleştirilemese de, Bitwarden diğer ücretli parola yöneticilerinden daha sağlamdır (örnek için Steganos Parola Yöneticisi incelememizi okuyun). Çitin üzerindeyseniz, bir test sürüşü için Bitwarden’i çıkarmamanız için hiçbir neden yok. 

3. KeePass

KeePass açık kaynaklı madalyonun daha kötü tarafı. Özellikle ücretsiz bir şifre yöneticisi için özellikler açısından sağlam olmasına rağmen, KeePass kullanılabilirlik açısından eğrinin arkasındadır. Yine de, ellerinizi kirletmemenizin sakıncası olmadığı sürece, çoklu cihaz senkronizasyonu da dahil olmak üzere bozuk para için çok fazla işlevsellik sunar. 

keepass-slider4

Önceki iki girişimizden farklı olarak KeePass ücretsiz ve tek başına ücretsiz. Geliştirme ekibini PayPal veya banka havalesi yoluyla bağışlarla destekleyebilir veya Flattr aracılığıyla aylık bir katkı taahhüt edebilirsiniz. Yine de premium bir seçenek yok. Ücretsiz plan ile her şeyi elde edersiniz. 

“Her şey” bu durumda her şey demektir. KeePass, hem konum hem de güvenlik açısından şifrelerinizi nasıl sakladığınız konusunda birden fazla seçenek sunan son derece esnek bir şifre yöneticisidir. Birçok yönden, giriş bilgilerinizi nasıl doğruladığınızı, güvenli hale getirdiğinizi ve yönettiğinizi özelleştirmenizi sağlayan şifreleme yazılımı gibi hissettirir. 

keepass-veritabanı ayarları

Daha fazla seçenek genellikle daha kötü kullanılabilirlik anlamına gelir ve maalesef KeePass için durum böyledir. Masaüstü uygulaması, tarihli bir kullanıcı arayüzü ve çok fazla seçenek ile dolaşmak için bir iştir. Teknisyenler yollarını bulmakta zorlanmamalı, ancak yeni gelenler muhtemelen KeePass’ın seçeneklerini çok ezici bulacaklar.

4. NordPass

NordPass, sanal özel ağ devi NordVPN’den bir şifre yöneticisidir (NordVPN incelememizi okuyun). Ücretli seçenek NordPass’ın kendi başına gelmesine rağmen, ücretsiz sürüm çok da kötü değil. Otomatik doldurma ve otomatik kaydetme dahil olmak üzere hizmetin tüm temel özelliklerini içerir, ancak yalnızca tek bir aygıt için. 

nordpass-slider1

Çok cihazlı senkronizasyon ve şifre paylaşımı ücretsiz sürümle kullanılamıyor ve bu hayal kırıklığı yaratıyor olsa da NordPass hala en iyi ücretsiz şifre yöneticilerinden biri. NordLocker gibi kullanım kolaylığı etrafında oluşturulmuştur. Tarayıcı uygulaması gibi arayüz akıcı hale getirildi ve NordPass’in geniş içe aktarma desteği sayesinde kurulum çok kolay. 

nordpass-review-ithalat

Parolalara ek olarak, NordPass notları ve kredi kartı depolamayı destekler, ancak başka bir şey değildir. Damper, çoklu cihaz senkronizasyonudur. Cihazlar arasında oturum açmanıza erişmek istiyorsanız Premium’a yükseltme yapmanız gerekir. 

Neyse ki, Premium fiyat çok yüksek değil. En uzun süreyi satın alırsanız, altı adede kadar cihazla senkronizasyon ve şifre paylaşımı sunan NordPass’ın maliyeti 3 ABD dolarından az. 

Güvenlik konusunda, NordPass sağlamdır. Her şey NordPass’ın sıfır bilgisi olan ana şifrenizin arkasında kilitlidir. Bunun yerine, XChaCha20 ile şifreleme yerel olarak gerçekleşir, yani NordPass şifrelerinizi şifrelenmemiş bir biçimde asla görmez. 

Ayrıca dosyalarınızın şifresini çözmek için gerekli anahtara da sahip değildir, bu nedenle bir bilgisayar korsanı veritabanıyla başa çıkacaksa, giriş bilgilerinizden hiçbiri tehlikeye girmez. 

NordPass’in güvenlik yapısı ve diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi için NordPass incelememizi veya kendinize bir şans verebilirsiniz.. 

5. RememBear

Listemizi tamamlamak, NordPass gibi başka bir VPN-dönüş şifre yöneticisi olan RememBear’dır (bunun hakkında daha fazla bilgi için TunnelBear incelememizi okuyun). Aynı şekilde sınırlandırılır ve çok cihazlı senkronizasyonu şaşırtıcı derecede pahalı bir ödeme duvarının arkasına saklar. Bununla birlikte, RememBear, tek bir cihaz için sınırsız depolama alanı sunarak McAfee True Key gibi seçeneklerin önüne geçiyor. 

remembear uygulama

RememBear söz konusu olduğunda oyunun adı kullanılabilirliktir. NordPass gibi, sol taraftaki menüde hepsi kendi bölümleri verilen girişleri, notları ve kredi kartı bilgilerini saklayabilir. Girişlerinizi sıralamak için birkaç seçenek ve bir arama çubuğu ile uygulamanın etrafından dolaşmak çok basit. 

Ayrıca, RememBear’ın çeşitli işlevlerinden yararlanmanız için sizi ödüllendiren bir başarı sistemi de var. Bunlara tarayıcı uzantısını yükleme, güvenli not ekleme, kredi kartı ekleme ve RememBear hakkında tweet atma dahildir. Başarıların beşini tamamladığınızda Premium üyeliğinize 6 $ indirim. 

remembear-başarılar

Ne yazık ki, bu indirime ihtiyacınız olacak. RememBear, aylık planın ayda 6 dolara ulaştığı en pahalı şifre yöneticilerinden biridir. Premium’a geçmenin, çoklu cihaz senkronizasyonu ve öncelikli müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere avantajları vardır. Yıllık faturalandırma döngüsünü de seçerek yüzde 50 tasarruf edebilirsiniz. 

RememBear’ın LastPass ve Bitwarden ile karşılaştırıldığında belirgin bazı sorunları olsa da, hala yetkin bir ücretsiz şifre yöneticisidir. Bu konuda RememBear incelememizde daha fazla bilgi edinebilir veya bir tur atmak için ücretsiz bir plana kaydolabilirsiniz..

En İyi Ücretsiz Şifre Yöneticilerini Seçme

Seçtiklerimize geçmeden önce, perdenin arkasında onları nasıl yaptığımıza bir göz atmak istiyoruz. Ücretsiz şifre yönetimi için, bir anahtar özellik diğerlerinin üzerinde durur: çoklu cihaz senkronizasyonu. Bu işlevi sunan şifre yönetim araçları listenin en üstünde yer alır (ilk üç seçimlerimiz bunu gösterir). 

Yine de bundan biraz daha fazlası var. Ücretli bir kapasitede mükemmel olan bazı şifre yöneticileri, ücretsiz sürümleri söz konusu olduğunda düz kalır. Örneğin, Dashlane en iyi şifre yöneticisi olabilir, ancak ücretsiz planı 50 girişle sınırlıdır ve çoklu cihaz senkronizasyonu ile birlikte gelmez. 

İşlevselliğin dışında, bu listeyi oluştururken temel kaygımız güvenlikti. Ücretsiz şifre yöneticileri önerirken, hedefimiz sizi, okuyucuya, çoğu güvenlik açıklarıyla dolu olan tarayıcınızın yerleşik şifre yöneticisini atmaktır.. 

Aşağıdaki seçenekler en iyi şifreleme ve sıfır bilgili modelle çalışır, yani şifreleriniz çalınsa bile bilgisayar korsanı şifreleri çözemez.

Listeyi sipariş ederken hala kullanım kolaylığı, özellikler ve yükseltilebilirlik olduğunu düşünmemize rağmen, diğer her şey işlevsellik ve güvenliğe ikincildi. Aşağıdaki seçeneklerden hangisini seçerseniz seçin, cihazlarınız arasında senkronizasyon yapmanıza olanak tanıyan bazı araçlarla girişlerinizi güvende tutabilirsiniz.  

Ücretsiz Şifre Yöneticileri Güvenli mi?? 

Şifrenizle herhangi bir yazılıma güvenmeye dikkat etmelisiniz, özellikle de hiçbir maliyeti olmadığını iddia edenler. Söylendiği gibi, hiçbir şey gerçekten ücretsiz değildir, bu yüzden gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Neyse ki, LastPass, Bitwarden ve KeePass dahil olmak üzere bir avuç güvenilir ücretsiz şifre yöneticisi var. 

Bu kılavuzda belirtilmeyen ücretsiz olduğunu iddia eden bir şifre yöneticisi bulursanız, bu aracın nasıl para kazandığını kendinize sorun. Çoğu durumda, ücretsiz şifre yöneticileri, daha sağlam bir ücretli planın reklamı olarak deneme amaçlı sunulur. KeePass gibi bağış kabul eden araçlarda istisnalar vardır. 

Bunun dışında, “ücretsiz” bir takma ad taşıyan bir şifre yöneticisine güvenmemek en iyisidir. Bağış yapma veya yükseltme seçeneği olmayan ücretsiz bir plan varsa, arkasındaki şirket büyük olasılıkla bilgilerinizi satıyor veya şifrelerinizi kâr için satıyor. Ancak üzülmeyin. Yukarıdaki seçeneklere bağlı kalırsanız, iyi olacaksınız.

Son düşünceler

Ücretsiz şifre yöneticileri söz konusu olduğunda, LastPass’i yenmek zor. Mükemmel özellikleri, çok cihazlı senkronizasyonu ve en önemlisi kullanımı kolay bir arayüzü sunar. Bir kuruş harcamadan tarayıcı tabanlı şifre yönetimi arıyorsanız, LastPass’i öneririz. 

Bununla birlikte, Bitwarden, tüm kaynak kodunda ayrıntılı olarak açıklanan, şifrelerinizi birinci sınıf şifreleme ile güvence altına alan mükemmel bir alternatiftir. Kullanılabilirlik, özellikler ve güvenlik açısından LastPass’a en yakın bulduğumuz, onu değerli bir alternatif haline getirdi. 

Bunun altında, bir alanda veya başka bir yerde feda ediyorsunuz. Örneğin KeePass, eşsiz bir ayar listesi sunar, ancak karmaşık ve tarihli bir arayüzden muzdariptir. RememBear ve NordPass, aerodinamik bir kullanıcı arayüzü sunan ancak birçok kritik özelliğe sahip olmayan tam tersi bir soruna sahiptir.. 

Yine de hangi ücretsiz şifre yöneticisini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me