Windows Paylaşılan Sürücüler için Mükemmel Kılavuz

Windows ile büyüyen biriyseniz, Windows paylaşılan sürücüler ve bir ağ sürücüsünü eşleme hakkında zaten çok şey biliyor olabilirsiniz.


Ama her şeyi biliyor musun?

Sabit sürücüler, harici sürücüler ve hatta yazıcılar gibi kaynakların aynı ağda paylaşılmasının kolay olduğunu biliyor muydunuz? Bugün, aynı internet bağlantısına erişen bilgisayarlar arasında bir dosya paylaşmak istiyorsak, şunları yapabiliriz:

Bir USB flash sürücü veya harici bir sabit sürücü kullanın

Yükle buluta o zaman indir

Paylaşılan sürücüleri kullanın

İlk iki yöntem, işletim sistemlerinden bağımsız olarak herhangi bir bilgisayarda çalışır ve belki de birçok insanın artık Windows’ta paylaşılan diskleri kullanmamasının nedeni budur.

İşte size bazı haberler, Windows paylaşılan diskleri kullanmak eski bir teknik olsa da, yine de çok kullanışlı ve verimli bir tekniktir..

Bu makalede, Windows Paylaşılan Sürücüler hakkında bilinmesi gereken her şeyi tartışacağım.

Şimdi, herhangi bir söz vermiyorum, ancak bu makalenin sizi Windows Paylaşılan Sürücüler Ninja’ya dönüştürme potansiyeli var.

Windows Paylaşılan Sürücüler nedir?

Microsoft’un Windows işletim sistemi kullanıcıların şunları paylaşmasına olanak tanır:

Sürücüler

Klasörler

Dosyalar

Diğer kaynaklar

Aynı ağdaki bilgisayarlar ile.

Paylaşılan bir sürücü, ayrı bir sürücünün veya kaynağın (yazıcı gibi) Ev Grupları veya paylaşım sihirbazı aracılığıyla paylaşılabileceği hedef bilgisayarda doğrudan eşlenebilir.  

Ancak nasıl yapılır ile ilgilenmeden önce, Windows paylaşılan sürücülerin arkasındaki tüm temel kavramları tartışalım.

Temel Bilgileri Kaldırma

1. Kullanıcı Hesapları (Microsoft / Yerel Hesap)

Windows gibi çok kullanıcılı bir işletim sistemiyle, herhangi bir şeye erişmek için bir kullanıcı hesabınızın olması gerekir. Bir kullanıcı hesabı, Windows’a kullanıcının bilgisayarda hangi klasörlere, dosyalara ve ağ kaynaklarına erişebildiğini bildiren gerekli tüm bilgileri ve ayarları içerir.

Kullanıcı hesapları aşağıdakilere giderek yönetilebilir:

Kontrol Paneli -> Kullanıcı hesapları ve Aile Güvenliği -> Kullanıcı hesabı.

Windows’daki her kullanıcı hesabının aşağıdaki özellikleri vardır:

Kullanıcı adı: Hesaba verilen ad

Parola: Kullanıcı adıyla ilişkili olarak, sisteme giriş yapmak için gereklidir.

Windows 7 ve daha eski sürümlerde boş parolalar geçerliydi. Windows’da oturum açmak için kullanılan iki tür kullanıcı hesabı vardır:

2. Microsoft Hesabı

Windows’a giriş yapmak için standart bir kullanıcı adı yerine bir e-posta kullanıyorsanız, sisteme erişmek için bir Microsoft Hesabı kullanıyorsunuz.

Birçoğu bir Outlook e-postasının bir Microsoft hesabıyla ilişkili tek kişi olduğunu düşünür, ancak bu doğru değildir. Microsoft ayrıca, kullanıcıların Windows’ta ilk kez bir hesap oluşturduklarında üçüncü taraf e-posta hizmetlerini kaydetmelerine olanak tanır.

Microsoft hesabının önemli bir avantajı, kullanıcıların Microsoft Office Online ve Microsoft Office Online gibi diğer Microsoft hizmetlerine de erişebilmesidir. onedrive.

Ayrıca, aynı Microsoft hesabı Windows telefonları ve Xbox konsollarıyla da çalışır. Her hizmet için ayrı bir hesap oluşturmanıza gerek yoktur.


© Cloudwards.net

3. Yerel Hesaplar

Microsoft hesapları aksine yerel hesaplar İnternet’e bağlanmaz.

Yerel hesaplar yalnızca yerel bir sistemde bulunur. Yerel kullanıcı hesabıyla, belirli kullanıcıları yönetici ve kısıtlı erişime sahip diğerleri olarak ayarlamak mümkündür.

Yerel hesaplarda boş şifreler olabilir, ancak yalnızca yerel olarak bulundukları için bunları birden fazla cihaza veya hizmete erişmek için kullanamazsınız.


© Cloudwards.net

4. Kullanıcı Grupları

Windows’ta disk paylaşma hakkındaki bir makalede kullanıcı hesaplarını neden tartıştığımızı merak ediyor olabileceğinizi biliyorum.

İşte nedeni.

Bir dosyayı veya klasörü Windows Paylaşılan Sürücüler aracılığıyla paylaşmak için, aynı güvenlik erişimi ve izinlerine sahip bir kullanıcı grubu oluşturun. Kullanıcı hesapları koleksiyonuna kullanıcı grubu denir ve her kullanıcı hesabı en az bir çalışma grubunun parçasıdır.

Şimdi, iki tür kullanıcı grubu vardır – Çalışma Grupları ve Ev Grupları. Her ikisi de kaynakları paylaşan bir grup bilgisayar tanımlarken, bu kaynakların her küme tarafından yönetilme şekline göre farklılık gösterir.

İkisinin farkı şu şekildedir:

Ev Grubu yalnızca Windows 7 ve sonraki sürümleriyle çalışır

Çalışma grupları 7’den önce tüm Windows sürümleriyle birlikte çalışır

5. Çalışma Grubu

Çalışma grubu, aynı yerel ağa bağlı bilgisayarlar topluluğudur. Bu tür gruptaki tüm bilgisayarlar eşdir ve birinin diğeri üzerinde denetimi yoktur..

Çalışma gruplarının parolaları yoktur ve temel olarak daha küçük ağlar için tasarlanmıştır. Microsoft, aynı çalışma grubuna en fazla 20 bilgisayar eklemenizi önerir.

Bir çalışma grubunun parçası olan bilgisayarların aynı Windows sürümünü çalıştırması gerekmez. Hem IPv4 hem de IPv6’yı desteklese de, kurulum en azından bazı temel teknik uzmanlık gerektirir.

6. Ev Grubu

Ev grubu, parola koruması sağladığından ve katılabilecek bilgisayar sayısında herhangi bir sınırlamaya sahip olmadığından, çalışma grubunun daha gelişmiş bir biçimidir.

Ayrıca, ev gruplarının basit ve karmaşık olmayan bir kurulumu vardır ve tüm alt ağa yayılabilir. Ancak ev grupları için Windows 7 veya üstü ve IPv6 bağlantısı gerekir.

7. Bilgisayarınız bir Çalışma Grubunun Parçası mı??

Daha önce de belirttiğim gibi, her bilgisayar varsayılan olarak genellikle ‘ÇALIŞMA GRUBU’ olarak adlandırılan bir çalışma grubunun parçasıdır.

Çapraz kontrolü geçmek için şuraya gidin: Denetim Masası ->  Sistem ve Güvenlik -> sistem.

Şimdi, Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu ayarları adında bir bölüm olacak ve bilgisayarınızın çalışma grubunun adını burada bulabilmeniz gerekir.


© Cloudwards.net

8. Ağ Sürücüsü ve Konumu

Ağ sürücüsü, aynı ağ üzerinde başka bir bilgisayar veya aygıt tarafından paylaşılan bir klasördür.

Eşlenmiş sürücü olarak da adlandırılan sürücü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Diğer tüm yerel bölümlenmiş diskler gibi atanmış bir sürücü harfi

Ağ sürücüsüne erişmek için kimlik bilgileri gerekiyor

Ağ veya eşlenmiş sürücüler dosya ve klasörleri paylaşmak için kullanılırken, Windows ayrıca kullanıcıların FTP sunucuları ve web paylaşımları için kısayollar paylaşmasına ve kısayol oluşturmasına olanak tanır.

Ağ konumu, web konumu için bir kısayol oluşturur. Bir ağda bulunan kaynaklara veya Internet’te bulunan harici kaynaklara işaret edebilir.

Tıpkı ağ sürücüleri gibi, bir ağ konumu da bağlanmak için doğru kimlik bilgilerine ihtiyaç duyar, ancak bununla ilişkili bir sürücü harfi almaz.


© Cloudwards.net
Profesyonel İpucu – Yalnızca ağ sürücülerine ve konumlarına bağlanan bir kullanıcı hesabı bunlara erişebilir. Aynı sistemde oturum açmış olsalar bile diğer kullanıcılar tarafından kullanılamaz.

 

9. Bilgisayar Adı

Bir işletim sistemi bir PC’ye yüklendiğinde, Windows kullanıcıdan sisteme bir ad vermesini ister ve bundan sonra bilgisayarın adı.

Şimdi, bir bilgisayar adının bu kadar önemli olmasının nedeni, bir ağın parçası olduğunda bilgisayarın tanımlanmasına yardımcı olmasıdır..


© Cloudwards.net

Profesyonel İpucu – Bilgisayarınızın adını kontrol etmek için Denetim Masası’na gidin -> Sistem ve Güvenlik -> Sistemi. Bilgisayar adı Bilgisayar adı, etki alanı ve çalışma grubu bölümünde bulunabilir.

10. IP Adresi

Bir ağa bağlandığında, her PC veya cihaza yönlendirici tarafından otomatik olarak bir IP adresi verilir ve tüm IP adresleri benzersiz olduğundan, ağdaki farklı bilgisayarlar arasında ayrım yapılmasına da yardımcı olurlar.

IP adresleri ikili sayılar olsa da, 192.168.1.1 gibi kolayca okunabilen notasyonlarda görüntülenirler.

Aynı ağa bağlandığında, her cihaza son basamağı değiştirerek benzersiz bir IP adresi verilir, ancak kalan basamaklar aynı kalır. Bir bilgisayarın IP adresini bulmanın çeşitli yolları olmasına rağmen, Windows’un tüm sürümlerinde çalışan basit bir yol:

Çalıştırma penceresini açmak için Windows + R tuşlarına basarak komut istemine gidin, ardından cmd yazın ve enter tuşuna basın.


© Cloudwards.net
Komut istemi penceresine “ipconfig” yazın ve IP adresleriyle birlikte tüm ağ bağdaştırıcılarının bir listesi görüntülenir


© Cloudwards.net

Ağ Paylaşımı Ayarlarını Anlama

Temel bilgilerin tümü temizlendiğinde, yeni bir Windows paylaşılan sürücü oluşturmanın veya mevcut olanları yapılandırmanın önemli bir parçası olan ağ ayarlarını paylaşmaya devam edelim.

Windows 7 ve sonraki sürümlerde Ağ Paylaşımı Ayarlarını açmak için Denetim Masası’na gidin -> Ağ ve İnternet -> Ağ ve Paylaşım Merkezi.


© Cloudwards.net

Şimdi, tüm sihir burada gerçekleşiyor. Burada ağ ile ilgili çeşitli ayarlar vardır, bunlar arasında:

Ağ Bağdaştırıcısı ayarları

Ağ Paylaşımı Ayarları

Yeni bağlantılar kurma seçeneği

Sihirbazlarda sorun giderme

Varsayılan Paylaşım Ayarları Nasıl Değiştirilir

Ağ Ayarları, Windows 7, 8 ve 10 için aynı yolda bulunurken, varsayılan paylaşım ayarları farklı siparişlerde görüntülenir. Varsayılan paylaşım ayarlarını değiştirmek için Ağ ve Paylaşım Merkezi’nin içinde bulunan Gelişmiş Paylaşım Ayarları’na tıklayın.


© Cloudwards.net

Windows 7 için

Windows 7’deki tüm ağ paylaşım ayarları iki ana kategoride toplanmıştır:

halka açık

Ev ya da iş


© Cloudwards.net

Geçerli bir ağ bağlantısına hangi ağ konumunun atandığını bilmek için ‘Geçerli Profil’in altına bakın.

Unutmayın, burada verilen ayarlar yalnızca geçerli bir profil için geçerlidir, diğerleri için geçerli değildir. Farklı profilleri tıkladığınızda, her biri için ağ paylaşım ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Çoğu zaman, HomeGroup bağlantıları hariç tüm profiller aynı ağ paylaşım ayarlarına sahip olacaktır, çünkü ikincisi yalnızca bir ev veya iş yeri için kullanılabilir.

Ayrıca, her ağ ayarının farklı bir konum için farklı bir değeri olduğundan, Windows kullanıcının bağlı olduğu ağa bağlı olarak ağ ayarlarını kendi başına sorunsuz bir şekilde ayarlayabilir.

Yine de, kullanıcılar varsayılan ayarları da özelleştirebilir.

Windows 8.x ve 10 için

Windows 8 ve 10’un Gelişmiş Paylaşım Ayarları bölmesinde iki seçenek vardır:

Misafir veya Herkese Açık

Tüm Ağlar


© Cloudwards.net

Özel seçeneğinin altında üç ayar vardır:

Ağ Bulma: Windows’un aynı ağa bağlı diğer aygıtları ve bilgisayarları bulmasına izin verir

Dosya ve Yazıcı Paylaşımı: Paylaşılan dosyaları ve yazıcıları aynı ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından görünür yapar

Ev Grubu Bağlantıları: Windows’un ev grubu ayarlarını yönetmesine izin verir


© Cloudwards.net

Ağ Bulma altında “Ağa Bağlı Cihazların Otomatik Kurulumu Aç” etiketli olağandışı bir ayar var.

İlginçtir, çünkü Microsoft bu konuda hiçbir belge içermez ve işlevin resmi bir kullanımı yoktur. Bu ayar yalnızca Özel Seçenek altında kullanılabilir ve varsayılan olarak etkinleştirilir.

Bazı araştırmacılar, harici sabit sürücüler gibi ağ cihazlarının diğer PC’lere veya yönlendiricilere bağlanma şeklini etkilediğini iddia ederken, Windows tarafından resmi bir açıklama yapılmadan, varsayılan olarak olduğu gibi işaretli bırakmanızı öneririm.

Misafir ve Genel seçeneği altında iki seçenek vardır ve bunlar yalnızca Genel ağ bağlantıları için geçerlidir:

Ağ Bulma

Dosya ve Yazıcı paylaşımı

Son seçenek olan “Tüm Ağlar” grubu tüm ağ bağlantıları için geçerlidir ve hem Özel hem de Genel bağlantıları içerir.

Tüm Ağlar altındaki kullanılabilir ayarlar şunlardır:

Ortak klasör paylaşımı: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, aynı ağdaki veya ev grubundaki kullanıcılar bilgisayarın ortak klasörlerine erişebilir

Medya Akışı: Aynı ağdaki kullanıcılar bilgisayardaki resimlere, videolara ve müziklere erişebilir

Paylaşım bağlantıları: Dosya paylaşımı 40, 56 veya 128 bit şifreleme ile etkinleştirilir  

Parola Korumalı Paylaşım: Yalnızca doğru parolaya sahip kullanıcılar paylaşılan kaynaklara erişebilir.


© Cloudwards.net

Bu ayarlarla uğraşırken, parola korumalı olması gereken ortak bir klasörü paylaşabileceğiniz için güvenliği göz önünde bulundurmanız önemlidir..

Dosyaları Çalışma Grubu ile Paylaşma

Daha önce de belirttiğim gibi, bir çalışma grubu aynı ağa bağlı PC’lerden ve cihazlardan oluşur ve yazıcılar ve harici sabit sürücüler gibi dosyaları ve kaynakları paylaşmaya yardımcı olur.

Tabii ki, dosyaları ve kaynakları paylaşmak için tüm PC’ler aynı çalışma grubuna bağlı olmalıdır. Varsayılan olarak, tüm Windows PC’lerde “ÇALIŞMA GRUBU” adlı aynı çalışma grubu bulunur.

Bir tane oluşturmadan önce, aynı çalışma grubuna bağlı tüm bilgisayarların benzersiz adlara sahip olduğundan emin olun. Aynı çalışma grubuna bağlı iki veya daha fazla bilgisayar aynı ada sahipse, sorunlar veya çakışmalar ortaya çıkar.

Bir Çalışma Grubuna Katılmak İçin Şu Adımları İzleyin:

Bilgisayarım’a gidin ve “Özellikler” i tıklayın veya Denetim Masası’na gidin ve Sistem’i seçin

“Bilgisayar Adı, Etki Alanı ve Çalışma Grubu Ayarları” seçeneğinin altında “Ayarları Değiştir” i tıklayın.  


© Cloudwards.net
Yeni Pencerede “Ağ Kimliği” düğmesini tıklayın

“Üyesi” nin altında Çalışma Grubu’nu seçin ve katılmak istediğiniz Çalışma Grubunun adını yazın

Girilen Çalışma Grubu adı güncelse, bir onay mesajı görüntülenir ve Windows sizden sistemi yeniden başlatmanızı ister.

Profesyonel İpucu – PC, Windows 8 veya sonraki bir Home sürümü üzerinde çalışıyorsa, bir çalışma grubuna katılamaz. Ağ Kimliği seçeneği şu şekilde gri renkte görünür:


© Cloudwards.net

Klasörleri ve Dosyaları Çalışma Grubuyla Paylaşma

Herhangi bir şeyi paylaşmadan önce Gelişmiş Paylaşım Ayarları’nda ağ keşfi, klasör ve yazıcı paylaşımı ve ortak klasör erişiminin açık olduğundan emin olun.

Şimdi, yapmanız gerekenler:

Paylaşılması gereken klasörü veya dosyayı sağ tıklayın, with Şununla paylaş’ı seçin ve ‘Belirli kişiler’i tıklayın.


© Cloudwards.net
Açılır menüden ‘Herkes’i seçin ve‘ Ekle’yi tıklayın.


© Cloudwards.net
Şimdi Paylaş’ı tıklayın, işiniz bitti

Çalışma Grubundaki Paylaşılan Dosyalara Erişme

Hangi Windows sürümünü kullandığınıza bağlı olarak “Bilgisayarım” veya “Bu PC” ye gidin ve “Ağ” ı seçin.

Seçenek ana Pencerede görünmüyorsa, sol taraftaki açılır panelde bulabilirsiniz.


© Cloudwards.net

Ağ bulma ve dosya paylaşımı açık değilse, üstte bir açılır pencere bulunur.


© Cloudwards.net

Hem ağ keşfi hem de dosya paylaşımı açıldıktan sonra, aynı çalışma grubuna bağlı tüm bilgisayar sistemleri ve aygıtlar görünür hale gelecektir. Aynı internet bağlantısına bağlı tüm cihazların görünür olacağını, ancak dosya aktarımlarının yalnızca aynı çalışma grubundaysa mümkün olacağını unutmayın..

Çalışma Grubundan Ayrılma

Bir bilgisayar bir çalışma grubundan ayrılabilir, ancak herhangi bir zamanda, her zaman bir çalışma grubuna bağlı olmalıdır.

Ayrılmak için bir çalışma grubuna katılma adımlarını izleyin ve yeni bir çalışma grubuna katılmak yerine varsayılan çalışma grubunu yazın – WORKGROUP

Ev Grubu ile Dosya Paylaşma

Daha önce de belirtildiği gibi, Windows Home kullanıcıları farklı çalışma gruplarına bağlanamıyor, ancak bu, ağdaki diğer PC’lere bağlanmanın bir yolu olmadığı anlamına gelmiyor. 

Ev grubunun amacı, ev ağındaki dosya ve yazıcıların paylaşılmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca, ev grupları işletme veya genel ağlarla çalışmaz.

Windows’da Ev Grubu Oluşturma

Ev grubu oluşturma işlemi Windows 7, 8 ve 10 için aynıdır.

Not: Ev grupları Windows 7’den önce herhangi bir işletim sisteminde kurulamaz, daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız çalışma gruplarını veya doğrudan ağ paylaşımını seçemezsiniz.

Ve işte böyle yapıyorsun:

Denetim Masasına Git -> Ağ ve İnternet -> Ev grubu (Also Ayrıca Bkz. ’Altında sağ alt tarafta bulunur


© Cloudwards.net
İlk kez bir ev grubu oluşturuyorsanız, Windows bunu size bildirir

“Ev Grubu Oluştur” u tıkladığınızda yeni bir sihirbaz başlayacaktır


© Cloudwards.net
Paylaşılması gereken varsayılan kitaplıklardan veya yazıcılardan herhangi birini tıklayın


© Cloudwards.net
Ev Grubu için bir şifre Windows tarafından otomatik olarak oluşturulacaktır


© Cloudwards.net
Bitir’e tıklayın

Profesyonel İpucu – Aynı ağda birden fazla ev grubu oluşturmanın bir yolu yok.

Bir Ev Grubu zaten varsa, Windows yeni bir tane oluşturma seçeneği sunmaz. Birden çok ev grubuna sahip olmanın tek yolu çeşitli ağlar kullanmaktır.

Örneğin, evimde iki Wifi bağlantım var, böylece her biri için iki Ev Grubu alabilirim.

Bir Ev Grubuna Katılma

Ağda zaten oluşturulmuş bir ev grubu varsa, Windows kullanıcıya ev grubu sekmesinin ne zaman açıldığını bildirir.

Katılmak için önce ev grubunun şifresini bulun ve ardından Katıl’ı tıklayın. Parolayı girin, paylaşılması gereken tüm kaynakları seçin ve Tamam’a tıklayın.

Ev Grubu Parolasını Değiştirme

Daha önce de belirtildiği gibi, Windows otomatik olarak bir Ev Grubu parolası oluşturur, ancak Ev Grubundaki herhangi bir PC bu otomatik oluşturulan parolayı değiştirebilir. Ancak, şifre değişirse, katılan tüm bilgisayarların ev grubuna tekrar girmesi ve yeni şifreyi girmesi gerekir.

Bir Ev Grubu’nun parolasını değiştirmek için:

Ev grubu kontrol paneline gidin

“Diğer ev grubu işlemleri” altında, “Şifreyi değiştir” i tıklayın, bir sihirbaz açılır


© Cloudwards.net
Yeni bir şifre girin veya yeni bir rastgele şifre oluşturmak için “şifre oluştur” düğmesini tıklayın


© Cloudwards.net
İşlemi tamamlamak için Son’u tıklayın

Ev Grubu ile Dosyaları Paylaşma ve Erişme

Bir ağda bir ev grubu oluşturulduktan sonra, o ağa bağlı her kullanıcı için otomatik olarak erişilebilir.

Tabii ki, herhangi bir dosyaya erişmek için bir şifreye ihtiyaçları olacak. Ev grubu aracılığıyla, seçilen tüm Windows kütüphaneleri kullanıcılarla paylaşılabilir.


© Cloudwards.net

Ev Grubundan Ayrılma

Ev grubu kontrol paneline gidin ve ‘Diğer ev grubu işlemleri’ altında Home Ev Grubundan Ayrıl’ı tıklayın ve onaylayın.


© Cloudwards.net

Paylaşım Sihirbazı ile Dosya Paylaşma

Çalışma grupları ve ev grupları ile, dosyalar ve klasörler aynı ağa bağlı farklı bilgisayar sistemlerindeki kullanıcılarla paylaşılabilir hale gelir.

Ancak sisteme erişen farklı kullanıcılar hakkında?

Kullanıcı hesapları altında belirtildiği gibi, farklı kullanıcılar aynı PC’ye farklı giriş kimlik bilgileriyle erişebilir ve her birinin değişen erişim düzeyleri olacaktır.

Dosyaları farklı kullanıcı hesaplarıyla paylaşmak için, bir çalışma grubunda dosya paylaşırken yaptığımız adımların aynısını izlemeliyiz.

Paylaşılması gereken klasörü veya dosyayı sağ tıklayın ve “Paylaş” ı seçin

“Belirli Kişiler” i seçtiğinizde yeni bir pencere açılır

Açılır menüye gidin, Sistemdeki diğer tüm kullanıcı hesapları burada listelenecek

Erişilmesi gereken birini seçin ve ‘Ekle’yi tıklayın


© Cloudwards.net
Erişim seviyesini seçmek için Oku’ya tıklayın

Paylaş’a tıklayın

Paylaşımı durdurmak için adı paylaşılan listenin dışına geçin veya bir klasörü paylaşmayı tamamen durdurmak için klasörü sağ tıklayın ve with Şununla paylaş ’seçeneğini belirleyin -> Paylaşmayı durdur.


© Cloudwards.net

Ağ Sürücüsünü Eşleme

Yazılım Mühendisi olarak çalışan ağ sürücülerini eşlemek işimin yarısı idi. Ancak süreç o kadar kolay ve karmaşık görünüyor ki aynı zamanda kişisel bilgisayarlar için de kullanılabileceğini hiç düşünmemiştim.

Anlaşılan, yapabilirim!

Tek tek dosyaları ve klasörleri paylaşmak hızlı olsa da, birkaç bilgisayarlı bir ev ağında olduğunuzda ve sürekli olarak diğer bilgisayarlardan veri istediğinizde ideal bir çözüm değildir..

İşte bu yüzden ağ sürücülerini eşleştirmek iyi bir fikirdir! Bir ağ sürücüsü eşlendikten sonra, sistem tarafından yerel bir sürücü gibi davranılır.

Birden fazla bilgisayar bir sürücüyü eşleyebildiğinden, paylaşılan sürücüler bir ağdaki birden çok bilgisayar arasında ortak bir kaynak haline gelebilir.

Bir ağ sürücüsünü eşlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

“Bu PC” veya Bilgisayarım’a gidin (Windows sürümünüze bağlı olarak)

Üstteki “Bilgisayar” a hafifçe vurun

Harita Ağ Sürücüsüne tıklayın


© Cloudwards.net

Şimdi işin zor kısmı geliyor.

Bir klasörün adı doğrudan buraya yazılamaz, çünkü Windows hangi bilgisayarda hangi ağ klasörünün bulunduğunu bilmelidir.

Bu nedenle, bir ağ sürücüsünü eşlerken kullanılacak biçim:

\\ Bilgisayar Adı \ Paylaşılan Klasör Adı

Bu nedenle, klasör Medya olarak adlandırılırsa ve Yönetici2 adında bir Bilgisayarda varsa, yol

\\ Admin2 \ Medya

“Oturum açıldığında yeniden bağlan” onay işareti. Bu seçenek, bilgisayar sistemi her açıldığında ağ sürücüsünü otomatik olarak eşler. Ağ sürücüsünü eşleştirmek yalnızca bir defalık bir şeyse bu seçeneği işaretlemeyin.

Ağ klasörüne sahip olan bilgisayar sistemi ana bilgisayardan farklı oturum açma bilgileri kullanıyorsa “Farklı kimlik bilgileri kullanarak bağlan” onay işareti.


© Cloudwards.net

Kimlik bilgileri bir kullanıcı hesabı içinse, kullanıcı adı bu biçimde eklenmelidir

Bilgisayar Adı / Kullanıcı Adı

Yani, bilgisayar adı Yönetici2 ve kullanıcı adı ritika ise, şu şekilde girilecektir:

Admin2 / ritika

Tamam’a tıkladığınızda sürücü eşlenmelidir

Tüm eşlenen sürücülere Bilgisayarımdaki Ağ Konumu altından erişilebilir

Yazıcıları bir ev grubu veya ağ üzerinden PC’ler arasında paylaşabilirsiniz.

Her iki yöntemin de kullanımı kolay olsa da, seçtiğiniz yöntem bağlı PC’lerde yüklü işletim sistemlerinin türüne bağlı olacaktır..

Tüm bilgisayarlarda Windows 7 veya üstü varsa, ev grubu oluşturularak yazıcı kolayca paylaşılabilir. Ancak bilgisayarlardan birinin bile Windows 7’den daha düşük bir sürümü varsa, en iyi seçenek bir yazıcıyı doğrudan ağ üzerinden paylaşmaktır.

Profesyonel ipucu – Her ikisi de mümkünse, parola koruması sağladığı için her zaman ev grubunu seçin.

Bir yazıcıyı Ev Grubu ile paylaşmak için:

Denetim Masası’na giderek Ev Grubu ayarları bölmesine gidin -> Ağ ve Sistem Ayarları.

“Ev Grubu” seçeneği sağ alt tarafta olmalıdır.

Bir Ev Grubu zaten varsa, Yazıcı seçeneğini işaretleyin.

Ev Grubu yoksa, yeni bir Ev Grubu oluşturma adımlarına bakın


© Cloudwards.net

Ağ kullanarak bir yazıcıyı paylaşmak için:

Denetim Masasına Git -> Donanım ve ses -> Cihazlar ve yazıcılar

Bilgisayara bağlı tüm aygıtlar yazıcıyla birlikte burada görünür olmalıdır

Paylaşılması gereken yazıcıyı sağ tıklayın ve Yazdırma Tercihleri’ni seçin

Yeni Pencerede Paylaşım sekmesine gidin ve ‘Bu Yazıcıyı Paylaş’ onay kutusunu işaretleyin

Yazıcıya bir paylaşım adı verin ve Tamam’a tıklayın

Yazıcıyı Ağda veya Ev Grubunda Paylaşmayla İlgili Sorunlar

Ağ yazıcıları gün içinde şirketler tarafından çok kullanılmış olsa da, tüm çalışanlarının bir masadaki yazıcıları kullanabilmesi için durum şimdi tamamen değişti.

Kablosuz cihazlar dünyasında yaşıyoruz. TV’mizdeki kanalı akıllı telefonlardan değiştirebildiğimizde neden kimse kablolu yazıcı kullansın??

Seçenek mevcutsa, her zaman ağ paylaşımlı bir yazıcı üzerinden kablosuz yazıcı kullanmayı tercih edin; ve işte nedeni:

Bir yazıcıyı paylaşırken, hem birincil yazıcının hem de PC’nin açık olması gerekir, böylece ağdaki diğer bilgisayarlar ona erişebilir.

Veriler önce paylaşılan bilgisayara, ardından yazıcıya gönderildiği için yazdırma oldukça yavaş.

Hatalar ve sorunlar oldukça sık ortaya çıkıyor.

Doğrudan cep telefonundan veya tabletten belge yazdırmanın bir yolu yoktur.

Ancak, elbette, zaten evde bağlı bir kablolu yazıcınız varsa, bunu doğrudan bir ağdaki diğer bilgisayarlarla paylaşmak, yeni bir yazıcı satın almaktan çok daha uygun fiyatlı bir seçenek olacaktır..

Özetle…

Bu kılavuz sayesinde, Windows Paylaşılan Sürücüler hakkında neredeyse her şeyi öğrendik, örneğin:

Kullanıcı hesapları

Çalışma Grupları

ev grupları

Ağ paylaşım sihirbazı

Drive eşleme

Aslında, paylaşılan sürücüler Windows’un en güçlü özelliklerinden biridir ve birçok üst düzey BT şirketinin her gün ofislerinde hala Windows kullanmasının nedeni de budur. Ancak, ev ağında bile dosya ve klasör paylaşırken güvenliği ön plana çıkardığınızdan emin olun.

Ağdaki herhangi bir şeyi doğrudan paylaşmak yerine ev gruplarını tercih edin, çünkü ikincisi şifre koruması sağlar.

Aksi takdirde, Wifi şifrenizi bilen herkes ağda paylaşılan dosyalara da erişebilir. Ayrıca, kaçırdığım bir şey varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bana bildirin.!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map