Windows 10’un Kişisel Verileri Günlüğe Kaydetmesini Durdurma

Windows işletim sistemi kolayca geliştirilen en yaygın ve yaygın yazılım parçalarından biridir ve Windows 10 veri kaydı uygulamaları da öyle. PC endüstrisinin ilk günlerinde, Windows ve Apple en büyük iki rakipti ve neredeyse herkes isimleri duydu, Bill Gates ve Steve Jobs.© digitalpimp.

Apple mümkün olan en kaliteli yazılımı oluşturmaya çalışırken, Microsoft’un stratejisi yazılımı daha fazla sistemde kullanılabilir hale getirecek “kitlesel üretim” yapmaktı..

Bu nedenle, Windows sıklıkla hatalar ve virüslerle dolu düşük bir işletim sistemi olarak düşünülür. Her iki işletim sisteminin de avantajları hakkında adil argümanlar olsa da, Windows’un daha düşük olduğu fikrinde bir doğruluk payı vardır..

Windows 10 Veri Günlüğü – Kusurlar ve Dezavantajlar

Her şeyden önce, bir Windows sisteminin aşağıdakilere her maruz kaldığında başarısız olduğunu hiç duymamış olan:

 • Virüs
 • adware
 • Malware
 • Truva

Ve diğer işletim sistemlerine kıyasla diğer kötü amaçlı kodlar (çoğu Windows için yazılmıştır). Ama virüsler en büyük sorun değil.

İster inanın ister inanmayın, birçok Windows sürümü, ortalama verilerden kasıtlı olarak gizlenen ve kişisel verilerin tekne yüklerini toplamak için tasarlanmış varsayılan ayarları içerir.

Bu ayarların neden ilk başta var olduğuna dair çok fazla spekülasyon olduğu görülüyor; Microsoft, veri toplamanın kullanıcı deneyimini geliştirmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor, ancak ben bu hak talebine şüpheyle bakıyorum.

MS sık sık yazılımlarını veya hizmetlerini geliştirmek için kişisel bilgi topladıklarını iddia etseler de, Microsoft’un NSA ile katılımı ve işbirliği.

Bu ayarların birçoğu, arka kapıları oluşturan telekulak skandalının (PRISM) bir parçası olarak NSA’nın emrindeki koda muhtemelen enjekte edildi:

 • Microsoft,
 • Google
 • elma

Windows 10, şimdiye kadarki en kötü gizlilik istilasıdır ve Windows’un diğer tüm sürümlerinden daha fazla kişisel bilgi çalmak için tasarlanmıştır. Topladığı veri türleri sizi dehşete düşürecek ve hayrete düşürecek ve gizliliğinizi korumak için bu ayarları kapatıp hafifletmek akıllıca olacaktır.

Yükleme Sırasında Gizliliği Artırma

Windows 10’un veri toplamasını önlemenin en kolay yolu, bu rahatsız edici ayarları en baştan devre dışı bırakmaktır. Ne yazık ki, çoğu varsayılan olarak etkindir, bu nedenle yükleme işlemini özelleştirmeniz ve Hızlı kurulum seçeneğini devre dışı bırakmanız gerekir.

Microsoft, birçok kullanıcının aşağıdakiler arasındaki farklar hakkında bir ipucuna sahip olmadığı gerçeğini kullanıyor:

 • Özelleştirilmiş kurulum
 • Hızlı kurulum

Ve çoğu insan tembel olduğu için en az direniş yolunu tutuyorlar. İyi haber şu ki, Microsoft’un OneDrive hizmeti kullanılarak saklanan dosyaları bile içeren invaziv ayarları devre dışı bırakmak için çok fazla teknik bilgi almıyor.

Ayrıca, Windows 10 şunları toplar:

 • İletişim bilgileri
 • Dokunma girişi
 • Takvim bilgileri
 • Göz atma etkinlikleri
 • Konum verileri
 • Klavye vuruşları
 • Kablosuz veri

Ancak, ayarlardan birkaçının gizlilik ve güvenlik için işlevsellik sağladığını anlayın. Benim düşünceme göre, bu değiş tokuşlar minimum düzeydedir ve kullanıcı deneyiminizi önemli ölçüde etkilemez.

Eklenen bir özellik olarak, bu ayarlardan bazılarının devre dışı bırakılması, aksi takdirde bellek ve CPU gücünü azaltacak arka plan işlemlerini kapatarak işletim sistemi performansını artırır..

Windows 10’u zaten yüklediyseniz endişelenmeyin – manuel prosedürü de uygulayacağız. Ayrıca, yükleme sırasında varsayılan ayarları devre dışı bıraktıktan sonra bile, gerçekten devre dışı bırakıldıklarını doğrulamak gerekir..

Windows 10’un kurulum ortamı yüklendiğinde, ilk ekran iki seçenekten birini sağlar:

Hızlı Kurulum veya Ayarları Düzenle.

Mavi ekranın sol alt köşesinde “Ayarları özelleştir” seçeneğini arayın.

Bir sonraki ekranda size dört açma / kapama seçeneği içeren bir sayfa sunulacaktır. Her ayar varsayılan olarak “açık” olarak ayarlanmalıdır, ancak “kapalı” olarak ayarlandığından emin olarak dördünü de devre dışı bırakmak istiyoruz.

Bu ayarların en zahmetli yanı bence, konum verileridir. Windows 10 bilgisayarımı kullandığım işlerden biri değil! Neden bu bilgiye ihtiyaç duyarlar??

Kuruluma devam etmek için “next” e tıklayın.

Sonraki sayfada, sizin yaptığınız birkaç ayar daha var. Mayıs devre dışı bırakmak istemek.

Hepsini devre dışı bırakmanızı öneririm, ancak kendi kararınızı ve takdirinizi kullanın. Özellikle, daha fazla güvenlik için aşağıdakileri devre dışı bırakmanızı öneririm:

 • Tahminli web’de gezinme
 • Wi-Fi duygusu
 • Açık Wi-Fi’ye otomatik olarak bağlanma

Windows 10 Yüklemenizi Bir Microsoft Hesabına Bağlama

Kurulumun aşağıdaki aşamasına girmek için “ileri” düğmesine tıklayın. Artık bir seçeneğiniz var: yerel bir kullanıcı hesabı kullanın veya yeni veya mevcut bir Microsoft hesabıyla oturum açın. Yine, burada bir miktar değiş tokuş var, ancak yerel bir kullanıcı hesabı kullanmak çok daha güvenli.

Ne yazık ki, yerel bir hesap kullanmak Microsoft’a özgü ayarları ve verileri Windows aygıtları arasında senkronize etme özelliğini devre dışı bırakacaktır. SugarSync gibi aynı özellikleri sağlayacak birçok üçüncü taraf hizmeti vardır – bunlardan bazıları ücretsizdir..

Yerel bir kullanıcı kurmak istiyorsanız, mevcut kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmak yerine “Yeni bir hesap oluştur” u tıklayın.

Ayrıca, “Microsoft hesabı olmadan oturum açma” etiketli seçeneği seçtiğinizden emin olun. Microsoft hesabı, yükleme sırasında devre dışı bırakmamız gereken son ayardır, ancak bitirmekten çok uzaktayız. Yükleme işlemine devam edin ve yeni Windows 10 sisteminizde oturum açın.

Cortana’yı Devre Dışı Bırakma

Cortana, Apple’ın Siri’sinin Windows sürümüdür ve adı Halo video oyunu serisindeki bir karakterden gelir. Ne yazık ki Cortana, Microsoft’un sunucularına çok sayıda özel bilgi gönderecek bir güvenlik tehdidi..

Yine, kendi takdirinizi kullanın, ama onu kapatmanızı tavsiye ederim.

Cortana’yı kapatmak için Windows düğmesine tıklayın ve arama penceresini açmak için bir metin yazın. Cortana’nın ayarlarını içeren bir ayarlar simgesi görünecektir. Alternatif olarak, tamamen kapatmak yerine Cortana’nın işlevselliğini sınırlamayı seçebilirsiniz.

Geribildirim Seçenekleri

Ayrıca rahatsız edici Geri Bildirim Seçenekleri ayarı da vardır. Windows 10’un ev sürümlerinde, bu ayar tamamen devre dışı bırakılamaz, sadece sınırlıdır.

En temel ayara ayarlandığında, yalnızca sınırlı bilgileri Microsoft’a anonim olarak aktarır. Ne yazık ki, yalnızca Enterprise ve Server sürümleri bu özelliği devre dışı bırakabilir.

Nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Windows Güncellemeleri

Varsayılan olarak, Windows 10 güncellemeler için bir P2P sistemi kullanır. Bence bu, Microsoft’un kendi başına oldukça akıllı olduğunu, çünkü güncelleme sunucularına yüklenen yükü azalttığını.

Ancak bir hacker, sisteminizi kötü amaçlı bir güncellemeyi indirmeye çalıştırabilir. Ayrıca, diğer kullanıcılar IP adresinizi P2P sürüsü içinde görebilir.

Bu özelliği devre dışı bırakmak ve yalnızca doğrulanmış Windows sunucularından güncellemeleri indirmek için tekrar ayarlar menüsüne gidin ve göz atın:

İsterseniz, yerel Windows’a bağlı bilgisayarlardan P2P güncellemelerini indirebilirsiniz, bu da diğer Windows 10 kurulumlarına sahip bir ev ağı için uygundur.

Ancak bu yöntem, yerel bir kafede Wi-Fi gibi genel İnternet bağlantılarında tehlikeli olabilir.

OneDrive’ı devre dışı bırakma

OneDrive, Microsoft’un bulut depolama çözümüdür ve güvenlik kusurları ve NSA katılımı nedeniyle çok güvensizdir. Windows 10’da devre dışı bırakmak için sistem tepsisinin yukarı okunu, ardından OneDrive’ı ve son olarak Ayarlar’ı tıklayın..

Aşağıdaki ayarları devre dışı bırakmayı düşünün:

 • “Bu bilgisayardaki dosyalarımı almak için OneDrive kullanayım”
 • “Windows’da oturum açtığımda OneDrive’ı otomatik olarak başlat”
 • “Office’i aynı anda başkalarıyla birlikte dosyalar üzerinde çalışmak için kullanın.”

Bir nedenden ötürü, OneDrive’a katılamazsanız, etkin durumda bırakmanız iyi olur. Bununla birlikte, OneDrive’ın kullanılması kişisel verilerin bir NSA veritabanında – Ft’nin bağırsaklarının derinliklerinde – bitmesi anlamına gelebilir. Meade.

Özetle…

Windows’un eski sürümleri eskimiş ve desteğini kaybettikçe, daha fazla kullanıcı Windows 10’a yükseltmek zorunda kalıyor.

Ancak, insanların kişisel bilgilerini Microsoft sunucularına geri aktaran ve daha sonra potansiyel olarak NSA gibi devlet kurumlarının elinde bulunan çok sayıda arka plan işlemi ve ayarının durdurulması gerekiyor.

Güvenliği ve gizliliği artırmanın en iyi yolu, yükleme sırasında Windows 10 veri günlüğü ayarlarını devre dışı bırakmaktır, ancak yükseltme veya Hızlı kurulumdan sonra manuel olarak da devre dışı bırakılabilirler.

Internet hizmetlerinin çoğu zaten buluta taşınmıştır, ancak tüm bulut hizmetleri güvenli değildir. OneDrive, avantajları olsa da, muhtemelen en az güvenli seçeneklerden biridir – NSA’nın gizlilik tehditleri nedeniyle.

Sonuçta, kimin kulak misafiri olabileceğini asla bilemezsiniz!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map