Windows 10 Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir

Bir bilgisayar kullanıyorsanız, muhtemelen Windows kullanıyorsunuzdur. Windows kullanıyorsanız, muhtemelen bu işletim sisteminin en son sürümünü (10) kullanıyorsunuz. Bu zorla beslenen işletim sistemi ile ilgili olarak çok sayıda kavrama var, ancak Cloudwards’da limonata yapmak istiyoruz, bu yüzden bu makalede Windows 10 gizlilik ayarlarını nasıl beğeneceğinizi size göstereceğiz.


Sadece birkaç basit adımda tüm süreç boyunca ilerleyeceğiz. Tek ihtiyacınız olan ayarlar menünüzü bulmak ve daha az kişiyle çok daha az paylaşacaksınız. Somun ve cıvatalara geçmeden önce, Windows 10’un geçmişine ve gizliliğine hızlı bir göz atalım.

Windows 10 Gizlilik: Şimdiye Kadarki Masal

Windows 10 piyasaya sürüldüğünden beri gizlilik sorunları yaşıyor. Sonra ve şimdi, “ekspres kurulum” seçeneğinin seçilmesi, maksimum bilgi miktarını Microsoft ile paylaşacak kurulum varsayılanlarını ayarlayacaktır..

Fransa, bu tür sorunlara yanıt olarak Microsoft’a Windows 10 kullanıcılarını izlemeyi ve verilerini toplamayı durdurmasını emretti ve AB de bu yanlışlıkları dile getirdi..

Son olarak, Microsoft, kullanıcıların Windows 10’un Microsoft’a gönderdiği verilerin şifresini çözmesine izin veren bir uygulama olan Windows Tanılama Veri Görüntüleyicisi’ni sunarak gizliliği artırdı. Kullanıcı verileriyle sahnelerin ardında neler olduğuna dair görülmemiş miktarda bilgi sağlar.

Windows 10 Gizlilik Nasıl Geliştirilir

Gizlilik ayarlarınıza erişmek için başlat menüsünü açın ve “gizlilik” yazın ve ardından “gizlilik ayarları” sonucunu tıklayın. Bu pencerede çok sayıda alt ayar var, ancak çoğu Windows Store uygulamalarına hangi bilgilerin sağlandığını kontrol ediyor. Bu, önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaları (posta, takvim, fotoğraflar vb.) Ve mağazadan aldığınız uygulamaları içerir.

Hemen hemen tüm kategoriler, tüm uygulamalar için bu özelliğe erişimi kapatmanızı sağlayan bir anahtar sunar. Erişimi tamamen kapatmak istemiyorsanız, hangi uygulamaların bilgileri kullanabileceğini ayarlamak için altta seçenekler vardır. Bu uygulamalar şunları içerir: “kamera”, “mikrofon”, “bildirimler”, “görevler”, “hesap bilgileri”, “arama geçmişi” ve “radyolar”.

Windows 10, kayıtlı e-posta adresine bağlı bir cihazdaki her kullanıcıya otomatik olarak bir reklam kimliği atar. Bu kimlik, gelecekteki reklamların size özel olarak uyarlanmasına yardımcı olur, bu nedenle reklamlarda en sevdiğiniz yemeği veya grubu görürseniz şaşırmayın. “Genel” kategorisinde kapatabilirsiniz. Tekrar açmaya karar verirseniz, kimlik sıfırlanır ve size yeni bir tanımlayıcı atanır.

“Diğer cihazlar” gizlilik seçeneği, uygulamaların, bilgisayarınızla açıkça eşleştirilmemiş kablosuz cihazlarla bilgileri otomatik olarak paylaşmasına ve senkronize etmesine olanak tanır. “Arka plan uygulamaları”, hangi uygulamaların arka planda çalışabileceğini ayarlamanıza olanak tanır.

“Kişiler”, “takvim”, “e-posta” ve “mesajlaşma” uygulamaları Kişiler uygulamasına, diğer bir deyişle Windows’a aktardığınız tüm kişilere erişebilir. İstendiği gibi çalışmasını gerektirirler, ancak bu anahtarları kapalı olarak kapatabilirsiniz..

Windows 10 Geri Bildirimi

Microsoft, düzeltilmesi ve iyileştirilmesi gereken şeyleri belirlemek için yüklü yazılımından gelen geri bildirimleri kullanır. Windows 10 düzenli olarak bu geri bildirimi Microsoft’a yükler. Veriler anonimdir. Tüketici sürümleri için varsayılan ayar “doludur”. Bu, yalnızca temel verilere ek olarak, Windows’un tarayıcı, uygulama ve özellik kullanımına veri gönderdiği anlamına gelir.

Ne kadar veri gönderdiğinizi “temel” olarak ayarlayarak değiştirebilirsiniz. Bu, Windows’u güvenli ve güncel tutmak için gerekli tüm verileri içerir. Orada, Windows’un geri bildiriminizi ne sıklıkta isteyeceğini de ayarlayabilirsiniz. “Size özel deneyimler” açıksa, Microsoft size ürün ve hizmetlerini geliştirmek için kişiselleştirilmiş ipuçları, reklamlar ve öneriler sunar.

“Uygulama teşhisi” uygulamasında, teşhis bilgilerini kullanan uygulamaları kısıtlayabilirsiniz. Bu tür bilgiler çalışan uygulamaların adlarını, bir uygulamayı başlatan kullanıcı hesabı adını, CPU, disk ve ağ kullanımını içerebilir.

“Konum” açıksa, Windows, uygulamalar ve diğer hizmetler bunu geçerli saat diliminizi ayarlamak veya haritadaki konumunuzu hesaplamak gibi işlemlere yardımcı olması için kullanabilir. Ayrıca, “cihazımı bul” ayarı cihazlarınızın periyodik konumunu bir haritaya kaydeder. Ana anahtar, tüm kullanıcılar için tüm konum özelliklerini devre dışı bırakır. Orada coğrafi sınırlamayı da kapatabilirsiniz. Sayfanın altındaki listeden Windows ve belirli uygulamalar için konumu kapatabilirsiniz.

Windows 10 Veri Toplama

Windows, kişiselleştirilmiş bir sözlük sağlamak, yazmanıza ve yazmanıza ve size metin önerileri sunmanıza yardımcı olmak için yazdığınız ve el yazdığınız sözcükleri toplar. Bu yazma verileri, sizi potansiyel olarak tanımlayabilecek tüm verileri kaldırsa da, yazdığınız bir karakter ve kelime örneği içerir. Bu ayarlar “konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma” gizlilik kategorisine girer.

İlgili kategoriye gidin ve bu bilgileri paylaşmak istemiyorsanız konuşma hizmetlerini ve yazma önerilerini kapatın. Bu aynı zamanda Cortana’yı da devre dışı bırakır (daha sonra onun üzerinde).

“Hesap bilgileri” nde ana kapatmayı kapatmak, hiçbir uygulamanın adınıza, resminize ve diğer bilgilerinize erişememesini sağlar. Bir Microsoft hesabıyla oturum açtıysanız, ayarlarınızı diğer makinelere senkronize etmek için OneDrive’ı kullanabilirsiniz. Bu ayarlar tema, dil tercihleri, kaydedilmiş şifreler, Microsoft’un mağazasından yüklediğiniz uygulamaları ve diğerlerini içerir. “Ayarlar” a giderek kapatabilirsiniz. > “Hesaplar” > “Ayarlarınızı senkronize edin.”

Bununla birlikte, OneDrive kapsam dışı bırakma, kapsam dışı kalma hizmetidir, bu nedenle oturum açmazsanız hiçbir şey yapmaz (bu bulut depolama hizmeti hakkında daha fazla bilgi için OneDrive incelememizi okuyun). Bu şekilde Windows, onları isteyen uygulamalar için dosyaları otomatik olarak indiremez. Bu, “otomatik dosya indirme” kategorisinde düzenlenir.

Windows 10 ve WiFi

Güvenilmeyen bir WiFi ağına bağlandığınızda, bağlantı ayarlarınız otomatik olarak “genel” olarak ayarlanır ve bilgisayarınız diğer cihazlar tarafından görülmez. Bunu kontrol etmek ve muhtemelen değiştirmek için “ayarlar” a gidin > “ağ & internet” > “ağ durumu” > “Bağlantı özelliklerini değiştir.”

Açık bir WiFi ağına bağlandığınızda, o ağın sahibi yaptığınız her bağlantıyı görebilir ve içeriğinizi kesebilir. Ancak, WiFi ayarlarında ne yapıldığına bakılmaksızın, bilgisayarınız artık açık ağlara otomatik olarak bağlanmaz.

Hala bağlanıyorsanız, en iyi seçeneğiniz herhangi bir hassas bilgi için sanal bir özel ağ veya VPN kullanmaktır (daha fazla bilgi edinmek için Windows için en iyi VPN makalemizi okuyun). Dahası, mümkün olduğunca kullanmak gizliliğinizi sağlamanın en iyi yoludur.

Cortana’nın etkinleştirilmesi, Windows 10’un cihazlarınızdan takvim etkinlikleri, randevularınızdaki kişilerin adları, kişilerinizin adları ve takma adları, favori yerleriniz, kullandığınız uygulamalar ve müzik tercihleriniz gibi bazı bilgileri yüklemesine izin verir. Bu veriler Cortana’nın kişiselleştirilmiş önerilerde bulunmasına yardımcı olur.

Durumun böyle olmadığından emin olmak için ayarlarda Cortana kategorisine gidin. Burada, Cortana’nın ses girişine, klavye kısayollarına ve ekranın ne zaman kilitlendiğine tepki verip vermediğini belirleyen anahtarlar göreceksiniz. Bunları “kapalı” konuma getirin.

Son düşünceler

Microsoft bilgisayarınızdan çok fazla bilgi toplasa ve geçmişte Windows 10 gizlilik ve veri toplama konusunda çok fazla tartışma yaşadı, ancak şirket her ikisini de geliştirmede bazı adımlar attı: WiFi duygusu artık yok (wifi şifrenizi paylaşabilir) ), reklam kimliği kontrolünüz altında ve meraklı Cortana kapatılabilir.

Bunun da ötesinde, Microsoft’un kendiniz için topladığı verileri ve uygulamaların kendisini kontrol eden Windows 10 gizlilik ayarlarını görmenize yardımcı olan bir tanılama aracı vardır. Burada bitmiyor, Microsoft’a aktarılan çok fazla veri var ve Windows ile değil çevrimiçi hizmetler ile ilgili. Gizlilik bildirimlerinde bir göz atın.

Web söz konusu olduğunda, kullanırken gizliliğinizle de ilgilenmelisiniz. VPN’den bahsettik, ancak gizliliğinizi korumaya yardımcı olmak için çeşitli araçlar da kullanabilirsiniz. Diğer yazılım devi Google, hatasız değildir, ancak Google ile dosya paylaşırken gizliliğinizi nasıl kontrol edeceğinizi okuyabilirsiniz. Gizliliğinizi de etkileyebilecek doğru bulut depolama alanını seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bulut güvenlik primerimizi okuyun..

Gizliliğin korunmasına yardımcı olan, ancak kaçırdığımız başka ayarları biliyor musunuz? İzinsiz girişi önlemek için başka özel araçlar kullanıyor musunuz? Yorumlarda bize her şeyi anlatın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map