Windows 10’da Sabit Diskinizi Klonlama

Bir sabit sürücüyü klonlamak, onu tam olarak bayt için bayt olarak yeni bir sabit sürücüye kopyalama işlemidir. Alternatif, verilerinizi yedekliyor (en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızdan birini kullansanız bile en hızlı işlem değil) ve ardından işletim sisteminizi yeniden yükleyip yeniden yapılandırmak olduğu için sabit sürücülerini yükseltmek isteyen kullanıcılar için çok kullanılan bir tekniktir..


Neden Sabit Diskinizi Kopyalayın?

Sabit sürücünüzü klonlayarak Windows’u yeniden yükleme zahmetinden kaçınabilirsiniz. Değiştirdiğiniz ayarları değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Windows hiç bitmeyen güncellemelerini yüklerken sabırla beklemek zorunda kaldıysanız, en azından klonlarsanız, bunu tekrar yapmak zorunda kalmayacağınızı bilin.

Klonlama, sabit sürücünüzü yükseltirken verilerinizi aktarmanın en iyi yoludur. Bugün, Windows 10’da bir sabit sürücüyü özgür yazılımla nasıl kopyalayacağınızı göstereceğim. Macrium Reflect adlı bir araç kullanarak, bu işlem genellikle sadece bir saat veya daha az sürer.

SSD diskler sadece birkaç yıl önce çok pahalıydı ve şimdi fiyatlar düştü, birçok kullanıcı bunun yerine 64GB / 128GB SSD’yi 256GB / 512GB SSD’ye yükseltmek istiyor. Windows 10’da geleneksel bir sabit sürücüyü yeni bir SSD sürücüsüne klonlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz veya daha küçük bir SSD’yi daha büyük bir SSD’ye klonlayabilirsiniz.

İhtiyacınız Olanlar

Zaten iki sürücünüz olduğunu varsayacağım: eski sürücüyü klonlamak istediğiniz ve yeni sürücüye “hedef” diyeceğiz. Unutmayın, yeni sürücü eskisinden aynı boyutta veya daha büyük olmalıdır.

Harici bir sabit sürücünüz veya bir flash sürücünüz varsa, bu işleme başlamadan önce bir yedek almak iyi bir fikirdir. Sahip olduğunuz medya dosyalarını harici bir sürücüye de aktararak zaman kazanabilirsiniz.

Bir sabit sürücüyü klonlamak, işletim sistemi, sürücüler, belgeleriniz ve diğer önemli dosyalar dahil olmak üzere bir bayt bayt çoğaltması oluşturur. Büyük medya kitaplıklarını önceden aktarmak, klonlama işlemi sırasında size biraz zaman kazandıracaktır, ancak tamamen isteğe bağlıdır.

Bu makalede Macrium’u kullanırken, kullanabileceğiniz birkaç alternatif de var. Bunlardan biri LiveCD olan Clonezilla’dır. Windows içinden kullanabileceğiniz Macrium’un aksine Clonezilla’yı bir CD / DVD veya flash sürücüden önyüklersiniz. Bu makalede Macrium kullanıyorum çünkü Windows 10 için bir sabit diski kopyalamayı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor ve kullanımı ücretsiz, önyükleme yapmak için.

Klonlama ve Görüntüleme

Windows’ta bir sistem görüntüsü oluşturmak için yerleşik bir yardımcı program vardır, ancak bu klonlama ile tam olarak aynı değildir. Görüntü, bir disk sürücüsünün veya bu disk sürücüsündeki bir bölümün sıkıştırılmış bir anlık görüntüsüdür. Görüntülemenin durumunuza geçmenin bir yolu olduğunu düşünüyorsanız, en iyi görüntü tabanlı yedekleme ve klonlama yazılımı hakkındaki makalemize göz atın..

Diyelim ki C: \ sürücüsünü tüm disk yerine Windows 10’da kopyalamak istiyorsunuz – bu durumda, C: \ sürücüsünün bir görüntüsünü Windows 10’daki yerleşik araçlarla yapmaktan daha iyi olursunuz. yeni sabit sürücünüzü veya SSD’nizi yükleyebilir, bir Windows Sistem Kurtarma CD’si / USB kullanarak bilgisayarınızı önyükleyebilir ve geri yüklemek için yaptığınız görüntüyü seçebilir.

Klonlama, önyükleyici de dahil olmak üzere her şeyi kopyalar. Sıkıştırılmamış. Bir sabit diske birden çok görüntü depolayabilirsiniz, ancak klonlanmış bir disk tüm boş alanı kaplar. Mevcut sürücünüzün tam bir kopyası.

Macrium ile Windows 10’da Bir Sabit Diski Klonlama

İster geleneksel bir sabit diski bir SSD’ye kopyalayın, ister daha küçük bir sürücüyü daha büyük bir sürücüye kopyalayın, Macrium ihtiyaçlarınızı karşılayacak.

Aşama 1. Ev kullanımı için Macrium’u indirin ve yükleyin. Yüklemeyi bitirdikten sonra uygulamayı açın.

Adım 2. Bir kurtarma diski oluşturun. Bir şeyler ters giderse, bu kurtarma medyasını kullanarak sorunu düzeltebilirsiniz. Boş bir CD / DVD veya USB sürücü takın ve Macrium Reflect’in yedekleme bölmesinden “diğer görevler” i ve ardından “kurtarma medyası oluştur” u tıklayın.

Windows 10’da bir sabit sürücüyü klonladığımız için, “PE sürümünü değiştir” i seçin. “Windows 10.0 PE” yi seçin ve “ok” a tıklayın.

Karmaşık bir kurulumunuz yoksa, varsayılanların geri kalanında iyi olmalısınız. Kurtarma diski için kullandığınız CD / DVD veya flash sürücüyü seçinceye kadar “ileri” düğmesine tıklayın ve ardından “bitir” düğmesine tıklayın.

Kurtarma medyanızı test etmek için bu noktada yeniden başlatabilirsiniz. Kurtarma diskini seçmek için BIOS ekranında F12 veya Del tuşuna basabilirsiniz ve önyükleme bittiğinde Macrium Reflect’e geri döneceksiniz. Kurtarma diskini yeniden başlatıp çıkarın ve sonraki adıma geçin.

Aşama 3. Macrium Reflect ana penceresinden klonlamak istediğiniz diski seçin ve “bu diski klonla” yı tıklayın.

4. Adım. Yeni bir iletişim kutusu açılır ve hedef diski seçmenizi ister. Takılı birden çok sabit diskiniz yoksa, hedef disk yalnızca kullanılabilir olmalıdır. Sonrakine tıkla.”

Adım 5. Bu noktada, hedef disk klonladığınız diskten daha büyükse, fazladan kullanılabilir alan olacaktır. “Klonlanmış bölüm özellikleri” ni tıklayın ve tüm bu boş alanı kullanmak için “maksimum boyut” u seçin.

6. Adım. “Bitir” i tıklayıp ayarları doğrulayana kadar “ileri” yi tıklayın. “Bu yedeklemeyi şimdi çalıştır” öğesinin seçildiğinden emin olun ve istenirse “Tamam” ve “devam et” i tıklayın.

Klonlama işlemi bu noktada başlar ve ne kadar veri klonladığınıza bağlı olarak bu süre değişir..

İşlem tamamlandığında, kabloları eskisinden çıkararak ve yalnızca yeni diski takılı bırakarak yeni sabit diskinizi önyükleyebilirsiniz. Sistem yeniden başlatıldığında tamamen aynı görünmelidir.

Tabii ki, işler her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir.

Macrium Kurtarma Medyasını Kullanma

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, daha önce oluşturduğunuz kurtarma ortamından önyükleme yapabilirsiniz. Windows önyükleme sorunlarının çoğunu Macrium içinden birkaç kolay adımda düzeltebilirsiniz.

Aşama 1. Kurtarma medyanızı ve Macrium yüklerinizi başlattıktan sonra, “geri yükle” bölmesini ve “Windows önyükleme sorunlarını düzelt” i tıklayın.

Adım 2. Windows yüklemelerinin bir listesini görürsünüz ve bunlar doğruysa “ileri” yi tıklamanız yeterlidir.

Aşama 3. Macrium burada aktif bölümü otomatik olarak seçer. Sonrakine tıkla.”

4. Adım. Hangi önyükleme seçeneklerini düzelteceğinizi seçebilirsiniz, ancak bunların tümünü seçili bırakmak en iyisidir. Bu, karşılaşabileceğiniz çoğu sorunu çözecektir, bu nedenle “bitir” i tıklayın.

Adım 5. Yeniden başlatın ve sağlıklı, çalışan bir Windows 10 tarafından karşılanmalısınız..

Bu işlemle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, Macrium’un mükemmel belgelerine göz atabilirsiniz, ancak lütfen aşağıda yorum yapmaktan çekinmeyin. Yardım etmek için buradayız.

Alternatif: Makrium Yerine Clonezilla Kullanımı

Clonezilla bir LiveCD’dir, bu nedenle Clonezilla’yı kurmak için bir CD / DVD veya flash sürücüye ihtiyacımız olacaktır. Clonezilla’ya önyükleme yaptığımızda, sabit sürücünüzü klonlamaya başlamak için birkaç istem izleyeceğiz. İlk adım Clonezilla’yı indirmek ve sabit sürücüyü klonlamak için kullanacağımız LiveCD’yi oluşturmak.

Aşama 1. Clonezilla LiveCD indirin. Dosya türü olarak “.zip” değil “.iso” yu seçtiğinizden emin olun.

Adım 2. ISO dosyasını bir flash sürücüye kopyalamak için Rufus’u kullanın veya Clonezilla’yı CD / DVD’ye yüklemeyi seçerseniz ImgBurn gibi bir araç kullanın.

Aşama 3. Her iki sabit sürücünün de bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. “Kaynak” sürücüyü klonladığınız sürücüyü arayacağız ve yeni sürücüye “hedef” sürücü olarak adlandırılacaktır.

4. Adım. Clonezilla ortamınızı takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında, aşağıdakine benzer bir BIOS başlangıç ​​ekranı görürsünüz – önyükleme menüsüne girmek için F12 tuşuna basmanız veya herhangi bir tuş görüntülenmesi gerekir.

Adım 5. Bu menüde, bağlı tüm sürücülerin bir listesini görürsünüz. Sabit sürücülerinizi ve Clonezilla’yı yüklediğiniz ortamı gösterecektir. Clonezilla’yı hangisini yüklediğinizi seçin ve enter tuşuna basın.

6. Adım. Şimdi size Clonezilla Live açılış ekranı sunulacak.

Clonezilla’yı başlatmak için enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Adım 7. Dilinizi seçin ve “tuş eşlemesine dokunmayın” yazdığında enter tuşuna basın. Burada varsayılanlar iyi. “Clonezilla’yı başlat” yazan ekrana geldiğinizde enter tuşuna basın.

8. Adım. Ok tuşunuzu kullanarak “cihaz-cihaz” klonlamasını seçin.

9. Adım. “Başlangıç ​​modu” nu ve varsayılan seçenekleri seçin ve enter tuşuna basın.

10. Adım. Fiziksel olarak bağlı bir diski diğerine kopyalayacağımız için “yerel” modu seçin.

Adım 11. Önce kaynak diski seçip enter tuşuna basacaksınız. Menü, kaç tane sürücünüz olduğuna bağlı olarak değişecektir, ancak yalnızca iki tane varsa, oldukça basittir.

Adım 1/2. Hedef diski seçin ve enter tuşuna basın.

Adım 13. Burada varsayılanlar iyidir, bu nedenle kaynak dosya sistemini kontrol etmeyi / onarmayı atlamak için enter tuşuna basın.

Adım 14. Enter tuşuna basın, Clonezilla sizden her şeyin doğru olduğunu onaylamanızı ister. Size uygun göründüğü sürece, “y” yazın ve enter tuşuna basın.

Adım 15. Önyükleyiciyi de klonlamak isteyeceksiniz, böylece hedef sürücünüzden önyükleme yapabilirsiniz. İstendiğinde, “y” yazın ve enter tuşuna basın.

Son olarak, klonlama işlemi başlar. Ne kadar süreceğini görmek için ilerleme çubuğuna göz atabilirsiniz.

Clonezilla, tamamlandığında bazı tanılamalar gerçekleştirir ve “enter” tuşuna basıp “yeniden başlat” seçeneğini belirleyebilirsiniz. BIOS ekranında, yeni sabit sürücüyü seçmek için F12 veya Del tuşuna basmanız gerekecek.

Eski sabit diskinizin yaptığı gibi normal şekilde önyükleme yapmalı ve her şey çalışır durumda olmalıdır. Klonezilla, Macrium Reflect’ten daha uygulamalı bir araçtır, bu nedenle hata yapma potansiyeli daha fazladır. Tabii ki, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin ve biz de bunu halletmenize yardımcı olacağız.

Sonuç

Macrium Reflect gibi ücretsiz bir araçla Windows 10’da bir sabit diski kopyalamak kolaydır. Clonezilla kullanırken sadece biraz daha zor. Her iki durumda da, bir sabit sürücüyü klonlamak, yeni bir kurulumla baştan başlamaktan çok daha iyidir.

Size zaman kazandırır ve gelecekte sizin veya herhangi bir arkadaşınızın veya ailenizin bir sabit sürücüyü yükseltmesi veya değiştirmeniz gerekiyorsa, cephaneliğinizde olması harika bir tekniktir. Yararlıysa bu makaleyi paylaşmaktan çekinmeyin ve aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map