Western Digital My Cloud: Kişisel Bulut Deponuz mu?

Dropwards gibi uzak tüketici bulut depolama hizmetlerine ve Cloudwards.net’teki birçok alternatifine odaklanma eğilimindeyiz. Yine de Amazon.com’a bakın ve evde kendi kişisel bulut depolama ağınızı oluşturmak için kullanılabilecek çok sayıda uygun fiyatlı cihaz bulacaksınız. DIY teknisyeni için en iyi seçenekler arasında: Western Digital My Cloud.


Birden fazla depolama kapasitesiyle sunulan WD’nin amiral gemisi kişisel bulut depolama birimi, hem sade hem de güçlü olacak şekilde üretildi ve basitlik satarken daha pahalı NAS cihazlarının özelliklerine rakip oldu. Evinize yüklenen My Cloud, yolda olsanız bile, bilgisayar ve mobil uygulama üzerinden internet üzerinden erişilebilen kullanıcı kontrollü bir bulut dosya barındırıcısı olarak hizmet eder.

Yakında, dosya senkronizasyonu ve paylaşımı da dahil olmak üzere WD My Cloud’un özelliklerini eksiksiz olarak inceleyeceğiz ve kazalar olduğu için My Cloud’u uzaktan yedeklemek için size bazı seçenekler sunacağız.

Evde bulut depolama konusuna daha geniş bir bakış ve uzaktan ve yerel depolamanın avantajları hakkında daha ayrıntılı bir tartışma için, kişisel bulut depolama astarımıza bir okuma verin. Kişisel bulut depolamanın sizin için uygun olmadığına karar verirseniz, sonuçta, en iyi bulut depolama kılavuzumuz en iyi uzak seçeneklerden yararlanır.

Western Digital Bulut Geçmişim

My Cloud ilk kez 2013 yılında piyasaya sürülürken, Western Digital bir süredir kişisel bulut depolama pazarında ve PC pazarı 1980’lerde başladığından beri sabit sürücü teknolojisinde bir pazar lideri (okuma, sabit sürücünün geçmişi).

My Cloud serisi, aslında, yeni bir isme ek olarak geliştirilmiş görünüm ve Windows ve MacOS için yenilenmiş bir arayüzle birlikte gelen WD My Book’un yeniden markalanmasıdır..

WD My Cloud geleneksel ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarından daha basit görünse ve çalışsa da, teknik olarak, gerçekten bir fark yoktur. NAS cihazı, dosya sunumu için kullanılabilecek bir veya daha fazla sabit sürücü içeren ağa bağlı bir cihazdır.

Evde My Cloud serisi veya başka bir marka (Synology Diskstation, QNAP TS, Netgear ReadyNAS, vb.) Kişisel bulut depolama ağı kurmak için NAS’ı kullanmanın arkasındaki fikir, mağaza belgelerini, fotoğrafları depolamak ve bunlara erişmek için yerel bir araç oluşturmaktır. , müzik, videolar ve diğer dosyalar.

Bu dosyaları bulut depolama kitaplığımızda ayrıntılı olarak açıklananlar gibi uzak bulut depolama çözümlerinde saklayabilirsiniz ve bunlardan bazıları medya akışı gibi etkinlikler için mükemmel olsa da (örneğin, Kodi kılavuzu için en iyi bulut depolama alanımıza bakın), kendi bulut depolama cihazına sahip olmanın bazı avantajları. En büyük üçü gizlilik, güvenlik ve hız.

My Cloud ile, hedefleme pazarlama kampanyaları oluşturmak için Google’ın pazarlama departmanının fotoğraflarınızı taramasından endişelenmenize gerek yoktur (Google Drive incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin). Ayrıca, müzik ve videolarınızın telif hakkı ihlali için taranması konusunda endişelenmenize gerek yoktur (kötü, torrentler! Kötü!).

Boxcryptor kullanarak dosyalarınızı özel olarak şifrelemek veya Sync.com veya Tresorit gibi sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetine geçmek gibi bu endişelerin etrafında yollar olsa da, özel şifrelemenin dezavantajları vardır. Örneğin, özel olarak şifrelenmiş medya, bulut depolama web arayüzünüzden yayınlanamaz.

Ayrıca, evinizin WiFi ağında bir bulut depolama cihazına sahip olmak, dosyalarınızın siber uzayın uzun, derin karanlığında dolaşması gerekmediğinden daha hızlı yükleme ve indirme anlamına gelir.

Daha sonra, My Cloud’u seçip uzak bulut depolama alanından vazgeçmeyle ilgili sorunlar da var. Birincisi, birçok My Cloud modeli tekli sürücüler kullanıyor. İki veya daha fazla bölmeli uzak sunuculardan veya NAS aygıtlarından farklı olarak, tek sürücülü çözümlerle veri yedekleme (genellikle bir RAID yapılandırmasının izniyle) seçeneği yoktur. Bu, sürücünüz arızalanırsa verilerinizi kaybedersiniz.

Çok sürücülü bir My Cloud aygıtında bile, yangın veya sel hasarı veya hırsızlık gibi veri kaybı riskleri vardır. Sorunun basit çözümü My Cloud’unuzu, tercihen özel şifreleme sunan bir çevrimiçi yedekleme hizmetine yedeklemektir. Bu makalenin sonuna doğru buna daha fazla değineceğiz..

Western Digital My Cloud Giriş Sayfası

WD My Cloud markası için artık birkaç farklı model mevcuttur. Ev kullanımı için en popüler olanı, hem tek (My Cloud Home) hem de çift sürücü (My Cloud Home Duo) varyantlarında gelen My Cloud Home serisidir. Her ikisi de birden fazla kapasiteye sahiptir.

Tabii ki, My Cloud Home Duo daha büyük ancak iki cihaz da geleneksel NAS ünitesinden daha büyük değil. Aslında, kompakt form faktörü My Cloud’u, örneğin ev ortamı kurulumunuza daha ideal bir ek yapar, dev bir subwoofer için yer tasarrufu sağlar, ancak My Cloud Cihazınızı üstüne koymanızı önermeyiz (ne kadar süreceğini okuyun) en son sabit diskim).

My Cloud Home aygıtları 2 TB kadar az ve 20 TB kadar depolama alanıyla satın alınabilir. Aşağıdaki tabloda, doğrudan Western Digital’den satın alarak ödeyebileceğiniz yaklaşık maliyetlerden bazıları gösterilmektedir.

Model: Kapasite: Yaklaşık Maliyet:
Tek Tahrikli2TB$ 160
Tek Tahrikli4TB$200 dolar
Tek Tahrikli6TB$ 260
Tek Tahrikli8TB320 $
Çift Sürücü4TB$ 310
Çift Sürücü8TB400 $
Çift Sürücü12 TB550 $
Çift Sürücü16 TB700 $
Çift Sürücü20TB’lık900 $

Çoğu model burada bulunmasa da My Cloud için Amazon.com’a da göz atabilirsiniz. WD web sitesi, satın alma için hem ek çevrimiçi hem de yerel seçenekler sunar.

My Cloud Pro ve My Cloud Uzman Serisi

Online arkadaşlarına övünmeye değer bir şey arayan doyumsuz nerd veya iş çözümüne ihtiyaç duyanlar için Western Digital, My Cloud’un iki daha gelişmiş varyantını yapıyor: My Cloud Pro ve My Cloud Expert.

Model: Kapasite: Koylar: Yaklaşık Maliyet:
My Cloud Pro PR21000-20TB2400 doların üzerinde
My Cloud Pro PR41000-40TB4500 doların üzerinde
My Cloud Expert EX2 Ultra0-20TB2160 doların üzerinde
My Cloud Uzman EX41000-32TB4350 doların üzerinde

Hem iki hem de dört bölmeli versiyonlar mevcuttur. Maliyet, satın aldığınız sabit sürücülerin boyutuna bağlı olacaktır; bu, bir mola vermeniz veya yükseltmek istediğinizde çıkarılabilir ve değiştirilebilir.

Bu modeller, büyük film ve müzik koleksiyonlarına sahip olanlar için de idealdir. Diğer seçenekler için medya kılavuzu için en iyi kişisel bulut depolama alanımıza göz atın.

Western Digital My Cloud Özellikleri

My Cloud’u WiFi ağınıza bağlayarak veya doğrudan yönlendiricinize takarak çevrimiçi hale getirdikten sonra, bağlanmak için bilgisayarlarınız, tabletleriniz ve akıllı telefonlarınız için uygulamalar indirebilirsiniz. Desteklenen işletim sistemleri arasında Windows, MacOS, Android ve iOS bulunur.

Bu uygulamaları kullanarak, ister aygıtlarınız arasında içerik senkronize edin, ister sabit sürücü alanını temizleyin, ister aygıtlarınızı yedekleyin, bilgisayarınızdan My Cloud’a dosya yükleyebilirsiniz..

Western Digital My Cloud Sync ve Dosya Depolama

Dosya senkronizasyonu, farklı dosyalardan aynı dosya içeriğine erişmenizi sağlar. Çoğu bulut depolama çözümünün ortak bir özelliği, bir cihazdaki bir dosyayı düzenlemenize ve bu düzenlemelerin neredeyse gerçek zamanlı olarak başka bir cihazda yansıtılmasına izin vermenizi sağlar.

İşbirliği için yararlı olan dosya senkronizasyonu, yoldayken bile dizüstü bilgisayarınızdan, tabletinizden veya telefonunuzdan müzik ve video kitaplıklarınıza erişmek için de kullanılabilir.

My Cloud veya başka bir bulut depolama hizmeti ile eşitlenmenin dezavantajı, çalışabilmesi için dosyalarınızın kopyalarını hem bilgisayarınızın sabit diskinde hem de bulutta depolamasıdır. Bu, sabit sürücü alanından tasarruf etmenin çok fazla bir şey olmadığı anlamına gelir;.

Bununla birlikte, WD My Cloud ile, dosyaları bilgisayarınızda veya telefonunuzda değil, bulutta saklamayı seçebilirsiniz. Bu durumda, bilgisayarınız veya telefonunuz İnternet’e bağlı olduğu ve My Cloud cihazınız çevrimiçi olduğu sürece bunlara erişebilirsiniz..

Western Digital My Cloud’a yedekleme

WD My Cloud, bir yedekleme istemcisi olan WD Smartware programını yükleyerek bilgisayarınızın sabit diskini yedeklemek için de kullanılabilir.

Yedeklemenin amacı, bilgisayarınızın dosya sisteminin bir kopyasının My Cloud aygıtınıza aslına uygun şekilde kopyalandığından emin olmaktır. Bu şekilde, bilgisayarınızın sabit diski arızalanırsa veya bilgisayarınız başka şekilde hasar görürse veya çalınırsa, dosyalarınızı da kaybetmezsiniz.

WD My Cloud için Android ve iOS uygulamaları, fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yedekleyebilme avantajına sahiptir. Bu, cihazı uzaktan yedekleme seçenekleri olan mobil rehber için en iyi çevrimiçi yedeklememizde yaptığımız seçimler için iyi bir alternatif yapar.

Dosyalarınızı nasıl veya nereden yüklediğinizden bağımsız olarak, dosyalara erişmek için bir masaüstü istemcisi yüklemenize gerek yoktur. WD My Cloud web arayüzüne giriş yaparak bunlara neredeyse kolayca ulaşabilirsiniz.

Web arayüzü ayrıca depolama alanını dosya türüne göre ayırma da dahil olmak üzere bulut depolama alanınızı analiz etmek için bir gösterge paneli sağlar.

Western Digital My Cloud Dosya Paylaşımı

Dosyaları depolamaya ek olarak, dosyaları başkalarıyla paylaşmak için My Cloud’u kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için web arayüzünde oturum açın, paylaşmak istediğiniz içeriği bulun, sağ tıklayın ve “paylaş” ı seçin.

Erişim vermek istediğiniz kişilere dağıtılabilecek içeriğe işaret eden bir bağlantı oluşturabileceksiniz. Bağlantıyı manuel olarak paylaşabilir veya e-postayla gönderebilir ve başkalarına dosya düzenleme izni verebilirsiniz.

Western Digital My Cloud Cihazınızı Buluta Yedekleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, kişisel bir bulut depolama çözümü kurmak uzaktan depolama kullanmaktan daha uygun olsa da, tehlikeli de olabilir. Bu, aygıtta yalnızca bir sürücü varsa özellikle doğrudur, ancak birden fazla sürücü kullanırken de sorunlar ortaya çıkabilir.

Veri kaybına karşı korunmak için My Cloud aygıtınızı buluta yedeklemeyi düşünebilirsiniz. En iyi çevrimiçi yedekleme çözümlerinden bazıları, CloudBerry Backup ve Acronis True Image dahil olmak üzere NAS yedeklemeyi destekler.

WD My Cloud’u yedeklemek için en iyi seçeneklere tam bir bakış için NAS kılavuzu için en iyi çevrimiçi yedeklememize bir göz atın.

Son düşünceler

Bu, Western Digital My Cloud’a hızlı bir genel bakış olsa da ve kesinlikle her yönü kapsamadık veya kurulumun derinliklerine inmedik, umarım size cihazın ne olduğunu ve neler yapabileceğini anladık..

Kendine özgü meraklılarımız gibi, gadgetlarımızı Taht Oyunumuz kadar seviyoruz, bu yüzden ejderhaların annesi (veya John Snow, İsterseniz) saçma faktörü açısından.

Bununla birlikte, henüz tüketici bulut depolama hizmetinizi kaldırmanızı önermiyoruz. Google Drive gibi araçlar, hizmeti, gizlilikle ilgili endişeleri ve her şeyi kullanmaya değer kılan bir dizi işbirliği özelliğine sahiptir. Ayrıca, Sync.com ve pCloud liderliğindeki verilerinizle güvenebileceğiniz çok sayıda güvenli bulut depolama çözümü var.

WD My Cloud ile ilgili kendi düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin ve aşağıdaki yorumlarda bu konuyla ilgili başka ne bilmek istediğinizi bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me