Web kameranızın güvenliğini sağlama: Casusluğu Durdurmanın 3 Yolu

2014 yılında yarım milyondan fazla Windows bilgisayara, kullanıcının web kamerasına ve mikrofonuna açık erişim sağlayan kötü amaçlı yazılım bulaştı. Referans olarak, bu ABD nüfusunun yaklaşık altıda biri.


Webcam hack gerçek. Kararlar da çok daha iyi hale geliyor, yani casusluk veya istismar için daha yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar kullanılabilir, bu nedenle web kameranızı nasıl güvenceye alacağınız konusunda size yol göstermek için buradayız.

Düzeltme yollarına girmeden önce web kameranızın neden güvensiz olduğunu anlatacağız. Bir parça bant genel olarak genel koruma için çalışır, ancak göreceğimiz gibi, sorunu çözmek için daha ağır bir kaldırma gerekebilir.

Web kameranızı neden güven altına almanız gerekiyor?

Bir dizüstü bilgisayar web kamerası üzerine yerleştirilen bir parça bant bir zamanlar internette çok fazla okuyan birinin bir işaretiydi. Bu değişti: web kamerası casusluğu komplo teorisyenleri için ayrılmış fantastik bir kavram değil, daha yaygın hale gelen bir gizlilik tehdidi.

2010 yılında Ardmore, Pennsylvania’da bulunan Aşağı Merion Okul Bölgesi’ne dava açıldı. Federal olarak finanse edilen bire bir öğrenci-dizüstü bilgisayar girişiminin bir parçası olarak yaklaşık 1.800 öğrenciye dizüstü bilgisayar verildi.

Harriton Lisesi öğrencisi Blake Robbins daha sonra okul yetkilileri tarafından “evinde uygunsuz davranış” yapmakla suçlandı ve okul tarafından verilen dizüstü bilgisayarın web kamerasıyla uzaktan çekilen bir fotoğraf gösterdi.

2014 yılında, 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Jared Abrahams, Bayan Teen USA Cassidy Wolf’a web kamerasıyla çektiği çıplak fotoğraflarla şantaj yaptıktan sonra 18 ay hapse mahk wasm edildi. Savcılar, 100 ila 150 başka bilgisayara da eriştiğini tahmin etti.

Bir lise öğrencisi veya Bayan Teen USA olmasanız bile, bir şey açıktır: web kamerası casusluğu oluyor. Web kameralarının kötüye kullanılması, gözetleme yapan Tom veya NSA sizi gözetliyor olsa da büyük bir gizlilik sorunudur. İşte kurban olmanın birkaç yolu.

Malware

Virüs Malware

Web kameralarına ve mikrofonlara erişmek için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar vardır. Kötü amaçlı yazılımlar kötü amaçlı yazılımların kısaltmasıdır ve en yaygın antivirüs kılavuzumuzda çevrimiçi yaygın türler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bunu yapan en ünlü kötü amaçlı yazılım, Blackshades tarafından geliştirilen bir uzaktan erişim aracıdır. 24 yaşındaki İsveçli Alex Yucel tarafından geliştirilen RAT, 2014 yılına kadar yarım milyondan fazla makineye bulaşmak için kullanıldı.

İlk kurbanın sosyal medya veya e-posta yoluyla bir bağlantıyı tıklamasıyla çalıştı. Tıklandığında, bağlantı kurbanın tüm kişilerine yayıldı ve daha fazla makineye erişim kazandı. Blackshades, Cassidy Wolf’un acı çektiği cinsiyetten sorumluydu.

Kötü amaçlı yazılım, hükümetlerin vatandaşlarını gözetlemek için kullandıkları aracın daha ucuz bir versiyonuydu. Kanadalı bir araştırma laboratuvarı Citizenlab, Meksika, Tayland, İtalya ve Polonya gibi benzer araçları kullanan 21 ülke buldu.

Bu alandaki en son baddie, işletmeleri hedefleyen bir bot olan Delilah. Web kamerası görüntüleri de dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplar, ardından çalışanları veya hatta tüm işletmeyi sömürmek için kullanır.

Web Sitesi İzinleri

Makinenizde kötü amaçlı yazılım yoksa web kameranız casusluk yapmak için kullanılabilir. Web siteleri web kameranıza erişebilir, ancak çoğu tarayıcı sizden önce izin vermenizi ister. Güvenli olmayan tarayıcılara sahip makineler (tarayıcı güvenliği kılavuzumuza göz atın), çatlaklardan kayabilir.

USB aygıtlarında, nelere erişip neleri erişemeyeceğini tanımlayan yerleşik güvenlik özellikleri bulunur. Google Hangouts ve Skype gibi çevrimiçi hizmetler için web kamerası kullanıldığı için tarayıcınızın büyük olasılıkla izni var.

İnternete bağlı kameralar güvenli değilse izlenebilir. Diğer tüm web kamerası izleme senaryolarında olduğu gibi, kullanıcılar bunları kullanmak için kullanıcının fotoğraflarını ve videolarını çekmek için yapar. Bazı durumlarda, fotoğraflar porno web sitelerine gönderilir.

Web Kameranızın Güvenliğini Sağlama

Bu oldukça korkutucu bir listeydi, ancak web kamerası casusluğunu nasıl önleyeceğimize dair ipuçları içeren eşit derecede uzun bir listemiz var. Kolaydan biraz daha zor olan bazı ilaçlara bakalım.

Fişten Çıkarın veya Bantlayın

Güvenli-dizüstü bilgisayar bant-on-kamerası

Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, şanslısınız demektir. Kullanmadığınızda web kameranızın fişini çekmek uygun değildir, ancak gözetlemeyi bırakmanın kesin bir yoludur. Bazı yeni web kameralarında da ne zaman kullanıldıklarını gösteren bir gösterge bulunur.

Dizüstü bilgisayarlarda eski bant yöntemi hala çalışıyor. Elektrik bandı gibi karanlık bir şey alın ve web kameranızın üzerine koyun. Yine de, kaplamanızın opak olduğunu bir web kamerası kayıt uygulamasıyla iki kez kontrol ettiğinizden emin olun..

Bunlar web kameranızı güvenli hale getirmenin en pratik iki yoludur. Ancak, bunlar Bant Yardımı düzeltmeleridir. Web kamerası erişimi genellikle makinenizdeki daha derin bir sorundan kaynaklanır ve kaynağında öldürmek sonsuza kadar ondan kurtulur.

Gerçek Zamanlı Koruma ile Antivirüs Kullanın

En güvenli virüsten koruma yazılımı, Blackshades RAT ve Delilah gibi bilinen kötü amaçlı yazılımları ve sıfır günlük kötü amaçlı yazılımları tarar, bu davranış diğer uygulamalar gibi istismar edilir, ancak henüz kötü amaçlı yazılım veritabanına tanıtılmamıştır..

Makinenizin düzenli olarak taranması, antivirüsün ötesinde kullanıcı izinleri almış olsa bile kötü amaçlı yazılımları ortaya çıkarır. ESET NOD32 (ESET NOD32 incelememizi okuyun) gibi yazılımlar UEFI tarama ile birlikte gelir, yani işletim sisteminiz yüklenmeden önce yığın depolama alanınızı taramak için ayarlayabilirsiniz.

Bitdefender-Arayüz

NOD32, antivirüs incelemelerimiz sırasında danıştığımız laboratuvar sonuçlarında iyi performans gösterdi, ancak Bitdefender’ın yanı sıra. Bitdefender, MRG Effitas’tan Seviye 1 sertifikası aldı, yani test edilen kötü amaçlı yazılımın yüzde 100’ünü engelledi. Bir numaralı antivirüs derecelendirmesini başka nedenlerle Bitdefender incelememizi okuyabilirsiniz.

Bitdefender ve NOD32, Windows Defender ve Malwarebytes gibi seçeneklere göre başka bir avantaja sahiptir. Gerçek zamanlı koruma sunarlar, yani web kamera izinleri de dahil olmak üzere arabayla indirme ve tarayıcı izinleri kapsam dahilindedir..

AVG gibi bazı antivirüsler, reklam engelleme, web kamerası koruması ve izleyici engelleme uzantılarıyla önceden yapılandırılmış güvenli bir tarayıcı ile birlikte gelir. Piyasadaki en iyi ücretsiz seçenek olduğunu düşündüğümüzü öğrenmek için AVG incelememizi okuyun.

Web Kamerası Korumasını Etkinleştir

Güçlü bir antivirüs kullanmak, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımları düzelterek ve tarama çalışma sırasında şüpheli etkinlikleri engelleyen gerçek zamanlı koruma sağlayarak size uzun bir yol kazandıracaktır. Popüler antivirüslerin bazı yeni sürümleri, özel web kamerası koruması ile bir adım daha ileri gidiyor.

Kaspersky izci engelleyici

Kaspersky Internet Security (Kaspersky Anti-Virus incelememizi okuyun) böyle bir uygulamadır. Masaüstü uygulamalarınızı üç kategoriye ayırır: güvenilir, düşük kısıtlamalı ve güvenilmez. Güvenilir uygulamaların web kamerasına tam erişimi vardır, düşük kısıtlı uygulamaların web kamerasına erişmek için kullanıcı girişi gerekir ve güvenilir olmayan uygulamalar engellenir.

Birçok antivirüs, Kaspersky’nin en iyi seçenekler arasında olduğu özel web kamerası koruması içerir. Webroot, Bitdefender ve Avast da diğer özellikleriyle birlikte var (Webroot SecureAnywhere incelememizi ve Avast Pro incelememizi okuyun).

Son düşünceler

Birisinin web kameranızı izlediği fikri korkutucu, ancak insanların bunu yapmasına izin veren kötü amaçlı yazılımlara ve USB cihazlarının yerleşik korumasını geçmiş web sitelerine karşı savaşmanın yolları var.

Gerçek zamanlı izleme ve web kamerası koruması olan güçlü bir antivirüs ilk adımdır. Yine de, çevrimiçi ortamda karşılaştığınız tek tehdit web kamerası erişimi değildir. Fidye yazılımı, keylogger’lar ve botlar gibi kötü amaçlı yazılımlar yaygındır ve çeşitli hain faaliyetler gerçekleştirir.

Bitdefender gibi güvenli bir antivirüs ve bir şifre yöneticisi kullandığınız sürece, iyi olmalısınız. Hangi web kamerası korumalarını kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me