Ücretsiz Dosya Barındırma Hizmetleri vs Bulut Depolama

Ülkenin diğer tarafında ve hatta dünyanın diğer tarafında yaşayan arkadaşınızla bir dosya paylaşmak istediğiniz bir durumda olduğunuzdan eminiz. Flash sürücüye göndermek veya e-postayla göndermek sınırlı çözümlerdir. Bunun yerine yapabileceğiniz şey internete bir dosya yüklemek ve arkadaşınızın dosyayı indirmesine izin vermektir.


Ücretsiz dosya barındırma hizmetleriyle bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Dosya barındırma hizmetleri, dosyanızı kullanıcı dostu ise sürükle ve bırak yöntemiyle veya bilgisayarınızdan seçerek yüklemenizi sağlar. Temelde aynı şeyi yaparken, ne kadar iyi yaptıkları ve diğer hangi özelliklerin mevcut olduğu sağlayıcı tarafından önemli ölçüde farklılık gösterir.

Bazıları dosyanızı alır ve paylaşmak veya e-postanıza göndermek için indirme bağlantısını verir. Sonra sosyal ağlarda paylaşım, uzaktan URL yüklemeleri, şifreli kanallar, genel kataloglar ve daha fazlası gibi gelişmiş özellikler sunanlar var..

Yine de aynı şeyi elde etmek için bulut depolamayı kullanabilirsiniz. Gelişmiş özellikler yalnızca premium hesaplar tarafından kullanılabilir, ancak ücretsiz özellikler göz ardı edilecek bir şey değildir. En iyisini bulut depolama karşılaştırma listemizde bulabilirsiniz ve eğer karar vermeniz yeterli değilse, sizin için en iyi bulut depolama alanını seçmenize yardımcı olacak bir makalemiz var..

Bu makalenin geri kalanında, ücretsiz dosya barındırma hizmetlerinin ve ücretsiz bulut depolama alanının karşılaştırmasına bakacağız.

Dosya Barındırma ve Bulut Depolama

Öncelikle, bulut depolama alanı kullanarak dosya barındırma ve paylaşma arasındaki farka bir göz atalım.

Paylaşım

Acele bir dosya yüklemeniz gerekiyorsa, çoğu ücretsiz dosya barındırma bunu bir hesap oluşturmadan yapmanıza izin verecektir. Dosyanızı yükleyebilir, bağlantıyı alabilir ve gönderebilirsiniz. Tüm gereken bu. Bulut depolama, diğer taraftan, kaydolmanızı, oturum açmanızı, bir dosya yüklemenizi ve ardından bağlantıyı almanızı gerektirir.

Daha hantal olsa da, bulut depolama, bağlantıları paylaşmak için çıplak kemikli dosya barındırma hizmetlerinden daha fazla seçeneğe sahiptir, bu da size sadece bir bağlantı sağlar. Çoğu bulut depolama hizmeti, Facebook, Twitter vb. Gibi sosyal ağlarda paylaşmanıza izin verir. Ayrıca, başkalarını klasörünüze kullanıcı adı veya e-posta ile davet edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için parçayı paylaşmak için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun.

Uzak ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapmak için dosya paylaşıyorsanız, bazı bulut depolama hizmetleri Google Dokümanlar ve Dropbox Paper gibi yerel uygulamalar ve entegre not alma uygulamaları sunar. İşbirliği için en iyi bulut depolama alanımızda bulut işbirliği hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz..

Güvenlik

Dosya barındırma hizmetleri güvenlik önlemleri hakkında gelmeyecek, ancak yüklenen verilerinizi şifrelemediğini varsayabiliriz. Bu, haydut bir çalışan gibi erişimi olan herkesin okuyabileceği anlamına gelir. Uçtan uca şifreleme sunan istisnalar vardır, ancak bunu premium planlara bağlarlar.

Ücretsiz olsa bile, bulut güvenliği genellikle en az minimum düzeyde koruma sağlar. Hizmetler, dosyalarınızdaki dosyaları AES 128 bit veya 256 bit algoritmalar kullanarak şifreliyor, TLS protokolü ile aktarım sırasında dosyalarınızı koruyor, hesabınızı korumak ve aktarımlarınızı uçtan uca şifrelemek için iki faktörlü kimlik doğrulama sunuyor. Bunun için en iyi sıfır bilgi hizmetleri makalemizi okuyun.

Kullanım kolaylığı

İhtiyacınız olan tek şey basit dosya aktarımı ise, dosya barındırma hizmetlerinin bir teri kırmadan bununla ilgilenebileceğine dair hiçbir soru yoktur. Kayıtlı olmayan bir kullanıcı olarak, dosya boyutu, hız ve dosyanızın bir sunucuda kalma süresi konusunda kısıtlamalara tabi olacaksınız, ancak hemen paylaşmanız gerekiyorsa bu nokta.

Daha gelişmiş ihtiyaçlar için, bulut depolama, bazı dosya barındırma hizmetlerinde olduğu gibi, işletim sistemlerindeki dosya tarayıcılarını taklit eden web istemcilerini kullanarak dosyalarınıza erişmenizi sağlar. Bu, depolama alanınızdaki dosyaları silmenizi, yeniden adlandırmanızı veya taşımanızı sağlar. Bunun da ötesinde, tüm bulut depolama hizmetlerinin sabit diskinizdeki dosyaları doğrudan buluta senkronize etmenizi sağlayan bir masaüstü istemcisi vardır.

hız

Dosya barındırma hizmetlerinin ücretsiz bir kullanıcısı olarak, indirme ve yükleme hızlarınız bazı durumlarda sınırlı olabilirken, sınırsız hızlar ödeme yapan müşteriler için ayrılmıştır. Bulut depolama hizmetleri hızları azaltmaz. Bunun yerine, hızlar bir sunucuya ne kadar yakın olduğunuz, hizmetin altyapısı ve internet servis sağlayıcınız gibi diğer faktörlere bağlıdır.

Dosyalar ve Depolama

Dosya barındırma hizmeti ile ücretsiz bir plan kullanırsanız, maksimum dosya boyutunu veya depolamasını ve dosyalarınızın sunucularında kalma süresini sınırlayabilir.

Bazılarının 5 GB gibi depolama için nispeten düşük bir kapağı vardır, dosya boyutu sınırı 50 MB’a kadar düşebilir. Bu tür sınırlamaları olmayan hizmetler, indirilmeden belirli bir süre sonra dosyanızı siler. Ücretsiz planlarda genellikle sınırlama eksikliğini telafi edecek reklamlar bulunur.

Bulut depolama alanı içeren ücretsiz planlar size yüzlerce gigabayt depolama alanı sağlamaz, ancak hareketsizlik nedeniyle size reklam vermez veya dosyalarınızı silmez. Çoğu durumda, arkadaşlarınızı davet ederek veya kayıt olduktan sonra adımları tamamlayarak depolama kotanızı artırabilirsiniz.

Bazı hizmetler dosya boyutunu birkaç gigabaytla sınırlandırırken, diğerleri büyük dosyalar için en iyi bulut depolamamızda gördüğünüz gibi çubuğu oldukça yükseğe koyuyor.

İyi Dosya Barındırma Hizmetleri

Ücretsiz planlar oldukları gibi, ancak bazı hizmetler öne çıkıyor. Şimdi, Files.fm ile başlayarak size kısa bir özet sunacağız.

Files.fm

free-file-hosting-files.fm

Serbest dosya barındırma-files.fm-myfiles

Hizmet, depolama alanınız “1 GB ile 15 GB” arasında ayarlanmışken, 2 GB’a kadar boyuttaki dosyaları yüklemenizi sağlar. Ücretsiz bir plan olduğundan, reklamlar tarafından desteklenir. Yükleme sırasında, “şifreli veri kanalı” dosyalarınızı korur. Tamamlandığında, herkese açık bir katalogda mevcut olacaklar.

DepositFiles

Serbest dosya barındırma-depositfiles-myfiles

DepositFiles, dosya boyutu için çıtayı 10 GB’a çıkarır. Bunun da ötesinde, her indirme işleminden sonra dosyalarınızı 90 gün boyunca saklar. Bu, bazı hizmetlerin sunduğu 15 günden daha iyidir. Yükleyebileceğiniz dosya sayısı 50 ile sınırlıdır.

4shared

4shared ile 15GB boş alan elde edersiniz ve 2GB büyüklüğünde dosyalar yükleyebilirsiniz. Aktarabileceğiniz miktarla ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak indirme hızları sınırlıdır ve reklamlar vardır. Ayrıca, 180 gün boyunca giriş yapmazsanız hesabınız ve dosyalarınız silinir.

WeTransfer

Serbest dosya barındırma-biz-transferi

Ücretsiz plana aktarım başına maksimum 2 GB yükleyebilirsiniz. Yüklendikten sonra aktarım yedi gün boyunca kullanılabilir olacak. Bundan sonra, diğer dosyalara yer açmak için silinir. AB’deyseniz, hizmet verilerinizi oradaki sunucularda barındırır ve bu da Genel Veri Koruma Yönetmeliği geçerliyse kullanışlı.

Filehosting.org

free-file-hosting-filehosting.org

Filehosting.org, dosya boyutunu, hızını veya depolamayı sınırlamaz, ancak son indirmeden 20 gün sonra dosyalarınızı siler. Bunun doğru olması iyi görünüyor, ancak herhangi bir kısıtlama bulamadık. Reklamları da yok, ancak “gizlilik şartlarına göre kullanıcıyı bu hizmetin veya ortaklarımızın teklifleri hakkında yeni bilgiler konusunda zaman zaman bilgilendirme hakkını saklı tutar.”

YourFileLink

FileLink’iniz kaydolmanızı gerektirmez ve yüklemeleri, indirmeleri veya bant genişliğini sınırlandırmaz. Bununla birlikte, dosyalarınız 15 gün boyunca indirilmediyse silineceklerdir. Hizmet de çok ağır.

İyi Bulut Depolama Hizmetleri

Premium bir plana abone olduğunuzda bulut depolama alanı parlar, ancak iyi ücretsiz planlar da vardır. Hizmeti, dosya barındırma hizmetlerinin yaptığı gibi dosya yüklemek ve paylaşmak için kullanmanıza izin verir. Daha fazla ayrıntı için, büyük bir hizmet planı makalesine sahip ilk beş sağlayıcıyı okuyun.

Google sürücü

Google Drive, çoğu kişi için yeterli olacak 15 GB’lık ücretsiz bir depolama alanı sunar. Ücretsiz kullanıcılar, Google Dokümanlar, Google Fotoğraflar ve hizmetle entegre diğer uygulamalara aynı erişime sahiptir. Fotoğraflarınızı “orijinal” yerine “yüksek kalitede” yüklerseniz, fotoğraflarınız için alan sınırsız olur. Google Drive incelememizde daha fazla bilgi edinin.

Google Drive Web Arayüzü

Google Drive Senkronizasyon Klasörü

Google Drive Google Dokümanlar

Google Drive Bağlantı Oluştur

Google Drive Ağ Ayarları

Önceki

Sonraki

pCloud

PCloud’un ücretsiz sürümünü kullanmak size 10GB depolama alanı sunar. Başka bir 4GB almak için çok adımlı bir işlemi tamamlayabilirsiniz. Bir arkadaşınıza başvurursanız, 20 GB’a kadar 1 GB ek alan elde edersiniz. Ücretsiz kullanıcılar, paylaşılan bağlantılar için şifrelere ve son kullanma tarihlerine erişemez, ancak bunun yanı sıra deneyim de oldukça iyidir..

pCloud Web Arayüz Dosyaları

pCloud Senkronizasyon Klasörü

pCloud Dosya Paylaşım Bağlantısı

pCloud İndirme Bağlantıları

pCloud Drive İstemcisi

Önceki

Sonraki

pCloud, bulut karşılaştırma listemizin en üstünde yer almaktadır. Bu ilginizi çekiyorsa, pCloud incelememizi okuyun.

Sync.com

Sync.com, sıralamalarımıza göre en iyi bulut depolama hizmetidir, ancak size yalnızca 5 GB ücretsiz verir. Sync.com incelememizde okuyabileceğiniz gibi çok sayıda yukarı tarafı var ve bunu referans başına ek 1 GB almak için istediğiniz kadar arkadaşınıza başvurabilirsiniz. Şirket bize sorarsanız 20GB kapağını çıkardığını söyler.

Sync.com-Web Kontrol Paneli-Sürgü-1
© Cloudwards.net

Sync.com-Hisse-Dosya-Link-Sürgü-2
© Cloudwards.net

Sync.com-Sync-Klasör-Sürgü-3
© Cloudwards.net

Sync.com-Hız-Gaz-Sürgü-4
© Cloudwards.net

Sync.com-Two-Factor-Doğrulama-Sürgü-5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

Sıfır bilgi şifrelemesi ve paylaşılan dosyaları parola ile koruma özelliği de dahil olmak üzere çoğu özellik ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

MEGA

MEGA, başvuruların veya işlemlerin tamamlanmasını gerektirmeden 50 GB ücretsiz depolama alanı sağlardı. Şimdi, 35GB nihayetinde yok oluyor ve sizi 15GB ile bırakıyor, ki bu hala göz ardı edilecek bir şey değil. Tavsiye programını kullanarak aldığınız alan da kaybolur.

Dosya barındırma

Bu bonusların geçici olmasının yanı sıra, ücretsiz kullanıcılar için seçenekler sınırlıdır. Bu konuda daha fazla bilgiyi MEGA incelememizde okuyabilirsiniz.

MediaFire

MediaFire’ı kullanmaya başladığınızda 10 GB ücretsiz depolama alanına sahip olursunuz. Bu adil bir miktar ve 50 GB’a çıkarabilirsiniz. Bir arkadaşınızı tavsiye ettiğinizde 32 GB’a kadar 1 GB alan kazanırsınız. Bunu yapmak istemiyorsanız, mobil uygulamayı yükleyebilir ve daha fazla alan elde etmek için Facebook ve Twitter’a bağlanabilirsiniz..

Dosya barındırma için iyi, ancak bir bulut depolama hizmeti kadar iyi değil. Bu konuda daha fazla bilgiyi MediaFire incelememizde okuyabilirsiniz..

Son düşünceler

İnterneti kullanırsanız, muhtemelen dosya paylaşacaksınız. Bunu kolayca, hızlı bir şekilde ve birçok kısıtlama olmadan yapmak bir angarya olmaktan daha iyidir. Ücretsiz planlar, dosya barındırma veya bulut depolama hizmetleri için olsunlar sınırlıdır.

Her ikisi de genellikle depolama alanınızı sınırlar; dosya barındırma hizmetleriyle ilgili olarak, dosyaların sunucularda ne kadar süre kalacağını veya reklamları olduğunu da içeren bazı istisnalar da vardır. Bulut depolama hizmetleri dosyalarınızı kaldırmaz veya reklam sunmaz ve genellikle daha fazla özelliğe sahiptir. Yine de daha karmaşıktırlar, bu yüzden sadece bir dosyayı hızlı bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, bir dosya barındırma hizmeti ile daha iyi durumdasınızdır..

Ücretsiz dosya barındırma ve bulut depolama hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangisini tercih edersiniz, hangisini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me