Sürüm 2020 için En İyi Bulut Depolama Alanı

Kabul edelim, herkes hata yapar. Veri depolamak ve işbirliği için bulut depolamayı kullanmak çekici, ancak er ya da geç, siz (ya da ortak çalışanlarınızdan biri) yanlışlıkla bir şeyi değiştireceksiniz ve önceki müzik sayfanız, tasarımınız ya da raporunuz dijital tarihin bir parçası haline geldi, ancak kaybolmadı sonsuza dek. Dosya sürüm oluşturma yardımcı olabilir, bu yüzden bunun için en iyi bulut depolama alanını bir araya getirdik.


Dosya sürüm oluşturma, dosyalarınızın geçmişi gibi çalışır. Bir dosyayı değiştirdiğinizde, hizmet dosyayı daha yeni bir sürüm olarak işaretler ve kayıtlarını günceller. Bu, istenmeyen bir değişiklik yaptığınızda eski kopyalardan birine geri dönmenizi sağlar.

Sürüm oluşturma, ransomware’nin neden olduğu dosya bozulmalarına karşı size yardımcı olabilir. Ransomware dosyalarınızı şifrelemek ve şifresini çözmek için bir ödeme talep edecektir. Düzgün bir versiyona sahipseniz, dosyalarınızı geri alabilir ve bilgisayar korsanlarına teslim etmekten kaçınabilirsiniz.

Bu makalede, sürüm oluşturma ile en iyi bulut depolama alanını sağlayan hizmetlere odaklanacağız. Başlamadan önce kriterlerimizi gözden geçirelim.

Sürüm 2020 için En İyi Bulut Depolama Alanı

Cloud Storage’ı Sürüm Oluşturma İçin En İyi Yapan Nedir?

Birincisi, elbette, kendini versiyonlamak. Bazı hizmetler, 15 veya 30 gün gibi sınırlı bir süre için dosya sürümlendirme sunar. Diğerleri herhangi bir kısıtlama getirmez. Yalnızca dosya sürümüne bakmak, hizmetlerin eşleşmediklerinde yakından eşleşebildiğinden, hizmetin diğer yönlerine de bakacağız.

Değer, hizmetin fiyatına ve bunun için ne aldığınıza bağlıdır. Hizmet ne kadar çok plan sunuyorsa o kadar iyidir, çünkü ihtiyaçlarınıza uygun bir plan seçebilirsiniz. Abone olmaya karar vermeden önce ücretsiz bir plan veya deneme sürümü kullanabilmeniz her zaman iyidir.

İyi güvenlik, verilerinizin güvende olmasını istediğiniz için bir diğer önemli husustur. Dikkatimizi, hizmetin sunduğu şifreleme türüne ve hizmetin hem istirahatte hem de hareket halinde kullanıp kullanmadığına çevireceğiz. Sıfır bilgi tercih edilir, çünkü sizden başka kimsenin verilerinizi okumasını engeller. İki faktörlü kimlik doğrulama da önemlidir, çünkü birisi şifrenizi çalarsa size yardımcı olur.

Dosyalarınızı geri almak için sürüm oluşturmayı kullanmak basit bir deneyim olmalıdır. Bu hizmetin geri kalanı için de geçerli. Bunu karmaşık bir angarya olarak kullanmak istemezsiniz. Tasarım çekiciyse ve istemcinin hangi işletim sistemlerinde çalıştığında arayüzün nasıl çalıştığına bakacağız.

Dosyaları hızlı bir şekilde yüklemek için iyi ve kararlı bir bağlantı gereklidir. Bunlardan biri, bulut depolama hizmetinin altyapısına, İSS’nize ve sunuculara ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır. Sahip olması gereken bir başka harika özellik, yalnızca dosyanın bir değişikliğe uğrayan kısımlarını aktararak yüklemeyi daha hızlı hale getiren blok düzeyinde aktarımdır..

1. Sürüm için En İyi Bulut Depolama: Sync.com

Sync.com 2011 yılında Toronto’da kuruldu. O zamandan beri kusursuz güvenlik ve kullanıcı gizliliği ile ün kazanmıştır. Bu yüzden en iyi bulut depolama sıralamasının en üstüne yerleştirdik. Hizmet ayrıca Kanada’nın katı gizlilik yasalarından da yararlanıyor.

Varsayılan olarak, Sync.com eski dosya sürümlerini 30 güne kadar saklamanıza izin verir, ancak isterseniz süreyi ayarlayabilirsiniz. Kişisel Pro planına abone olmak, sınırsız sürümleri süresiz olarak saklamanızı sağlar ve depolama kotanıza dahil edilmez. Silinen dosyalar için de geçerli.

Personal Pro, bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlardan biri olan 500 GB depolama alanı için yılda 49 dolara veya 2 TB için yılda 96 dolara mal olacak. Hizmeti test etmek istiyorsanız ücretsiz bir plan da vardır. Bunu kullandığınızda 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olursunuz. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, başvurduğunuz her arkadaşınız için bir gigabayt alabilirsiniz (20 GB’a kadar).

Bazılarının aksine, Sync.com güvenliği ciddiye alır. Veri merkezlerine aktarılan iletimleri gizlice dinlemekten korumak için TLS protokolü ile birlikte 256-bit AES kullanır. Sync.com’un sıfır bilgi uyumlu olduğunu unutmayın, bu nedenle şifrenizi kaybederseniz sizin için geri alamaz. En iyi sıfır bilgi hizmetleri arasında en iyi seçimimiz.

Şifreniz zayıf olmasa bile, size yardımcı olacak iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılabilir (nasıl yapılacağını bilmiyorsanız güçlü şifre kılavuzumuzu okuyun). Etkinleştirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Diğer Nedenler Sync.com

Sync.com masaüstü istemcisiyle çalışmak kolaydır ve senkronizasyon klasörünüzü kullanmaktan ve istemciye görev çubuğu simgesi aracılığıyla erişmekten oluşur. Tüm özellikleri web istemcisini ve ayrıca genel deneyimi geliştiren diğer özellikleri kullanarak elde edersiniz.

Masaüstü istemcisi Windows ve macOS’ta kullanılabilir, ancak Linux’ta mevcut değildir (gerekirse Linux için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun).

Sync.com İnceleme ve Karşılaştırma

Akıllı telefon uygulaması Android ve iOS için kullanılabilir. Çevrimdışı dosyalarla çalışmak ve fotoğrafları ve videoları otomatik olarak buluta yüklemek için kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Sync.com incelememizi okuyun.

2. pCloud

pCloud, en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alan başka bir hizmettir. Hizmet 2013 yılından beri faaliyet göstermektedir ve sekiz milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Müşterileri arasında Twitter ve BMW gibi büyük isimler var.

Premium, Premium Plus ve Lifetime planları dosya sürümlerini 30 gün boyunca saklar. Gerekirse geri dönmek, önceki dosya sürümlerini görmek ve geri yüklemek için Geri Sar özelliğini kullanabilirsiniz. Silinen dosyalar ve klasörler Çöp Kutunuzda olduğu sürece bunları geri yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde sonsuza kadar gittiler.

Daha eski sürümleri bir yıla kadar (satın alma tarihinden itibaren) saklamanızı sağlayan Genişletilmiş Dosya Geçmişi eklentisine erişmek için yılda 39 $ ödeyebilirsiniz..

Premium plan ayda 4.99 $ karşılığında 500GB depolama alanı sunarken, Premium Plus ayda 9.99 $ için 2TB sağlar. Her iki plan da dosya sürüm geçmişinizi 30 gün boyunca saklayacak ve sınırsız uzaktan yükleme yapmanıza izin verecektir.

PCloud’un iyi bir uyum olduğunu düşünüyorsanız, iyi bir anlaşma olan bir ömür boyu lisans seçebilirsiniz. Ayrıca, toplam 20 GB’a kadar her yönlendirme için 10 GB depolama alanı ve bir ek gigabayt sağlayan ücretsiz bir plan var. PCloud incelememizde tüm abonelik seçeneklerini ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

pCloud, aktarılan verileri korumak için TLS şifrelemesine dayanır. Hem taşıma sırasında hem de beklemede için AES 256 bit şifreleme kullanır. Ayda 4,99 ABD doları karşılığında Kripto eklentisini kullanabilir ve dosyalarınızın sıfır bilgi şifrelemesiyle korunduğundan emin olabilirsiniz. pCloud dosyalarınızı en az üç güvenli sunucu konumunda saklar.

PCloud’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Masaüstü istemcisi Windows, Mac ve Linux için kullanılabilirken, mobil uygulama Android ve iOS için kullanılabilir. Masaüstü istemcisi, dosyaları sistem tepsisine senkronize etmek ve yedeklemek için kullanılan ve pCloud sürücünüzle etkileşime girmenize yardımcı olan bir simge ekler. Arayüz sıkıcı, ancak sezgisel ve gezinmesi kolay.

Mobil uygulama etkileyici, çünkü bazı belgeleri yalnızca görüntülemek yerine düzenleme seçeneği sunuyor. Ayrıca video ve ses dosyalarını oynatabilir.

Yeni kullanıcılar, en basitleri olduğu için web arayüzünü kullanmaktan rahat olacaklar. Tüm pCloud’un araçları mevcuttur. Tek dezavantajı, büyük dosyaları aktarmanız gerektiğinde kullanışlı olmamasıdır. Bu durumda masaüstü istemcisine bağlı kalmak daha iyidir.

3. Tresorit

Tresorit merkezi İsviçre’de olmakla birlikte, verilerini Hollanda ve İrlanda’daki sunucularda tutmaktadır. En güvenli bulut depolama hizmetlerinden biridir.

Sürüm geçmişi, hilelerinizdeki (senkronizasyon için kullanılan bir klasör) dosyalarda yapılan tüm değişikliklerin anlık görüntülerini tutar. Sürüm oluşturma Premium, Solo, Business ve Enterprise hesaplarıyla sınırlıdır. Premium plan size 90 günlük bir sürüm süresi verir, ancak dosyanın yalnızca 10 sürümü verir. Yalnız ve tüm iş planları, silinen dosya kurtarma ile birlikte sınırsız sürüm ve geçmiş sunar.

Birçok kullanıcı, Tresorit’in fiyatlarının diğer hizmetlerle karşılaştırılamadığı için soğuk bir duş olduğunu düşünüyor. En ucuz plan olan Premium, ayda 12.50 dolar ve sadece 200GB veriyor. Diğer kişisel plan olan Solo, 2 TB’lık depolama alanı, şifre korumalı bağlantılar alacak ve on adede kadar cihazı senkronize etmenizi sağlayacaktır. Aylık 30 dolara mal oluyor. Yıl için ödeme yaparsanız indirim alırsınız.

Küçük işletme planı kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarıdır ve her kullanıcı için 1 TB depolama alanı sunar. Şu anda yüzde 50 indirimli olan İş planı, size gelişmiş dosya kontrolü ve kullanıcı başına aylık 12 ABD doları destek sağlayacaktır. Bu gelişmiş yönetici, API ve personel eğitimini ekleyin ve 100 kullanıcı gerektiren ve kullanıcı başına aylık 24 ABD doları olan Kurumsal plana sahip olun..

Tresorit, mükemmel güvenlik sağlayarak yüksek fiyatlandırmasını haklı çıkarmaktadır. Kullandığı veri merkezleri en son ISO standartlarıyla uyumludur ve Microsoft Azure çalıştırmaktadır. Merkezler gözetim, güvenlik devriyeleri ve biyometrik tarama kullanır.

Verilerinizi özel yapmak için sıfır bilgi şifrelemesini kullanabilirsiniz. AES 256 bit şifreleme, verilerinizi hırsızlığa karşı korur. Birisi şifrenizi çalarsa, size yardımcı olmak için iki faktörlü kimlik doğrulama vardır. Tresorit incelememizde Tresorit güvenliği ile ilgili tüm bilgileri edinin.

Tresorit’i Sevmemizin Diğer Nedenleri

Birçok bulut depolama hizmetinin, senkronizasyon klasörü ve görev çubuğu simgesindeki seçenekleri içeren ince bir masaüstü istemcisi vardır. Tresorit, Windows, macOS ve Linux için tam bir masaüstü istemcisi sağlayarak daha da ileri gidiyor.

Bazıları için bu gereksiz bir komplikasyon olacaktır. Diğerleri hoşuna gidecek. Konuya nerede düştüğünüzü öğrenmek için 14 günlük bir Tresorit denemesinden yararlanmanızı öneririz.

4. Dropbox

En eski bulut depolama hizmetlerinden biridir ve senkronizasyon ve blok düzeyinde senkronizasyon algoritmaları için ortak modellerin icat edildiği yerdir. Dropbox’ın ayrıca 500 milyondan fazla kullanıcısı var.

Dropbox sürüm oluşturma, dosyalarınızı 30 gün boyunca ücretsiz veya Dropbox Plus hesabında kullanılabilir tutarken, Professional ve Business planları abonelere 120 günlük dosya sürümlendirme sağlar. Ayrıca silinen dosyaları geri yüklemenizi sağlar.

Artı planı, ayda 10 $ karşılığında 1 TB depolama alanı sağlar, bu da iyi bir değerdir. Öncelikli e-posta desteği, uzaktan cihaz silme ve mobil cihazlarda çevrimdışı klasörler gibi özellikler içerir. Professional, akıllı senkronizasyon, vitrin, tam metin araması ve öncelikli sohbet desteği ve gelişmiş paylaşım ekler, ancak depolama alanını artırmaz. Aylık 20 dolara mal oluyor.

Ücretsiz bir plan var, ancak size 2GB’lık yetersiz bir depolama alanı sağlıyor. Sevk başına 500 MB kazanabilirsiniz.

Dropbox’ı kullanarak sıfır bilgili şifreleme elde edemezsiniz (gizliliğinizi korumak için bir eklenti istiyorsanız Boxcryptor incelememizi okuyun), ancak dosyalarınızı hareketsiz ve hareket halindeyken korumak için AES-256 bit şifreleme vardır.

Dropbox, dizine ekleme için meta verilerinize erişmek amacıyla veri merkezine geldiğinde verilerin şifresini çözer (Boxcryptor bunu önler). Veriler daha sonra yeniden şifrelenir. Kimlik bilgilerinizi daha da güvenceye almak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılabilir.

Dropbox’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Hizmet, kuruluşundan bu yana parlak bir kullanıcı deneyimi sundu. Masaüstü istemcisi basit, hızlı erişim için bir senkronizasyon klasörü ve bir sistem tepsisi simgesi var. Web arayüzü çekici ve gezinmesi kolayken gerekli tüm bilgilere erişmenizi sağlar.

Mobil istemci Android ve iOS için kullanılabilirken masaüstü istemcisi Windows, Mac ve Linux’ta çalışır. Telefonunuzdan fotoğraflar ve videolar için otomatik yüklemeleri açabilirsiniz.

Dropbox incelememizde okuyabileceğiniz birçok şikayetimiz olsa da, diğer tüm hizmetlere ayak uyduracağı veya diğer tüm hizmetleri aştığı bir alan dosya senkronizasyonudur. İlk yüklemeden sonra, etkileyici blok düzeyi senkronizasyonu dosyalarınızı çok daha hızlı yükleyecektir, bu yüzden Dropbox’ı en iyi senkronizasyon için bulut depolamamızda sıraladık..

5. Google Drive

Birçok kişinin Gmail hesabı veya Android telefonu vardır, bu nedenle Google Drive’ın 800 milyondan fazla kullanıcısı olması şaşırtıcı değildir. Google Drive’ın ev kullanıcılarını hedeflemesine yardımcı olur ve Google Dokümanlar adında ücretsiz ve entegre bir ofis paketine sahiptir.

Google Drive, dosyaları 30 gün boyunca kullanılabilir tutan sürüm oluşturma içerir. Belirli sürümler için bunu geçersiz kılmayı ve süresiz olarak saklamayı seçebilirsiniz. Google Dokümanlar’ı kullanıyorsanız (ve önceki bir sürüme geri dönerseniz) başkalarının yaptığı düzeltmeleri görmenin bir yolu da vardır. Silinen dosyalar siz orada da silene kadar çöp kutusunda tutulur.

Google, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok plan sunuyor. Ücretsiz plan, Google Drive’ın en iyi ücretsiz bulut depolama alanı teklifleri listemize ulaşmasına yardımcı olan 15 GB’lık cömert bir depolama alanı sağlıyor. Ücretli planlar 100GB ile 30TB arasında değişiyor, ancak orada en iyi değer planları arasında değiller. 2 TB’lık planın maliyeti aylık 19.99 dolar. Yıllık indirim yok.

Gizlilik bir süredir Google için acı veren bir nokta olmuştur, çünkü PRISM projesiyle çalıştığı ortaya çıkmıştır. Google, NSA’ya erişim izni vermedi. Hizmet ayrıca kişiselleştirilmiş reklamlar, özel arama vb. Vermek için kişisel dosyalarınızı ve e-postalarınızı tarar..

Güvenlik özellikleri, dosyalarınızı sunucularda saklanırken koruyan AES-128 şifrelemesini içerir. AES-256 kadar güçlü değil, ama bildiğimiz kadarıyla kırılmadı. İki faktörlü kimlik doğrulama da mevcuttur.

Google Drive’ı Sevmemizin Diğer Nedenleri

Google Drive, diğer tüm Google uygulamalarına benzeyen çekici ve sezgisel bir web arayüzüne sahiptir. Birçok özellik var, ancak sayı karşısında bunalmış hissetmiyorsunuz. Gezinmek kolaydır ve muhtemelen masaüstü istemciden daha fazlasını kullanacaksınız.

Masaüstü istemcisi tanıdık senkronizasyon modelini kullanır. Dosyaları senkronizasyon klasörüne yerleştirerek yüklersiniz. Görev çubuğu simgesi, senkronizasyon klasörünüz için ayarları yapılandırmanıza olanak tanır.

Dropbox ve Google Drive karşılaştırması
Google Drive Ana Sayfası

Mobil uygulama Android’de yüklü olarak gelir ve hareket halindeyken dosyalarınıza ulaşmanız gerekiyorsa kullanışlıdır. Dosyaları düzenlemek için de kullanabilirsiniz, bu hoş bir dokunuş. Diğer birçok bulut depolama uygulaması önce dosyayı indirmenizi gerektirir.

Google Drive hızlı çalışır, ancak blok düzeyinde dosya kopyalamasından yararlanır. Yine de, hızları diğer hizmetlere benzer. Google Drive incelememizde bulunan en hızlı sonuçlara göz atın.

Son düşünceler

Listemize bakın ve sizin için doğru hizmeti seçtiğinizden emin olun. Zaman içinde geri dönmenizi ve bu hataları düzeltmenizi sağlarken, dosyalarınızı korur ve ucuza saklar. Seçiminizi yaparken sıfır bilginin sizin için neler yapabileceğini unutmayın.

Sınırsız dosya sürümü ve son derece uygun fiyatlandırma ile Sync.com’u dosya sürümlendirme konusunda en iyi şekilde seviyoruz. Güvenlik birinci çentik de zarar vermez.

Doğru seçimi yaptığımızı mı düşünüyorsunuz yoksa sürüm için başka bir hizmeti daha mı seviyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map