Ransomware Protection 2020 ile En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Fidye yazılımı saldırıları bugün en üretken çevrimiçi tehditlerden biri olarak sıralanıyor. İster müşterilerinizi korumaya çalışan bir işletme kullanıcısı olun, isterse evde çalışan bir tüketici çalınan aile fotoğrafları konusunda endişeli olsun, fidye yazılımlarına karşı koruma sağlayan araçlar bulmak bir öncelik olmalıdır. Bu araçlardan biri, bilgisayarınızın sabit diskini bulutta çoğaltan çevrimiçi yedeklemedir..


Çoğu çevrimiçi yedekleme hizmeti, kopyaları temizlemek için bozuk dosyaları geri almanıza olanak tanıyan sürüm oluşturma özellikleri sayesinde bir miktar fidye yazılımı koruması sağlar. Birkaç çevrimiçi yedekleme sağlayıcısı daha da ileri giderek fidye yazılımı algılama olanağı sunar. Seçenekler arasında sıralama yapmanıza yardımcı olmak için, bu kılavuzda, fidye yazılımı koruması için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerini inceleyeceğiz.

Göz atmaya değer üç CloudBerry Yedekleme alternatifini incelemenin yanı sıra aşağıdaki ayrıntılardan da bahsedeceğiz. Kişisel kullanım için yedekleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerini gözden geçirin. Bir işletme kullanıcısıysanız, işletme için en iyi çevrimiçi yedeklememize göz atın.

Ransomware Protection 2020 ile En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Fidye Yazılımı Nasıl Çalışır

Başlamadan önce, bir fidye yazılımı tanımı sahneyi ayarlamaya yardımcı olacaktır. Ransomware, bilgisayar sistemlerine sızan ve güçlü şifreleme kullanarak bilgisayar dosyalarını karıştıran bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Saldırının arkasındaki kişiler daha sonra bu dosyaların kilidini açmak için şifreleme anahtarları sağlama karşılığında para talep eder.

Ransomware yürütmek için basit bir saldırı, dijital hoodlums arasında popüler hale getirir. Diğer kötü amaçlı yazılımlar gibi, saldırılar da genellikle kötü amaçlı ekler içeren kimlik avı e-postalarına dayanır. Şüpheli spam e-postaları takip edin ve asla tanımadığınız e-posta adreslerinden dosya indirmeyin.

Enfekte olduğunda, fidye yazılımı hızlı hareket eder. Çoğu saldırı tüm dosya türlerini şifrelemezken, yalnızca Microsoft Office, Adobe ve resim dosyalarını korumanız gerektiğini düşünerek hata yapmayın. Fidye yazılımının farklı varyasyonları (örneğin, CryptoLocker, WannaCry, Petya ve TeslaCrypt) farklı uzantıları hedefler, ancak bu hedef listeleri uzundur.

Birkaç Fidye Yazılımı İstatistikleri

Ortalama fidye talebi 1000 doların üzerine çıktı. Kolluk kuvvetlerinin failleri takip etmesini önlemek için genellikle kripto para biriminde ödeme talep edilir. Kullanılan şifreleme protokollerinin yedeklenmesi birkaç milyar yıl olmadan kırılması imkansız olduğu için, dosyalarını yedeklemek gibi uygun önlemleri almayan çoğu kişi ödeme yapar.

Bu özellikle işletmeler için geçerlidir. Bir IBM araştırması, ABD’deki işletmelerin yüzde 70’inden fazlasının bilgisayar korsanlarına ödeme yaptığını ve yarısından fazlasının 10.000 doların üzerinde ödeme yaptığını.

Fidye yazılımının milyar dolarlık bir endüstri haline gelmesi sürpriz değil. Mücadele etmek isteyenler için iyi haber şu ki, bunu yapmak kolay. Trend Micro RansomBuster ve BitDefender Anti-Ransomware gibi birçok fidye yazılımı algılama aracı vardır.

Alternatif olarak, bu makalede önerilen yaklaşımı benimseyebilir ve dosyalarınızı buluta yedekleyebilirsiniz.

Fidye Yazılımı Koruması için En İyi Çevrimiçi Yedekleme Hizmetlerini Seçme

Fidye yazılımlarına karşı en iyi koruma sağlayan çevrimiçi yedekleme yazılımı için seçimlerimizi birleştirirken, birkaç kritik özellik aradık. Listemizin en üstünde, önceki enkarnasyonlara dosya döndürmek için kullanılan bir özellik vardı.

Yaygın olarak yanlışlıkla yapılan değişiklikleri geri almak için kullanılan sürüm oluşturma, dosya bozulmalarını da geri alabilir. Bu, sabit sürücülerin arızalanmasının neden olduğu bozulmalar için değil, aynı zamanda fidye yazılımı için de yararlıdır. Sonuçta, dosya şifreleme sadece bilerek yapılan yolsuzluktur.

Dosyanızı geri alarak, şifrelemeyi geri alır ve ödeme yapmaktan kendinizi kurtarırsınız. Tabii ki, önce rahatsız edici yazılımı kaldırdığınızdan emin olmak istersiniz..

Birden fazla dosya sürümünü (ideal olarak, sınırsız) ve bu dijital geçmişi bir süreliğine (ideal olarak, süresiz) koruyan yedekleme sağlayıcılarını aradık. Sürekli yedekleme koruması da önemlidir, çünkü yalnızca geceleri yedek çalıştırıyorsanız, geri dönerek günün işini kaybedebilirsiniz.

Birkaç yedekleme çözümü fidye yazılımlarını tespit etmeye çalışır. Bu genellikle yedekleri, birden fazla dosyada yaygın şifreleme gibi olağandışı kalıplar için tarayarak gerçekleştirilir. Yazılımın algoritmaları fidye yazılımına benzeyen bir şey algılarsa, daha fazla araştırma için neler olduğuna dair sizi uyarır..

Fidye yazılımı korumasına ek olarak, güvenlik özellikleri, kullanım kolaylığı ve maliyet gibi birkaç faktörü daha dikkate aldık. Seçtiklerimizden geçtikçe beğeneceğinizi düşündüğümüz özelliklerden bahsedeceğiz, ancak tam kepçe almak için bireysel yorumları okuduğunuzdan emin olun..

Fidye Yazılımı Koruması ile En İyi Çevrimiçi Yedekleme: CloudBerry Backup

En iyi seçimimiz işletmeler için en sevdiğimiz yedekleme aracıdır ve bunun bir kısmı da güvenliğe güçlü yaklaşımıdır. CloudBerry Lab, yazılımın 5.8 sürümüne Windows Masaüstü ve Windows Server lisansları dahil olmak üzere bir fidye yazılımı koruma özelliği ekledi.

Bu özellik, yedeklenen dosyaların kötü amaçlı yazılım tarafından şifrelenenler tarafından üzerine yazılmasını önler.

Algoritmalar önce yedeklenen her dosyanın bit yapısını analiz eder, ardından yeni şifrelenmiş dosyaları tanımlamak için bu yapı bayt baytını sonraki dosya yedekleriyle karşılaştırır.

Şifreleme algılarsa, CloudBerry Backup yüklemeyi yine de tamamlar, ancak sürüm oluşturmayı ayarlayıp ayarlamadığınıza bakılmaksızın orijinal yedeklemenizi de korur.

Sürümlere gelince, CloudBerry istediğiniz kadar dosya kopyasını saklamanızı sağlar. Fidye yazılımı dosyaları birden çok kez değiştirebileceğinden, bunu en az 10 sürüme ayarlamanızı öneririz.

İstemci sürümleri süresiz olarak tutacak veya belirli bir süre sonra silecek şekilde yapılandırılabilir. Fidye yazılımı hızlı bir şekilde fark edilirken, saklama sürenizi en az üç ay olarak ayarlamanız gerekir, ancak daha uzun süre daha iyidir.

CloudBerry Backup’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Ne kadar çok sürüm tutarsanız, o kadar fazla depolama alanı kullanırsınız. CloudBerry Backup, depolama alanı sağlamaz, ancak istemciyi 50’den fazla bulut hizmetiyle eşleştirmenize olanak tanır. Bir engel olmaktan ziyade, diğer yedekleme araçlarıyla bulamayacağınız seçim ve ölçeklenebilirlik sağlayan esneklik bir avantajdır.

Olası CloudBerry Yedekleme bağlantıları en iyi bulut IaaS sağlayıcılarını içerir. Not hizmetleri Amazon S3, Backblaze B2, Google Cloud ve Microsoft Azure’dir. Dropbox ve Google Drive gibi birkaç geleneksel bulut depolama sağlayıcısına da yedekleyebilirsiniz.

Bir özellik kümesi söz konusu olduğunda, hiçbir araç CloudBerry Yedeklemeyi aşamaz. Önemli özellikler arasında, işleri hızlandırmak için blok düzeyinde yedekleme ve özel, dosyalarınızı ortadaki adam saldırılarına ve veri ihlallerine karşı korumak için uçtan uca şifreleme bulunur.

Tam CloudBerry Yedekleme incelememizde daha fazla özellikten yararlanıyoruz ya da 14 günlük deneme süresiyle hizmeti kendiniz deneyebilirsiniz.

Acronis True Görüntüsü

Acronis iki yedekleme hizmeti geliştirir: Acronis True Image ve Acronis Backup. Her ikisi de Acronis Active Protection adlı yerleşik bir özellik ile fidye yazılımlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca ücretsiz, bağımsız bir Aktif Koruma istemcisi de var.

Acronis Backup’tan daha ucuz olduğu için Gerçek Görüntüye odaklanacağız. Ancak, bir işletme kullanıcısıysanız, ihtiyaçlarınıza daha uygun olup olmadığını görmek için Acronis Backup incelememizi okumalısınız..

Aktif Koruma yapay zeka tabanlıdır, daha fazla veri topladıkça saldırıları daha iyi tespit etmeyi öğrenir. Şüpheli davranışlar arayarak fidye yazılımı saldırılarını bulmak için sistem süreçlerini gerçek zamanlı olarak gözlemler. Daha sonra işlemleri engeller ve bu olduğunda kullanıcıları bilgilendirir. Araç, hasarlı dosyaların anında kurtarılmasını da kolaylaştırır.

Beyaz liste ve kara liste özellikleri yanlış pozitifleri azaltır, bu da yazılımın daha fazla öğrenmesine yardımcı olur.

True Image, zamana göre yedekleme sürümleri oluşturan kesintisiz yedekleme adını verir. Bu, sürekli yedekleme ile birlikte dosyalarınızı fidye yazılımlarından koruyacaktır.

Acronis True Image’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Acronis True Image, Carbonite ve IDrive gibi birçok uygun fiyatlı çevrimiçi yedekleme hizmetine göre bir hız avantajına sahiptir, çünkü bu hizmetlerin aksine, tıkanıklığı ve sunucu darboğazlarını sınırlamaya yardımcı olmak için küresel bir veri merkezi ağı tarafından desteklenmektedir.

Acronis Gerçek Görüntü Bulutu
Acronis Gerçek Görüntü Bulutu

Bu, Gerçek Görüntünün pahalı olduğu anlamına gelmez. 1 TB depolama alanı için yıllık 99 ABD dolarıdır ve birden fazla bilgisayar için indirim alırsınız. Yazılım, fidye yazılımı saldırıları için giderek daha yaygın bir hedef olan mobil cihazları yedeklemek için de kullanılabilir.

Acronis True Image incelememizde abonelik seçeneklerini tam olarak detaylandırıyoruz. Araç, blok düzeyinde yedekleme ve özel şifrelemeyi destekler, ancak iki faktörlü kimlik doğrulama sunarak özlüyor.

IDrive

IDrive, saldırıları etkili bir şekilde durdurmak için fidye yazılımı taraması sağlamaz. Ancak, gerçekleştikten sonra onlarla başa çıkmak iyidir. Yaklaşımının anahtarı, şirketin büyüyen fidye yazılımı tehdidiyle mücadele etmek için piyasaya sürdüğü IDrive Snapshots adlı bir özellik.

IDrive Anlık Görüntüler, dosya sisteminizi saldırı gerçekleşmeden önce geri almanıza olanak tanımak için belirli bir sürede kurtarma kullanır.

IDrive Anlık Görüntüleri ile ilgili güzel şeylerden biri, IDrive depolama alanınızı tüketmemesidir. Daha sonra, IDrive bu cömerttir ve IDrive Kişisel abonelerine yılda 50 doların üzerinde 2 TB yedekleme sağlar.

IDrive, IDrive incelememizde okuyabileceğiniz gibi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere sınırsız cihaz için yedekleme sağlar. IDrive Anlık Görüntüleri Android veya iOS için mevcut değildir, ancak mobil bir fidye yazılımı saldırısı olması durumunda 10 dosya sürümünün tutulması konusunda rahatlayabilirsiniz..

IDrive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Yedekleme alanına ek olarak, IDrive aynı miktarda dosya senkronizasyon alanı sağlar. Bu, 2 TB’lık bir IDrive hesabına kaydolursanız, gerçekten 2 TB’lık çevrimiçi yedekleme ve 2 TB’lık bulut depolama alanı elde edeceğiniz anlamına gelir. IDrive, yedekleme ve depolama alanı sunan birkaç bulut SaaS sağlayıcısından biridir (fark nedir?).

IDrive, sosyal medya yedeklemesini, özel şifrelemeyi destekler ve 7/24 canlı sohbet desteği ile birlikte gelir. Ağa bağlı depolama yedeklemesi için de iyi bir seçimdir. Kağıt üzerinde, IDrive neredeyse mükemmel ve herhangi bir hizmet kadar uygun fiyatlı.

Yakalama, IDrive’ın sınırlı sunucu altyapısı sayesinde yavaş çalışabilmesidir. Yardım etmek için ücretsiz kurye yedekleme ve kurtarma hizmeti sunulur, ancak hızlarının abone olma kararından pişman olmamanızı sağlamak için önce ücretsiz 5 GB’lık bir plana kaydolmanız akıllıca olur..

SpiderOak ONE

SpiderOak, zaman içinde kurtarma özelliğine sahip başka bir çevrimiçi yedekleme hizmetidir ve fidye yazılımı koruması için iyi bir seçimdir. Saldırının ne zaman başladığı hakkında bir fikriniz varsa, kötü amaçlı yazılımı kaldırdıktan sonra, çok sayıda dosyayı hızlı bir şekilde geri yüklemek için saldırıdan önce bir zaman seçin.

Dezavantajı, masaüstü komut satırından SpiderOak zaman içinde kurtarmayı yürütmeniz gerektiğidir. Henüz SpiderOak arayüzü üzerinden mevcut değildir. Ancak yürütme zor değildir ve SpiderOak destek sitesinde adım adım talimatlar bulabilirsiniz

Az sayıda dosya için, istemci “yönetici” sekmesinden ulaşılabilen sürüm kurtarma özelliğini kullanabilirsiniz. Fidye yazılımı bazen dosyaları sildiğinden, SpiderOak ONE da silinmiş dosya kurtarma sağlar..

IDrive’a göre bir avantaj, SpiderOak’ın dosyalarınızın sınırsız geçmiş kopyalarını saklaması ve siz onları çöp kutusundan kaldırana kadar silinen dosyaları tutmasıdır. Kurtarmak istediğiniz dosyayı tıklayın ve temiz bir kopya seçmek için sağdaki geçmiş bölmesini kullanın.

Tam SpiderOak incelememizde yedekleme ve kurtarma sürecini daha ayrıntılı olarak inceliyoruz.

SpiderOak’ı Yaşatmanın Diğer Nedenleri

SpiderOak, güvenlik konusundaki odağını boğmaktan hoşlanan bir hizmettir, bu nedenle şaşırtıcı fidye yazılımı taraması dahil değildir. Daha şaşırtıcı olan, SpiderOak’ın yeni müşterilere iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmamasıdır, ancak şirket bir sistem revizyonunu tamamladıktan sonra bu özelliğin geri döneceğine dair bazı işaretler vardır (bir süredir böyledir).

SpiderOak ile özel, uçtan uca şifreleme elde edersiniz. Hizmet ayrıca yedeklenen dosyalar için senkronizasyon ve paylaşım sunarak IDrive hariç yedekleme hizmetleri arasında olağandışı işlevler sunar.

Paylaşım, şirketin “ShareRooms” dediği şeyi kullanır. Kullanışlıdırlar, ancak SpiderOak bulutunda dinlenirken paylaşılan dosyalar düz metne dönüştürülür ve şifrelemelerini kaybeder.

Hizmeti 21 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Bundan sonra, 2 TB’lık bir yedekleme planı ayda 12 $ karşılığında alınabilir veya daha az para için 150GB veya 400GB yedeklemeyle gidebilirsiniz.

Şeref Ödülü: Orman Disk Siber Güvenliği Tamamlandı

Jungle Disk yedekleme ve depolama planları sağlar. Çalışma kitabına ve sunucu yedekleme istemcilerine baktık (Jungle Disk incelememizi okuyun), ancak Jungle Disk Siber Güvenliği adlı daha güvenli bir abonelik hattı veri korumasına ihtiyaç duyan işletmeler için daha iyidir.

Cybersecurity Complete adı verilen bu aboneliklerin en pahalısı, fidye yazılımı koruması, virüs algılama, botnet savunması ve hizmet reddi savunması sağlar.

Cybersecurity Complete için kullanıcı başına 16 ABD doları temel maliyet vardır ve bu size yalnızca 10 GB depolama alanı sağlar. Ek depolama alanı, gigabayt başına 15 senttir. Hizmet iki ila 250 kullanıcı için tasarlanmıştır, bu da küçük veya orta ölçekli işletmeler için kişisel yedeklemeden daha iyi olmasını sağlar.

Varsayılan olarak, Jungle Disk her dosyanın 10 sürümünü 60 gün boyunca saklar, ancak daha iyi koruma için özelleştirebilirsiniz.

Mansiyon Ödülü: CrashPlan

CrashPlan, fidye yazılımı tarama özelliklerine sahip değildir ve zamanında nokta kurtarma sunmaz. Fidye yazılımı için hala beğendik çünkü kendi sürüm oluşturma planınızı yapılandırmanıza izin veriyor ve sınırsız yedekleme sağlıyor, böylece yedekleme alanınızı tüketen uzun bir dosya geçmişi hakkında endişelenmenize gerek yok.

CrashPlanSmallBusiness.Versioning

Bu da çok önemli. Sınırsız yedekleme için bir bilgisayarın aylık maliyeti 10 ABD dolarıdır. CrashPlan kendisini küçük işletmelere pazarlarken, ev yedekleme için kullanılamamasının bir nedeni yoktur..

Son düşünceler

Hiç kimse dosyaları rehin tutan bilgisayar korsanlarına nakit vermemelidir. Sürüm oluşturma özellikleri ve sürekli yedekleme özelliğine sahip herhangi bir çevrimiçi yedekleme hizmeti bunun olmasını engellemelidir. En iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarının tümü bu iki özelliği içerdiğinden, fidye yazılımı koruması için seçenekler yukarıda listelediğimiz hizmetlerden çok daha fazladır.

CloudBerry Backup, fidye yazılımı tarama özelliği ve özelleştirilebilir saklama politikaları sayesinde öne çıkıyor. Daha az bir ölçüde, Acronis True Image da. Bu arada IDrive ve SpiderOak, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımları temizledikten sonra aynı anda birçok dosyayı geri yüklemek için zamanında kurtarma sağlar.

Daha fazla yardım için fidye yazılımı koruma kılavuzumuz var. Aşağıda soru sormaktan memnuniyet duyarız ve dosya rehinesi krizleriyle mücadelede gözden kaçırmış olabileceğimiz hizmetler için her zaman memnuniyetle karşılarız. Güvende kalın ve okuduğunuz için teşekkürler!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map