RAID nedir? Tanımlar, Kullanım ve Maliyetler için Pratik Bir Kılavuz

İşte Cloudwards.net’te hepimiz yedekleme ile ilgiliyiz: sonuçta, felaketin ne zaman vuracağını ve birincil dosya depolama alanınızın silineceğini asla bilemezsiniz. Genellikle en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızdan herhangi birini kullanmak işe yarayacaktır, ancak gerçekten güvende olmak istiyorsanız, bir donanım öğesi içeren karma bir yedekleme stratejisi öneriyoruz. RAID devreye giriyor.


Kısacası, RAID, birkaç sabit sürücüyü bağlayabilmenin bir yoludur, böylece bunlardan biri arızalanırsa, diğerleri yükü az çok sorunsuz bir şekilde devralabilir. Genellikle büyük, ticari sunucularda bulunmasına rağmen, evde fazladan bir yedek önlemin bulunması büyük bir zihin parçası sağladığından evde RAID dizisi ayarlanmış birçok insan vardır..

Bu makalede, RAID’in ne olduğunu, insanların evlerinde veya küçük işletmelerinde en yaygın kurulumları ve birkaç pratik ipucunu ve püf noktalarını ele alacağız. Bununla birlikte, önemli bir uyarı – ve bu yeterince vurgulanamaz – RAID’in uygun bir yedekleme stratejisine alternatif olmamasıdır..

Aynı anda ikiden fazla sürücü arızalanırsa, yedeklemeye hazır olmadığınız sürece kendinizi meşhur dere içinde bulacaksınız. Bu uyarı ortadan kalktığında, RAIDing’e gidelim.

Sabit Diskler, Arızalar ve RAID

Bilgisayarlar genel olarak şaşırtıcı derecede esnektir. Mütevazı arka uç sunucuları, yeniden başlatma kadar on yıllarca çalışabilir. Bununla birlikte, her yerde bulunan sabit disk sürücüsü için aynı şey söylenemez – buna bilgisayar çökmesi diyoruz çünkü okuma kafaları tam olarak bunu yapıyor: gerçek sürücüye çarpıyorlar.

İplikçiler daha hızlı ve fiziksel olarak daha küçük olabilirken, aynı zamanda çok daha fazla depolama alanı sunabilirler, ancak bunlar hala tamamen katı halde olan makinelerde kalan son mekanik parçalardan biridir..

Modern HDD’lerde bile arıza oranları ayıktır: özellikle şanssız bir HDD modelinin, garanti süresi boyunca nadiren iki veya üç yıldan fazla olan yüzde 27’lik bir arıza oranına maruz kalması nadir değildir..

Şimdi, bir sabit sürücü garanti sırasında arızalanırsa, üretici muhtemelen donanımı değiştirecektir, ancak verileriniz herhangi bir garanti kapsamında değildir. En iyi veri kurtarma yazılımı çözümlerimizden herhangi birini kullanabilmenize ve dosyalarınızı geri alabilmenize rağmen, hiçbiri ucuza gelmez ve hiçbirinin çalışması garanti edilmez.

RAID’in iç huzuru sunabileceği yer burası. RAID, depolama sürücülerini tek bir birim gibi davranmaları için havuzlayabileceğiniz çeşitli kurulumları kapsayan kapsamlı bir terimdir. Doğru bir şekilde yapıldığında, diskler, her bir diskten daha yüksek güvenilirlik ve daha iyi hız sunan tek bir büyük birim olarak görüntülenir.

Doğru kurulumda, RAID veri kaybına karşı ilk savunma hattınız olabilir ve bir donanım arızasının aksi takdirde düşük hız nedeniyle gecikmelere veya verilerin bir yedeklemeden geri yüklenmesine kadar kapalı kalma süresine neden olacağı durumlarda dosyalarınıza sürekli erişime izin verir..

RAID nedir?

RAID, Bağımsız Bağımsız Diskler Dizisi anlamına gelir (“Ben”, pazarlamanın kara büyüsüne yenilmeden önce “Ucuz” anlamına gelir). Fikir, 80’lerde HDD’lerin boyutu, hızı ve güvenilirliğiyle ilgili sorunların üstesinden gelmenin bir yolu olarak ortaya çıktı.

RAID, yekpare bir kavram değildir – ondan uzaktır. Disklerin bir dizi içinde etkileşime girme biçimi ve her bir yapılandırmanın yararları, sakıncaları ve riskleri büyük ölçüde değişir. Standart RAID kurulumlarına (seviye denir) ek olarak, dikkate değer eklemeler, offshoots ve tescilli uygulamalar vardır. Bunlar genellikle referans olarak standart bir seviye kullanılarak tanımlanacağından, bunlarla başlayacağız.

İlk standart RAID seviyesi, RAID 0 (sıfır) olarak adlandırılan “şeritleme” dir. Verileri bloklara bölerek ve tüm sürücüler arasında dağıtarak – şeritleyerek – güvenilirlik maliyetiyle performansı artırır.

Birden fazla sürücüye aynı anda okuma ve yazma, tek bir sürücünün maksimum hızından kaynaklanan hız darboğazını kaldırır. Her disk tüm görevin yalnızca bir bölümünü işlediğinden, hız tek sürücülü işlemden önemli ölçüde daha yüksektir ve tüm disk alanı kullanılabilir.

RAID ve Hata Oranları

İstatistikler size iki sürücüye sahip olmanın bir sürücü arızası olasılığını iki katına çıkardığını söyleyecektir. RAID 0’da, bu iki kat başarısızlık olasılığı her iki sürücüdeki veriler için de geçerlidir. Veri güvenliği açısından, bu yol değildir. En azından bağımsız operasyonda, bir sürücü arızası yakındaki diğer rasgele sürücüleri silmeyecek, ancak… iyi, sadece BT departmanınızı asla abartmamak için para ödediğini söyleyelim.

Güvenlik spektrumunun karşı ucunda, RAID 1 olarak adlandırılan yansıtma dizisi bulunur. Bir yansıtma dizisi, verilerin tam kopyalarını dizideki sürücülerin her birine yazar. Bir sürücü arızalanırsa, mevcut verilerin bir veya daha fazla tam kopyası olacaktır. En düşük seviyede bir donanım yedeğidir: sadece dizideki tüm disklerin ölümü veri kaybına neden olur.

Bununla birlikte, büyük güvenlikle büyük masraflar gelir: sadece bir diskin kapasitesi mevcuttur. Bu kurulumdaki iki, üç veya beş 1 TB sürücünün hepsi aynı kullanılabilir tek terabayt üretecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu güvenlidir, ancak maksimum depolama kapasitesini RAID dizinize sığabileceğiniz en büyük sabit diskin boyutuyla sınırlar (dijital pazara hızlı bir bakış 10GB’dir). Depolama alanını artırmak ve bir güvenlik düzeyi eklemek için, eşlik adı verilen bir şey kullanmak istiyorsunuz.

RAID ve Eşlik

Parite, RAID 5’in en popüler parite kurulumu olduğu RAID’in gerçekten ilginç hale geldiği yerdir. Eşlik dizisinde, her sürücünün bir kısmı yedekleme için ayrılmıştır. Dizideki tüm HD’ler, kullanılabilir disklerin kapasitesini (RAID 0’da olduğu gibi) havuzlar, ancak her sürücünün bir kısmı, bir sürücünün arızalanması durumunda eksik verileri hesaplamak için tersine kullanılabilen bir sağlama toplamı hesaplaması için ayrılmıştır..

Not: Eşliğin ardındaki son derece karmaşık matematik için bu makaleye göz atın.

Bir sürücü arızası durumunda, geri kalan sürücülerden gelen veriler ve eşlik, eksik verileri bir yedek sürücüye yeniden oluşturmak için kullanılabilir. RAID 5’teki sürücülerin sayısı veya kapasitesi ne olursa olsun, her zaman bir sürücünün kapasitesine eşdeğer, parite için “kaybolur”, bu da onu RAID 1’den daha ölçeklendirilebilir hale getirir. Dört veya beş disk değerinde veriyi koruyan tek bir ekstra disk sağlam bir yatırım.

Diğer Parite Kurulumları

RAID düzey 2 ve 3 de parite kurulumlarıdır, ancak RAID 5 tarafından büyük ölçüde eskimiş hale getirilmişlerdir. RAID 4, 5’ten farklıdır, belirlenmiş bir eşlik sürücüsü kullanması, yani tüm pariteyi sürücüde depolaması ve diğerlerini veri için kullanması anlamına gelir. RAID 5’in dağıtılmış paritesi, sürücülerdeki aşınmayı daha iyi dengeler.

RAID 6 çift parite kullanır, ancak aksi takdirde RAID 5 ile aynıdır. Bir dizide veri kaybı olmadan iki disk arızası yaşayabilen iki diskin değerinde alan kullanılır..

RAID seviyeleri de yuvalanabilir, bu da temel olarak bir RAID dizisini başka bir RAID dizisinin içine yerleştirir. Bu, çoğunlukla çok fazla veri depolamak isteyen veya mevcut RAID kurulumlarını kötü bir şekilde hızlandırmak isteyen şirketler tarafından kullanılır. Bunu yapmak istiyormuş gibi yuvalamaya çok fazla uğraşmayacağız, muhtemelen bu makaleyi okumak zorunda kalmayacak kadar biliyorsun.

RAID kurulumu: Donanım

Artık RAID hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, nasıl bir dizi oluşturabileceğimizi görelim. Kendin yap birçok seçenek olmasına rağmen, temel olarak HDD’leri yerleştirebileceğiniz ve bazı hazır yazılımlarla birlikte gelen kullanışlı küçük bir kutu olan bir RAID muhafazası satın almanızı öneririz..

Bu muhafaza gerçek zamanlı bir tasarruf sağlar ve genellikle ekonomiktir: aşağıda TerraMaster ve ProBox’ın özelliklerini bulacaksınız.

MarkamodelKoy sayısıMSRP
NoontecTerraMaster2 veya 4200 TL’den başlayan fiyatlarla
MediasonicProBox4100 TL’den başlayan fiyatlarla

Yerleştireceğiniz HDD’lere gelince, RAID’in “ucuz” köklerini göz önünde bulundurarak etrafa bakmaya değer. Kapsamlı bir yedekleme stratejisi uyguluyorsanız, sonsuz hata oranıyla en üst düzey donanım satın almanız gerekmez. Sonuçta, hataları yakalayabilecek bir dizi oluşturuyorsunuz.

Maliyetleri Düşürmek

Ayrıca, bazı temel aritmetik işlemleri yaparak maliyetlerden tasarruf edebileceğinizi de unutmayın: 10 TB RAID 5 dizisi oluşturmak için beş 2 TB disk veya iki 5 TB disk kullanabilirsiniz: her iki durumda da aynı sonucu alırsınız. Ancak, iki 5 TB’lık disk genellikle 2 TB’lık beşten çok daha ucuz olacaktır. Bir dizideki tüm sürücüler aynı boyutta değilse, tüm sürücülerin varsayılan olarak dizideki en küçük sürücüye ayarlanacağını unutmayın..

Büyük olasılıkla kullanmak isteyeceğiniz HDD’ler 60 ila 200 $ aralığındadır ve bu da bir RAID muhafazasının maliyetiyle birleştiğinde sizi oldukça büyük ancak yönetilebilir bir faturaya getirecektir.

DiskStation Hibrit RAID

Diğer bir seçenek, RAID kurulumunda Ağa bağlı depolama veya NAS kullanmaktır. Dayanıklılığı, güvenilirliği ve çok çeşitli yedekleme seçenekleri sayesinde Cloudwards.net’te büyük bir Synology hayranıyız (daha fazla bilgi edinmek isterseniz Synology için en iyi bulut yedeklemesi ile ilgili bir makalemiz var). Synology’nin dezavantajı, bunun en ucuz çözüm olmaması.

MarkamodelKoy sayısıMSRP
SynologyDS2162190 TL’den başlayan fiyatlarla
SynologyDS4164290 TL’den başlayan fiyatlarla
SynologyDS416 Oynat4Başlangıç ​​fiyatı: 415 $
SynologyDS9164600 $ ‘dan başlayan fiyatlarla
SynologyDS15155700 $ ‘dan başlayan fiyatlarla
SynologyDS18158850 TL’den başlayan fiyatlarla

RAID Kurulumu: Yazılım

Bir RAID kurulumunda NAS veya muhafaza kullanmanın en büyük yararı, yazılımı dahil etmenizdir: orada birçok seçenek var, ancak genellikle deneyimli kullanıcılar için çok düşmanca ve ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyorlar..

En temel düzeyde, dizinizi kurmak için bir Intel anakart kullanabilirsiniz: bu yeterince iyi çalışmalı ve teknoloji bilgisinin oldukça hızlı bir şekilde kurulmasına yardımcı olacak bazı iyi yazılım ve sürücülerle birlikte gelir. Intel’e bağlı kalmanın bir başka nedeni, konektör başarısız olduğunda yeni parçalar bulmanın kolay olmasıdır, yeni bir tane bulana kadar sizi dizinizden kilitleyecek hoş olmayan bir durumdur..

Diğer yazılım seçenekleri, Windows Depolama Alanları ve FreeNAS’ı içerir, ancak her ikisi de yaptığınız şey hakkında orta düzeyde bilgi gerektirmez. Linux tabanlı FreeNAS’ın neredeyse tamamen terminal tabanlı olduğunu ve meraklıların başka bir şeye geçmeden önce ne kadar acı çekebileceklerini öğrenmeleri için harika bir yol olduğunu unutmayın.

RAID ve Yedekleme

Makalenin başında söylendiği gibi, bir RAID dizisi, çok diskli eşlikte bile, uygun bir yedeklemeye alternatif değildir. Zamanınız çok önemliyken yedekleri geri yüklemekten kaçınmanın yanı sıra bilgisayarınıza daha fazla depolama alanı eklemenin harika bir yoludur. Ayrıca, tek bir sabit sürücü başarısız olduğu için verilerin kolayca kaybolmamasını sağlar.

Bir sürücü arızalandığında, eşlikten veri yeniden oluşturmanın zaman aldığını unutmayın. Yeniden oluşturulması gereken daha fazla veri, dizi artıklık olmadan daha uzun süre çalışır. Bu, başka bir başarısızlığın gerçekten çok kötü bir gün olacağı tırnak ısırma zamanı; en iyi bulut depolama ve yedekleme hizmetlerimizden birini kullanmak, en azından tırnaklarınızı sağlam tutacaktır.

HDD’leri, NAS’ı ve bulut yedeklemesini karşılaştıran önceki makalemizde, bu sağlayıcı RAID dizilerini yedeklemek için mükemmel bir seçenek olarak Carbonite’ı öneriyoruz, çünkü bu sağlayıcı çok fazla karışıklık olmadan RAID kurulumlarını yedeklemenize yardımcı olan özel olarak oluşturulmuş bir yazılıma sahiptir. Bu konuda ne düşündüğümüz hakkında daha fazla bilgi için Carbonite incelememize bakın.

Benim için RAID mi?

Yukarıdakilerin hepsini göz önünde bulundurarak, RAID’in sizin için bir yol olup olmadığını görelim. Bilgisayarınızda çok fazla veri depolarsanız ve yalnızca küçük bir HDD arızası nedeniyle hiçbirinin kaybolmadığından emin olmak istiyorsanız veya birden fazla sabit sürücünün çalışmasını hızlandırmak istiyorsanız, evet, RAID akıllıdır seçenek.

Orada en ucuz çözüm olmasa da, RAID bulutta her şeyi yapmak için harika bir alternatif, özellikle de ses ve video ile çalışan insanlar için, SaaS alanında depolama dışında bu gruplar için çok az teklif var.

Bununla birlikte, RAID’in her derde deva olmadığını anlayın: bir donanım denetleyicisi başarısız olabilir ve bunun yerine uyumlu bir model bulma şansınız olmayabilir. RAID bir yedekleme çözümü değildir, bu nedenle aynı anda birden fazla HDD’nin kaybedilmesi, verilerinizin yedeklenmedikçe gittiği anlamına gelir.

RAID herkes için olmasa da, belirli insan grupları için büyük avantajlar sunar. Onlardan biri misin? Bir RAID dizisi kurmak sizin için nasıl sonuçlandı? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map