OneDrive ve Dropbox – En İyi Bulut Depolama Sağlayıcısı Nedir?

Dropbox ve OneDrive, ilk bakışta çok benzer görünebilecek iki rakip bulut depolama seçicisidir. Bu nedenle, birçok insanın ne kadar depolama alanı aldıklarını ve seçimlerini yapmadan önce ne kadar tutacağını kontrol etmeye bağlı kalmasının nedeni.


Ancak Cloudwards.net’te, ortalama tüketicilerin bunlara ek olarak bakması gereken çok daha fazla şey olduğunu biliyoruz. Okuyucularımızın en iyi bulut depolama hizmeti hakkında karar vermelerine yardımcı olmak için, Dropbox ve OneDrive arasındaki en önemli farkları aydınlatmaya yardımcı olmak için bu kafa kafaya karşılaştırma parçasını bir araya getirdik.

Sonuç olarak, OneDrive yüzeyde daha fazla değer sunuyor gibi görünse de, içerik kontrolü ve şifrelemeye Dropbox yaklaşımı, çevrimiçi güvenliklerine değer veren kullanıcılar için net bir seçim olmasını sağlıyor..

Savaş: Dropbox ve OneDrive

Bulut depolama çözümleri çok önemli farklılıklar gösterebileceğinden, Dropbox ve OneDrive’ın nasıl toplandığına bir göz atmak önemlidir. Dört tur boyunca her bir hizmeti fiyat planları, senkronizasyon, içerik kontrolü ve şifreleme kategorilerinde ayrıntılı olarak açıklayacağız.

1

Fiyatlandırma

İlk olarak, iki yarışmacımızın fiyatlandırma konusunda nasıl karşılaştırdığına bakalım.

Dropbox

Dropbox Basic, kullanıcılara 2GB ücretsiz bulut depolama alanı sunar. Bu, Dropbox’ın (OneDrive dahil) ana rakiplerinin çoğunun gerisinde kalırken, Dropbox, kullanıcıların yönlendirmeler yoluyla daha fazla boş alan kazanmasına izin veriyor. Ücretsiz bir hesapta, her biri net olarak 500 MB, 16 GB’a kadar yönlendirmeler.

Daha fazla alana ihtiyacı olan kişiler için Dropbox Pro, aylık veya yıllık olarak faturalandırılan 1 TB bulut depolama alanı ile birlikte gelir.

Maliyet 1 TB bulut depolama için beklediğim doğrultusunda. Dropbox’ın plan yapılandırmasındaki sorun, daha küçük veya daha büyük depolama alanı ayırmaları sunmamasıdır. Bu esneklik eksikliği, Google Drive ve OneDrive da dahil olmak üzere bazı baş rekabetiyle çelişiyor (Dropbox ile Google Drive ve OneDrive karşılaştırmasını okuyun).

Dropbox Pro kullanıcıları, yönlendirme programından yararlanabilir ve yönlendirme başına 1 GB ek depolama alanı oluşturabilir. Yönlendirme alanı 32 GB ile sınırlıdır.

Dropbox, kullanıcı başına 12,50 $ fiyatla makul bir iş planı sunuyor. Her işletme kullanıcısı başlangıçta 1 TB depolama alanı sağladı, ancak Dropbox bunu istek üzerine ve ek ücret ödemeden sınırsız depolama alanına verecektir. Bununla birlikte, en az beş lisans satın almanız gerekiyor, bu nedenle bu muhtemelen çoğu sıradan tüketici için bir seçenek olmayacak.

onedrive

Microsoft, başlamanız için 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sağlar. Bu yeterli değilse, sıradan tüketiciler için üç farklı seçenek sunarlar.

Ayda sadece 1,99 ABD doları için 50 GB’lık bir planın dahil edilmesi hoş bir dokunuş. Birçok kullanıcının 1 TB bulut depolama alanına ihtiyacı yoktur ve daha düşük maliyet seçeneğini takdir etmelidir.

Yine de 1 TB kişisel veya ev planına kaydolun ve Office 365’in masaüstü sürümlerine de erişebilirsiniz. Artık herkes Office Online’ı ücretsiz olarak kullanabilir, ancak masaüstü sürümleri tarayıcınızın dışında çalışmanıza izin verir.

Office 365 uygulamaları şunları içerir:

 • Kelime: kelime işlemci
 • Excel: e-tablolar
 • Powerpoint: sunumlar
 • OneNote: not alma

Microsoft’un 1 TB’lik planı, Dropbox dahil en yakın rakiplerinin altında fiyatlandırılır. Office 365 Ev, aileler için özellikle iyi bir anlaşma: 9,99 ABD doları fiyat etiketi, çoğu hizmetin tek bir kullanıcı için ne kadar ücret aldığını.

Dropbox gibi, Microsoft ayrıca kullanıcı başına yıllık 60 $ ila 120 $ arasında çeşitli lezzetler sunan bir iş planı sunuyor..

Microsoft, iş planları için minimum kullanıcı sayısı zorunlu kılmaz. OneDrive İş Gelişmiş planında, en az beş kullanıcıya kaydolursanız, kullanıcı başına depolama alanı ayırmanız sınırsız hale gelir. OneDrive’ın bu avantajı Business All-In-One planına genişletmemesi ilginçtir.

Birinci Tur Düşünceler

Dropbox, abonelerin Office Online ile içerik görüntülemesine ve düzenlemesine izin vermek için 2015 yılında Microsoft ile bir ortaklık başlattı. Bu entegrasyon sorunsuzdur ve her şey Dropbox web arayüzünden gerçekleşir. Yine de kullanmak için çevrimiçi olmalısınız.

1 TB OneDrive abonelerinin Microsoft’un popüler ofis paketinin masaüstü sürümüne erişmesi, OneDrive’ı Dropbox üzerinden seçmenin hoş bir avantajı olmaya devam ediyor. OneDrive’ın Dropbox üzerinde gerçekten parladığı yer, esneklik ve maliyettir. OneDrive 50GB’lık bir seçenek ve bir aile planı sunuyor. Ayrıca, 1 TB’lik planı, Dropbox Pro’dan ayda 3 $ daha ucuz.

Tur: OneDrive için Fiyatlandırma Noktası

Dropbox Logosu
OneDrive Logosu

2

Eşitleme

Bu tur, iki sağlayıcıdan hangisinin dosyalarınızı en iyi şekilde güncel tutacağını belirlemek ve her iki hizmetin bağlantı hızlarını kontrol etmekle ilgilidir..

Dropbox

DropBox, Dropbox uygulamasını yüklediğiniz herhangi bir cihazda içeriği senkronize etmenizi sağlar. Desteklenen masaüstü platformları şunları içerir:

 • pencereler
 • Mac os işletim sistemi
 • Linux (Ubuntu, Fedora)

Uygulamayı masaüstünüze yüklemek, işletim sisteminizdeki diğer klasörler gibi kullanılabilen bir senkronizasyon klasörü oluşturur. İçeriği bu klasöre taşımak, onu bir Dropbox veri merkezine yükler

Dropbox aşağıdakiler için mobil uygulamalara sahiptir:

 • Android
 • iOS (iPhone, iPad)
 • Windows Phone
 • Böğürtlen

Genel olarak, Dropbox tarafından desteklenen cihazlar hem popüler platformları hem de Ubuntu ve Fedora gibi çok yaygın olmayan birkaç platformu içeriyor.

Dropbox’ın senkronizasyon işlemini ne kadar iyi yönettiğini görmek için Windows dizüstü bilgisayarımda dosya aktarım hızını ölçmek için birkaç test yaptım. Bu testler, buluta / buluttan 258MB sıkıştırılmış bir klasör gönderilmesini içeriyordu.

Bağlam için, speedtest.net’e göre, bu testler yapılırken yükleme ve indirme hızlarım ortalama 160/12 Mbps idi..

Ort. yükleme süresiOrt. İndirme süresi
Dropbox04:4400:19
onedrive03:5500:14

Bunlar oldukça iyi zamanlar ama Dropbox ile aslında daha iyi oluyor. Çünkü Dropbox, artımlı senkronizasyon adı verilen bir şey içeriyor. Artımlı eşitleme, bir dosyanın yalnızca değiştirilmiş bölümlerinin eşitlendiği bir dosya aktarım işlemidir. Bir dosya her değiştiğinde dosyanın tamamı yüklenmediği veya indirilmediğinden, hem zamandan hem de sistem kaynaklarından tasarruf sağlar.

Ne kadar olduğunu bulmak için, dizüstü bilgisayarımdaki sıkıştırılmış klasörde küçük bir değişiklik yaptığım başka bir test gerçekleştirdim (içindeki dosyalardan birini sildim). Değişiklik sadece 13 saniyede Dropbox bulut depolama alanına yansıtıldı.

Sistem kaynakları üzerindeki etkilerin daha fazla yönetilmesine yardımcı olmak için Dropbox, kullanıcıların yükleme ve indirme hızlarını azaltmasına olanak tanır. Bu işlem sistem tepsisi simgesinden yönetilebilir.

Çoğu insanın karşılaşacağı bir sorun olmasa da, tarayıcınız üzerinden Dropbox’a dosya yüklerken, 20GB dosya boyutu sınırı vardır. Masaüstünüzden veya mobil uygulamanızdan yükleme yaptığınızda bir sınırlama yoktur.

onedrive

OneDrive, Windows 10 cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelir ve Microsoft, hizmetleri buluta kaydırma eğilimini takip ettiği için Windows deneyiminin ayrılmaz bir parçası olarak tasarlanmıştır..

Mac OS X 10.9 veya daha üstü için de yükleme yapılabilir; bu, farklı görevler için farklı farklı platformlardan çalışmak veya MS Office gibi ancak Mac makinelerini tercih etmek için kullanışlıdır. Microsoft linux’un herhangi bir varyasyonunu desteklemiyor.

Mobil erişim, aşağıdakiler için uygulamalarla geniş:

 • Android
 • iOS (iPhone, iPad)
 • Windows Phone
 • Böğürtlen

İkisini karşılaştırmak için OneDrive’da Dropbox’takiyle aynı senkronizasyon hızı testlerini yaptım.

Ort. yükleme süresiOrt. İndirme süresi
Dropbox04:4400:19
onedrive03:5500:14

İlk dosya aktarımları için OneDrive, Dropbox’ı küçük bir farkla geride bıraktı.

Sorun, Dropbox’ın aksine, OneDrive’ın ağ mimarisine artımlı dosya aktarımlarını dahil etmemesidir. Bu, her dosya değiştiğinde değiştirilen dosyaların tamamen değiştirildiği anlamına gelir. Bu, dosya özellikle büyükse tek tek kullanıcıları ve ortak çalışanlarını bekletebilir.

Ayrıca, diğer görevleri gerçekleştirme yeteneğinizi etkileyebilecek daha fazla bant genişliği ve sistem kaynağı bağlar. Kullanıcılar için işleri daha da karanlık hale getiren Microsoft, senkronizasyon hızı azaltmayı desteklemiyor. Yavaş bir bağlantıdan çalışıyorsanız veya büyük dosyalar yüklüyorsanız, bu bir sorun olabilir.

OneDrive, bu yüklemeleri web tarayıcınızdan veya cihazınızın senkronizasyon klasöründen başlatmanıza bakılmaksızın dosya boyutu yüklemelerini 10 GB ile sınırlar. Bu, çoğu kullanıcıyı etkilemez, ancak farkında olunması gereken bir şeydir.

Yuvarlak İki Düşünce

Dropbox, OneDrive’dan biraz daha geniş bir platform aralığını destekler, ancak çoğu kullanıcı Windows, Mac OS, iOS ve Android’i desteklediğinden umursamaz.

Daha büyük sorun – ve OneDrive üzerinden Dropbox’ı seçmenin gerçekten zorlayıcı bir nedeni – Microsoft’un aktarım mimarilerine artımlı dosya yüklemelerini dahil edememesi açıklanamayan başarısızlığıdır. Bu, senkronizasyonun gereksiz yere sürüklenmesine neden olabilir. Veri planlarında sınırları olanlar için daha fazla megabayt tüketir.

Senkronize gaz kelebeği kontrollerinin Dropbox tarafından dahil edilmesi, ikinci turda kolay seçim olmasının bir nedeni daha.

Yuvarlak: Dropbox için Senkronizasyon Noktası

Dropbox Logosu
OneDrive Logosu

3

Paylaşım ve İçerik Kontrolü

İki yarışmacımız cihazlarda dosya ve içerik paylaşmayı ne kadar kolay hale getiriyor??

Dropbox

Dropbox ile paylaşım web arayüzü üzerinden gerçekleştirilir. İstediğiniz nesneyi veya nesneleri vurgulayın ve “paylaş” düğmesini tıklayın.

İçerik paylaşırken, o içeriğe bağlı bir bağlantı oluşturursunuz. Dağıtım için, bağlantıyı arabirimdeki belirli kişilere e-postayla gönderebilir veya istediğiniz yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz (yani, Slack, Facebook, kısa mesaj). Bu bağlantıya sahip olan herkes bu içeriğe erişebilir ve üzerinde yorum yapabilir.

İçeriği hem dosya hem de klasör düzeyinde paylaşabilirsiniz. Ancak, yalnızca klasör paylaşımlarına düzenleme izinleri verilebilir. Tek bir dosyayı paylaşırsanız, davetlilerin görüntülenmesi kısıtlanır.

Dropbox’ın doğru şekilde yaptığı içerik kontrolünün önemli yönlerinden biri, bağlantılar için hem şifrelerin hem de son kullanma tarihlerinin dahil edilmesidir. Maalesef ödeme yapmayan kullanıcılar için bu seçeneklere erişmek için Dropbox Pro kullanıcısı olmanız gerekir.

Dropbox web arayüzünden, paylaşılan içeriğinizi iki farklı sayfadan kolayca izleyebilirsiniz.

“Paylaşım” sekmesi, paylaştığınız ve sizinle paylaştığınız klasör ve dosyaları görüntülemenizi sağlar. “Bağlantılar” sekmesi, paylaşılan içeriğinize bağlı bağlantı seçeneklerini yönetmenizi sağlar.

Hesabınızdaki genel etkinliği denetleyebileceğiniz “etkinlikler” adlı üçüncü bir sayfa var. Bu, hem sizin hem de içeriğinize erişmeye davet edilen işlemleri içerir..

Siz veya ortak çalışanlarınızdan biri istenmeyen bir dosya değişikliği yaparsanız veya yanlışlıkla bir dosyayı silerseniz, Dropbox hem silinen dosyaları hem de önceki dosya dosyası sürümlerini kurtarmanıza olanak tanır.

Silinen veya önceki dosya sürümlerini, silme veya dosya değişikliğinden sonraki 30 gün içinde kurtarabilirsiniz. Dropbox Pro kullanıcısıysanız, bunu bir yıla kadar çıkaran genişletilmiş sürüm geçmişi (EVH) satın alma seçeneği de vardır..

Dropbox Business kullanıcısıysanız, silinen veya önceki dosya sürümlerini süresiz olarak ve ayrıcalık için ödeme yapmak zorunda kalmadan kurtarabilirsiniz.

onedrive

OneDrive, herhangi bir bulut depolama hizmetinin en iyi görünen web arayüzlerinden birine sahiptir. Keskin bir şekilde tasarlanmış ve iyi düzenlenmiştir – aynı anda birden fazla nesneyi paylaşmayı kolaylaştırır.

Dropbox’ta olduğu gibi, bir klasörü veya dosyayı paylaştığınızda OneDrive, ona işaret eden bir URL bağlantısı oluşturur. Bu bağlantıya, kullanıcıların paylaşılan içeriği düzenlemesine veya yalnızca görüntüleme erişimiyle kısıtlamasına izin veren izinler ekleyebilirsiniz..

Web arayüzünden, manuel olarak dağıtmak, e-posta ile göndermek veya Facebook ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşmak için bağlantıyı kopyalayabilirsiniz..

OneDrive, paylaşılan bağlantılarda şifreleri veya son kullanma tarihlerini belirlemenize izin vermez. Bu, endişe kaynağıdır, çünkü bağlantı paylaştığınız kişiler, izniniz veya bilginiz olmadan bunları başkalarına aktarabilir..

OneDrive’ın web arayüzü, paylaşılan içeriği “paylaşılan” sekmeyle denetlemenize olanak tanır. Bu, dışarıdakileri gözden kaçırmamanıza yardımcı olur.

OneDrive, Office Online ile otomatik olarak tümleşir. İlgili Office uygulamasından başkalarının belirli bir belgede yaptığı değişiklikleri denetleyebilirsiniz, ancak OneDrive kullanıcılara Dropbox’ın etkinlik sayfalarında yaptığı gibi etkinliği daha geniş bir şekilde denetleme yolu vermez.

OneDrive, yalnızca Microsoft Office dosya türleri için dosyaların önceki sürümlerini kurtarmanıza olanak tanır. Office dışı dosyalarda yapılan değişikliklerle sıkışıp kaldınız, bu da daha iyi kontrol ve denetim seçeneklerinin hariç tutulmasını daha da tehlikeli hale getirir

Silinen öğeler, dosya türünden bağımsız olarak geri dönüşüm kutunuzdan 30 gün boyunca kurtarılabilir. Ancak, geri dönüşüm kutunuzdaki içerik toplam bulut ayırmanızın yüzde onunu aşarsa, en eski öğeler üç gün sonra otomatik olarak ve kalıcı olarak silinir.

Yuvarlak Üç Düşünce

Her iki hizmet de içerik paylaşımını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu içeriği yeterince koruyamamak, OneDrive ile bunu yapmaktan kaçınmanıza neden olmalıdır..

Dropbox ile içerik paylaşımlarına parola ve son kullanma tarihi eklemek için ücretli bir abone olmanız gerekse de, en azından seçenekler var. Dropbox ayrıca daha iyi denetim özellikleri ve daha esnek silinen dosya ve sürüm kurtarma olanağı sunar.

Tur: Dropbox için Paylaşım ve İçerik Kontrol Noktası

Dropbox Logosu
OneDrive Logosu

4

Güvenlik

Son olarak, verilerinizin her iki hizmette de ne kadar güvenli depolandığı?

Dropbox

Dropbox, aktarılan verileri aktarım katmanı güvenliği (TLS) ve 128 bit AES şifrelemesi ile şifreler. 256 bit şifreleme bir seçenek olduğunda 128 bit düşük görünebilir, ancak tüm pratik amaçlar için kırılmaz. Ayrıca, şifreleme ne kadar az karmaşık olursa yükleme süresi o kadar hızlı olur.

Dosyalar Dropbox veri merkezine ulaştığında şifresi çözülür. Daha sonra, dosya içeriği bu sefer 256 bit AES kullanılarak yeniden şifrelenir. Yine de meta verilerinizi düz metin olarak bırakırlar. Bu, dizin oluşturma işlemlerine yardımcı olur, ancak aynı zamanda bir güvenlik endişesidir, çünkü birilerinin yalnızca meta verilerden anlatabileceği çok şey vardır.

Genel olarak, Dropbox’ın çalışanlara kullanıcı verilerine erişmesine karşı katı politikaları vardır. Bununla birlikte, belirli bir emir talimatı altında olduğu gibi, verilerin şifresini çözecek ve verilerinizi paylaşacaklardır..

Şifreleme anahtarınızı sakladıkları için bunu yapabilirler. Dropbox, sıfır bilgi (uçtan uca) şifreleme için bir seçenek sunmaz. Bu bir endişe kaynağıysa veya sıfır bilgi şifrelemesinin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Cloudwards.net’in konu hakkında birçok makalesi vardır – güvenli Dropbox alternatifleri hakkındaki bu makale gibi.

Dropbox, kullanıcıların verilerine erişmek için iki faktörlü doğrulama ayarlamasına izin verir ve bu da zayıf parolalara karşı korunabilen zayıf parolalara karşı korumaya yardımcı olur.

Etkinleştirildikten sonra, hesabınıza şifrenizle giriş yapmanın yanı sıra, ileride cep telefonunuza gönderilen bir güvenlik kodu girmeniz veya kimliğinizi doğrulamak için mobil uygulamayı kullanmanız istenir.

onedrive

Dropbox’ta olduğu gibi, OneBox verileri aktarılırken SSL / TLS kullanılarak şifrelenir.

Ancak, beklemedeki veriler şu anda yalnızca OneDrive Business hesabı için şifrelenmektedir ve yukarıda bahsettiğim bazı veri ihlali endişeleri göz önüne alındığında, Microsoft’un sık sık verilen saldırılara karşı saldırı saldırısı olması iyi değildir..

OneDrive Business hesapları 256 bit AES ile korunur.

Ayrıca, Microsoft, kendi kabulü ile dosyalarınızı sakıncalı içerik için tarar. Bu, çocuk pornografisinin yayılmasını engellemek için bir çaba olsa da ve Microsoft taramaları başka bir şey için kullanmamayı iddia ediyor olsa da, bazı kullanıcılar bu işlemden rahatsız olabilir.

Dahili politikalarına göre, filmler gibi telif hakkıyla korunan materyaller, kendilerine bir telif hakkı ihlali bildirimi gönderilmedikçe kaldırılmaz. Ayrıca, bu tür taramaların pazarlama amacıyla kullanılmadığını iddia ediyorlar.

Yine de, gevşek şifreleme politikaları ve verilerinizi ilk etapta taramaları nedeniyle, tavsiyem yalnızca OneDrive’ı doğada hassas olmayan devam eden iş projeleri için kullanmaktır.

Yuvarlak: Dropbox için Güvenlik Noktası

Dropbox Logosu
OneDrive Logosu

5

Karar

Fayda duygusu olan bir iyimser olarak her şeydeki değeri bulmaya çalışıyorum. Bununla birlikte, Dropbox’ın MS Office ürünleriyle entegre olduğu göz önüne alındığında, OneDrive’ı kullanmak isteyebileceğiniz bir durum için savunmakta biraz sorun yaşıyorum çünkü bu, sahip olacağı tek gerçek avantajı yok ediyor.

Microsoft’un OneDrive’ın arkasındaki stratejisi, Windows 10 kullanıcılarına, özellik ve işlevlerde Dropbox gibi rakipleri denediği ve eşleştirdiği deneyimlerden ziyade deneyimin ayrılmaz olduğunu düşünmeye dayanıyor gibi görünüyor

Bu utanç verici çünkü Microsoft birkaç ince ayar yaparsa, OneDrive üstün bir ürün olabilir. Arayüzün mekaniği harika ve mükemmel görünüyor.

Şimdilik, çekincesiz Cloudwards.net, OneDrive üzerinden Dropbox’ı öneriyor. Katılıyor musun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kazanan: Dropbox

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map