İnternet Bağlantınızı Hızlandırma: Daha İyi Hız için 10 İpucu

Herkes yavaş bir internet bağlantısının ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilir. Yavaş indirme hızları, Game of Thrones veya canlı yayınları yüksek çözünürlükte izleyememek ve video oyunları oynarken gecikmeli bağlantılar çevrimiçi deneyimi mahvedebilecek sorunlardır.


Ne yazık ki, herkes internet servis sağlayıcılarını değiştiremez. 46 milyondan fazla Amerikalı hane, saniyede 25 megabit veya daha fazla hıza sahip tek bir servis sağlayıcısına erişebiliyor..

Bu hanelerden birindeyseniz, sahip olduğunuzdan en iyi şekilde yararlanmanız gerekir ve bu da internet hızınızı arttırmak anlamına gelir. Neyse ki, internet servis sağlayıcınız veya ISS’nizle daha yüksek bir aşama planına geçmeden önce yapabileceğiniz şeyler var.

Bu kılavuzda, internet bağlantı hızınızı artırmak için size 10 ipucu vereceğiz. Önerilerimizin çoğu ücretsizdir ve birkaç ücretli olan internet paketinizi yükseltmekten çok daha ucuzdur. Yine de ipuçlarımıza ulaşmadan önce, sorundan geçmeniz gerekip gerekmediğine bakalım.

İnternet Bağlantınızı Hızlandırmanız Gerekiyor mu?

İnternet bağlantısını hızlandırmaya başlamadan önce durumu daha iyi hale getirebildiğinizden emin olmalısınız. Yavaş internete sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, şüphelerinizi doğrulamanın en iyi yollarından biri çevrimiçi bir hız testi yapmaktır.

Speedtest.net, bir düğmeye basarak hızınızı kontrol etmek için harika bir kaynaktır ve bunu bir nedenle tüm VPN incelemelerimiz için kullanıyoruz. Hız testi sonuçlarına ulaştıktan sonra, sizinkilerin düşündüğünüz kadar yavaş olup olmadığını görmek için bunları vaat edilen indirme ve yükleme hızlarınızla karşılaştırın.

İnternet hızı testi şüphelerinizi doğrularsa, listemizdeki şeyleri denemenin zamanı.

Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Cihazları kapatmak ve tekrar açmak, bazen sorunu giderdiği için teknik tavsiye için ortak başlangıç ​​noktasıdır. Yönlendiricinizi manuel olarak çıkarıp tekrar takarak, güç düğmesine (genellikle ünitenin arkasında bulunur) veya tarayıcınızdan yönlendiriciye giriş yapıp kapatarak yapabilirsiniz..

Yönlendiriciyi yeniden takmadan önce en az 10 saniye beklemenizi öneririz. Donanım sıfırlaması için geçen süre üreticiye göre değişir. Çoğu durumda, bir dakika hile yapmalıdır.

Antivirüs Yazılımını Yükleyin

Antivirüs Bilgisayar Koruması

Yapmamanız gereken bir şey indirmiş ve bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım bulmuş olabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım genellikle bant hızınızı kaçırarak internet hızınızı yavaşlatır.

Zaten virüsten koruma yazılımı kullanmıyorsanız, internetinizi yavaşlatmanın yanı sıra şifreleriniz ve banka hesap bilgileriniz gibi güvenli bilgileri de riske atıyorsunuz. Kötü amaçlı yazılımlar, CPU’nuz gibi kritik bilgi işlem kaynaklarını da çalabilir.

Size en uygun servis sağlayıcıyı bulmak için en iyi antivirüs yazılımı hakkındaki makalemize göz atın. Burada kullanılabilirlik ve özellikler gibi konuları da ele alıyoruz. Yalnızca güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, en güvenli antivirüs yazılımı kılavuzumuzu da okuyabilirsiniz..

Tarayıcınızı Güvenceye Alın

Virüsler genellikle tarayıcınızdan gelir, bu nedenle bu alanı korumak önemlidir. İlk adımınız virüsten koruma yazılımı indirmek olmalıdır, ancak güvenli bir tarayıcı kullanarak işini kolaylaştırabilirsiniz.

Güvenli bir tarayıcı kullandığınızdan emin değilseniz, tarayıcıları güvenli hale getirmek için kılavuzumuza göz atmalısınız. Ayrıca Bitdefender veya AVG ile bankacılık veya diğer hassas işlemler için ekstra güvenli tarayıcılar da alabilirsiniz. Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi için Bitdefender Antivirus incelememizi ve AVG incelememizi okuyun.

Reklam Engelleyicileri Kullan

Reklamları engelle

Reklamlar can sıkıcıdır ve özellikle yavaş bir bağlantınız varsa tarama deneyiminizi yavaşlatabilir. Reklam yüklemeniz gerekmiyorsa, birden fazla sunucudan daha fazla veri aldığı ve web sayfasının yüklenmesi için daha uzun süre beklemesini gerektirdiği için yapmamalısınız.

En iyi pop-up engelleyicilerimizi seçmenizi öneririz. Reklamları engelleyerek bilgisayarınıza gönderilen veri miktarını azaltmak, reklamlar genellikle web sayfasındaki diğer içeriklerden önce yüklendiğinden tarama hızlarınızı artırabilir. Ayrıca, interneti daha katlanılabilir kılar.

DNS Kayıtlarınızı Temizleme

Bilgisayarınız internette gezinirken ziyaret ettiğiniz IP adresleri hakkındaki bilgileri kaydeder, böylece aynı web sitesine daha sonra yapılacak ziyaretleri hızlandırabilir. Bu bilgi bir DNS kaydıdır. Bir web sitesi sunucuları taşıdığında ve yönlendirilmeniz gerektiğinde, DNS kayıtlarınız bir geliştirme yerine bir hız engeli haline gelebilir.

Daha yüksek hızlar elde etmek için önbelleği temizleyebilirsiniz. Teknoloji çevrelerinde buna “DNS’inizi yıkamak” denir ve şaşırtıcı derecede kolaydır.

Windows 10 kullanıyorsanız aşağıdakileri yapın:

  • Başlat menüsünü tıklayın ve “komut istemi” ni arayın.
  • Üzerine sağ tıklayın ve “yönetici olarak çalıştır” ı seçin. Yalnızca yöneticiler DNS’yi temizleyebilir.
  • Komut istemi açıldığında şunu yazın:
  • ipconfig / flushdns
  • Sonra “enter” a basın.

Yaklaşık bir saniye sonra Windows’un önbelleği temizleyebildiğini belirten bir mesaj alırsınız. İşlemi tamamladınız ve komut istemini kapatabilirsiniz.

Windows gömme DNS

İnternet Geçmişinizi Silin

Tarayıcı Geçmişi İptal Edildi

İnternet geçmişinizi de temizlemek isteyebilirsiniz. Kapsamlı bir geçmiş, kaydedilmiş indirmeler, çerezler ve önbelleğe alınmış görüntülerin tümü daha yavaş bir bağlantıya katkıda bulunabilir.

Bunu yapma adımları, kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak değişir, ancak Chrome için adımlar aşağıda açıklanmıştır.

Chrome’un sağ üst köşesindeki dikey bir sütundaki üç noktayı tıklayın. Görüntülenen ve yeni bir sekme açacak olan açılır menüden “ayarlar” ı seçin.

Sayfanın en altına gidin ve “gelişmiş” i tıklayın.

“Tarama verilerini temizle” yi tıklayın. Temizlenmesi güvenli dört seçenek içeren bir açılır pencere açılır: “tarama geçmişi”, “indirme geçmişi”, “çerezler ve diğer site verileri” ve “önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar”. Tümü varsayılan olarak seçilidir.

Ayrıca şifrelerinizi temizleme, verileri otomatik doldurma ve daha birçok seçeneğiniz de vardır. Onları temizlemek, web taramanızı hızlandırmak için bir şey yapmazsa çok fazla bir şey yapmaz ve sizi kaydettiğiniz ve unutduğunuz tüm şifreleri hatırlamaya zorlar.

Şifrelerinizi tarayıcınızda saklamak güvenli değildir. En iyi şifre yöneticilerimizden birine kaydolduktan sonra bunları temizlemenizi öneririz.

Ethernet KULLANINIZ

Ethernet kablosu

Herkes bu günlerde WiFi kullanıyor, yani kablosuz olarak bilgi göndermek için kullandığı bant genişlikleri, özellikle de birbirine yakın çok sayıda cihaz ve yönlendirici varsa, bunalmış olabilir..

Bu, herkesin kablosuz bir cihaz kullandığı apartman komplekslerinde veya yatakhanelerde büyük bir sorun olabilir. Tüm trafik, hızlarınızı yavaşlatabilecek tıkanıklık yaratır.

Sorunu çözmek için yönlendiricinize bağlı bir ethernet kablosu kullanın. Ethernet genellikle daha yüksek maksimum hızlara sahiptir ve WiFi bant genişliklerini tıkayan aynı trafiğe tabi değildir.

Bu, özellikle düşündüğünüz kadar güvenli olmayabilecek halka açık WiFi kullanıyorsanız harika bir harekettir..

5GHz’e geç

Çoğu WiFi trafiği 2.4GHz bant üzerinden sağlanır. Yönlendirici şirketleri, ortaya çıkan bir trafik sorunu olduğunu fark etti ve 5GHz bandında yayın yapabilen yönlendiriciler geliştirdi.

5GHz bandı çok fazla yayılmaz ve daha az sinyal gücüne sahip olabilir, ancak yine de daha iyidir, çünkü mikrodalga fırın ve garaj kapısı açıcıları gibi cihazlardan kaynaklanan paraziti önler.

Ayrıca cihazlarınızı komşularınız tarafından kullanılması muhtemel bantlardan uzaklaştırır. Artı, iyi bir uzun vadeli hareket çünkü 5GHz bandının 2.4GHz bandındaki 11’in aksine 23 kanalı var. Cihazlarınız için en etkili olanı bulana kadar bazı yönlendiriciler ve ekipmanlardaki kanalı değiştirmeyi deneyebilirsiniz..

“Çift bant” bağlantısı olan bir yönlendirici satın aldıysanız, 5GHz’e erişebilirsiniz. Genellikle, yönlendiriciniz “routername_5” adı verilen ikinci bir ağ yayınlar.

Sanal Özel Ağ Kullanın

VPN ile Hızlanın

Bazen ISS’ler internet hızlarınızı stratejik olarak düşürmek için bant genişliğini kısıtlar. Genellikle bunu yaparlar, çünkü belirli bir veri sınırına ulaştınız. İzlediğiniz programlamaya göre de yapabilirler.

YouTube gibi video web sitelerini ve Netflix veya Twitch gibi akış hizmetlerini hedefliyorlar, çünkü video içeriği akışı çok fazla bant genişliği alıyor.

İSS’niz trafiğinizin nereden geldiğini bilmiyorsa, onu kısıtlayamaz. Bununla birlikte, azaltma ile uğraşıyorsanız, bir VPN, trafiğinizi yeniden yönlendirerek yardımcı olabilir, böylece İSS’niz onu tanımlayamaz. Cihazlarınız için VPN kapsamı alma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, en hızlı VPN’deki makalemize göz atın.

Bir VPN’ye geçmek, bağlantı hızınızı İSS’niz tarafından belirlenen maksimum değerin üzerine çıkarmaz, ancak çoğu durumda bant genişliği daralmasını çözebilir.

VPN için Hazır bir Yönlendirici kullanın

Bir VPN’nin daha yüksek internet hızları elde etmenize yardımcı olacağını düşünüyorsanız, VPN için hazır bir yönlendiriciye yatırım yapmak bunları daha da artırabilir. Piyasadaki en iyi modeller hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilecek en iyi VPN yönlendiricileri için kullanışlı bir kılavuzumuz var..

Son düşünceler

En uygun ayarları elde etmek deneme gerektirebilir. Bir şeyi her değiştirdiğinizde hızınızı cihazlarınızda test ettiğinizden emin olun. Bu hilelerden herhangi biri sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir, ancak çözüm yukarıdakilerin bir kombinasyonunda olabilir, bu yüzden bir şeyleri denemekten korkmayın.

İnternet hızlarınızı nasıl hızlandıracağınız hakkında başka sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me