Net Tarafsızlık Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir bakıma 2017, net tarafsızlığın yılıydı. Konsept geçen yıldan daha eski olmasına rağmen, FCC onu kaldırmaya karar verene kadar birçok kişi için bilinmiyordu veya sadece çevresel bir mesele oldu. Fakat net tarafsızlık nedir ve sizi nasıl etkiler? Bu makalede, Cloudwards.net bu soruları ve daha fazlasını keşfedecek.


Bununla birlikte, bunu yapmadan önce, net tarafsızlığın yalnızca Amerikan meselesi olmadığını vurgulamak isteriz: şu anda birkaç ülke artılarını ve eksilerini tartışıyor ya da onu koruyan ya da ona saldıran yasalar var. ABD dışındaki ülkelerin etrafındaki soruları nasıl ele aldıkları hakkında biraz daha konuşacağız, ama önce ne olduğuna bakalım.

Net Tarafsızlık Anlamı: Net Tarafsızlık Nedir?

İlk soru en kolay olanıdır, çünkü bunu doğrudan sözlükten tek bir cümle ile cevaplayabiliriz. Net tarafsızlık, internet servis sağlayıcılarının, belirli ürünleri veya web sitelerini tercih etmeden veya engellemeden, kaynak ne olursa olsun tüm içeriğe ve uygulamalara erişmesini sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Şu anda, Cloudwards.net’i okuyor, espresso makinelerine bakıyor veya Netflix’e bürünüyor olsanız da, ISS’niz bant genişliğini kısıtlamadan, erişimi reddetmeden veya sizi herhangi bir şekilde engellemeden yapıyorsunuz..

Bu terim ilk olarak 2002’de Virginia’da yardımcı doçent olan Columbia Law School profesörü Tim Wu tarafından bir yandan tüketicilerin haklarına, diğer yandan İSS’lerin haklarına ve görevlerine giren bir makalede icat edildi. Parça kolay okuma için yapılmasa da, özünde tüketicilerin internette istedikleri her şeyi yapmalarına izin verilmelidir, İSS’lerin hakları ağın kötüye kullanımını polislikle sınırlandırmaktadır..

Net tarafsızlık kaldırılmış olsaydı, belirli sitelerin yüklenmesi daha yavaş olur veya erişim için özel bir plan gerekir. Daha da kötüsü, İSS’ler yetkililerin önceden onayı olmadan belirli sitelere erişimi engelleme hakkına sahip olacaklardı, bu da çocuk pornosu konuşuyorsanız harika, ancak politik bir site ise çok iyi değil..

Dünyanın birçok ülkesinde, bunu okurken 5Mbps’lik bir bağlantıdaysanız, konumu veya içeriğinden bağımsız olarak ziyaret ettiğiniz her siteye tam 5Mbps’lik bir güç getireceksiniz. Aynı zamanda, bir hakim tarafından tokatlanmamış herhangi bir siteye de serbestçe erişilebilir. Net tarafsızlığın pratik etkisi budur.

Alışılmış bir internet kullanıcısıysanız, bu muhtemelen sizin için doğal ve mantıklı görünüyor. İnterwebz’in başlangıcında – bilirsiniz, iktidardaki insanlar bir dizi tüp olduğunu düşündüğünde – az çok da öyleydi: tüm sitelere aynı şekilde erişilebilirdi, ancak ABD ISP’leri de o zaman bazı parlaklıklara kalmıştı, ama daha sonra.

İSS’ler ve Net Tarafsızlık

Şey, birçok insan için internet sadece para kazanmanın başka bir yoludur ve sadece yorum yazma veya kitap satma yolunda değildir. İnternet servis sağlayıcıları için satabilecekleri bir metadır. Bir plana abone olursunuz, size web’i verirler: bu kadar basit. Bununla birlikte, akıllı bir CEO her zaman geliri ve kârı en üst düzeye çıkarabilecekleri yeni yollar arar..

İSS’lere gelince, Amerikalılar özellikle yırtıcıdır, örneğin verilerinizi bir meta haline getirmek için gösterdikleri lobicilik çabalarıyla. Benzer bir şekilde, fikir sadece internete sahip olmakla kalmayıp, belirli sitelere erişme yeteneğine bir fiyat koymaya başlamak için geldi..

Örneğin, şu anda yaptığınız gibi 10 Mbps hıza sahip bir İSS’den düzenli bir plan satın alabilirsiniz, ancak bunun yerine tüm sitelere başvurmak yerine yalnızca bazıları için geçerlidir. Bazı siteler, özellikle akış siteleri gibi bant genişliğini yakalayanlar, sizin veya müşterinizin aynı hızları kapsayan özel bir plan satın almasını veya hizmetin ISS ile bir anlaşma yapmasını gerektirir..

Tabii ki, bu net tarafsızlıktan uzak bir geleceğin hafif versiyonudur: daha çok kablo gibi olabilir, burada e-posta veya başka bir şey kullanmanıza izin veren temel bir abonelik için ödeme yaparsınız, ancak diğer tüm sitelerin size ekstra maliyeti olacaktır. Ödeme yapmazsanız, sizin için Netflix yok. Olasılıklar sadece bazı kötü senaryoları ortaya çıkaran kurumsal hayal gücü ile sınırlıdır.

Bütün bunlar, elbette, çeşitli düzeylerde bariz bir şekilde haksızlık olur. Öncelikle, bilmek ve sevmek için büyüdüğümüz, şimdi iş yapma şeklimizin tersine çevrilmesi olurdu. Şimdi değiştirmek için, uygun bir neden olmadan (biraz daha fazla), internetin gelişmesine karşı gelir.

Aynı zamanda haksızlık çünkü zaten internet erişimi için ödeme yapan insanlar – çoğu plan elbette son derece uygun fiyatlı, ancak tam olarak ucuz değiller – sadece Facebook veya Instagram’a erişmek için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklardı. Bu, insanların ilk etapta internet almasının ana nedeni olabileceğinden, yalnızca belirli bölümlerine erişebilmek için ekstra ücret almak biraz tuhaf görünüyor.

Net Tarafsızlık Yok: Filipinler

Şu anda dünyada net tarafsızlığın hüküm sürmediği tek ülke olan Filipinler’de olanlar böyle. ABD olduğu kadar kanunsuz olmasa da – düzenleyicilerin biraz kontrolü var, yine de – İSS’ler başka yerlerde olduğundan çok daha fazla özgürlüğün tadını çıkarıyor.

Hükümet hala bir tür elini tuttuğu için, durum yukarıda çizilen kıyamet senaryolarından biraz farklı. Normal bir WiFi veya ethernet bağlantısındaki çoğu Filipinli, Avrupa’daki gibi pek bir fark görmez, ancak mobil kullanıcılar vidalanır.

Filipinler’de bir mobil internet planına abone olduğunuzda, tıpkı başka herhangi bir yerde yaptığınız gibi aylık veri tahsisi alırsınız. Ancak, belirli siteleri sınırınızdan kaldıran başka bir plan alarak bu sınırların üstesinden gelebilirsiniz. Aşağıdaki resim biraz daha iyi açıklamalı.

Sadece bu ISS’nin sırasıyla yaklaşık 20, 12 $ ve 6 $ ‘a mal olan en pahalı planlarını kullanma özgürlüğünü aldık (veya en azından yazma sırasında, Filipin pezosu çok istikrarlı değil). Bir ailenin ortalama yıllık geliri 5000 dolar civarında ve hane halkı harcamalarının arttığı göz önüne alındığında, bu planların hiçbiri özellikle ucuz değil.

Örnek olarak, bize 1,5 GB (WiFi üzerinden aylık kullanımınızla karşılaştırın) ve önceden onaylanmış bir listeden üç siteye erişim sağlayan 299 planını ele alacağız. Tüm bu sitelerin eğlence siteleri olduğunu anlayana kadar bu ilk başta iyi bir anlaşma gibi görünebilir. Sınırınıza düşmemek için yalnızca bu siteleri kullanmanız ve başkalarını kullanmanızın en aza indirilmesi olasıdır.

Bu makalede belirtildiği gibi, sınırlamalar nispeten düşük ve yalnızca haber olmayan sitelerin serbestçe erişilebilir olması, insanların aldığı bilgi akışını daraltmakta ve böylece kamuoyundaki tartışmaları daraltmaktadır. Bunun da ötesinde, Filipinler’de böyle bir ekonominin umutsuzca insanların bu dijital çağda çalışmasını sağlaması gereken girişimleri boğuyorsunuz..

AB’nin mükemmel net tarafsızlık kuralları veri planlarından bahsetmediği için, Portekizli mobil kullanıcılar artık karşılaştırılabilir bir durumda sıkışmış durumda. Burada, düzenlenmiş bir internet elde edersiniz (aşağıdaki AB’nin kuralları hakkında daha fazla bilgi edinin), ancak belirli hizmetlerin veri sınırınıza dahil edilmesini hariç tutmak için ekstra ödeme yapabilirsiniz. Filipin durumu kadar daraltıcı olmasa da, EuroNews’in belirttiği gibi hala endişe kaynağı.

Net Tarafsızlık Artık Yok: ABD


© Mike Mozart

Filipinler’deki durumun kötü olduğunu düşünüyorsanız, eski sömürge derebeyi Amerika Birleşik Devletleri’nde olması gerekenlerle karşılaştırıldığında pratik olarak pembe. Muhtemelen son birkaç aydır orada olanlarla ilgili olarak birazcık topladınız, ancak durumu burada biraz özetleyelim.

Başkan Obama’ya göre, 2015 yılında Federal İletişim Komisyonu, dünyadaki en zorlu net tarafsızlık yasalarının bazılarını yürürlüğe koyarak telekom sağlayıcılarının tüm sitelere aynı hızda tüm tüketicilere ücretsiz erişim izni vermesini sağladı. Bu sadece sağduyu gibi görünse de, o zamana kadar yanlış davranan ISS’leri dizginlemek için doğrudan bir çaba oldu..

Kötüye kullanımların listesi burada çoğaltmak için çok uzun olmasına rağmen (bu liste George Orwell kabuslarını verecek, okumak isteyebilirsiniz), en korkunç örnekler AT’yi içerir&T, Sprint ve Verizon, Google Cüzdan’ı kendi e-ödeme sistemlerini uygulanabilir tutma girişiminde başarısız olmak için engelliyor. Bir diğeri, arkadaşlarını Hollywood’da mutlu etmek için Comcast sinsi uygulamaları sinsice engelledi.

Bu nedenle, FCC Açık İnternet siparişi, sadece birkaç yıl önce ortaya çıktığında genellikle iyi bir şey olarak görüldü: ISS’leri, geniş bant sağlayıcıları yerine telekomünikasyon sağlayıcıları olarak ISS’leri telekomünikasyon sağlayıcıları olarak sınıflandırarak internette gördükleri ile uğraşmaktan kaçındı. Bu küçük bir ayrım gibi görünse de, ISS’lerin çok daha erken bir dönemde uygulamaya konan çok daha katı bir kurallar dizisine girmesi anlamına geliyordu (bir tarih dersi için buraya tıklayın).

ISS’ler kesinlikle hoşuna gitmedi, ancak Başkan Obama ve FCC başkanı antlaşmalarına sağır olduğu için bu konuda pek bir şey yapamadılar. Bu gelgit, elbette, geçen yıl Washington’daki muhafızların değişmesi ile döndü. Birçoğu Trump yönetiminin kurumsal depoları kilit pozisyonlara yerleştireceğinden şüphelenmesine rağmen, Ajit Pai’nin FCC başkanlığına atanması hala oldukça açık bir kronizmdi.

Pai ve Net Tarafsızlık

Verizon için eski bir avukat – ABD’de internet pazarının en büyük oyuncularından biri olmasa bile – Pai, “bu ağır düzenlemelerin 2015’te internetin kırılmadığı 2015’te kırılmadığını asla bir sır haline getirmedi. kabul edilen.” Donald’ın bir kümes hayvanından sorumlu bir tilki koyduğu tek zaman olmasa da – Betsy DeVos akla geliyor – bu standartlara göre bile bu başka bir şeydi.

Pai, net tarafsızlığı ortadan kaldırmak istemesinin ana nedeninin geniş bant sağlayıcıları arasında daha fazla rekabet görme arzusuna dayandığını iddia ediyor, ancak eski işvereni yıllar önce AT ile bir araya geldiğinden bu yana ciddiye almak zor&T ve Tim Warner, Amerika Birleşik Devletleri’ni çok fazla yerde birbirleriyle doğrudan rekabet etmemek için bölüyorlar. Görünüşe göre “kartel” sadece diğer insanlar bunu yaparken kirli bir kelimedir.

Pai, net nötrlüğü gidermek için tekerlekleri harekete geçirirken çok az zaman harcadı. Büyük ve küçük teknoloji şirketlerinin (aktivist VPN sağlayıcı PIA dahil), özel ilgi gruplarının, milletvekillerinin ve önemli olan hemen hemen herkesin protestolarına rağmen, Aralık 2017’de yoluna çıktı ve FCC, İSS’leri yeniden sınıflandırmaya oy verdi.

Görünüşe göre yaranın içine tuz sürmek isteyen Ajit Pai, insanlara alay ettiği ve net tarafsızlığı ortadan kaldırmanın etkisinden endişe ettiği bir video yayınladı. Muhtemelen korkuları ortadan kaldırması gerekiyordu, ancak bir araya getirilme şekli, tüm internetin iyi olduğu izlenimini verdi ve temel olarak aşırı tepki için anti-repeal kampını utandı. Tam olarak bir PR zaferi değildi ve video hızla YouTube’dan kaldırıldı.

İyi Dövüşle Mücadele

Ancak, hikaye tamamen bitmedi: yeni FCC kararı Nisan ayına kadar yürürlüğe girmeyecek ve bazı Kongre üyeleri karşı saldırı açıkladı. ABD parlamento politikasına çok derinlemesine girmeden, hâlâ yeni kuralların yasama organında durdurulabileceği bir pencere var, ancak yargının birkaç üyesi de harekete geçiyor.

Bununla birlikte, şüpheciler tüm bunların temkinli olduğu için affedilebilir: sonuçta, FCC kuralları, ISP’ler tarafından avuç içi cömert yağlanması sayesinde daha erken bir aşamada Kongre’den geçti (koridorun her iki tarafında da not edilmelidir). Her biri eyaletlerinde net tarafsızlık sağlamak için adımlar atan Montana ve New York valileri tarafından gerçekleştirilen eylem çok daha canlandırıcıdır..

Bu Amerikan masalını “sonsuza dek mutlu” ile bitirmek güzel olsa da, şu anda tüm bunların nasıl oynayacağı belirsiz. Şans iyi çalışırsa, birkaç vali bir araya gelir ve Montana ve New York’taki gibi daha fazla emir imzalar, şans kötü çalışırsa, Amerikalılar kendilerini daha pahalı olacak, daha pahalı olacak . Sadece zaman gösterecek.

Saldırı Altındaki Net Tarafsızlık: Kanada

ABD, net tarafsızlık meseleleriyle uğraşan tek ülke değil: kuzey komşusu kendi saldırısını savuşturuyor. Kimse Büyük Beyaz Kuzey’in net tarafsızlığı tamamen ortadan kaldırdığını – ya da en azından henüz – ortadan kaldırmamasını önermese de, bazı ciddi endişelerin nedeni var.

Kanada meselesi Hollywood’un bu ayı ve müzik endüstrisi korsanlığın etrafında dönüyor. Kanadalı medya şirketlerinin koalisyonu, korsan içerik, özellikle torrent siteleri içeren siteleri engellemek için CRTC’ye (FCC’nin Kanada’ya eşdeğer, ancak kabuğuna biraz daha fazla ısırıkla) dilekçe verdi.

Bu tanıdık gelebilir: Birkaç yıl önce birkaç Avrupalı ​​yargıç ISS’lere The Pirate Bay, Kickass Torrents ve diğer alternatif torrent sitelerine erişimi engellemelerini söyledi (Hollanda’yı en iyi örnek olarak seçeceğiz). Bununla birlikte, Bell, Rogers ve ark.’nın belirttiği gibi Kanada süreci yargıyı tamamen atlayacak ve sınırın güneyinde neler olduğuna daha fazla benzeyecektir..

Yargının bu bypass edilmesi korkutucu bir emsal teşkil edecektir: ancak belirli sitelere erişimi engellemenin haklarını tartışabilirsiniz, ancak hangi nedenle olursa olsun, hakimlerin en azından her tarafa adil bir duruşma yapmasını bekliyoruz. Bu Kanadalı şirketlerin komik peruklarla arkadaşlarını atlamak istedikleri gerçeği, güdülerinin söyledikleri kadar saf olmadığı izlenimini verebilir..

Net Tarafsızlık Sağlandı: AB


© Peter Miller

Şimdiye kadar Cloudwards.net’teki yayın ekibi muhtemelen kıyamet peygamberleri olarak ortaya çıktı ve dijital sokak köşelerinde korkunç imalar fısıldadı. Bu görüntü tamamen doğru olmasa da, şimdi dünyanın net tarafsızlığın kitaplar tarafından yapıldığı bir bölümünün harika bir örneğine döneceğiz: AB.

Dünyadaki en popüler kurum olmasa da, üyeliği dahilinde bile, AB birkaç şeyi doğru yaptı: Avrupa Adalet Divanı oldukça büyük bir kurum, insanları birbirleriyle konuşmaya zorlayarak başka bir Avrupa savaşını engelledi yerine tüm üyelerin uymak zorunda kaldığı bazı büyük tarafsız tarafsızlık yasaları uygulamaya koydu..

AB Direktifi 2009/140 / EC net tarafsızlığı korur (gerçekten yasal okumayı sevmediğiniz sürece son sayfaya atlayın), başka bir direktif ise sadece net değil bekçi köpeği olarak hareket eden uluslar üstü bir kuruluş olan BEREC’i kurar. tarafsızlık değil, aynı zamanda AB vatandaşlarının dijital gizliliği.

Her şeyin nasıl çalıştığının nitrit cesaretine girmesine rağmen (ayrıca, uykusuzluğu tedavi etmek için de dışarıda değiliz), bununla birlikte, İSS’lerin hangi şekilde uğraşmaları yasaklanmıştır. AB erişim sitelerindeki kişiler ve sitelerin engellenmesini önler.

Loopholes elbette boldur ve bazı ülkelerde, korsanların Hollanda’da engellenme şekli gibi, bir hakimin kapatmaya izin vermesinin ne kadar kolay olduğu korkutucu. Ayrıca, Reuters’in bu makalesi, Portekiz’de olup bitenlere daha ayrıntılı bir bakış da dahil olmak üzere diğer boşlukların nasıl kullanıldığını göstermektedir. Bununla birlikte, AB belki de Hindistan hariç en iyi mevzuatlardan bazılarına sahiptir..

Ancak yine de, arada bir net tarafsızlığa karşı bir saldırı yapılacaktır. Sonuncusu, bir vatandaş girişimi tarafından başarıyla dövülen 2016’da gerçekleşti. Durum şimdilik iyi olsa da, özgür ve açık bir internete inananların uyanık kalması gerekecek.

Son düşünceler

Bununla sonuca varacağız: muhtemelen fark ettiğiniz gibi, net tarafsızlık milyarlarca kişiyi etkileyen büyük bir sorundur ve hatta bunun gerçek teknolojisine bile girmedik,.

Bununla birlikte, net tarafsızlığı ve nasıl çalıştığını anlamak bunun için yeterli değildir: her şeyden önce politik bir konudur ve düzenli insanların yapabileceği çok az şey vardır. Bu tartışmaların çoğu kapalı kapılar ardında yapılıyor ve çoğumuzun hayal bile edemeyeceği beğeniler içeriyor.

Bir bakıma burada Cloudwards.net’te bizim için sinir bozucu, çünkü biz DIY çözümlerinin büyük taraftarlarıyız. Ülken seni gözetlemeyi kolaylaştırıyor mu? Çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzu okuyun ve kendinizi korumayı öğrenin. Sansür var mı? Bir VPN alın ve tünelden çıkın.

VPN’lerin bu konuda işe yaramaz olması gerekmez: En iyi VPN sağlayıcılarımızın çoğu, net tarafsızlık kısıtlamalarını atlayabilmeli ve ISS’nizin engellediği sitelere erişmenize izin vermelidir. VPN hizmetleri de azaltma sorunları hakkında özellikle endişelenmiyor.

CyberGhost’tan Andrei Rusu’nun açıkladığı gibi, “genellikle, VPN’lerin hızı ve kullanılabilirliği, net nötrlüğün sona ermesinden etkilenmez”, ancak hızların bazen etkilenebileceğini de ekledi, çünkü ISS’ler ve web şirketleri, internet.”

Bununla birlikte, DIY çözümleri sınırlı olacak ve net tarafsızlığa sahip olmamak dünya çapında ekonomiye zarar verecektir. Bazı problemleri kendiniz çözebilmenize rağmen, diğerleri hala acıyor olacak. Gerçekten yardımcı olabilecek tek şey, seçtiğimiz insanları net tarafsızlığı yerinde tutmaya zorlamaktır. Yaşadığınız yere bağlı olarak, doğrudan bir aktivist grubu destekleyebilir veya temsilcinize veya parlamento üyenize bir mektup gönderebilirsiniz.

Her ne kadar www.battleforthenet.com’a katılmak gibi görünse de veya Kanada’nın eşdeğeri anlamsız olsa da – net tarafsızlığa saldıran güçler, sonuçta bizden çok daha büyüktür – bu teoriyi test etmenin tek yolu bunu denemektir. AB’de ücretsiz internet hakkımızı ortadan kaldırmak için daha önceki çabalar başarılı bir şekilde yerine getirildi ve Atlantik’in diğer tarafında çoğaltılamayacak hiçbir neden yok.

Bu itiraz ile sizi terk edeceğiz: böyle bir bakışta her zaman dışarıda bıraktığınız bir şey var, bu yüzden aşağıdaki yorumlarda sizden haber almayı umuyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler, güvende ve özgür kalın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me