Nasıl sıfırdan bir Web sitesi oluşturmak için: Altı şey hakkında düşünmek

Pazarlama, satış veya müşteri hizmetleri için bir web sitesi kullansanız da, müşterileriniz ve iş ortaklarınız için dijital bir gösteri aracıdır. Web siteleri kendilerini dijital dünyamızda kurmuşlardır ve günümüzde internetin en temel pazarlama ve satış araçlarından biridir..


Bir web sitesini sıfırdan nasıl oluşturacağınızla ilgili bu kılavuzda, güzel bir web sitesi oluşturmak için altı adımdan geçeceğiz. Bununla birlikte, bir web sitesi oluşturmak biraz kodlama bilgisi gerektirdiğinden göz korkutucu bir görev olduğu için kolay olmayacak.

Bunu kapsadığınız sürece, en azından kısmen, web sayfanızı tasarlarken bakmanız gereken alanları size vereceğiz. Web sitelerinin oluşturulması zordur ve herkese tavsiye etmeyiz.

İpuçlarımıza girmeden önce, doğru platformu seçme hakkında konuşalım.

Bir Platform Seçme

Bir web sitesi oluşturmanın birçok yolu vardır. Web sitesi oluşturucularını, içerik yönetim sistemlerini kullanabilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz.

Wix (Wix İncelememizi okuyun), Squarespace (Squarespace İncelememizi okuyun) ve Weebly (Weebly İncelememizi okuyun) en iyi web sitesi oluşturucular arasındadır ve özellikle nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız sıfırdan binaya iyi bir alternatif sunar.

wix editörü

Öte yandan, bir web sitesi oluşturucu kullanmamanın çeşitli faydaları vardır. Belki şablonları beğenmezsiniz, yükleme sürelerinden memnun kalmazsınız veya Wix ve şirketin çok pahalı olduğunu düşünürsünüz. Bu durumda yine de WordPress gibi içerik yönetim sistemlerine güvenebilirsiniz. Bunu kullanmak için üç kılavuzumuzu aşağıda bulabilirsiniz.

  • WordPress’i Kullanma Başlangıç ​​Kılavuzu
  • WordPress Kullanımı için Orta Seviye Kılavuz
  • WordPress Kullanımı için Gelişmiş Kılavuz

Bununla birlikte, içerik yönetim sistemlerindeki sorun, eğitim süresi gerektirmeleri ve sınırlı işlevsellik sunmalarıdır. WordPress’in muzdarip olduğu pluginitten bahsetmiyorum. Eklentiler olmadan WordPress yararlı değildir. Ayrıca, diğer geliştiricilerin merhametindesiniz, çünkü her güncelleme yayınlandığında web sitenizdeki özellikler çalışmayabilir.

Bununla birlikte, piksel itme ile uğraşmak istemiyorsanız ve konuları kendi elinize almak istiyorsanız, bu makale sizin için doğru. Bir web sitesini sıfırdan oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken temel yönleri göstereceğiz, bu yüzden başlayalım.

Gereksinimler ve Taslak

İyi bir yazılım mühendisi her zaman bir taslakla başlar. Her taslak, sizin, müşterilerinizin ve diğer paydaşların sahip olduğu gereksinimleri yansıtmalıdır. Doğru yapmak için tasarımınızı özellikler, güvenilirlik, uyarlanabilirlik (zaman içinde gereksinimler değiştiği için) ve güvenlik gibi şeylere odaklamanız gerekir..

En önemlisi uyarlanabilirliktir, çünkü yazılımınızın daha sonra genişletilebilecek veya değiştirilebilecek şekilde oluşturulduğundan emin olmalısınız.

İpucu, programlamaya başlamadan önce gereksinimleri bir listeye yazmaktır. Bu liste ve bir yapı taslağı deniz feneriniz olacak ve sizi yolda tutmaya yardımcı olacak.

Artık web siteniz için hangi gereksinimleri karşıladığınızı bildiğinize göre, bir sonraki adım teknolojik kararlar vermektir. Hayatı geliştiriciler için kolaylaştırmak için tasarlanmış binlerce çerçeveyle birçok programlama dili vardır. Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, JavaScript ve PHP’den kaçınamazsınız..

Bu noktada, HTML ve CSS’nin programlama dilleri olmadığını bilmelisiniz, bu yüzden sadece onları bildiğiniz için kodlayıcı değilsiniz.

Diğer süreçlere bağlam eklemek için biçimlendirme dilleri.

Site Yapısı

Site yapısı ve bilgi mimarisi iyi bir web sitesinin önemli yönleridir. Şimdi, kullanıcıların nasıl gezinmesini istediğinizi ve içeriğin onlara nasıl sunulması gerektiğini düşünün.

Yeni başlayanlar genellikle tek sayfalık bir düzen seçerler, yani alt sayfası olmayan bir web sitesi. Tasarım özellikle sadece onlar hakkında bilgi sahibi olan basit web siteleri için kullanışlıdır. Daha karmaşık olanlar için, çok sayfalı bir konsept öneriyoruz. Basit bir açılış sayfası oluşturmak istiyorsanız, Instapage’in nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Bilmeniz gereken bir şey: çok sayıda bağlantı ve alt yapıya sahip karmaşık bir gezinme, daha yüksek arama motoru optimizasyonu gereksinimlerine yol açar.

Kullanıcı Arayüzü / Kullanıcı Deneyimi

Şimdi planlama tamamlandığında, bir web sitesi oluşturmanın en önemli yönlerinden biri olan tasarım hakkında konuşalım. Veritabanınızın ne kadar harika olduğu veya sunucu yönlendirmenizin ne kadar usta olduğu önemli değil, kullanıcı yalnızca kullanıcı arayüzünü önemsiyor.

İyi kullanılabilirlik birçok parçayı içerir. Yükleme sürelerini, renkleri, yazı tiplerini ve hatta kullanıcı psikolojisini düşünmeli ve bunları tutarlı ve iyi tasarlanmış bir konseptte ifade etmelisiniz. Web sitenizdeki yükleme süreleri zayıfsa, web sitesi yükleme sürelerini iyileştirme hakkındaki makalemizi okuyun.

Bir kullanıcı arayüzü şaka gibidir. Açıklamak zorundaysanız, o kadar iyi değil.

Web sitenizin kullanımı kolay, iyi görünmesi ve kullanıcının aşırı görünmeden istediği tüm özellikleri sağlaması gerekir. Onları en kullanıcı dostu bir şekilde nasıl sunabileceğinizi düşünün ve her zaman tel kafesler oluşturun.

Duyarlı tasarım

Güzel bir web sitesi oluşturmak için saatlerce yatırım yaptığınızı düşünün. Tamamladıktan sonra, arkadaşınıza göstermek istersiniz. Akıllı telefonunda açar ve “Şey, saçmalık gibi görünüyor” diyor. Bu oldukça sinir bozucu olabilir ve web sitenizi duyarlı tasarıma dikkat etmeden oluşturursanız, bu sizin başınıza gelebilir.

İnternet kullanımının çoğunluğu mobil cihazlardan yapılmaktadır. Akıllı telefon veya tablet olursa olsun, mobil cihazlarda sörf yapmayı tercih ediyoruz.

Bu nedenle web sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü düşünmelisiniz. Teknik düzeyde, görüntü ve yazı tipi boyutunu ekran çözünürlüğüne bağlı olarak ölçeklendirmeniz, eleman konumlandırmasını ayarlamanız ve hatta navigasyon konseptini değiştirmeniz gerekir. Pratik olarak, ikinci bir web sitesi oluşturuyorsunuz.

Adem ve Havva ile başlamak zorunda kalmamak için duyarlı çerçeveler kullanmalısınız. Bootstrap ve Foundation’ın yanı sıra, binlerce olmasa da yüzlerce kişi var. Hangi çerçeveyi kullanacağınızı dikkatlice düşünün. Yanlış seçim, fikrinizi değiştirirseniz daha sonra çok çalışmaya neden olabilir..

Çerçeve seçmenin birçok nedeni vardır. Bunlar, kendiniz oluşturmak zorunda kalmadan uygulamanıza özellikler eklemek için iyi bir yol sağlayan yeniden kullanılabilir bileşenlerdir. Bunun da ötesinde, profesyoneller tarafından test edilmiş ve kanıtlanmıştır.

Çerçeveyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek zorunda olmanızın yanı sıra, çerçeveyi kullanmanın başka bir sorunu daha var. Çerçevenin kendisini test etmeniz gerekmeyebilir, ancak kodunuzun geri kalanıyla nasıl davrandığını görmelisiniz. Bir çerçeve uygulamak, özellikle birden fazla kullanıyorsanız, hatalara ve hatalara yol açabilir..

Hatalar ve Testler

Hatalar veya geliştiricilerin “belgelenmemiş özellikler” olarak adlandırdıkları şey, uygulama yapmak istediğiniz şeyi yapmadığında ortaya çıkan hatalardır. Hatanın oluşmasının nedeni, sizin veya yazdığınız kod olması gerekmez. Onların olabileceği sayısız sebep var. Bu yüzden onları düzeltmek için çok fazla disiplin ve öz denetim gerekiyor.

Bir hatayı düzeltmeden önce bunun var olduğunu bilmelisiniz. Yazılım geliştirmede, otomatik hata ayıklamayı kolaylaştıran araçlar kullanıyoruz. Jenkins gibi entegrasyon sunucularının yanı sıra otomatik test için bir çerçeve oluşturmalısınız.

Bir parça kod yazdıktan sonra, her zaman özelliğin davranışını değerlendiren bir test kodu da yazmalısınız. Bu, tüm işlevlerin birbirinden bağımsız çalışabilmesini sağlar.

Hatalara yol açan her kod eklediğinizde, hataların ve hatta ilgili testlerin başarısız olmasına neden olan kodun farkına varacaksınız, bu da daha karmaşık, daha yüksek kaliteli uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır.

Hosting ve Güvenlik

Web sitenizi tasarladıktan ve oluşturduktan sonra, bir noktada çevrimiçi hale getirmek istiyorsunuz. Bodrum katında bir sunucunuz yoksa, muhtemelen bir web barındırma kullanacaksınız. Hala kendiniz barındırmaya çalışıyorsanız, büyük olasılıkla yapmamanız gerekiyorsa, kendi web sitenizi nasıl barındıracağınız hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz..

Barındırma sağlayıcılarının sunabileceği çok şey var. SiteGround (SiteGround İncelememizi okuyun) ve benzerleri bu alandaki uzmanlardır. Barınmanın yanı sıra SSL / TLS şifrelemesi, kötü amaçlı yazılımları kaldırma, güvenlik duvarları ve DDoS koruması gibi birçok güvenlik hizmeti sağlarlar. Bu sizin için Yunanca ise, web sitesi güvenliği kılavuzumuzu okuyun.

SiteGround mükemmel bir seçimdir, ancak en iyi web barındırma sağlayıcıları makalemizde ikinci sırada yer almaktadır. HostGator bizim ilk tercihimiz. En yüksek hızlara sahip değil – bunun için Kinsta’ya ihtiyacınız olacak – ancak bir dizi özellik ve neredeyse her bütçe için bir plan ile geliyor. HostGator incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kurulum, kurulum, barındırma, yük dengeleme, yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma, güvenlik duvarları ve güvenlik ayda sadece 5-10 $ karşılığında alabileceğiniz her şeydir.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak o kadar kolay değil. Bu kılavuzdaki tarayıcılar arası uyumluluk, SEO veya ölçeklenebilirlik gibi birçok önemli parçayı kapsamamamış olsak da, tüm süreç karmaşıktır.

Bir meslekten olmayan olarak, hızlıca hatalar yapacak ve çok zaman ve para harcayacaksınız. Henüz HTML, CSS ve JavaScript ile ilgili deneyiminiz yoksa, WordPress için en iyi web barındırma için seçtiklerimizle bir web sitesi oluşturucu veya WordPress kullanmalısınız.

İsterseniz kendiniz bir araba yapmazsınız, profesyonellerden satın alırsınız. Aynı şeyi web siteleri için de yapmalısınız. Yine de sıfırdan bir tane oluşturmak istiyorsanız, bilgisayar bilimi üzerine bir ders yapın veya bir web sitesi oluşturucu kullanın.

Hala kendi web sitenizi sıfırdan oluşturmaya mı başladınız? Neden bir web sitesi oluşturucu kullanmak istemiyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me