İşletmeler Neden Fidye Yazılımı Hakkında Bakım Yapmalıdır?

Son birkaç yılda, devlet kurumlarından şirketlere ve küçük işletmelere kadar bireyleri ve kuruluşları etkileyen fidye yazılımı saldırılarının artması oldu.


Hackerlar arasında oldukça popüler bir saldırı taktiği, çoğunlukla kurbanlardan kolayca zorlama kabiliyeti nedeniyle.

Ama burada tam olarak neden bahsediyoruz?

Ransomware nedir?

Tüm iş istasyonlarınızı kilitli bulmak için bir sabah ofisinize yürüdüğünüzü düşünün..

Fidye yazılımı tam da böyle çalışır. Bir bilgisayardaki veya akıllı telefondaki dosyaları şifreleyen belirli bir virüs türüdür ve daha sonra verilerin şifresini çözmek ve dosyalarınızı geri yüklemek için bir fidye talep eder.

Saldırıların Yaygınlığı

Fidye yazılımları endişe verici bir oranda büyümeye devam ediyor.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ev ve iş bilgisayarları bu yıl her gün ortalama 4.000 fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı – bu 2015’e göre% 300’lük bir artış.

Ve FBI tarafından yayınlanan verilere göre, sadece 2015 yılında bu tür saldırılar nedeniyle kurbanlar tarafından 24 milyon dolardan fazla kayıp oldu. Bu yıl, fidye yazılımı kurbanları bu yılın ilk üç ayında yaklaşık 209 milyon dolar ödedi.

İşinizi Fidye Yazılımından Koruma

# 1. Verilerinizi Yedekleyin

Veri yedekleme şüphesiz fidye yazılımı saldırılarına karşı en etkili stratejilerden biridir.

Bir saldırıyı engellemeyebilir, ancak fidye ödemeden dosyaları kurtarmanıza ve işlemleri geri yüklemenize izin verir.


© Karbonit

Tipik olarak, verilerinizi yedeklemek için iki seçenek vardır ve bunlar harici bir sürücü veya buluttur.

Ne yazık ki, çok yaygın olan Cryptolocker gibi fidye yazılımı virüsleri sürücülerinize saldırabilir ve ağınıza bağlı birincil yerel yedeklemeleri bile şifreleyebilir.

Bu, birçok küçük binanın güvenli ve tesis dışı yedekleme aramasını sağlar. Elbette güvenlik, verileri şirket dışında, buluta aktarmayı düşünen işletmeler için önemli bir endişe kaynağıdır..

Bu nedenle, iş verilerinizin buluta, beklemede ve uçuşta gönderilmeden önce şifrelenmesini sunan bir bulut yedekleme hizmeti sağlayıcısı seçmeniz gerekir.

Örneğin, Karbonit’i ele alalım. Carbonite’ın bulut yedekleme yazılımını kurarken, işletme sahipleri güvenlik parolalarını seçme şansına sahiptir; İnternet üzerinden aktarılmayacak.

Bunun yerine, işin kontrolünde% 100 kalır. Carbonite, dosyaları gelişmiş 128 bit Blowfish şifreleme algoritmasıyla yerel olarak şifreler.

# 2. Sadelik Anahtardır

Bir işletme olarak, endişelenmeniz gereken kesinlikle veri yedeklemesinden daha fazlasıdır. Ancak veri yedekleme, özellikle fidye yazılımı saldırılarındaki son artışta gereklidir.

Ancak, asla günlük işlemlerinize engel olmamalıdır. Mükemmel bulut yedekleme hizmetleri, kullanıcılara yedekleme işleminin her adımında rehberlik edecek kolay adım adım sihirbaz sunar.

İşte Carbonite’in kurulum sihirbazına bir örnek:

Karbonit Sihirbazı

Önceki

Sonraki

Bir işletmeyi fidye yazılımı salgınından korumayı düşünüyorsanız, veri yedekleme ilk bahisiniz olmalıdır.

Bulut verileri yedekleme, güvenlik katmanları ekler, çünkü iş dosyaları tesis dışında depolanır ve bu nedenle aşağıdakilerden korunur:

 • Yangınlar
 • Taşkınlar
 • İnsan hatası

3.. Katmanlı Güvenlik Çerçevesine Güvenin

Bulut yedekleme, kayıp dosyaları rahatça kurtarmanıza ve çalışmama süresini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bulut Terminolojisini Anlama
© Vikipedi

Hala ortaya çıkan fidye yazılımlarına karşı korumak için sağlam bir güvenlik çerçevesine ihtiyacınız var. Güvenlik duvarlarına ek olarak, katmanlı bir güvenlik çerçevesi web filtrelemesini ve antivirüsleri de içermelidir. 

Sistem ağında ve tüm uç nokta aygıtları içinde. Katmanlı bir güvenlik çerçevesi, fidye yazılımlarının iş ortamınıza erişme şansını önemli ölçüde en aza indirir.

4.. Güvenlik Stratejilerini Güncelle

Güvenlik teknolojileri gelişmeye devam ederken, bilgisayar korsanları en son gelişmelere ayak uydurmak için stratejilerini de yavaş yavaş gözden geçiriyor ve geliştiriyor.

Bu nedenle, bugün Cryptolocker’a karşı etkili olabilecek yazılımlar, birkaç ay içinde diğer fidye yazılımlarına karşı işe yaramaz hale gelebilir.

Duo Security’nin Mayıs 2016 tarihli bir raporunu düşünün ki, uç nokta cihaz kullanıcılarının çoğunluğu savunmasız ve güncel olmayan yazılım sürümlerinde gadget kullanıyor. Tweet için tıklayın

Windows kullanıcılarının yalnızca% 35’i Windows 8.1 veya 10’a yükseltme yaptı ve Mac OS kullanıcılarının% 53’ü en son sürümde.

Yalnızca bu gerçek, bilgisayar korsanlarına bu uç nokta cihazlarından herhangi biri aracılığıyla saldırı ve tam sistem erişimi sağlamada üst el sağlar.

Bunu göz önünde bulundurarak, tüm güvenlik katmanlarınızın güncel olduğundan ve yayınlanan her bir yazılım düzeltme ekini içerdiğinden emin olmak önemlidir..

5.. Sistem Ayrıcalıklarını Yönetin

Lumension ve Ponemon Institute tarafından yapılan 2015 anketine göre, kötü amaçlı yazılımların% 75’i uç nokta cihazlarıyla sistemlere erişiyor.


© AWS Device Farm Otomatik Test

Kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanan sistem hasarı düzeyi, güvenliği ihlal edilmiş uç nokta cihazının belirli ayrıcalıklarına bağlıdır.

Güvenliği ihlal edilmiş bir cihazın küresel yönetici ayrıcalıkları varsa, örneğin, fidye yazılımı tam sistem kontrolü kazanabilir ve daha sonra, kuruluşların sakatlığını kaldırabilir.

Güvenlik sistemlerini ve yazılımlarını şirketinizin cihazları arasında güncellemenin yanı sıra, çeşitli erişim noktaları üzerinden tüm sistem ayrıcalıklarını dikkatle izlemeli ve yönetmelisiniz.

Yalnızca en güvenli cihazların yönetici ayrıcalıkları olmalıdır.

Özetle…

Son olarak, tüm sistem çerçevenizi periyodik olarak gözden geçirmek için saygın bir uzmana danışmanız önerilir.

Ve ilgili güvenlik açıklarınıza göre fidye yazılımlarına karşı gerekli önlemleri alın. Sonuna kadar yapıştığınız için teşekkür ederiz. Lütfen yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıda bırakmayı unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map