Küçük İşletmeler için En Uygun Fiyatlı 5 Sunucu

Bulutun rahatlıkla ilgili olması gerekiyordu. Ancak dosyalara hızlı bir şekilde erişmeye çalışıyorsanız, uzaktan veri depolama genellikle hayal kırıklığı yaratır. Dosya kopyalama hızı için, en iyi çevrimiçi yedekleme seçenekleri bile iyi bir yerel yedekleme çözümünü geride bırakamaz.


İşletmeler için bu, daha hızlı felaket kurtarma, daha hızlı işbirliği ve daha az baş ağrısı anlamına gelir. Tek diskli harici sürücüleri de unutun. Günümüzde yerel depolama seçenekleri hem güçlü hem de oldukça ucuzdur, bu da işletmeniz için daha gelişmiş bir hibrit yedekleme stratejisi uygulamayı mükemmel hale getirir.

Bu genel bakış sırasında, satın alınabilirliği göz önünde bulundurarak iş için en iyi sunuculardan bazılarına dikkat çekeceğiz. En iyi seçeneklerimiz arasında Lenovo ThinkServer TS140 ve Dell PowerEdge T30 bulunmaktadır. Bunun ötesinde, daha büyük harcama yapmaya hazır değilseniz, NAS sunucu yoluna gitmenizi öneririz ve son üç seçimimiz bu öneriyi yansıtır. 

Amazon’daki Lenovo ThinkServer fiyatlandırmasını kontrol edin 

Bir Sunucuyu Küçük İşletmeler İçin En İyi Yapan Nedir?

Bugünlerde ucuz bir sunucu bulmak zor değil. Aslında iyi olan ucuz bir sunucu bulmak biraz daha zordur. Pazar sonsuza dek değişiyor ve fikirler çılgınca değişiyor, ancak aşağıda listelenen en iyi beş sunucu seçeneği, işletmenizin yedekleme planını geliştirmeye yönelik olarak iyi çalışacak.

Seçimlerimizi yaparken aradığımız birkaç kriter var. En önemlilerinden biri, en az dört sabit sürücü bölmesidir. Dört bölmeyi teşvik etmemizin nedeni, RAID 5’i kurmak ve uygun depolama kapasitesini korumak için kaç tane ihtiyacınız olduğudır. RAID 5, performans için her iki veriyi birden fazla sürücüye ayırır ve eşlik verilerini tutar, böylece bir sürücü arızalanırsa hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Ayrıca SSD’leri (katı hal sürücüleri) destekleyen sunucuları da tercih ediyoruz. SSD’lerin geleneksel mekanik sabit sürücülerden (HDD) daha az hareketli parçası vardır. Hem çok daha hızlı hem de kırılmaya daha az eğilimlidirler. Ayrıca, SSD’ler de çok daha pahalıdır, bu nedenle çoğunuz HHD’lere bağlı kalmak ve gerekirse daha sonra yükseltmek istersiniz. Bazı sunucular hem SSD’leri hem de HDD’leri aynı anda çalıştırmanıza izin verir, böylece işletim sisteminiz için bir SSD ve diğer dosyalar için HDD’leri kullanabilirsiniz.

İşlemciler kadar düşük maliyetli seçeneklerin çoğu, dizüstü bilgisayarlarda bulacağınız işlemcileri kullanır. Daha iyi, daha hızlı seçenekler, çok iş parçacıklı yetenekler ve güvenilirlik (Intel Xeon gibi) için tasarlanmış yüksek performanslı işlemciler kullanır. CPU ve ayrılmış RAM’i de düşündük. Her ikisi de, yedeklemenize erişen eşzamanlı kullanıcı sayısını belirleyecek ve diğer performans metriklerini artıracak.

Dosya Sunucuları ve NAS Aygıtları Arasındaki Fark

Geleneksel dosya sunucuları ve NAS aygıtları birçok özelliği paylaşır. En önemlisi, her ikisi de bir ağdaki işletme kullanıcılarının dosyaları yedeklemesine, depolamasına, paylaşmasına, düzenlemesine ve başka şekillerde çalışmasına izin verir. Genellikle sunucular ve NAS aygıtları arasındaki en büyük fark güçtür, sunucular daha gelişmiş donanım sayesinde daha fazlasına sahiptir. Bununla birlikte, daha düşük maliyetli sunucular ve NAS cihazları bu bağlamda genellikle oldukça karşılaştırılabilir, bu yüzden NAS makalelerini bu makaleye dahil ediyoruz.

Sunucular, veritabanları ve e-postalar da dahil olmak üzere ofisiniz tarafından kullanılan uygulamaları çalıştırmak için de kullanılabilir. NAS, çok değil. Aslında, sunucular genel olarak daha yapılandırılabilir. Genellikle bir OS ile önceden kurulmuş olarak gelmezler. Bu şekilde, Windows Server, Linux Server veya tercih ettiğiniz diğer herhangi bir sunucu işletim sistemi ile gidebilirsiniz.

Öte yandan, çoğu NAS cihazı özel işletim sistemi yazılımı ile önceden yapılandırılmış olarak gelir. Daha az esnek olsa da, burada kesinlikle bir hız avantajı var. NAS cihazları dosyaları birkaç dakika içinde kurabilir ve yedekleyebilir. Sunucular hem daha açık işleri hem de daha tutarlı izlemeyi alacaktır.

Nihayetinde, biriyle ya da diğeriyle gitmek işinizin ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Ne olursa olsun, verilerinizi buluta yedekleme fikrini göz ardı etmeyin.

Buluta Sunucu Yedeklemesi

Cloudwards.net’te, iş verilerini depolamak söz konusu olduğunda hibrit bir yedekleme yaklaşımını destekliyoruz. Yani, verileri hem yerel olarak hem de bulutta depolamanızı öneririz. Sunucular hız konusunda oldukça uygun olsa da, yalnızca yerel olarak veri depolamak işiniz için bazı büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, çevrimiçi yedekleme uzmanlarının çoğu 3-2-1 kuralını veya bazı varyasyonlarını onaylamaktadır..

3-2-1’in temelleri oldukça basittir: Verilerinizin üç kopyasını en az iki medyada saklamak her zaman en iyisidir ve bu medyalardan biri tesis dışında.

İş dosyalarınızın site dışı kopyalarının önerilmesinin nedeni yangınların, sellerin, virüslerin, kazaların ve diğer sorunların korunmasının zor olmasıdır. Sunucunuzu barındırmak için kendi iklim kontrollü, güvenli tesis dışı veri merkezinizi oluşturmadığınız sürece, her şeyi bir yedekleme planı olmadan bir sunucuda tutmak işinizi riske atmak anlamına gelir.

Çevrimiçi yedekleme yavaştır, ancak aynı zamanda bir yerinde sunucuyla yenilmesi zor bir düzeyde veri yedekliliği ve güvenliği sağlar. Çok sayıda rekabet sayesinde, çevrimiçi yedeklemede de oldukça iyi fiyatlar bulacaksınız.

IDrive İş incelememizde ve CloudBerry Yedekleme incelememizde okuyabileceğiniz en iyi seçenekler. En iyi sunucu yedeklemesiyle ilgili yol gösterici bir makalemiz var. Aynı seçeneklerin birçoğu NAS aygıtlarını yedeklemek için de kullanılabilir. Veya özellikle NAS için en iyi çevrimiçi yedeklemeyi bulmaya adanmış kaldığımız başka bir makaleye göz atabilirsiniz.

Küçük İşletmeler için En Uygun Beş Uygun Sunucu

Sunucular: Sunucu Tipi: Yaklaşık Fiyat:
Lenovo ThinkServer TS140NAS$ 750
Dell PowerEdge T30NAS600 $
NetGear HazırNAS 424NAS550 $
Synology DiskStation DS916NAS$ 650
QNAP TS-453ANAS1600 $

1. Lenovo ThinkServer TS140

İlk seçimimiz popüler bir ürün: ThinkServer TS140. Lenovo’nun kule sunucusu ucuz ve yükseltilebilir, yani işletmenizle birlikte büyüyebilir. TS140, dört boş 3,5 ”bölme ile birlikte gelir, bu da RAID 0, 1 ve 5’i destekleyebileceği anlamına gelir. SSD’leri ve HDD’leri de karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz, sunucu işletim sisteminiz için yalnızca SSD kullanarak maliyetleri azaltmak istiyorsanız.

Temel yapılandırmalar oldukça az: çift Intel Core i3-4130 3.40GHz işlemciler ve 4GB DDR3 bellek. Bununla birlikte, daha fazla harcama yapmayı düşünmüyorsanız, Intel Xeon ve 32GB RAM ile çalışan daha üst düzey bir model seçebilirsiniz. Veya daha sonra yükseltebilirsiniz.  

Dört PCIe yuvası, gerektiğinde sabit arayüzünüzü SATA’dan SAS’a değiştirmek de dahil olmak üzere ek genişletme ve yükseltme seçeneklerini açar. TS140 zaten bir Intel HD Graphics 4400 kartına ve bir DVD-R optik sürücüye sahip. 

model: TS140: TS140 (Intel Xeon):
Yaklaşık fiyat:$500 dolar$ 750
Bays:dörtdört
İşlemci:Çekirdek i3-4130Intel Xeon
Veri deposu:4 GB DDR34 GB DDR3

TS140’ı satın almanın diğer bir avantajı, sadece 26 desibelde fısıltı sessiz olmasıdır, bu yüzden çalışırken rahatsız etmeyeceksiniz. Farklı bir sunucuya geçmeye karar verirseniz, TS140’ınızı oldukça güzel bir oyun donanımına da yeniden yerleştirebilirsiniz. Verilmiş, bu sizin çalışmanızı biraz bozabilir.

Şimdi ana etkinliğe geçelim ve küçük işletmeler için uygun olan ilk beş sunucuya bakalım. Aşağıdaki liste kapsamlı değildir; ancak, burada sunulan özelliklerin ve düşük fiyatların kombinasyonunu göz önünde bulundurarak, favori sunucu seçimlerimi içeriyor.

2. Dell PowerEdge T30

TS140’ı kullanan Dell’in giriş seviyesi sunucusu, yükseltmeler için kullanılabilen bir kasa içerisinde gelir. Bununla birlikte, temel yapılandırması, önceki girişimizden biraz daha fazla yumruk atıyor ve Intel Xeon 3.3GHz Dört Çekirdekli işlemciler ve 8GB RAM ile standart olarak geldiğini görüyor.

Ayrıca oldukça uygun fiyatlı bir 16GB sürümü de var.

T30, 1 TB sabit sürücü ile birlikte gelir, ancak en fazla dört adet 3,5 ”HDD veya altı adet 2,5” HDD için yer vardır. Bu, bir iş gereksinimi ise RAID 5’e kadar destekleyebileceğiniz anlamına gelir. Dört PCIe yuvası ve altı USB 3.0 bağlantı noktası, genişletmeler için kullanışlı olacak.

modelT30: T30 (16 GB RAM):
Yaklaşık fiyat450 $600 $
Bays:dörtdört
İşlemci:Intel XeonIntel Xeon
VERİ DEPOSU:8GB16 GB

Ünite ayrıca kompakt ve sessizdir, bu nedenle ofisinizin köşesine güzelce sığmalıdır (sadece su soğutucu tarafından değil). TS140 kadar popüler olmasa da, T30 kesinlikle daha iyi özelliklere sahip, eksi bir optik sürücü veya grafik kartı ile donatılmamış olması.

3. Synology DiskStation DS916

Synology DiskStation DS916, bir NAS cihazı arayan KOBİ’ler için en iyi önerimizdir. Biraz pahalı ve tasarruf etmek istiyorsanız, DS216 biraz daha az, ancak aynı zamanda DS916’nın dört.

Bu, DS216’nın RAID 5 yeteneğine sahip olmadığı anlamına gelir. DS916, Synology’nin beş bölmeli genişletme birimi DX513 ile dokuz sürücüye kadar ölçeklendirebilirsiniz. Bunu yapmak depolama kapasitenizi 72 TB’a çıkarır.

Temel model, yükseltmek isteyebileceğiniz 2GB DDR3 RAM ile birlikte gelir. Dört çekirdekli Intel Pentium N3710 işlemci yeterince güçlü olmalı. İsterseniz HD filmleri saklayabilir ve yayınlayabilirsiniz, ancak DS916’nın bilgi teknolojisi ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulduğu sorusu yoktur. DS916’yı aynı anda en fazla 200 kullanıcı kullanabilir – donanımının gücünün kanıtı.

Synology, dosyalarınızı güvende tutmak için bir AES-NI donanım şifreleme motoru da kullanır. 225 MB / sn’nin üzerindeki hızlarda şifrelenmiş dosyaları okuma ve 209 MB / sn’nin üzerinde yazma yeteneği, bulutta ek olarak dosyaları yerel olarak tutmanın işinize faydalı olmasının bir başka zorlayıcı nedenidir..

model: DS216: DS916:
Yaklaşık fiyat:350 $550 $
Bays:İkidört
Bays:Intel Celeron N3060Intel Pentium N3710
VERİ DEPOSU:1GB2GB

Son olarak, Synology NAS cihazlarını iş kullanıcılarına hitap edecek bazı harika uygulamalarla paketliyor. Bu, hareket halindeyken NAS’ınıza bağlanmak için mobil uygulamalar ve ofisinizi bu dost, ağabey hissi için IP kameralarla bağlamak istiyorsanız bir gözetim istasyonu uygulaması içerir..

4. NetGear HazırNAS 424

NetGear ReadyNAS 420 serisinin dört bölmeli sürümünü öneriyoruz, ancak Synology DiskStation’da olduğu gibi, kapasite ve veri artıklığını azaltmazsanız iki bölmeli bir sürüm de vardır. Alternatif olarak, makul bir maliyetle altı bölmeli ve sekiz bölmeli versiyonları da alabilirsiniz.

Biraz daha fazla güç arayanlar için 520 ve 620 serisi de var. 420 serisi, işleri devam ettirmek için bir Intel Atom çift çekirdekli işlemci kullanıyor. 520 ve 620 serilerinin her ikisi de Intel Xeon kullanıyor. Her iki üst düzey model de 420’nin desteklemediği sanallaştırmayı destekliyor.

ReadyNAS, onu KOBİ ağınıza hızlı bir şekilde ekleyen bazı güzel uygulamalara sahiptir. Bu, işleri hızlı bir şekilde ayarlamak için ReadyCLOUD ile uzaktan yönetim ve izleme uygulamalarını içerir.

Model: 422: 424426: 428
Yaklaşık fiyat:300 $400 $550 $$ 650
Bays:İkidörtAltıSekiz
İşlemci:Intel Atom Çift ÇekirdekliIntel Atom Çift ÇekirdekliIntel Atom Dört ÇekirdekliIntel Atom Dört Çekirdekli
Veri deposu:2GB2GB4 cigabayt4 cigabayt

Ayrıca, karma yedekleme uygulamak istiyorsanız ve CloudBerry Yedekleme gibi bir hizmet kullanmak istemiyorsanız, Amazon AWS, Google Drive ve Dropbox dahil olmak üzere çeşitli bulut depolama seçeneklerine otomatik olarak yedeklenebilir. Özelliklere göre, ReadyNAS 424 en fazla 40 eşzamanlı kullanıcıyı destekleyebilir. Ancak, bu çoğu KOBİ için yeterli olmalıdır. 

5. QNAP TS-453A

QNAP, hem ev hem de iş kullanıcıları için en popüler NAS cihazlarından bazılarını yapar ve birçoğunu yapar. Profesyoneller için, QNAP TS-453A bizim en iyi seçimimizdir, ancak daha yüksek performanslı QNAP TVS-671 de dahil olmak üzere gidebileceğiniz birkaç farklı yön vardır..

TS-453A, bir Intel Celeron N3150 Dört Çekirdekli 1.6GHz işlemci çalıştırıyor ve 8GB’a çarpabileceğiniz 4GB DDR3L RAM ile standart olarak geliyor.

Bu NAS ayrıca VMWare ve Hyper-V de dahil olmak üzere sunucu sanallaştırmasını destekler. QNAP’a göre, Synology önerimizden daha hızlı çalışır ve 412 Mbps’ye kadar olan hızlar AES-NI şifrelemesini bile çalıştırır. Çift HDMI çıkışı, depolama alanınızı yerel olarak genişletmenize veya yansıtmanıza olanak tanır.

Model: TS-253A: TS-453A: TVS-671:
Yaklaşık fiyat450 $550 $1600 $
Bays:İkidörtAltı
İşlemci:Intel Celeron N3150 Dört ÇekirdekliIntel Celeron N3150 Dört ÇekirdekliIntel i5 Dört Çekirdekli
VERİ DEPOSU:4 cigabayt4 cigabayt8GB

En iyisi, iş arkadaşlarınız için iş sonrası karaoke partileri arıyorsanız, QNAP’ın Ocean KTV uygulaması sayesinde TS-453A sizin makinenizdir. Aslında, her şey harika medya sunucusunun etrafında, ev sineması kurulumunuz için de ideal bir ek yapıyor.

Mansiyonlar

Bu listeyi bir araya getirirken birçok harika sunucu ve NAS seçeneğini geçtik. En iyilerinden bazıları: Buffalo TeraStation (NAS), Supermicro Workstation (sunucu) ve HP Proreliant Microserver (sunucu).

Son düşünceler

Bugün işletmeniz için bir sunucu bulmak her zamankinden daha kolay ve daha zor. Piyasada birçok ucuz seçenek olsa da, değerinden daha fazla sorun olmayacak bir tane bulmak biraz iş alabilir.

Dosya yedekleme ve işbirliği için hızlı bir çözüm arayan KOBİ sahipleri için Synology DiskStation, Netgear ReadyNAS veya birçok harika QNAP seçeneğinden biri gibi bir NAS cihazını düşünmemenin bir nedeni yoktur. Windows Server veya Linux Server kullanmak isteyen ileri düzey iş kullanıcılarının daha geleneksel bir çözüme ihtiyacı olacak.

Güçten tasarruf etmeyen uygun fiyatlı seçenekler için Lenovo ThinkServer ve Dell PowerEdge bakmak isteyeceğiniz iki marka.

Yükseltmeleri tercih etseniz bile, yukarıda listelenen sunucu seçeneklerinden herhangi birinin 800 doların altında ve çoğu durumda 500 doların altında olması gerekir. Sadece sunucunuzu buluta yedeklediğinizden emin olun. Olağanüstü durum kurtarma için en iyi yaklaşım, şu anda mevcut olan iş hizmetleri için en iyi çevrimiçi yedeklemenin çoğu tarafından desteklenen bir yaklaşım olan hibrit bir stratejidir.

Okuduğunuz için teşekkürler, lütfen sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya gönderin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map