Kimlik Hırsızlığını Önlemek için 6 İpucu: Gizli Tutun, Güvende Tutun

Kimlik hırsızlığı oldukça hoş olmayan modern bir suçtur. Sadece cüzdanınızı boşaltmaktan memnun değil, siber hırsız tüm dijital varlığınızdan sonradır ve hatta adınıza ek suçlar uygulamak için bile kullanabilir.


Bu tür hırsızlık birçok şekilde olabilir, ancak en yaygın olanı, yüzde 70’in üzerinde olan kredi kartı sahtekarlığını içerir. Bu, kartınızdaki ayrıntıları çalarak veya üzerinde adınız olan yeni bir kart kurarak yapılır. Konuyu ilk duyacağınız koleksiyonlardan bir çağrı.

Hasar finansal olmaktan daha fazla olabilir. Eğer hırsız sizin adınıza herhangi bir suç işleminde bulunmuşsa, kolluk kuvvetinin ne olduğunu belirlemek zordur. Böyle bir adalet düşükünü çözmek uzun ve zor bir süreç olabilir, bu nedenle sorunu önlemek için adımlar atarsanız çok daha iyidir..

Suçlular her gün yeni numaralar icat ederken, nasıl güvende kalacaklarını bilmek zor. İnternette kimlik hırsızlığını önlemek için birkaç ipucu derledik, umarım size biraz huzur verir. Ancak buradaki zemin sürekli değişiyor, bu yüzden kendinizi güvende tutmanın yeni yollarına dikkat edin.

En Önemli Hesaplarınıza Öncelik Verin

Birçok kişi tek bir yerde çok fazla bilgi depolar, böylece bilgisayar korsanları tek bir çevrimiçi hizmete girerek buldukları bilgileri başkalarına girmek için kullanabilir. Örneğin, bir ana e-posta hesabınız varsa, bir bilgisayar korsanı yeni şifreler isteyerek kullandığınız diğer hizmetlere giriş yapmak için bunu kullanabilir. Sıfırlama e-postaları, bilgisayar korsanının daha sonra yanıt verebileceği ana hesabınıza gönderilir.

Önemli hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak, bu hesaplara girmeyi çok daha zorlaştırır. Hacker’ın ikinci faktörünüze erişmenin yanı sıra şifreyi kırması ve riski önemli ölçüde azaltması gerekecektir. Bunu tüm çevrimiçi hizmetleriniz için yapmak aşırı olabilir ancak en önemli hesaplarınız için ekstra korumaya değer.

Bilgilerinizi Koruyun

Kişisel bilgileriniz bilgisayar korsanları için çok değerli olabilir, bu yüzden onları tanımadığınız kişilere vermeyin. Alışılmadık bir yöntemle size mesaj gönderen kişilere karşı dikkatli olun. Bir arkadaşınızın adres defterine erişen bir kişi, sizinle veya onlar hakkında daha fazla ayrıntı toplamak için adıyla sizinle iletişim kurabilir.

Birçok site sizinle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplamaya çalışır. Sosyal medya için iş modeli bu. Buradaki sorun şu ki, birisi bu bilgilere erişirse, sizi taklit etmek çok daha kolay hale gelir. Günümüzde sitelerin noktaları birleştirmesi ve farklı şirketlerin sizin hakkınızda bildikleri şeyleri birleştirmesi gittikçe yaygınlaşıyor.

Mümkün olduğunca az bilgi vererek bunu hafifletebilirsiniz. İsteğe bağlı bilgileri vermekten kaçının ve tek kullanımlık bir e-posta adresi kullanarak hizmetlere kaydolun. Bir site size ifşa etmek istemediğiniz şeyler sorarsa, farenizle oy verin ve başka bir yere kaydolun.

Kullandığınız bilgi hizmetlerinin ne olduğuna dikkat edin. Skype, bankaların ve finans kurumlarının kimliğinizi doğrulamak için kullandığı ilk bilgi parçalarından biri olmasına rağmen, dünyanın doğum tarihinizi birkaç yıl önce bilmesi gerektiğine tuhaf bir şekilde karar verdi.

Sosyal medyada, özellikle herkese açık olarak paylaştıklarınıza dikkat edin. Suçlular kalıcı değilse hiçbir şey değildir ve kimlik bilgilerinizi çalmak ve hesaplarınıza girmek için kullanılabilecek her şeyi arayan gönderilerinizde mutlu bir şekilde troller.

Bilgilerinizi gizli tutma hakkında daha fazla bilgi için lütfen çevrimiçi gizlilik kılavuzumuza göz atın..

Akıllı telefon uygulamalarını indirirken, özellikle daha az bilinen uygulamalarda çok dikkatli olmalısınız. Genellikle yeni bir uygulamanın hangi bilgilere erişmek istediği söylenir. Bu ekranları tıklamak cazip gelebilir, ancak rahat olmadığınız bir uygulama izni vermek için çok hızlı olmayın. Her zaman alternatifler vardır.

PC’nize yüklediğiniz şeylere de dikkat edin. Birçok yazılım yükleyici, bilgisayarınıza ekstra bir uygulama gizlemeye çalışır, ancak önce bunu size bildirir. Çekinmekten çekinmeyin. Genellikle, bu kötü amaçlı yazılım parçaları, PDF dönüştürücüler gibi yaygın olarak kullanılan uygulamalardan gelir;.

Verilerinizi Şifreleyin

Şifreleme, çevrimiçi suçlara karşı en büyük savunmanızdır. Bir VPN, bulut depolama alanı veya çevrimiçi yedekleme sağlayıcısı kullanırken şifreleme modelinin güncel olduğundan emin olun. Çatlaması en zor olduğu için AES-256’yı öneriyoruz.

Çevrimiçi tehlikelere ek olarak, sahip olduğunuz bir cihaz çalınırsa neler olabileceğinden dikkatli olmalısınız. Sabit sürücünüz yanlış ellere geçerse kötü amaçlı olarak kullanılabilecek bilgilerle doludur. Bu bilgiler bir suçlu için cihazın kendisinin yeniden satış değerinden daha değerli olabilir.

Verilerinizi şifrelemek yardımcı olur. Birisi cihazınıza erişirse, verileriniz okunamıyorsa çok fazla zarar veremez. Yerel olarak ve çevrimiçi olarak sakladığınız şeyleri şifreleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen verilerinizi bulut depolama için nasıl şifreleyeceğinizle ilgili makalemize bakın.

Oradaki meraklı gözlerden endişe ediyorsanız, en iyi sıfır bilgi bulut hizmetlerini okuduğunuzdan emin olun..

Parola Yöneticisi Kullanma

en çok şifre yöneticisi

Bir şifre seçmek her zamankinden daha zor görünüyor ve siteler her yere rakamlar, semboller ve büyük harfler koymanızı istiyor. Onları hatırlamak arka tarafta kraliyet ağrısıdır. Sadece bir şifre seçmek ve ona bağlı kalmak cazip gelebilir, ancak birisi onu keşfederse, tüm çevrimiçi yaşamınızı ele geçirebilir ve sorunların sona ermesine neden olabilir..

Bir şifre yöneticisi size yardımcı olabilir, kullandığınız hizmetler için uzun ve benzersiz şifreler oluşturabilir ve bunları sizin için sitelere girebilir. Bu, suçlular için hayatı zorlaştırır ve sizin için daha kolay hale getirir.

Mantıklı olmanız gerekir. Tüm yumurtalarınızı bir şifre yöneticisi ile bir sepete koymanın bir unsuru vardır, çünkü ona erişen herkes tüm şifrelerinize sahiptir. Son zamanlarda en iyi şifre yöneticilerine bir göz attık, bu yüzden kendinizi korumak istiyorsanız onlara bir göz atın.

Güvenlik soruları söz konusu olduğunda, Pinokyo gibi yapın ve yalan söyleyin. Gizli bilgi isteyen sitelere yanlış bilgi verin. Güvenlik soruları sizi tanımlamak için oradadır, ancak birden çok siteye aynı yanıtları verirseniz ve biri saldırıya uğrarsa, bilgisayar korsanının size karşı kullanılabilecek bir şeyi vardır.

En iyi fikir, sitelere farklı yanıtlar vermek ve bunları şifrenizle birlikte takip etmektir. Hackerlar en sevdiğiniz spor takımını tahmin edebilir, ancak ilk öpücüğünüzün Beyonce Knowles olduğunu tahmin etme olasılığı düşüktür. Güvenlik sorularına, soruyla ilgisiz bir cevapla bile yanıt verebilirsiniz, bu da herkesin anlamasını çok daha zorlaştırır.

Dashlane (Dashlane İncelememizi okuyun) ve Abine Blur (Bulanıklaştırma incelememizi okuyun) gibi şifre yöneticileri, şifre girişlerine notlar eklemenizi sağlayarak sahte yanıtları izleme işlemini çok daha basit hale getirir.

Bir VPN ile bağlanın

VPN, internet trafiğinizi tek bir şifreli bağlantı üzerinden yönlendiren, hangi içeriğe erişebileceğiniz ve kimlerin görebileceği konusunda size ekstra kontrol sağlayan bir hizmettir. Daha fazlası için VPN makalemizin ne olduğuna bir göz atın.

Bir VPN kullanmak size fazladan bir güvenlik katmanı sağlayabilir. IP adresiniz değiştiği için, IP adresinizi kullananlar için aynı kişi tarafından hangi çevrimiçi hesapların kullanıldığını anlamak hayatı zorlaştırabilir. Birçok VPN, sizi güvende tutmaya yardımcı olan kötü amaçlı yazılım engelleme yazılımı ile birlikte gelir.

Konum, göz atma geçmişi veya IP adresi olmadan, bilgisayar korsanları devam edecek bir bilgi parçası bulmakta zorlanırlar. Bir VPN kullanıyorsanız, bir bilgisayar korsanı sizi hedefleyebilir, ancak başlangıç ​​noktası olmadan muhtemelen düşecektir.

Bir tane almayı düşünüyorsanız, sizin için doğru seçeneği bulmak için en iyi VPN’ler listemize göz atın..

Yazılımı Güncel Tutun

Yazılım kusurları sürekli keşfedilir ve bu güvenlik açıkları bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza girmesine izin verebilir. İşletim sisteminizi ve yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin ve en son yamaları indirdiğinizden emin olun. Bunu yapmak zahmetli olabilir, ancak bir Ferrari satın aldığınızı ve hiç kullanma şansınız olmadığını bulmak kadar kötü değil.

İşletim sisteminizdeki ve cihazlarınızdaki gizlilik ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Bunu Windows’ta nasıl yapacağınıza ilişkin ipuçları için Windows 10 gizlilik ayarları makalemizi okuyun. Bilgilerinizi korumak için e-posta ayarları da yapılabilir. E-postalardaki resim bağlantıları IP adresinizi ve diğer ayrıntılarınızı bilgisayar korsanlarına sızdırabilir, bu nedenle e-posta istemcinizde otomatik resim görüntüsünü devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

Son düşünceler

Bununla, çevrimiçi ortamda güvenliğinizi sağlamak için biraz daha rahat durmanızı umuyoruz. Unutmayın, bu ipuçlarından hiçbiri kusursuz değildir ve çevrimiçi veya çevrimdışı olamayacağınız kadar dikkatli olamazsınız. Sahtekarlar her zaman yaramazlıklarını çözmek için yeni yollar buluyorlar, ancak uyanık kalın ve iyi olmalısınız.

Kimlik hırsızlığı, çevrimiçi olarak endişelenmeniz gereken tek tehlike değildir, bu nedenle diğer çevrimiçi tehlikeler hakkında bilgi edinmek için siber suç makalemize göz atın. Kimlik hırsızlığı yaşadıysanız veya bundan kaçınmak için herhangi bir ipucunuz varsa yorumlarda bize bildirin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map