Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve STK’lar için En İyi Çevrimiçi Yedekleme 2020: Daha İyi Bir Dünya için Yedekleme

Hepimiz dostumuza yardım etmenin iyi olduğunu biliyoruz, ancak her zaman bunu yapmanın en iyi yolu üzerinde anlaşmıyoruz. Bireysel olarak zor. Neyse ki, ABD’de 1,5 milyondan fazla kuruluş da dahil olmak üzere bize yardımcı olmak için kâr amacı gütmeyen kuruluşlar var. sivil toplum kuruluşları için hizmetler.


Bu tür organizasyonlar çok para ve bireylerle çalışırlar ve genellikle hepsini takip etmeleri gerekir. Bu, korunmak için açıklanmamış terabayt verilere eşittir. Tüm bu verileri bir HDD’de tutmak kolay görünebilir, ancak en güvenli seçenek değildir. Sabit sürücüler çökebilir veya arızalanabilir, sellerden, yangınlardan ve diğer felaketlerden zarar görebilir. SSD’ler arızalara karşı daha dayanıklıdır, ancak hatalara daha eğilimlidir.

Bu nedenle bulut yedeklemesi kullanmanızı öneririz. En iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri arasından seçimlerimize geçmeden önce, kullandığımız ölçütlere bakalım.

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar için En İyi Online Yedekleme 2020

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve STK’lar için En İyi Çevrimiçi Yedekleme Nedir?

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve STK’lar genellikle nakit olarak bağlandığından, ilk kriterlerimiz değer olacaktır. Terabaytlarca veriyi az parayla yedekleyebileceğinizi göreceğiz. Hizmet ne kadar çok plan sunarsa, esnekliği ve fiyat için ne elde edeceğiniz o kadar iyi olur. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve STK’lar için indirim sunan hizmetleri de tercih ediyoruz.

Bu kuruluşlarda çalışmak, bir BT sihirbazı olduğunuz anlamına gelmez. Bu nedenle çevrimiçi yedeklemelerin ne kadar kolay kullanıldığını ele alacağız. Kullanıcı deneyimi basit ve çekici ise, bir artı.

Bulutta bulunduğunda kimsenin verilerinizle uğraşmasını istemezsiniz. Hizmetlerin güvenliği nasıl yönettiğine bakacağız. Her zaman bir şifreleme vardır ve iki faktörlü kimlik doğrulamaları varsa ve veri merkezlerinin ne kadar güvenli olduklarını ne tür kullandıklarını göreceğiz. Ayrıca sıfır bilgi şifrelemesini görmek isteriz, çünkü bu hiç kimsenin verilerinizi okuyamayacağı anlamına gelir.

Yedeklemeler uzun sürebilir, ancak olması gerekenden daha uzun süre dayanmasını istemiyoruz, bu nedenle istikrarlı bir bağlantı her zaman takdir edilmektedir. İstikrar sadece hizmetin altyapısıyla ilgili değildir, aynı zamanda sunuculara ve İSS’nize ne kadar yakın olduğunuza da bağlıdır..

Artık kriterlerimizi bildiğinize göre, sıralamalara geçelim. En iyi seçimimiz IDrive ile başlıyoruz.

1. Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve STK’lar İçin En İyi Çevrimiçi Yedekleme: IDrive

IDrive 1995 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Şirketin bilgi birikimi vardır ve bunu gösterir. En iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri karşılaştırmamızın en üstünde.

İki kişisel plan vardır: biri 2 TB ve diğeri 5 TB yedekleme alanına sahip. Ayrıca 2 TB veya 5 TB senkronizasyon alanı elde edersiniz. Aylık ödeme yapamazsınız, bir veya iki yıl için kayıt olmanız gerekir. Birkaç indirim sunuyor. İlk yılınız için, standart fiyatı olan 69,50 TL’den bir indirim alırsınız. İki yıl boyunca ödeme yaparsanız indirim uzatılır.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 2 TB’lık fiyat üzerinden yüzde 50 indirim uygulanır. Ayrıca, uzun süreli bir abonelik yapmadan önce hizmeti denemenizi sağlayan 5 GB’lık ücretsiz bir plan var..

IDrive’ı kullanarak, her şeyi yedekleyen sınırsız hizmetlerin aksine yedeklemenizi yönetmeniz gerekir. Bu, basit bir kullanıcı deneyimi sağlamaz. Birçok seçenek olduğundan, alışmak biraz zaman alabilir (ileri düzey kullanıcılar akıl almaz). Ancak, ayarlandıktan sonra yedekleme planı arka planda çalışabilir. Ortalama kullanıcının herhangi bir sorunu olmamalıdır.

IDrive verilerinizi hareketsiz ve hareket halindeyken AES 256 bit algoritması ile şifreler. Ayrıca, varsayılan olarak anahtarınızda tutulduğu için verilerinizin şifresini çözebilir, ancak isterseniz verilerinizi saklayabilirsiniz. Bunu yapmak için, ilk yedeklemenizi yapmadan önce özel şifrelemeyi etkinleştirmeniz gerekir.

Birisi şifrenizi çalarsa sizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılamaz. Bundan kaçınmak için güçlü bir şifreniz olduğundan emin olun.

ABD’deki güvenli veri merkezleri IDrive’ın sunucularına sahiptir. Veri merkezleri doğal afetlere ve yangınlara karşı sertleştirilmiştir. İzinsiz girişi önlemek için gözetim, alarmlar ve hareket sensörleri kullanırlar..

IDrive’ı Sevmemizin Diğer Nedenleri

İlk yüklemelerde daha iyi hızlar görmek istiyoruz, ancak gerçekte biraz zaman alabilir. Neyse ki, IDrive Express olarak adlandırılan bir kurye hizmeti var. İndirmeler için de kullanabilirsiniz.

Büyük kar amacı gütmeyen indirimi düşündüğünüzde IDrive ucuzdur. Sınırsız sayıda cihazı yedekleyebilirsiniz ve verilerinizi korumak için özel şifreleme kullanır. Yine de, iki faktörlü kimlik doğrulaması sağlamaz ve kullanımı kolay değildir. Genel olarak, sıralamamızda bir numara yapmak yeterlidir. Bu mini inceleme sizi ilgilendirirse, tam IDrive incelememizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz..

2. SpiderOak ONE

SpiderOak ONE, dosyalarını yolsuzluk, hırsızlık ve meraklı gözlere karşı güvende tutmak isteyenler için birinci sınıf bir hizmettir.

Hizmet ucuz değil, ancak kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya akademik kurumlar için SpiderOak kullanıyorsanız, SpiderOak ONE planları için bir indirim var. Esneklik sağlayan birden fazla plan ve 21 günlük ücretsiz deneme var.

En ucuz plan ayda 5 $ için 5GB, diğeri ayda 9 $ için 400GB sunuyor, daha sonra ayda 12 $ için 2 TB’lık bir plan ve ayda 25 $ ‘a mal olan 5 TB’lık bir plan var. Yıl için ödeme yaparsanız hafif bir indirim var.

Masaüstü istemcisi tıknaz ve tarihli hissediyor. Çoğu, faydaya odaklandıkları için yaparlar. SpiderOak web arayüzü, işlevselliği masaüstü istemcisine benzer. Yedekleme planınızı uzaktan değiştiremezsiniz ve hesap etkinliğini gösteren bir ana sayfa görünümü yoktur. Akıllı telefon uygulaması işlevselliği sınırlıdır, ancak kullanımı kolaydır.

Özel şifreleme SpiderOak ONE için varsayılan değerdir. Şifreleme düzeyi AES 256 bit’tir ve dosyalar aktarılırken SSL ile şifrelenir. Şirket, meta verilerinizi veritabanında tutmaz, ancak bilgisayarınızda bırakır. İki faktörlü kimlik doğrulama da mevcuttur.

Dosyalar şifreli ve özel olsa da, SpiderOak hala sanal ve fiziksel davetsiz misafirlere karşı korunan veri merkezlerine sahiptir. Doğal afetlere de dayanabilirler.

SpiderOak ONE’ı Sevmemizin Diğer Nedenleri

Kurye yedekleme veya geri yükleme hizmeti yoktur, ancak SpiderOak iyi bir altyapıya sahiptir. SpiderOak müşterilerine göre, yedekleme 1GB başına bir saat sürüyor. Çevrimiçi yedekleme hizmetlerine gelince, sorun yok. Testlerimiz iddialarını doğruladı. İlk yedeklemeler en az birkaç gün sürecektir. Bundan sonra, blok düzeyinde yedekleme nedeniyle her şey daha hızlı çalışmalıdır.

SpiderOak ONE her kullanıcı için en iyi seçim değildir, ancak özel şifrelemesi, iyi hızı ve kar amacı gütmeyen indirimi sayesinde iyi bir seçimdir. Somunları ve cıvataları istiyorsanız, SpiderOak ONE incelememize göz atın..

3. CrashPlan

CrashPlan’ın kişisel planları yoktur, çünkü Ağustos 2017’de tüketici pazarından çekilmiştir. Ancak, küçük işletme planı ucuzdur ve hizmetin sunduğu diğer özellikleri dikkate alarak sağlam bir yatırım yapar..

Aylık ücretlendirilen bir bilgisayar için 10 dolarlık bir ücret karşılığında sınırsız yedekleme alırsınız, böylece istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz (IDrive’ın aksine, bir karşılaştırma için bu makaleye bakın). CrashPlan size sınırsız harici sürücüyü yedekleme seçeneği sunar. Fiyat diğer hizmetlere kıyasla harika değil, ama en kötüsünden çok uzak. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için indirim yapılmaz.

İstemci yüklemesi ve oturum açma işlemi birkaç dakika sürer. İstemciyi kullanırken sorun yaşamayacaksınız, ancak yedeklemenizi ayarlamak daha kolay olabilir. Türe göre yedekleme yapmanın bir yolu yoktur, sınırsız yedekleme olmasına rağmen manuel olarak yapmanız gerekir.

Masaüstü istemcisi sezgisel ve gezinmesi kolaydır. Yedeklemenizi denetlemeniz gerekiyorsa, web arayüzü çalışmalıdır. Kullanıcı istatistiklerini kontrol etmek ve dosya geri yüklemesini izlemek için kullanabilirsiniz.

CrashPlan, hem uçtan uca hem de hareketsiz şifreleme sağlar. Kullanılan AES seviyesi 256 bittir. CrashPlan şifreleme anahtarlarınızı tutar, ancak özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Ne olursa olsun, güçlü bir şifre seçtiğinizden emin olun, çünkü iki faktörlü kimlik doğrulama yoktur. Fidye yazılımlarına karşı yardımcı olmak için sürüm oluşturma özelliği mevcuttur.

CrashPlan’ı Sevmemizin Diğer Nedenleri

Daha fazla sevmiyoruz çünkü CrashPlan hız departmanında iyi performans göstermiyor. Dosyalarınızı yedeklerken kullandığı işlemlerden bazılarını devre dışı bırakabilirsiniz, ancak önermiyoruz. Testlerimiz bize günde yaklaşık 10 GB yükleyebileceğinizi söylüyor.

Bir bilgisayarı 10 $ karşılığında yedeklemek iyi bir anlaşma. Güvenlik de seviyededir. Daha düşük hıza aldırmazsanız, CrashPlan sizin için iyi bir seçim olabilir. Kapsamlı CrashPlan incelememizde özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin

4. Karbonit Güvenli

Carbonite sınırsız depolama alanı sunar, ancak bir yerine üç plan sunar. Temel yılda 72 $ en ucuz. Artı maliyeti 112 $, ancak harici HDD yedekleme ve otomatik video içerir. Prime 150 $ ‘a kurye hizmeti ekler. Ancak, bu planlar indirim sunmaz.

STK’lar, küçük işletmeleri hedefleyen bir plan olan Carbonite Safe Backup Pro planında yüzde 10 indirim alıyor. Yılda 287,99 ABD doları karşılığında 250 GB bulut yedeklemesi alacaksınız ve sınırsız sayıda bilgisayarı yedekleyebileceksiniz. İki yıl önceden abone olursanız, yüzde 5 ek indirim alırsınız. Üç yıl abone olursanız, yüzde 10 alırsınız.

Carbonite ile çalışmak basittir. Masaüstü istemcisinin (Windows veya macOS için) kurulumu kolaydır. Yedeklemeyi başlatırken yalnızca bir adım gerçekleştirmeniz gerekir, çünkü işlemin çoğu otomatiktir. Carbonite, renk kodları sağlayarak dosyalarınızın durumunu kontrol etmeyi bile kolaylaştırır.

Ayrıca yedeklemenizin durumunu kontrol etmek, hesabınızı yönetmek ve dosyalarınıza erişmek için kullanabileceğiniz bir web istemcisi de vardır. Carbonite Mobile, bu işlemleri Android veya iOS’ta yapmanıza izin verir. Arayüz minimaldir. Bunu iyi bir şekilde kastediyoruz, çünkü dağınık değil.

Carbonite, sunucularında depolanan verileri 128 bit AES şifrelemesi kullanarak koruyacaktır. Şifreleme anahtarını sizin için tutacaktır, ancak özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Bunu etkinleştirirseniz, Carbonite şifreleme seviyesini 256 bit AES’ye yükseltir. Carbonite güçlü bir şifre yapmanızı gerektirir. Birisi onu kırmayı başarırsa, iki faktörlü kimlik doğrulama size yardımcı olmak için oradadır.

Karbonit Sevmemizin Diğer Nedenleri

Bazı rakiplerinin aksine, Carbonite’in yedekleme süreci hızlı olmadığı için daha fazlası yok. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ayrıntılı Carbonite incelememize gidin.

5. CloudBerry Yedekleme

Normal çevrimiçi yedeklemenin aksine, CloudBerry Yedekleme paketlenmiş depolama alanı içermez ve dosyaları depolamaz. Daha çok, diğer bulut platformlarındaki yedekleme planlarını yönetmenize yardımcı olan bir gösterge tablosu gibi çalışır. Teknik açıdan, buna Hizmet Olarak Altyapı veya IaaS denir. Birden fazla bilgisayarı ve sunucuyu yönetmeniz gerekiyorsa, CloudBerry sizin için en iyi çözüm olabilir.

CloudBerry, depolama alanı olmadığı için farklı ücretler alıyor. Bir defalık lisans satın almanız ve seçtiğiniz yedeklemenin ücretini ödemeniz gerekir. Örneğin, Amazon S3’te 250GB için ayda 5.57 $ ödemeniz gerekir. Wasabi’yi ucuz ve ölçeklenebilir olduğu için öneririz (depolanan GB başına 0,0039 ABD doları ve indirilen GB başına 0,04 ABD doları).

CloudBerry ile yedekleme yapmak için ayarlanması gereken çok şey var. Tüm bulut depolama hesaplarını ayrı ayrı eklemeniz gerekir (65 depolama hedefi arasından seçim yapabilirsiniz). Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var ve bu göz korkutucu olabilir.

Web erişimi yalnızca Amazon S3’ü destekler ve PC’nizin CloudBerry Backup çalışırken bir ana bilgisayar olarak çalışması gerekir. İşi yapar, ancak pek çok özellik sağlamaz. CloudBerry’nin kaç sağlayıcıya bağlanabileceğini göz önünde bulundurarak mobil uygulama yoktur ve bu anlaşılabilir bir durumdur.

CloudBerry’nin güvenliğini sıkılaştırabilirsiniz, ancak elde edebileceğiniz şey depolama ortağına bağlıdır. CloudBerry, geçişte SSL kullanır, ancak kaynak tarafında ve beklemede şifreleme sağlayıcılara bağlıdır.

Doğru iş ortağıyla CloudBerry, istemci tarafında 256 bit’e kadar AES’yi destekler. Birçok yedekleme şirketi yalnızca sunucu tarafında şifrelemeyi destekler, yani şifreleme anahtarını kontrol etmezsiniz ve kimlik bilgilerine sahip olan herkes verilerinizi okuyabilir. Bu yüzden CloudBerry’nin istemci tarafı şifrelemesi çok yardımcı olabilir. Parolanızı kaybetmediğinizden emin olun, çünkü kimse sizin için alamaz.

CloudBerry Backup’ı Sevmemizin Diğer Nedenleri

Yedeklemenizi üçüncü taraf hizmetlere aktardığınız için CloudBerry’nin hızını test etmek mümkün değildir. Testlerimiz iyi sonuçlar verdi, ancak bunlar en iyi senaryoda yapıldı. CloudBerry, seçilen hizmetlerimiz için süreci yavaşlatan şifreleme ve sıkıştırmayı desteklemiyor.

CloudBerry, klasik çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden farklıdır. Ucuz ve ölçeklenebilir, ancak BT’ye aşık olmayan kullanıcılar için kolay değil. Herkes için olmasa da, hala tasarlandığı şeyi yapmayı başarıyor.

Son düşünceler

Birçok hizmet kar amacı gütmeyenlere hitap, ancak seçim için birkaç vardır. Doğru olanı seçmek, mali işleriniz üzerindeki etkisinden bahsetmek yerine günlük işinizde büyük bir fark yaratabilir. Büyük bir indirim, sınırsız bilgisayar ve özel şifreleme sunduğu için IDrive’ın en iyi seçiminiz olması gerektiğini düşünüyoruz.

CrashPlan ve SpiderOak ONE güvenilir ikamelerdir, ancak son ikisini sadece belirli özelliklerini beğenirseniz düşünmelisiniz.

Seçimlerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için indirim sunan başka bir hizmet biliyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map