Herhangi Bir İşletim Sisteminde Sabit Disk Nasıl Silinir

Bir sürücüyü biçimlendirmek için yeni bir bilgisayar kurmak, sürücü hatalarını düzeltmek veya işletim sisteminizi temiz bir şekilde yüklemeye ihtiyaç duymak gibi birçok neden vardır. Atılan herhangi bir veri depolama cihazından, özellikle de hassassa, kurtulmak isteyeceğiniz için güvenlik de devreye girer.


Bu kılavuzda, sabit sürücünüzü Windows, macOS ve Linux’ta nasıl biçimlendireceğiniz konusunda size yol göstereceğiz. Biçimlendirme, silme, silme ve silme ile dönüşümlü olarak kullanılan bir terim haline geldi, ancak bunlar.

Bir dosyayı silmek, işletim sistemine yeni verilerin yazılması için kapladığı alanın artık adreslenebilir olduğunu söyler, ancak eski veriler hala oradadır. Benzer şekilde, basit veya hızlı bir biçim güvenli bir silme değildir, sadece yeni bir dosya sistemi ve veri için yer açar.

Silme ve Dosyaları Silme

Daha kötüsü, dosyaları Windows’ta geri dönüşüm kutusuna veya macOS’ta çöp kutusuna taşımaktır. Bu, daha sonra kalıcı olarak silinene kadar yalnızca görünümden kaldırıldığı için dosyayı kaldırmaz. Silinen dosyalar veri kurtarma yazılımı ile kolayca kurtarılabilir.

Öte yandan bir sürücüyü silmek, üzerindeki her şeyi (depolanmış, silinmiş veya başka bir şekilde) kaldırır. Veri temizleme yöntemlerini kullanarak veri imha yazılımıyla yapabilirsiniz, ancak macOS ve Windows’un son sürümleri bir ölçüde aynı özellikleri içerir.

Silme işlemi genellikle yalnızca depolama ortamıyla işiniz bittiğinde veya mümkün olan en güvenli biçimlendirmeyi istiyorsanız yapılır. Verilerinizin gerçekten gitmesini ve kurtarılamaz olmasını sağlamanın en iyi yoludur. Kurtarılamaz, sonsuza kadar gitti anlamına gelir, bu yüzden yapmadan önce en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerimizden birini kullandığınızdan emin olun.

Windows ve macOS, hızlı bir biçimden vazgeçmeyi tercih ettiğiniz sürece, biçimlendirme seçenekleriyle sıfır yazma veri temizleme sağlar. Sıfır yazma yöntemi, tüm veri bitlerini sıfırlarla doldurarak gerçekleştirilir. Bu, istenen güvenlik düzeyine bağlı olarak bir veya birden fazla geçişte yapılabilir. İşlem geri alınamaz ve verileri istenmeyen erişim ve kurtarma işlemlerinden korur.

Başlamadan önce, önemli verilerinizi yedeklemeniz önemlidir. Çevrimiçi bir yedekleme sağlayıcısı seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, en iyi bulut yedekleme kılavuzumuza göz atın.

Windows’da Bir Sürücüyü Biçimlendirme

Disk yönetim aracı veya komut istemi aracılığıyla Windows’ta bir sürücüyü el ile biçimlendirebilirsiniz. Kolaylık olması açısından, bunu disk yönetim aracıyla nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Windows’un her sürümünün bir parçasıdır (sürümünüzü nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin) ve bilgisayar yönetimi, Cortana veya komut istemi ile açılabilir.

Daha önce hiç kullanılmamışsa veya silinmişse biçimlendirdiğiniz sürücüyü bölümlendirmeniz gerekeceğini unutmayın..

Bu Windows için bölümleme kılavuzu size yardımcı olacaktır.

Aşama 1: Açık disk yönetimi. Şöyle görünecek.

diskmanagment1

Adım 2: Biçimlendirilecek sürücüye gidin. Sağ tıklayın ve “format…” ı seçin

diskmanagment2

Aşama 3: İlgili bir sürücü harfiyle yeni bir format penceresi açılmalıdır. Bu yeni bir sürücü ise, Windows bir sürücü harfi atar. Birim etiketi kutusunda sürücünüze bir ad verin, aksi takdirde varsayılan olarak “yeni birim” olarak adlandırılır. Başka bir şey yapmanız gerekmediği sürece Yeni Teknoloji Dosya Sistemi ve varsayılan ayırma birimi boyutuna sadık kalın.

4. Adım: “Hızlı format gerçekleştir” kutusu zaten işaretli olacaktır. İşaretini kaldırmak için birkaç neden var. Standart (hızlı olmayan) bir biçim, sürücüdeki hataları arayacak ve tek geçişli yazma sıfır gerçekleştirecektir. İstenmeyen veri kurtarmaya karşı temel bir koruma düzeyi sağladığı için bu, kullanılmış sürücüler için iyidir.

diskmanagment3

Adım 5: Bu noktada format başlayacaktır. İşlemin tamamlanması için gereken süre, biçimlendirilen sürücünün boyutuna ve bilgisayarınızın hızına bağlıdır. Tamamlandığında, yeni sürücü, “sağlıklı” bir durumla birlikte disk yönetimi penceresinin alt yarısında görüntülenir.

diskmanagment4

Windows için bu kadar. Sonra, macOS’a bakacağız.

MacOS’ta bir Sürücüyü biçimlendirme

MacOS’ta bir sürücüyü biçimlendirmek, Windows’ta bunu yapmaktan farklı değildir. En büyük fark, işletim sistemleri birbiriyle uyumsuz yerel dosya sistemleri kullandığından dosya sisteminde olacaktır. Bununla birlikte, platformlarda çalışmanız gerekiyorsa, her ikisiyle de uyumlu bir dosya sistemi kullanarak sürücüyü biçimlendirebilirsiniz.

Windows’ta olduğu gibi, yeni, hiç biçimlendirilmemiş bir medyayla uğraşıyorsanız, bölümlenmesi gerekir. Yardım için Mac’te bölümleme ile ilgili bu kılavuza göz atın.

Aşama 1: Disk yardımcı programını başlatmak için uygulamalara gidin. Oradan yardımcı programlara gidin ve disk yardımcı programını seçin. Spot ışığı getirmek için Command + Space tuşlarına basıp “disk yardımcı programı” yazabilirsiniz. Sürücülerinizi solda ve onlar hakkında bilgileri sağda görmelisiniz.

macdiskutility1

Adım 2: Biçimlendirilecek sürücüyü seçtikten sonra, üstteki “sil” seçeneğini belirtin.

macdiskutility2

Aşama 3: Silme penceresinde, birime bir ad verin ve dosya biçimini seçin. Varsayılan olarak, macOS Apple Dosya Sistemini kullanır. Sürücüyü hem macOS hem de Windows’ta kullanmayı planlıyorsanız, exFAT dosya biçimini seçin. Aksi takdirde, belirli bir şeye ihtiyacınız yoksa APFS iyidir.

macdiskutility3

4. Adım: Son olarak, “güvenlik seçenekleri” düğmesine tıklayın, ardından “en hızlı” ve “en güvenli” seçeneklerinden birini seçin. “En hızlı” seçildiğinde, dosyaları silen ve verileri bozulmadan ve kolayca kurtarılabilir bırakan hızlı bir format elde edilir. Kaydırıcıyı sağa hareket ettirmek tek geçişli yazma sıfırını etkinleştirir. Kaydırıcıyı “en güvenli” konuma getirmek için sağa doğru hareket ettirdiğinizde, sürücünün üzerine yedi kez yazı yazılır.

Bu, ABD Savunma Bakanlığı 5220-22-M standardını karşılar ve macOS’un en güvenli şekilde silinmesini istiyorsanız seçtiğiniz seçenek olmalıdır.

macdiskutility5

Adım 5: “Sil” e tıklayın ve sürücü biçimlendirilirken bekleyin.

Linux için biçimlendirme

Linux için biçimlendirme yaparken, kilometreniz kullandığınız dağılıma göre değişebilir. Yine de çoğu lezzet için bir avuç araç var. Bazıları komut satırına aşina olmayı gerektirir. GParted gibi popüler yardımcı programlar da vardır ve kullandığınız Linux’un dağıtımı bir tane ile gelmiş olabilir.

Linux’un birçok çeşidi, bir sürücüyü güvenli bir şekilde silmek için iki araçla birlikte gelir: dd komutu ve parçalama aracı. Sürücüyü silmek için dd veya shred komutunu kullanabilir, sonra bölümler oluşturabilir ve bir disk yardımcı programıyla biçimlendirebilirsiniz.

Dd komutunu kullanarak bir sürücüyü silmek için sürücü harfini ve bölüm numarasını bilmek önemlidir. Ayrıca, sürücünün takılı olmadığından emin olun. Bunu yapmak için unmount komutunu kullanın. Dd komutunu kullanmak için komut satırını açın ve aşağıdakileri girin:

 • sudo umount / dev / sdXY -l
 • sudo dd = / dev / urandom = / dev / sdX bs = 10 milyon

X ve Y’nin sırasıyla sürücü harfinizi ve bölümünüzü temsil ettiğini unutmayın. İşlem, verilerinizin üzerine rastgele sıfırlar yazarak sürücünün üzerinden birkaç geçiş yapar.

Bir sabit sürücüyü parçalama aracıyla silmek için aşağıdakileri girin (burada X, sürücü harfinizdir):

 • sudo parçalamak -vfz / dev / sdX

Parçalama yardımcı programı sürücünüzün üzerinden üç geçiş yapar ve verilerinizin üzerine rastgele karakterler yazar.

Her iki yöntem de zaman yoğundur, bu yüzden bunu planlamak veya bir gece boyunca çalışmasını sağlamak en iyisidir.

Artık sürücü silindiğine göre biçimlendirilmeye hazır.

GParted almak için:

 • sudo uygun-get install gparted
 • gksu gparted

Elinize geçtikten sonra “cihaz” ı ve ardından “bölüm oluştur” u tıklayın.

Linux sabit diskini biçimlendirme

Varsayılan olarak, GParted tüm ayrılmamış alanı kullanarak bir bölüm oluşturur. Linux için çift önyükleme sistemi veya kök dizini için birden fazla bölüme ihtiyacınız olmadığını varsayarsak sorun değil.

 • Şimdi, bölümü oluşturmak için “uygula” düğmesine tıklayın. Yeni bölümü sağ tıklayın ve “format” ı seçin.

Son düşünceler

Silme ve biçimlendirme aynı şey değildir ve işletim sisteminize bağlı olarak farklı şekilde yapılır. Bu kılavuz artık ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz verilerin nasıl korunacağıyla ilgili olsa da, mevcut sürücülerinizdeki verilerin korunması da önemlidir.

Bu amaçla, sabit sürücü kılavuzunuzu nasıl şifreleyeceğimizi mutlaka okuyun. Karşılamadığımız bir sabit sürücüyü silmek için ipuçlarınız veya püf noktalarınız var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map