Harici Bir Sabit Diskin 2020’de Görünmemesi Çözümü

En iyi harici sabit disklerimizi hatalar açısından ne kadar kapsamlı test edersek edelim, bazı birimler sorun yaşayacaktır. Maalesef bu canavarın doğasıdır ve parlak, yeni harici sabit diskinizi kutusundan çıkardıktan sonra hiçbir şey görmeyi hayal kırıklığına uğratmasa da, çözüm muhtemelen sadece birkaç tıklama uzaklıktadır. 


Harici bir sabit sürücünün görünmemesi ile ilgili bu kılavuzda, diskinizi iade etmeden önce atmanız gereken önemli sorun giderme adımlarını ele alacağız. Adımlar çoğunlukla Windows ve macOS için aynıdır, ancak ikisini de ele aldık, böylece kaybolmazsınız. 

Buna rağmen, sabit diskinizin görünmemesinin nedenlerini tartışmak istiyoruz.

Harici Sabit Sürücünüz Neden Görünmüyor

Harici sabit sürücünüz görünmüyorsa, bilgisayarınız ile ilgili sorunlar, varışta ölü olan bir sabit sürücü, bir arıza kablosu ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok şey soruna neden olabilir. Bununla birlikte, işletim sisteminizde genellikle bir sabit sürücünün gösterilmemesine neden olabilecek nedenler vardır.. 

Sabit diskler, harici sabit disk kılavuzunun biçimlendirilmesinde öğrenebileceğiniz dosya sistemleri olarak bilinen bilgisayarları kullanarak ilişkilendirilir. Bazen, bu sistemler ve hatta dosya yapısı çeşitlenerek işletim sisteminin sürücüyü tanımamasına neden olur ve bu da sürücülerle daha karmaşık olabilir. 

Bununla birlikte, en olası sorun, sabit sürücünüzün işletim sisteminizle kullanılmaya hazır olmamasıdır. Dağınık olabilir, ancak bazı durumlarda işletim sisteminizin cesaretlerini araştırmanız ve harici sabit sürücünüzü yapılandırmanız gerekir. Aslında, macOS’ta Western Digital My Book’u test ettiğimizde bunu yapmamız gerekiyordu (Western Digital My Book incelememizi okuyun).

Harici Bir Sabit Sürücüyü Windows’ta Görünmeme Çözme

Windows bir sabit sürücüyü teşhis etmek için birden fazla araç içerir, ancak maalesef erişmelerini zorlaştırır. Sabit diskiniz Windows’ta görünmüyorsa, atmanız gereken adımları uygulayacağız. 

Güç, Kablo ve Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Windows’a gelmeden önce gücü, kabloyu ve bağlantı noktasını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınızı açın ve harici sabit sürücüyü takın. Seagate Backup Plus Portable gibi çoğu sabit diskte, sürücünün çalışıp çalışmadığını gösteren bir etkinlik LED’i bulunur (Seagate Backup Plus Portable incelememizi okuyun).

Harici sabit sürücünüzde bir etkinlik LED’i yoksa, sürücüyü titreşimler için hissedebilirsiniz. Bu, Toshiba Canvio Basics gibi bir dönen diskle çalışsa da SanDisk Extreme Portable gibi bir SSD ile çalışmaz (Toshiba Canvio Basics incelememizi ve SanDisk Extreme Portable incelememizi okuyun). 

Artık sürücüye güç geldiğini bildiğinize göre, kabloya ve bağlantı noktasına geçebilirsiniz. Kullandığınız USB kablosunun kopması olasıdır, bu nedenle yeni bir kabloyla değiştirin ve tekrar deneyin. Aynı şey kullandığınız USB bağlantı noktası için de geçerlidir. Sorun gidermek için bağlantıyı farklı bağlantı noktalarına veya bilgisayarlara taşıyın. 

Bunları yapmak çoğu sorunu çözecektir. Yine de sorun yaşıyorsanız, işletim sisteminizde bir şeyler ters gitti. 

Disk Yönetimini Çalıştırın

Disk yönetimine geçme zamanı. Bağlantı noktasının, kablonun ve sabit sürücünün iyi olduğunu onayladıktan sonra, harici sabit sürücünüzü bilgisayarınıza takın ve makineyi açın. Windows’a girdikten sonra, disk yönetimine erişmenin birkaç yolu vardır, ancak en kolayı Windows Key + X tuşlarına basmak ve listeden “disk yönetimi” ni seçmek.

MacOS disk yararlanım

Burada, bilgisayarınıza takılı sabit diskleri, kapasitelerini, boş alanı, dosya sistemlerini ve sağlık durumlarını görebilirsiniz. Sabit sürücünüz “Bilgisayarım” da görünmese bile “disk yönetimi” nde görünmelidir. Belirtildiği gibi, sabit disklerle ilgili pek çok sorun ayrılmamış alana iner, yani sabit disk işletim sistemiyle birlikte kullanılmaya hazır değildir. 

Sabit sürücünüzü orada görmüyorsanız, kablonuzda, bağlantı noktanızda veya gücünüzde bir sorun vardır, bu nedenle garantiden yararlanmaya ve sabit sürücünüzü değiştirmeye çalışmalısınız. Sabit sürücünüzü görüyorsanız ve ayrılmamışsa, birkaç bölüm oluşturmanız veya bazı durumlarda sürücüyü biçimlendirmeniz gerekir.

Bölüm Oluşturma veya Sürücüyü Biçimlendirme

Ayrılmamış sabit sürücü alanı, sabit sürücüdeki depolama alanının işletim sisteminiz tarafından okunabilecek bir dosya sistemiyle biçimlendirilmemiş olduğu anlamına gelir. Windows sürücünün orada olduğunu fark eder, ancak “bilgisayarım” da göstermez veya veri okumanıza veya yazmanıza izin vermez. 

Bunu düzeltmek için “disk yönetimi” nde bir bölüm oluşturmanız gerekir. “Disk yönetimi” panelinin altındaki pencerede sabit sürücünüzü bulun. Depolama alanının bir kısmı, ayrılmamış alan olduğunu belirten üstte siyah bir çubukla gösterilmelidir. Sağ tıklayın ve “yeni basit birim” i seçin. 

Bölüm sihirbazı başlatılır ve çoğunlukla tek yapmanız gereken adımları takip etmektir. Yeni bir bölüm eklemenin sürücüyü biçimlendirerek içindeki tüm verileri kaldıracağını belirtmek gerekir. Sabit sürücünüz ayrılmamış alan gösteriyorsa, üzerinde başlamak için muhtemelen hiçbir veri yoktu. 

“Disk yönetimi” ne gitmeniz ve harici sabit sürücünüzde ayrılmamış alanın bulunmadığını fark etmeniz durumunda, bir biçim yardımcı olabilir. Diski fabrikada biçimlendirirken hatalar olmuş olabilir ve harici sabit diskinize erişilemez olabilir. Sabit diskinizi disk yönetiminde bulun, üstünde mavi çubuk bulunan bölümü tıklayın ve “format” ı tıklayın. 

Biçimlendirme işlemini merak ediyorsanız, yukarıda bağlantılı kılavuzumuzu okuyun. 

Sürücüleri Güncelleyin

Diğer her şeyi geçtiyseniz ve sabit sürücünüz hala görünmüyorsa, bu sadece bir sürücü sorunu olabilir. Windows Key + S tuşlarına basıp “aygıt yöneticisi” yazarak sürücü bilgilerini bulabilirsiniz. En iyi sonuç “cihaz yöneticisi” penceresini açmalıdır. 

pencere aygıt yöneticisi

Orada, “disk sürücüsü” ne gidin ve açılır menüyü genişletin. Gösterilmeyen sürücüyü bulun ve çift tıklayın. Birden çok sekmeyle ayrı bir pencere açılacaktır. Sürücü bilgilerini görüntülemek için “sürücü” sekmesine gidin. 

Sürücü bilgileriniz güncelliğini yitirir, ancak sorun bu değildir. Windows, nadiren güncellenmesi gereken harici sabit sürücüleri algılamak için gerekli sürücülerle birlikte gelir. Bununla birlikte, sizinkini güncellemeniz gerekebilir. Başlamak için “sürücüyü güncelle” düğmesini tıklayın. 

Size iki seçenek sunulur: sürücüyü çevrimiçi arayın veya bilgisayarınıza göz atın. İsterseniz arama yapabilirsiniz, ancak bir şey bulamazsınız. Ürününüzü üreticinin web sitesinde bulmak ve yeni sürücülerin yayınlanıp yayınlanmadığını görmek daha iyi bir fikirdir.

Harici HD’yi Windows’ta Gösterme

 1. Gücü, kabloyu ve bağlantı noktasını kontrol edin
 2. Disk yönetimini çalıştırın
 3. Sürücüyü biçimlendirin veya bölüm oluşturun
 4. Sürücüleri güncelleyin

MacOS’ta Görünmeyen Bir Harici Sabit Sürücüyü Çözme

Genelde olduğu gibi, macOS kullanılabilirlik için güç ticareti yapar. Sürücünüzü teşhis etmek için neredeyse çok araç almazsınız, ancak bunlara erişmek çok daha kolaydır. MacOS’ta harici sabit sürücünüzü bulmak için aşağıdaki adımları izleyin. 

Güç, Kablo ve Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Windows’ta olduğu gibi, Mac’iniz önyükleme yapmadan önce sorun gidermeye başlamanız gerekir. LED sürücü göstergesini arayarak veya taktıktan sonra sabit sürücüyü hissederek sürücünün gücünü kontrol edin. Western Digital My Book gibi harici bir güç kaynağına sahip bir sürücü kullanıyorsanız, farklı deneyin çıkışları. 

Ardından, kablonuza ve USB bağlantı noktasına geçin. Yine de zincirdeki bu noktaları ayrı ayrı deneyin. Örneğin, bir USB kablosunu aynı bağlantı noktasını kullanarak değiştirin, ardından her iki kabloyu farklı bir bağlantı noktasına sahip deneyin.

Her ne kadar sağduyu gibi görünse de, çoğu sorun kablo veya bağlantı noktasıyla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Zinciri mahvedebilecek şeyleri daraltmak için mümkün olan her kombinasyonu kullanarak sistematik olarak sorun gidermek önemlidir.

Apple’ın Disk Yardımcı Programını Kullanın

Artık kablo, sürücü veya bağlantı noktası olmadığını bildiğinize göre, sürücünün macOS tarafından tanınıp tanınmadığını görme zamanı geldi. Bilgisayarınızın, gösterilmemesine rağmen sürücüyü tanıması mümkündür. Apple’ın “disk yardımcı programını” kullanarak durumun böyle olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

MacOS disk yararlanım

Erişmenin birkaç yolu vardır, ancak en iyi yol “spot ışığı” kullanarak arama yapmaktır. “Disk yardımcı programına” girdikten sonra, dahili ve harici sürücüler birbirinden ayrılarak sabit disklerinizi görebilmeniz gerekir. Gösterilmeyen sürücüyü tıklayın ve üstte “bulucu” da görünmesi için “tak” ı seçin. 

Montaj sorunları yaşıyorsanız veya sürücü görünmüyorsa, sürücünün biçimlendirildiği dosya sisteminin macOS için sorunlara neden olması mümkündür. Bazı harici sabit sürücüler, Windows için varsayılan dosya sistemi olan NTFS olarak biçimlendirilmiştir. MacOS kullanıcıları için sorun yaratabilir.

Sürücüyü Biçimlendir

Sürücünüz hala görünmüyorsa, sürücüyü “disk yardımcı programı” nda biçimlendirebilirsiniz. Sürücünüzü seçin ve yardımcı programı açmak için üstteki “format” sekmesini kullanın. Bir kez daha sıkışırsanız, genişletilmiş talimatlar için yukarıda bağlantılı kılavuzumuzu kullanabilirsiniz..

MacOS format yeni hacimli

Sürücünüzü biçimlendirmeniz için birkaç neden olabilir. Belirtildiği gibi, yanlış dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olabilir, yani macOS 10.13 veya üstü ile kullanmak için APFS olarak biçimlendirmeniz gerekir. Varsayılan Apple dosya sisteminin burada öğrenebileceğiniz varyasyonları vardır. 

Bununla birlikte, sürücünüz doğru dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olsa bile, fabrikada biçimlendirildiğinde hatalar olması mümkündür. Bu durumda, yine de bir biçim çalıştırmak iyi bir fikirdir. Biçimlendirmenin sürücüdeki her şeyi sileceğine dikkat edin, bu nedenle Mac’ler için en iyi bulut yedeklememizle korunduğunuzdan emin olun.

NVRAM’ı sıfırla

Son olarak, kalıcı rasgele erişimli belleği veya NVRAM’ı sıfırlayabilirsiniz. Mac’ler, ses düzeyi, saat dilimi, ekran çözünürlüğü ve en önemlisi başlangıç ​​diski seçimi de dahil olmak üzere hızlı bir şekilde erişilebilen belirli kullanıcı ayarlarını saklamak için az miktarda bellek kullanır. NVRAM’inizi sıfırladığınızda bu ayarlar silinir ve varsayılan olarak bilgisayar ile birlikte gönderilenler. 

Dosyalarınız etkilenmeyecek, bu yüzden endişelenmenize gerek yok. NVRAM’inizi hatalı ayarları sisteminizden yıkamak ve bunları sizin için otomatik olarak yeniden oluşturmak olarak sıfırlamayı düşünün. 

Bunu yapmak basit. Mac’inizi kapatın, ardından tekrar açın. Açtıktan hemen sonra, 20-30 saniye boyunca Option, Command, P ve R tuşlarına aynı anda basın. Mac’iniz yeniden başlatılıyor gibi görünecek ve başlangıç ​​zil sesini duyduğunuzda, tuşları serbest bırakabilirsiniz. Bununla NVRAM’ınız sıfırlandı.

Harici HD’yi Mac’te Gösterme

 1. Gücü, kabloyu ve bağlantı noktasını kontrol edin
 2. Disk yardımcı programını çalıştır
 3. Sürücüyü biçimlendirin
 4. NVRAM’ı sıfırla

Son düşünceler

Bunlar, sabit sürücünüz görünmüyorsa gerçekleştirmeniz gereken önemli sorun giderme adımlarıdır. Tüm adımları uyguladıktan sonra hala sorun yaşıyorsanız, sorun işletim sisteminde veya sabit sürücü düzeyinde çok daha derindir. Bu konumdaysanız, işletim sisteminizi yeni bir şekilde yükleyebilir veya harici sabit sürücünüzün garantisinden yararlanabilirsiniz.

Neyse ki, özellikle harici sabit sürücü incelemelerimizde yüksek puan alan bir disk kullanıyorsanız, bu sorunla çok sık karşılaşmamalısınız.. 

Sorununuz çözüldü mü? Çözüm neydi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map