Google Chrome Nasıl Yedeklenir: 2020 İçin Bir Kılavuz

Verilerinizi yedeklemek önemlidir ve verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için kesinlikle en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden birini kullanmanız gerekse de, Chrome’daki tarama profilinizi korumak için bir tanesine ihtiyacınız yoktur. Bu kılavuz, bilgisayarınız talihsiz bir sonla karşılaştığında Google Chrome’u nasıl yedekleyeceğinizi ve tarayıcıda hiçbir şeyin kaybolmadığından emin olacak.


Chrome, çevredeki en güvenli web tarayıcılarından biridir, ancak bu, cihazınız ölürse bilgilerinizin doğal olarak güvenli olduğu anlamına gelmez. Bu durumda, muhtemelen tarayıcıda almak istediğiniz bir grup veri vardır. Buna uygulamalar, yer imleri, sık kullanılanlar, uzantılar, göz atma geçmişi, ayarlar, temalar, açık sekmeler, form içeriğini otomatik doldurma ve ödeme yöntemleri dahildir.

Bu verilere erişiminizi kaybederseniz, tüm uzantılarınızı yeniden indirmeniz, şifreler ve adresler gibi bilgilerinizi tekrar girmeniz ve tercihlerinizi tekrar istediğiniz gibi ayarlamanız gerekir. Tarama geçmişiniz ortadan kalkacağından, birkaç hafta önce okuduğunuzu belirsiz bir şekilde hatırladığınız bir makaleyi avlamayı da unutabilirsiniz..

Chrome’u yalnızca ilk kez yüklüyorsanız, tarayıcının yapabileceği her şeyi keşfetmek için Google Chrome incelememize göz atmayı unutmayın. Şimdilik, göz atma verilerinizin güvenli ve nasıl güvenli olduğundan emin olalım.

Google Chrome’u Tarayıcıda Yedekleme

Google Chrome’u yedeklemenin en kolay yolu bunu tarayıcı aracılığıyla yapmaktır. Bunu yapmak için bir Google hesabı oluşturmanız veya mevcut hesabınızla oturum açmanız gerekir. Tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktayı ve ardından bu menünün alt kısmındaki “ayarlar” seçeneğini tıklayarak başlayın.

Üç nokta

Buradan, “senkronizasyonu aç…” etiketli büyük, mavi bir düğme görmelisiniz. Tıkladıktan sonra Google giriş sayfasına yönlendirilirsiniz.

TurnOn-Sync

Burada mevcut bir Google hesabıyla giriş yapabilir veya “hesap oluştur” u tıklayarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. 

Oturum aç

Yeni bir hesap oluşturmak için adınızı, doğum tarihinizi ve istediğiniz Gmail adresini ve bir şifre girmeniz gerekir. Hesabınız oluşturulduktan sonra tekrar giriş ekranına ulaşmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Kayıt ol

Her iki durumda da, hesabınızı tarayıcıya bağladıktan sonra ayarlar menüsüne dönebilir ve tekrar “senkronizasyonu aç” ı tıklayabilirsiniz..

TurnOn-Sync-Onayla

Buradan, hangi bilgilerin aktarıldığını görmek için “senkronizasyonu yönet” seçeneğini tıklayın. Her şeyi senkronize etmeyi seçebilir veya aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen listeden seçim yapabilir ve seçebilirsiniz. Nelerin senkronize edileceğine karar verdiğinizde, aynı Google hesabıyla oturum açtığınız sürece, bunların tümü cihazlarda otomatik olarak kullanılabilir hale getirilir.

Manage-Sync

Chrome Yer İmleri, Geçmiş Nasıl Yedeklenir? & Daha

Özetlemek gerekirse, aşağıdaki adımları izleyerek Google Chrome’u Google hesabınızı kullanarak yedekleyebilirsiniz.

  1. Ayarlar menüsüne girin
  2. Bir Google Hesabı oluşturun veya giriş yapın
  3. Ayarlar menüsüne dönün ve “senkronizasyonu aç” ı tıklayın
  4. “Senkronizasyonu yönet” i tıklayın ve hesabınıza neyi kaydetmek istediğinizi seçin

Google Chrome’u Manuel Olarak Yedekleme

Google’ın tüm bilgilerinin sunucularında olmasını istemiyorsanız (yani bir Google hesabı kullanmıyorsunuz) tarayıcıyı yine de manuel olarak yedekleyebilirsiniz. 

Bu talimatlar Chrome’da depolanan her şeyi korumanıza izin verir, ancak yalnızca Chrome yer işaretlerini yedeklemek istiyorsanız, Chrome yer işaretlerini dışa ve içe aktarma ile ilgili talimatlarımıza göz atın..

İlk olarak, cihazınızda yerel olarak depolanan Chrome profil klasörünüzü izlemeniz gerekir. Tam konum işletim sisteminize bağlı olarak değişebilir, ancak varsayılan olarak klasörler aşağıdaki yerlerde bulunur:

  • Windows 7 ve sonraki sürümleri çalıştıran bilgisayarlarda: C: \ Kullanıcılar \\ AppData \ Local \ Google \ Chrome \ Kullanıcı Verileri \ Varsayılan
  • Windows XP çalıştıran bilgisayarlarda: C: \ Belgeler ve Ayarlar \\ Yerel Ayarlar \ Uygulama Verileri \ Google \ Chrome \ Kullanıcı Verileri \ Varsayılan
  • MacOS X cihazlarda: Kullanıcılar // Kütüphane / Uygulama Desteği / Google / Chrome / Varsayılan
  • Linux makinelerde: Linux: /home//.config/google-chrome/default

Yolların “” kısımlarını kendi kullanıcı adınızla değiştirmeniz gerektiğini unutmayın..

Krom-Klasör Konumu

Windows söz konusu olduğunda, AppData veya Uygulama Verileri klasörlerinizin varsayılan olarak gizlendiğini unutmayın. Bu klasörleri bulamazsanız, “kontrol panelini” açın, “görünüm ve kişiselleştirme” ve ardından “dosya Gezgini seçenekleri” ni seçin.

Kontrol Paneli

“Görünüm” sekmesine geçin ve “gizli dosya ve klasör girişi” ni görene kadar aşağı kaydırın. “Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster” kutusunu işaretlemeniz yeterlidir..

Gizli dosyaları göster

Bu yaklaşım, XP ve sonraki tüm Windows sürümlerinde çalışır, ancak Windows 10 çalıştırıyorsanız, aynı sonucu çok daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir klasörü açın, üst menüdeki “görünüm” sekmesini açın ve “göster / gizle” bölümünde “gizli öğeler” adlı kutuyu işaretleyin.

Windows 10-Gizli-Files

Yalnızca bir kullanıcı profiliniz varsa profil “varsayılan” klasöründe bulunur. İster harici bir cihazda isterse bulutta olsun, bu klasörü yedekleme konumunuza kopyalayın ve gelecekte Chrome’u normale döndürmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Krom-Standart-Klasör

Birden fazla profiliniz varsa, biraz daha kafa karıştırıcı. İlkinden sonraki her profil “ProfileX” adlı bir klasöre yerleştirilir; burada “X”, oluşturduğunuz her profil için artan bir sayıdır. Böylece, ikinci profil klasörünüz (hatırlayın, birincisine “varsayılan” denir) “Profil1”, üçüncünüz “Profil2” olacaktır..

Krom-Profil-Klasörler

Varsayılan profillerden değil bu profillerden birini yedekliyorsanız, uzantılarınızı yedeklemek için bu profillere yine de ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bunun nedeni uzantıların profiller arasında paylaşılması ve yalnızca varsayılan klasörde depolanmasıdır.

Yedeklenen-Profiller

Bu nedenle hem varsayılan profili hem de aynı anda sahip olabileceğiniz ek profilleri yedeklemenizi öneririz.

Klasör Kopyalama

Kullanıcı profilleri oldukça fazla veri depolayabildiğinden, kopyanın tamamlanması uzun sürebilir. Chrome’u önceden kapatmayı unutmayın, aksi takdirde kullanımda olan dosyalar nedeniyle işlem iptal edilir.

Google Chrome’u Geri Yükleme

Google Chrome’daki kullanıcı profilinizi geri yükleme zamanı geldiğinde, bunu yapmanın yolu verilerinizi nasıl yedeklediğinize bağlıdır. Google hesabınızı kullandıysanız, işlem yeni tarayıcı kurulumunuzla giriş yapmak kadar basittir ve Chrome yedeklediğiniz tüm verileri otomatik olarak indirir.

İlk Kez-Girişi

Gelecekte, Google’ın sizin hakkınızda bildiklerini unutmasını istiyorsanız, Google geçmişinizi nasıl sileceğinizle ilgili kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Google, bunun size depoladığı tüm bilgileri sileceğini iddia ediyor, ancak şirketin gizlilik konusundaki yıldız sayısından az kaydı göz önüne alındığında, bu konuda onlara güvenmek zor.

Yeniden adlandırılan-Klasör

Profilinizi manuel olarak yedeklediyseniz, manuel yedekleme bölümünde yukarıda açıklananla aynı klasöre gitmeniz gerekir. Buraya geldiğinizde, “Varsayılan” klasörü “DefaultOLD” gibi başka bir adla yeniden adlandırın ve ardından yedek klasörünüzü aynı konuma yapıştırın. Chrome’u bir sonraki başlatışınızda, kurtarılan profilinizde otomatik olarak oturum açacaksınız.

Son düşünceler

Chrome kesinlikle mükemmel bir tarayıcı olmasa da – özellikle de gizlilikle ilgili ciddi endişeleri göz önüne alındığında – bilgilerinizi cihazlar arasında hızlı bir şekilde senkronize etme yeteneği, dünyanın en popüler web tarayıcısının büyük bir tersidir.. 

Google’ın sizin hakkınızda bildiklerini sınırlamak için bir Google Hesabı kullanmak istemeseniz bile, Chrome’u yedeklemek hala inanılmaz derecede kolaydır ve gerçekleştirmek için sadece birkaç basit adım gerektirir. Tüm bunlar sizi Chrome’un en büyük kusuruna (gizliliğe) karşı koruyacak hiçbir şey yapmaz, bu nedenle Chrome için en iyi VPN’i indirdiğinizden ve buradayken anonim tarama kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun..

Chrome’un yedekleme işlemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hızlı ve basit olduğunu kabul ediyor musunuz yoksa bir Google hesabı kullanmadan yedeklemenin daha kolay bir yolunu mu tercih edersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me