Evernote vs Google Drive: Hangisi Sizin İçin En İyisi?

Evernote ve Google Drive, paranın satın alabileceği (ve edemediği) en iyi bulut verimliliği araçlarından ikisidir. Evernote ise, OneDrive’ı bu onur için yenerek mevcut en iyi not alma uygulaması olarak yer alıyor. Bu arada Google Drive, Cloudwards.net’in en iyi bulut depolama alanı seçimi olmayabilir, ancak sayıları inkar edemeyiz; 800 milyon kullanıcı onu en popüler kılıyor.


Evernote ve Google Drive arasında, daha çok yönlü bir soru yok. Evernote bir bulut uygulamasıdır (aslında notları barındırmak için Google Cloud’u kullanır), Google Drive ise dosya yüklemek için kullanılabilir ve örnek bir ofis paketi de dahil olmak üzere çeşitli entegre uygulamalar için bir platform görevi gören bir bulut depolama hizmetidir..

Yine de, kendi amaçları arasındaki uçuruma rağmen, hizmetin belirli görevler için en iyi şekilde çalıştığı meşru sorular vardır. Bunu göz önünde bulundurarak, Evernote ve Google Drive zamanı.

Savaş: Evernote ve Google Drive

Bu makalenin amacı, çok farklı hayvanlar oldukları için Evernote’un Google Drive’dan daha iyi olup olmadığına karar vermek değil (veya tam tersi). Bunun yerine, belirli işlevlere bakmak ve bunları analiz etmek istedik. Bu hedefi göz önünde bulundurarak, makalemizi beş farklı turda düzenledik: hızlı notlar, yapılacaklar listeleri, araştırma derleme, toplantı veya sınıf notları ve kelime işleme.

İlk olarak, genel olarak her bir hizmetin neyi başarmayı amaçladığı ve her bir hizmetin maliyeti hakkında konuşalım.

1

Fiyat

Öncelikle, her bir aracın abonelik maliyetlerini karşılaştıracağız ve bu maliyetlere ne tür depolama kapasitesi, not boyutu ve bant genişliği sınırlarının eklendiğine bakacağız..

Evernote

Evernote, not alma yetenekleri ve notları bulut sunucularında depolayarak hizmetin bu notları çeşitli cihazlarınız arasında senkronize etmesini sağlar. Windows, Mac, iOS ve Android dahil olmak üzere birden çok işletim sistemi desteklenir.

Cloudwards.net ekibinin genel olarak en iyi not alma uygulaması olarak Evernote’u sıralamasının nedenlerinden biri, Evernote incelememizde detaylandırdığımız aracın mükemmel organizasyon özelliklerine dayanıyor.

Ayda 60 MB bant genişliği ve 25 MB not boyutu sınırları gibi bazı kısıtlamalarla birlikte gelen ücretsiz bir Evernote hesabına kaydolabilirsiniz..

Evernote Plus, ayda yalnızca 3,99 ABD doları karşılığında daha az kısıtlayıcı kapaklar (1 GB bant genişliği ve 200 MB not boyutları) sağlar. Ayrıca ayda 10 GB’lık bir senkronizasyon sınırı olan bir Evernote Premium Planı da var. Hangi planla devam ederseniz edin, uzun vadede notlar için ne kadar depolama alanı alacağınız konusunda gerçek bir tavan yoktur..

Google sürücü

Google Drive, bir bulut depolama hizmetidir ve herhangi bir bulut depolama hizmetidir. Tanımlama amacı belgeleri, görüntüleri, videoları, müzikleri ve diğer dosyaları uzak sunucularda depolayarak sabit disk alanından tasarruf etmenize yardımcı olmaktır.

Bununla birlikte, bu, Google Drive incelememizde okuyabileceğiniz gibi, bir dizi entegre uygulama sayesinde bundan çok daha fazla değer sağlayan bir bulut depolama hizmetidir. Bu uygulamalar, bir kelime işlemci (Google Dokümanlar) ve e-tablo uygulaması (Google E-Tablolar) içeren benzersiz bir ofis araçları paketine ek olarak normal senkronizasyon istemcisini içerir..

Google’ın ayrıca bir bulut not alma uygulaması olan Google Keep’i de alması gerekir. Google Keep aslında Google Drive ile entegre olmasa da, depolama alanınızdan notları barındırmak için çizim yapmamakla birlikte, Google Drive’ı Evernote ile karşılaştırırken aşağıdaki özelliklerini dikkate alacağız. Google, 2017 yılının başında Google Keep’i Google Dokümanlar ile entegre etti; Google Keep’i resmi olarak G Suite araç grubunun bir üyesi yaptı (Drive, Dokümanlar, Takvim, Gmail ve diğer birkaç uygulama ile birlikte).

Keep’e erişmek ve Google Dokümanlar’dan not almak için “araçlar” menüsünü tıklayın ve ardından “Not defterini koru” yu seçin.

Bir Google Dokümanı içinde bir Keep notu yazmak, Google Keep’teki dokümana bağlanan bir not oluşturur. Hem Keep hem de Dokümanlar’ın ciddi kullanıcıları ve Google’ın umarım E-Tablolar, Gmail ve diğer bazı yerel uygulamalarına genişleteceği çok kullanışlı bir entegrasyon.

Google Keep tamamen ücretsizdir ve aylık sınırlama olmaksızın sınırsız not alma alanı sağlar. Öte yandan Google Drive ile en iyi ücretsiz bulut depolama alanı teklifleri arasında sıralayarak 15 GB ücretsiz kazanırsınız. Bu yeterli depolama alanı değilse, ayda 1,99 ABD doları için 100 GB ve ayda 9,99 ABD doları için 1 TB alabilirsiniz..

Artık Evernote ve Google Drive’ı doğru bir şekilde tanıttığımıza göre, karşılaştırmalara geçelim.

Tur: Google Drive için Fiyat Noktası

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

2

Hızlı Notlar

Bilim, anılarımızın neredeyse sınırsız olduğunu ileri sürer; zorluk yaşadığımızı hatırlıyoruz. Bilim, mobil çağa da dikkatimizi bir akvaryum balığı ile eşit hale getirerek kredi verirken, daha sonra unutmamak için rastgele düşünce ve fikirleri kaydetmek için bulutun kullanılması hatırlama biti için anıtsal avantajlara sahiptir..

Not alma uygulamaları, harika fikirlerinizi kokteyl peçetelerine veya elinizin arkasına yazmaktan çok daha fazlası için bu görev için mükemmeldir. İlk turumuzda, öne çıkan iki hizmetimizden hangisinin bu amaç için en uygun olduğunu bulacağız.

Kişisel olarak bu yazarın gelecekteki bana rastgele notlara adanmış bir Evernote not defteri olmasına rağmen, Evernote’un masaüstü müşterisinin bu amaç için biraz fazla hissettiğini inkar etmiyoruz, örneğin markete bir smokin giymek.

Öte yandan Google Keep’in bir masaüstü istemcisi değil, hızlı notlar için mükemmel bir şekilde tasarlanmış basit bir web arayüzü var. Keep düzeni, renkle kodlanabilen karolar kullanarak post-it notlarının bir duvarının sanal bir yedeği gibi hissettirir.

Google Dokümanlar’ı aynı amaç için kullanmanızı önermiyoruz, çünkü daha sonra başlıkları aramak dışında belirli Dokümanları organize etmenin ve bulmanın iyi bir yolu olmadığından. Hem Evernote hem de Google Keep, metin içi aramayı ve özel etiketleri destekler.

Özel etiketlerle, notları daha sonra sıralamak için etiketleyebilirsiniz. Örneğin, bir blog yazarıysanız, “blog fikirleri” adlı bir etiket oluşturabilir ve daha sonra, yeni bir blog fikri bulmakta zorlandığınızda, zihinsel tekerlekler.

Hızlı notlar söz konusu olduğunda, çoğu insan bir akıllı telefon uygulamasından daha fazla kilometre alacaktır ve elbette Evernote ve Google Keep’in her ikisi de iyi olanlara sahiptir.

Evernote söz konusu olduğunda, mobil istemcisi, minimalist bir düzen sayesinde hızlı notların görevine masaüstü istemcisinden çok daha uygun hissettiriyor.

Android ve iOS için Evernote uygulamalarında anlık görüntü özelliği bulunur; böylece, bir fikri kışkırtan bir şey varsa ve hakkında bir şey belirlerseniz ve daha sonra kendinize bu fikri hatırlatmak için ilgili notlarla birlikte bir görüntüsünü hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz..

Evernote mobil uygulaması, ekran kalemi kullananlara yönelik el yazısını da destekler. Optik karakter tanıma ile, bu el yazısı notları daha sonra bile arayabilirsiniz. Sesli notları tercih ediyorsanız, Evernote mobil uygulamasını kullanarak bunları da kaydedebilirsiniz (sesli notlara masaüstü uygulaması üzerinden de erişilebilir).

Bununla birlikte, Google Keep bunları da (anlık görüntüler, el yazısı ve sesli notlar) yapabilir ve Evernote’un yapmadığı birkaç püf noktası daha vardır. En değerli olanlardan biri, Google’ın iyi bilinen dönüşüm algoritmalarını kullanarak sesli notları metne dönüştürmektir..

Aslında, Keep herhangi bir not alma uygulamasının en gelişmiş sesli not yazılımlarından bazılarına sahiptir. Tüm notları dikte edebilir (sürüş sırasında faydalıdır) ve bu dikteyi daha sonra yazılı notlara dönüştürmek için konuşmadan metne dönüştürme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca, web arayüzü gibi Google Keep’in renkli düzeni de hızlı notlar için tasarlanmıştır.

Kısa notlar söz konusu olduğunda, Google Keep’in eksik düşünen bir düşünürün sahip olabileceği en iyi arkadaş olduğunu ve kolayca bir kazananımız olduğunu bilmiyoruz..

Tur: Google Drive için Hızlı Notlar Noktası

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

3

Yapılacaklar Listeleri

İlk önce: ne Evernote ne de Google Drive proje yönetimi için iyi değildir. Bunun için Trello gibi özel bir uygulama veya Egnyte Connect gibi yerleşik görev yönetimi özelliklerine sahip bir bulut depolama çözümü isteyeceksiniz (Egnyte Connect incelememizi okuyun).

Bununla birlikte, alışveriş veya ev işleri gibi günlük listeler için de yeterli olacaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, yapılacaklar listelerini destekleyen özellikler, hızlı görevleri destekleyen özelliklerle kısmen çakışıyor ve Google Keep’e avantaj sağlıyor.

Renk kodlu döşemeler listelerinizi görsel olarak farklı tutmanıza yardımcı olurken Keep, liste öğelerini tamamlarken işaretleyebilmeniz için kontrol listelerinin oluşturulmasını da destekler. Google Keep’in ses tanıma özellikleri, “Tamam, Google, bakkal listeme fıstık ezmesi ekle” gibi bir şey söyleyerek sözlü olarak öğeler eklemenize olanak tanır.

Liste oluşturucu olarak kullanımını daha da geliştiren Google Keep, hatırlatıcı işlevlerini de destekler, böylece listenizi hiç kontrol etmeyi hatırlamanız gerekmez. Son olarak, Google Keep listelerini başkalarıyla paylaşarak onları dahil edebilirsiniz.

Evernote, kontrol listelerini ve hatırlatıcıları da destekliyor, ancak Google Keep’i liste oluşturma için mükemmel yapan diğer özelliklerden hiçbiri. Ayrıca, hızlı notlarda olduğu gibi, Evernote basit listeler yapmak için çok karmaşık hissediyor. Ancak bu karmaşıklık bir sonraki turumuzda kullanışlı olacak.

Yuvarlak: Google Drive için Yapılacaklar Listeleri Noktası

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

4

Araştırma Derleme

Hızlı notları bir araya getirmek basit bir uygulama ile en iyi sonucu verirken, iş, kişisel veya akademik projeler için ayrıntılı notlar derlemek daha etkileyici organizasyon özellikleri gerektirir. Evernote’un gerçekten fark yarattığı yer burası.

Kapsamlı notları bir araya getirmek, Evernote’un en uygun olduğu iştir. Bu iddianın merkezinde, kurumsal not defterlerinin ayrı notlar üzerinde kullanılması.

Aslında, bariz bir ek gibi görünse de, not alma uygulamalarının çoğu dizüstü bilgisayar işlevlerini içermez. OneNote ve Zoho Notebook, akla gelen diğer değerli seçeneklerdir ve Zoho Notebook, en iyi ihtimalle sadece bir sınırlama seçeneğidir (Zoho Notebook incelememizi okuyun).

Tek dezavantajı, Evernote ekibinin bir nedenden ötürü kullanıcıları sadece 250 not defterine sınırlamaya karar vermesidir. Ortalama bir not alıcı için bu bol olsa da, ciddi akademisyenler ve diğer güç kullanıcıları kapağı çok kısıtlayıcı bulabilir.

Her Evernote not defteri en azından sınırsız not alabilir. Ayrıca, belirtildiği gibi, notlar daha sonra sıralama için kullanılabilecek özel etiketlerle etiketlenebilir. Bu, belirli bir konuyla ilgili notları hızlı bir şekilde almayı kolaylaştırır. Etiketlenmemiş belirli bir araştırma parçasını bulmaya çalışıyorsanız, notlardaki gerçek metin de aranabilir.

Araştırma amaçları için de yararlı olan şey, Evernote’ta oluşturulan notların biri için bir bağlantıyı diğerinin metnine gömerek çapraz bağlanabilir. Bu bağlantılar tıpkı web sitesi bağlantıları gibi çalışır, ancak bağlantı verilen sayfalar size özeldir.

Ayrıca, resimlere açıklama ekleme ve sayfa tarama özelliği, resim ve geçmiş belgeleri gibi şeyleri araştırmak için son derece yararlıdır. Elbette, Evernote’a dosya ekleyebilir ve araştırma arşivinizi daha da geliştirerek sesli notlar da ekleyebilirsiniz. Evernote’un web kesme özelliği de araştırma toplamak için kullanışlıdır.

Google Dokümanlar’ı kesinlikle araştırma notları toplamak için kullanabilirsiniz, ancak bu konuda Evernote ile neredeyse bir eşleşme değildir. Google Doküman başlıklarını Google Drive ana sayfasından arayabilirsiniz, ancak gövde metnini veya dokümanları sıralamak için etiketlemenin bir yolu yoktur.

İlgili Google Dokümanlarını saklamak için klasörler oluşturabilirsiniz, ancak not defterlerini kullanmak kadar uygun değildir.

Google Keep, daha önce de belirtildiği gibi en azından ilgili notları ve arama notu metnini etiketleyebilmenize rağmen, dizüstü bilgisayar işlevlerini de desteklemez. Yine de, sadece araştırma derlemek istediğimiz kurumsal özelliklere sahip değil. Nihayetinde Google Keep, not defterinden çok bir not defteri.

Yuvarlak: Evernote için Araştırma Noktası Derleme

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

5

Toplantı veya Sınıf Notları

İş veya okul için beyaz tahta veya tahta yazılarını kopyalamak söz konusu olduğunda, seçtiğiniz not alma uygulamamız OneNote incelememizde ayrıntılı olarak açıklanan OneNote’tur. Bu, Microsoft’un not alma uygulamasının, OneNote’un harika çizim özelliklerine sahip olmasının yanı sıra, istediğiniz notları istediğiniz şekilde düzenlemenize izin vermesi sayesinde. Bununla birlikte, ayrı bir makalede Evernote vs OneNote’a bakıyoruz.

Evernote ve Google Drive arasında, bu amaçla Evernote’un ana avantajı, en azından bireysel çalışma projeleri veya bölümlere ayrılmış sınıflar için not tutmanıza izin veren dizüstü bilgisayarların kullanılmasıdır..

Evernote’un bazı çizim yetenekleri de vardır, ancak bunları kullanmak için ayrı bir mürekkep notu oluşturmanız gerekir. Metin ve mürekkep notlarını birleştirememe, bu amaç için büyük bir dezavantajdır.

Google Keep, notlara çizim eklemenize izin verir, ancak bir çizim aracı olarak oldukça sınırlıdır ve yalnızca notların üstüne çizim eklemenize izin verir.

Her iki araç için de sesli notlar kötü not alıcılar veya not almak yerine toplantı veya sınıfı dinlemek isteyenler için kullanışlı olacaktır. Meslektaşlarınız veya sınıf arkadaşlarınız için, sadece oturumu kaydetmek, klavyenizden yumruk atmanızı dinlemek zorunda olmadıkları anlamına da gelir.

Bu makaledeki beş turdan da, biri Evernote veya Google’ın kendisini gerçekten diğerinden ayırmadığı için muhtemelen en yakın olanıdır. Dizüstü bilgisayar özellikleri sayesinde Evernote’a küçük bir avantaj sağlıyoruz, ancak bu durumda her proje veya sınıf için ayrı bir klasör oluşturmak ve yalnızca Google Dokümanlar’ı kullanmak yeterli olacaktır.

Tur: Evernote için Buluşma veya Sınıf Notları Noktası

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

6

Kelime İşlem

Google Dokümanlar özel bir kelime işlemci aracıdır, bu nedenle tahmin edebileceğiniz gibi, bu görev söz konusu olduğunda kesinlikle Evernote’tan daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, Evernote, bir kelime işlemcide bulmayı beklediğiniz birçok biçimlendirme özelliğine sahiptir, bu nedenle birisinin neden sorabileceğini, neden olmasın?

Bu biçimlendirme özellikleri arasında Evernote, Agency FB’den Yu Gothic’e kadar yüzlerce yazı tipini destekliyor.

Yazı tipi boyutları, standart yazı tipi biçimlendirmesi (kalın, italik, altı çizili, vb.), Madde işaretli listeler, girinti ve tablolar da desteklenir. İstenmeyen bir değişiklik olması durumunda Evernote’un sürüm geçmişini kullanarak not yazdırabilir ve geri alabilirsiniz.

İnsanlar kesinlikle Evernote’u kelime işleminde kullanıyor ve hatta kitap yazıyor olsa da, tasarlandığı amaç bu değil ve özel bir kelime işlemci kullanmaktan daha iyi olacaksınız..

Google Dokümanlar, birincisi, çok daha iyi yazım ve dilbilgisi denetimi özelliklerine sahiptir. Ayrıca üstbilgileri, sayfa numaralarını ve Evernote ile elde edemeyeceğiniz sütunlar ve satır aralığı gibi diğer düzen seçeneklerini de destekler.

Bunun da ötesinde, Google Drive ve Google Dokümanlar işbirliği için mükemmeldir. Örneğin bir “öneri” özelliği, başkalarının gerçekte değişiklik yapmadan dokümanlarınızda düzenlemeler önermesine olanak tanır.

Microsoft Word örneğini kesinlikle görebilsek de, bugün Google Dokümanlar’ın kelime işleme yetenekleriyle eşleşen çok az uygulama var ve Evernote bunlar arasında değil.

Yuvarlak: Google Drive için Kelime İşleme Noktası

Evernote Logosu
Google Drive Logosu

7

Karar

Google Drive üzerinden Evernote’u seçmek veya tersi, büyük ölçüde tam olarak ne tür bir görevi yerine getirmeniz gerektiğine bağlı olacaktır. Google Drive’ı Google Dokümanlar ve Google Keep’i denkleme dahil ettiğiniz varsayılarak, kesinlikle çok yönlü olsa da, Evernote’un az önce üstlendiği bazı görevler var, ağırlıklı olarak araştırma.

İyi haber şu ki, seçim yapmanız gerekmiyor. Evernote ve Google Drive’ın her ikisinde de temel kullanım için yeterli olan ücretsiz sürümler bulunur. Değilse, abonelik maliyetleri, özellikle sunulan üretkenlik avantajları göz önüne alındığında, bir pazarlık derken sorun yaşamamamız için yeterince düşük.

Her iki aracın hayranları için, Evernote ve Google Drive’ı entegre etmenin bile yolları var. Örneğin, IFTTT kullanarak Evernote’ta belirli etiketler uygulandığında otomatik olarak Google Doküman notları oluşturabilirsiniz.

Daha temel bir yaklaşım için Google Doküman bağlantılarını Evernote’a kopyalayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, Evernote’ta otomatik olarak bağlantının tam olarak neyi işaret ettiğini gösteren küçük bir kutu oluşturulur.

O halde en iyi tavsiyemiz, çalışma hayatınızı geliştirmek için her iki aracı da seçici olarak kullanmaktır. Her ikisi de mükemmel ve her iki dünyanın en iyisini elde etmemek için hiçbir neden yok.

Son Kazanan: Google Drive

Aşağıda Evernote ve Google Drive hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map