En İyi Ücretsiz Bulut Yedekleme 2020

Bir kuruşa mal olmayacak iyi bir bulut yedekleme çözümü bulmak, samanlıkta iğne aramak gibidir. Çok sayıda düşük maliyetli yedekleme sağlayıcısı olsa da, ücretsiz çevrimiçi yedekleme neredeyse ücretsiz bulut depolama alanı kadar yaygın değildir.


Yine de bu, dolabın boş olduğu anlamına gelmez. En iyi ücretsiz bulut yedekleme çözümleri listemizi derlemek için kendi çevrimiçi yedekleme incelemelerimizden bazılarını gözden geçirmek de dahil olmak üzere yedekleme pazarını araştırdık. Önemli olan, bulduğumuz tüm seçeneklerin yalnızca sınırlı miktarda yedekleme alanı sunmasıdır, yani sadece birkaç kritik gigabaytı yedeklemek istiyorsanız gerçekten şanslısınız demektir.

Çoğu durumda, ücretli bir abonelikle gitmeyerek özellik kümelerini de azaltabilirsiniz. En iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuza bir göz atmanızı öneririz. Bahsedilen çözümlerden bazıları çok bütçe dostu ve sabit sürücünüzün kaput gitmesi durumunda daha sonra bir veri kurtarma aracına yatırım yapmanıza engel olacak.   

Öte yandan, ücretsiz olarak satılırsanız, ücretsiz yedekleme için seçimlerimizi bulmak için okumaya devam edin.

En İyi Ücretsiz Bulut Yedekleme 2020

En İyi Ücretsiz Bulut Yedeklemesi Nedir?

Bu makalenin dayanağı “ücretsiz” dir, bu yüzden aradığımız ilk kriter tam da buydu. Backblaze’in en iyi örnek olması nedeniyle ayda 5 $ sınırsız yedekleme ile neredeyse haklı çıkarabilecek bazı sağlayıcılar olsa bile tanımı bükmedik.  

Bununla birlikte, ücretsiz yedeklemenin bir nedenden dolayı genellikle ücretsiz olduğunu anlamak önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu rotaya gidiyorsanız yüzlerce gigabaytlık veriyi yedeklemeyi beklemeyin. Aslında, birkaç gigabaytı yedekleyebileceğinizi bile söylemek zor..

Yapmaya hazır olmanız gereken bir başka kurban da özellik setidir. Örneğin, Backblaze dosyaları dosya türüne göre otomatik olarak yedekleyebilir ve size zaman kazandırır (ve hey, zaman da paradır). Bunu ücretsiz bir yedekleme aracıyla elde edemezsiniz. Backblaze ayrıca özel şifreleme, yedekleme zamanlaması ve çok iş parçacıklı yedeklemeler, birçok ücretsiz yedekleme aracının sahip olmadığı daha fazla özellik sunar.  

Çoğu kişi için en iyi ücretsiz seçenekleri bulmak için, toplam depolama alanını mevcut özelliklerle dengeledik. Sonuçlar ince seçimlerdir, ancak korumak için çok dosya bulunmayan pazarlık avcısı için bulduğumuz çözümler işi yapacak.

1. Google Drive ile CloudBerry Yedekleme

CloudBerry Backup, iş kullanıcıları için en sevdiğimiz çevrimiçi yedekleme araçlarımızdan birini sıralıyor ve kişisel kullanım için de en iyi yedeklememizi yaptı. Masaüstü aracı, kalıcı bir lisans için makul bir şekilde 49,99 ABD doları iken, ücretsiz yedekleme isteyenler için, ticari olmayan kullanım için ücretsiz bir premium sürüm de vardır.

Freemium yazılımının, ücretli sürümün görüntü tabanlı yedekleme, dosya sıkıştırma ve özel şifreleme gibi çeşitli temel özelliklerinden yoksun olduğunu belirtmeliyiz. Bu ikinci özledim, veri ihlalleri ve ortadaki adam saldırıları gibi yaygın siber suç tehditleri göz önüne alındığında büyüktür. Bazen ücretsiz bir bedeli vardır.

Bununla birlikte, CloudBerry Backup freemium, hibrit yedekleme, yedekleme zamanlaması, blok düzeyinde yedekleme ve özelleştirilebilir saklama politikalarını destekleyen bir masaüstü istemcisi ile aynı harika üründür. CloudBerry Yedekleme incelememizi kontrol ederek daha fazla kullanılabilir özellik keşfedebilirsiniz. 

CloudBerry’yi farklı kılan şeylerden biri, şirket sizi kendi bulut altyapısına kilitlemek yerine, yedekleme istemcisini 50’den fazla farklı bulut hizmetiyle eşleştirmenize izin vermesidir. Amazon S3 ve Microsoft Azure gibi çoğu, size oldukça kuruşa mal olacak olsa da, bazı ücretsiz seçenekler de var.

Bu ücretsiz seçeneklerden en cömert olanı Google Drive. Google hesabı oluşturan herkes 15 GB ücretsiz bulut depolama alanına sahip olur. CloudBerry Backup ile bu ücretsiz bulut depolamayı kolayca ücretsiz bulut yedeklemesine dönüştürebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bulut yedekleme hedefiniz olarak Google Drive’ı seçmek, Google hesabınızda oturum açmak ve ardından yedekleme planınızı oluşturmak için kalan adımları tamamlamaktır. CloudBerry Backup istemcisi size her şeyin üzerinden geçecek, bu yüzden oldukça basit olmalı.

Yedeklemenizi kolaylaştırmak için CloudBerry’yi kullanmak istemiyorsanız, Google Yedekleme adı verilen Google Drive uygulaması & Senkronizasyon, bunun yerine kullanılabilir. Masaüstü istemcisinden, Google Drive’a sürekli olarak yedeklemek istediğiniz klasörleri seçebilirsiniz. Ancak, bunun ötesinde hiçbir yedekleme özelliği yoktur, bu da beceriksiz ve ince bir yedekleme deneyimi sağlar. 

Profesyonel İpucu: Düşük Maliyetli Google Drive Alternatifi

Biraz para harcamayı düşünmüyorsanız, ücretli sürüme, CloudBerry Backup Pro’ya geçmenizi ve CloudBerry’yi ucuz bir bulut altyapı hizmetiyle eşleştirmenizi öneririz. Wasabi sadece ayda bir gigabayt başına 0.0039 $ geri getirecek iyi bir seçimdir. Bu terabayt başına yaklaşık 4 $ ‘a kadar çıkıyor. Daha fazla bilgi için Wasabi incelememizi okuyun.

Alternatif olarak, Google’a sadık kalmak istiyorsanız, aylık 2 ABD dolarına mal olan 100 GB’lık bir plan var. Google Drive incelememizdeki tüm abonelik seçeneklerini ele alıyoruz.

2. IDrive

IDrive, en azından yalnızca ücretsiz yinelemeleri düşünürken, bu makalede en çok özellikli yedekleme hizmeti olarak yer almaktadır. CloudBerry Backup’tan farklı olarak, ücretsiz bir IDrive planı, bulutta gönderilen dosyaları hem transit hem de hareketsiz halde şifreler ve özel şifrelemeyi seçmenizi sağlar.

IDrive ayrıca gelişmiş zamanlama özellikleri, blok düzeyinde yedekleme, dosya sürümlendirme özelliğine sahiptir ve görüntü tabanlı yedeklemeyi destekler. Aboneliğinizi akıllı telefonunuzu yedeklemek için bile kullanabilirsiniz, diğer çevrimiçi yedekleme hizmetlerinin çok azına izin verir.

IDrive’ın ücretsiz planıyla ilgili sorun, sizi çok ileriye götürmeyeceğidir. Google Drive ile CloudBerry’ye giderseniz alacağınızın üçte biri kadar, yalnızca 5 GB’lık yedek alanınız olur.

IDrive incelememizde ele aldığımız 2 TB’lık bir IDrive planı yalnızca yılda 50 doların üzerinde bir dokunuşa mal oluyor. Bu fiyat sadece ilk yıl için, daha sonra 70 dolara yakın atlıyor. Bu Backblaze kadar iyi bir anlaşma değil, ama fena değil. Buna IDrive’ın size eşleşen 2 TB dosya senkronizasyonu alanı sağladığını ve bazıları için değer daha büyük olacağını da ekleyin..  

3. Zoolz Akıllı Bulut

Bir zamanlar, Zoolz ömür boyu ücretsiz 100GB hesaplar sunuyordu; bunlar 25GB sıcak depolama (Amazon S3) ve 75GB soğuk depolama (Amazon Glacier) içeriyordu. Artık yalnızca 10GB (tümü sıcak).

Zoolz, dosya türüne göre yedeklenen akıllı bir seçim seçeneğine sahiptir, ancak çalışmak için yalnızca 10 GB ile, bu özelliğin izin verebileceğinden daha fazla neyi koruyabileceğiniz konusunda muhtemelen daha seçici olmanız gerekir.

Dosyaları manuel olarak seçmek daha yönetilebilir ve Zoolz, seçimleri yedekleme için etiketlerken ne kadar alan kullanacağınıza dair bir tahmin sağlar. Zoolz, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere sosyal medya hesaplarını da yedekleyebilir. Yine de, 10GB alan bu belirli özelliklerin değerini sınırlar.

Diğer yedekleme özellikleri arasında yedekleme zamanlaması, karma yedekleme, özel şifreleme ve çok iş parçacıklı yedekleme bulunur. Hizmet ayrıca, tam Zoolz incelememizde ele aldığımız optik karakter tanıma da dahil olmak üzere bazı ilginç “akıllı” özelliklere sahiptir..

4. Jottacloud

IDrive gibi, Jottacloud size 5GB ücretsiz çevrimiçi yedekleme sağlar. IDrive’dan farklı olarak, Jottacloud o kadar zayıftır ki, neredeyse maliyete değmez. Eksik özellikler bir yana, ücretsiz yedekleme için manzara o kadar kısır ki Jottacloud listemizi nispeten kolaylaştırıyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bir yedekleme zamanlayıcı, sürekli yedekleme ve dosya sürüm oluşturma sayılabilir. Jottacloud Photos, servisi çalışma ortamı yedekleme seçeneklerinden en iyi şekilde ayıran özellik olabilir. Bu özellik fotoğraf yedekleme için optimize edilmiştir ve diğer birçok hizmet gibi medyayı sıkıştırmaz, bu da daha yüksek kalitede önizleme sağlar.

Bununla birlikte, dosya sıkıştırma eksikliği, yedekleme alanını daha hızlı kullandığınız anlamına da gelir. Bu soruna ek olarak, Jottacloud ile dosyaları tek tek yedekleyemezsiniz, sadece klasörler.

Jottacloud ayrıca özel şifreleme veya yerel yedekleme için bir seçenek sunmaz veya blok düzeyinde veya artımlı yedekleme gerçekleştirmez. Jottacloud incelememizde incelediğimiz yedekleme istemcisi de kullanıcı dostu değil. Oh, ve yavaş ve müşteri desteği yıldızdan daha az.

Genel olarak, ücretsiz bile olsa çok çekici bir yedekleme hizmeti değil.

5. Fil Sürücü

Son olarak ve bu durumda, en azından, 2 GB’lık ücretsiz bir çevrimiçi yedeklemeye sahip olan Elephant Drive. Ücretsiz plan olarak adlandırılan Elephant Drive Lite, 100 MB’lık dosya yükleme boyutlarıyla sınırlandırır. Tabii ki, 2 GB dosya alanıyla, yine de yalnızca 20 veya 100 MB dosya yedekleyebilirsiniz. 

Hizmet en azından özel, uçtan uca şifreleme için bir seçenek sunar, böylece bu 20 dosyayı güvende tutabilirsiniz. Yedeklemeler sürekli çalışacak şekilde ayarlanabilir veya günlük, haftalık veya aylık yedeklemeler planlayabilirsiniz. 

Elephant Drive incelememizi bir araya getirirken, dosyaları geri yüklemeye çalışırken birkaç teknik sorunla karşılaştık. Bunun da ötesinde, masaüstü istemciden geri yükleme seçeneği yoktur. Bunun yerine, çevrimiçi GUI’yi kullanmak zorundasınız.

Yine de, hizmetin kusurlarına çok fazla değinmeyeceğiz. Sonuçta, ağızda asla bir hediye filine bakmamanız gerektiğini söylüyorlar. Ya da böyle bir şey.

Şeref Ödülü

Bulut depolama yerine dosyalarınızı korumak için özel bir çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanmanın avantajı, bu tür araçların çoğunun, dosya türüne ve yedekleme zamanlayıcılarına göre otomatik yedekleme gibi özelliklerle tüm sabit sürücünüzü neredeyse zahmetsizce korumak üzere tasarlanmasıdır..  

Bu nedenle, normalde yedekleme amacıyla bulut depolamayı kullanmanızı önermiyoruz. Çok fazla iş ve hatalara çok eğilimli.  

Ancak, bıraktığımız “neredeyse ücretsiz” sözlerden bazılarına göz atmaya karar vermek yerine bizimle bu kadar uzun süre kaldıysanız, yine de yedeklenecek çok fazla dosyanız yok. Bu durumda, değerli dosyalarınızı korumak için bulut depolamayı kullanmak mantıklıdır.

Sizin için iyi haber, en iyi ücretsiz bulut depolama makalemizde detaylandırdığımız ücretsiz yedeklemeden çok daha fazla ücretsiz bulut depolama seçeneği olması. PCloud incelememizde belirtildiği gibi, 10 GB ücretsiz depolama alanı sağlayan ve 20 GB’a genişletilebilen pCloud’u öneriyoruz.  

Size 5GB ücretsiz depolama alanı sunan ve sınırsız sevk programına sahip olan Sync.com, iyi bir seçimdir. Ayrıca en iyi sıfır bilgili bulut depolama alanı seçimimizdir. Sync.com incelememiz, bunun güvenli dosya paylaşımı için en iyi seçenek olduğunu düşündüğümüz bazı nedenleri tartışıyor.

Son düşünceler

Gerçek şu ki, ücretsiz çevrimiçi yedekleme için gerçekten harika seçenekler yoktur. 15 GB ücretsiz Google Drive depolama alanı ile eşleştirilmiş CloudBerry Backup freemium kolay bir kazanan, ancak bu yaklaşımın bile birçok sınırlaması var.

Tabii ki, mantıklıdır, çünkü yedekleme şirketleri hizmetlerini hiçbir şey için teklif ederek faturaları ödeyemezler. Yine, değere dayalı bazı yedekleme hizmetlerini dikkate almanızı öneririz. Backblaze, IDrive ve Carbonite faturaya uyuyor ve aralarında seçim yapmanıza yardımcı olacak bir karşılaştırma makalemiz bile var.

Zaten bizim tavsiyemiz bu, her zamanki gibi ücretsiz. Parada olduğumuzu düşünmüyor musunuz? İki sentinizi aşağıdaki yorumlarda sunun ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me