En İyi Oyun Geliştirme Araçları: Kendi Oyununuzu Oluşturma

En son konsol gişe rekorları kıran yolda ilerlerken, kumandayı bırakıp kendiniz bir oyun inşa etmeyi merak ettiniz. Ancak fikirlerinizi uygulamaya koymak göz korkutucu bir görevdir, bu yüzden bu makaleyi en iyi oyun geliştirme araçlarına bir araya getirdik.


Oyun geliştirme, girilmesi zor bir disiplin olarak görülüyor ve gizli programlama dillerine ve yıllara dayanan çalışmalara ihtiyaç duyuyor. Yine de, kullanıcı dostu oyun geliştirme araçları giderek daha kolay hale geliyor. Oyun fikri olan birisinin, kullanımı kolay oyun motorları sayesinde, teknik arka plandan bağımsız olarak, vizyonlarını ekrana getirmek için her zamankinden daha fazla yolu var..

Aşağıda size bugün mevcut olan en iyi oyun geliştirme yazılımı hakkında genel bir bakış sunacağız. Bazı araçlar profesyonel geliştiriciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, diğerleri ise yeni başlayanlara sunulmaktadır. Günümüzün geliştirme sahnesi oldukça çeşitlidir ve en basit oyun motoru bile biraz çaba ve yaratıcılıkla başarılı oyunlar oluşturmak için kullanılabilir. İlk olarak, biraz teori yapalım.

Oyunu İyi Yapan Nedir??

Oyun geniş bir alandır. Tam olarak iyi bir oyun yapan şey bir zevk meselesidir. Sonunda oyununuzu satmak istiyorsanız, yeterince insanın oynamak istediğinizden emin olmanız gerekir. Kimsenin denemediği veya mevcut bir türü daha iyi veya rekabetten farklı hale getirmenin bir yolu yoksa, küçük başlamak sorun değil.

En iyi başlangıç ​​noktası, fikrinizi kağıda (veya bir metin düzenleyicisine) koymak olabilir. Bu, fikirlerinizi netleştirmenize ve ne yapılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır ve bir ekibin parçası olarak çalışıyorsanız özellikle önemlidir. Tutarsızlıklarla karşılaştığınız ve açıklığa kavuşmanız gereken şeyler bulduğunuzda ayrıntılar ortaya çıktıkça bulabilirsin.

Fikrinizi kağıda dökmek, çözülmesi gereken zorlukların bir resmini oluşturmanıza ve size gerekli çalışmaları anlamanıza yardımcı olabilir. Final Fantasy VII’nin 10 katı büyüklükte bir RPG harika bir fikir gibi gelebilir, ancak tasarıma başlayın ve kendiniz belirlediğiniz görevin tam boyutunu anlayacaksınız.

Varlık Oluşturma ve Kütüphaneler

Varlık yaratma büyük olasılıkla düşündüğünüzden daha büyük bir görevdir. Grafikler çizilmeli, sonra canlandırılmalıdır. Bu sadece oyun karakterleri ve arka planlar değil, aynı zamanda menülere, simgelere, düğmelere, yardım ekranlarına, çevrimiçi mağazalar için ekran görüntülerine ve daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Ses efektlerine ve müziğe de ihtiyacınız olacak.

Buradaki araçların çoğu ücretsiz ve ücretli varlıklardan oluşan bir kütüphane sunmaktadır. Bunları kullanırsanız, oyununuzu tam olarak nasıl tasavvur ettiğinize bakmak zor olabilir.

Paint.net ve Audacity gibi ücretsiz araçlar, kütüphaneleri kullanmanın ötesine geçmek ve işlerin nasıl istediğiniz gibi görünüp görünmesini istiyorsanız burada size yardımcı olabilir. Paint.net harika bir ücretsiz grafik aracı, photoshop gibi güçlü değil, görsellerinizi oluşturmak için yeterli.

Sesler de biçimlendirilmelidir. Çevrimiçi bulduklarınız farklı biçimlerde olabilir (çok disiplinli olmadıkça ve bir sistem geliştirmedikçe kendiniz oluşturduğunuz gibi). Audacity burada yararlı olabilir, formatlar ve bit hızları arasında kolayca dönüştürmenize ve ses efektlerini ihtiyaçlarınıza göre kesip yapıştırmanıza izin verir..

Oyununuzu Geliştirmek

Fikrinizi ilk kez hayata geçirdiğinizde, şeylerin tam olarak hayal ettiğiniz gibi çalışmadığını görebilirsiniz. Yineleme ve iyileştirme, işleri test etmenin mümkün olduğu kadar çok geri bildirimle, doğru yapmanın anahtarlarıdır. Küçük değişiklikler yapmak ve neyin işe yaramadığını ve nelerin işe yaramadığını öğrenmek, oyununuzu insanların keyif alacağı bir şeye dönüştürmenize yardımcı olacaktır..

Çekirdek oyun mekaniğini yerleştirmek genellikle nispeten basittir. Menüleri bağlamak, yüksek puan tabloları, sosyal medya özellikleri, çeşitli platformlar için gereksinimler, oyun içi ödeme sistemleri ve bunların geri kalanı çok zaman yiyebilecek önemli görevlerdir. Yardımcı olacak şey, ağır kaldırma işlemlerinin çoğunu sizin için yapan veya (örneğin sicim gibi) işleri hafif ve basit tutan bir platforma sahip olmaktır.

Oyununuzu test kullanıcılarına dağıtmak da yararlıdır, bu nedenle kolayca (ve güvenli bir şekilde) oluşturup paylaşabileceğiniz bir şeye sahip olduğunuzdan emin olun veya oyununuzu ücretsiz olarak yayınlamanıza izin veren bir platformla çalışın. Masaüstü ve Android uygulamaları kolayca dağıtılabilir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak bir bulut depolama hizmeti harika bir seçenektir.

iOS, deneyimli geliştiriciler için baş ağrısına neden olabilen zorlu bir sertifika sistemine sahiptir ve benzer şekilde zahmetli dağıtım sistemi olan Testflight, kurulumu için ücretli bir hesap gerektirir, ancak yapılandırıldıktan sonra iyi çalışır.

Daha Küçük Daha İyi

İlk projeniz için daha küçük başlamak size bitiş çizgisini geçme şansını milyonlarca dolarlık destandan daha fazla verecektir. Basit bir arcade oyunu dünya paramparça görünmeyebilir, ancak seçim platformunuzla başa çıkmanıza ve eksiksiz bir projenin yapımında ve bitirilmesinde neyin yer aldığı hakkında bir fikir edinmenize izin verecektir. Bir şeyi bitirmek büyük bir kilometre taşıdır ve ilk oyunun magnum opus olmasını beklememelisin.

Kod açısından bakıldığında, 2B çalışma genellikle 3B çalışmadan daha sezgiseldir ve yanlış gidebilecek daha az şey vardır. Modern çerçeveler ve araçlar bunu bir ölçüde hafifletebilir, ancak daha küçük başlamak ayaklarınızı bulmanın en iyi yolu olabilir.

En İyi Oyun Motorları ve Geliştirme Araçları

Şimdi bir süre onlarla oynadıktan sonra seçtiğimiz araçlara bir göz atalım. Hepsi kullanımı zevkliydi ve her biri potansiyel geliştiricilere farklı şeyler sunuyor. Onları en basitinden en ileri düzeye doğru sıraladık, bu yüzden ne yapacağınıza karar verirken lütfen aklınızda bulundurun.

Sicim

Twine, tarayıcı pencerenizde oyun oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Oyunlar basit interaktif hikayelerdir, tıpkı kendi macera kitabınızı seçin (bunları hatırlarsanız). Metin ve resimler ekler ve sizi hikayenin diğer bölümlerine gönderen bağlantılar oluşturursunuz. Hikayenin parçaları “pasajlar” olarak görülür – aralarında okları birleştiren, genel akışı gösteren kutular. İşinize biraz atmosfer katabilmek için ses ve video da ekleyebilirsiniz..

Sicim Nasıl Çalışır

Ana tasarım ekranı, tüm pasajlarınız bağlantıların yönünü temsil eden oklarla bağlı bir grafik kağıdına benziyor. Hikayelerinizi nasıl birleştirdiğine dair bir fikir edinmek için onları sürükleyebilir ve konumlandırabilirsiniz. Hikaye daha karmaşık hale geldiğinden, özellikle de oyuncuların pasajlar arasında ileri geri dolaşmak için serbest olduğu doğrusal olmayan bir yaklaşım kullanırsanız, bu daha da yararlı olacaktır..

Genel olarak ileriye doğru akan doğrusal bir şey yaratabilir veya oyuncuların boş zamanlarında keşfedebilecekleri birbirine bağlı alanlar oluşturabilirsiniz.

Bir geçit oluşturmak, bir düzenleyiciye metin yazmak kadar basittir. Doğrudan tarayıcıya yazıyorsunuz ve kelimeler, kodlamaya gerek kalmadan sihirli bir şekilde oyununuzun bir parçası haline geliyor.

En temelde, bir Sicim pasajı metin ve diğer pasajlara bağlantılar içerir. Bu, kendinize tam teşekküllü bir kendi macera seçim hikayesi oluşturmak için yeterlidir. Ancak, isterseniz daha ileri gidebilirsiniz.

Handily, henüz oluşturmadığınız bir pasaj bağlantısı oluşturursanız, otomatik olarak oluşturulur ve grafikte görünür. Böylece, gittikçe içerik ekleyerek konumdan konuma geçiş yapabilirsiniz. Salıncağına girdikten sonra, maceranızı oynamak için yaptığı kadar sezgisel hissettiriyor.

Twine’nin kalbindeki temel işlevsellik o kadar basittir ki, kelimenin tam anlamıyla dakikalar içinde alabilir ve hemen içerik oluşturabilirsiniz. Baktığımız tüm araçlardan kesinlikle en hızlısı.

İstediğiniz hikaye üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunuza bağlı olarak işleri daha fazla veya daha az karmaşık hale getirmenize olanak tanıyan üç “hikaye biçimi” seçeneği sunar. Görünüşü değiştirmek için standart CSS kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmak zorunda kalmadan gözünüzde kolay.

Değişkenler ekleyebilirsiniz, böylece oyuncuları uygulamak istiyorsanız envanter, sınırlı sağlık ve oyun içi nakit gibi şeyler olabilir. Ayrıca zar atma yapabilir, oyuncularınızın canavarlarla savaşmasını veya örneğin bir kumarhaneyi simüle etmesini sağlayabilirsiniz. Özelliklerin Twine’ın özel kancaları aracılığıyla kullanılamamasını istiyorsanız, sağlanan işlevlerin çok dışına çıkarsanız karmaşık olabilir, ancak Javascript’i kullanabilirsiniz..

Twine ile yayınlama

Ana çalışmanızı bitirdiğinizde, kendi web sitenizde barındırabileceğiniz veya potansiyel olarak mobil cihazlar için bir web uygulaması olarak paketleyebileceğiniz bir HTML sayfanız olur. Özel kod ekleyebileceğiniz için, standart bir web sayfasında yapılabilecek her şey burada yapılabilir, ancak bu aracın sevinci basittir, bu yüzden belki de en iyisi önlenir.

Twitter hesabınız olması koşuluyla oyununuzu Philome.la’da ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz, böylece bir şey ödemek zorunda kalmadan insanların önüne geçebilirsiniz.

Aslında, Twine, HTML sayfaları oluşturmak ve bunları isterseniz daha fazla işlev eklemek için birkaç basit kod kancasıyla kolayca birbirine bağlamak için sürükle ve bırak yöntemidir. Bu, öğrenmek ve kullanmak için inanılmaz derecede basit bir araçtır. Yapmanız gereken tek şey yazıp pasajlar eklemek ve onları bağlamak. Basit olmasına rağmen, burada yaratıcılık için çok fazla alan var.

Gamefroot

Genç kullanıcılara verilen gamefroot, video oyunu endüstrisinde çocukları bir kariyere hazırlamaya yardımcı olmayı teklif ediyor. Net, karo tabanlı bir arayüz ve çeşitli görevler boyunca sizi adım adım götüren bir dizi öğretici içerir. Çok sayıda ücretsiz grafik sağlanmıştır, böylece iyi görünen bir şeyi kolayca üretebilirsiniz ve çocuklar kesinlikle kreasyonlarını arkadaşlarına göstermeyi sevecektir.

Eğiticiler bol miktarda grafik ve animasyon içerir. Çocuklar hiç şüphesiz hepsini en baştan özelleştirmekten keyif alacaklardır. Öğreticilerin yanı sıra, seçtiğiniz tür için ayarlanmış şeylerle başlamanıza izin veren şablonlar da vardır. İsterseniz boş bir sayfa kullanmakta özgürsünüz, ancak şablonlar size başlamak için kolay bir yol sunuyor.

Gamefroot Nasıl Çalışır

Çini tabanlı araziyi hızlı bir şekilde çizmenize izin veren güçlü bir seviye editörü var. Bir platform oyunu çırpmak burada bir esinti. Seviyeler eklemek ve aralarında geçiş yapmak da kolaydır, her yeni ekleme eklemek istediğinizde artı simgesine tıklamanız yeterlidir. Cömert ücretsiz varlık arzı mevcuttur ve bunlar için ödeme yapmayı seçerseniz daha fazlası mevcuttur.

Oyun mantığı, oyunu ayarlamak için manipüle edilebilen renkli iç içe jigsaw parçaları olarak sunulur. Bu oldukça güçlü bir sistem gibi görünüyor, oyunu yönlendiren matematikte değişiklikler yapmanıza izin verirken, kodları kırmaktan çok daha zorlaşıyor.

Bu oyun mantığını eğlenceli hale getirmek için ilginç bir girişim olsa da, bize görsel olarak biraz karışık görünüyordu. Yaşlandığımızı ve yeni şeylerle kolayca karıştığımızı anlamaya başlasak bile çocuklar bu konuda daha iyi olabilirler..

Genel olarak, ancak, sunum güzel ve dostça ve işe yaradığında aracı kullanmak için bir zevktir. Ancak, arayüzü sinir bozucu olabilir ve içine girmeye başladığınızda pürüzlü kenarları vardır.

Birkaç hata ve tuhaf olabilirdi biraz daha sezgisel yaptı. Bir animasyon eklemeye çalışmak bize bir mesaj verdi: “bu varlık başka bir kullanıcıya ait ve çoğaltılması gerekiyor” ve daha sonra hiç kapanmayan “çoğaltma” yazan bir pencere açtı. O zamana kadar tüm çalışmalarımızı kaybederek tarayıcıyı yeniden yüklememiz gerekiyordu. Bu tür sorunlar tam olarak bir öğretim aracında görmek istemediğiniz şeydir, ancak çocuklara eve can sıkıcı teknolojinin nasıl olabileceğini getirecektir..

Ayrıca, bir tasarım aracında bulmayı umabileceğiniz birkaç yaygın eylemin bulunmadığını tespit ettik. Ctrl + C ve Ctrl + V varlıkları çoğaltmamıza izin vermedi. Varlıkları farklı katmanlara sürüklemek onları taşımadı. Sekme düğmesi imleci pop-up alanlar arasında taşımadı.

Öğreticilerden biri (Squid Adventure) talimatları izlediğimizde işe yaramadı ve öğreticide yüklü olan içeriğe uymayan ekran görüntüleri ekledi. Başka bir öğreticide, düğme özellikleri iletişim kutusuna metin yazmamız istendi.

Metni yazarken “e” ye basmak, diyaloğu kapattığımızda silme moduna girmiş olduğumuz anlamına geliyordu, yani bir şeyi tıkladığımızda seçmek yerine kendimizi sildiğimizi bulmak bizi şaşırttı. Geri alma özelliğini kullanarak düğmemizi geri yükleyebiliriz, ancak yazılan metin kaybedildi.

Başka bir öğretici, kenar çubuğundaki bir düğmeyi tıklatmamızı istedi, ancak kenar çubuğunda düğmenin üç sürümü vardı; bunların hiçbiri öğretici görüntü için kesin bir eşleşme değil. Kullanımı kolay bir öğretim aracı için bu tür şeyler özensiz hissettim.

Oyunu geliştirme sırasında test etmek, aynı zamanda, bir oyun oluşturmayı deneyen herkesin aşina olacağı inşa-test-tekrar döngüsüne birkaç sinir bozucu saniye ekleyen açılış ekranından oturmamızı gerektirdi.

Gamefroot ile yayınlama

Oyunlar Gamefroot sitesinde yayınlanabilir ve arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Henüz mobil platformlarda yayınlayamazsınız, ancak SSS, bunun gelecekte sunulacağını söylüyor. Ancak oyununuzu ticari olarak satmak istiyorsanız, bu sizin için bir araç değildir. Ancak, arayüzüne rağmen oyun yapmayı öğrenmek ve pratik yapmak için harika bir yoldur.

Yapı 3

Construct, şu anda üçüncü enkarnasyonunda işleri basitleştirmek için tasarlanmış çevrimiçi bir araçtır. Oyunlar basit sürükle ve bırak araçları kullanılarak tasarlanmıştır. Programlamak yerine, dünyadaki şeylerin davranışlarını tanımlamak için olay sayfalarını kullanırsınız.

Yapı Nasıl Çalışır

Nesneler oluşturmak, oyun dünyasına sağ tıklamak, kullanılacak bir görüntü seçmek ve daha sonra önceden var olan bir listeden “davranışlar” eklemek durumudur. Nesneler etkileştiğinde veya kontrol girişi alındığında ne olacağını tanımlamak için “Olaylar” eklenir. Bu, koda dokunmak zorunda kalmadan işlerin yapılmasını çok hızlı hale getirir. Daha özel olarak ayarlanmış davranışlar almak daha zor olabilir ve işte burada sistemin sınırlamaları ile karşılaşacaksınız.

Construct bazı yerlerde hareketsiz görünüyor. Fare ve klavye nesnelerini dünyaya yerleştirmek doğrudan kendine özgü bir his hissetti ve bir seçenekler ekranında daha iyi gizlenmiş olabilir.

Baktığımız daha basit araçlardan bazılarına kıyasla iyi bir şekilde olsa özellikler akıllıca. Kamera ve mikrofon gibi şeyleri kullanabilir ve ayrıca çok oyunculu özellikler uygulayabilirsiniz. Uygulanabilecek bir dizi görsel efekt var ve bunlar testte gerçekten iyi çalıştı.

Editör, menülerde küçük bir gizlilik eksikliğine sahipti, gezinmeyi olabileceğinden biraz daha yavaş hissettiren küçük bir gecikme. Bir noktada da çöktü ve o zamanlar işimizi kurtarmamıştık, bu oldukça can sıkıcıydı.

Ücretsiz sürümün bazı kısıtlamaları vardır – ücretsiz sürüm sınırlarını aştığımız konusunda bilgilendirildiğimiz örnek projeleri test etmek için, ücretli seçenekleri hemen kullanmaya başlamanızdan çekinmiyoruz. Demolarda ve eğitimlerde uyarı pop-up’larını görmek biraz rahatsız ediciydi.

Construct 3 ile yayınlama

Şaşırtıcı bir şekilde, Construct herhangi bir büyük vurucu üretmiş gibi görünmüyor. Oyunlarının çoğu Steam’de listeleniyor, ancak duyduğumuz hiçbir şey yok. Yine de, bazı demo materyallerine göre potansiyel olarak yargılama potansiyeli var, bu yüzden belki birisinin altına vurması sadece zaman meselesidir.

Buggy çıktı için bir üne sahip gibi görünüyor. Construct, teoride herhangi bir yerde çalışabilmesi gereken HTML5’te yayınlar, ancak hata ve performans sorunlarını gören birçok insan var gibi görünüyor. Bu, deneyimlerimizin aksine – bizim için performans olağanüstü – testlerimiz oldukça yeni bir bilgisayarda yapılmasına rağmen. Ekranda çok sayıda nesne olsa bile mükemmel bir şekilde başa çıktık.

Framerate kaya gibi görünüyordu, 60FPS’ye çarpıyordu ve çoğu zaman tereyağından daha pürüzsüz görünüyordu. Dahil olan CPU testleri, i5-7600 test sistemimizde 30FPS’nin üzerinde kalırken ekranda 80000’den fazla nesneyi itebileceğini gösterdi. GPU hedefli dolu sprite testleri bize 30FPS’de 7000’in üzerinde bir sayı verdi. Parçacık teknoloji demosu, 60FPS’de 800 parçacığı itti ve daha da önemlisi, aşağıdaki ekran görüntüsüne göre daha hareketli görünüyor..

Çıktı ve örnek oyunlar da duyarlılık açısından gerçekten sağlam hissettiler ve onlara yüksek kaliteli bir his veriyorlar. Bazen bir konsol emülatörüyle özel bir oyun yapım sisteminden daha fazla oynadığımızı hissederdik.

Construct’ın demo oyunları, özellikle platform çalışması, Kiwi Story para ödemiş olabileceğiniz şeyler (yine 90’larda) gibi geliyor. Diğer platformların bazılarında bulunan içerik, çocuklar veya eğitim amaçlı yapılmış gibi hissettiriyor, ki bu mutlaka bir anlaşma kırıcı değil, ancak bu gerçekten içten içe oyun bilen insanlar tarafından yapılmış bir şey gibi hissediyor.

Construct’ı denemek ücretsizdir, ancak ücretsiz sürüm oyununuzdaki belirli içerik türlerinin miktarını sınırlandırır. Tam kişisel sürüm için yıllık 99 dolar. Construct’ı kullanmaktan gerçekten keyif aldık: kullanımı basitti ve kaliteli sonuçlar üretebiliyordu ve daha basit araçların sınırlamaları ile daha kod odaklı yazılımların gücü arasında iyi bir uzlaşma.

RPG Maker

RPG Maker uzun zamandır var: başlangıçta 1992’de piyasaya sürüldü. Tam bir JRPG oyun motoru ve Always, Sometimes Monsters ve To The Moon gibi oldukça büyük isabetler yapmak için kullanıldı..

Başlamak tam olarak zor değildir, ancak indirme sayfası, ne seçeceğinizi netleştirmeden çeşitli seçenekler sunar. Kurulumdan sonra, öğretici, başka bir yerde aldığımız sorunsuz yoldan ziyade özelliklerin bir kontrol listesi gibi hissediyor.

İşler aerodinamik hale getirilebilecek gibi görünüyor – çıkış eklemek, bir giriş noktasını, ardından bir çıkış noktasını işaretlemek için ilk yeri seçmenizi gerektirir, ancak otomatik olarak iki yönlü bir şey yapmak yerine, geri dönüp işlemi tekrarlamanız gerekir. diğer yönde. Öğretici, teknik olarak doğru olmakla birlikte mükemmelliği özetleyen “öğretici biter” diyen merkez dışı bir açılır pencereyle sona erer..

Ancak, editörümüze doğru girdikten sonra deneyimimiz gelişmeye başladı. Asıldıktan sonra gerçekten elimizdeki gücü takdir etmeye başladık. Sadece bir menüde bir seçenek belirleyerek yapılabilecek çok büyük bir miktar var. Seviyeleri ayarlamak, düşmanları eklemek ve karakter görünümünü değiştirmek gerçekten çok kolay.

Arayüz açısından biraz tarihli görünüyor. İşler küçük ve beceriksiz tarafta. Ancak bu, bir şeyler yapmanın ne kadar kolay olduğuyla biraz dengelenir. İşleri halletmenizi sağlayan bir araç..

RPG Maker oyunları samey görünümlü bir üne sahiptir ve ısmarlama haritalar ve ortamların kaç tane ağır ettigini gördüğünüzde bu oldukça anlaşılabilir. RPG’ler büyük tarafta olma eğilimindedir, bu nedenle RPG yapımcısında bulunan çerez kesici konumları, geliştiricilerin oyunlarına yapışması için cazip olmalıdır. Eğer içine zaman koyarsanız hepsi özelleştirilebilir.

RPG Maker Nasıl Çalışır

Bir portre başlangıç ​​noktası olarak seçip çeşitli özellikleri özelleştirerek oyununuzu doldurmanızı sağlayan erişilebilir bir karakter yaratıcısı var. Elbette bu karakterlerin hepsi aynı şekilde gösterilecek, böylece benzersiz olsalar da, diğer RPG Maker oyunlarının oyuncularına çok tanıdık görünecekler.

Hazır ortamlar çok çeşitli karoları içerir ve ayrıca kullanabileceğiniz iyi bir bombastik ses efektleri seçimine de sahipsiniz. Yine, size belirli bir şekilde görünen ve ses veren şeyler sunulur, ancak istediğinizi değiştirme seçeneğiniz vardır..

Samimiyet potansiyelini dengeleyen, onları ararsanız çok miktarda varlık mevcuttur. Steam’de bir ton DLC var. Topluluk ayrıca bol miktarda ücretsiz içerik oluşturur. Yazılım aynı zamanda mevcut bir dizi eklenti ile oldukça genişletilebilir.

Varsayılan savaşlar bir JRPG’de görmeyi beklediğiniz tüm seçenekleri içerir. Animasyon temel olsa da, sağlanan sanatta sorun yok. Yine de, oyununuzun bu kadar kolay hayata geçmesini görmek heyecan verici.

RPG Maker ile yayınlama

Android ve IOS dahil olmak üzere büyük platformlarda yayınlayabilirsiniz, böylece oluşturma işleminizi herkesle (konsol sahipleri hariç) paylaşabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının varlıklarınızı kolayca elde edememeleri için çalıştırılabilir dosyalarınızı şifrelemek için kullanışlı bir seçenek vardır. Windows dışındaki platformlar için oluşturma biraz garip görünüyordu, bu nedenle aklınızda belirli bir şey varsa oluşturma hedefiniz için gereksinimleri araştırın.

Tam sürüm için 80 $ ‘dan RPG Maker ucuz değil, ancak yaptığı işte son derece iyi. Belli bir oyunu hızlı bir şekilde kırmak istiyorsanız, gerçekten yanlış gidemezsiniz. Potansiyel olarak çok özelleştirilebilir olsa da, çerez kesicisinin çıktısının çoğunu hisseden belirli bir yönde sizi huniler. Yeterince iyi ve orijinal bir şey üretebilmenize rağmen.

Genel olarak, RPG Maker hoş bir sürpriz bizi. Birkaç pürüzlü kenarı vardı, ancak genellikle kullanımı basitti ve bir RPG oluşturmak isteyen herkes için harika bir araçtır.

Oyun Yapıcı

YoYo Games tarafından geliştirilen Game Maker Studio, çeşitli türlerde 2D oyunlar oluşturmanıza izin veren çok yönlü bir araçtır. Oyunlarınızı konsollar da dahil olmak üzere çoğu platformda yayınlayabilirsiniz.

Hem Youtube videolarını hem de yazılı talimatları içeren derslerin dağılmasıyla birlikte gelir, böylece hangisini tercih ederseniz edin, burada ikram edilirsiniz. Eğitim içeriği ile yazılımın en son sürümü arasındaki garip tutarsızlığı fark ettik, ancak bizi parkurlarımızda durduran hiçbir şey yok.

Game Maker Nasıl Çalışır?

Benzer paketlerde olduğu gibi, oyun yapımcısı stüdyosu sürükle ve bırak araçlarını kullanarak oluşturmanıza izin verir ve daha karmaşık işlevsellik eklemeniz gerektiğinde özel bir komut dosyası dili olan GameMaker Dili vardır. Arayüzün basitliği ve kod araçları arasında iyi bir denge var gibi görünüyor. Yazılımın daha basit bölümleriyle çalışmak ve daha sonra gerektiği gibi kodlamak için bolca kapsamınız var..

Nesnelerin sürükle ve bırak tarafının sınırlamalarına koştuğunuzda, doğal olarak daha zor şeyleri öğrenmeye itilirsiniz, böylece bir anlamda bu sınırlamalar sizi yazılım hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve yeni beceriler kazanmaya itebilir.

IDE veya Entegre Geliştirme Ortamı, oyunun çeşitli yönleri için editörler içerir. Bir oda editörü, sprite editörü, fayans seti editörü, bir görüntü editörü ve bir nesne editörü var.

Görüntü düzenleyici, bir şey bilmeden başlamak için yeterince basit ve zahmetsizce gerekenleri yapan iyi bir araç yelpazesi ile kullanmak için bir zevktir. Ayrıca, bir öncekinin kısmen görülebilen görüntüsünün üstüne animasyon kareleri çizmenizi sağlayan kullanışlı bir “soğan kabuğu” özelliğine sahiptir..

Hareketli grafik düzenleyicisi, nesne görüntülerini değiştirmenize ve tek tek görüntülere filtre efektleri eklemenize olanak tanır. Oyununuzun görünümünü iyileştirmek için kullanışlı.

Game Maker, oyununuzun tüm öğelerini kategorize eden ve ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştıran ve elbette projeniz büyüdükçe zorlaşacak bir kaynak yöneticisine sahiptir..

GameMaker’ı araştırırsanız, kod nesneleri ile ekledikleri olaylar veya nesneler arasındaki açık görsel bağlantıyı projelere doğal bir organizasyon duygusu verir. Bu tür bir bağlantı, kodlayıcıların diğer araçlarda bulmak için çalışması gerekebilecek bir şeydir, ancak burada akışı anlamak için ona bakmanız gerekir..

Karo tabanlı bir platform oyununun yanı sıra, örnekler perspektif tabanlı bir zindan oyunu, arena atıcı ve yarasa ve top oyunu içerir, bu yüzden kutudan çıkar çıkmaz keşfedilecek çok şey vardır.

Performans bir sorun olabilir, test edilen demolardan birinde kare hızı mükemmel görünmüyordu. Ekranı sprite ile sıkıştırmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan performans seviyesini elde etmek için çok fazla optimizasyon yapmanız gerekebilir..

Steam’de kararsızlığa işaret eden insanlar var gibi görünüyor, ancak testlerimiz sırasında çökmedi. Hafif bir aksaklık, bireysel bileşenlerin ayrı olarak indirilmesi gerektiğidir ve bu birkaç kez garip bir şekilde yavaştı.

Game Maker ile yayınlama

PS4 ve Xbox one’da yayınlamanıza izin veren oldukça şaşırtıcı bir 1500 $ sürümü de dahil olmak üzere düşünebileceğiniz her platformu hedefleyen sürümler var. Elon Musk olmadıkça tam olarak küçük bir değişiklik değil.

Karmaşıklık açısından Game Maker, Unreal ve Unity gibi daha gelişmiş araçlardan daha kolay çalışırken, Gamefroot’un basitliği arasında güzel bir orta zemin kaplar..

Kaliteli oyunlar oluşturmak söz konusu olduğunda, kesinlikle Game Maker Studio’nun kimlik bilgilerinden şüphe yoktur. Yazılım, Hyperlight Drifter, Hotline Miami ve Nuclear Throne gibi mücevherler de dahil olmak üzere çeşitli indie klasikleri üretti, bu yüzden bir hit üretmezseniz, sadece kendinizi suçlayacaksınız.

Bunu kullanmaktan gerçekten keyif aldık ve Unity ve Unreal’ın gelişmiş özelliklerine veya karmaşıklığına ihtiyaç duymayan yüksek kaliteli bir oyun yapmak isteyen herkese tavsiye ediyoruz..

Birlik

Unity, oyun geliştirmede büyük bir üne sahiptir ve Unreal ile birlikte profesyoneller arasında en yaygın olarak kullanılan araçlardan biridir. Erişilebilir bir tasarım arayüzünü güçlü komut dosyası oluşturma yetenekleriyle birleştirerek, sürükle ve bırak araçları kullanarak tasarımı ve organizasyonu yönetmenizi ve daha fazla kontrole ihtiyaç duyduğunuzda koda gitmenizi sağlar..

Birlik Nasıl Çalışır

Unity projeleri, aydınlatma, kamera seçenekleri ve hareketli grafik paketleyici gibi bazı araçların mevcut olup olmadığı gibi çeşitli ayarları etkileyen 2D veya 3D modunda başlatılabilir. Arayüzde çok şey var ve bununla oynamadan önce çoğunun anlaşılması gerekiyor. Bu çok zor olabilir, ama güç ve basitlik arasında yaptığınız ticaret budur.

Saf 2D ve 3D projelerin yanı sıra, daha modern görünmesini sağlarken tasarımı basit tutmayı tercih ederseniz, 3D grafikleri kullanarak bir 2D proje oluşturabilirsiniz. 3D nesneler eklemek beklenildiği kadar kolaydır. Küreler, küpler ve düzlemler gibi ilkel öğeler oluşturabilir, sonra bunları dokulandırabilir ve daha büyük nesneler oluşturmak için birleştirebilirsiniz..

Nesnelerin, oluşturucular, çarpıştırıcılar ve komut dosyaları gibi görünümlerini ve davranışlarını kontrol etmek için kendilerine bağlı çeşitli şeylere ihtiyaçları vardır. Unity kesinlikle size oynamak için çok şey veriyor, ancak tamamen 2D bir oyun yapıyorsanız arayüz aşırıya kaçmış gibi hissedebilir.

Varlık konumlandırma ve hareketli grafik animasyonu editör kullanılarak işlenir. Oyun içi nesnelere bir dizi özel fizik ve çarpışma davranışı eklemek de mümkündür. Tamamen sürükle ve bırak oyunu oluşturmak isteyenler, başka bir yere bakmak isteyebilirler, Unity’den en iyi şekilde yararlanmak için biraz kodlama yapmanız gerekir. Bir nesneye kod komut dosyası ekleyerek birçok davranış türü uygulanır.

Kodlamaya başladıktan sonra Unity sizi tipik Microsoft tarzında genellikle iyi çalışan ancak zaman zaman çileden çıkaran sorunları atabilecek Microsoft Visual Studio’ya gönderir. Testlerimizde hesap bilgilerimizin yenilenmesi gerektiğine karar verdi ve e-posta adresimizi doğrulamak için bir telefon numarası istedi. Gelişime odaklandığınızda istediğiniz şey değil.

Çalıştığında, Visual Studio en kaliteli yazılım parçasıdır. Güzel kod tamamlama özelliklerine ve çeşitli hata ayıklama ve analiz araçlarına sahiptir. Kod C # veya JavaScript gibi UnityScript ile yazılabilir. Unity ile başlıyorsanız, daha popüler olduğu ve UnityScript’in kullanımdan kaldırıldığı için C # kullanmanızı öneririz..

Unity ile yayınlama

Unity tüm büyük platformlara dağıtılır ve tam masaüstü oyunlarının yanı sıra ilgili uygulama mağazalarında satılabilecek mobil oyunları oluşturmak için kullanılabilir. Oyunları farklı platformlara taşıyabileceğiniz için platformlar arası geliştirme için mükemmel bir seçimdir, ancak bu çok fazla ayar gerektirebilir.

Birliğin soyağacı, onunla yaratılan şut vuruşlarının zenginliği ile kanıtlanmıştır. Cuphead, Ori ve Kör Orman, Şehirler: Şehir Siluetleri ve İçişleri, kredisinin başarılı unvanlarından sadece birkaçı. Açıkça hit oyunlar yapmak için kullanılabilir.

Grafik teknolojisinin en ileri düzeylerinde çalışan deneyimli geliştiriciler Birlik sınırlamasını bulacaktır. Örneğin, bellek yönetimi ve çöp toplama otomatik olarak yapılır. Sadece yeni başlayanlar onunla çok uzun bir yol bulabileceklerini bulacaklar ve ticari kalitede bir oyun yapma hırsı olan herkes için kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Unity kullanımı ücretsizdir, ücretli sürümler başlangıçta Unity logosunun kaldırılması ve artırılmış çok oyunculu kapasite gibi ekstra özellikler sunar, ancak çok oyunculu başlangıçtan itibaren mevcuttur. Ayrıca 100.000 ABD Doları gelir elde ederseniz ödeme yapmanız gerekir. Bunu başarmanın en iyisi; zor olabilir ama kesinlikle imkansız değil.

Gerçekdışı Motor

Gears of War’ın yaratıcıları tarafından getirildi ve (tahmin ettiniz), Unreal, Unreal Engine, yüksek kalibreli başlıkları mümkün olduğunca basitleştiren güçlü bir araçtır. Herkese açık bir araçta bulabileceğiniz en ileri teknolojidir ve profesyonel stüdyolar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Unreal Engine Nasıl Çalışır?

Gerçek dışı çok iyi hazırlanmış hisseder. Bir şeyler yapmak genellikle hoştur, Birlik’ten daha çok hissetti. Oyun içi önizlemelerin içinde hareket etmek pürüzsüz ve sezgiseldir. Araçları ve menüleri kullanmak güçlü ama güvenli hissettiriyor, bir hata yaparsanız her şeyin çökeceğini düşünmüyorsunuz.

Arayüz size çok fazla veri sunar ve menüler korkutucu görünümlü seçeneklerle doludur, ancak Unreal çalışmayı başarır ve genellikle gürültü arasında bir yerde ne aradığınızı bulabilirsiniz.

Çeşitli oyun türlerine yönelik şablonları kullanarak yeni projeler oluşturabilirsiniz. Projeler hem Blueprint hem de Kod tabanlı sürümlerde oluşturulabilir. FPS şablonu, çalışan bir silah, kontrol edilebilir karakter ve ateş etmek için bir sürü küp ile başlar. Sürüş oyunları, keşif tabanlı oyunlar ve diğerleri için benzer şablonlar var.

3D varlıklar doğrudan kapsamlı kütüphaneden alınabilir ve oyununuza yerleştirilebilir. Varlıkları konumlandırmak sadece onları eksenleri boyunca sürüklemekle ilgilidir. Döndürme ve ölçekleme de basittir.

Kütüphane hem ücretsiz hem de ücretli içerik içerir. Kısa süre önce, “Paragon” dan oluşturulacak ve görünüşe göre 12 milyon dolara mal olan bir ton ücretsiz varlık ekledi. Böylece, profesyonel geliştiriciler tarafından yapılan en kaliteli içerikle oynayabilir ve kendi eserlerinize ekleyebilirsiniz. Bu heyecan verici bir ihtimal.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu kadar güçlü bir araç için, Unreal, istemiyorsanız sizi bu kadar kodlamaya zorlamaz. Güçlü “taslaklar” oyun içi nesnelere ısmarlama işlevsellik eklemenizi sağlar. Proje şablonları ayrıca başlangıçtan itibaren yerleşik birçok oyun türü için temel fiziğe sahiptir.

Yine de kodlamaya karar verirseniz (ve gerçekten de Unreal’dan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız) C ++ kullanacaksınız. Bu, muhtemelen oyun stüdyoları tarafından kullanılan en popüler kodlama dilidir, bu nedenle oyun endüstrisine girmek isteyen bir hobiyseniz, bunu öğrenmek çok yararlı olacaktır. Zor bir dil olarak kabul edilir: güçlü, ancak işleri korkunç bir şekilde yanlış yapmak için çok fazla kapsamı var.

Bu tür bir meydan okumayı sevip sevmediğiniz, belki de Unreal’ın sizin için bir araç olup olmadığını söyleyecektir. Unity’de olduğu gibi, Unreal genellikle Windows’ta Visual Studio veya Mac’te Xcode ile kullanılır. Yine, Unity gibi isterseniz farklı bir düzenleyici kullanabilirsiniz, ancak belgeler genellikle Visual Studio’ya odaklanır.

Unreal Engine ile yayınlama

Unreal, daha küçük geliştiricilere yardımcı olmak için büyük bir tutuma sahiptir ve ödeme sistemi, her çeyrekte 3000 dolar kazanana kadar ücretsiz olmanın ardından bunun üzerinde herhangi bir şeyin yüzde 5’ini ödediğinizi göstermektedir. Bu, ellerinizde yeterince büyük bir isabet yoksa bir kuruş ödemek zorunda kalmayacağınız için, herkes için mükemmel bir seçimdir..

Profesyonel bir araç olarak, konsollar da dahil olmak üzere tüm büyük platformlarda yayınlayabilirsiniz. Platformlarında oyun başlatmak için Microsoft, Sony veya Nintendo’ya kaydolmanız gerektiğini ve Unreal’ı kullanmak için ödediğinizin üzerinde veya üzerinde ücretler içerebileceğini veya bu konudaki topluluğumuzdaki herhangi bir aracı içerdiğini belirtmek gerekir..

Son düşünceler

Burada bazı harika seçenekler var ve tüm bu seçenekler kullanımı çok eğlenceli ve sonuçları hızlı bir şekilde almanızı sağlayacak. Birçoğu hit oyunlar üretebiliyor ve birçoğu düzenli olarak üçlü A başlıkları oluşturmak için kullanılan tam profesyonel, profesyonel sınıf araçlar..

Kodlama ilgilendiğiniz bir şey değilse veya denediyseniz ve onunla ilgilenmediyseniz, Twine görsel bir roman üretmek için mükemmel bir seçimdir. Gamefroot, Game Maker ve Construct, istediğiniz zaman kodla uğraşma şansına sahip bir şeyleri çoğunlukla sürükleyip bırakmak istiyorsanız harika araçlardır. RPG Maker kendi şeyidir, eğer bu tarz bir oyun yapmak istiyorsanız hemen hemen istediğiniz her şeydir.

Kodlama deneyiminiz varsa ve bunu araştırmak istiyorsanız, Unity ve Unreal’ın ikisi de harika seçimlerdir. Bunlar en güçlü araçlardır, ancak bir şeyi hızlı ve kolay bir şekilde çalıştırmak ve çalıştırmak istiyorsanız, diğer seçenekler çok daha yeni başlayanlar için uygundur.

Birkaç başka araca baktık, ancak bunları favori listemize sıkıştıramadık. Scratch çok iyiydi ama daha çok uzun süre birlikte yaratmak istediğimiz bir öğretim aracı gibi görünüyordu. Bunda yanlış bir şey yok, ama listemizi yapmadı. Flixel ilginç görünüyordu ama biraz güncel görünmüyordu. Stencyl de yeterince güzel görünüyordu, ancak burada bahsettiğimiz kadarıyla kullanmaktan zevk almadık.

Bunlardan herhangi birini denediyseniz ve beğeninize ya da başka bir şekilde bulduysanız lütfen yorumlarda bize bildirin. Kreasyonlarınızı da duymayı dört gözle bekliyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map