En İyi Fotoğraf Yönetim Yazılımı 2020

Bugünlerde akıllı telefonu olan herkes fotoğrafçı. Sabit disk alanınızı, özellikle yüksek megapiksel bir kamera kullanarak, anlık görüntüler ve özçekimlerle tüketmek zor değildir. Tüm bu görüntüleri düzenlemek baş ağrısı olabilir, bu yüzden koleksiyonunuzu resim mükemmel düzende tutmaya yardımcı olacak en iyi fotoğraf yönetimi yazılımı seçeneklerinin bir listesini hazırladık.


Her şeyi düzenli tutmanın yanı sıra, bu programlar fotoğraflarınızı felaketten korumaya yardımcı olacaktır: sabit sürücüler en güvenilir donanım parçaları değildir; seninkinin çökmesi ve yanması sadece zaman meselesi, belki de resimlerinizi çekerek.

Bu durumda kayıp fotoğraflarınızı geri almak için fotoğraf kurtarma yazılımını kullanabilmenize rağmen, en iyi yaklaşım hazırlanmalıdır, ancak fotoğraflar için en iyi çevrimiçi yedeklememizden birini kullanmak da iyi bir bahisdir..

Aşağıda detaylandırdığımız gibi çevrimiçi fotoğraf yönetimi uygulamalarını kullanarak bilgisayarınızdan ve cihazlarınızdan buluta fotoğraf yükleyebilir, hırsızlık, kayıp veya bozulma durumunda anılarınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Alternatif olarak, buluta uymayanlar için, aşağıda da inceleyeceğimiz bir yaklaşım olan çevrimdışı yazılımı kullanarak fotoğraflarınızı yerel olarak tutabilirsiniz..

Flickr, tercih ettiğimiz görüntü çözümümüzdür, ancak birçok harika seçenek mevcuttur. Bununla birlikte, bu seçeneklere ulaşmadan önce, fotoğraf yönetimi yazılımının avantajlarına daha fazla değinelim.

Fotoğraf Yönetim Yazılımını Neden Kullanmalısınız?

Fotoğraf yönetim yazılımı, fotoğraflarınızı tarihlere, etiketlere (“çılgın kuzenler” veya “tatil” gibi) ve kişisel puanlarınıza göre alakalı resimleri daha kolay bulmak için sıralamanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf yöneticileri ayrıca fotoğraflarınızı meta verilerle zenginleştirebilir: çekilen tarih ve saat, boyutlar ve EXIF ​​verileri (kamera markası, modeli, ISO, diyafram değeri, flaş, liste uzayıp gidiyor).

Çoğu yönetici en azından temel düzenleme yeteneklerini verirken, bazıları kalbinizin içeriğine görüntüleri yönlendirmenize bile izin verir. Fotoğraflarınızı çekmek için elinizden geleni yapmış olabilirsiniz, ancak her zaman yayınlanacak bir şeyler vardır. Pozlama, ton, netlik, kırpma ve renk filtrelerini ayarlamak düzenleme buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Bazı seçenekler tüm fotoğraflarınızı tek bir kitaplığa aktararak koleksiyonunuzu yönetmeyi çok daha kolay hale getirir. Klasörler ve albümler yalnızca birkaç tıklamayla kullanılabilir olacak ve fotoğraflarınızı kronolojik sırayla görüntüleyerek zaman içinde bile dolaşabilirsiniz. Değerli yer kaplayan kopyalardan kurtulmanıza bile yardımcı olacaktır. Yöneticiler ayrıca fotoğrafları cihazlarınız arasında senkronize edebilir.

Diğer hizmetler fotoğraflarınızı buluta yüklemenize ve ardından uygun albümlere, galerilere veya gruplara ayırmanıza olanak tanır. Photoshop veya PaintShop Pro gibi özel bir yazılım kullanmadan fotoğrafları anında geliştirmek için temel editörleri de kullanabilirsiniz, ancak ihtiyacınız varsa, bazı hizmetler bu tür yazılımlarda indirim sunar. Fotoğraflarınız için gelişmiş istatistikleri de görüntüleyebilirsiniz.

Bulut Fotoğraf Yönetimi VS Yerel Fotoğraf Yönetimi

Bulut kullanan yazılım, internet bağlantınız olduğu sürece fotoğraflarınızı her yerde ve her zaman görüntüleme seçeneği sunar. Bu tür hizmetler size geri bildirimde bulunacak ve fotoğraflarınızı beğenecek canlı bir insan topluluğuna erişim sağlayabilir ve böylece daha iyi bir fotoğrafçı olmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, baskı şirketlerine bağlanma ve baskılarınızı alma seçeneği de vardır. Çevrimiçi yazılım Amazon, Ingram ve Blurb Kitabevi gibi pazarlara kolayca bağlandığından, işinizi de satabilirsiniz.

Ayrıca, bulutun kullanılması, fotoğraflarınız yer kaplamadığı için sabit sürücünüz için nefes alan sağlar. Sınırsız, yüzlerce gigabayt veya hatta terabayt depolama alanı satın alabilirsiniz..

Bulut tabanlı fotoğraf yönetimi, içeriğinizi belirli kişilerle, gruplarla, sosyal medya üzerinden paylaşmayı ve başkalarını sizinle paylaşmaya davet etmeyi de kolaylaştırır.

Çevrimiçi sağlayıcılar, içeriğinize erişmenizi, yeni fotoğraflar yüklemenizi ve telefonunuzu kullanarak başkalarına sergilemenizi sağlayan mobil uygulamalara sahiptir. Bulut depolama hizmetleri arasında, fotoğraflarda öne çıkanlar elbette Google Fotoğraflar ve Amazon Prime Fotoğraflar’dır. Her iki hizmet de bulut depolama hizmetlerinin uzantısıdır, yani Google Drive ve Amazon Drive.

Yalnızca fotoğraflara adanmış hizmetler, 2004 yılında oluşturulan ve şimdi profesyoneller ve meraklıların işlerini göstermeleri için bir yer olan 500px olan SmugMug’a ait olan Flickr, kullanıcıların fotoğraflarını yüklemeleri için özel bir site sunan SmugMug’a aittir. ve çektiğiniz her fotoğrafı ve videoyu otomatik olarak iCloud’da tutan Apple iCloud Fotoğraf Arşivi.

Çevrimdışı Fotoğraf Yönetimi: Yararları

Çevrimdışı fotoğraf yönetimiyle, fotoğraflarınızı yüklemek zorunda kalmamanızdan faydalanırsınız, bu da daha sonra genellikle daha hızlı erişim anlamına gelir. Bu tür çözümler genellikle çok daha güçlü düzenleme seçenekleriyle birlikte gelir. Ancak, önce fotoğraflarınızı yüklemeniz veya başka bir cihaza aktarmanız gerekeceğinden paylaşım daha yavaştır. Ayrıca, büyük fotoğraf kitaplıklarının endekslenmesi biraz zaman alabilir ve sürücünüzde yer kaplayan dizinleme dosyası da.

Çevrimdışı uygulamalar, hangi işletim sistemlerinde bulundukları konusunda da farklılık gösterir, ancak çoğu Windows veya MacOS’ta kullanabilirsiniz.

Bugün, aralarından seçim yapabileceğimiz birçok farklı uygulamamız var, ancak bazıları uzun süredir var. Endüstrinin gazileri 90’lı yıllarda başladı.

Bunlar arasında, fotoğrafları görüntülemek ve düzenlemek için en popüler ve kalıcı uygulamalardan biri ACDSee’dir. İlk sürüm 1994 yılında piyasaya sürüldü. Bugün, ACDSee sürüm 20 ve diğer bazı varyasyonlarımız var. MAGIX, Dresden, Almanya’dan geliyor. 1993 yılında başladı ve bugün fotoğraflarınızı düzenlemenize yardımcı olacak bir araç olarak MAGIX Photo manager’ı sunuyor..

Adobe, Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom ile başladı, bir düzenleyici olmasa da Adobe, Adobe Photoshop Album’u serbest bıraktı, ardından devam ettirmedi ve sonunda fotoğraf düzenleme uygulamaları olarak Adobe Photoshop Elements ve Adobe Bridge’e yerleşti.

On yılın ikinci yarısında, 1996’da IrfanView ilk kez piyasaya sürüldü ve ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Daminion 1999 yılında piyasaya sürüldü ve daha önce picaJet.com olarak adlandırılıyordu. Tek başına fotoğraf uygulamaları arasında çok yaygın olmayan, aynı adda çok kullanıcılı bir fotoğraf yönetim sistemi sunar. Ayrıca picaJet adı verilen bağımsız bir fotoğraf yönetim uygulaması da sağlar..

XnView, 2008’de piyasaya sürülen blokta yeni değil. Bugün, Linux ve Windows ve Mac’te de çalışan XnView MP adlı gelişmiş bir sürüm var..

Team Linux, 2010 yılında fotoğraf sahnesine giren ve çeşitli Linux dağıtımları için standart görüntü aracı haline gelen Shotwell görüntü düzenleyicisine sahiptir. MacOS kampında, iPhoto ve Aperture uygulamalarının yerini alan yerel Apple Photos uygulaması var.

Windows, çeşitli özellikler sunan Phototheca’ya, Çek merkezli Zoner Software ve FastStone firmasından Zoner Photo Studio, kişisel ve eğitsel kullanım için ücretsiz olan resim görüntüleyici ve düzenleyici.

Bu çevrimdışı listeye yeni bir ek, 2014 yılında başlatılan Mylio’dur. Makalenin ilerleyen bölümlerinde güçlü düzenleme ve düzenleme özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çevrimdışı yazılım mükemmel bir seçim yaparken, yine de çevrimiçi uygulamaları tercih ediyoruz ve makalenin geri kalanında bu seçeneklere daha fazla değineceğiz. Listeye başlamadan önce, fotoğraf yönetimi yazılımını derecelendirmek için hangi ölçütleri kullandığımıza bakalım.

En İyi Fotoğraf Yönetim Yazılımını Yapan Nedir?

Çevrimiçi fotoğraf hizmeti yelpazesinde sundukları fiyatlandırma planlarını ve özelliklerini karşılaştırdık. Fotoğraf yönetim araçlarının çoğu ücretsiz bir plan veya en azından bir deneme sunar. Ayrıca, kaç tane ücretli plan sundukları konusunda farklılık gösterir, daha fazla fiyatlandırma esnekliği, daha iyi olur. Bazıları sadece bir çift, bazıları ise 13 plan sunuyor.

Bundan, paranızın karşılığını aldığınız gibi, en önemli kriterimiz olarak değer aldık.

Hangi hizmeti kullandığınızdan bağımsız olarak yükleme işlemi oldukça basittir. Bazıları tüm sitelerini hızlı bir şekilde sürükleyip bırakabileceğiniz bir alan haline getirirken, diğerleri yükleme düğmesine erişmenizi gerektirir ve bu da size dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz veya seçebileceğiniz bir alan sağlar.

Fotoğraflarınızı seçtikten sonra, bazı hizmetler size adlarını değiştirme, kişi ekleme, hangi albümlere gittiklerini belirleme, etiket ekleme gibi ek seçenekler sunarken, diğerleri fotoğrafınızı yükler ve ihtiyacınız olanı manuel olarak ayarlamanıza izin verir için. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için neyin yol açtığını tahmin edebilirsiniz.

Çevrimiçi yazılımın bir özelliği, farklı işletim sistemlerinde mevcut olmasıdır. Ancak, mobil uygulamaları eşit oluşturulmaz. Bazılarından daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde ettik ve bu, tasarımın kendisinde ve fotoğraf yüklemek için kullandığımızda en belirgindi.

Editörler ayrıca her şekilde ve boyutta olabilir. Bazılarının renk filtreleri ve denge gibi temel seçenekleri vardır, diğerleri daha gelişmiş ve bizi çeşitli seçeneklerle karşılarken, diğerleri beklediğimiz gibi çalışmadı.

Tabii ki, hiç kimse onlara bakmazsa, fotoğraflar sadece çıplak veri parçaları olurdu. Paylaşmak değerlidir ve sevgiyi yaymanın ne kadar kolay olduğuna bir göz attık ve sundukları paylaşım seçeneklerini karşılaştırdık.

Ne kadar çok teklif verirsek, o kadar memnun oluruz.

En İyi Fotoğraf Yönetim Yazılımı: Flickr

Flickr, ücretsiz planı ile etkileyici bir 1 TB depolama alanı sunuyor. Ücretli planlarla alan miktarı artmıyor, bu garip, ancak aldığınız alan miktarı göz önüne alındığında, sizi uzun süre mutlu etmek için yeterli olmalı. Flickr ayrıca fotoğraflar için en iyi depolama makalemizde onurlu bir söz.

Aylık planın ayda 5,99 ABD doları sunduğu, fotoğraflarınızda reklamlar ve gelişmiş istatistikler olmadan gezinme ve paylaşma, masaüstü otomatik yükleyici kullanımıdır. Bunun yanı sıra, yıllık plan Adobe ürünlerinde yılda 49,99 $ indirim sunuyor.

Yükleme kolaydır: yükleme simgesini tıklamanız yeterlidir; fotoğraflarınızı sürükleyip bırakabilir veya bilgisayar dosya sisteminizden seçebilirsiniz. Fotoğraflarınızı gerçekten yüklemeden önce etiket veya kişi ekleyebilir, ayrıca bunları gruba veya albümlere ekleyebilirsiniz.

Gizlilik ayarlarını (arkadaşlar, aile vb.) Ve içerik filtrelerini de ayarlayabilirsiniz. Bu tür içerik kontrol özellikleri her zaman hoş bir dokunuş.

Fotoğraflarınız çevrimiçi olduktan sonra, fotoğraflarınızın sayfalandırılmış bir kataloğu olan fotoğraf akışınızda bunları inceleyebilirsiniz. Alternatif olarak, yüklemelerinizin zaman çizelgesi geçmişini gösteren kamera rulonuzu görebilirsiniz. Bir başka ilginç seçenek de “galeriler”. Bunu kullanarak, insanların görmesi için özelleştirilmiş bir fotoğraf galerisi oluşturabilirsiniz..

Dahili Flickr fotoğraf editörü ile çalışmak kolaydır ve birçok seçenek sunar. Standart kırpma, filtre ve renk ayarlamalarının yanı sıra bulanıklaştırma, fırça ve çerçeveler de vardır. Orijinalinizi tuhaf filtreler ve fırçalarla karıştırmak istemiyorsanız fotoğrafınızı kopya olarak kaydedebilirsiniz.

Flickr fotoğraflarını Facebook, Tumblr, Twitter ve Pinterest’te paylaşabilirsiniz. Alternatif olarak, bağlantıyı kopyalayabilir, e-posta ile gönderebilir veya hatta kendi web sitenize yerleştirebilirsiniz. Flickr ayrıca fotoğraf akışınızı paylaşarak tüm fotoğraflarınızı paylaşmanıza olanak tanır.

Flickr ile Deneyimlerimiz

Flickr, sizi dünyanın dört bir yanından ilginç bir çalışma vitrini ile karşılıyor. Tasarım biraz tarihli görünüyor, ancak arayüz seçenekler açısından zengindir. “Siz” menüsünün fark edilmesi kolaydır ve çalışmanızı önizlemenizi sağlayan çeşitli seçenekler sunar.

Site yalnızca saf depolama alanı olmadığından fotoğraflarınızı yüklemek için sürükleyip bırakamazsınız, bulut simgesine bir tıklama yatırmanız gerekir ve ardından fotoğrafları sürükleyip bırakabilir veya dosyalarınız arasında.

Bundan sonraki adım, fotoğraf meta verilerinizi ve gizliliğinizi düzenlemenizi sağlar. Bunu daha sonra yapmaktan daha iyi bir yaklaşım olarak görüyoruz. Burada, fotoğrafları çekildiği tarihe göre kolayca sıralayabilir ve bir albüme veya gruba ekleyebilirsiniz. Flickr’ın çalışmasını bitirmesini beklerken, sizi “orada tutun, kaplan” ve “yeehaw!” Gibi mesajlarla karşılıyor. canlandırıcı ama herkes için uygun değil.

flickr-fotoğraf akışı

Photostream tüm fotoğraflarınızı gösterir, ancak sıralama “yükleme tarihi” yerine “çekilme tarihi” olarak ayarlanmışsa, yeni yüklediğiniz fotoğrafları hiç göremeyebilirsiniz. Film rulosu (çalışması için yeniden yüklememiz gerekti) oldukça ilginç bir seçenek. Yıllar (ve aylar) arasında hızlı bir şekilde gezinmenize izin verirken, sihirli görünümü fotoğraflarınızı kategoriler halinde, örneğin kuşlar, mimari vb..

Birden fazla fotoğrafı düzenlemek istiyorsanız, “toplu düzenleme” özelliğini kullanabileceğiniz için Flickr bunu kolaylaştırır. Hangi fotoğrafları düzenlemek istediğinizi seçmek için sürükleyip bırakmayı nasıl kullanabileceğinizi seviyoruz ve işiniz bittikten sonra bunları albümlere veya gruplara ekleyebilirsiniz.

Flickr’un organizasyonun kralı olduğuna dair daha fazla onay, koleksiyon şeklinde gelir. Koleksiyonlar albümlerinizi düzenlemenize yardımcı olur ve hatta başka koleksiyonlar da içerebilir. Örneğin, yaptığınız tüm kayak gezileri veya ziyaret ettiğiniz festivaller koleksiyonuna sahip olabilirsiniz..

Flickr mobil uygulamaları Android ve iOS için kullanılabilir. Kamera simgesi sağ üst köşede ve diğerleriyle aynı renge sahip, bu yüzden çok açık değil. Ona dokunduğunuzda, fotoğraf çekmenize izin veren ve mevcut bir fotoğrafı yüklemek istiyorsanız biraz kafa karıştırıcı olabilecek arayüzü görürsünüz. Bunu yapmak için sol alt taraftaki galeri simgesine dokunmanız ve ardından galerilerinizden seçim yapmanız gerekir.

Flickr, çok sayıda depolama alanı sunarken, görüntülerinizi düzenlemek için iyi organizasyon özellikleri ve seçenekler sunar. Tüm bunlar keyifli bir kullanıcı deneyimiyle tamamlandı. Bu nedenlerle Flickr’ı fotoğrafları yönetmek için en iyi yazılım olarak seçtik.

500px

500 piksel tutkulu yarı profesyonelleri ve profesyonelleri hedefler ve bu amatör kullanıcılar için ideal bir seçim değildir. Pazar yeri özelliği ile fotoğrafçılar ve müşteriler arasında doğrudan bağlantılar sunar.

Ücretsiz kullanıcılar için, haftada yedi fotoğraf yükleme sınırı vardır. “Müthiş” plan ayda sadece 2,99 dolarlık sınırsız depolama alanı sağlıyor. Pro planı 3,99 $ ‘dan biraz daha pahalı, ancak 500px dizinindeki öncelikli listeler, atölyeleri (başkalarının satın alabileceği kurslar) görüntüleme yeteneği ve profilinizin daha da özelleştirilmesi.

Pro + planı, ayda 15,99 ABD doları karşılığında çevrimiçi bir mağazaya sahip özel bir site sunar. Yıllık abonelik öderseniz bu fiyatları alırsınız; aylık gidersen biraz daha fazla.

Tüm klasörleri aynı anda yükleyemeseniz de, fotoğraf yüklemek kolay ve diğer yazılımlara benzer. Yüklerken fotoğraflarınızı başkalarına daha görünür hale getirmek için meta veriler ekleyebilirsiniz.

Önerilen etiketler otomatik olarak eklenir, bu da bu tür sıkıcı işlerden kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca fotoğrafınızı adlandırabilir, bir açıklama ekleyebilir ve bir kategoriye yerleştirebilirsiniz. Son olarak, aynı zamanda, biraz hamur kazanmak için fotoğraflarınızı pazara ekleyebilirsiniz..

500 piksel arayüz biraz tarihli ve göze daha hoş gelebilir. Ayrıca, meta veri düzenleme var, ancak fotoğrafın kendisini düzenleyemezsiniz. Mobil uygulama arayüzü daha modern ve kalitesi diğer yazılımlarla karşılaştırılabilir. Fotoğrafları Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal ağlarda paylaşabilir veya doğrudan html’ye gömebilirsiniz.

500 piksel Deneyimimiz

500px.com’a ulaştığınızda, öne çıkan fotoğraflar ile birlikte sinir bozucu bir banner görebilirsiniz, ancak neyse ki ondan kurtulmanıza yardımcı olacak küçük bir “x” var.

Fotoğraflarınızı görmek istiyorsanız, avatarınızın altındaki bağlantıya tıklamanız gerekir; bu, hesap ve profil ayarlarının olmasını beklediğiniz kadar açık değildir. Bu seçeneklerin ayrı olması ve fotoğraflarınıza erişmenin daha açık olması daha iyi olurdu. Simgeler küçük ve bu bir yardım değil.

Arayüz kesinlikle bir güncellemeye ihtiyaç duyuyor.

Yüklerken, fotoğraflarını satmak isteyen insanlara hitap eden çeşitli seçenekler vardır: pazar yeri, filigran ve lisans. Tüm diğer verileri girerseniz, fotoğrafınızı tanıtmanıza yardımcı olur, bu da geri bildirim almayı ve sonuçta satışları kolaylaştırır. 500 piksellik bir albüm gibi bir galeriye fotoğraf ekleyebilirsiniz, bunun dışında başkalarından fotoğraflar ile doldurabilirsiniz.

500px-all-fotoğrafları

Görevler belirli bir temayla bir yarışmaya girmenizi sağlar: siyah beyaz, spor, moda ve sonbahar, vb. Ödüller para (250 $ ila 2000 $ nakit), fotoğraf lisansı ve fotoğraf donanımı içerir.

500 pikselin gerçekten parladığı yer topluluktur ve gruplar en iyi özelliktir. Gruplara katılarak, size geri bildirim ve yapıcı eleştiri (umarım) verecek benzer düşünen bir kulübe katılırsınız. Ayrıca belirli kategorilerdeki (önizleme manzaraları, portre, uzun pozlama vb.) Çalışmaları önizleyebilirsiniz..

500 piksel mobil uygulamalar Android ve iOS için kullanılabilir. Android uygulaması bir cazibe gibi çalışıyor, ancak en belirgin düğme, mavi-beyaz kamera, sadece bir çekim yapabileceğiniz ve yükleyebileceğiniz izlenimini verirken, aslında galeri seçeneğinizden yükleme var, iyi. İkisini ayırmak daha hızlı erişim sağlar.

500 piksel profesyonel ve meraklı fotoğrafçılara yöneliktir. Bu nedenle, ücretsiz plan sınırlıdır ve görüntü düzenlemesi yoktur (profesyoneller çevrimiçi düzenlemez). Ancak, kendinizi daha önce belirtilen gruplardan birinde bulursanız, 500 pikselin ucuz bir sınırsız planla birlikte canlı bir topluluk sunduğunu görürsünüz..

Bir amatörseniz ve sadece tatil fotoğraflarını saklamak istiyorsanız, diğer hizmetlerden birine bakın.

SmugMug’da

SmugMug, 2002 yılında piyasaya sürülen uzun bir geçmiş performansa sahiptir. Aynı zamanda “bellek üreticileri”, meraklıları ve profesyonelleri hedeflemektedir.

Hizmet, fotoğraflarınızın gizliliği ve güvenliği söz konusu olduğunda, görüntü yönetimi özellikleri arasında yaygın olmayan bazı seçeneklerle iyi ilgilenir. Flickr’ı edinmesine rağmen (ondan bir veya iki şey öğrenebileceklerini düşündüğümüz gibi iyi bir hamle), her ikisi de yazma sırasında ayrı hizmetlerdir..

Hangi kullanıcı kategorisine uyduğunuzdan bağımsız olarak, iki haftalık denemenizin süresi dolduktan sonra, midilli olmanız gerekir: Seçebileceğiniz dört plan vardır: Temel, Güç, Portföy ve İşletme. Her biri sınırsız depolama alanına sahiptir.

Temel plan aylık 5,99 ABD dolarıdır ve gizlilik kontrolü, HD video yükleme ve tema kullanımı gibi özelliklerle birlikte gelir. Bundan sonraki planlar daha yüksek bir fiyatla birlikte daha fazla özellik kazanır. En pahalı plan olan Business, ticari özellikler sunar: fotoğraflar ve galeriler için özel fiyatlandırma, sipariş markalama, etkinlik fotoğraflarını ve paketlerini pazarlama ve yönetme.

Şu anda görüntülemekte olduğunuz galeriye, mevcut bir galeriye veya yenisine fotoğraf yükleyebilirsiniz. Bundan sonra, her fotoğrafın yüklenmesinin ne kadar süreceğini gösteren süslü bir iletişim kutusu ile karşılaşacaksınız. Diğer bazı hizmetlerde olduğu gibi doğrudan bir klasör yükleyemezsiniz.

SmugMug’un çok fazla düzenleme aracı yoktur: kırpma, döndürme ve renk efektleri vardır. Konum ve başlık gibi meta veriler de ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı korumak için bir filigran da var. Editörde fazla seçenek yok. Bir sonraki bölümde editörle ilgili deneyimimiz hakkında daha fazla konuşacağız.

Varsayılan tema dikkat çekicidir ve düzeni oldukça açık ve sezgiseldir. Bunun yanı sıra, site genelinde bir dizi farklı tema ve renk şeması arasından seçim yapabilirsiniz..

Bu temalar sadece bir site maketi değildir, çünkü SmugMug aslında SEO için optimize edilmiş bir site sunar ve fotoğraflarınız ve galerileriniz SmugMug’da kendi alan adınız altında olacaktır. Oynamanız için basit ama oldukça güçlü bir site düzeni düzenleyicisi bile var.

Bunun da ötesinde, galerilerinizin ne kadar özel olmasını istediğinizi değiştirebilirsiniz. Görünürlük liste dışı olarak ayarlanabilir, yani bağlantıya sahip olan herkes malzemenizi görebilir veya özel olabilir. Ayrıca, e-posta adreslerine göre erişebilecek kişileri seçebilir ve erişimi şifre ile koruyabilirsiniz.

Fotoğrafınızı bir bağlantı olarak paylaşabilir veya html olarak gömebilir ve bulunduğunuz sırada bir boyut seçebilirsiniz. Daha fazlasını paylaşmak isterseniz, tam bir galeriyi paylaşabilir veya slayt gösterileri yapabilirsiniz. Sosyal medya hizmetlerinde paylaşım da mevcuttur. Ziyaretçilerin fotoğrafınızı satın almaları için bir bağlantı bile oluşturabilirsiniz.

SmugMug ile Deneyimlerimiz

SmugMug’u ilk ziyaret ettiğinizde, fotoğraf eklemeye, bir tasarım seçmeye veya organize olmaya başlama seçeneklerine sahip olacaksınız. Basit ve sezgisel; severiz.

Yüklemeyi seçtiğinizde, fotoğraflarınızı sürükleyip bırakabileceğiniz veya bilgisayarınızdan seçebileceğiniz bir alan elde edersiniz. Bu adım “1” olarak etiketlenir (ikisinden biri), bir kurulum sihirbazını andırır ve fotoğraflarınızı çevrimiçi hale getirmeyi kolay bir deneyim haline getirir.

Ayrıca, yaygın olmayan güçlü bir özellik olan Amazon Drive, Dropbox ve Flickr gibi farklı servislerden yüklemenizi sağlar. Dosyaları doğrudan SmugMug’a aktarmanızı sağlayan bir Lightroom eklentisi bile var.

SmugMug’un her fotoğraf yüklemesi için size ilerleme çubukları sağladığını ve kopyaları atlamanızı sağladığını takdir ediyoruz. Bundan sonra, bir sonraki adım, fotoğraflarınızı tutacak ve SmugMug’da varsayılan görünüm olacak yeni bir galeri oluşturmanızı isteyecektir..

Galerilere ek fotoğraf yüklemek o kadar da kolay değildir, çünkü yüklemeyi bitirdikten sonra galerilerinizin üzerinde asılı yükleme penceresi kalır. “X” i tıklayana kadar yeni yüklemeleri görmezsiniz. Bu, kullanıcının daha fazla fotoğraf yükleyebilmesi için yapılır, ancak “yüklemeyi bitir” veya “tamamlandı” adlı bir düğme hile yapardı.

SmugMug-foto-sayfa

Galeri arayüzünün kendisi çok çekici ve varsayılan koyu gri tema, gerçek fotoğraflarla iyi bir kontrast oluşturuyor.

Fotoğrafları düzenlemek kolay “organize” özelliği kullanılarak yapılır. Bir rehber kutusu sizi selamlayacak ve onunla neler yapabileceğinizi açıklayacaktır. Fotoğrafları elle düzenlemek oldukça kolaydır, çünkü onları istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Düzenleyiciden fotoğraflarınızı görüntüleyebilir, paylaşabilir, silebilir, indirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Editör o kadar faydalı değil: seçtiğinizde renk efektinizi önizleyemezsiniz. Başvuru yaparken birkaç dakika süreceğini belirten bir mesaj alırsınız. Ancak, düzenlenen fotoğrafı almak için sayfayı yenilemeniz gerektiğini tespit ettik. SmugMug ayrıca kırpma, döndürme ve renk efektlerinin yanı sıra bazı fotoğraf düzenleme seçeneklerine de sahip olabilir.

Çeşitli paylaşım seçeneklerinden etkilendik, ancak paylaşım penceresini kapatıp tekrar açmaya çalışırken hatalarla karşılaştık.

Güzel ve fonksiyonel tasarım mobil uygulamaya bir kez daha yansıtılıyor. Bir bakışta çeşitli özellikleri tanıyacaksınız ve belirgin yükleme düğmesi yeni bir klasör, galeri veya fotoğraf yüklemenize izin veriyor. Gerçekten sevdiğimiz şey, fotoğraflarınız için otomatik yükleme ayarlama yeteneğidir.

Amazon Prime Fotoğraf

Amazon Prime Photos, Amazon Drive ile eşleştirilmiş bir hizmettir. Google Drive’a benzer şekilde, fotoğraflarınızı yüklediğinizde, yetersiz 5GB’lık Amazon Drive kotanıza dahil edilirler. Ancak, bir Amazon Prime abonesiyseniz (ayda 12,99 ABD doları veya yıllık ödeme yapıyorsanız 119 ABD doları), fotoğraflar için sınırsız depolama alanına sahip olursunuz.

Amazon Prime’da değilseniz, seçim yapmak için başka birçok plan var: 11,99 $ için 100GB, 59,99 $ için 1TB, 119,98 $ için 2TB, 1,799,70 $ için 30 TB’a kadar. Tüm fiyatlar yıllıktır ve Google’ı adil bir marjla düşürür.

Fotoğraflarınızı yüklemek için Fotoğrafları Prime penceresinde herhangi bir yere sürükleyip bırakmanız yeterlidir. “Fotoğraflarım” a yüklerseniz, bir albüme eklemenizi veya yeni bir albüm oluşturmanızı isteyen bir iletişim kutusu görüntülenmez. Bu bölümü manuel olarak yönetmeniz gerekecek.

İzin verilen maksimum çözünürlüğü aşarsa bir fotoğrafı düzenleyemezsiniz. Başlamazsa, size çevirme, döndürme, parlaklık ve kontrastı ayarlama, doygunluğu kırpma ve ayarlama seçenekleri sunan basit bir düzenleyici görürsünüz..

Prime Photos’u kullanarak, bir grup kişiyle e-posta yoluyla davet ederek veya oluşturulan bir bağlantı göndererek paylaşmak kolaydır. Eklenen kullanıcılar fotoğrafları görüntüleyebilecek, fotoğraflarını ekleyebilecek ve hatta başkalarını gruba katılmaya davet edebilecek.

Yan bonus: Amazon Prints’in S ile ortak olması&D Baskılar, en sevdiğiniz fotoğrafların mağazalarından baskı siparişi verebilirsiniz.

Amazon Prime Fotoğraflar ile Deneyimlerimiz

Prime Photos, Google Fotoğraflar’a garip bir şekilde benziyor: Bir klasörü veya fotoğrafı Prime fotoğraflara sürüklediğinizde, sizi eğlenceli bir grafik ve fotoğraflarınızı, giflerinizi ve filmlerinizi sürükleyip bırakabileceğinizi gösteren mavi bir kenarlıkla karşılayacak yüklenecek herhangi bir yer.

Kenar çubuğunda, görünümünüzü tarihlere ve türlere göre hassaslaştırmanıza olanak tanıyan temiz bir filtre var. Kenar çubuğunda ayrıca ne kadar alan kaldığını gösteren bir bağlantı bulunur, bu da yalnızca 5 GB’lık bir alan aldığınız göz önüne alındığında çok fazla bir şey ifade etmez.

Bu seçeneklerin yanı sıra gruplar ve albümler de var. Grupları özellikle yararlı buluyoruz çünkü sırayla kendi içeriklerini ekleyebilecek ve başkalarını davet edebilecek başka kişileri de ekleyebilirsiniz. Gezi fotoğraflarını paylaşmayı çok daha kolay hale getirir.

Albümler ise oldukça standart. Amazon Drive fotoğraflarınızdan albüm oluşturmanın bir yolu var; bu, kullanmaya yeni başlıyorsanız Prime Photos’a geçişi hızlandırıyor.

Ancak, varsayılan “resimler” klasöründen bir albüm oluşturduğumuzda, birkaç denemede Fotoğraflar’ın kafasını karıştırdı. Önceki albümümüzün yenisi tarafından yazıldığı anlaşılıyor. Sayfayı yenilediğimizde her şey iyiydi. Daha sonraki denemeler hatayı yeniden oluşturmadı.

Editör, maksimum boyutu aşan fotoğrafları düzenlemenize izin vermez ve bu bir hayal kırıklığıdır. Düzenleme bölümüne geldiğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek olmadığını, ancak ilginç olanın “çerçeve” olduğunu görürsünüz. Fotoğraflarınızı sanatsal hale getiren bir kenarlık eklemenize olanak tanır.

Paylaşmanın en uygun yolu bir paylaşım bağlantısı oluşturmaktır, ancak istediğimizden birkaç saniye daha uzun sürer (anlık değildir). Facebook ile doğrudan paylaşmaya izin veren bir bağlantı var, ancak diğer sosyal ağlarla değil.

Google Fotoğraflar

Google’ın Picasa adlı bir uygulaması vardı. Aslında Lifescape tarafından 2002’de oluşturuldu, sonra Google 2002’de uygulamayı satın aldı. Google, uygulamayı durdurana kadar önümüzdeki 14 yıl boyunca ücretsiz olarak mevcuttu..

Ancak, Picasa’dan Google, kendi yetiştirdiği fotoğraf depolama uygulamasını oluşturdu ve Google Fotoğraflar olarak adlandırdı. Artık 500 milyondan fazla kullanıcı Google Fotoğraflar kullanıyor ve bu kullanıcılar her gün 1,2 milyardan fazla fotoğraf yüklüyor. Bu kullanıcı memnuniyeti hakkında çok şey söylüyor.

Bu sayılara ulaşmaya yardımcı olmak, Google’ın kullanıcılara cömertçe 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlamasıdır. Dahası, fotoğraflar yalnızca tam çözünürlükte yüklerseniz bu kotaya dahil edilir.

Yüksek kalitede yüklerseniz, ne kadar yükleyebileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Fotoğraflarınız için 15 GB’tan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 100 GB’dan aylık 1,99 ABD dolarına ve 30 TB’tan aylık 299,99 ABD dolarına kadar çeşitli planlar arasından seçim yapabilirsiniz. Bir yıl önceden ödeme yaparsanız tüm planlar indirim sunar.

Yükleme işlemi çok basittir. Fotoğraflarınızı sayfanın herhangi bir yerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Eski bir okul hissediyorsanız, bir iletişim kutusu açan bir yükle düğmesini kullanabilirsiniz. Yükledikten sonra yeni bir albüm oluşturabilir veya mevcut bir albüme ekleyebilirsiniz.

Temiz ve çekici bir düzenleyici, renk filtrelerini, temel ayarlamaları ve kırpma ve döndürme seçeneklerini sunar. Çok fazla filtre yok, ama orada bazı ilginç efektler var. “Temel ayarlamalar” altında ışık, renk ve kontrast ayarlayabilirsiniz. Kırpma ve döndürmede… iyi, kırpıp döndürebilirsiniz.

Google Fotoğraflar birçok Android cihaza önceden yüklenmiş olarak gelir ve fotoğraflarınızı buluta otomatik olarak yüklemenizi kolaylaştırır. Fotoğraflarınızı senkronize etmek için kullanabileceğiniz bir masaüstü yükleyici var, ancak Google Fotoğraflar’ın daha sorunsuz bir deneyim sunduğunu düşünerek, kullanmanız gerektiğinden şüpheliyiz.

Paylaşmak için, yalnızca paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçip bir bağlantı oluşturabilir, göndereceği kişiyi seçebilir, sosyal medya üzerinden paylaşabilir, mevcut bir paylaşılan albüme ekleyebilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Google Fotoğraflar ile Deneyimlerimiz

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızın başlangıçtan itibaren kronolojik bir sırasını gösterir. Sağdaki çarpıcı bir geçmiş çubuğu, önceki fotoğraflarınıza erişmenizi kolaylaştırır. Özellikle deneyimli fotoğrafçılar için kullanışlıdır.

Fotoğraflarınızı depolayan hizmet hakkında daha fazla bilgi için Google Drive incelememizi okuyun. Emin değilseniz sürücünün nasıl kullanılacağına dair bir kılavuzumuz var.

Yükleme düğmesi çok belirgin değil, ancak fotoğraflarınızı sayfadaki herhangi bir yere sürükleyip bırakabileceğiniz ve yükleme başlayacağı için olması gerekmez. Oldukça kullanışlı. Yükleme işleminiz bittiğinde yeni bir albüme veya paylaşılan bir albüme ekleme seçeneği sunulur. Şık kullanıcı deneyimi Google için yeni bir şey değil.

Albümlerin kendileri, Google’ın minimalist yaklaşımını kullanarak oldukça çekici görünüyor. Kolay görüntüleme için iyi küçük resim boyutunu korurken çekimler bir ızgaraya yerleştirilir. Albüm başlığını basit bir tıklamayla düzenlemek kolaydır ve altında belirgin bir “+” simgesi bulunan diğer kullanıcıları davet edebilirsiniz. Diğer albüm seçenekleri sağ üstte, göze çarpıyor, ancak deneyiminize izin vermiyor.

Diğer hizmetlerle karşılaştırıldığında, Google Fotoğraflar ile düzenleme yapmak biraz zor geliyor. Flickr’a benzer daha fazla seçenek görmek istiyoruz.

Asistan, saf yeni kullanıcılar için daha kolay hale getiren yeni albümler, paylaşılan albümler, kolajlar, filmler ve animasyonlar oluşturmaya yardımcı olmak için var.

Paylaşım sayfası, paylaştığınız tüm fotoğrafları ve albümleri izlemenize olanak tanır. Ayrıca, süreç boyunca size rehberlik edecek “yeni bir paylaşım başlatma” seçeneği de vardır.

Google Fotoğraflar mobil uygulamasını açtığınızda yükleme düğmesini hiçbir yerde göremezsiniz. Orada değil çünkü uygulama tüm fotoğraflarınızı otomatik olarak yedeklemeye çalışıyor.

Bunun yerine, yalnızca mobil cihazlara ait fotoğraflarınıza ulaşıncaya kadar “şimdi yedekle” yi seçene kadar menüdeki “cihaz klasörleri” ile başlayan çeşitli seçeneklerden geçmeniz gerekir. Manuel yüklemeler istiyorsanız bugüne kadarki en kolay iş akışı değil.

Sayın Çevrimdışı Mansiyon: Mylio

Mylio, cihazlarınızı (hem masaüstü hem de mobil) ve çevrimiçi kaynaklarınızı tek bir fotoğraf kataloğuna entegre eden bir fotoğraf düzenleyici ve yöneticisidir. Mylio, herhangi bir uzak sunucu olmadan fotoğraflarınızı çevrimdışı yönetmenize ve düzenlemenize yardımcı olur, böylece gizliliğinizi sağlar.

Mylio çevrimdışı çalıştığından, plan fiyatlandırmasına uyum sağlamak için kaç fotoğrafı yönetebileceğiniz ve kaç cihazı senkronize edebileceğiniz konusunda bir sınır vardır. Mylio Planı ile 25.000 fotoğrafı üç cihazda ücretsiz olarak yönetebilirsiniz. Premium, ayda 10 $ karşılığında beş cihazda 100.000 fotoğraf verirken, Mylio Max 12 cihazda 500.000 fotoğraf veriyor.

Android ve iOS cihazlar Mylio Max ile aynı seçeneklerle ücretsiz geliyor. Premium ve Max planları ayrıca gelişmiş düzenleme seçenekleri ve Lightroom entegrasyonu da sunar.

Düzenleme hızlıdır ve çeşitli kategoriler sunar: “hazır ayarlar”, “beyaz dengesi”, “ton”, “tedavi” ve “tahıl giderme filtresi”. Ön ayarlar renk filtreleri gibi çalışır, beyaz dengesi sıcaklık ve renk tonunu ayarlamanıza yardımcı olur, tonlama pozlama, kontrast ve vurgulamalar gibi çeşitli seçenekler sunar, tedavi keskinleştirmenize ve tane çıkarmanın görüntüleri pürüzsüzleştirmesine yardımcı olur.

Arayüz modern, sezgisel ve çekici; aradığınızı bulmak için başınızı kaşımayacaksınız. Tarayıcı paneli, Mylio kitaplığınızda kaç tane fotoğrafınız olduğunu gösterir ve fotoğrafları farklı ölçütlere (tüm fotoğraflar, klasör, albümler, takvim vb.) Göre görüntülemenizi sağlar..

Önizleme paneli fotoğraflarınızı tutar ve bunlar arasında arama yapmanızı sağlar. Son olarak, özellikler paneli fotoğraf önizleme kaynağınız hakkındaki bilgileri görmenizi sağlar.

Uygulamayı ilk başlattığınızda, Mylio kütüphanesine eklemek için kaynak klasörünüzü veya çevrimiçi hizmetlerinizi seçmenizi isteyen bir pencere ile karşılaşacaksınız. Elbette, ilk seçimden sonra bunları içe aktarabilir, klasörleri Mylio’ya kopyalayabilir veya harici bir sürücüyü senkronize edebilirsiniz. İçe aktarma işlemini tamamladıktan sonra fotoğraflarınıza göz atabilir, organize edebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Fotoğrafları e-posta ile veya doğrudan Facebook veya Flickr’da paylaşabilirsiniz. Ayrıca, paylaşılmayan birkaç seçenek de vardır: Mylio’dan fotoğraf dışa aktaran “dışa aktarma”, aynı şeyi yapan ancak bir slayt gösterisi oluşturan “video olarak dışa aktarma” ve yazdırma.

Mylio ile Deneyimlerimiz

Mylio ile yapmanız gereken ilk şey, fotoğrafları içine aktarmaktır. Bunu, içe aktarma seçeneklerinden birini seçerek yapabilirsiniz. Mylio için bir artı, çevrimiçi hizmetlerden medya indirip içe aktarmanıza izin vermesidir, ancak sabit sürücünüzden harici sürücüler ve kaynak klasörler de ekleyebilirsiniz.

Klasörlerin içerdiği fotoğraf sayısına ve bilgisayarınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak kaynak klasör eklemek biraz zaman alabilir. Testimizde 7.500 fotoğraf eklemek yaklaşık 14 dakika sürdü.

Fotoğraflarınızı eklemeyi bitirdiğinizde, fotoğraflarınızı yıllar ve aylar boyunca gösteren varsayılan takvim görünümünü görürsünüz. İçinde gezinmek hızlıdır, ancak size yıl ve ayı anlatan küçük bir kabarcık sayesinde hangi yılı ve ayı görüntülediğinizi her zaman bilirsiniz.

“Albümler” görünümünde albümler oluşturabilirsiniz, ancak bunu yapmak için küçük bir “+” kullanırsınız ve tam olarak göze çarpmaz. Görünüşe yerleştirilen büyük bir artı veya “yeni albüm oluştur” düğmesi daha iyi bir seçim olurdu. Bunu yapmak istemiyorsanız, fotoğraflarınız klasörler tarafından düzenlenmişse hile yapan “klasörler” görünümünü kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, “tüm fotoğraflar” a gidin ve düzenlemeye başlayın.

Mylio fotoğraflarınızı diğer cihazlarla senkronize edebilir. Yalnızca bir cihazda senkronize ediyor olsanız bile bunu en baştan yapmaya çalışır ve bunu yapmak biraz zaman alır.

Birkaç ek açıklama türü vardır: yıldızlar, etiketler ve bayraklar. Ek açıklamaları büyüteç tıkladığınızda görüntülenir, sıralama seçeneklerine erişmek için büyüteç simgesini tıklarsınız. Fotoğraflarınızı incelerken çok yardımcı olabilirler, ancak her iki seçenek de simgeler menüsünün dışına ve geçerli görünümün üstüne yerleştirilmiş olabilir, böylece daha hızlı erişim sağlar.

Ön ayarlar hızlı düzenleme için yapılır ve aralarından seçim yapabileceğiniz 14 tane vardır. Aksi takdirde, çok daha güçlü Lightroom’u hatırlatan düzenleyiciye girebilirsiniz. Yalnızca fotoğraf düzenlemeye adanmamış bir uygulama için etkileyici.

Paylaşmak, elbette, Mylio’nun çevrimiçi olmadığını ve önce fotoğraflarınızı yüklemeniz gerektiğini düşünerek daha karmaşık ve daha yavaş bir süreçtir. Ancak, Flickr veya Facebook’a bağlandıktan sonra paylaşım yalnızca internet bağlantınıza bağlıdır.

Son düşünceler

Şimdiye kadar, fotoğraf düzenleme kabuslarından çıkmak için neye ihtiyacınız olduğu konusunda oldukça iyi bir fikriniz olacak. Sunmuş olduğumuz fotoğraf yönetimi yazılımını kullanmanın ne kadar kolay, hangi özellikleri sunduklarına, anılarınızı değer verdiğiniz kişilerle paylaşmanın ne kadar kolay ve kolay olduğuna bir göz attık..

Sonuçta Flickr’ın rakipler arasında en iyi seçim olduğunu düşünüyoruz. Bize katılabilir veya katılmayabilirsiniz ve bu yüzden yorumlarda sizden haber almak istiyoruz. Başka bir uygulamanın tacı hak ettiğini mi düşünüyorsun? Yoksa kaçırdığımız bir şey var mı? Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me