En İyi Ekran Kayıt Yazılımı

Ekran kayıt yazılımı, monitörünüzü yakalamanızı ve dünyayla paylaşmanızı sağlar. İster bir oyun akışı, ister bir ofis için bir sunum veya öğrenciler için bir video dersi olsun, ekran kayıt yazılımı artık bilgileri nasıl paylaştığımızın en önemli unsurlarından biri.


Ancak, tüm parçalar eşit yaratılmaz. Bazılarında kötü filigranlar veya ihracat seçenekleri yoktur. Cloudwards.net’te, kullanımı en kolay olanı, en düşük fiyata en çok gücü hangi pakette olduğunu belirlemek için en iyi ekran kayıt yazılımına baktık.

Önerilerimizi ve neden her birini seçtiğimizi görmek için okumaya devam edin. Eğer peşinde olduğunuz hareketsiz görüntülerse, parçamızı en iyi ekran yakalama yazılımında okuyun.

Ekran Kayıt Yazılımını İyi Yapan Nedir?

Ücretsiz yazılımdan bağış yazılımına, crapware’e ve aradaki her şeye kadar çok sayıda ekran kayıt seçeneği var. Yazılımın bir görevi yerine getirmesi amaçlandığını, ancak çoğu zaman diğerlerini gerçekleştirdiğini düşünerek, her şeyi ayıklamak bir iş olabilir..

İlk baktığımız şey, yazılımın ekstra özellikler olmadan kendi başına durabiliyordu. Örneğin, birçoğu MS Paint’i Premiere’den daha fazla andıran arabirimlerle en iyi şekilde tıkayan video editörleri ekler. Bu listede size video düzenleyicileri içeren bazı seçenekler sunsak da, her biri kendi başına bu şekilde performans gösterebilir.

Sonra, maliyet baktı. Genellikle başka bir araç oldukları düşünüldüğünde, özellikle ideal olmayan özellikler için çok ağır bir fiyat etiketi ile gelmemelidir. Ücretsiz bir sürümü olan veya çok ucuz olan yazılımlara baktık, fazla miktarda paketlenmiş bloatware ile seçenekleri atlamaya çalışıyoruz.

Video editörleri puanlara fazla bir şey eklemese de, her bir yazılımla birlikte gelen özelliklere baktık. Esas olarak kayıt sırasında değil kayıt sırasında yardımcı olan özelliklerdi. Örneğin, bindirmeler ekleme veya resim içinde resim kaydetme yeteneği, düşüncelerimiz arasında yüksek sırada yer aldı.

Son olarak, kullanılabilirliğe baktık. Yazılımı açma ve hızlı bir şekilde kaydetmeye başlama yeteneği önemliydi, istenen görünümü elde etmek için kapsamlı bir kurulum gerektirmiyordu. Tam gücün kilidini açmak için derinlemesine gitmeniz gerekebilir, ancak temel kullanılabilirlik hala basittir.

Camtasia

Camtasia, bu listedeki en pahalı yazılım parçasıdır, ancak aynı zamanda en iyisidir. Bu, birlikte gelen video düzenleyicinin oldukça iyi olduğu nadir olaylardan biridir, birden fazla ses ve video parçasını yakalamanıza ve bunları tek bir noktada bir araya getirmenize izin verir.

Uygulamasını bu kadar iyi yapan şey, yazılımın video editörü ve ekran yakalama bölümlerinin farklı yerlerde olmasıdır. Ekran kayıt moduna geçtikten sonra düzenleyici kaybolur, böylece pencerelerin etrafında hokkabazlık yapmazsınız.

Ekranınızın tamamını veya yalnızca belirli bir pencereyi kaydetme seçeneğiniz vardır. Bu küçük özellik çok kullanışlıdır. Örneğin, bir ders için ekran görüntüsü alması gereken bir eğitimciyi ele alalım. Başka bir bölümde ders notu alırken ekranlarının bir kısmını yakalayabilirler.

Camtasia’nın PowerPoint sunumlarını doğrudan yazılıma bırakmanıza izin vermesi düşünüldüğünde bu muhtemelen olası bir senaryodur. İstediğiniz slaytları seçersiniz ve içe aktarılır, ardından web kameranızı veya diğer ortamları üstte katmanlayabilirsiniz.

Ek açıklamalar, tuş vuruşu ve fare kaydı ve 4K video oluşturma gibi Camtasia’da bulunan bir dizi özellik var. Yazılım pahalı ama sizi kayıttan dışa aktarmak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte geliyor.

TinyTake

TinyTake, Camtasia’dan daha ucuz ve daha soyulmuş, ancak yine de birçok özellik sunuyor. Temel uygulama tamamen ücretsizdir, ancak sadece kişisel kullanım içindir. Herhangi bir ticari girişim için bir abonelik satın almanız gerekir.

Başlangıçta, TinyTake’in ekran kayıt sürelerinizi dikkate alarak bu modelin hayranı değildik. Ancak, planlar gerçekten iyi çalışıyor ve potu tatlandırmak için bulut depolama gibi ekstra özelliklerle geliyor (en iyi bulut depolama sağlayıcılarımızın liginde hiçbir şey olmamasına rağmen).

Bu yazılım, çok fazla zaman veya çaba harcamadan hızlı bir şeye ihtiyaç duyanlar için en uygunudur. Camtasia çok daha güçlüdür, ancak öğrenmek biraz zaman alır. Burada böyle değil. Arayüz basittir, bu da sınırlı miktarda seçeneğe yol açar, ancak çok daha az karışıklık.

Sınırlı seçenekler ve kayıt kapakları nedeniyle, TinyTake birçok küçük video yapması gerekenlerle aynı doğrultuda. Birinin dört saatlik bir öğretici kaydedebileceği Camtasia’nın aksine, TinyTake, ismin çok uygun olduğu anlamına gelen ısırık boyutundaki parçaları kaydetmeye odaklanır..

Git oyna

Fiyat yapısı ve özellikleri söz konusu olduğunda GoPlay ilk iki seçmemizin arasında yer alır. Bu ekran kayıt yazılımı esas olarak oyun oynamaya odaklanır, ancak herhangi bir uygulama ile kullanabilirsiniz. Tüm 3D / OpenGL oyunlarının yanı sıra mobil oyunları da destekliyor, bu yüzden kapsam dahilinde olmalısınız.

Ancak kayıt sırasında çok fazla özellik yok. Yine de ekranınızın bir alanını seçebilir ve web kameranızı yakalayabilirsiniz, ancak GoPlay tuş vuruşu kaydı ve ek açıklamalar gibi özellikler içermez.

Ne elde ederseniz saniyede 60 kare hızında tam 4K çekim yapabilirsiniz. Oynanışlarını yakalayan oyuncular için, YouTube artık 4K60p içeriğine yerel olarak izin verdiği için bu çok büyük. Düzenlemeyi bitirdikten sonra, işlemi ayrı olarak dışa aktarmak ve geçmek yerine doğrudan YouTube’a da yükleyebilirsiniz.

Buraya dahil editör, listede en iyi görünen, ancak Camtasia kadar güçlü değil. Filtreler, geçişler ekleyebilir ve hatta etkileyici özellikler olan ancak önemli bir fark yaratan hızları değiştiremezsiniz. Bu düzenleyicinin yaptıklarının büyük kısmı klipleri bir araya getiriyor ve bunun için hatalı olamaz.

GoPlay, yazılımın ücretsiz bir sürümünü sunar, ancak sıkı sınırlamalar vardır. Bir seferde yalnızca 10 dakikaya kadar, filigranla 720p kaydedebilirsiniz. Tam sürüm, ömür boyu lisans için 100 doların altında ve yıllık bir plan seçerseniz daha ucuzdur, bu yüzden bunun için mermiyi ısırmak mantıklıdır.

XSplit

Oyunculara yönelik bir başka yazılım olan XSplit, hedef kitlesinin çok dışında kullanan güçlü bir ekran kayıt uygulamasıdır. Düzenleme tarafına değil, sürecin üretim tarafına daha fazla odaklandığından, zorunlu olmasa da harici bir editör öneriyoruz.

Yerleşik olan, esas olarak ayrı klipsleri birbirine ekleme işlevi görür. Doğrudan YouTube’a veya sosyal ağlara yükleme seçeneği vardır, ancak bu listedeki diğer uygulamaların esnekliğini bulamazsınız.

Bu gerçekten bir sorun değil, çünkü XSplit önceden çok şey yapmanıza izin veriyor. Basit katmanlama arayüzü, kayda basmadan önce bindirmeleri, web kamerası yakalamasını ve daha fazlasını çerçeveye koymanızı sağlar. Bir web kamerasında yeşil ekran arka planlarını kaldırma seçeneği bile var.

Yazılımı eklentilerle birleştirdiğinizde daha da fazlasını yapabilirsiniz. XSplit’in eklenti mağazası, arayüzü ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize ve ihtiyacınız olduğunda yeni sahne öğeleri eklemenize olanak tanır. Örneğin, Twitch yayıncıları özel bir bağış pop-up’ı veya abonelerden oluşan bir liste ekleyebilir. Burada bir ton olasılık var ve sürekli güncelleniyor, böylece denemek için her zaman yeni bir şeyiniz var.  

XSplit kendisini oyunculara yönlendiriyor, ancak diğer alanlarda da yetkin bir yazılım parçası. Tamamen ön tarafta yer alıyor ve arkada biraz eksik. Yine de, bazen sahneyi daha sonra birleştirmeye çalışmak yerine önceden yakalamak daha iyidir.

OBS

OBS veya Açık Yayın Yazılımı adı doğrudur. Tonlarca seçenek ve önyükleme yapmak için birçok eklentiye sahip ücretsiz, açık kaynaklı bir ekran kayıt yazılımı.

XSplit eksi video düzenleyici ve şık arayüze çok benziyor. Yine de sahnenizi hazırlamak için aynı seçeneklere sahipsiniz. Web kameranızı yerleştirmek, statik yer paylaşımları eklemek ve ekranınızın yalnızca seçilen alanlarını yakalamak için seçenekler vardır.

Video düzenleyici yok, ancak bunun nedeni gerçekten bir videoya ihtiyacınız yok. Adından da anlaşılacağı gibi, bu yazılım yayına odaklanmıştır, yani yerinde düzenleme yapmak için kısayol tuşlarında sahne değişiklikleri ayarlayabilirsiniz.

Bu, “stüdyo modu” olarak bilinir ve aynı anda en fazla sekiz kaynağı önizlemenizi ve bunlar arasında geçiş yapmanızı sağlar. Örneğin, bir kameraya ve ekran görüntüsüne ihtiyaç duyan canlı akışlar, bunu gerçekleştirmek için OBS’nin gücünden yararlanabilir..

Yalnızca yayın için kullanmanıza gerek yoktur. Basit ekran kaydı OBS’nin merkezidir ve yüzünüze çok fazla seçenek atmadan bunu başarır. Tamamen ücretsizdir, bu yüzden indirmek ve kendiniz denemek en iyisidir.

Sonuç

Ekran kayıt yazılımı genellikle amaçlanan tek bir görevi yerine getirmede ya da kabataslak bir editör tarafından kırılmadan, şişkinlikle boğulur. Bu yazılım parçaları, fonksiyonel editörlere, sezgisel arayüzlere ve sizi kayıttan dışa aktarmaya götürecek birçok özelliğe uyan bu eğilimi kırıyor.

Ne tür bir yazılım indirdiniz? Kaçırdığımız seçenekleriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map