En İyi Bulut – Bulut Yönetim Hizmetleri 2020

Bulut depolama dosyalarını bir sağlayıcıdan diğerine taşımak, görüntüleyebileceğiniz kadar sıkıcı olmak zorunda değildir. En kısa zamanda size sunacağımız, buluttan buluta yönetim olarak da bilinen en iyi bulut tabanlı veri aktarım hizmetlerine yönelik seçimlerimiz, bulut seçimlerinizi değiştirmeyi çok daha kolay bir karar haline getiriyor.


Bu da iyi bir haber, çünkü en iyi bulut depolama kılavuzumuzda detaylandırılanlar gibi hepsi bir arada araçlardan Amazon S3 gibi bulut IaaS platformları kullanılarak oluşturulan hizmetlere kadar, bugün çevrimiçi dosya barındırma seçeneklerinde herhangi bir eksiklik yok. Bir gün akıllı görünen bir bulut kararı, daha sonra yeni Dropbox alternatifleri devreye girdiğinde ve rekabetçi olmayan hizmetler yayıldıkça çok iyi görünmeyebilir.

Bir bulut taşıma aracı kullanarak kendi tüketiciliğinizin gücünü artırabilirsiniz, çünkü dosyalarınızı ve paranızı hızla başka bir hizmete götürmenizi engelleyecek hiçbir şey yoktur.

İşletmelerinin veri taşıma ve web uygulaması yedekleme çalışmalarından sorumlu BT uzmanları için bulut veri aktarım araçları hata olasılığını sınırlamanın bir yoludur ve hiçbir dosya veya klasörün kaçırılmamasını sağlar.

Ne yazık ki, bu veri yazılırken yetenekli veri aktarım araçlarının seçenekleri çok incedir. Gerçekten, gerçekten iyi diyebileceğimiz tek içerik var ve bu bizim en iyi seçimimiz: Multcloud. Multcloud’u neden özellikle bulut depolama için en iyi aktarım aracı olarak sevdiğimize geçmeden önce, bu makaleyi bir araya getirirken hangi kriterleri aradığımızı konuşalım.

En İyi Bulut Tabanlı Veri Aktarım Hizmeti Yapan Nedir?

Çoğu web tabanlı bulut veri aktarım yazılımını birkaç farklı şekilde ele alıyoruz. Aşağıdaki üç seçim de dahil olmak üzere bazı araçlar, bir kerelik veri taşıma işlemleri için yararlı olan yalnızca toplu aktarım için tasarlanmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bulutlar arasında otomatik veya tek yönlü veya iki yönlü dosya senkronizasyonu demek istediğimiz otomatik dosya aktarım ilişkileri oluşturmak için de kullanılabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, bu makaleyi bir araya getirme konusundaki düşüncelerimizden biri, bir dizi dosya aktarma yeteneği idi. MultCloud’u gerçekten sevmemizin büyük nedeni budur, bu da hemen hemen her şeyi yapabilir. Değerlendirdiğimiz diğer tüm araçlar karşılaştırıldığında sınırlı.

Desteklenen hizmet sayısını da değerlendirdik. Sonuçta, ihtiyacınız olan bulut depolama seçeneklerini desteklemiyorsa, başka türlü yetenekli bir veri aktarım aracı size iyi gelmez. WebDAV ve FTP / SFTP gibi protokolleri de destekleyenler tercih edilir, çünkü bu protokoller sizin için şirket içi bir sunucudan bir bulut sunucusuna veri taşımak da dahil olmak üzere daha fazla seçenek anlamına gelir.

Bulut tabanlı veri aktarım hizmetleri sıralanırken değer de tartıldı. Pahalı araçlar, Dropbox Professional gibi pahalı bir depolama seçeneğinden ev ya da iş kullanıcısı olsanız bile daha az cazip hale gelmenizi sağlar. Ne yazık ki, değer bu piyasada özelliklerden daha çok, özellikle zayıf bir alan.

Son olarak, veri aktarım hızına baktık. Ne de olsa kimse beklemeye devam etmekten hoşlanmaz. Bu notta, metodolojimiz hakkında durma ve seçmelere geçme zamanı.

1. MultCloud

Çoklu bulut, dosyaları bir bulut hizmetinden diğerine aktarmak veya toplu dosya aktarımları gerçekleştirmek için kullanılabilir. Ek olarak, senkronizasyon ilişkilerini ayarlamak için kullanılabilir, yani dosyalar bir bulut sürücüsüne eklendikçe veya düzenlendikçe, bu eklemeler ve düzenlemeler diğerine aktarılır.

Tek yönlü senkronizasyon, örneğin Amazon S3’te Google Drive’da depolanan dosyaları çoğaltma gibi hizmetlerinizi yedeklemenizi sağlar. İçerik oluşturmak için Google Dokümanlar’ı kullananlar için dosya yedeklemesi ayarlamak çok endişelenmenize neden olabilir (Google Drive incelememizi okuyun).

Google sürücüDropboxDropbox İşletmeEgnyte Connect
onedriveOneDrive İşAmazon DriveAmazon S3
KutupCloudMediaFireSürüş
HubicSugarSyncHiDriveBackblaze B2
CloudMeowncloudMEGAYandex.Disk

MultCloud’da isteyebileceğimiz her bir bulut depolama hizmeti yoktur. Bununla birlikte, 30’dan fazla seçenekle, olasılıklar boldur. Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi genel seçimler, iş favorileri Box ve Egnyte Connect ile birlikte var (neden ikisinden daha iyi olduğunu düşündüğümüzü öğrenmek için Egnyte Connect incelememizi okuyun).

En iyi sıfır bilgi bulut depolama hizmetlerinden ikisi de pCloud ve MEGA’da temsil edilir. En iyi IaaS araçlarından yalnızca Amazon S3 ve Backblaze B2 doğrudan desteklenir. WebDAV, FTP ve SFTP var, bu da olasılıkları büyük ölçüde açıyor, MultCloud incelememizde daha fazla dokunduğumuz bir şey.

MultCloud’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

MultCloud ile hizmet maliyeti ayda sadece 7,99 $ veya yılda 69,99 $ ‘dan daha makul. Ayrıca, veri aktarımlarında aylık 2 TB’lık bir kapakla birlikte gelir ve ödediğinizden daha yavaş çalışır, ancak sınırlı bir ücretsiz sürüm de vardır..

Bu son nokta ile ilgili olarak, MultCloud ile abonelik hizmeti, eşzamanlı olarak 10’a kadar veri aktarma iş parçacığı çalıştırabilme özelliği sayesinde, çeklerin güzelce aktarılması anlamına gelir. Transferlerde de sınır yok.

2. CloudHQ

CloudHQ, MultCloud ile benzer bir amaç sağlar. En büyük fark CloudHQ’nun yalnızca buluttan buluta senkronizasyon için kullanılabilmesidir. Bir defalık aktarımlar için seçenek yoktur, bu nedenle ihtiyacınız olan veri taşıma işlemi ise, bu toplamadaki diğer dört seçenekten herhangi birini göz önünde bulundurmanız gerekir.

CloudHQ incelememizde okuyabileceğiniz gibi, hizmet de dosyaları paylaşmanıza veya önizlemenize izin vermez. Rahatsız edici bir şey olduğunu fark etsek de, dosyaları paylaşmak ve önizlemek diğer araçlarla yapılabilir, Otixo çoklu bulut yönetimi için iyi bir seçenek (Otixo incelememizi okuyun).

Basit tek yönlü veya iki yönlü senkronizasyonlar için, MultCloud’u genel olarak daha iyi bir araç olarak görsek bile CloudHQ harika çalışır. Kullanımı kolaydır ve çok çeşitli bulut hizmetlerini destekler.

Bunlar, büyük üç gibi çoğu kişinin farkında olduğu standart bulut depolama seçeneklerini içerir. pCloud desteklenmez, ancak pCloud’un da desteklediği WebDAV bağlantısıdır (pCloud incelememizi okuyun).

Google sürücüDropboxDropbox İşletmeEgnyte Connect
onedriveOneDrive İşAmazon DriveAmazon S3
KutupCloudMediaFireSürüş
HubicSugarSyncHiDriveBackblaze B2
CloudMeowncloudMEGAYandex.Disk

Ayrıca, Evernote ve OneNote da dahil olmak üzere, desteklenen en iyi iki uygulama olarak gördüğümüz birçok web tabanlı araç da bulacaksınız..

CloudHQ’yu Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bu basitliğin bir kısmı sınırlı özelliklerin bir sonucu olarak gelse de, CloudHQ ile tüm kullanıcı deneyimi kolaylaştırılmış ve basittir. Çoğu kullanıcı, hatta acemiler bile, sadece birkaç klasörü veya tüm bulut sürücülerini senkronize ediyor olsun, senkronizasyon işlemlerini birkaç dakika içinde ayarlamakta herhangi bir sorun yaşamamalıdır..

CloudHQ’nun maliyeti hiçbir şekilde aldatıcı değildir, ancak daha az yaptığı için MultCloud’dan daha ucuz olacağını düşünüyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz. Kişisel bir CloudHQ planı aylık yaklaşık 20 $ ‘dır. Ayrıca en fazla üç kullanıcı ve aylık 50 ABD doları için bir iş planı vardır. Ek kullanıcıların ekstra maliyeti.

3. CloudFuze

CloudFuze, bir hizmetten diğerine bulut geçişi sağlar. Maalesef, devam eden dosya senkronizasyonu seçeneği yoktur. CloudFuze’un bu listede üçüncü sırada yer alması, dürüst olmak gerekirse, çoğunlukla dördüncü ve beşinci seçimlerimizin de olmaması ve önyükleme yapmanın daha pahalı olmasıyla ilgilidir..

Profesyonel bir veri taşıma aracına ihtiyaç duyanlar için CloudFuze tarafından sağlanan web tabanlı deneyim kolaylaştırılır ve taşıma işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

CloudFuze, toplamda yaklaşık 30’luk iyi bir hizmet yelpazesini de destekler. Bu, kişisel bulut araçlarını, çok kullanıcılı hesapları ve kurumsal bulut araçlarını içerir. Bulut depolama hizmetleri Google Drive, Dropbox, OneDrive, Box ve Egnyte Connect’tir.

Bazı sterlinden daha az inklüzyonlar da vardır. Daha sonra, pek çok bulut depolama hizmeti, güvenlik eksikliği olan Yandex Disk’ten daha yüksek sesle “göç” yapar (Yandex Disk incelememizi okuyun). SugarSync ve Amazon Drive da dahildir.

En iyi IaaS hizmetlerinden ikisi olan Amazon S3 ve Wasabi de WebDAV gibi destekleniyor. Ancak FTP ve SFTP değildir, bu nedenle sunucu geçişi için diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

CloudFuze’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

CloudFuze’un bu maliyeti bir pazarlık gibi görünmüyor, ancak Cloudsfer veya Mover.io’dan daha iyi bir anlaşma. Bu nedenle, çok ikna edici olmasa bile buna “artı” diyeceğiz.

Seçebileceğiniz üç abonelik vardır: Temel, Standart ve Gelişmiş. CloudFuze Basic, 50 GB veri aktarımı için aylık 9,99 ABD dolarına mal oluyor. Bunun yerine yıllık 99 $ ‘a kaydolabilirsiniz. CloudFuze Standard, her ay 100 GB transfer bant genişliği sağlarken, Gelişmiş planın 3,5 kat daha fazla parayla ayda 200 GB sınırı vardır.

Garip bir şekilde, CloudFuze’un 200 GB’tan fazla aktarma seçeneği yok. Taşınacak daha çok şeyiniz varsa, bunun yerine sonraki iki seçmemizden birini düşünmek istersiniz.

4. Bulutçu

Cloudsfer, bu makaledeki diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında çok fazla bulut hizmetini desteklememektedir, ancak 20 tanesi popüler seçimlerdir. Şirket, her büyüklükteki göçle başa çıkabileceğini iddia ediyor ve 16 yıllık tecrübeye sahip.

Taşıma işlemlerini yönetmek için kullanılan web tabanlı uygulama yeterince iyi çalışır ve taşıma işlemlerini planlayabilir, dosya filtreleri çalıştırabilir ve işleri yönetmek için raporlar oluşturabilirsiniz. Çok kullanıcılı ve delta geçişleri de destekleniyor, bu nedenle beğenilecek çok şey var.

En büyük şikayetimiz, MultCloud dışında test ettiğimiz her bulut taşıma hizmetiyle aynıdır: yeterli dosya aktarma seçeneği yok. Bu durumda, CloudFuze ve Mover.io gibi, başımızı sallayan buluttan buluta senkronizasyon eksikliği.

Desteklenen depolama hizmetleri için Amazon S3, Backblaze B2 ve Microsoft Azure’un desteklendiğini görürsünüz, yani CloudFuze’den daha fazla IaaS seçeneği vardır. WebDAV ve FTP / SFTP de seçeneklerdir.

Dropbox, Google Drive ve OneDrive’ın büyük isimleri orada, ancak şaşırtıcı bir şekilde Egnyte Connect değil. Box, Amazon Drive ve MEGA tanınabilir isimlerin listesini tamamlıyor.

Bağlantı olarak desteklenen Facebook, Instagram ve Flickr gibi birkaç sosyal medya hizmeti de bulacaksınız..

Cloudsfer’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Sabit bir fiyattan ziyade, Cloudsfer gigabayt başına ücret alır. Ancak, Cloudsfer Kişisel planında olan 8GB için minimum bir ücret var. Bu 8GB’nin maliyeti 6 $, gigabayt başına 0.70 $ ‘a kadar çıkıyor. Ayrıca 20 GB için minimum 25 ABD doları aktarımı olan bir Cloudsfer İş planı da var.

Her iki plan için de ihtiyacınız olduğunda daha fazla transfer yapabilirsiniz ve ne kadar çok hareket ederseniz oranlarınız o kadar iyi olur. Cloudsfer Personal ile 200 GB ile sınırlandırıldınız ve bu oran oranı gigabayt başına 0,55 ABD dolarına düşüyor. Cloudsfer Business ile gigabayt başına 1000 GB’a kadar 770 dolar veya 0,75 dolar transfer edebilirsiniz.

Her iki oran da herhangi bir hayal gücü değerinde değer önermez, ancak en azından CloudFuze ile sınırlandırıldığınız 200 GB’tan fazlasını aktarma seçeneği vardır. Ayrıca, oranlar, beşinci ve son seçimimiz Mover.io’dan çok daha iyi.

Her iki abonelik seçeneğine ek olarak, özel bir plan için Cloudsfer ile de iletişime geçebilirsiniz. Taşıma işlemlerini yönetme konusunda yardıma ihtiyaç duyan işletmeler için bu, şirketin bir fiyata da sunmak istediği bir hizmettir.

5. Mover.io

Mover.IO, bulut göç pazarındaki ilk girişlerden biriydi ve bu nedenle popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Ancak, diğer veri aktarım hizmetleri gibi özellikler söz konusu olduğunda, MultCloud değildir.

Ayrıca, kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarıdır ve bu yalnızca 20 GB’lık aktarım bant genişliği ile birlikte gelir. Bu maliyetlerin ve ek doların ötesinde her bir ek gigabayt. Bu, 1 TB’lık veri aktarmanın sizi 1000 dolar civarında geri getireceği anlamına gelir.

Bu noktada, muhtemelen neden Mover’ı bu listeye dahil etmekten rahatsız olduğumuzu merak ediyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, beş hizmete ihtiyacımız vardı, nihayetinde sadece yürekten birini önerebilsek bile.

Aşırı maliyet bir yana, Mover.io genel olarak dosyalarınızı korumak için uçtan uca şifreleme de dahil olmak üzere güçlü güvenlik ile iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Hem bulut hizmetleri hem de şirket içi sunucular da desteklenir. İsimler arasında Egnyte Connect, OneDrive, Google Drive, Dropbox, Box ve hatta en sevdiğimiz bulut IaaS hizmeti olan Rackspace Cloud Files yer alır.

Mover.io Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bu harika .io alan adına sahip.

Son düşünceler

Hayal kırıklığına uğratmaktan nefret ediyoruz, ancak buluttan buluta veri taşıma ve senkronizasyon söz konusu olduğunda, seçenekler çok az ve çok uzak. Bir kerelik toplu veri aktarımları ve buluttan buluta senkronizasyon gerçekleştirme ve bunların hepsini aynı anda on dosya aktarım iş parçacığıyla çalıştırabilme, MultCloud’u kalabalığın arasından sıyrılma.

Diğer dört hizmet sınırlıdır ve CloudFuze, Cloudsfer ve Mover.io için overpriced. Gerçekte, Multcloud’un iyileştirilmesi için de bolca yeri vardır. Ancak, yarışma oyununu yükseltmedikçe bu gelişmelerin uzun sürmesi muhtemeldir..

Tabii ki, her zaman başka fikirlere açığız ve kaçırmış olabileceğimiz araçları duymak isteriz. Buluttan buluta veri aktarımı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda paylaşın ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me