Dropbox Paper Review 2020: Sınırlı Kullanım ile Sınırlı Bir Araç

Dropbox Dropbox Paper’ı başlattığında, programa işbirliği yapmak, ekip çalışması organize etmek ve her yerden çalışmak için yeni bir yol denir. Bunu akılda tutarak, birçoğunun onu neden Google Drive’a rakip olarak yorumladığını görmek kolaydır (neden çok fazla kavga olmadığını görmek için Dropbox Paper vs Google Docs karşılaştırma parçamızı okuyun).


Dropbox Paper’ın betadan ayrılmasından bu yana geçen 21 ay içinde çok fazla bir şey yakalanmadı. Bununla birlikte, Dropbox hizmet için güncellemeler yayınladı, bu yüzden potansiyelini yaşamaya başlayıp başlamadığını ya da hurdalık için hedeflenen başka bir limon olup olmadığını görmek için davlumbaz açmanın zamanının geldiğini düşündük..

Bu makalede, Dropbox Paper’ın özelliklerini ele alacağız ve kullanım kolaylığını değerlendireceğiz ve bundan en iyi şekilde yararlanabilecekler için önerilerde bulunacağız. Dropbox hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Dropbox incelememize göz atın..

Özellikleri

Dropbox Kağıdı, sonsuza dek süren ve birçok türde içeriği kabul eden tek bir kağıda benziyor.

Dropbox_paper_empty

Özellikleri ilk bakışta ayrık bir karmaşa gibi görünse de, daha yakından bakmak, üç kategoriden birine en çok uyduğunu gösterir: içerik oluşturucular için özellikler, ortak çalışanlar için özellikler ve sunum yapan kişiler için özellikler.

Her kategorideki kişiler programı farklı kullanacağından, özellikleri kullanıcının rolüne göre gruplara ayırdık.

Yaratıcılar

İlk olarak, içerik oluşturucular için en yararlı olacak özellikleri ele alacağız. Dropbox Paper’ın en iyi noktalarından biri, sayfadaki 29 web sitesinden ve hizmetten zengin medya yerleştirme desteğidir.

Dropbox, Google Drive’ın uygulamaları, Airtable, Trello, YouTube, Spotify, Vimeo ve daha pek çok entegrasyon sunar. Daha spesifik bir yapıya sahip birkaç tane de var.

Örneğin, bir tasarımcıysanız InVision, Figma, Framer, Lucidchart veya Marvel entegrasyonlarını kullanışlı bulabilirsiniz. Bir kodlayıcıysanız, Gist ve Github ile olan entegrasyonlarından biraz faydalanabilirsiniz.

Paper_embeds

Yalnızca farklı ortamlara bağlanmayan, ancak bunları etkileşimli biçimde içeren bir belge oluşturmak için kullanabileceğiniz bir program arıyorsanız, Dropbox Paper istediğiniz şey olabilir.

Örneğin, bir öğretmen bunu birden fazla eğitimsel YouTube videosunu sırayla kullanan, cevaplar için sorularla ve boşluklarla ayrılmış ve tam bir Prezi sunumuyla sonuçlanan bir ders veya ev ödevi oluşturmak için kullanabilir. Daha sonra her öğrenciyle bir kopyasını paylaşabilirler.

Paper_Youtube

Bir başka harika özellik de kod kutusudur. Bir tanesini Kağıda yerleştirin ve kod bildiği 32 dilden birinde olduğu sürece, kullandığınız dili otomatik olarak algılar ve işleve dayalı sözdizimini vurgular. Kodu derleyemiyorsanız veya kodu çalıştıramasanız da, vurgulamalar hızlı bir şekilde taramanıza ve yazdıklarınızı takip etmenize olanak tanır.

Paper ayrıca bilimsel ve teknik denklemleri temsil etmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sistem olan LaTeX’i de desteklemektedir. Ayrıca, kısa bir komut kümesi yazmayı tercih eden ve başka birisinin veya bilgisayarın biçimlendirmenin iyi görünmesini sağlayan insanlar için de iyidir.

İşbirlikçiler

Ortak çalışma için Dropbox Paper, Google Drive ile hemen hemen aynıdır. Kullanıcıları Google kişilerinizle paylaşarak, e-posta yoluyla ekleyerek veya doğrudan Slack’e bir bağlantı göndererek dosyayı düzenlemeye davet edebilirsiniz. Ayrıca, bağlantıya sahip olan herkesin dokümanı düzenleyebileceğini mi yoksa yalnızca daveti olanları mı düzenleyeceğini ve yorum yapıp yapamayacağını, paylaşabileceğini veya yorumlayabileceğini, paylaşabileceğini ve düzenleyebileceğini.

Paper_share

Google Drive’ı daha önce kullandıysanız, bu size tanıdık gelecektir. Belgeye davet edilen herkes belgeyi aynı anda düzenleyebilir ve konumları Kağıdın kendilerine atadığı renge karşılık gelen bir imleçle işaretlenir.

Paper, editörün adının baş harflerini sol kenar boşluğuna yerleştirerek, her bir dokümana kimlerin katkıda bulunduğunu hızlıca görmenizi sağlar.

Paper_collaborate

Google Drive’ın aksine, görevler oluşturmanıza, katkıda bulunanlara atamanıza, bir son tarih belirlemenize ve işiniz bittiğinde bunları kontrol etmenize olanak tanıyan bir kontrol listesi bloğu ekleyebilirsiniz..

Paper_list

Bu ilginç bir özellik olsa da, yararlı olmak için arıtmadan yoksundur. Yan panelin açılması belgedeki görevleri görmenizi sağlar, ancak yalnızca bir son tarihleri ​​olsa bile birine atanmışlarsa görünürler. Bu rahatsız edici bir sınırlamadır ve genel görevleri atayamayacağınız ve izleyemediğiniz için, değerinin bir kısmını kaybeder.

Daha iyi özelliklere sahip bir üretkenlik uygulaması arıyorsanız, Todoist, Wunderlist veya Any.do ile ilgilenebilirsiniz. Her üçünün de üstün görev planlama sistemleri vardır. Hem Wunderlist hem de Todoist Google Takvim ile entegre olabilirken, Any.do görevleri e-postalardan almanıza ve bitiş tarihleri ​​olan görevlere dönüştürmenize izin verir.

Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Todoist vs.Wunderlist vs. Any.do incelememize göz atın..

Kağıt, Trello kartlarını takmanıza izin verir, bu nedenle kuruluşunuz zaten bu programı kullanıyorsa, Kağıt listeleri yerine daha sağlam sistemini kullanabilirsiniz. Kartlar, Trello’da değiştirildikçe Paper’da otomatik olarak güncellenecek.

Paper_trello

Not almak için iyi bir araç olsa da, Google Dokümanlar veya Microsoft Word ile olduğundan daha fazla yardımcı olmuyorsunuz. Evernote, notları takip etmeyi kolaylaştıran daha sofistike bir organizasyon sistemine sahip olduğu için çoğu insan için daha iyi bir seçenektir. Bu program hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Evernote incelememizi okuyun.

Evernote’un Google Drive’a karşı nasıl biriktiğini merak ediyorsanız, Evernote ile Google Drive karşılaştırmamıza bakın.

Dropbox Paper’da ortak çalışmanın küçük bir avantajı, Paper belgelerinin Dropbox depolama kotanıza dahil edilmemesi, bu nedenle ekibinizin çalışması kimsenin bireysel tahsisinden çıkmayacak.

Sunucular

Kağıt, üstteki çubukta kare şeklinde bir YouTube logosuna benzeyen bir düğmeyi tıklayarak düzenleme modundan sunum moduna geçiş yapabilir.

Paper_present_button

Yine, Paper’ın ana özelliği, ara vermeden sonsuz uzun bir kağıdın dijital eşdeğeri olmasıdır. Bu sunum modunda değişmez, bu nedenle PowerPoint veya Speaker Deck’te veya Prezi’nin dinamik ve ilişkisel slaytlarında kullanabileceğiniz gibi tanımlı slaytlar almazsınız.

Paper_presentation

Ekranda görünenler üzerinde size iyi bir kontrol sağlamaz. Sunumda ince ayar yapabilirsiniz, böylece kaydırma sırasında slayt benzeri özellikler görüntülenir, ancak bu yalnızca ekranınız için iyi olacaktır. Farklı bir çözünürlük veya en boy oranına sahip birine geçerseniz, tüm sıkı çalışmanız boşa gider.

Bununla birlikte, zengin medya entegrasyonları, diğer programlarla yapabileceğinizden daha fazla ve farklı şeyler sunabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, Figma’da yaptığınız en son uygulama prototipini göstermek istiyorsanız, bunu Paper ile yapabilirsiniz..

Ayrıca Google Dokümanlarını da yerleştirebilirsiniz, bu nedenle her zaman sunmak istediğiniz, ancak Google Slaytlar’ı kullanmak istemiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Kayıt için Paper, Google Slaytlar’ı da gömmenize izin veriyor, ancak bunları sunum modunda gösteremezsiniz.

Bunun yerine, tıklayarak Google Slaytlar’a dönersiniz.

Sunum modu, beyaz baskın renk damakını grilere sarılmış biriyle değiştiren karanlık bir modla birlikte gelir. Bununla birlikte, editördeyken karanlık modu kullanamayacağınız için hangi renklerin değiştirileceğini bulmak zor.

Paper_presentation_dark

Kullanıcı dostu

Dropbox Paper’ın en ilgi çekici özelliği, düzenleme araçlarını üst çubuktan çıkaran kullanıcı arayüzüdür. Düz metnin yanına bir şey eklemek isterseniz, sağ tarafta bir açılır kutu görüntülemek için boş bir satırı tıklarsınız. 29 gömülebilir hizmetten birini, Dropbox klasörünü, resimleri, tabloyu, kontrol listesini, normal listeyi, bölüm sonunu veya kod bloğunu ekleme seçenekleri vardır.

Paper_popup_box

Bu özellikler için klavye kısayolları da vardır, böylece onları zamandan kazanmayı öğrenebilirsiniz

Entegre tüm ortamların çoğu, içeriğe bir bağlantı Dropbox Paper’a kopyalayıp yapıştırarak veya doğru tipte bir kutu ekleyerek ve bağlantıya yapıştırarak eklenebilir..

Eklenen çoğu içeriği üzerine tıklayarak ve yukarıda görünen açılır kutudaki seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. YouTube videoları ve kontrol listeleri gibi bazı içerik türleri yerleştirildikten sonra düzenlenemez.

Paper_edit_popup

Bununla birlikte, Paper’daki en büyük kusur, kelime işlemci kontrollerinin olmamasıdır. Yazı tipinizi değiştiremezsiniz ve çoğumuz Microsoft Word’de bulunan yüzlerce tanesini kullanmamıza rağmen, sunum yapanların en az birkaç seçeneğinin olması iyi olur. Yazı tipi boyutları da sınırlıdır. Bir vücut tipi ve üç başlık alırsınız, bunlardan sadece ikisi açılır pencerede bulunur.

Metni vurgulamak, bir listeye veya kontrol listesine dönüştürmenin yanı sıra kalın, vurgulama, üstü çizme veya bağlantı oluşturmanıza olanak tanır.

Açılır kutudaki yorum seçeneğini tıklayarak veya nesneyi tıklayıp “ctrl + alt + m” tuşlarına basarak birçok şey hakkında yorum yapabilirsiniz. Yine, Google Dokümanlar’ı kullananlara tanıdık gelecek.

Paper_comment

Ancak Paper’da yerel bir yazım denetleyicisi yoktur, bu da kendi başınıza olduğunuz anlamına gelir. Profesyonel yazarlar bile yazım denetimini sever, çünkü bu bir beyin osuruğu ile utanç verici bir kamu hatası arasındaki son savunma hattıdır. Kağıdın eksik olduğu ciddi bir sorundur, özellikle de onunla sunmayı planlıyorsanız.

İşinizi farklı bir programda iki kez kontrol ederek veya Grammarly gibi bir hizmet yükleyerek bu sorunu çözebilirsiniz, ancak böyle bir uygulamada gerekmemeniz gerçeği kalır.

Dropbox Paper’da ortak çalışma yapıyorsanız, oranlar düzenleniyor ve yazım denetimi tek bir kişiye düşüyor, bu haksız bir durum gibi görünüyor. Dropbox’ın bir yazım denetleyici eklememiş olması bizim için gizemli..

Dropbox Paper’ın iOS ve Android cihazlar için bir uygulaması vardır, böylece hareket halindeyken giriş yapabilir ve değişiklik yapabilirsiniz, ancak telefonunuzda sunum moduna giremezsiniz. Bu gerekli değildir, ancak ofis dışında satış konuşmaları yapmak için iyi bir özellik olacaktır..

Paper_mobile

Dropbox Kağıdı Kimin İçin?

Dropbox Paper’ın özelliklerini ve kullanım kolaylığını okuduktan sonra, kime hizmet etmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu, Paper’ın kendini bu kadar zayıfladığı göz önüne alındığında, adil bir soru. Bununla yüzeysel olarak birçok şey yapabilirsiniz, ancak çok azı derin, ayrıntılı bir şekilde.

Yaratıcılar

Solo içerik oluşturucuların Paper’ı kullanmaktan ne kazanacakları belli değil. Yazım denetiminin olmaması çoğu insan için ciddi bir dezavantajdır. Yalnızca metin içeren bir belge oluşturuyorsanız, Paper’ın zayıf biçimlendirme seçeneklerinden bahsetmemek yerine, yalnızca bu özellik için çok daha iyi alternatifler vardır.

Bir kuruluş cihazı olarak kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak tablolara hiçbir şey yerleştiremezsiniz.

Ayrıca dikey yönlendirme ve sonsuz kaydırma ile sıkışmışsınız, bu da Prezi ile fikirlerinizi olabildiğince benzersiz bir şekilde düzenleyemeyeceğiniz anlamına geliyor..

Tüm yerleştirme seçeneklerine rağmen, bu programı kullanmaktan en çok kimin yararlandığı açık değil.

İşbirlikçiler

Google Dokümanlar, Microsoft Word’den daha iyi bir kelime işlemci olmasa da, ortak özellikleri, web arayüzü ve otomatik kaydetme, kullanıcılara onu kullanmaları için zorlayıcı nedenler verir.

Dropbox Paper, bireysel kullanıcı için düz düşse bile grup çalışması için mükemmel bir program olarak görülebilir.

Ortak çalışanları davet etmenin ne kadar kolay olduğu ve diğer alanlarda daha da ileri gittiği için Dokümanlar’a eşittir. Grup üyelerine görev oluşturmak ve atamak kolaydır, ancak program tamamlandığında haberleri tetikleyen koşullu görevlerden yoksundur ve baştan sona çok aşamalı bir süreci destekleyecek kadar sağlam değildir..

Açık yapılacak öğeleri izlememesi veya bir yazım denetleyicisi içermemesi, Dropbox’ın ekiplerin başka bir yerde yapamayacakları Kağıt üzerinde çalışmasını bekledikleri sorusunu gündeme getirir. Oranlar, sektöre özgü bir program veya hizmette daha iyi işbirliği araçlarının mevcut olmasıdır.

Sunucular

Dropbox Paper’da sunum yapabilirsiniz, ancak bunu yapmak için çok az teşvik vardır. Sunumun temel öğelerinden biri, ekrandakileri kontrol etmektir; böylece kitleniz dinleme ve seyir arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebilir.

Kağıt, bunu gerçeğe dönüştürmek için gereken kontrolü sağlamaz. Kaydırma, Google Slaytlar’daki veya Prezi’deki geçişlerden çok daha az ilginç.

Paper’ın sunum modunun tek gerçek tarafı, çok sayıda gömülü ortam türünü entegre etmenize izin vermesidir. Herhangi bir nedenle, bunu yapma yeteneğine dayanan bir sunum yapmanız gerekiyorsa, program denemeye değer olabilir.

Çoğu sunucu buna ihtiyaç duymaz ve onlara daha fazla kontrol sağlayan bir şey ister.

Son düşünceler

Dropbox Paper potansiyeli olan bir dud, ancak piyasaya sürüldüğünden beri çok fazla ilerleme kaydetmedi ve daha kullanışlı bir şeye dönüşeceği umudunu vermek zor.

İyi çalışıyor ve temiz bir kullanıcı arayüzüne sahip olsa da, diğer programlara göre bir avantaj sağlayan bir işlevi yoktur. Birçok farklı programı tek bir belgeye entegre edebilirsiniz, ancak bu, bu programları kendi web siteleri aracılığıyla kullanırsanız sahip olmayacağınız işlevsellik kazandığınız anlamına gelmez. Sunu sistemi az pişmiş ve bir yazım denetleyicisinin bulunmaması onu kelime işlemci için kötü bir program haline getiriyor.

Her özellik çalışır, ancak herkesin neden Dropbox Paper’ı benzer özelliklere sahip, ancak daha derin bir başka program üzerinde kullanacağı belirsizliğini koruyor. Bu, programdan biraz yararlanamayacağınız anlamına gelmez, ancak çoğu insan için doğru olmayacaktır..

Daha iyi bir şey arıyorsanız, Google Drive başlamak için iyi bir yerdir. Google Drive incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dropbox Paper hakkında ne düşünüyorsun? Kayıp kalma potansiyeli var mı yoksa değerlendirmemiz bitiyor mu? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map