Dropbox Kullanımı Hakkında Başlangıç ​​Kılavuzu

Kullanımı kolay, düşük maliyetli bir bulut depolama platformu arıyorsanız, Dropbox sizin için olabilir. Windows Dosya Gezgini’ni kullanmış olanlar, uygulamayı çalıştırmaya başlamak için bilmeniz gereken birçok işlevi zaten anlayacaksınız.


Dropbox’ın nasıl kullanılacağına ilişkin bu başlangıç ​​kılavuzunda, bulut depolama sağlayıcısının temel işlevlerini ve masaüstünüzde onunla etkileşime girmeye başlamanın basit yollarını ele alacağız. Kılavuz, platforma geniş bir genel bakış sunacağından, özellikle yeni kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Dropbox sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda ücretsiz sürümünden ihtiyacınız olan her şeyi elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, ücretsiz Dropbox sürümünün sunduğundan daha fazla depolama alanına veya daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, Sync.com veya OneDrive gibi bir rakipteki aynı depolama için alacağınızdan daha fazla aylık harcama yapacaksınız..

Dropbox hakkında daha fazla bilgi edinmek veya rakiplerine nasıl istiflendiğini görmek istiyorsanız, Dropbox incelememize göz atın. Bununla birlikte, Dropbox’tan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için buradaysanız, bu kılavuzu okumaya devam edin.

Dropbox Nedir?

Dropbox bir bulut depolama hizmetidir, yani farklı bir cihaz kullanıyor olsanız bile dosyalarınızı buluta kopyalayabilir ve daha sonra erişebilirsiniz. Kişisel bir plandaysanız Dropbox bilgisayarınızdaki tüm dosyaları otomatik olarak kopyalamaz, bu nedenle kaydetmek istediğiniz dosyaları seçmeniz ve seçmeniz gerekir. 

Bunu yaptıktan sonra, Dropbox tekrar ihtiyacınız varsa bu dosyaları bulutta kullanılabilir hale getirir.

Dropbox Senkronizasyonu

Yine de bu, sabit diskinizde boş alan değildir. Dropbox’a kaydettiğiniz dosyanın bir kopyası sabit diskinizde kalır. Dosyayı yerel olarak değiştirirseniz, bulutta güncellenir.

Dropbox’ın en azından boş planında sabit disk alanı boşaltmaması talihsiz bir durumdur. Yine de bu bir ters ile geliyor. Dropbox, verilerinizi tüm cihazlarda senkronize eder. Dropbox hesabınıza erişebildiğiniz sürece, yerel makinenizdeki Dropbox klasörünüzde saklanan herhangi bir dosyayı indirebilirsiniz. 

Bu sistem, bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz teknik sorunlara karşı dosyaları güvende tutar. Örneğin, sabit sürücünüz arızalanırsa, fotoğraflarınız ve diğer önemli belgeleriniz bulutta depolandıkları takdirde sonsuza kadar kaybolmaz. Bilgisayarınızın güvenli olduğunu düşünmenize rağmen, her zaman zarar görme, kendi isteğiyle ölme veya hatta çalınma ihtimali düşüktür..

Dropbox, bu önemli dosyaları, fotoğrafları ve klasörleri yeni bir bilgisayara aktarmanızı kolaylaştırır, bu da size çok zaman ve hayal kırıklığı kazandırır..

Ayrıca, bir dosyayı iş arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle paylaşmak istiyorsanız bunu kolaylaştırır. Paylaşmaya ek olarak, birden fazla cihazdaki dosyaları görüntülemek için Dropbox’ı da kullanabilirsiniz. Örneğin, telefonunuzda çektiğiniz resimleri Dropbox’a taşıyabilir ve daha sonra bilgisayarınızdaki görüntülere bakabilirsiniz.

Dropbox’ı saf bulut depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz. Web istemcisini kullandığınız sürece Dropbox hesabınıza dosya ekleyebilir ve yalnızca bulutta depolayabilirsiniz.

Dropbox Hesap Katmanları

Web sitesinde bir Temel hesaba kaydolarak Dropbox’ı ücretsiz deneyebilirsiniz. Basic yalnızca 2GB ücretsiz depolama alanı ile birlikte gelir, bu da Dropbox’ı kullanmaya başlamak için yeterlidir, ancak başka bir şey değildir. Bir sonraki bölümde ücretsiz Dropbox hesabına nasıl kaydolacağınızı göstereceğiz.

Dropbox’ın kişisel hesaplar için de birden fazla ücretli katmanı vardır. Dropbox hesap seçenekleri arasındaki en büyük fark, aldığınız depolama alanı miktarıdır.

Artı planı, yıllık 99 ABD doları veya aylık 9,99 ABD dolarıdır. Dropbox depolama kapasitenizi 1 TB’a çıkarır. En yüksek seviye olan Profesyonel, Artı planındaki yıllık ve aylık planların iki katı fiyatla 2 TB’a kadar çıkmanızı sağlar.

dropbox fiyatlandırması nasıl kullanılır

Dropbox Akıllı Senkronizasyon

Kişisel ve profesyonel Dropbox katmanları arasındaki bir diğer büyük fark, ikincisinin “Smart Sync” in kilidini açmasıdır. Bilgisayarınıza kaydedilen bir belgeyi açtığınızda, Smart Sync dosyayı buluta taşır ve sabit diskte yer açar. Dosyaya hâlâ erişebileceksiniz, ancak bundan sonra bulutta depolanacak. Dosyaları açmadan elle buluta da taşıyabilirsiniz.

Smart Sync olmadan, dosyalarınız için iki durum arasından seçim yapmak zorunda kalırsınız. İlk durum, bilgisayarınızda dosyayı kullanma ve düzenleme erişimine sahip olduğunuz “indirildi” dir. Dropbox, dosyanın bir kopyasını sunucularında tutar ve değişiklik yaptığınızda dosyayı otomatik olarak günceller.

İkinci durum, dosyaları doğrudan Dropbox’ın sunucularına taşımanıza izin veren “yalnızca çevrimiçi” dir. Onları tekrar indirmeden bilgisayarınızda düzenleyemez veya görüntüleyemezsiniz, ancak çevrimiçi olarak bakabilirsiniz. Bu, dosya bilgisayarınızdan taşındığı için çok fazla sabit disk alanı tasarrufu sağlar ve yalnızca Dropbox’ta güncellendiği ad, konum ve son tarihi geride bırakır.

Smart Sync her iki dünyanın da en iyisidir çünkü dosyaları düzenleme ve görüntüleme yeteneğini korurken “yalnızca çevrimiçi” olarak ayarlamanıza olanak tanır. Bununla birlikte, kullanmak istiyorsanız, ücretsiz Temel planda mevcut olmadığı için daha pahalı bir Dropbox planına yükseltmeniz gerekir..

Dropbox Hesabına Kaydolma

Dropbox’ın sizin için doğru bulut depolama hizmeti olduğuna karar verdiyseniz, başlamak için yapmanız gereken ilk şey bir hesaba kaydolmaktır.

Ücretsiz bir planla ilgileniyorsanız, dropbox.com adresine gidin ve sol üst köşedeki “Dropbox Basic’i Edinin” bağlantısını tıklayın.

dropbox basic nasıl kullanılır

Bunu yaptıktan sonra adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz istenir. Güvenli bir şifre oluşturmak için en iyi şifre yöneticilerimizden birini kullanabilirsiniz. E-posta adresiniz yerine Google hesabınızı kullanarak Dropbox’a da kaydolabilirsiniz..

dropbox kaydı nasıl kullanılır

“Hesap oluştur” düğmesini tıkladıktan sonra, Dropbox’ı indirme seçeneği sunan bir ekrana yönlendirilirsiniz.

dropbox indir nasıl kullanılır

Yürütülebilir dosya indirildikten sonra açmak için tıklayın; Dropbox otomatik olarak yüklenecektir. Genellikle baştan sona bir dakikadan az sürer.

Bu kadar. Artık bir hesabınız var ve bilgisayarınızda Dropbox var, bu da en önemli dosyalarınızı bulut depolama alanına taşımaktan sadece birkaç saniye uzakta olduğunuz anlamına geliyor.

Dropbox Kurulumu

Dropbox’ı yükledikten sonra fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, sistem tepsinize bir simge eklemesidir. Tepsi simgesi, Dropbox’a bilgisayarınızdan erişmenin en kolay ve en hızlı yoludur.

Dropbox’ı açmak için bir kez sol tıklayın veya sağ tıklayın. Sol üst köşede iki sekme ve sağ üstte dört düğme var.

İlk sekme, size istediğiniz bildirimleri ve ayrıca Dropbox’tan gelen iletileri gösteren “bildirimler” dir..

dropbox sekmeleri nasıl kullanılır

İkinci sekme, Dropbox’a yüklediğiniz son 30 dosyayı gösteren ve dosyaları tıklayarak açmanızı sağlayan “son kullanılan dosyalar” dır. Bunun yerine, dosyanın yanındaki “bağlantıyı kopyala” yı tıklayarak bir bağlantı alabilirsiniz.

Açmak için bir dosyaya tıkladığınızda bilgisayarınızdaki Dropbox klasörüne gideceğinizi ve dosyayı açmak için dosyayı tekrar çift tıklamanız gerektiğini unutmayın..

Dropbox Kontrolleri

Sağdaki sandviç gibi görünen ilk düğme sizi Dropbox Paper’a götürür. Bu, Google Dokümanlar veya Microsoft Office Online’ın Dropbox’ın sürümü.

İkinci düğme olan bir klasör sizi yerel Dropbox klasörünüze götürür.

Üçüncü düğme olan bir küre sizi Dropbox web istemcisine götürür ve otomatik olarak hesabınıza giriş yapar. Bilgisayarınızdaki klasörde olduğu gibi buluta kaydettiğiniz belgeleri görebilirsiniz. Masaüstü klasöründe almadığınız seçeneklere de erişebilirsiniz.

Dördüncü ve son düğme bir vitese benziyor. Kullanılan toplam Dropbox alanının yüzdesi, hesabınızı yükseltme daveti, yerel dosyalarınızın buluta senkronize olup olmadığı, senkronizasyonu duraklatma veya yeniden başlatma seçeneği, tercihler, çevrimiçi bir yardım merkezi ve son olarak dahil olmak üzere birden fazla giriş içeren bir menü açar. , Dropbox’ı kapatma seçeneği.

Kapatıldığında Dropbox ile dosya yükleyemeyeceğinizi veya dosya indiremeyeceğinizi unutmayın.

Masaüstünde Dropbox Nasıl Kullanılır

Masaüstünüzde Dropbox kullanmak kolaydır. İstemciyi indirmek, kullanıcı adınızın altına “Dropbox” başlıklı bir klasör ekler ve bu klasöre eklediğiniz dosyalar otomatik olarak Dropbox hesabınıza kopyalanır.

Klasörü Dosya Gezgini’ni açıp Windows’ta “Bu PC” adlı bölüme giderek bulabilirsiniz. Ardından, Dropbox’ı yüklediğiniz sürücüyü çift tıklayacaksınız. Bu genellikle C: sürücünüz olacaktır.

Ardından, “Kullanıcılar” adlı klasörü, ardından kullanıcı adınızı içeren klasörü çift tıklayın. Bu klasörde Dropbox’ı bulacaksınız. Simgesine veya adına çift tıklamak Dropbox klasörünü açar. Bu klasör, yukarıda belirtilen simge menüsünde ikinci düğmeyi tıkladığınızda eriştiğiniz klasörle aynıdır.

Windows’da, büyük olasılıkla Dropbox klasörünü “hızlı erişim” altında bulacaksınız.

dropbox klasörü nasıl kullanılır

Dropbox ile Dosya Aktarma

Eski dosyaları Dropbox’a taşımak istiyorsanız, ikinci bir pencerede onlara gidin. Bunları bulduktan sonra, taşımak istediğiniz dosyayı vurgulayın, ardından tıklayıp Dropbox klasörünüze sürükleyin.

Daha kolay bulursanız, dosyaları veya klasörleri Dropbox’a kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Dosyaları Dropbox klasörüne aktarmak bir veya iki saniye sürebilir. Tamamlandıktan sonra, Dropbox sol altta üzerinde oklar olan mavi bir simge gösterecektir. Simge, dosyayı kopyalayıp buluta yüklediği anlamına gelir. Tamamlandığında, simge yeşile döner ve bir onay işareti görüntüler.

Aynı anda birden fazla dosya aktarmak istiyorsanız, “ctrl” düğmesini basılı tutun ve taşımak istediğiniz her dosyayı tıklayın. Tıkladığınız dosyalar vurgulanmaya devam ederse, bunu doğru yaptığınızı bilirsiniz. Ardından, seçilenlerin tümünü Dropbox klasörüne taşımak için dosyalardan birini tıklayın ve sürükleyin.

Dropbox-çift hareket

Yeni bir dosya oluşturmak ve Dropbox’a kaydetmek istiyorsanız, Dropbox klasörüne gidip kaydetme konumu olarak seçerek dosyayı ilk kez kaydettiğinizde yapabilirsiniz..

Dropbox’ta depolanan bir dosyayı açmak için, masaüstünüzdeki başka herhangi bir dosyayı açmakla aynı adımları izleyin. Dropbox klasörünüze gidin veya simge menüsündeki düğmeyi kullanarak açın ve dosyayı çift tıklayın.

Bir dosyaya sağ tıklamak, onu Dropbox üzerinden paylaşmanıza, Dropbox bağlantısını o dosyaya kopyalamanıza veya web arayüzünde görüntülemenize olanak tanır.

Mobil ve Web’de Dropbox Nasıl Kullanılır

Web istemcisinden Dropbox kullanmak, masaüstünde kullanmakla benzer bir deneyimdir. Dropbox hesabınıza giriş yaptığınızda, masaüstünüzde en son değiştirilen dosyalarla karşılaşırsınız. Simge menüsünde “son kullanılan dosyalar” sekmesini tıklayarak bulduğunuz listenin aynısıdır.

dropbox_download (1)

Daha eski dosyaları görmek istiyorsanız, ekranınızın sol tarafındaki “dosyaları” tıklayın. Orada masaüstü Dropbox klasörünüze kaydettiğiniz her şeyi göreceksiniz.

Web istemcisinin masaüstünde bulamayacağınız birkaç işlevi vardır. Başlamak için masaüstünüze bir dosya indirebilirsiniz. Ayrıca, dosya adının yanındaki mavi yıldıza tıklayarak veya ekranın sağ tarafına giderek, üç noktaya tıklayıp ardından “yıldız” seçeneğini belirleyerek bir dosyayı önemli olarak işaretleyebilirsiniz..

dropbox yıldızlı dosya nasıl kullanılır

Dosyayı web arayüzü üzerinden de paylaşabilir, yeniden adlandırabilir, taşıyabilir, kopyalayabilir veya silebilirsiniz. Masaüstünüzdeki Dropbox klasöründe veya web istemcisindeki bir dosyayı silmenin her yerde sildiğini unutmayın..

Bir dosyaya ihtiyacınız varsa ve nerede olduğunu bilmiyorsanız, dosyayı bulmak için sayfanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz..

Android veya iOS için mobil uygulamayı sırasıyla Google Play Store veya App Store’dan indirebilirsiniz. Web tarayıcısıyla neredeyse aynı.

Dropbox uygulamasında oturum açtığınızda gördüğünüz ilk ekran son dosyalarınızı gösterir ve sol üst köşedeki menü simgesini tıkladığınızda aynı ekranları bulabilirsiniz.

dropbox mobil nasıl kullanılır

Dosya veya Klasörü Paylaşmak için Dropbox Nasıl Kullanılır

Dropbox aracılığıyla bir dosyayı veya klasörü paylaşmanın birden fazla yolu vardır. Ayrıntılı bir görünüm istiyorsanız, dosyaları Dropbox ile paylaşma hakkındaki kılavuzumuza göz atın. Bu kılavuzdaki tüm paylaşım seçeneklerini kapsamamamıza rağmen, başlamanız için size yeterli bilgi vereceğiz.

Masaüstünüzden, Dropbox klasörünüzde paylaşmak istediğiniz öğeye gidin. Üzerine sağ tıklayın, ardından “paylaş” yazan seçeneği seçin ve yanında bir Dropbox simgesi var.

Dropbox_share

Bu yeni bir pencere açacak. Dosyayı paylaşmak istediğiniz kişinin veya kişilerin e-posta adresini, “Kiminle paylaşmak istiyorsunuz?” Sorusunun altındaki kutuya yazın. Ardından, paylaşmak istediğiniz izinleri verin. Yalnızca görüntülenecek şekilde ayarlanabilir veya dosyayı düzenleme yeteneği verilir.

dosyaları paylaşmak için dropbox nasıl kullanılır

Bunu yaptıktan sonra, isterseniz alıcılar için bir mesaj yazabilirsiniz. Dropbox’ın bağlantıyı bir e-posta adresiyle göndermesini istemiyorsanız, kullanıcılara kendiniz göndermek için bir bağlantı da oluşturabilirsiniz..

Bir klasörü Dropbox’ın web arayüzü üzerinden paylaşmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken giriş yapmak, paylaşmak istediğiniz dosyayı bulmak ve ekranın sağ tarafındaki büyük “paylaş” düğmesine tıklamaktır. Bu, dosyaları paylaşmak için masaüstünüzde kullandığınız arayüzün aynısını getirir.

çevrimiçi paylaşmak için dropbox nasıl kullanılır

Bir dosya gönderdiğiniz kişinin erişmek için bir Dropbox hesabına sahip olması gerekmez, bu uygun.

Dosyaları İndirmek İçin Dropbox Nasıl Kullanılır

Yeni bir cihazda olduğunuzu ve Dropbox’a kaydettiğiniz bir dosyaya erişmeniz gerektiğini, ancak Dropbox’ın yüklü olmadığını ve yüklemek istemediğinizi varsayalım.

Bir tarayıcıda Dropbox’a giriş yaptıktan sonra, indirmek istediğiniz dosyaya gidebilir, ekranın sağ tarafındaki üç nokta düğmesini tıklayabilir ve açılan menüden “indir” i seçebilirsiniz..

dropbox indir nasıl kullanılır

Bu, dosyaya erişmenizi sağlar, ancak dosyada yaptığınız değişiklikler Dropbox’a yansıtılmaz. Yalnızca yerel olarak kaydedilecekler. Dosyada değişiklik yapmanız ve bunları Dropbox’taki sürüme kopyalamanız gerekiyorsa, dosyayı tekrar yüklemeniz gerekir.

Bunu web arayüzünün sol tarafındaki “dosyalar” sekmesine gidip sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak yapabilirsiniz. Listedeki ilk seçenek “dosya yükle” ve ikinci seçenek “klasör yükle” dir. Hangisi uygunsa tıklayın.

dropbox upload nasıl kullanılır

Dropbox yeni sürümü eskisiyle birleştirmez, bu nedenle hangisinin hangisinin hangisi olduğunu.

Dosyaları Geri Yüklemek için Dropbox Nasıl Kullanılır

Çoğu kişisel hesapta Dropbox, silinen dosyalarınızın bir kopyasını 30 güne kadar saklar. Bunları web istemcisinin sol tarafındaki “dosyalar” sekmesine tıklayarak bulabilirsiniz. Bu sayfadan, sayfadaki dördüncü ve son giriş olması gereken sol taraftaki “silinmiş dosyalar” sekmesini tıklayın.

dropbox silinmiş dosya nasıl kullanılır

Ücretsiz Temel planı veya Artı planını kullanırsanız, Dropbox silinmiş dosyaların bir kopyasını 30 güne kadar saklar. Profesyonel Dropbox planına geçerseniz, bir dosyayı geri yüklemeye karar vermeniz 120 güne kadar sürebilir.

İstediğiniz silinmiş dosyayı bulduktan sonra, dosya adının önündeki simgenin solundaki boş onay kutusunu tıklayın. Bu onay kutularından birini tıkladığınızda mavi renk alır ve sayfanın sağ tarafında “geri yükle” yazan bir düğme görünür. İstediğiniz sayıda dosyayı geri yüklemek için bu düğmeyi tıklayın.

Bir dosyayı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, dosyanın onay kutusunu tıklayın, ardından geri yükleme düğmesinin altında görünen “kalıcı olarak sil” seçeneğini tıklayın.

Dosyaları Talep Etmek İçin Dropbox Nasıl Kullanılır 

Dosya istekleri, Dropbox hesabı olmayan kişileri dosyalarınızı yüklemeye davet etmenizi sağlar. Dropbox kullanmayan çalışanlardan veya akrabalarınızdan dosya almanız gerektiğinde bunu yararlı bulabilirsiniz. Ayrıca öğretmenlerin öğrencilerden dosya toplamasının iyi bir yoludur.

Bir dosya istemek için çevrimiçi Dropbox hesabınıza giriş yapın. Ekranınızın sol tarafındaki “dosyalar” etiketli sekmeyi tıklayın, ardından “dosya istekleri” bağlantısını seçin.

Dropbox_file_request1

“Bir dosya isteği oluştur” düğmesini tıklayın. İstediğiniz dosyaları adlandırmanızı isteyen bir kutu açar. Örneğin, onlara “doğum günü fotoğrafları” veya “vergi belgeleri” diyebilirsiniz. Bir ada karar verdikten sonra Dropbox’ın eklemesini istediğiniz klasörü seçin.

Varsayılan olarak, ana Dropbox klasörünüzde “dosya istekleri” adlı bir klasör, ardından yukarıda girdiğiniz adla bir klasör oluşturur.

Dropbox_file_request

Bunları yaptıktan ve “ileri” yi tıkladıktan sonra, size belge talep ettiğiniz kişilerle paylaşmanız için bir bağlantı sağlayan bir kutuya yönlendirilirsiniz. İstekte bulunanın e-posta adresini de girebilirsiniz.  

dropbox istek dosyalarını kullanma

Son düşünceler

Bilgisayarınız ölürse Dropbox bir cankurtaran olabilir, ancak dosyaları yedeklemek veya paylaşmaktan daha fazla özelliğe sahiptir. İster ücretsiz Dropbox planından memnun olun, isterse ücretli katmanlarından birine abone olmaya karar verin – veya Dropbox hesabınızı silin ve bir rakipten daha iyi bir anlaşma elde edin – ihtiyaçlarınıza bağlıdır..

Umarım, bu kılavuz Dropbox’ı ve özelliklerini daha iyi anlamanıza yardımcı oldu ve bunları nasıl kullanacağınızı öğretti. Hala sizin için doğru olan bulut tabanlı yedekleme hizmetini arıyorsanız, en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuza göz atın.

Bununla birlikte, sorun yaşayabileceğiniz her Dropbox özelliğini kapsamamış olma şansımız var. Çözemediğiniz ve yardım almak istediğiniz bir şey varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Sorularınızı yanıtlamak ve gelecekte aynı sorunları olan kullanıcılara yardımcı olmak için bu Dropbox kılavuzunu güncellemek için elimizden geleni yapacağız. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me