Dosya Barındırma 2020 için En İyi Bulut IaaS (Hizmet Olarak Altyapı)

Bulut Hizmet Olarak Altyapı çözümlerinin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, okumaya devam edin: Bu en iyi bulut IaaS makalesi, çevrimiçi yedekleme sorunlarınızı çözebilir veya daha önce hiç düşünmediğiniz bulut depolama kapılarını açabilir.


Doğru yazılımla eşleştirildiğinde (birazdan daha fazlası), ister ev ister iş amaçlı olsun, herkes kritik dosyaları barındırmak için bir IaaS sağlayıcısı kullanabilir. Seçim yapmayı sevenler için de iyi haberler var: aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç yetenekli bulut altyapı hizmeti var.

Sonra yine, bu kadar kötü bir haber var: aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç yetenekli bulut altyapı hizmeti var. Bir çözüme karar verirken ayrıştırılacak çok şey var. Tüm bunlarda gezinmenize yardımcı olmak için, bugün sunulan prömiyer bulut IaaS seçimlerini özetleyen bu makaleyi bir araya getirdik.

Amazon S3 daha fazla dikkat çekmeye ve bulut IaaS pazar payını yüzde 33 sahiplikle domine ederken, daha ucuz depolama maliyetleri ve Amazon’ları gerçekten aşan sunucu ağı sayesinde Microsoft Azure’u bir saçla tercih ediyoruz. Google Cloud, IaaS dünyasında üçleme tamamlarken, daha küçük düşünenler için Wasabi ve Backblaze B2, daha sınırlı bütçeye sahip işletmeler için mükemmel bir seçimdir. 

Yakında, en iyi bulut altyapı hizmetleri ve her birinin artıları ve eksileri için seçimlerimizi azaltacağız. İlk olarak, birkaç şeyin karesini alalım.

Neyse Cloud IaaS nedir?

Cloudwards.net’te burada ele aldığımız bulut dosya barındırma hizmetlerinin çoğu, en iyi muhasebe yazılımı veya en iyi not alma uygulamaları gibi hizmetleri de kapsadığımız halde, genellikle bulut depolama veya çevrimiçi yedekleme olan belirli bir görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar..

Bu tür web tabanlı çözümlere genellikle hizmet olarak yazılım (SaaS) denir. Genellikle IaaS olarak kısaltılan hizmet olarak bulut altyapısı, tamamen farklı bir hayvandır.

Tam bir araçtan ziyade, bulut IaaS bir yapı taşıdır. Özellikle, genellikle bulut bilgi işlem amacıyla, internet üzerinden bağlanabileceğiniz sunucu alanını ifade eder. Bu bulut sunucusu alanı, yakında tartışacağımız gibi, genellikle gigabayt başına faturalandırılır ve genellikle kullanım ücretlerini de içerir.

Tam bulut hizmetleri üzerinde bulut IaaS kullanmanın en büyük avantajlarından biri, çoğu tam bulut hizmetinin de sınırlı bulut alanı sağlamasıdır. Bazı sınırsız çevrimiçi yedekleme sağlayıcıları olsa da, çok fazla yoktur. Ancak bulut IaaS ile tavana çarpma konusunda endişelenmeden birkaç gigabayttan yüzlerce terabayta kadar veri yedekleyebilirsiniz.

Yedekleme veya başka bir şey için bu sunucu alanını nasıl kullandığınız size bağlıdır. Programlama parçalarınız varsa, dosya yüklemek için kendi uygulamalarınızı oluşturabilirsiniz. Kolay cadde arayanlar için, üçüncü taraf yazılımları düşünün..

Bu tür üçüncü taraf yazılımlara örnek olarak FTP / SFTP istemcileri gibi basit dosya yükleme araçları ve bulut depolama veya çevrimiçi yedeklemeyi yapılandırmak için kullanılanlar gibi daha özellikli araçlar verilebilir.

Cloud IaaS Entegrasyonu: FTP / SFTP, Bulut Depolama ve Çevrimiçi Yedekleme İstemcileri

Bulut IaaS araçlarının çoğunda, tek dosyaları karşıya yükleyip indirebileceğiniz web arabirimleri bulunur. Bu, dosyalarınızı buluta aktarmanın bir yolu olsa da, çok verimli değildir. Bir kerelik toplu dosya aktarımları veya kalıcı, otomatik ilişkiler (bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme) ayarlamak için üçüncü taraf araçlarını kullanmak size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır.

Mevcut en iyi dosya aktarım istemcilerinden bazıları Filezilla, Cyberduck, Transmit (yalnızca MacOS) ve WinSCP (yalnızca Windows). Bunlardan en önemlisi Cyberduck’a bağlıyız, bu da bulutta ve buluttan aynı anda birden fazla dosyayı hızlı bir şekilde yüklemeyi veya indirmeyi kolaylaştırır.

Bulut depolama için, şaşırtıcı bir şekilde, pazar oldukça incedir. Test ettiğimiz en iyi şey, aşağıda ele aldığımız en iyi IaaS seçeneklerinin çoğuyla (Backblaze B2 olmasa da) çalışan Storage Made Easy File Fabric’dir. Genellikle “KOBİ” olarak kısaltılmış olan bu bulut depolama aracı, Dosyaları Senkronize Etmek ve Paylaşmak veya Depolama Kolaylaştırılmış İncelememizde ele alındığı gibi sabit disk alanını boşaltmak için kullanılabilir.

Depolama çözümleri nadir olmakla birlikte, seçtiğiniz bulut IaaS ile eşleştirmek için tasarlanmış çevrimiçi yedekleme çözümleri değildir. StackOverflow gibi teknoloji forumlarında sıkça karşılaşacağınız en popüler isimlerden ikisi Duplicati ve Arq. Bir Duplicati incelememiz ve her ikisi hakkında daha fazla bilgi için okuyabileceğiniz ayrı bir Arq incelememiz var..

Ancak, kendi çevrimiçi yedeklemeniz söz konusu olduğunda, özellikler için net ön planın CloudBerry Backup olması gerekir.

Ücretsiz Duplicati veya Arq’dan daha pahalı olsa da, CloudBerry Backup’ın maliyeti, ev yedekleme ihtiyaçları için bile harcamaya değmeyecek kadar yasak değildir. Buna karşılık, blok düzeyinde yedekleme, karma yedekleme, özel şifreleme ve özelleştirilebilir saklama politikaları gibi temel özelliklere sahip olacaksınız. Daha fazla bilgi için CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun.

En iyi seçimlerimize ulaşmadan önce bulut IaaS hakkında biraz bilgi sahibi olduğumuza göre, bu seçimleri yaparken kullandığımız ölçütleri ayrıntılandırmanın değerli olduğunu düşünüyoruz.

En İyi Bulut IaaS Yapan Nedir

Ev veya iş ihtiyaçlarınız için bir bulut IaaS ararken, dikkat etmeniz gereken iki faktör vardır: maliyet ve altyapı.

Bulut IaaS Maliyetleri: Depolama ve Kullanım Ücretleri

Maliyet söz konusu olduğunda, dikkat edilmesi gereken en önemli husus, depolama için gigabayt başına maliyettir. Bazı hizmetler minimum miktarda depolama alanı için ödeme yapmanızı sağlarken, çoğu zaman yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz, bu da sizin için ölçeklenebilirlik ve maliyet kontrolü anlamına gelir.

Amazon S3 gibi daha iyi altyapıya sahip hizmetler genellikle depolanan gigabayt başına 0,02 dolardan fazladır ve bu da oldukça hızlı bir şekilde monte edilebilir. Masraflar genellikle aylık olarak faturalandırılır, bu nedenle ayda terabayt başına 20 doların üzerine bakabilirsiniz..

Daha sınırlı altyapıya sahip hizmetler çok daha düşük maliyetlidir. Örneğin Wasabi, gigabayt başına sadece 0,005 dolar, yani ayda terabayt başına 5 dolar.

Depolama ücretlerine ek olarak, kullanım ücretleri de bazen değerlendirilir. En yaygın olarak değerlendirilen kullanım ücretleri, “depolama alanı” ücretleri olarak bilinen ve depolama alanından aldığınız şeyleri ifade eden (yani, indirme).

Bazı hizmetler, özellikle soğuk (arşiv) depolama için veri yüklemeleri için ücret alır. Ayrıca, bir geliştiriciyseniz endişelenmek için ara sıra API çağrısı (“select”, “list”, “get” ve “put” vb.) Ücretleri de vardır, ancak çoğunlukla bu makalede dosya barındırma işlemine bağlı kalıyoruz.

Sunucu Altyapısı

Altyapı hakkında konuşurken, öncelikle veri merkezi ağlarından bahsediyoruz. Daha fazla veri merkezi ve bu veri merkezlerindeki daha fazla sunucu, dosyaları daha hızlı yükleyebileceğiniz ve daha sonra daha hızlı erişebileceğiniz anlamına gelir. İyi ağlar, kullanıcı başına daha fazla sunucu anlamına gelir ve her ikisi de ağ tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olan bir veri merkezi bulmayı kolaylaştırır.

Bulut IaaS hizmetleri, özellikle Amazon S3 ve Azure gibi maliyetler, bağımsız bulut depolama veya çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden daha iyi dosya aktarım hızlarına neden olma eğilimindedir. Bu özellikle ikinci durumda geçerlidir: Carbonite ve IDrive gibi değer odaklı hizmetler kağıt üzerinde iyi görünse de, ağrılı bir şekilde yavaş olabilir, bu da çoğunlukla sınırlı ağlardan kaynaklanır.

Şimdi tüm bunları düzleştirdiğimize göre, seçimlerimize gidelim.

En İyi Bulut IaaS: Microsoft Azure Depolama

Bulut dosya barındırma için Amazon S3 ve Microsoft Azure arasında seçim söz konusu olduğunda, sonuçta daha az maliyetli ve daha büyük ağa sahip olduğu için Microsoft Azure’a indik. Servis, hem Storage Made Easy hem de CloudBerry Backup ile iyi çalışır ve genel olarak mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunar.

Birçoğu Azure’u kendileri bulmakta zorlanmasa da, CloudBerry Yedekleme’yi kullanarak sabit disklerini nasıl koruyacaklarını hızlı bir şekilde ele almak isteyenler için Azure ile yedekleme yapmak için bir başlangıç ​​kılavuzu hazırladık. Azure, CloudBerry kadar özellikli olmayan ancak ücretsiz gelen bir yedekleme yazılımı olan Duplicati ile de uyumludur (Duplicati incelememizi okuyun).

Microsoft Azure Depolama Maliyetleri

Azure Dosyaları, Azure Diskleri ve Azure Blobları gibi seçenekleri kullandığınız depolama türüne bağlı olarak Azure için farklı maliyetler vardır. Bulut depolama ve yedekleme için yapılandırılmamış verileri desteklediğinden Blobs’u kullanmak istersiniz.

Microsoft Azure ile blob depolaması ayda bir gigabayt başına sıralanır ve faturalandırılır. Dosyalarınıza ne sıklıkta erişmeyi planladığınıza bağlı olarak sıcak veya soğuk depolamayı tercih edebilirsiniz.

Hem sıcak hem de soğuk depolarda “yerel yedekli depolama” (LRS) veya “coğrafi yedekli depolama” (GRS) seçenekleri bulunur. LRS oranları daha ucuzdur ancak kovalar yalnızca bir coğrafi bölgede depolanırken, GRS oranları daha pahalıdır, ancak dünyanın neresinde olursanız olun hızlı erişim için daha geniş bir bölgede yedekli veriler depolanır.

Planlar: Sıcak (LRS): Sıcak (GRS): Soğuk (LRS): Soğuk (GRS): Arşiv (LRS): Arşiv (GRS):
İlk 50 TB:$ 0.0184$ 0,02080,01 $$ 0.0334$ 0,002$ 0.004
Sonraki 450 TB:$ 0.0177$ 0,02000,01 $$ 0.0334$ 0,002$ 0.004
500 TB’ın üzerinde:$ 0,017$ 0,01920,01 $$ 0.0334$ 0,002$ 0.004

LRS sıcak depolama, ev veya küçük işletme kullanıcısıysanız bulut depolama veya yedekleme için kullanmak isteyeceğiniz şeydir. Her ay ilk 50 TB depolama alanı için maliyet 0,0208 ABD dolarına kadar çıkmaktadır. 1 TB için 20.80 dolar.

Sıcak depolama alanı kullanıyorsanız, dosya yüklemek veya indirmek için kullanım ücreti alınmaz. LRS serin depolama alanının yüklenmesi için gigabayt başına 0,0025 $ ve dosya indirmek için gigabayt başına 0,01 USD’dir. GRS serin depolama alanı, yüklemek için gigabayt başına 0,005 dolar ve indirmek için LRS cool ile aynı fiyattır.

Microsoft Azure Depolama Sunucusu Ağı

Sunucu ağı boyutu söz konusu olduğunda, Microsoft Azure pastayı alıyor: Dünya genelinde veri merkezi ağları bulunan 50’den fazla farklı bölge var. Sunucu olanaklarına sahip ülkeler arasında ABD, Kanada, Brezilya, Fransa, Almanya, İngiltere, Avustralya, Hindistan, Japonya, Kore ve Çin bulunmaktadır. Sunucular yakında Güney Afrika’ya geliyor.

Bu ülkelerin çoğunda birden fazla site var. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Kıyısı ve Doğu Kıyısı’nın yanı sıra Kuzey ve Güney Orta ABD’de veri merkezleri vardır..

Kısacası, verileri dünyanın neresinde olursanız olun hemen hemen depolayabilirsiniz. Bulut tesislerinin çokluğu, ağ tıkanıklığının da kontrol edildiği anlamına gelir.

Amazon, Azure, Google Cloud ve Backblaze arasındaki bir karşılaştırma parçasında, aslında Amazon’un hız konusunda Azure’u geride bıraktığını bulduk, ancak adil olmak gerekirse, sadece Doğu ABD için de test ettik. Büyük olasılıkla, dünya test hızları boyunca gitmiş olsaydık , Azure eller aşağı kazanırdı.

Amazon S3 & Amazon Buzulu

Amazon S3’ü Azure’un arkasında sıralasak da, bunun yakın bir rekabet olduğunu inkar edemeyiz. Microsoft gibi, Amazon’un da sizin için daha iyi dosya yükleme ve indirme hızları anlamına gelen büyük bir veri merkezleri ağı var. Amazon S3 depolama alanı ucuz değil ancak maliyetler son yıllarda önemli ölçüde düştü. Yalnızca dosyaları yedeklemek istiyorsanız ve düzenli erişime gerek duymuyorsanız, daha düşük depolama maliyetlerine sahip ancak daha düşük hızlarda çalışan bir arşiv IaaS seçeneği olan Amazon Glacier’ı da tercih edebilirsiniz..

Amazon S3’ün kullanımı ilk başta biraz zor olabilir, çünkü erişim yalnızca dosya barındırmadan çok daha fazla bulut hizmeti sunan daha büyük Amazon Web Hizmetleri (AWS) platformuna gömülür.

Yine, Amazon S3 ile bir rehber oluşturarak okuyucularımızın deneyimini düzeltmeye çalıştık. Kılavuz, dosya yedeklemeye odaklanıyor ve CloudBerry Yedekleme ile S3 bağlantısı kurmanın önemini vurguluyor.

Amazon S3 Maliyetleri

Amazon S3 ile 5 GB dosya depolama ve 15 GB ücretsiz veri aktarımı sayesinde bir kuruş harcamadan hizmeti deneyebilirsiniz. Ancak, bu sizin için yeterli olsa bile, teklif sadece bir yıl için iyidir.

Amazon S3 ile depolama maliyetleri sıralanır. Ayrıca, üç farklı depolama türü vardır: standart, standart seyrek ve Amazon Glacier.

Standart depolama sıcak depolamadır: sık erişmeniz gereken depolama alanıdır. Depolama maliyetleri yüksek olmakla birlikte, veri yükleme ve indirme hızları daha yüksek ve kullanım oranları daha düşüktür.

İlk 50 TB:$ 0,023
Sonraki 450 TB:$ 0,022
500 TB’ın üzerinde:$ 0,021

50 TB’a kadar, daha önce söylediğimiz gibi, biraz dik olan terabayt başına ayda 23,00 $ ödeyeceksiniz. 500 TB’ın üzerinde kullansanız bile, indirimli fiyatla terabayt başına 21,00 $ ödeyeceksiniz. Bununla birlikte, S3 Rackspace Bulut Dosyalarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor, bu yüzden.

Amazon S3 Standard için veri alma (çıkış) maliyetleri bir sonraki tabloda detaylandırılmıştır. S3 Standard ile veri yükleme – hurray – ücretsiz.

Ayda ilk 1 GB:Bedava
Ayda 10 TB’a kadar:GB başına 0,090 ABD doları
Sonraki aylık 40 TB:GB başına 0,085 USD
Sonraki aylık 100 TB:GB başına 0,070 ABD doları
Sonraki aylık 350 TB:GB başına 0,050 ABD doları

Bu arada Amazon Glacier, gigabayt başına sadece 0,004 dolara mal oluyor. Amazon S3’ün aksine, Amazon Glacier’a veri yüklemek için de ücretlendirilirsiniz. Bu oran 1000 istek başına 0,05 ABD dolarıdır.

Geri almak için 1 GB’a kadar Glacier dosyalarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bundan sonra, toplu veri alımları GB başına 0,0025 $ ve 1000 istek başına 0,025 $ ek ücrete tabidir. Glacier alımı yavaş olduğundan, hızlandırılmış alım için daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

S3 Standardında olduğu gibi, Amazon Glacier ile diğer işlemler için Amazon S3’e ve Amazon dışı uygulamalara yapılan transferler de dahil olmak üzere bir dizi diğer ücret vardır..

Özetle, Amazon IaaS depolama maliyetleri sadece pahalı değil, aynı zamanda kafa karıştırıcıdır. Çok fazla veri depolamak ve sık sık indirmek istiyorsanız, hepsinin nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olun. Özellikle uygulama geliştirme için Amazon S3’ü kullanmayı düşünüyorsanız.

Amazon S3 Sunucu Ağı

Fiyatlandırma yapısı baş ağrısı olabilir, ancak bazıları için özellikle büyük yedekleme işleri için yararlı olan hızlı veri yüklemeleri ve indirmeleri sayesinde buna değecektir. Bu hızlar, belirtildiği gibi, Amazon’un muazzam küresel bulut sunucuları ağı sayesinde.

Doğu ABD’de (Kuzey Virginia ve Ohio) iki, Batı ABD’de (California ve Oregon) iki ABD lokasyonu vardır. Kanada’da başka bir Kuzey Amerika sunucusu ve Güney Amerika’da bir sunucu daha var (Sao Paulo).

Wasabi Sıcak Bulut Depolama Alanı

Wasabi incelememizde keşfedeceğiniz gibi, genel olarak bu bulut altyapı hizmetinden hoşlanıyoruz. Bunun nedeni, Wasabi’nin başka hiçbir sağlayıcının, Backblaze B2’nin bile eşleşemeyeceği hızlarda sıcak bulut depolaması sağlamasıdır.

Bununla birlikte, Backblaze B2 gibi, ödünleşim bir an içinde ele alacağımız altyapıdır. Wasabi’yi Amazon S3’ten bulut IaaS spektrumunun karşı tarafında oturtmayı düşünmek adil.

Bulut IaaS sağlayıcıları nispeten yeni olsa da, Wasabi birçok popüler yazılım sağlayıcısı tarafından desteklendiğinden emin olmak için harika bir iş çıkardı. İş ortakları arasında CloudBerry Backup, Easy Made Storage ve çoklu bulut yönetim hizmeti olan Otixo bulunmaktadır (Otixo incelememizi okuyun).

Bu hizmetle ilgili sevdiğimiz bir diğer şey, müşteri destek ekibinin şimdiye kadar ne kadar duyarlı ve cana yakın olduğudur. Her zaman hızlı ve doğru cevaplar alırız. Bunu küçük şirketlerle, hatta büyük şirketlerle sık sık elde edemezsiniz.

Wasabi Maliyetleri

Wasabi sadece ucuz değil, fiyatlandırma yapısı basittir. Amazon S3’te yaptığınız gibi sizin için geçerli olabilecek veya olmayabilecek ücret bilgisi sayfalarını deşifre etmek zorunda değilsiniz. Günlük tüketiciler için, kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda bu büyük bir artıdır.

Genel olarak, Wasabi’nin Amazon S3’den yaklaşık yüzde 80 daha ucuz olması. Bu maliyet, aylık gigabayt başına 0,049 ABD dolarıdır. Bu ayda terabayt başına 5 doların biraz altında, bu da lezzetli bir pazarlık olarak sınıflandırıldığından eminiz.

Daha da lezzetli olan, Wasabi Hot Cloud Storage ile herhangi bir çıkış veya başka herhangi bir kullanım ücreti yoktur. Dosyaları yüklemek ve hatta indirmek için ödeme yapmazsınız.

Wasabi’nin çıkışsız planı nispeten yenidir. Ayrıca, gigabayt başına 0,04 ABD dolarından indirmek için ücret alan eski bir Wasabi planı da var. Bununla birlikte, bu planla, depolama alanı aylık gigabayt başına 0,039 $ ‘dan daha ucuzdur.

Hangi planın ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu anlamak için sayıları zorlamanız gerekir. İyi haber şu ki, bir hata yaparsanız size çok fazla maliyeti olmayacak ve daha sonra planlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Wasabi’nin tek vuruşu, en az 1 TB depolama alanı satın almanız gerektiğidir. Ancak, yine de alternatiflerin çoğunda büyük tasarruf elde edersiniz.

Wasabi Sunucu Ağı

Wasabi, bu makaleyi ne zaman okuduğunuza bağlı olarak bir veya iki veri merkezine sahiptir. Şirket, Ashburn, Virginia’da bulunan bir şirketle başladı ancak Haziran 2018’de Oregon’da bulunan bir tane daha eklemeyi planlıyor.

Yine de, bu en azından rekabete kıyasla çok fazla sunucu merkezi değil. Sonuç olarak, Wasabi popülerlik kazandıkça, ABD’de olsanız bile yavaşlama yaşayabilirsiniz Kendi dahili testlerimiz, hızların daha dağıtılmış IaaS sağlayıcılarının hızlarıyla eşleşmediğini, ancak yedekleme için yeterince iyi çalıştığını bulmuştur. Meslekler.

Google Cloud

Google Cloud, son derece popüler bir bulut IaaS’dir; bu, muhtemelen bu makalenin dördüncü bölümünde yer açmak için biraz keder yakalayacağımız anlamına gelir. Meselenin gerçeği, “en iyiler” listelerine gelince, bu oldukça mantıklı. 

Son sıralamamızın ana nedeni, Google Cloud’un depolama ücretleri söz konusu olduğunda Azure ve S3’ten biraz daha pahalıya mal olmasıdır. Ancak, Google’ın çok hızlı ve istikrarlı bir ağa sahip olduğu sorusu yoktur. Bu yüzden vaka çalışmaları portalında okuyabileceğiniz çok sayıda büyük müşteri çekti.

Google Cloud Fiyatlandırması

Google, hem sıcak depolama için hem de çok bölgeli ve bölgesel fiyatlandırmanın yanı sıra soğuk depolamaya da (Google Cloud parlance’de “soğuk hat”) sahiptir. Ancak Amazon veya Azure’dan farklı olarak, fiyatlandırma katmanlandırılmaz, bu nedenle büyük miktarda veri depolamak için indirim kazanmazsınız.

Çok Bölgesel: Bölgesel: Coldline:
$ 0,026$ 0.02$ 0,007

Çok bölgeli depolama, dosya yedekliliği söz konusu olduğunda en güvenli olanıdır ve en hızlıdır ancak ayda bir gigabayt başına 0,026 $ ‘dır. Terabayt başına 26 dolar.

ABD’de ev veya KOBİ kullanımı için, gigabayt başına 0,02 $ olan daha ucuz bölgesel depolama alanına gidin. Bununla birlikte, farklı bölgelerin Google için farklı fiyat etiketleriyle geldiğini unutmayın. Örneğin, Tokyo’daki bölgesel depolama maliyeti gigabayt başına 0,023 ABD dolarıdır.

Kullanım ücretleri için dosya yükleme ücretsizdir, indirilen gigabayt başına çıkış faturalandırılır. Depolama ücretlerinden farklı olarak çıkış kademelidir. Ücretler bölgeye göre de değişir.

Ağ girişi: Ağ girişi: Ağ Çıkışı (ABD):
1 TB’ın altındaBedavaGB başına 0,12 ABD doları
1-10TBBedavaGB başına 0,11 ABD doları
10 TB’ın üzerindeBedavaGB başına 0,08 ABD doları

Google Cloud Server Ağı

Bulut gruplarınızı Google Cloud konsolu üzerinden kurarken, dünyadaki 15 bölgeden birini seçebilirsiniz. Bunlar arasında ABD’de Oregon, Iowa, Kuzey Virginia ve Güney Carolina’da bulunan çok sayıda veri merkezi konumu bulunuyor ve bunlardan biri yakında Los Angeles için geliyor.

Diğer batı yarımküre konumları Montreal, Kanada ve Sao Paulo, Brezilya’yı içerir..

Avrupa tesisleri şu anda dördüncü sırada, ancak daha fazlası yolda. Mevcut yerler Londra, Belçika, Hollanda ve Frankfurt’tur. Bu arada, Asya Pasifik, Mumbai, Tayvan, Tokyo, Singapur ve Sidney’de temsil ediliyor.

Bu, Azure’un sunduğu kadar çok yer değil, ancak yine de etkileyici. Ayrıca, Google arama merkezlerini ve web uygulamaları işletmelerinin bel kemiğini oluşturduğu için veri merkezlerini de herkes gibi yapar..

Mansiyon: Backblaze B2

Backblaze Personal, aylık 5 $, sınırsız yedekleme teklifi ve son derece basit kullanıcı deneyimi sayesinde favori çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızdan biri olarak yer alıyor. Wasabi ortaya çıkıncaya kadar, Backblaze B2 aynı zamanda favori düşük maliyetli bulut IaaS çözümümüzdü.

Depolama için Backblaze B2 fiyatları ayda gigabayt başına sadece 0,005 $ veya terabayt başına 5 $ ‘dır. Bununla birlikte, bu, gigabayt başına 0.05 $ oranında Wasabi ve Backblaze ücretlerinin maliyetinden 0.001 $ daha fazla.

Bunun da ötesinde, Wasabi yakında iki ABD veri merkezine sahip olurken, Backblaze B2’nin sadece bir tane var, bu da Sacramento, California’da bulunuyor.

ABD’de ve bir bütçede bulunanlar için hala iyi bir anlaşma ve Backblaze, kova kurulumunu oldukça ağrısız hale getiriyor. Bunun için Backblaze’nin en azından onurlu bir sözü hak ettiğini düşündük.

Güçlü bir ağa sahip olan ve IaaS pazarındaki en tanınmış marka adlarından biri olan Rackspace Bulut Dosyalarından da bahsetmeliyiz. Cloud Files ile ilgili sorun ve sıralamamamızın nedeni, Amazon, Microsoft ve Google’ın aksine Rackspace’in son yıllarda depolama maliyetlerini piyasaya uyacak şekilde düşürmemesi..

Terabayt başına 100 dolarlık başlangıç ​​maliyetiyle ve gigabayt başına 0,12 dolarlık çıkış oranlarıyla Cloud Files, pratik bir anlam ifade etmiyor. Dosyalarınızı barındırmak için Rackspace ile gitmeye karar verirseniz, başlangıç ​​kılavuzumuz kurulumda gezinmenize yardımcı olacaktır. 

Son düşünceler

En iyi IaaS seçimi olarak Microsoft Azure’a inmek kolay bir seçim değildi. Amazon S3 yakın değer sağlar ve çok daha büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Sonra tekrar, bu ikinci nokta bunun yerine Azure’u seçmek için bir neden olabilir. Daha az kullanıcı ve daha fazla sunucuyla, Azure’da daha az sunucu tıkanıklığı beklemek mantıklıdır.

Bazı okuyucular, özellikle sunucularının bulunduğu ABD merkezli olanlar için Wasabi, düşük maliyeti sayesinde en mantıklı olacaktır.

Sağlayıcı: Maliyet: Altyapı: Kullanım Kolaylığı:
Rackspace Bulut Dosyalarıılımlıılımlıılımlı
Amazon S3PahalıMükemmelZor
WasabiUcuzGüçsüzKolay
Microsoft AzurePahalıMükemmelZor
Google CloudPahalıMükemmelZor
Backblaze B2UcuzGüçsüzKolay

Tüm bu hizmetler, genellikle en iyi çevrimiçi yedekleme ve en iyi bulut depolama kılavuzlarımızda yazdığımız hepsi bir arada çözümlere alternatif arayanlar için iyi çalışır. API için her birine kolayca bağlanan birkaç uyumlu yedekleme uygulaması olduğundan, özellikle ilk durumda bu doğrudur.

Bulut IaaS alanının geri kalanı açısından, söylenecek çok fazla seçenek yok. Elbette, teknoloji meraklılarımızın paylaşmak istediği bir ya da iki seçimi kaçırdık. Bu sizi içeriyorsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, memnuniyetle bir göz atalım. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map