DD-WRT’yi evde veya ofiste Yönlendiricinize Yükleme

Cloudwards.net’in DD-WRT ürün yazılımını yönlendiricinize nasıl yükleyeceğinize ilişkin kılavuzuna hoş geldiniz.


Küçük Ofis / Ev Ofis kablosuz yönlendiricilerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcılar, çok fazla değer sunmayan OEM çözümleri bulma eğilimindedir. Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) ürün yazılımı çok yumuşak ve özellik bakımından zayıf, yönlendiricinin donanımından tam olarak yararlanamıyor.

Örneğin, OEM yazılımında genellikle şunlar yoktur:

VPN sonlandırma özellikleri

Dosya sunucusu özellikleri

Uzaktan oturum açma özellikleri

Bir yönlendirici en yeni ve en büyük işlemciye, maksimum RAM’e ve çok fazla flash belleğe sahip olabilir; ancak ürün yazılımı ve özellik eksikliğinden dolayı hala engellenecek.

Bu gerçek, tüketicileri İnternet’te Domates veya DD-WRT çeşidinin özel ürün yazılımı ile yönlendiren alternatif bir çözüm aramaya bırakıyor..

Bugün, DD-WRT ürün yazılımı ile bir ev kablosuz yönlendiricisinin nasıl yanıp söneceğine daha yakından bakacağız.

İçindekiler:

 

Başlamadan önce lütfen iki şeye dikkat edin.

İlk olarak, Domates ve DD-WRT temel olarak farklı özellikler sunan farklı kod türleri olsa da, bir yönlendiriciyi yanıp sönme adımları her ikisi için de aşağı yukarı aynıdır..

Bununla birlikte, iki yükleme işlemi arasında değişen birkaç küçük adımdan dolayı, bu ürün yazılımı lezzetini seçerseniz, Domates’e özgü bir kılavuzu takip etmek istersiniz..

İkincisi, sadece özel bellenim istediğiniz için, bunu kişisel olarak yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez; işlem sizin için yapılabilir, çünkü bir sonraki tartışacağız. 

Kendi Yönlendiricinizi Yanıp Sönmeye Uygun Bir Alternatif

Teknik olarak eğimli değilseniz, DD-WRT önceden yüklenmiş olarak bir yönlendirici satın almak daha iyidir. Neyse ki, ekipmanlarını kişisel olarak yükseltmemeyi tercih eden kullanıcılar, FlashRouters.com’dan DD-WRT veya Domates yüklü bir yönlendirici satın alabilirler..

Sunulanları görmek için web sitelerine göz atmanızı öneririm. Alternatif olarak, 2020’nin en iyi VPN yönlendiricileri için önerilerimize göz atın.

Yönlendiriciyi ev ortamınız için yapılandırmanız gerektiğinden, yanıp sönen bir yönlendirici satın almanın yararsız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama işte iyi haber; FlashRouters.com sizin için yükseltmeyi gerçekleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda DD-WRT yazılımını her ihtiyacınızı karşılayacak şekilde ayarlayacaklar.

FlashRouter.com’, DD-WRT ve Tomato ürün yazılımını önceden yükleyerek müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca, hizmet kablosuz yönlendiricileri önceden yapılandıracak ve böylece kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazır hale gelecektir.

Yükseltme İşleminin Önkoşulları

Doğal olarak, diğer tüm projelerde olduğu gibi, yönlendiricilerini flaşlamak isteyen kişilerin başlamadan önce gerekli kaynakları toplaması gerekecektir. İlki DD-WRT ürün yazılımını çalıştırabilen bir yönlendirici olan birkaç önkoşul vardır..

DD-WRT, elektronik bir perakendeciden satın alınabilecek her yönlendiriciyi desteklemez, sizinkilerin DD-WRT yönlendiriciler listesinde desteklenip desteklenmediğini kontrol edin.

Listede yoksa, FlashRouters.com’dan bir tane satın almanız veya yerel bir elektronik satıcısından desteklenen bir model satın almanız gerekir.

Son olarak, en son indirmeniz gerekir .çöp Kutusu DD-WRT kurulum dosyaları.

DD-WRT Kullanarak Yönlendiriciyi Flash

Aşağıdaki talimatlarda DD-WRT kullanarak bir yönlendiricinin nasıl yükseltileceği açıklanacaktır.

Ancak, bunlar genel adımlardır ve farklı yönlendirici modelleri arasında biraz farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, Linksys yönlendiricileri ev kullanımı için en yaygın olduğu için, arayüzünü örnek olarak kullanacağız.

Adım 1: Yönlendiriciyi Sıfırla

Yapılacak ilk şey 30/30/30 sıfırlamadır. Yönlendiricinin arkasına bakarsanız, küçük bir sıfırlama düğmesi görünür.

Bu sıfırlama düğmesi, yanlışlıkla basılmasını önlemek için küçüktür, bu nedenle aşağı doğru itmek için bir ataş veya kalem gerekecektir.

30/30/30 sıfırlama gerçekleştirmek için önce yönlendiricinin takılı ve açık olduğundan emin olun.

Sıfırlama düğmesini 30 saniye basılı tutun (bir kronometre kullanın).

Ardından, sıfırlama düğmesinin hala basılı, yönlendiricinin güç kaynağını çıkarın ve 30 saniye daha bekleyin.

son olarak, sıfırlama düğmesini basılı tutarken, yönlendiricinin güç kaynağını tekrar takın ve 30 saniye daha bekleyin.

Sıfırlama düğmesinin tüm süre boyunca basılı tutulması zorunludur, aksi takdirde sıfırlama prosedürü başarısız olur.  

Adım 2: Web Arayüzüne Giriş

Yönelticinin web arayüzünde oturum açmak için Javascript’in etkin olduğundan emin olun. Bir yan not olarak, bazı tarayıcılar çeşitli yönlendiricilerin web arayüzlerini yüklemekte zorluk çekiyor.

Yönetim sayfası düzgün yüklenmezse, başka bir tarayıcı deneyin.

Ayrıca, kullanıcının yönlendiricinin varsayılan IP adresini bilmesi gerekir. Yapılandırma arayüzünü açmak için IP adresini önce tarayıcının URL çubuğuna “http: //” ile girin (örneğin – http://192.168.1.1).

Kablosuz olarak veya başka bir ağ cihazı (anahtar gibi) üzerinden bağlamak yerine, bilgisayarınızı bir ethernet kablosu ile doğrudan yönlendiriciye bağlamanız önemle tavsiye edilir.

Ethernet kablosunun WAN bağlantı noktasına değil, yönlendiricinizin LAN bağlantı noktasına bağlı olduğundan emin olun.

Yönlendiricinin IP adresini henüz bilmiyorsanız, yalnızca Google “Model_XYZ’nin varsayılan IP adresi” dir. Linksys modelleri varsayılan olarak boş olan bir kullanıcı adı alanını ve “admin” şifresini kullanır.

Yine, kimlik bilgileri farklı sağlayıcılar arasında değişiklik gösterir, bu nedenle unuttuğunuzda Google’a varsayılan giriş kimlik bilgileri yeterlidir.

Adım 3: DD-WRT Bellenimini Yükleyin

DD-WRT’nin ürün yazılımını yüklemeden önce aşağıdaki önemli uyarıyı okuyun:

Bir yöneltici yanıp sönerken işlemi yarıda kesmemeniz kurulum prosedürü için zorunludur. Bunu yapmak, yönlendiricinizi “tuğla” yapabilir ve işe yaramaz hale getirebilir. Kurulum işleminin yarıda kesilmesi yeni bellenimin yüklenmesini veya fabrika varsayılanlarına sıfırlanmasını imkansız hale getirebilir! 

Kısacası, YAPMA işlem tamamlanana kadar aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

Bilgisayarınızı kapatın

Web tarayıcısını kapatın

Bir yönlendiricinin güç kaynağının bağlantısını kesin

Bilgisayarınızı yönlendiriciye bağlayan ethernet kablosunu çıkarın

İşlem genellikle iki dakika içinde tamamlanır ve tarayıcınızdan yeni DD-WRT giriş sayfasına erişildiğinde doğrulanabilir.

Her yönlendiricinin farklı bir kurulum arayüzüne sahip olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bir yönlendiriciyi yanıp sönmeye yönelik yapılandırma seçenekleri hemen hemen her zaman “yönetim” bölümünde bulunur.

Linksys modellerinde aşağıdakileri yapın:

 1. Yönelticinin yapılandırma arayüzüne giriş yapın
 2. Bazen “Yönetim” veya “Yönetici” olarak etiketlenen “Yönetici” sekmesini tıklayın
 3. “Dosya Seç” i seçin ve DD-WRT kurulum dosyasını bulmak için dizinleriniz arasında gezinin

Bir ürün yazılımı yükseltme ayarını bulmak zorsa, çevrimiçi erişilebilen yönlendirici kılavuzuna bakın.

Adım 4: DD-WRT Arayüzüne Giriş

Yükleme işlemi sırasında genellikle yönlendiricide ışıklar yanıp söner (yine farklı yönlendirici modelleri arasında değişir).

Yönlendiriciyi yanlışlıkla çıkarmamayı veya kurulum prosedürünü kesmemeyi unutmayın, aksi takdirde tozu ısırır.

Tamamlandığında, başarıyı gösteren bir açılır pencere olmalıdır. Devam etmeden önce, yaklaşık 5 dakika bekle.

Bekleme, uygunsuz kullanıcı müdahalesi durumlarını önlemeye yardımcı olan bir önlemdir..

Son olarak, 5 dakika bekledikten sonra, bir giriş istemi kendini göstermediyse devam et düğmesini tıklamanız uygundur. Varsayılan IP adresi 192.168.1.1 Çoğu yönlendirici modeli için, ancak yine, çeşitli üreticiler ve modeller arasında değişebilir.

Son düşünceler

Akılda tutulması gereken en önemli şey, yükseltme işlemini kesintiye uğratmamaktır. Yukarıda belirtilen adımları uygulayarak, bir yönlendiricinin DD-WRT’ye yanıp sönmesi, sadece 15 ila 20 dakika süren neredeyse zahmetsiz bir görev olmalıdır..

Yine de, yönlendiricinizin yanıp sönmesi sadece başlangıçtır. Yükseltmeden sonra, yönlendiricinin tüm potansiyelini çıkarabilir ve ekstra özellik ve işlevlerle donanımından daha iyi yararlanabilirsiniz..

Bir kişinin yapılandırmak isteyeceği ilk şeylerden biri, siteden siteye VPN tüneli. Bunu yapmak kablosuz ağa bağlı her cihazı VPN şifrelemesi ile koruyacaktır.

Ayrıca coğrafi kısıtlamalı sitelerin engellemesini kaldırın. Daha da iyisi, kullanıcılar DD-WRT yönlendiriciyi şu şekilde yapılandırabilir:

VPN sunucusu

Dosya sunucusu

Bir ağ paylaşım cihazı

Yine, yukarıdaki adımlar çok korkutucu veya zorlu görünüyorsa, FlashRouters.com’dan bir DD-WRT yönlendirici satın almak daha çekici olabilir..

DD-WRT’yi yönlendiricinize nasıl kuracağınızla ilgili bu kılavuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz; aşağıdaki yorumlarda herhangi bir soru veya endişeniz bırakmaktan çekinmeyin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map