Cloudwards Rehberi: En İyi 9 Sunucu Yedekleme Çözümü

Bugün mevcut olan en iyi sunucu yedekleme çözümleri için Cloudwards.net kılavuzuna hoş geldiniz. Bu toplama sırasında, çökmüş veya bozuk sunucular için olağanüstü durum kurtarmaya ve yeni donanıma planlanmış geçişlere yardımcı olmak için tasarlanmış depolama çözümlerini tanıtacağız.


Tüm ofis cihazlarınız için en uygun felaket kurtarma seçeneklerini arıyorsanız, iş alıcıları için en iyi çevrimiçi yedeklememiz başlamak için iyi bir yerdir.

Sunucular, diğer şeylerin yanı sıra kritik verileri ve uygulama dosyalarını depolamak için kullanılır. Bununla birlikte, herhangi bir sistem yöneticisinin size söyleyebileceği gibi, hiçbir sunucu sonsuza kadar sürmez. Ancak, iyi bir felaket kurtarma planı uygulandığında, kaçınılmaz çarpışma sadece bir rahatsızlıktır; biri olmadan, büyük olasılıkla bir felaket.

Nasıl çalışacağınızı öğrenmeye çalışırken bankayı kırmadan veya tansiyonunuzu yükseltmeden felaketten kaçınmanın en iyi yollarına bakalım. Gerçek bir sunucu için de pazardaysanız, en iyi küçük işletme sunucusu makalemize de göz atmanızı öneririz..

En İyi Sunucu Yedeklemesi İçin Seçtiklerimizi Nasıl Yaptık

Yıllardır sunucular için yedekleme yazılımlarını değerlendiriyor ve inceliyoruz ve sunucu yedekleme için en iyi seçimimizi yapmak üzere bu deneyimden yararlandık. Carbonite ve CloudBerry Backup da dahil olmak üzere birkaç seçim beyinsizken, diğerlerinden bazıları o kadar kolay değildi.

Sunucu yedeklemesini değerlendirirken aradığımız birkaç özellik vardır. Birincisi, bulut meraklıları olarak, sunucu dosyalarını uzak veri merkezlerine yedeklemeyi kolaylaştıran çözümleri tercih ediyoruz. Bununla birlikte, yerel yedeklemenin kurtarma da dahil olmak üzere birçok faydası olduğunu da biliyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak, hibrit bir yedekleme yaklaşımını destekleyen araçları tercih etme eğilimindeyiz.

Ayrıca, tam, artımlı ve diferansiyel yedeklemenin yanı sıra hem dosya tabanlı hem de görüntü tabanlı yedekleme gerçekleştirebilecek araçlar aradık. Ayrıca, kullanıcıların sistem kaynaklarını sınırlamak için en yoğun yedeklemeleri planlamalarına olanak tanıyan yedekleme zamanlama özelliklerini de dikkate aldık. Diğer önemli özellikler arasında, şu anda kullanımda olan dosyaları yedeklemenizi sağlayan etkin yedekleme ve aynı anda birden çok yedekleme işlemini çalıştırmanıza izin veren çok iş parçacıklı yedekleme bulunmaktadır..

Son olarak, çıplak metal geri yükleme denen bir yeteneği destekliyoruz. Çıplak metal restorasyonu ile, henüz herhangi bir yazılımın yüklü olmadığı bir sunucuya görüntüyü geri yükleyebilirsiniz, bu da olağanüstü durum kurtarma sürecinde değerli zaman tasarrufu sağlar.

En İyi Sunucu Yedekleme Seçimi 1. IDrive İş

IDrive İş sürekli olarak tüketiciler için favori yedekleme seçeneklerimizden biri olarak sıralanıyor. İş yedekleme planları da mükemmeldir, platform esnekliği ve MozyPro ve SOS Online Backup for Business gibi daha pahalı seçeneklerle eşleşen veya bunları aşan özellikler sunar.

Birinci Plan:
İkinci Plan:
Üçüncü Plan:
Yıllık fiyat:$ 99.50$ 199.50$ 499,50
Bilgisayarlar:SınırsızSınırsızSınırsız
Sunucular:SınırsızSınırsızSınırsız
Toplam Depolama Alanı:250GB500 GB1,25 TB

Hizmetin ilk yılında (veya bu tür bir taahhüdün sakıncası yoksa iki yıl) yüzde 25 indirim alırsınız, bu da fiyatlandırmayı daha da cazip hale getirir. 

12,5 TB’a kadar daha fazla abonelik seçeneği de var. Carbonite Office ve diğer bazı seçeneklerin aksine, IDrive ile depolamayı ölçeklendirmek biraz daha zordur, çünkü ayarlanmış depolama planları varsa bunlara bağlı kalmanız gerekir. Ancak düşük maliyeti genellikle onu daha iyi bir değer haline getirir. 

IDrive, Windows Server, Linux Server, MS SQL Server, MS Exchange Server, MS SharePoint Server, Oracle Server, Hyper-V ve VMWare dahil olmak üzere çoğu sunucu uygulamasını yedekleyebilir. 

Sunucu dosyalarının hem yerel olarak hem de bulutta kopyalanmasını istiyorsanız IDrive karma yedeklemeyi destekler. Ayrıca, sizi neredeyse gerçek zamanlı olarak yedeklemelerinizin üstünde tutmak için iyi izleme araçlarına sahiptir. Çıplak metal felaket kurtarma ve disk görüntü yedeklemesi de desteklenir.

Telefon, e-posta ve çevrimiçi sohbet seçeneklerinin tümü, her zaman çok zamanında bulduğumuz müşteri desteği için mevcuttur. İş için IDrive’ımızda okuyabileceğiniz gibi 7/24 destek de sunulmaktadır.

2. CloudBerry Yedekleme

CloudBerry Backup, kendi bulut depolama ağını sunmaması nedeniyle IDrive İş’ten biraz daha karmaşıktır. Bunun yerine, CloudBerry Backup yazılımı satın almanız ve ardından bulut depolama alanını desteklenen bir hizmetten ayrı olarak satın almanız gerekir.

Bununla birlikte, elliden fazla farklı bulut depolama seçeneği desteklendiğinde, biraz teknik bilgi edinmeye uygun olanlar çok yönlülüğün tadını çıkarabilirler. Desteklenen satıcılar arasında Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud ve Backblaze B2 bulunur. CloudBerry Backup ayrıca yerel yedeklemeyi de destekler.

Ne tür bir sunucu veya sunucu kullandığınıza göre yazılım satın almanız gerekir:

  • Windows Sunucu: 119,99 ABD doları
  • SQL Server: 149,99 ABD doları
  • Değişim: 229.99 $

SQL Server ve Exchange yazılım seçeneklerinin her ikisi de Windows Server’ı destekler. Ayrıca Windows Server, SQL Server ve Exchange için kullanılabilecek 229,99 ABD doları tutarında bir Ultimate Plan var.

Görüntü tabanlı yedekleme ve çıplak metal geri yükleme özellikleri. CloudBerry Backup ayrıca farklı donanıma sahip sunuculara geri yüklemeyi destekler ve bir USB flash sürücü kullanarak doğrudan buluttan geri yüklenir.

Yazılımda, yedeklemelerinizin çalışması için zamanlama süreleri de dahil olmak üzere seçeneklerde size yol gösterecek kullanıcı dostu bir sihirbaz vardır. Hem tam hem de diferansiyel yedekleme desteklenir. Kullanılan bant genişliğini azaltmak için yedekleme yapılırken dosyalar da sıkıştırılabilir.

CloudBerry Backup, buluttaki dosyalarınıza erişimi kısıtlamak için istemci tarafı yedeklemeyi destekler. Kullanılan istemci tarafı şifreleme düzeyi 256 bit AES’dir. Daha fazla ayrıntı için CloudBerry Yedekleme incelememize göz atın.

3. Ofis için Karbonit

Office için Carbonite, hem bulut hem de yerel yedekleme seçeneklerini içerir ve bu da onu hibrit bir yedekleme aracı haline getirir. Fiziksel ve sanal sunucuları, ayrıca ağa bağlı depolama (NAS), depolama alanı ağı (SAN) ve harici sürücüleri destekler. Platform desteği, IDrive ile elde ettiğiniz kadar iyi olmasa da, sağlam bir yedekleme hizmetidir ve maliyeti biraz daha fazladır.

Tek tek dosyaları yedeklemeye ve geri yüklemeye ek olarak, Carbonite ile tam sistem geri yüklemesi yapabilirsiniz. Servis hem görüntüleme hem de çıplak metal restorasyonlarını destekler. Sunucunuz için bir olağanüstü durum kurtarma planı oluşturmak için, bilgisayar yedeklemesiyle sınırlı olan Carbonite’nin temel Temel planının ötesine bakmanız gerekir..

PlanDepolamaYıllık fiyatBilgisayar SayısıSunucu Sayısı
çekirdek250GB$ 269.99SınırsızYok
Güç500 GB$ 599.99Sınırsız1
nihai500 GB999,99 $SınırsızSınırsız

Office Power için Carbonite bir sunucuyu yedeklemenizi sağlarken Office Ultimate için Carbonite sınırsız sayıda sunucuyu yedeklemenizi sağlar. Her ikisi de size 500 GB temel depolama alanı sağlar ve yıllık 99 ABD Doları için 100 GB depolama alanı eklemenize izin verir.

Belki de Carbonite hakkında en sevdiğimiz şey, diğer sunucu yedekleme seçeneklerinin çoğuna kıyasla kurulumunun ne kadar kolay olduğudur. Bu yedekleme seçeneklerinden bazıları Carbonite’den daha düşük bir fiyat etiketine sahip olabilir, ancak bunların yönetilmesi de daha zordur. Hızlı bir şekilde bir sunucu yedekleme planı almak ve destek personeline bir sürü para harcamadan çalışmaya devam etmek isteyen işletme sahipleri mutlu olmalıdır.

Arayüz göze kolaydır ve sürecin çoğunda size yol gösterir. Tam, artımlı ve diferansiyel yedeklemeyi ayarlayarak basit bir zamanlayıcı ile otomatik yedeklemeler planlayabilir ve sistem kaynakları yükünü yönetebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında bant genişliği daraltma, bildirim kurulumu ve izleme araçları bulunur.

Güvenlik için, Carbonite veri merkezlerinde depolanan içeriği korumak için 128 bit AES kullanır. İsterseniz, özel şifrelemeye geçebilir ve şifreleme anahtarlarınızın kontrolünü kendiniz koruyabilirsiniz. Bu, Carbonite’deki hiç kimsenin dosyalarınızın şifresini çözemeyeceği anlamına gelir.

Son olarak, Carbonite, en azından bir bulut yedekleme hizmeti için şimdiye kadar ele aldığımız en yardımcı destek ekibinden bazılarına sahiptir. Haftanın yedi günü destekle çevrimiçi olarak arayabilir, e-posta gönderebilir veya sohbet edebilirsiniz. Carbonite ayrıca ücretsiz vale kurulumları da sunar, bu da bir Carbonite çalışanının sunucu yedeklemenizi ücretsiz olarak kuracağı ve optimize edeceği anlamına gelir.

Bu hizmet hakkında daha fazla bilgiyi Carbonite for Office incelememizde okuyun. 

4. Acronis Yedekleme 12.5

Acronis, günümüzde mevcut olan en popüler sunucu yedekleme araçlarından biridir, çünkü harika bir çevrimiçi arayüz sunar ve kullanımı son derece kolaydır. Ancak, biraz pahalı da olabilir. Temel abonelik fiyatı sunucu başına yıllık 469 ABD dolarıdır ve ayrıca depolama alanı için ödeme yapmanız gerekir:

  • 250 GB: yıllık 299 dolar
  • 500 GB: yıllık 499 dolar
  • 1 TB: yılda 899 dolar
  • 5 TB: yılda 4299 $

469 $ fiyat, Windows ve Linux sunucu yedekleme için standart bir abonelik içindir. Ayrıca 839 $ için gelişmiş bir plan var. Önceden birden fazla yıl kayıt yaptırırsanız her iki plan da indirimli olur.

Hem Acronis Backup Standard hem de Acronis Backup Advanced disk görüntüleme özellikleri ve hibrit depolama sunar. Yerel depolama seçenekleri NAS ve SAN’ı içerir. Gelişmiş ayrıca veri tekilleştirme, teyp sürücü desteği ve çok daha iyi yönetici ve raporlama seçeneklerini içerir.

Acronis, fiziksel ve sanal sunucuları yedeklemek için kullanılabilir ve dosya tabanlı, tam ve çıplak metal kurtarma gerçekleştirebilir. Yeni bir sunucuya geçmeniz gerekirse, farklı donanıma da geri yükleyebilir.

5. StorageCraft ShadowProtect SPX Sunucusu 

ShadowProtect SPX Sunucusu başka bir favori, ancak ilk dört seçmemizden birkaç sınırlama daha geliyor. Birincisi, çoğu masaüstü arayüzünü yedekleme planı oluşturmak için oldukça kolay bulsa da, Carbonite veya IDrive, CloudBerry Backup veya Acronis kadar kullanımı kolay değil.

Daha büyük sınırlama, bulut depolama ile kolayca entegre olmamasıdır, yani size yardımcı olması için güçlü teknik bilgiye sahip birine ihtiyacınız olacaktır. Tüm bunların sonucu, yerel yedekleme için en iyi şekilde kullanılmasıdır.

Ancak, bu sınırlamalar üzerinde çalışabilir ve öncelikle şirket içi bir çözüme ihtiyacınız varsa, ShadowProtect SPX olağanüstü durum kurtarma için fiziksel ve sanal Windows Sunucularınızı güven altına almak için güzel bir dizi özellik sunar.  

Bu özellikler, tam ve artımlı yedekleme, yedekleme zamanlaması ve çok iyi izleme araçlarını içerir. Dosyaları veya bir görüntüyü yedekleyebilirsiniz ve yedekleme görüntüleri farklı donanıma sahip makinelere geri yüklenebilir.

ShadowProtect SPX Sunucusunun, sunucu yedekleme ihtiyacı olan kişiler veya küçük işletmeler için uygun olmayabilecek başka bir sorunu var: maliyet. Bir ömür boyu lisans size 1095 $ geri getirecek ve bir yıllık prim desteği 164 dolar daha ekleyecektir. Öncelikli destek 24 saat telefon desteği içerir, ancak.

6. Macrium Yansıtma 7

Macrium, ShadowProtect SPX Server ile aynı sorunlardan muzdariptir, daha az özelliğe sahiptir ve daha az kullanıcı dostudur. Ancak, bulut yedeklemesini kolaylaştırmamasına rağmen, BT departmanları arasında şirket içi bir yedekleme aracı olarak hala popülerdir. Bunun nedeni ShadowProtect SPX’ten biraz daha az maliyetli olması olabilir.

Macrium Reflect 7 Sunucusunun kalıcı lisans için sunucu başına 275 $ maliyeti vardır. StorageCraft’ta olduğu gibi, premium üzerinden standart destek seçmiş olsanız bile, destek ekstra ücrete tabidir. Ancak, standart desteğin ilk yılını ücretsiz alırsınız. Premium desteğin ilk yılı maliyete 13 $ ekler.

Standart: Premium:

Yenileme Maliyeti:55 $$ 69
Tepki Süresi:24 saat12 saat
24/7:HayırEvet
Telefon Desteği:HayırEvet
Özel Vaka Yöneticisi:HayırEvet

Yazılım, tüm fiziksel ve sanal sunucuları tek bir sıkıştırılmış görüntü dosyasına veya dosya ve klasörleri tek bir sıkıştırılmış arşiv dosyasına yedeklemek için kullanılabilir. Kullanışlı bir zamanlayıcı, sistem kaynaklarını ne zaman yedekleyebileceğiniz için tam ve artımlı yedeklemeler planlamanıza olanak tanır.  

Macrium ReDeploy ile, sunucu disklerinizin bozulması veya yükseltme zamanının gelmesi durumunda dosyaları doğrudan farklı donanıma geri yükleyebilirsiniz. Sanal önyükleme de desteklenir.

7. NovaBACKUP Sunucusu

NovaBACKUP Server hem yerel olarak hem de buluta yedeklemenizi sağlar. Bulut yedekleme seçenekleri arasında, bir yönetilen hizmet sağlayıcısı aracılığıyla satın almanız gereken NovaStor veya kendinizi ayarlayabileceğiniz Amazon S3 yer alır..

NovaBACKUP, Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi birkaç dosya paylaşım hizmetiyle de entegre edilebilir. Ancak, bu seçenekler gerçekten sunucu yedekleme için tasarlanmamıştır.

Yazılımın kendisi yıllık olarak 200 $ ‘a satın alınabilir veya 400 $’ lık bir kalıcı lisansla gidebilirsiniz. Kalıcı bir lisansla devam ederseniz, yalnızca bir yıllık NovaCare desteği alırsınız. NovaCare e-posta, sohbet ve telefon destek kanallarını içerir.

Karma depolama çözümü olmanın yanı sıra NovaBACKUP, dosya tabanlı, görüntü tabanlı, artımlı, tam ve çok iş parçacıklı yedeklemeyi destekler. Ayrıca çıplak metal restorasyonları ve farklı cihazlara restorasyonları destekler.  

Yazılım aynı zamanda 256-AES kullanarak verileri yerel olarak kaydetme veya buluta gönderme gibi şifreleme yeteneğine sahiptir ve neredeyse gerçek zamanlı izleme için araçlar sağlar.

8. Kolaylık Todo Yedekleme Sunucusu

EaseUS, Veri Kurtarma Sihirbazı incelememizde yazdığımız mükemmel bir veri kurtarma aracı da dahil olmak üzere dünyadaki BT uzmanları için en popüler araçlardan bazılarını üretir. Sunucu yedekleme yazılımı Todo Backup Server da çok iyi.

Todo Backup Server ile ilgili en cazip şeylerden biri maliyetidir. Todo Backup Server’ın geçerli sürümü için ömür boyu lisans 199 $ ‘dır. Mevcut ve gelecekteki tüm sürümler için ömür boyu lisans ücreti 359 $.

Ne yazık ki, Todo Backup Server’ın bazı çok güzel özellikleri olsa da, basit bulut yedeklemeyi desteklemez ve bu listede daha yüksek olmasını önler. Ancak FTP bir seçenektir, bu nedenle biraz işiniz varsa uzaktan yedekleyebilirsiniz..

Too Backup Server, Windows Server için tam sistem yedekleme, hızlı blok düzeyinde disk görüntüleme ve dosya yedekleme sağlar. Ayrıca artımlı ve tam yedeklemeler gerçekleştirebilir ve güzel bir yedekleme zamanlayıcısına sahiptir. Resimler ve dosyalar daha fazla yer kaplayacak şekilde sıkıştırılır ve 256 bit AES ile şifrelenebilir. Ayrıca sizi devam eden, tamamlanan veya başarısız olan işlemlerle ilgili uyarmak için bildirimler oluşturabilirsiniz.

Sistem geri yüklemeleri, önyüklenebilir ortam kullanılarak ve farklı donanımlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Görüntünün tamamını geri yükleyebilir veya dosya tabanlı geri yüklemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Son düşünceler

Bunlar en iyi sunucu yedekleme araçları için seçtiklerimiz. Paramız için, Carbonite güçlü bir özellik seti, yedekleme işlemini gerçekten basitleştiren bir kullanıcı deneyimi ve fazladan para harcamak zorunda kalmayacağınız mükemmel destek sayesinde en iyi genel yedekleme aracı olarak yerini aldı..

Bununla birlikte, farklı araçlar farklı kullanıcılara hitap edecek, Carbonite ve IDrive, kullanım kolaylığı arayan küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine ve diğerleri de personel BT departmanlarına daha uygun olacak. Sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz ve her zaman olduğu gibi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me