Cloudwards Rehberi: Amazon QuickSight Nedir?

Amazon kısa süre önce, büyük veri kaynaklarının yığınlarından kolayca, hızlı ve elbette düşük maliyetle içgörü geliştirme sürecini basitleştirmek amacıyla bulut tabanlı bir iş zekası aracı olan QuickSight’ı tanıttı..


Amazon, aracın geleneksel BI çözümlerinin maliyetinin 1 / 10’u için çok hızlı, kullanımı kolay, bulut tabanlı bir iş zekası olduğunu iddia ediyor.

Amazon Web Hizmetlerine Yardım

Son birkaç yıldır Amazon Web Service’in büyük miktarda veri toplamak, depolamak ve işlemek için bir dizi hizmet sunarak kendisi için güçlü bir zemin oluşturduğunu inkar etmek yok.

AWS Veri Merkezi
Amazon Web Servisleri

Bugün Amazon Web Services’e güvenen şirketlerin listesini bilmek sizi şaşırttı. Philips ve Samsung gibi büyük şirketlerden Adobe ve Netflix gibi teknoloji destekli şirketlere kadar hepsi büyük veri ihtiyaçları için Amazon Web hizmetlerini tercih ediyor.

FourSquare ve AirBnB gibi girişimler bile AWS’ye güveniyor.

QuickSight’ın gerçekten AWS’ye nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için, biraz daha derine inelim. Müşteri uygulamalarından üretilen veriler AWS altyapısına girdikten sonra, Amazon Kinesis aracılığıyla akışa alınır ve aşağıdaki gibi ilişkisel bir veri kaynağında depolanır:

  • Amazon Redshift
  • Amazon Aurora
  • Amazon RDS

Veri kaynakları Amazon S3 gibi dosya tabanlı veya Amazon DynamoDB gibi NoSQL veri kaynakları da olabilir. Veriler korunduktan sonra analiz için gönderilir. Verileri analiz etmek ve işlemek için AWS Veri Hattı ve AWS Makine Öğrenimi gibi araçlar vardır.

Verilerin nasıl toplandığı ve işlendiği ve işletme kullanıcılarının bu verilerin analizi yoluyla günlük kilit kararları nasıl aldıkları konusunda büyük bir boşluk var..

BT sektöründe çalışırken birkaç İş Zekası aracı üzerinde çalıştım ve veri toplamadan nihayet rapor oluşturmaya kadar tüm sürecin herkesin istemeyeceğinden çok daha uzun olduğunu söyleyebilirim.

Amazon Web Servisleri
© Amazon

Genel olarak, İş zekası çözümlerinin karmaşık veri modellerini anlamak ve oluşturmak için aylar harcamak için birkaç mühendis ekibine ihtiyacı vardır. Veri kaynakları birleştirilir ve arada bir hata olmadığından emin olmak için tekrar tekrar test edilir.

Ve sadece son KG turunu temizledikten sonra, rapor oluşturmak için tamamen farklı bir yazılım kullanan bir sonraki takıma geçilir..

Bu, gerçek veri kaynakları yerine şirketin kilit karar vericilerine gösterilen rapordur. Bu çözümler, işletme yeteneklerini önceden seçilmiş sorgu ve raporlarla sınırlar, çünkü görsel yetenekler veya etkileşimli veri keşfi için yer yoktur.

Bunun da ötesinde, kuruluşlar her yıl lisanslar, bakım ücretleri ve ağır donanımlar için binlerce dolar harcamalıdır. Bu İş Zekası araçlarını desteklemek. Kuruluşlar çalışan sayısını veya veri hacmini artırmak istiyorsa, işlerin devam etmesini sağlamak için daha fazla para harcamak zorunda oldukları açıktır..

QuickSight – Tüm BI Sorunlarının Cevabı

Amazon QuickSight, karmaşıklık, hız ve maliyet gibi büyük veri sorunlarını çözmek için oluşturulmuş bulut tabanlı bir iş zekası hizmetidir.


© AWS

Bunu, tüm büyük veri kaynaklarını iş kullanıcıları için kolayca kullanılabilir hale getirerek ve diğer iş zekası çözümlerinin toplam maliyetinin 1 / 10’unda kullanımı kolay bir arayüz sağlayarak yapar. AWS’nin Amazon QuickSight’ı kullanıcı başına aylık 9 ABD Doları karşılığında sunarak dünyayı ‘uygun fiyatlı’ olarak yeniden tanımladığını düşünüyorum.

QuickSight’ın Temel Bileşenleri

1. BAHARAT

Süper hızlı, Paralel, Bellek İçi Hesaplama Motoru (SPICE), QuickSight’ın en güçlü ve anahtar bileşenidir. Aslında size Amazon RedShift ve Amazon Aurora’yı getiren aynı ekip tarafından inşa edildi..


© TechCrunch

SPICE, QuickSight için anahtar etkinleştiricidir ve terabaytlarca veriyi ölçeklendirmeye ve yine de birkaç milisaniyelik bir yanıt süresini korumaya yardımcı olur. Temel olarak, verilerinizi QuickSight’a yönlendirdiğinizde, optimum sorgu performansı üretmek için tüm veriler SPICE tarafından alınır.

Zengin hesaplamaları ile SPICE, kullanıcılarına ekstra kaynak veya ölçeklendirme altyapısı olmadan veri kaynaklarından bilgi edinme olanağı tanır..

SPICE’ın sorgulara bu kadar hızlı yanıt vermesinin nedeni, verileri yüksek performans ve kullanılabilirlik için çoğaltmasıdır. Bu, kuruluşların hepsi aynı anda ve çeşitli veri kaynaklarında etkileşimli ve hızlı analiz gerçekleştirebilen binlerce kullanıcıya kadar ölçeklendirilebileceği anlamına gelir.

2. Otomatik Bulma

Bir iş zekası aracı kullandıysanız, en büyük zorluklardan birinin verileri keşfetmek ve analiz için seçmek olduğunu bilirsiniz..

Bulut kullanıcı veri analizi
© NEC Amerika Şirketi

Genellikle bu, bir veri mühendisleri ekibinin bir analiz motoru yardımıyla verileri kataloglamasını ve bulunabilir olmasını gerektirir. Ancak QuickSight ile, oturum açtığınızda, yazılım erişiminiz olan veri kaynaklarını otomatik olarak keşfeder, analiz eder ve ayarlar.

3. Otomatik Grafik

BI ile çalışırken, karşılaştığım en sinir bozucu sorunlardan biri grafik oluşturmak ve her grafiğin nasıl görünmesi gerektiğini görselleştirmekti.


© AWS

QuickSight’ın bu sorunu hallettiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Tek yapmanız gereken, uğraştığınız veri türünü seçmek ve QuickSIght görselleştirmek için en iyi grafiği seçmektir.

4. Paylaşma ve İşbirliği

Görselleştirmeleri birleştirmenize ve bunları iş gösterge panoları şeklinde sunmanıza, yorum eklemenize ve bunları gruplarla veya bireylerle (kuruluşlarınızda) paylaşmanıza olanak tanıyan harika bir hikaye panosu özelliği vardır. Yine, daha hızlı ve daha iyi iş için harika.

Amazon QuickSight Fiyatlandırması

Bu elbette QuickSight’ın en ilgi çekici özelliklerinden biridir. Standart yıllık abonelik size aylık 9 ABD doları, aylık abonelik aylık 12 ABD dolarıdır.


© Mark Moz

Bir işletmenin yıllık aboneliği 18 ABD doları, bunun için aylık abonelik 24 ABD doları olacaktır. Bu, paketlenmiş SPICE için 10 GB alan içerir. Her ekstra GB alan için, Standart sürüm için ayda 0,25 ABD doları ve Enterprise sürüm için 0,38 ABD doları ödemeniz gerekir.

Sonuç

Amazon QuickSight kesinlikle bizi heyecanlandırdı ve hızlı bir şekilde yüksek performanslı araçlar sunarak BI oyununu değiştirebileceğini gerçekten düşünüyoruz.

Şu anda sadece bir önizleme özelliği olarak mevcut, ancak Amazon’un yakında başlatacağını düşünüyoruz. Önizlemeyi kontrol etmek istiyorsanız, buradan kaydolabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me