Chrome Yer İşaretlerini Dışa ve İçe Aktarma

Hemen hemen herkes tarayıcılarında yer imlerini kullanır: gezinmeyi hızlandırır ve belirli bir siteyi her ziyaret etmek istediğinizde yakın geçmişinizin tamamını kaydırmak zorunda kalmazsınız. Google’ın tarayıcısı Chrome, yer işareti yönetimi konusunda özellikle iyi bir iş çıkarıyor ve birçok harika özelliğinden biri.


Ancak, yer işaretlerine güvenmeyle ilgili bir sorun var: yeni bir tarayıcı kullanmaya başladığınızda, bunlar geçerli değil. Google profiliniz belirli koşullar altında yer işaretlerinizi kaydeder, ancak bu yalnızca Chrome’da çalışır. Bu, Chrome olmayan bir tarayıcıyla yeni bir dizüstü bilgisayara veya mobil cihaza geçtiğinizde, ilk birkaç günlük kullanımınızın yer işaretlerinizi tekrar kaydetmeniz gerektiğinden rahatsızlık duyacağı anlamına gelir.

Neyse ki, Google Chrome yer işaretlerinizi ayrı bir dosyaya dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu kullanışlı küçük özellik sadece onları yeni tarayıcınıza aktarmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda alıp diğer tüm yedeklenmiş dosyalarınıza da koyabilirsiniz (bir yedekleme planınız var, değil mi?). Bir bog standardı .html dosyası olduğundan, en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızın hiçbirinin bu konuda herhangi bir sorunu olmayacaktır. Bu, ne olursa olsun, tarama alışkanlıklarınızın acı çekmesi gerekmeyeceği anlamına gelir.

Ancak başlamadan önce, burada yer işaretlerini yedeklemekten bahsettiğimizi unutmayın, Google Chrome’u tamamen nasıl yedekleyeceğimizle ilgili başka bir makalemiz var. Değişiklik yapmak istemeniz durumunda, yer imleri dosyasını diğer tarayıcılara dışa aktarmayla ilgili de biraz konuşacağız.

Chrome Yer İşaretlerini Dışa Aktar

Chrome yer işaretlerini dışa aktarmak, her biri öncekinden daha kolay olan birkaç adımlık bir işlemdir. “Yer işaretleri yöneticisine” giderek başlayalım, menüden aşağıda gösterildiği gibi veya Ctrl + Shift + O kısayol tuşunu kullanarak (“Oliver” daki “O” harfini) kullanabilirsiniz..

Menü sağ üstte, “yer işaretleri” ne gidin ve “yer işareti yöneticisi” ni seçin.

Yer işareti yöneticisi yeni bir sekmede açılır ve şöyle görünür:

Bu öğreticinin ekran görüntülerini yapmak için yeni bir Chrome yüklemesi yaptığımı fark edeceksiniz, ancak endişelenmeyin, bu şekilde bir şeyler yapmanın, yerleştirdiğiniz klasöre bakılmaksızın tüm yer işaretlerinizin ihraç.

Bir sonraki adımınız, gerçek yer işaretlerinizin hemen üzerinde bulunan “düzenle” kelimesini tıklamaktır. Bir menü açılacaktır. 

Bu menü, yeni yer imleri ekleme ve klasör oluşturma da dahil olmak üzere her türlü şeyi yapmanıza izin verecektir, ancak seçeneğin en altta “yer işaretlerini HTML dosyasına aktar” olmasını istiyoruz. Bunu tıklayın, indirilecek konumu seçebileceğiniz bir dosya gezgini’ne yönlendirileceksiniz. Ayrıca dosyayı yeniden adlandırabilirsiniz (ki bunu tavsiye ederim), ancak dosya türünü yanlışlıkla değiştirmediğinizden emin olun, bunların herhangi birinin düzgün çalışması için bir .html olması gerekir.

Dosya daha sonra sabit diskinize kaydedilir – benim durumumda küçük, bu yüzden bir saniyeden daha kısa bir sürede oradaydı – ve gerçekten de hepsi bu. Dosyayı yedekleriniz veya senkronize edilmiş dosyalarınız için kullandığınız klasöre taşırsanız, bir dahaki sefere kullandığınız en iyi bulut depolama veya çevrimiçi yedekleme çözümlerimizden hangisi işe yarıyorsa otomatik olarak dahil edilmelidir.

İşte, kolay-bezelye. Bu işlem, tüm tarayıcılarda aşağı yukarı aynı şekilde çalışır; bu, yer işaretlerinizin nerede depolandığını bulmakla ilgilidir. Şimdi bu dosyaları yeni tarayıcınıza nasıl aktardığınıza hızlı bir göz atalım.

Yer İşaretlerini İçe Aktarma

Chrome’da, yer işaretlerini içe aktarma hemen hemen aynı işlemdir, ancak yer işaretleri yöneticisinin “düzenle” menüsünde “yer işaretlerini” dışa aktar “yerine” HTML dosyasına içe aktar “ı seçin.

Daha sonra, .html dosyanızı arayabileceğiniz bir dosya gezginine yönlendirilirsiniz. Diğer tarayıcılar da yine aynı şekilde çalışıyor: Vivaldi’de – Chrome’un her hareketimi izleme alışkanlığının büyük bir hayranı olmadığım için tercih ettiğim tarayıcı – bunu yapmanın en kolay yolu hızlı aramaya (başlangıç ekranında, tabiri caizse) ve sayfanın üst kısmındaki “yer işaretleri” sekmesini tıklayın.

Bu sizi yer işaretleri yöneticisine götürür; burada tek yapmanız gereken “içe aktar” ı tıklamaktır ve içe aktardığınız tarayıcıyı seçebileceğiniz bir iletişim kutusu açılır (eğer sisteminizde kazandığını tespit ederse ” t, Vivaldi otomatik olarak içe aktarabileceği için .html dosyasına bile ihtiyaç duyar). 

İzlenecek kadar çok değilseniz, ancak Vivaldi’nin arayüzünün hayranı değilseniz, başka bir harika seçenek Mozilla Firefox’tur. Bu denenmiş ve gerçek tarayıcı, işleri Chrome’un yaptığı gibi hemen hemen aynı şekilde yapar: yer işaretleri yöneticisine aynı kısayol tuşuyla (Ctrl + Shift + O) erişirsiniz ve ardından yalnızca “içe aktar ve yedekle” düğmesini tıklarsınız. 

Bu özel durumda Firefox’u bu kadar kullanışlı kılan şey, sadece yer imlerini değil, bu ekrandan tarayıcının tam bir yedeğini almanıza da izin verir. Bunu yapmanıza izin veren birkaç tarayıcıdan biridir ve sisteminizi tamamen silmeden hemen önce veya bilgisayarınızda kalıcı bir şey olması durumunda inanılmaz derecede faydalıdır. Yalnızca peşinde olduğunuz yer işaretleri ise, “dışa aktar” veya “içe aktar” ı tıklamanız yeterlidir.. 

Sonuç

İşte burada: Yer işaretlerinizi Chrome’a ​​ve Chrome’dan içe ve dışa aktarmanın en hızlı ve en kolay yolu. Microsoft Edge veya Internet Explorer kullanıcısıysanız ve neden ikisini de bu kılavuza dahil etmediğimizi merak ediyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve öğrenmek için yukarıdaki üç tarayıcıdan birini indirin.

Bu kılavuzu yararlı bulduğunuzu ve Chrome yer işaretlerini dışa aktarmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Aşağıdaki yorumlarda herhangi bir sorunuz varsa bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkür ederiz ve tarama deneyiminizi mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için 99 ücretsiz gizlilik aracındaki kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map