Büyük Dosyaları 2020 ve Ötesi Güvenli Bir Şekilde E-postayla Gönderme

Büyük bir dosyayı hemen aktarmanız gerektiğinde sinir bozucu ve başparmak sürücüsünü kullanmak bir seçenek değil. En yaygın e-posta sağlayıcıları büyük dosyaları ek olarak göndermenize izin vermez, bu nedenle büyük olasılıkla bir dosya paylaşım hizmeti bulmak için uğraşmanız gerekir..


Bir tane bulsanız bile, güvenliğin bir sorun olduğunu görebilirsiniz: Tüm bu hizmetler, özellikle de ücretsiz hizmetler, hiçbir üçüncü tarafın belgenize veya resminize erişemediğinden emin olmak için ihtiyacınız olan şifrelemeye sahip olacaktır..

Bu kılavuzda, büyük dosyaların güvenli bir şekilde nasıl e-postayla gönderileceğini göstereceğiz. “Büyük” ile, 250 MB’ı aşan ve birçok popüler e-posta sağlayıcısı tarafından belirlenen sınırların birkaç katı olan dosyaları kastettiğimizi unutmayın. Bu kılavuzun yardımıyla, diskin kendisini göndermeden tüm disk görüntülerini gönderebileceksiniz..

En iyi yanı, konuşacağımız sağlayıcıların her birinin durumunda, alıcıların bir hesap için kaydolmasına gerek olmamasıdır. Kayıt olmadan da dosyanızı alabilirler..

Güvenlik Konuları

Büyük dosyaları kendileri depolamak için posta kutusu alanını kullanmadığımız için, bulut depolama web sitelerinin sunucularının kendilerinin ne kadar güvenli olduğu sorusu var. Bazı sağlayıcılar güvenliğe çok az özen gösterdikleri için kötü şöhretli kişilerdir. Yalnızca giriş bilgileriniz değil, depoladığınız gerçek veriler de çalınabilir.

E-posta durumunda, kimlik avı dolandırıcılıkları ve diğer beceriler yaygındır. Alıcınızın teknoloji bilgisine bağlı olarak, farkı ayırt edemeyebilir ve bu sizden olduğunu düşündükleri bir e-postayı açtıklarında birçok soruna yol açabilir..

Herkesin güvende olduğundan emin olmak için aşağıdakileri akılda tutmak gerekir:

 • Gönderilen e-postaların kolayca orijinal olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı
 • Sadece muhataplara erişimi kısıtlayan mekanizmalar mevcutsa
 • Dosya bütünlüğünü garanti eden tüm sistemler
 • Sistem bir günlüğü tutarsa, izinsiz gözetleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

Bununla birlikte, büyük dosyaları güvenli bir şekilde e-postayla göndermenize izin veren birkaç sağlayıcıdan geçelim.

Dropsend

DropSend, indirme gerektirmeyen tamamen tarayıcı tabanlı bir uygulamadır. Çok kullanıcı dostu ve hızlı, ayrıca Android ve iOS için mobil uygulamalara da sahip. Masaüstünüzden çalışmayı tercih ediyorsanız, DropSend Mac ve PC için istemcilerin yanı sıra Microsoft Outlook için bir eklenti sunar.

DropSend, 256 bit AES şifrelemesi kullanır ve ücretsiz kişisel planla (ücretli müşteriler için 8 GB) 4 GB’a kadar olan dosyaları destekler, böylece bir Blu-ray DVD’ye veya hatta bir ikili videoya eşdeğer bir şey göndermek istediğinizde daha az kullanışlı olur tek bir dosyada katmanlı DVD. Ücretsiz deneme sürümü mevcut.

FileMail

FileMail, daha büyük dosyalara izin vermesi dışında DropSend ile benzer şekilde çalışır. Ancak, ücretli planları DropSend’in planlarından daha pahalıdır. Kendi web sitenizde bile kullanabilirsiniz, böylece ziyaretçilerin özelleştirilebilir bir form doldurarak size büyük dosyalar göndermelerine izin verir. Geliştiriciler için bir API da mevcut.

FileMail 128 bit dinlenme şifrelemesi kullanıyor ancak bunun 2013’ten beri güncellenmediğini belirten belge. Ücretsiz planlar 30 GB’ta maksimum dosya boyutunu kaplarken ücretli planlar “sınırsız” dosya boyutunu desteklediğini iddia ediyor.

onedrive

OneDrive, çevrimiçi e-posta yoluyla dosya göndermekten daha çok çevrimiçi depolama ortamı olarak daha popülerdir. OneDrive ile izin verilen maksimum dosya boyutu, kullandığınız araca, örneğin Windows’un kendi dosya gezgini, masaüstü uygulaması, mobil uygulaması vb. Bağlıdır. Çoğu durumda, tek bir dosyanın üst sınırı 10 GB olarak ayarlanır.

OneDrive, dosyaları paylaşmak için birçok erişim kontrolü özelliği sunar. Microsoft ayrıca her dosyanın kopyalarını farklı sürücülere ve sunuculara kaydettiklerini iddia eder. Bu, bir donanım arızası durumunda bile bunlara erişmenizi sağlar.

SendThisFile

SendThisFile, dosya boyutunun kendisi yerine yaptığınız aktarım miktarına sınırlar koyar. Beklemede AES-256 şifrelemesi ve uçtan uca iletim için 128 bit TLS şifrelemesi kullanır. Bununla birlikte, en üst düzey işletme planı bile (aylık 99,95 ABD dolarıdır), yalnızca yaklaşık 500 GB veri aktarmanıza olanak tanır.

50 GB veri aktarmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir deneme sürümü mevcuttur. Facebook, LinkedIn veya Google+ hesabınızı kullanarak da kaydolabilirsiniz..

Dropbox

OneDrive gibi, Dropbox da tüm dosya türleri (ve boyutları) için uygun bir çevrimiçi depolama ortamı olarak kabul edilir. Bir Dropbox hesabına kaydolduğunuzda, size ayrılan belirli bir depolama alanı elde edersiniz. Bu sınır, yüklemek istediğiniz dosyanın boyutuna kıyasla bir darboğaz olabilir.

Masaüstü uygulamasını veya mobil uygulamayı kullanarak yüklediğiniz dosyaların boyutlarında belirli bir sınır yoktur. Tarayıcı kullanılarak yüklenenlerin 20 GB veya daha küçük olması gerekir.

Dropbox’ın güvenlik uygulamaları ve sorunları hakkında çok şey söylendi. Kullanıcı kimlik bilgileri geçmişte çalınmış ve rutin bakım bile çoğu zaman büyük hayal kırıklığına neden olmuştur. Şifreleme açısından SendThisFile’a benzer.

Dropbox'ta Paylaşılan Klasör Oluşturma

Örneğin, bu tür kötü uygulanmış bir önlem meta dosyalarının değil, yalnızca dosyaların içeriğinin şifrelenmiş olmasıdır. Birisi Dropbox’ın depolama ortamına erişebiliyorsa, dosyalarınızın içeriğini doğrudan incelemek mümkün olmayabilir, ancak dosya adı, boyut, yükleme tarihi vb..

Dropbox, depolama sunucularının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki veri merkezlerinde bulunduğunu iddia ediyor. AB-ABD ile uyumludur. gizlilik kalkan programı ve ABD-İsviçre güvenli liman çerçevesi de.

Mac kullanıyorsanız, Dropbox’ın anahtarlığınıza erişmesine izin vermeniz gerekir. Bu erişim olmadan başlamaz. Hizmet, hesabınızı doğrulamak ve Dropbox uygulama ayarlarını daha da güvenli hale getirmek için erişimin gerekli olduğunu iddia ediyor.

MEGA

MEGA’nın ana sayfası yüklenmek için biraz ağır. Ancak, dosyaları doğrudan ana sayfanın üzerine sürükleyip bırakarak yüklemeye hemen başlayabilirsiniz. İsterseniz dosya yükleyiciyi de kullanmayı seçebilirsiniz. Dropbox gibi, MEGA da dosya boyutuna herhangi bir sınır koyma iddiasında bulunmaz.

Tarayıcıyı veya mobil cihazı kullanarak dosya yükleseniz bile MEGA uçtan uca şifrelemeye dayanır. Şifreleme ve şifre çözme işlemi için kullanılan özel anahtarlar hiçbir zaman kullanıcının cihazından ayrılmaz, MEGA bunları sunucularında tutmadığını iddia eder.

Hatta kullanıcıları yalnızca kendi yedekleme uygulamalarını benimsemeye ve yalnızca onlara güvenmemeye teşvik eder. Destek sayfalarında, olası risk ve saldırıların bir listesini verdiler, böylece kullanıcı olarak mümkün olan en kötü durumda neler olabileceğinin farkında olursunuz.

Sonuç

Sadece güvenlik açısından bakıldığında, MEGA çok iyi denenmiş ve test edilmiş bir seçenek gibi görünüyor. Ancak, Dropbox’ın yaptığı kadar çok sayıda üçüncü taraf entegrasyonu sunmaz. OneDrive’ın sunduğu iş planları, özellikle Office 365 ile birleştirildiğinde size çeşitli uygulamalar sunar, ancak bu bazıları için aşırı olabilir.

DropSend, FileMail ve SendThisFile gibi daha az bilinen seçeneklerde, siber saldırılardan muzdarip herhangi bir haberle karşılaşmamaktan daha güvenli hissedebilirsiniz. Ancak, er ya da geç sonunda böyle bir saldırıya uğrayacaklar ve ancak o zaman savunmalarının göreve hazır olup olmadığını bileceksiniz.

Bu yüzden seçim tek bir soru ile başlar: güvenliği henüz test edilmemiş olan nispeten bilinmeyen bir sağlayıcıya gitmekte veya bilgisayar korsanları tarafından şimdiye kadar en az bir kez hedeflenmiş olan zaten popüler bir sağlayıcıya gitmekte daha güvende hissediyor musunuz??

Netleştikten sonra, ilgili sağlayıcının özelliklerini, fiyatlandırmasını ve dosya boyutu sınırlamalarını dikkate almanız gerekir. Bu, burada bahsettiğimiz altı sağlayıcıdan birini sıfırlamanıza yardımcı olacak.

Umarız kılavuzu okumaktan zevk alırsınız. Bu hizmetleri kullanmakla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map