Bulut Terminolojisini Anlamak: IaaS, Paas ve SaaS Ne Anlama Gelir?

Bir bulut hizmeti ararken, ilk bakışta mantıklı gelmeyebilecek çeşitli kısaltmalar ve terimler bulacaksınız. Teknoloji hızla değişen bir alandır ve pazarlamacılar bir ürünü veya hizmeti tanımlamak için yeni, gösterişli kelimeler bulma eğilimindedir.


İhtiyaçlarınızın ne olduğunu anlamak önemlidir. Bulut teknolojisi söz konusu olduğunda size tam olarak ne teklif edildiğini anlamak da aynı derecede önemlidir. Pazarlama metinleri ve teknik jargon, bulutta gezinmeyi olması gerekenden daha zor hale getirebilir.

Cloudwards.net olarak, bulut teknolojilerini ve hizmetlerini kolay anlaşılır hale getirme konusunda uzmanız. Bulut terminolojisini anlamak için doktora ihtiyacınız yok – işte bu noktada devreye giriyoruz.

Bugün, bunun ne anlama geldiğini ve bu hizmetlerin size nasıl fayda sağlayabileceğini anlamanıza yardımcı olacak bazı ortak bulut terminolojisine bakacağız. Ayrıca bulut teknolojisinin cihazlarımızı evde ve ofiste kullanma şeklimizi nasıl değiştirdiğine bir göz atacağız.

Çalışma Şeklimizi Değiştirme


© jiminthesun

Bulut bilişimin ortaya çıkmasından önce, işletmeler kendi sunucularını satın almak zorunda kaldılar. Bu sunucuları yönetmek için bir BT departmanına ihtiyaç duyuyorlardı, onları güncel ve güvenli tutmanın yanı sıra kullanıcılara teknik destek de sağladılar. Veriler genellikle teybe kopyalanarak ve kamyonlar veya kamyonetler yoluyla teslim edilerek saha dışında yedeklenir.

Başlangıç ​​maliyetleri daha yüksekti ve ön tarafta büyük bir yatırım gerektiriyordu. Sunucular genellikle yetersiz kullanılıp para ve güç kaybına uğradı. Şimdi, Hizmet Olarak Altyapı gibi bir şeyle, işinizi başlatmak için sunucu bankalarında bir bankaya ihtiyacınız yoktur: tüm halledilenler.

Günümüzde, altyapınızı üçüncü bir şahıstan kiralıyorsunuz ve sadece ihtiyacınız ve kullandığınız şey için ödeme yapıyorsunuz. IaaS sağlayıcıları, sunucuları çalıştırmanın donanım ve lojistiği ile ilgilenerek işletmenizi gerektiği gibi ölçeklendirmenizi sağlar.

Bulut bilişim popülerlik kazandıkça, hizmetler ve ürünler için yeni terimler üretildi. Birçok açıdan aynı manzara – İnternet’teki daha güçlü sunuculara erişmek için kişisel bilgisayarlarımızı kullanmaya devam ediyoruz – ancak verilerimize erişmek için cihazlarımızı kullanma şeklimiz değişti.

Terminoloji

Bulut bilişim ile ilgili karşılaşacağınız temel terimler şunlardır:

 • IaaS, Hizmet Olarak Altyapı
 • PaaS, Hizmet Olarak Platform
 • Hizmet Olarak Sunulan Yazılımlar, Hizmet Olarak Yazılım
 • UCaaS, Hizmet Olarak Birleşik İletişim
 • GaaS, Hizmet Olarak Oyun

Bu terimler kafa karıştırıcı görünebilir, ancak pratikte aslında oldukça basittir. Her terimin ne anlama geldiğine dair somut bir fikir veren bazı örnekler vereceğim.

IaaS (Hizmet Olarak Altyapı)

IaaS, bir kişinin veya kuruluşun sunucular, ağ cihazları ve veri depolama gibi altyapı kiralamasına izin veren bir bulut hizmetidir. Esasen, IaaS sanal bir veri merkezidir.

Kullanıcılar pahalı donanım satın almak ve korumak yerine, Amazon Web Services gibi bir IaaS sağlayıcısından ihtiyaç duydukları şeyi kiralayabilirler (bu hizmetlerden biri Glacier, daha fazla ayrıntı için Amazon Glacier makalesi için en iyi beş müşterimize göz atın). IaaS sağlayıcısı tüm fiziksel donanıma sahiptir ve bir veri merkezinin işletilmesiyle ilgili tüm bakım ve maliyetlerle ilgilenir.

Kendi donanımınızı satın almak yerine IaaS kullanmanın birçok avantajı vardır:

 • Ölçeklenebilirlik. İşletmeniz büyüdükçe, ihtiyacınız olduğunda daha fazla kaynak ekleyebilirsiniz
 • Fazlalık. IaaS sağlayıcıları, çalışmama sürelerini önlemek için birden fazla sisteme sahiptir. Bir donanım arızası durumunda, bu yedek sistemler hizmetlerinizin hiçbir şey olmamış gibi çalışmasını sağlar
 • Global erişim. Tokyo’da geliştiricileriniz var, ancak müşterilerinizin çoğu ABD’de mi? İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun birden fazla sunucu oluşturarak herkes için erişilebilirlik sağlayabilirsiniz

PaaS (Hizmet Olarak Platform)

Bulut Terminolojisini Anlama
© daibangchua18

PaaS, geliştiricilere hızlı bir şekilde kod yazmaları ve dağıtmaları için bir ortam sağlar. PaaS, işletim sistemine geliştirme araçları, veritabanı motorları, analitikler ve daha fazlasını sunarak IaaS’ın üzerine kurulur.

PaaS kullanmanın temel yararı, geliştiricilerin, uygulamalarının çalışacağı temel işletim sistemini veya yazılımı yüklemeleri, yapılandırmaları veya güncellemeleri gerekmemesidir. Sadece kod yazarak çalışmaya başlayabilirler, bu da yapılandırmada ve tasarrufta daha az zaman harcanmasına neden olur.

Basit bir örnek düşünün: İşletmenizin WordPress gibi bir içerik yönetim sistemine (CMS) ihtiyacı var. WordPress, genellikle şu özelliklere sahip bir yazılım yığını gerektirir:

 • Linux Sunucusu
 • Apache / nginx web sunucusu
 • MySQL veritabanı
 • WordPress

Bunların tümünü kendiniz yapılandırmayı ve korumayı öğrenebilir veya bir sistem yöneticisi kiralayabilirsiniz, ancak neden değerli zaman ve para harcayabilirsiniz? Bir PaaS sağlayıcı kullanarak, altındaki yazılım yerine içeriğinize veya ürününüze odaklanabilirsiniz.

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım)

Bulut Terminolojisini Anlama
© arunabhdascomputing

Geleneksel yazılım modeli tipik olarak her kullanıcı grubu bilgisayarı için bir lisans gerektiriyordu ve yazılım yerel olarak kurulduğundan, bilgisayardaki herhangi bir güncelleme veya sorun kesintiye ve gelir kaybına neden olabilir.

SaaS, bireysel lisansların veya buggy güncellemelerinin baş ağrısı olmadan, güvenli bir İnternet bağlantısı üzerinden yazılımı tek tek makinelere yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Yazılım güncellendiğinde, tüm değişiklikler hizmet genelinde bir bütün olarak dağıtılır. Kullanıcılar yazılıma İnternet bağlantısı olan herhangi bir makineden erişebilir.

SaaS sağlayıcıları genellikle kullandıkça öde yöntemiyle çalışır ve aylık küçük bir ücret alır. Bu başlangıçta şaşırtıcı görünse de, SaaS geleneksel yazılım modeline göre çeşitli faydalar sağlar. Yazılımınıza kurulum gerektirmeyen herhangi bir cihazdan erişilebilir. SaaS sağlayıcıları otomatik olarak yeni güncellemeler veya yamalar gönderir. İşletmelerin ve kullanıcıların artık pahalı yükseltmeler satın almaları ve bunları yükleme zahmetiyle uğraşmaları gerekmiyor. Uzun vadeli maliyetler genellikle lisans satın alma, yazılımı yükleme, yükseltme veya şirket içinde destekleme işleminden daha ucuz olacaktır..

SaaS hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için anlamlıdır. Yazılımınızı buluta taşıma ve cihazlarınızda en son sürüme erişme fikrinden hoşlanıyorsanız, geçmişte çeşitli SaaS satıcılarını ele aldık.

Endüstri ne olursa olsun, eski moda masaüstü yazılımlarından bir bulut hizmetine geçme şansınız yüksektir. İyi bir örnek, kitaplarınızı cep telefonları veya tabletler de dahil olmak üzere herhangi bir cihazdan yapmanıza izin veren en iyi muhasebe yazılımı sağlayıcılarımızdır..

Diğer örnekler, ürün veya hizmet satan herhangi bir işletme için olmazsa olmaz olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçlarını içerir. Bulut tabanlı bir CRM kullanmak, işletmenizin takvimler, görev yönetimi, reklam kampanyaları, e-posta listeleri ve dönüşüm araçları gibi şeyleri merkezileştirmesine ve yönetmesine olanak tanır. İhtiyaçlarınızı karşılayan birini bulabilmeniz için küçük işletmeler için en uygun fiyatlı CRM’leri araştırdık.

Bunun gibi değerli bilgi ve araçlara erişiminiz, herhangi bir cihazdan, herhangi bir konumdan işletmenizin her yönüyle en üst düzeyde kalmanıza olanak tanır.

SaaS kullanarak işbirliği

Bir sonraki döneme geçmeden önce, işletmeniz için SaaS’ı kullanmanın en büyük avantajlarından birine bakalım – işbirliği.

Makinenizde yüklü olan geleneksel yazılımı kullanırken, çalışmanız cihazınıza kaydedilir. Bir klasöre kopyalayıp Dropbox veya Google Drive ile paylaşabilirsiniz, ancak bu sizin tarafınızdan kasıtlı, manuel işlem yapılmasını gerektirir. Yazılımınız işbirliği düşünülerek tasarlandığında belgeleri ekip olarak oluşturmak ve düzenlemek daha kolay ve daha hızlıdır.

Cloudwards.net adresindeki uzmanlara güvendiğinizde işletmeniz için doğru yazılım paketini bulmak kolaydır, bu nedenle işletmenizin bulut depolama ve işbirliğinden nasıl faydalanabileceğini size gösterelim.

İşletmenizin üretkenliği en üst düzeye çıkarmasına ve gereksiz endişeleri ortadan kaldırmasına yardımcı olmak için en iyi bulut işbirliği araçlarını tamamladık. E-postalarda veya dağınık mesajlaşma uygulamalarında arama yapmak, telefon görüşmelerine ve sesli postalara güvenmek veya dosya sürümlendirme ve yedeklemelerle uğraşmak için değerli zamanınızı boşa harcamayın. Yazılımınızı buluta taşıyın ve önemli işe odaklanın – sizin için kolaylaştırıyoruz.

UCaaS (Hizmet Olarak Birleştirilmiş İletişim)

UCaaS, daha az bilinen ve görünüşte en belirsiz bulut kısaltmalarından biridir. Kulağa karmaşık geliyor, ancak aslında tüm iletişiminizi bulutta barındırıyor. Bu sadece anlık mesajlaşma veya Skype değil – UCaaS sağlayıcıları işletmenizin tüm iletişim araçlarını bulutta barındırmasına ve bunlara her mesafeden birden fazla cihazdan erişmesine izin verir.

Bulut tabanlı bir telefon sistemi, zaten kullandığınız araçlarla sorunsuz bir şekilde bütünleşebilir. Vonage gibi sağlayıcılar, Salesforce CRM, G Suite, Microsoft Dynamics ve diğer uygulamalar gibi tüm iletişim ve iş araçlarınızı entegre etmenizi sağlar.

Çağrı merkezinizin bulutta bulunması ve zaten kullandığınız araçlarla entegre olması, telefon sisteminiz yerine işinize odaklanmanıza olanak tanır. Bir çağrı merkezinin ve tüm bu donanımın bakımı pahalıdır. Telefon sisteminizi buluta taşımak, sistemi izleme veya bakım yapma konusunda endişelenmeden kaynakları ofisler veya çalışanlar arasında paylaşmanıza olanak tanır.

GaaS (Hizmet Olarak Oyun)

oyuncular için bulut hizmetleri
© Acil Durum Insider

Bu yılın başlarında bulutun geleceğini ele aldığımızda GaaS, üzerinde durduğumuz konulardan biriydi. İlk başta şaşırtıcı gelse de, NVIDIA gibi şirketler tarafından desteklenen hızla gelişen bir teknolojidir..

GaaS’ın en büyük yararı, sorunsuz olmasıdır. Yamalar, güncellemeler, dijital indirmeler, oyun kurulumu ve hatta salladığınız donanımlar hakkında endişelenmenize gerek yok.

Bunu doğru duydunuz: kurulum veya donanım sorunu yok. Bir oyunu satın almak ve indirmek, yüklemek ve güncellemek için saatler beklemek ne kadar sinir bozucu? Oyunlar bu günlerde büyük dosyalar ve yamalar da şaşırtıcı derecede büyük olabilir. GaaS ile oyun güçlü bir bulut sunucusunda çalışır. Yamalar veya güncellemeler tüm kullanıcılar için sunucu boyunca dağıtılır ve oyuncuların bunları indirip yüklemesi gereğini ortadan kaldırır.

Oyunlar, çalıştıkları sunucu donanımı için optimize edilebilir, bu da daha yüksek performans, daha iyi grafikler ve herkes için daha iyi oyun ile sonuçlanır. Bu, bizi bulut tabanlı oyunların bir sonraki avantajına, herhangi bir cihazda oyun oynama yeteneğine getiriyor. Bilgisayarlar, Mac’ler, tabletler, akıllı telefonlar veya diğer düşük güçlü cihazlar oyun oynamak için kullanılabilir, çünkü tüm işlemler güçlü bir uzak sunucuda gerçekleşir.

GaaS ile pahalı bir yüksek kaliteli masaüstü satın almak veya bileşenlerinizi yükseltmek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden bir tablet veya telefonla ve en sevdiğiniz denetleyiciyle aynı oyun deneyimini yaşayabilirsiniz.

Hala büyüyen bir endüstri, ancak geçmişte oyuncular için ilk beş bulut hizmetini kapsadık ve GaaS ile ilgili en son haberleri kontrol etmeye devam ediyoruz.

Hibrit Bulut Hizmetleri

Bulutun çalışma şeklimizi nasıl değiştirdiğini ele aldık ve pazarlama konusundaki konuşma alışkanlığımızı belirsizleştirdik. Bulut sağlayıcıları genellikle IaaS, PaaS ve SaaS gibi bir dizi hizmet sunar. Bu hibrit bulut sağlayıcıları, çok çeşitli ihtiyaçları olan işletmeler için mükemmeldir. İhtiyaçlarınıza en uygun çözümü bulmanıza yardımcı olmak için en iyi on hibrit bulut çözüm sağlayıcısının bir listesini derledik.

Amazon Web Services bunun en iyi örneğidir ve dünyanın farklı bölgelerinde 70’in üzerinde farklı bulut hizmeti sunar.

Bir başlangıç ​​veya küçük işletme iseniz, sıfırdan dünya çapında bir altyapı oluşturmak neredeyse imkansızdır. AWS gibi bir sağlayıcı kullanmak, üstel bir oranda büyümenize ve kaynaklara ihtiyacınız olduğunda erişmenize olanak tanır. IaaS veya PaaS gibi bulut hizmetlerinden yararlanmak, bankanızı bozmadan işletmenizi yerden kaldırmak için yapabileceğiniz en iyi adımdır.

duraksama

Buluta geçişle ilgili en yaygın endişe güvenliktir ve Cloudwards.net’te nedenini anlıyoruz. Verileriniz değerlidir. Verileriniz işiniz için çok önemlidir ve verilerinizi güvende tutmak için adımlar atmalısınız.

Cloudwards.net, okuyucularımızın bulut hizmetlerinin yararlarını ve risklerini anlamalarına yardımcı olmayı taahhüt eder. Bulut depolamada ilk on ana riski ele aldık. Ayrıca bulut güvenliği hakkında bilmeniz gerekenler.

İşletmenizi buluta taşımanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bunun yanı sıra avantajları ve diğer faktörleri de ele aldık. Gözümüzde, bulutu kullanmanın yararları, önceden bildiğiniz sürece ve çevrimiçi güvende kalmak için doğru adımları attığınız sürece risklerden daha ağırdır..

Sonuç

Bulutun gerçekten ne olduğunu kimsenin bilmediği sık sık şaka yapıyor. Neden her zaman yeni kısaltmalar oluşturulduğunda, yeni hizmetler veya ürünler yaratıldığını görmek kolaydır. Teknoloji ışık hızında hareket ediyor ve sürekli değişiyor, ancak Cloudwards.net tüm okuyucular için bulutun farkına varmak için burada.

Bulut bilişimin teknoloji dünyasına getirdiği değişiklikleri ele aldık ve söz konusu jargonun arkasındaki anlamı açıkladık. Anahtar kelimeleri geçtikten sonra, ister ev kullanıcısı olun ister büyüyen bir işletme olun, bulut çözümlerinden nasıl faydalanabileceğinizi görmek kolaydır. Bulut size para ve zaman kazandırır, üretkenliğinizi artırır ve gün boyunca çalışmanızı bitirdiğinizde en sevdiğiniz televizyon, film veya oyunlarla gevşemenize izin verir.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakarak bize ulaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map